GRIEPWEER! Groningen 900 jasu: stad Uit de Pers. FLITSEN Kolenvervoer op Zondag toegestaan VRIJDAG 25 OCTOBER 1940 HSSEEEMrS DX'CEESD' Drie belangrijke geschenken a'angboden Op plechtige wijze heeft Donderdagmiddag ten stadhuize te Groningen de herdenking plaats gehad van 't 900-jarig bestaan der stad Groningen. Al mo ge de herdenking dan gespeend zijn geweest van uiterlijk feestbetoon, in wezen was zij belangrijk. De aanbieding van drie geschenken was een daad, welke van goeden burgerzin getuigde. Namens de burgerij heeft een comité, bestaande uit de heeren A. Brugmans, voorzitter, J. Leeninga, secretaris, en H. A. Keverling Buisman, penning meester, de stad Groningen de restauratie van de groote zaal van het Prinsenhof, de zaal van de Broeders des Gemeenen Levens, aangeboden, welke zaal als receptie- en burgerzaal zal worden ge bruikt. In samenwerking met het bestuur der ver- eenïging het Prinsenhof is de restauratie van het poortje van het Prinsenhof aangeboden en als derde geschenk zijn aangeboden, in samenwerking met het Martinitorenfonds, drie beelden, voorstellende den H. Martinus, beschermheilige der Martinikerk, Barnlef, een der wegbereiders van het Christen dom in het Noorden en Agricola, die een groot aan deel heeft gehad in de totstandkoming van het or gel in de kerk. Deze beelden zullen aan den hoofd ingang van den Martinitoren geplaatst worden en zijn gebeeldhouwd door den beeldhouwer "Valk, Nog klachten over fietsers. Aanschrijving aan de procureurs generaal. De directeur-generaal van politie heeft blij kens het Algemeen Politieblad aan de procu reurs-generaal het volgende geschreven: De Befehlshaber der Ordnungspolizei heeft mij het volgende "bericht: „De in de perode 2 tot 15 September j.l. door de Nederlandsche en Duitsche politie gezamenlijk uit gevoerde verlceers- en verduisteringscontrole heeft uitstekend voldaan. De samenwerking met uw amb tenaren was goed. Het is echter gebleken, dat dezen, wanneer zij zelfstandig dienst doen, bij ingrijpen tegen verkeersovertredingen niet scherp genoeg op treden. Ten einde vooral de wielrijders, die zich in het verkeer nog zeer ongedisciplineerd gedragen, op te voeden, is zulk optreden van groot belang. Het kan niet worden geduld, dat nog steeds wielrijders met zessen naast elkaar rijden. Daaraan moet in de eerste plaats met alle middelen een einde worden gemaakt. Bovendien moet nog tegen de volgende overtre dingen worden opgetreden: 1. onvoldoende verdusterïng van rij welen en motorrijtuigen; 2. wielrijders gebruiken de rijwielpaden niet; 3. richtingverandering wordt slecht of in het geheel niet kenbaar gemaakt; 4. maximum snelheden worden overschreden; 5. rijden door Nederlandsche motorrijtuigen in de „verboden uren". Tot zoover de Befehlshaber der Ordnungspolizei. Ik moge u verzoeken er op te willen toezien, dat de politie aan de gewraakte overtredingen bijzon dere aandacht wijdt. Het zou van nut kunnen zijn, dat u zich van tijd tot tijd door de onderscheiden politie-instanties ter zake verslag doet uitbrengen. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam.) SURSEANCE VAN BETALING: Door de Arr. Rechtbank te Rotterdam is dd. 18 Oct. 1940 aan de N.V. Voorhoeve v.h. J. M. Bre- dee's Uitg. Mij. te Rotterdam surseance van be taling verleend voor den tijd van anderhalf jaar, ingegaan 14 Aug. 1940. Bewindvoerder is Mr. H. Bavinck te Rotterdam. UITGESPROKEN: 23 Oct.: T. id'e Kruiff, koffiehuishouder te Wou denberg. R.C. Mr. H. P. J. Loeff, Cur. Mr. W. J. B. Versvelt te Amersfoort. Aert de Jong, te Culemborg, Prijsschestraat 23. R.C. alsvoren, Cur. Mr. V. J. van Dijk te Utrecht. Josephus de Jong, te Culemborg, Prijssche straat 23. R.C. alsvoren, Cur. alsvoren. De N.V. Bouw- en Handelsmij. „Hulda", geves tigd te Utrecht, doch kantoorhoudende te Zeist, Koppelweg 293. R.C. alsvoren, Cur. Mr. H. B. van Rhijn te Zeist. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 19 Oct. W. P. H. A. Cornelissen te Nijmegen. Geëndigd door het verbindend worden der eenige uitd. lijst. Uitk. 2.57%. H. Rexwinkel'te Rossum. Idem. Uitk. 16.166%. J. van Spier te Nijmegen. Idem. Uitk. nihil, 22 Oct. C. Pieper Zzn. te Zwolle. Idem Uitk. 100%. A. J. Antheunis, handeldrijvende o. d. fa. „de Verkoopcentrale voor Nederland en Kol. van Van- denbussche en Ducloy en Cie", te Axel. Geëindigd door het verbindend worden der eerste uitd. lijst. J. M. de Putter te Biervliet. Geëndigd door het verbindend worden der uitd. lijst. Uitk. nihil aan conc. cred. Inleg en terugbetaling hij de Rijkspostspaarbank. Bepalingen ten aanzien van niet-ingezetenen. Eenigen tijd ge leden is een A.N.P.-bex-icht op genomen over ee nge voorschriften van de rijks postspaarbank met betrekking tot de toepassing van de deviezenverordening 1940 en de verordening be treffende de behandeling van vijandelijk vermo gen. Het A.N.P. meldt thans: Aangezien dit bericht niet geheel juist was en bovendien daaruit wellicht door het publiek on juiste conclusies zijn getrokken, wordt hierbij be kend gemaakt, dat het geenszins in de bedoeling ligt voor inleg en terugbetaling op Postspaarbank boekjes bepeirkende bepalingen in het leven te roepen. De gegeven voorschriften hebben slechts be trekking op boekjes ten name van nietingezetenen en boekjes waarvan het tegoed als vijandelijk ver mogen moet worden schouwd. Met betrekking tot deze gevallen, die dus als uit zonderingen moeten worden beschouwd, is bepaald, dat de vi-aag of inleg dan wel terugbetaling mag plaats hebben in den regel ter beslissing moet wor den voox-gelegd aan de centrale directie te Amster dam. Deze verleent zoo mogelijk toestemming tot inleg en cvaderzoekt of aan aanvragen om terugbe taling kan worden voldaan. Rechtstreeksche terug betalingen hebben derhalve in bedoelde uitzonde ringsgevallen niet plaats. Inleg zonder voorafgaande toestemming van de centrale directie mag even wel geschieden op boekjes, ten name van niet-inge zetenen gevestigd in clearinglanden, welke ten gunste van het clearinginstitüut zijn geblokkeerd. Deze boekjes zullen door een bijzonderen stempel afdruk worden gekenmerkt. WERKVERDEELING GED. STATEN. Naar wij vernemen zal het nieuwe lid van Ged. Staten van Noord-Holland, de heer L. van der Wal de afdeeling Algemeene Zaken beheerem die vroeger onder leiding van den heer Kooi man stond. Mr. M. Slingenberg zal de afd. finan ciën beheeren, die de heer Ed. Polak onder zijn leiding had. DE PRIJSVERHOOGINGEN VOOR LANDBOU WPR ODUCTEN Het Utr. Nieuwsblad wijst op de prijsver- hooging van de landbouwpi'oducten, welke het le vensonderhoud duurder maakt. „Maar deze zaak heeft nog een anderen kant", aldus schrijft het blad, „daarbij willen wij in het bijzonder stilstaan. Zij is fnuikend voor den land bouw, ondanks het feit, dat de landbouwer degene is, die nu de profijten trekt. Wij willen niet ontkennen, dat de productiekosten van den landbouwer zijn gestegen. Zij zijn in het bijzonder daar gestegen, waar de boer zijn vee of pluimvee heeft moeten afslachten en dus nu inet minder vee op hetzelfde oppeiwlak d.w.z. voor dezelfde kosten zit. Ook in den graanbouw zijn zij wel iets gestegen, hoewel niet zoo sterk als in vele andere bedrijven, welke hun prijzen niet mo gen verhoogen. Zoo gezien wekt deze verhooging dus stellig ook verbazing. Nu misgunnen wij den boer zijn geld alleirninst, tenzij hij toevallig ook de eigenaar van zijn grond is. Wij hebben dat in de afgeloopen jaren kunnen zien en daaruit de conclusie kunnen trekken, dat men met de steunregeling op den verkeerden weg was. Want terwijl de gemeenschap steun betaalde, vlogen de pachtprijzen omhoog. Het geld ging zij het dan niet direct naar grondeigenaar in plaats van naar pachter. Dit is tenslotte een probleem, hoe men het geld onder de gemeenschap wil verdeelen. Maar er is nog een ernstiger gevolg. Men gaat nu de boeren wennen aan abnormaal hooge px-ijzen. Met het ge volg dat de boeren weinig zullen doen om hun verbouwmethode te verbeteren en de kosten te ver- lagen, hoewel daaraan di'ingend behoefte is, want er kan nog heel wat verbeterd worden. Dit is een schade voor de gemeenschap, maar de naweeën zijn nog veel erger en zij zullen op den boer drukken. De hooge prijzen zijn n.l. niet be stendig. Nu kan men wel zeggen: wij passen aan bij het Duitsche prijspeil, maar dat pi'ijspeil blijft niet zoo. Duitschland verkeerde, evenals Nederland nu, in een dwangpositie. Het kon niet overal koopen op grond van deviezenoverwegingen en moest daar om met hoogere prijzen genoegen nemen. Maar dit blijft niet zoo. Als de oorlog over is en de grenzen voor Duitschland open gaan, zullen de Duitschers geen 2 per k.g. boter blijven betalen als zij het elders voor 1.50 kunnen krijgen (wij gebruiken hier fictieve getallen), zij zullen daar gaan koopen waar 't het goedkoopst is of wel hun leverancier dwingen tegen dat bedrag te leveren, waar zij het ook elders kunnen krijgen. Dat kan niemand hen kwalijk nemen. Het gevolg is dat, als stx-aks de grenzen opengaan, zij met allerlei landen moeten concurreeren, die goedkooper zijn dan wij. Wij hebben indertijd al een deel van de Duitsche mai'kt verloren omdat wij te duur waren en andere exporten slechts met sub sidie in stand kunnen houden. Als Duitschland maar eenmaal vrij is zal dit proces zich in veel versterkter mate voox'doen. Wij zullen dan óf wel met den boel blijven zitten óf wel veel goedkooper moeten gaan leveren. De rationalisatie in den landbouw is op menig punt dringend noodzakelijk en ook mogelijk. De thans gevolgde politiek zal deze opnieuw uitstel len, met het gevolg dat een fataal oogenblik steeds dichterbij komt. Dan zullen de boeren de slachtof fers zijn. Hooge prijzen mogen nu noodig zijn: meer noodig is nog, dat men nu krachtig maatregelen neemt opdat de zoo noodige verbeteringen in kort tijdsbestek tot stand komen. Daarvan profiteeren wij nu en het is tevens een waai-borg voor de toe komst". VAN AFVAL TOT OPBOUW „Op de kleinjes letten" en „vele kleintjes maken een gi-oote" zijn bekende uitdrukkingen die wij al len wel eens in practijk hebben gebracht, ieder op zijn beurt en op zijn gebied. Wie het minst bezat heeft er het meest over nagedacht. In een huishou den met een smalle beurs zal men het in deze kunst om niets verloren te laten gaan en uit alles het hoogste rendement te halen, allicht het verst hebben gebracht. Maar ook op grooter schaal zijn deze stel regels toegepast. Een industrie zal naast haar hoofd producten de mogelijkheid om haar „afval" in bij producten om te zetten en aldus „waardevol" te maken, niet vex-onachtzamen. En een land zal zijn nationale economie zoo willen inrichten dat de pro ductie en arbeidscapaciteiten van zijn volk en zijn grond zoo vruchtbaar mogelijk worden tewerk ge steld. In welvarender tijden, toen de nood minder nijpte, en toen de luxe-marge in de samenleving als geheel genomen grooter was, kon men daar bij meer aan het toeval en aan het vrije spel der individueele krachten overlaten. Waar een bepaald object voordeelig kon worden aangepakt, lieten de ondernemers gewoonlijk niet lang op zich wachten. Nu dwingen de omstandigheden en veranderde op vattingen tot stelselmatiger ini'ichting van het ont- ginningspx-oces en tot een minder willekeui'ige ver deeling van arbeid en baten. De oorlog heeft dezen ommekeer versneld. Hij heeft onze volksgemeen schap plotseling afgesneden van normale toevoeren en ruilkansen. Hij heeft ons eensklaps voor de nood zakelijkheid geplaatst om uit onzen eigen bodem, onze eigen arbeidski'acht en ons eigen vernuft het uiterste te halen dat er in zit. Niets kan worden ver waarloosd, alles moet zoo nuttig mogelijk worden aangewend en aan de totale behoeften van het al gemeen belang worden dienstbaar gemaakt". HERVERKAVELING VAN CULTUUR GROND. „De herverkaveling beoogt door ondei'lingen ruil meer gesloten complexen te vormen, die een inten siever bebouwing en rationeeler exploitatie moge lijk maken, en vaak ook de vestiging van nieuwe boerenbedrijven, die om de al te ongunstige bodem- verdeeling bij een extensief gebruik van den grond tot nog toe niet wel door te voeren was. Wel stuit men bij den opzet van de een of andere ruilverkaveling nog vaak op gebrek aan goed begrip bij de betrokken landeigenaren en op een soort van wantrouwige vrees, dat wat men terugontvangt minder zou kunnen zijn dan wat men, hoezeer ver snipperd, thans aan land bezit. Daartegenover mag men wijzen op de groote vol doening, die in het algemeen heerscht onder hen, die bij een of andere ruilverkaveling betrokken wa ren, en die tot de ervaring gekomen zijn, welke winst daarin kan zijn gelegen. De Nederlandsche Heide Mij. heeft wel eens be cijferd, dat in ons land ruim 500.000 H.A. voor ruil verkaveling in aanmerking kwamen, en dat men met een stijging der opbrengsten van 20 pCt. mag reke nen, wat dus hierop neex'komt, dat de beter verka velde gronden in opbrengst zouden gelijk staan met 600.000 H.A. op het oogenblik!" DE NIEUWE STAAT „Volk en Vaderland" schrijft onder het hoofd „De nieuwe Staat" over de vakbonden o.m.: „Als de revolutionnaire overgang van den eenen staatsvorm, den ouden, naar den anderen staats- vox-m, den nieuwen, dien wij op dit oogenblik bele ven, is voltooid, zal, nationaal, uitsluitend onze volksgemeenschap doel zijn. Om consequent dit al les omvattende doel te kunnen nastreven zullen alle middelen daartoe, en dat zijn in de allereei'ste plaats de ondernemingen en de vak- of beroepsorganisa ties, ook inderdaad middelen en geen doelen- in- zichzelf, moeten zijn. De afzonderlijke eisch aan de ondex-nemingen en beroepsorganisaties zal dus moe ten zijn: een perfecte samenstelling om als middel tot het alles omvattende doel zoo volmaakt mogelijk te werken. Dit is de kern van het vraagstuk. Wie deze kerngedachte als richtsnoer neemt, kan niet weifelen met zijn antwoord op de vraag, die met name ook van de zijden der confessioneele vak bonden zelf, wordt opgeworpen: confessioneele or ganisaties of niet? Confessioneele vakbonden de naam zegt het zelf hebben doelen-in-zichzelf. De doelen, die in het woord „confessioneel" worden uit gedrukt, zijn als zoodanig niet in strijd met net ge meenschapsbelang. Integendeel. Maar zij behooren in het kader der organisatie, die den godsdienst als doel heeft. De kwestie is dus: taakvermenging of taakverdeeling? De voorstanders van confessioneele vakbonden zeggen het eerste en wij, nationaal-so- cialisten, zeggen het laatste". Lager peil van het IJselmeer. Het hoofd van den Dienst der Zuiderzeewerken deelt mede, dat het peil van 13 cm. onder N. A. P. op het IJselmeer niet meer wordt gehandhaafd. Voortaan wordt gestreefd naar de volgende pei len: In den winter (15 October15 April) 40 cm. onder N.A.P., in den zomer (15 April15 October) 20 cm. onder N.A.P. Deze peilen zullen niet steeds volledig kunnen worden gehandhaafd, ook zullen tengevolge van op en afwaaien herhaaldelijk plaatselijke afwijkingen voorkomen. (A. N. P.) SUBSIDIES VAN DE KAMER VAN KOOP HANDEL. In geheime zitting behandelde Woensdagmid dag de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit distx-ict de door die Kamer over 1941 toe te kennen subsidies. O.a. werden naar het Bureau j der Kamer ons thans mededeelt, de volgende subsidiën toegekend: f 375 aan de Stichting j „Haarlem's Bloei", f 100 aan de Vereenigmg voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort, f 50 aan i IJmuiden's Bloei" en f 25 aan de Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Hillegom en te Wijk aan Zee en aan „Santpoort's Bloei". Voorts i f 297.50 aan de Stichting Economisch Instituut I voor den Middenstand. NIEUWE SERIE No. 136 Lastig geval De zeer hongerige gast, die geen kans krijgt om iets te eten, omdat hij niet kan vertellen, dat hij geen vork heeft, zoolang de familiecrisis, ontstaan doordat Jantje niet wil eten, niet voorbij is. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van PsiL (Adv. Ingez. Med.) Blijkens het Algemeen Politieblad heeft de se cretaris-generaal van het departement van Justitie een schrijven gericht tot de procureurs-generaal, waarin hij erop'wijst, mede namens zijn ambtge noot van Watex-staat, dat onder de bestaande om standigheden ook op Zondag kolen kunnen worden vervoerd en gewasschen. Vanwege de directie van de Nederlandsche Spoorwegen was medegedeeld, dat van de zijde van sommige politieautoriteiten was te kennen gegeven, dat zij het vervoeren op die dagen door particu lieren zouden beletten en proces-verbaal zouden opmaken. Voornoemde secretaris-generaal acht het gehter onder de tegenwoordige bijzondere omstandigheden verkieslijk, dat zulk optreden wordt nagelaten, ter wijl de eventueel na 12 October ter zake opge- maakte processen verbaal ongedaan waren te maken. (A.N.P.) ORGANISATIE VAN HET JACHTWEZEN TE TUBBÉRGEN. De burgemeester vair Tubbergen, jhr. von Bön- ninghausen heeft eexr nieuwe organisatie van het jachtwezen aangekondigd, waarmede de Tubber- gensche jagers zich accooixi vex*klaard hebben. Deze organisatie, die eenig is in ons land, houdt o.a. in dat in Tubbergen 15 a 20 j achtschappen zullen worden ingesteld, waarvaxr ieder minimaal 500 ha groot is. Het getal jagers zal worden be perkt tot één op een oppervlakte van ca. 250 ha. Op elke 1000 ha zal een bekwame jongeman uit de buurt tot onbezoldigd gemeenteveldwachter worden aangesteld. Er is een jachtraad benoemd, bestaande uit 9 nran, welke raad een adviseerend lichaam is. (A.N.P.) ZOUT VAN EIGEN BODEM. Meer dan een half millioen K.G. zout wordt iederen dag te Boekelo gewonnen. Een staaf van het kostelijk product wordt gekeurd. Op den achtergrond een der typische boortorens. (Foto Pax Holland.) De historische pothuizen van Amsterdam waren altijd het domein van de vlijtige schoenmakers. Slechts enkelen zijn deze traditie getrouw gebleven. (Foto Pax Holland.). Voorlichting distributie- aangelegenheden. Door middel van de Haarlemsche Radio distributie. Zooals in den Haarlemschen gemeenteraad door den Burgemeester reeds werd medegedeeld, zal door middel van de Haarlemsche Radiocentrale voor lichting worden gegeven aan het publiek over dis- ti-ibutie aangelegenheden. Deze uitzendingen zijn vastgesteld op Vi-ijdagavonds te half acht. Heden avond zullen deze uitzendingen een aanvang nemen en zal de heer A. van Driel, leider van den Haar lemschen Distributiedienst het woord tot de „cen trale" luistei'aars richten. Schoenendistributie. De leider van den Distributiedienst te Haarlem deelt mede: Teneinde te bereiken, dat de ingezetenen die be slist noodzakelijk een paar nieuwe schoenen moe ten hebben, deze ook ontvangen, is het noodzakelijk gebleken, de uitreiking aan scherpe bepalingen te ondex-werpen. Met ingang van 28 October zullen hiertoe speciale aanvraagformulieren aan de distx-ibutiekantoren vei'krijgbaar worden gesteld. Deze formulieren bevatten een serie vragen die men naar waarheid dient te beantwoorden en door on- derteekening te bevestigen. Op deze schriftelijke aanvragen zal, eventueel na gehouden controle een beslissing worden genomen, welke schriftelijk aan belanghebbenden zal worden medegedeeld. Hierdoor zal getracht worden de be- schikbai-e schoenen op de juiste plaats te doen ko men, terwijl onnoodig wachten door het publiek zal woi'den voorkomen. Deze week zijn in verband met het bovenstaande geen aanvraagformulieren meer verkrijgbaar. THEE GESTOLEN EN TE DUUR VERKOCHT. Een zestienjarige kruideniersbediende te Haar lem heeft gedurende de laatste twee maanden ten nadeele van zijn patroon ongeveer twintig pond thee gestolen, die hij veikocht aan een vi'iend van denzelfden leeftijd. Deze verkocht de thee weer aan een ander, maar nam een gemiddelde winst van 75 cent per pond; hij wist dat die thee van dief stal afkomstig was. Tegen beide jongens, die be kend hebben, is proces-vei-baal opgemaakt. ONGELUK BIJ DEN ARBEID. Een 23-jarige jongeman, die Donderdagmiddag half één, staande op een ladder, jaloezieën repa reerde aan den 'achterkant van een perceel aan de Zaanenstraat te Haarlem, is van een hoogte van acht meter tegen den grond geslagen, doordat de ladder uitgleed. De man brak zijn rechterbeen. Door leden van den Ongevallendienst werd hij verbonden en per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Vereeniging „Weten en Werken". Bijeenkomsten geschorst. Aan het jaarverslag 19391940 van de Vereen. „Weten en Werken" te Haarlem is het volgende ont leend: In dit seizoen werden wederom tien bijeen komsten gehouden in het gebouw van de HaarL Jongemannenvereeniging. De spreekbeurten wer den vervuld door dr. P. H. Schroder dr. W. G. N. v. d. Sleen, Jan Luberti, A. Meilink, Mart. J. Lürsen, W. Lubberink, P. H. Greiner, Jan Strijbos, J. W. Wichers en Nell Knoop. Niettegenstaande de on gunstige weersgesteldheid, die soms remmend werk te op het aantal bezoekers, was de belangstelling voor de alleszins interessante lezingen, rijk aan af wisseling, over het algemeen bevredigend, een en kele maal zelfs buitengewoon groot. In het bestuur, kwam geen verandering. Het bestaat uit de heeren: J. D. Rutgers van der Loeff, voorzitter, P. S. Har- togh Heys van Zouteveen, penningmeester; J. W. Ruinen, secretaris; de leden H. D. Tjeenk Willink Jr., Dr. A. A. G. Land, G. A. de Reede, Jac. van den Bosch en den commissaris P. H. Craandijk. Het bestuur heeft het raadzaam geacht in ver band met de tijdsomstandigheden, de bijeenkomsten in het komende seizoen niet als gewoonlijk in De cember te laten beginnen, maar ze te schorsen tot de verduisteringsmaatregelen geen beletsel meer zijn voor een druk bezoek en een betere treinenloop de genoodigden van buiten de stad niet meer ver hindert een spreekbeurt voor de leden van de ver* eenïging te vervullen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5