KORT NIEUWS. Voor lange avonden. ft DINSDAG 22 OCTOBER 1940 HAARLEM'S DAGBItA D s Een voltreffer richtte tijdens een Duitschen luchtaanval op een der steden in het Zuid- Oosten van Engeland ernstige schade aan op het station. Wat door de explosie vernield werd. (Foto Weltbild.) Duitsch legerbericht. Engelsche hulpkruiser tot zinken gebracht. BERLIJN, 21 October (D.N.B.). Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: ..En onderzeeboot heeft een Britschen hulpkrui ser van ruim 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Door de deelneming van hun duikbooten aan de ver nietiging der beide Britsche convooien heeft de luiténant-ter-zee eerste klasse Bleichrodt de resul taten van zijn tocht naar den vijand tot 53.300 b.r.t en luitenant-ter-zee le klasse Schepke tot 40.565 b.r.t. verhoogd. In de avonduren van 20 October hebben torpedovliegtuigen aan de Engelsche Oost kust drie krachtig beschermde koopvaardijschepen van gezamenlijk 20.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Lichte formaties gevechtsvliegers hebben ook gisteren vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofd stad en de steden in Zuid- en Midden-Engeland ondernomen. Docks en havencomplexen alsmede vitale centra van bevoorrading werden doeltref fend met bommen bestookt. In de groote benzine opslagplaats van Thameshaven braken na de aan vallen tot ver zichtbare nieuwe branden uit. In den loop van den dag en den nacht ontstonden er verscheidene voor ons succesvolle luchtgevechten Des nachts verscherpten zware formaties gevechts vliegers de aanvallen op Londen en wierpen groote hoeveelheden bommen van allerlei kaliber omlaag, die op beide oevers van de Theems talrijke nieuwe branden en ernstige verwoestingen verwekten. Fa brieken der wapenindustrie in Midden-Engeland en havencomplexen aan de Britsche Westkust waren eveneens het doel van de krachtige bomaanvallen Zooals reeds gemeld heeft zware artillerie van het leger en de marine twee groote vijandelijke koopvaardijschepen in de haven van Dover be schoten. De schepen en de havenwerken werden met een reeks van salvo's bestookt, welke groote vernielingen aanrichtten. In aansluiting hierop be schoot een vijandelijk stuk vèrdragend geschut de Fransche Kanaalkust met enkele schoten zonder eenige schade aan te richten. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Vijandelijke vliegtuigen vlo gen vannacht Duitsehland binnen en wierpen bom men op de rijkshoofdstad en op andere plaatsen. Als eenig militaire doel is een spoorlijn in West- Duitschland getroffen, zonder dat daardoor een stagnatie in het verkeer ontstond. Overigens werden bij aanvallen op woonwijken eenige huizen ver woest en verscheidene burgers gedood. De vijand verloor gisteren 19 vliegtuigen, waar van in luchtgevechten 16, en door luchtdoelartille rie drie. Hiervan werd een een boven Berlijn neer geschoten. Vier eigen toestellen worden vermist" Italiaansch legerbericht. Twee Engelsche oorlogs schepen verloren gegaan bij luchtaanval op Perim. Slachtoffers bij Britsch bombardement in Boven-Italië. ROME, 21 October (Stefani) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Noord-Afrika bedrijvigheid van verkenners. Eenige vijandelijke luchtaanvallen veroorzaakten geen materieele schade. Twee personen werden ge wond. In Oost-Afrika werd de vijand bij een botsing van een Italiaansche patrouille met vijandelijke colonnes vrachtauto's aan de grens van Eritrea tot den aftocht genoopt. Het Italiaansche luchtwapen bombardeerde militaire stellingen bij Habbas Wein (Kenya), de luchthaven Wajir, gemotoriseerde troepen op den weg Wajir-Gherille en in de om geving van Arbo, alsmede in de Roode Zee een door oorlogsschepen vergezeld vijandelijk convooi. Bij den in het weermachtsbericht van verleden week Donderdag vermelden luchtaanval op het Engelsche steunpunt Perim zijn, naar achteraf be kend wordt, twee kleine aldaar gelegen oorlogs schepen tot zinken gebracht. Vijandelijke vlieg tuigen bombardeerden Decamere, waarbij onder de inlandsche bevolking een persoon gedood en elf gewond werden. Er werd lichte schade berokkend san barakken. Voorts werden bommen lukraak ge worpen op Asmara, Goera, Agordat en Massoea. Komende van Zwitserland, heeft de vijand lucht aanvallen ondernomen op plaatsen in Boven-Italië In Verona werd een particulier huis en een instel ling van weldadigheid beschadigd, waarin zestig weezen en 150 armen waren ondergebracht. Drie personen werden gedood en 12 gewond. In de pro vincie Pavia werden twee woonhuizen verwoest, waarbij vier personen gedood werden en een per soon gewond werd. In de provincie Alessandria werden drie huizen verwoest. Een persoon werd gedood en twee gewond, van wie een ernstig. In het plaatsje Borgi Verezzi (Savona) werd in een boschje brand veroorzaakt. Een kerk werd ernstig getroffen en de belendende huizen werden licht beschadigd, zonder dat er persoonlijke ongelukken voorvielen. In twee andere plaatsen werden bom men geworpen in het open veld". De Engelsche bomaanvallen op Berlijn. Duitsche pers keert zich opnieuw tegen het op'reden der Britsche vliegers. Het D.N.B. deelt mede: Vol verontwaardiging keeren zich de Berüjnsche bladen tegen de nieuwe Britsche bomaanvallen op Berlijn, die uitsluitend op niet-militaire doelen ge richt waren. De Engelschen hebben, aldus de „Deutsche Allge- meine Zeitung", in den afgeloopen nacht niet eens getracht voor den oorlog belangrijke doelen in Ber lijn aan te vallen. De nieuwe daden van terreur, die de Engelsche vliegers op bevel van Churchill ge pleegd hebben, zullen tot gevolg hebben dat de Duitsche vergeldingsaanvallen op Engeland en de Britsche hoofdstad nog heviger en verwoestender worden. De Duitsche luchtmacht heeft reeds met na druk bewezen dat zij de macht en de middelen heeft om de misdaden der Britten duizendvoudig te ver gelden. De „Nachtausgabe" verklaart dat de verwoesting van vreedzamen arbeid en vreedzaam bestaan, de dooden en gewonden, wier bloed een nieuwe schandvlek in het boek der Engelsche schulden be- teekent, een nieuwen schakel vormen in den keten der misdaden, die van dag tot dag en van uur tot uur om vergelding roepen. De Engelschen, die er zich steeds op beroemden dat ze de hun opgegeven doelen nauwkeurig trof fen, aldus de „Börsenzeitung", hebben ditmaal op drachten gehad woonwijken en buurten, waar zich in een omtrek van vele kilometers geen enkel mili tair doel bevindt, te bombardeeren. De slachtoffers, die te Berlijn te betreuren zijn, zullen in de schul denrekening van Churchill gegrift worden en de Duitsche luchtmacht zal daarop dag en nacht het ondubbelzinnige antwoord geven. Dat antwoord zal niet gericht zijn op tuindorpen en stille woonwijken, maar op het hart van de Britsche oorlogseconomie, die haar wapens tegen Duitsche vrouwen en kin deren smeedt. De „Angriff" zegt: „Het is altijd weer hetzelfde. De moord staat op de treurige vaan van Ch irchill en zijn spitsbroeders geschreven. Ook deze laffe overval wordt niet vergeten. De Duitsche lucht macht geeft onverwijld antwoord". Minister Markowitsj over het handelsstelsel der spilmogendheden. Commentaar van politieke Duitsche kringen. BERLIJN. 21 October. Van semi-officieele zijde wordt gemeld: „De vaststelling der nieuwe contingenten voor den handel tusschen Duitsehland en Joego-Slavië, die thans te Belgrado is geschied, getuigt van op rechte en vriendschappelijke samenwerking en van begrip voor de wederzijdsche behoeften en moge lijkheden". Met deze woorden, aldus verklaart men in eco nomische kringen hier, heeft de Joego-Slavische minister van buitenlandsche zaken, Cincar Mar- kowitsj, op de beste wijze de beweringen gede menteerd, die steeds weer ten doel hebben het systeem der Duitsche handelsovereenkomsten met andere landen in discrediet te brengen. Ook in politieke kringen te Berlijn heeft de ver klaring van den minister de aandacht getrokken. Men zegt dat het accoord met Joego-Slavië, dat Zaterdag geteekend is, symptomatische beteeke- nis heeft, vooral voor degenen, die, terwijl zij buiten het Europeesche gebied, op grond van een zuiver doctrinaire opvatting en met zuiver propagandis tische bedoelingen, steeds weer zeggen dat het eco nomische stelsel der spil immoreel is. Integendeel zoo zegt men hier, het Duitsch-Italiaansche stelsel voor handelsovereenkomsten is niet alleen prac- tisch, mar vooral ook moreel en ethisch, daar het niet berust op exploitatie van de andere partij, mar op de arbeidswaarde der verdragsluitenden. Dit kon niet treffender gezegd worden dan Mar- kowitsj het gedaan heeft, toen hü verklaarde dat Joego-Slavië zich niet benadeeld acht. Een veilige verkoopsmarkt en prijzen, die niet schommelen, be- hooren op het gebied der handelspolitiek tot de grondslagen voor de verhooging van den levens standaard van zekere volksdeelen, die door het systeem der Westelijke plutocratische mogend heden altijd weer benadeeld zijn. In het kader van dit vlotte en goed function- neerende nieuwe handelsstelsel zijn nieuwe vorde ringen gemaakt tijdens de besprekingen, die de Italiaansche minister voor den buitenlandschen han del, Riccardi, te Berlijn heeft gevoerd, aldus be sluit men in economische kringen". (A.N.P.) Oud-minister Beek gearresteerd. Vlucht voorbereid. BOEKAREST, 22 October. (D.N.B.) De vroe gere Poolsehe minister van Buitenlandsche Za ken, Beck, is gisteren bij Snagov in de omge ving van Boekarest gearresteerd. Men had ont dekt dat hij sinds twee weken zijn vlucht voor bereidde. In Beck's koffer vond men een En gelsche pas. De Finsche minister van buitenlandsche za ken en dp Russische gezant hebben te Helsinki de ratificatie-oorkonden op het verdrag betreffende de demilitarisatie der Aalandseilanden uitge wisseld. (D. N. B.) Te Parijs is, naar het D. N. B. meldt, een nieuw dagblad verschenen onder den titel „Le Cri du Peuple". De hoofdredacteur van dit blad is de voorzitter van de Fransche Volkspartij, Jacques Doriot. Het Fransche koloniale museum, dat vier maanden geleden werd gesloten, is Zondag her opend. Het Museum werd dien dag druk bezocht. (D. N. B.) Naar de Parijsche bladen volgens het D. N. B. melden, is in Parijs bepaald dat krachtens de ver ordening tot het tellen der Joden, deze zich bij de bevoegde politiedistricten moeten melden, voorzien van hun legitimatiepapieren voor het plaatsen van den stempel „Jood" of „Jodin" op deze papieren. Reuter meldt uit Wardha dat de Britsch- Indische aanhanger van Gandhi, Vinoba, die Maan dagmorgen gearresteerd werd veroordeeld is tot 1 drie maanden gevangenisstraf. Uit Kopenhagen verneemt het D. N. B. dat de Deensche kroonprins een kleine darmoperatie heeft ondergaan. Zijn toestand is in alle opzichten be vredigend. Waarschijnlijk zal de prins nog acht dagen in het ziekenhuis blijven. Naar uit Vichy gemeld wordt, heeft de gede legeerde van de Fransche regeering in Noord- Afrika, generaal Weygand, Maandag zijn insepetie- reis van Rabat uit naar Casablanca voortgezet. Generaal Nogues heeft in Casablanca met de be voegde Fransche autoriteiten uitvoerige besprekin gen gevoerd. Generaal Weygand keerde tegen den avond naar Rabat terug. Het D. N. B. verneemt uit Jeruzalem dat Zondag in de hoofdstad van Palestina voor de eerste maal luchtalarm is gegeven. Het alarm duurde een half uur. De ijsbreker „Kaganowitsj" is te Wladi- wostock na een Poolreis aangekomen. De beman ning heeft met succes allerlei schepen door de be vroren Poolzeeën geëscorteerd. Gedurende den ge- heelen Pooltocht heeft het ijsbreekapparaat, zoo meldt het D. N. B., onberispelijk gefunctionneerd. Transcontinent Press bericht uit Ankara dat de stand Erzindsjan, die in Januari door een aard beving verwoest is, voorloopig in zooverre herbouwd is, dat men de thans nog in tenten woonachtige bevolking voor den winter onder dak hoopt te brengen. Kobajasji naar Tokio vertrokken. Om tusschentijds rapport uit te brengen. TOKIO 21 October (Domei) De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft hedenavond een mededeeling uitgegeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat de besprekingen te Batavia vlot vorderen. Tevens wordt hierin be kend gemaakt, dat de speciale Japansche afgezant naar Nederlandsch Indië, Kobajasji,. tijdelijk naar Tokio terugkeert om aanwezig te zijn bij de officieele plechtigheden ter gelegenheid van den 2600sten herdenkingsdag der stichting van het Japansche rijk en tevens om een tusschentijdsch rapport in te dienen en de regeering te raadple gen over de onderhandelingen van Batavia. Het communiqué luidt: „Isjitzo Kabajasji die naar Nederlandsch Indië is gezonden met het spe ciale doel onderhandelingen te voeren met de Ne- derlandsche kolonie, heeft besloten tijdelijk naar Japan terug te keeren, aangezien het noodig voor hem is aanwezig te zijn bij de plechtigheid der herdenking van den 2600sten verjaardag der stichting van het Japansche rijk en tevens om rapport uit te brengen aan de regeering en haar te raadplegen over zijn onderhandelingen. Tijdens de afwezigheid van Kobajasji zullen de onderhande lingen te Batavia, die vlot vorderen, uiteraard wor- der voortgezet tusschen den consul-generaal Ottaji Saito en Tomotsune Ohta, het voornaamste lid van den staf der Japansche delegatie, en de Neder- landsch-Indische delegatie". Uit Batavia meldt Domei: „de Japansche en Ne- derlandsche delegaties hebben gemeenschappelijk een communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: „Aangezien zij zijn belangrijke diensten aan het kabinet niet langer kon ontberen, in het bijzonder met het oog op de komende zitting van den keizer lijken landdag, heeft de Japansche regeering Koba jasji verzocht zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Kobajasji vertrekt 21 October uit Batavia om zich aan boord te begeven van de Nisjiran Maroe, die op 22 October uit Soerabaja vertrekt. Het vertrek van Kobajasji zal geen enkelen invloed uitoefenen op den voortgang der onderhandelingen, die zullen worden voortgezet door consul-generaal Otoji Saito en den secretaris van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken, Tomotsune Ohta, aan Japansche zijde." Een tweede bericht uit Batavia van Domei luidt als volgt: „Ofschoon de Japansche minister van handel en nijverheid, Kobajasji, van zijn regeering opdracht heeft gekregen terug te keeren, heeft hij toch ver klaard, dat het in zijn bedoeling ligt naar Batavia terug te keeren, teneinde de onderhandelingen voort te zetten." In een interview met vertegenwoordigers van pe pers zeide Kobajasji: „ik keer slechts naar Japan terug in verband met regeeringsinstructies, die mij verzochten vóór 10 November aanwezig te zijn. Ik heb het voornemen zoo spoedig mogelijk naar Ba tavia terug te keeren, na deelgenomen te hebben aan de plechtigheid en na rapport te hebben uit gebracht over de onderhandelingen aan de Japan sche regeering." MEER OLIE NOODIG DAN TOEGEZEGD WERD. TOKIO, 22 October (D.N.B.) In een verkla ring aan de pers zeide de Japansche minister van handel, Kobajasji, die naar Tokio is teruggeroepen om verslag uit te brengen, dat hij hoopt spoedig naar Nederlandsch-Indië te kunnen terugkeeren. De petroleumkwestie is voor Japan van de grootste beteekenis. Daarom wordt zij gescheiden van de andere handelsvraagstukken behandeld. De autori teiten van Nederlandsch-Indië, aldus Kobajasji, hebben Japan reeds een bepaalde hoeveelheid pe troleum toegezegd, maar Japan heeft meer noodig. De onderhandelingen, die in zijn afwezigheid zul len worden voortgezet, zijn nu het tweede stadium ingegaan en kunnen, naar hij hoopt, met succes besloten worden. Thailand en Frankrijk. Siameesche premier acht grensherziening noodzakelijk. Het A.N.P. verneemt uit Bangkok: In een lange rede, die de minister-president van Thailand (Siam), tevens minister van Buitenland sche en BLnnenlandsche Zaken, voor de nationale verdediging en opperbevelhebber van het leger, ge- neraal-majoor Loeang Bipoel Songgram Zaterdag avond voor de radio heeft gehouden, heeft hij ge sproken over de historische ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Thailand en Frankrijk als mede over de noodzakelijkheid van een grensher ziening. s Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Thai land en Frankrijk verklaarde de minister-president, dat beide landen in 1937 een verdrag hebben on derteekend, waarbij Thailand zich uit vriendschap pelijke overwegingen bereid verklaarde, het ver langen naar een grensherziening tot lateren tijd uit te stellen. Kort voor het uitbreken van den Euro- peeschen oorlog stelde Frankrijk aan Thailand voor een niet-aanvalspact te sluiten, hetgeen van de hand werd gewezen. Toen Frankrijk opnieuw zijn verlangen hiernaar te kennen gaf, stemde Thailand toe onder voorwaarde dat eenige correcties in de grens zouden worden aangebracht. Hierop ver klaarde Frankrijk dat het slechts bereid was toe stemming te verleenen voor de Thailandsche scheep vaart op de Mekong, doch dat het vasthield aan een uitstel van de grensherziening tot later. Deze concessie van Frankrijk, aldus verklaarde Loeang Bipoel Songgram, was echter geheel onvoldoende en vormde geen herstel van het Thailand aange dane onrecht. Frankrijk heeft het gebied der Thais met geweld genomen, derhalve zijn de aanspraken van Thai land gerechtvaardigd. Daarop wendde de minister-president zich tot de Thais en vermaande hen de rust en de disci pline te bewaren, waarbij hü zijn toehoorders wees op de Thai-krijgers van 't glorierijke verleden, 'die steeds bereid waren hun leven voor het vaderland op te offeren. Ofschoon van hetzelfde bloed als de Thais, hebben de Lao's en Cambodsja's hun vrijheid nog niet verkregen. Frankrijk is van plan het Thai- gebied terug te geven en uit de rest van Indo- China een Annamietisch koninkrijk te vormen. De jongste ontwikkelingen hebben echter getoond, dat de Thais en Annamieten thans ontwaakt zijn en dat Frankrijk er goed aan zou doen Indo-China te ont ruimen. De minister-president legde daarna den nadruk op de noodzakelijkheid voorzichtig te zijn, opdat niet een andere mogendheid voor Thailand gevaar lijk wordt. De Thais moeten zich er steeds van be wust zijn dat zij een geciviliseerd volk zijn, dat gerechtigd is dien kleinen landen van Azië een voorbeeld te geven, die spoedig weer hun onafhan kelijkheid zullen verkrijgen. Tenslotte bracht de minister-president van Thai land een groet aan de Boeddhisten in de geheele wereld en sprak hij de hoop uit dat Thailand spoe dig het centrum van den Boeddhistischen gods dienst zou mogen worden. Redding van Britsche vliegtuigbemanning. Het D. N. B. meldt: Een Duitsch reddingsvUeg- tuig heeft Zondag de bemanning gered van een Bristol-Blenheim-toestel, dat boven het Kanaal neergeschoten was. Een der leden van deze beman ning was zwaar, een ander licht gewond en de derde ongedeerd. De Engelsche bommenwerper, die bij zyn nade ring van de kust terstond beschoten was, had blijk baar zeer spoedig schade aan een motor opgeloo- pen. Hij ging heel laag vliegen en duidelijk was te zien dat het toestel maar nauwelijks meer in de lucht kon blijven. Een nieuw welgericht salvo be werkstelligde dat de Bristol-Blenheim zwaar getrof fen op het water moest dalen. De bemanning slaagde er nog in zich aan boord van de rubberboot te begeven, waaruit zij later gered werd door het reddingsvliegtuig, dat door de Duitsche luchtafweerbatterij gewaarschuwd was. Twee der vliegers zyn Nieuw-Zeelanders, die pas korten tijd bij het Engelsche luchtwapen dienen, heel jonge lieden, zonder groote vliegervaring. Dit was hun tweede vlucht naar den vyand. Aan het herstel van den zwaargewonde wordt getwijfeld. Twintig dooden bij overstroomingen in de Fransche Pyreneeën. Schade aan verkeers- en telefoonverbindingen. Evenals in Catalonië hebben ook in Zuid- Frankrijk, en met name in de Pyreneeën, ernstige overstroomingen plaats gehad. De catastrophe in de Fransche Pyreneeën heeft twintig personen het leven gekost, voor zoover thans blijkens een DN.B.-bericht uit Bern te Vichy vastgesteld kon worden. De toestand in het dorp Tech is zeer ernstig. Bijna het geheele dorp, met inbegrip van de kerk en de school, is door de overstrooming meegesleurd. Zes personen zyn daarbij om het leven gekomen Het dorp Banay, dat van alle verkeers- en tele foonverbindingen afgesneden is, moet op twee huizen na volledig door de watermassa's verwoest zijn. Te Perpignan is voor de geteisterde gebieden de eerste hulp georganiseerd. Groote transporten levensmiddelen en veevoeder zyn naar de over stroomde dorpen gezonden. Een transport genees middelen wordt voorbereid om in de gebieden, waar de drinkwaterleiding door het hooge water vernield of verontreinigd is, epidemieën te ver mijden. Volgens nadere berichten uit Vichy heeft de minister voor verkeer een bedrag van drie millioen francs ter beschikking gesteld voor het herstel der verkeerswegen en telefoonverbindingen, die door de overstroomingen in de Oostelijke Pyre neeën zijn vernield. De grootte van dit bedrag vormt een nieuw bewijs voor den geweldigen omvang van de overstroomingsramp. Maarschalk Pétain. die zich Maandag persoonlijk door de bevoegde instanties op de hoogte heeft laten stellen, heeft aan de prefecten van het departement Oostelijke- Pyreneeën een telegram gezonden, waarin hij zijn deelneming betuigt met de door het noodweer ge troffen bevolking. DE OVERSTROOMTNGEN IN CATALONIë. BARCELONA, 22 October (D.N.B.) Het pro vinciale bestuur te Barcelona heeft 200.000 pesetas ter beschikking gesteld van de slachtoffers van den watersnood in de Catalaansche gemeenten Tn heel Catalonië valt nog steeds zeer veel regen, hoewel iets minder dan de vorige week. Het trein verkeer in geheel Noord-Oost-Spanje ondervindt groote vertragingen. i 9 A A s 2 E E X. NIEUWE OPGAVE. Maak van de Baars een Zeelt door steeds één letter te veranderen. OPLOSSING VORIGE OPGAVE. No. 9. FIGUUR-PUZZLE. Walhalla, Wandelen, Laken, Antenne, Argen tinië, Erkentenis, Legende, Albanië, Ankeren, Naderen, Notaris, Barak, Debet, Nazomer, Ren dier, Inertie, Effendi. Vertegenwoordigers der Spaansche burgerluchtvaart te Berlijn. Inrichtingen der Duitsche civiele luchtvaart zullen worden bezocht. Maandagmidddag zoo meldt het D.N.B. zijn op uitnoodiging van de Lufthansa eenigo leidende persoonlijkheden van de Spaansche ci viele luchtvaart in Berlyn aangekomen, o.a. de onderslaatsstecretaris van het Spaansche ministerie voor luchtvaart, generaal Don Apolinar de Bu- ruggay Polanco en de directeur van de Spaansche luchtvaarlmaatschappü „Iberia". Don Daniel de Araczy Arejula. aanweziv ministerialdirektor Fisch, van het rijksministerie voor de luchtvaart, die de gasten in opdracht van den ryksminister voor de luchtvaart en oppersten bevelhebber van het luchtwapen verwelkomde. Ook het lid der directie van de Lufthansa, Walter Luz en de leden van de Spaansche ambassade waren op het vlieg veld aanwezig. De Spaansche gasten zullen hier de inrichtingen van de Duitsche civiele luchtvaart be zichtigen PROGRAMMA WOENSDAG 23 OCTOBER 1940. JAARSVELD, 414.4 M. N.C.R.V.-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en medita- tatie 8.25 Gewijde muziek, (opn.) 8.35 Gramo- foonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo- foonmuziek. 11,25 Hobo met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 1.45 Orgelspel en gramo foonmuziek. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Cel lo, piano en gramofoonmuziek. 3.45 Gramo foonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Gramo foonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische be richten A.N.P. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Voor de kinderen. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten fEngelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP., gramofoonmuziek. (9.00- 9.15 Berichten Duitsch). 9.27 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramo foonmuziek. 12.00 Berichten, eventueel gra mofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP., 1.— De Romancers en soliste. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Om roeporkest. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek (met toelichting). 4.15 Om roeporkest. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten (AN.P.) 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie „De waterwegen van West- Europa". 6.00 Gramofoompuziek. Tijdens een plechtige audiëntie heeft maarschalk De Bono in de troonzaal van het paleis te Madrid aan generaal Franco namens den koning en keizer van Italië het grootkruis van de orde van Annunziata overhandigd. iFoto Weltbild.),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7