Bommen op fabriek te Puttershoek. U VOELT U NIET PRETTIG CA RTER'S Zinnia. ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 HAARDE M'S D A" G B U A" D' 7, Vijf en twintig dooden en vele gewonden. 's GRAVENHAGE 25 October. Het A. N. P. meldt: Tot de gemeenten, welke in den afgeloopen nacht alsmede in den vroegen morgen in meer of mindere male geteisterd zijn door de bombarde menten der Engelsche vleigers. behoort ook het dorp Puttershoek op het Zuid-Hollandsche eiland Beijerland, waar eenige projectielen zijn terecht gekomen op een fabriek van voedingsmiddelen. De gevolgen waren ontzettend: 25 arbeiders, van wie de meesten reeds met hun dagelijkschen arbeid waren begonnen, werden gedood en verscheidene anderen gewond. Het juiste aantal der gewonden is nog niet vastgesteld. In de fabriek brak brand uit, die later op den dag is gebluscht. Óp een woonwijk in Vlissingen wierpen de En- gelschén 12 bommen, waardoor 10 huizen wei-den vernield en vele andere woningen werden bescha digd. Wonder boven wonder zijn hier geen dooden of gewonden te betreuren. Nabij Pijnacker vielen bommen in het open veld, tengevolge waarvan enkele stuks vee werden ge dood. Een aantal bommen, dat op het eiland Texel terecht kwam, veroorzaakte geen schade. Bij het Groningsche dorp Beerta werden onge veer 20 brandbommen afgeworpen. Er ontstond onbeteekenende schade aan het electrisch bovennet. In Friesland werden op enkele plaatsen boeren hoeven door Engelsche bommen beschadigd. Een bom, welke een Engelsche vlieger afwierp boven Rotterdam, beschadigde een baggermolen, welke lag gemeerd in de Nieuwe Maas. PUTTERSHOEK 25 October. Nader kan door het A. N. P. ten aanzien van de hedenmorgen te Puttershoek gevallen bommen worden gemeld, dat een aantal voltreffers de fabrieksgebouwen trof, waardoor brand ontstond en vele personen gedood werden. Het aantal dooden, dat reeds geborgen kon worden, bedraagt thans vier en twintig, ter wijl eenige zwaar gewonden naar het ziekenhuis te Dordrecht zijn overgebracht. De vele lichtge wonden werden ter plaatse Verbonden. Hierin hadden behalve de plaatselijke geneesheer dr. Hes ook zr Oostinga en de geneeskundige diensten uit Rotterdam en Dordrecht een werkzaam aandeel. De brand werd door de brandweer uit Puttershoek welke nog eerder dan de fabrieksspuit water gaf, met assistentie van die van 's Gravendeel en Dor drecht gebluscht. De Rotterdamsche en Zwijn- drechtsche brandweer waren ook spoedig aanwe zig, maar behoefden geen hulp te verleenen. De meeste slachtoffers kwamen van elders. In totaal werden zeventien bommen geworpen, waarvan tien op de fabriek. De verslagenheid is groot. „VREUGDE EN ARBEID". De heer Woudenberg over doel en middelen. OOK PROF. WILLEM MENGELBERG AAN HET WOORD. „De lang gekoesterde wenschen en idealen be treffende het brengen van kunst aan het volk zullen nu in de Gemeenschap „Vreugde en Ar beid", die een dienstorganisatie is en geen leden telt, tot levende werkelijkheid worden". Zoo sprak de Commissaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, de heer H. J. Wou denberg, die zooals gemeld enkele weken geleden besloten heeft tot de oprichting van de organisatie „Vreugde door Arbeid", Vrijdagmiddag op een pers conferentie in het Amstel Hotel te Amsterdam, waar mededeelingen werden gedaan over de nieuwe N. V. V.-gemeenschap, die, zooals reeds in ons nummer van Donderdag j.l. uitvoerig is medegedeeld, ten doel heeft de geestelijke en cultureele verheffing van den Nederlandschen arbeider in den ruimsten Zin. De heer Woudenberg noemde de stichting van „Vreugde en Arbeid" een daad in oorlogstijd. Het is niet de bedoeling, klakkeloos het buitenland te imi- teeren, de honger naar kunst van den Nederland schen arbeider zal worden bevredigd op een wijze, die strookt met zijn aard en karakter. Het werk zal zijn een voortzetting van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, er zullen ook in opgenomen wor den het Troelstra-oord, de Natuurvriendenhuizen en de Ned. Arbeiders-Sportbond. Men wil dat wat reeds in Nederland gedaan wordt voor de geestelijke en cultureele ontwikkeling van den arbeider op een hooger plan brengen. Over vele afdeelingen zal het werk worden verdeeld, als daar zijn: cultuur, licha melijke ontwikkeling, reizen en ontspanning, volks ontwikkeling, werkplaatsen en bedrijven, kas en boekhouding, pers en propaganda en organisatie. Zondag 3 November heeft het „Doopfeest" plaats van „Vreugde en Arbeid". Dat zal bestaan in een buitengewoon concert door het Concertgebouw-or kest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg, te geven in het Concertgebouw te Amsterdam, met Henriëtte Sala als soliste. In Den Haag zal dan een concert volgen op 9 November. WILLEM MENGELBERG SPREEKT Gedurende de uiteenzetting van den heer Wou denberg was wel zijn aandachtigste luisteraar de kleine, pittige figuur, die aan zijn rechterhand ge zeten was: de zeventigjarige leider van het Con certgebouw-orkest prof. dr. Willem Mengelberg, aan wien de perschef van het N. V. V., de heer J. de Haas, het woord verleende, toen de heer Wou denberg zijn uiteenzettingen had geëindigd. „Dames en heeren", zoo sprak de beroemde or kestleider met heldere, klankvolle stem, „ik ben verrast over wat ik nu zoo juist van den heer Wou denberg heb gehoord en ik vind het plan, dat men wil uitvoeren, prachtig. Ik heb trouwens mijn leven lang het doel, ook het volk van kunst te laten ge nieten, nagestreefd. Het deed mij indertijd zeer veel genoegen, dat besloten werd tot het geven van volksconcerten door het Concergebouworkest, al is dat toen allemaal niet zoo gemakkelijk in zijn wei'k gegaan. Ik heb aan dirigeeren altijd buitengewoon veel genoegen beleefd; ik deed het al. toen ik 7 jaar was, dat is dus nu 63 jaar geleden. Mijn vader had groo- te ateliers, waar dikwijls muziekavonden voor zijn personeel en hun gezinnen werden gegeven. Het waren echt huiselijke avonden, er werden ook (alles door „eigen krachten") voordrachten ten beste ge geven en tooneelstukjes opgevoerd. Omdat ik piano speelde, mocht ik van mijn vader meedoen. Zoo heb ik ook wel eens gedirigeerd en ze zeiden dat ik het mooi deed. Dat zal dan ook wel, misschien was het wel mooier dan ik het nu doe! En wat nu de nieuwe plannen betreft, ik heb da delijk gezegd: als ik mee kan helpen doe ik het graag. „U kunt altijd op mij rekenen en ik hoop, dat ik nog eenige jaren zal mogen meewerken aan de uit voering van dit prachtig, jong en modern idéé!" Spontaan applaus klonk na deze woorden. En de heer de Haas voelde zich gedrongen, een woord van hartelijken dank te spreken tot den grooten dirigent die zijn krachten en gaven wil inzetten voor het ge- hééle volk. H.S.O. „EUTERPE". Op de j.l. gehouden vergadering van H.S.O. „Euterpe" is besloten om de repetities voortaan te houden op Zaterdagmiddag in haar repetitie lokaal Groote Houtstraat 176. Centraal Gezondheidscongres in Haarlem. De toekomstige drinkwatervoorziening in ons land. Heden wordt in Haarlem het Nederlandsch Con gres voor Openbare Gezondheidsregeling gehouden. In Restaurant Brinkmann had de huishoudelijke vergadering hedenmorgen een vlot verloop. Daar na hield de heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage een voordracht over de toekomstige drinkwatervoorziening in Nederland. De centrale drinkwatei-voorziening in ons land droeg aanvankelijk een locaal karakter. De behar tiging van dit belang berustte in hoofdzaak bij de gemeentelijke overheid, die daartoe concessie ver leende of zelf de exploitatie ter hand nam. De voorziening van het platteland en de kleinere steden leidde tot interlocale groepeering, tot streek- waterleidingen. Zoowel het Rijk als de Provincie trokken zich de behartiging van dit belang aan. Door alle provincies werden waterleidingverorde ningen uitgevaardigd, waai'door het concessie- (ver- gunnings-) recht in handen van het Provinciaal be stuur werd gelegd. Deze ontwikkeling heeft Nederland op een hoog peil van drinkwatervoorziening gebracht. Ruim 75 pCt. van de bevolking is aan een waterleiding aan gesloten, terwijl in de gemeenten, die over een cen trale drinkwatervoorziening beschikken, 85 pCt. van de totale bevolking woont. Thans dienen twee belangrijke problemen te wor den aangevat: le. hoe kan op den duur in ons dicht bevolkte land in de steeds stijgende waterbehoefte worden voorzien? 2e. hoe kan de centrale drinkwatervoorziening ook binnen het bereik der nog niet aangesloten bevol king worden gebracht? Beide problemen kunnen slechts worden opgelost door een doelbewuste nationale drinkwaterpolitïek. Een eerste openbare aanduiding in deze richting geaf de behandeling van het prae-advies „Drinkwa tervoorziening van Nederland, nu en straks" op het 33e Congres voor Openbare Gezondheidsregeling in 1928 (Tijdschrift voor Sociale Hygiëne, jaargang 1928). Daarna heeft de Regeering in 1931 aan de Cen trale Commissie voor Drinkwatervoorziening op dracht verstrekt, richtlijnen aan te geven voor de drinkwatervoorziening van het dichtbevolkte Wes ten des lands, waartoe de Centrale Commissie de Commissie Drinkwatervoorziening Westen des lands heeft ingesteld. De waterbehoefte voor het Westen des lands (Noord-Holland tot het Marsdiep, Zuid-Holland tot het Hollandsch Diep, Utrecht tot de Eem) is nage gaan voor het jaar 2000, gebaseerd op een raming van den bevolkingsaanwas en van het waterver bruik per hoofd, dat belangrijk boven het huidige verbruik zal stijgen. Aangenomen mag worden dat buiten het Wes ten des lands de voor verre toekomst noodige wa- terhoeveelheden zonder bezwaar uit den onder grond kunnen worden gewonnen. Het waterverbruik voor het Westen des lands in het jaar 2000 is geschat op 385 millioen m3. per jaar (thans bedraagt het 150 millioen m3.; het totale waterverbruik voor Nederland bedraagt thans 230 millioen m3. per jaar). Voor het Westen zal slechts een deel van de wa terbehoefte door het gebruik van grondwater kun nen worden gedekt, het grootste deel zal aan het oppervlaktewater moeten worden ontleend. Als bronnen voor de watervoorziening voor het Westen des lands komen in aanmerking: grondwater in en buiten de duinen; de Utrechtseh-Gooische heuvelrug; het Hollandsch-Utrechtsche polderland, de streek langs de Lek (Vreeswijk-Bergambacht), de Veluwe, en het oppervlaktewater van groote ri vieren en het IJselmeer. Het behoud van de duinwaterwinning is van es sentieel belang voor de drinkwatervoorziening van Nederland. De wateronttrekking aan de duinen be hoort op zoodanige wijze te geschieden, dat de daaraan verbonden bezwaren voor de duinvegetatie en de cultuur aan den binnenvoet tot een minimum beperkt blijven. Sommige duinwaterleidingsbedrij ven zullen de productie van duinwater moeten be perken, andere zullen die zonder overwegend be zwaar nog kunnen uitbreiden; de totale aan de dui nen ontti-okken hoeveelheid grondwater bedraagt thans 50 millioen M3. per jaar en is niet voor uit breiding vatbaar De grondwateronttrekking buiten de duinen ten behoeve van het Westen des lands omvat thans 30 millioen m3. per jaar. Deze hoeveelheid kan tot de onder V vermelde 105 millioen worden opgevoerd, waai'bij door oordeelkundige uitvoering schade aan land-, tuinen en boschbouw kan worden vermeden. De oppervlaktewaterwinning (thans 60 millioen m3. per jaar) zal voor het Westen des lands in de toekomst de voornaamste bron moeten worden (230 millioen in het jaar 2000). Daartoe komt vooi-al in aanmerking de Lek tusschen Schoonhoven en Krim pen, in de tweede plaats ook de Waal en de Maas. Er is een ruim voldoende hoeveelheid oppervlakte water voor de toekomstige behoefte beschikbaar. De Rijn vormt den voornaamsten aanvoer. Der halve dient door internationaal overleg en nationale OMDAT uw lever niet voldoende L E V E R - G A L afscheidt. Als u zich afgemat en lusteloos gevoelt, ligt in negen van de tien gevallen de oorzaak in de opeenhooping van onverteerde giftige stoffen ln Uw lichaam. Het is de taak van uw lever om eiken dag een liter lever-gal in uw ingewanden te doen vloeion. want deze verteert en verwijdert al die overtollige stoffen, die slechte spijs vertering. hoofdpijn, verstopping, maagzuur en rheuma- tiek veroorzaken. Een paar van diekleine. zuiverplantaardigeCARTER'S LEVER-PILLETJES zijn voldoende om uw lever aan 't werk te zetten, zoodat de lever-gal uw lichaam van binnen schoon kan houden en u zich weer een geheel ander mensch voelt. Vraagt Carters Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. 1 L EVER - PILLETJ ES (Adv. Ingez. Med.) maatregelen tegen verontreiniging van den Rijn te worden gewaakt. Het IJselmeer is een zoetwatermeer geworden en kan bij doeltreffende maatregelen, o.a. oordeel kundige uitvoering van de zuidelijke inpolderingen zoet blijven. Het bezit van dit meer moet voor de toekomstige drinkwatervoorziening van zeer groot belang worden geacht. Het. is niet uitgesloten, dat de boezem- en polder wateren in Noord- en Zuid-Holland aan de drink watervoorziening dienstbaar kunnen worden ge maakt; daartoe zouden echter tal van bezwaren van waterstaatkundigen aard moeten worden overwon nen. Het oppervlaktewater kan wellicht voor irrigatie in duinen en andere grondwaterwinplaatsen wor den gebezigd. Het rapport over het Westen des lands geeft een uitgewerkte wettelijke regeling voor de bescher ming van de bronnen voor de drinkwatervoorzie ning en voor een rationeel gebruik daarvan. Een dergelijke regeling, die zij het in gewijzig- den vorm onder de huidige omstandigheden ver moedelijk spoedig kan worden verwezenlijkt, zal een belangrijk element vormen voor de nationale drink- waterpolitiek. De regeling beoogt het door de Rijksoverheid aanwijzen van landgebieden en wateren als zijnde van algemeen belang voor de drinkwatervoorziening en het beperken van de vrijheid om in die gebie den water te onttrekken, afvalwater te loozen, af gravingen uit te voeren, te bouwen en andere han delingen te verrichten, die met het belang der drinkwatervoorziening in strijd kunnen zijn. Ter dekking van de kosten o.a. van schade vergoeding zal een waterleidingfonds worden ge sticht. De thans bestaande provinciale waterleidingver ordeningen dienen door een Rijksregeling te wor den aangevuld of vervangen. Evenals voor de elec- triciteitsvoorziening zal een Rijksconcessieregeling met naastingsmogelijkheid in het leven moeten worden geroepen. Daarbij dient ook het hygiënisch toezicht op de waterleidingen te worden verbeterd. De voorziening van de nog niet aangesloten ge bieden moet door een subsidieregeling worden op gelost. Het belang van de uitvoering van waterlei- dingwerken voor de werkverruiming en de werk verschaffing kan daarbij als grondslag dienen. VERLENGING TERMIJN ONBEWOONBAAR VERKLARING In de vergadering van den Raad van Haarlem van 3 April 1940 werd besloten de woningen Bak- kumstraat no. 8, Brouwersvaart nos. 102 en 104, Be gijnhof nos. 21 boven en 23 boven, Harmenjansweg no. 57C, Kenaustraat no. 8C, Kennemerstraat no. 12 Lange Poellaan no. 30 en 32, Sophiastraat no. 49 en Zuider Buiten Spaarne W.Z. nos. 34A, 34B, 34C, 34D 34F 34G onbewoonbaar te verldaren.De termijn van ontruiming verstrijkt 16 November a.s. De bewoners hebben nog geen andere hun pas sende woning gevonden en zullen daarin binnen den gestelden termijn vermoedelijk ook niet slagen. In verband hiermede stellen "B. en W. van Haar lem den Raad voor, den termijn van ontruiming met één jaar te verlengen. NIEUWE UITGAVEN. VORDERINGEN EN INKWAR TIERINGEN. Bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij van de Er ven J. J. Tijl te Zwolle is verschenen: „Vorderin gen en inkwartieringen Duitsche Weermacht", door inr. J. Heusdens, commies bij het Departement van Binnenlandsche Zaken en J. P. Scheepmaker, officier van administratie le klasse der Ned. Ma rine. Het boekje bevat toelichtingen op de verorde ningen 49/1940 en 50/1940 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, Veel vraagpunten worden er in behandeld. HET VLEESCH. Het verbruik in Haarlem en omge ving is na de invoering der distributie weinig verminderd, omdat er nog vrij schapen- en paardenvleesch te koop is. Een weekrantsoen vleesch 500 gram, waar onder dan ook nog been begrepen is kan een winkelende huismoeder, indien ze althans geen groot gezin heeft, gemakkelijk in haar boodschap pentasch bergen. Maar ook nu geldt nog de regel, dat vele kleintjes één 'groote maken. In Haarlem en omgeving wonen meer dan een kwart millioen menschen en ons Openbaar Slachthuis moet zorgen dat die allen hun pondje krijgen. Dat wil dus zeg gen 125.000 K.G. vleesch. En daarmee is men nog niet aan het einde, want er wordt nog heel wat vleesch buiten de distributie gegeten. Ter voorkoming van misverstand willen wij dadelijk zeggen, dat daarbij niet gedacht behoeft te worden aan clandestien slachten. Wie den vorigen oorlog heeft meegemaakt, herinenrt zich, dat er, toen er heel weinig vleesch gedistribueerd werd, nog al eens dieren in het verborgene geslacht werden. Dit vleesch, dat dus niet gekeurd was en dat ook ge vaar voor de gezondheid kon opleveren, werd soms verkocht voor 5 gulden per pond. Nu in de distri butie nog een vrij behoorlijk rantsoen rund-, kali's- en varlcensvleesch gegeven wordt en men bovendien nog ter aanvulling net zooveel paarden- en schapen vleesch kan koopen als men wil (en geld heeft!) is er geen kans dat zulke clandestiene slachters zaken maken. Alleen één geval is bekend, een half ziek varken werd door een knors ge slacht om menschen die van hamsteren hielden een extra boutje voor den komenden winter te bezor gen. Maar die hamsteraars hebben er geen baat bij gevonden, want het vleesch bleek bedorven te zijn. Ze waren dus vele guldens armer en slechts één ervaring rijker! Dat 1.25.000 K.G. rund- en varkensvleesch een heele boel is, hebben wij Donderdagmiddag ge constateerd toen wij een kijkje namen in het Open baar Slachthuis. Daar hingen al honderden dieren klaar om naar de slagerswinkels gebracht te wor den en nog borgen de slachters hun schietwapens en messen niet op. Nog meer dieren moesten hun •gedwongen bijdrage leveren aan de vleeschvoorzie- nnig in dit gebied. Het deed eigenaardig aan dat in het Slacht huis, niettegenstaande er vleeschrantsoeneering is, zoo'n groote drukte heerschte. Toen wij den direc teur daarnaar vroegen kregen wij ten antwoord Het is in dezen tijd van het jaar altijd druk in de slachthuizen, omdat de weide-tijd dan afloopen is en de boeren veel vee ten verkoop bieden, om dat zij het op stal niet kunnen voederen. Dit verschijnsel doet zich nu nog in sterkere mate voor omdat er immers gebrek aan voeder is. Het klinkt zoo vervolgde dr. F. P. Keijser vreemd, maar ook al is er vleeschdistributie, wij slachten nu niet minder dieren dan vroeger. De burgerij krijgt door de rantsoeneering minder rund-, galfs- en varkensvleesch, maai- de menschen die het betalen kunnen koopen ter aanvulling van het rantsoen paarden- en sehapenvleesch. Er wor den dan ook hel wat meer schapen en paarden geslacht dan voor den oorlog. Vroeger steeg het aantal schapen zelden boven de 290, na de distri butie wijzen de weeklijstjes getallen aan van 600 en 700. In den loop der jaren was het gebruik van paardenvleesch in onze stad sterk achteruitgegaan, er werden gemiddeld niet meer dan 10 rossinanten naar het Slachthuis gebracht, maar nu vermelden de weekstaten cijfers van 22 en 24. Nu er nog paarden- en sehapenvleesch buiten de distributie te koop is, is het vlceschgrbruik te Haarlem sinds de invoering van de vleesch rantsoeneering nog niet sterk gedaald. Wel bestaat zekerheid dat het verbruik van rund- kalfs-. en varkensvleesch verminderd is tot onge veer 70het percentage dat algemeen wordt aan genomen voor de beperking als een gevolg van de rantsoeneering. Het aantal varkens dat geslacht wordt is slechts 50% van de hoeveelheid die in andere jaren ver bruikt werd, maar er komt nog bij dat de varkens nu slechts 85 K.G. wegen, terwijl zij vroeger wel de 125 KG haalden. In consumptie komt dus niet veel meer dan een kwart van het vroegere ver bruik aan varkensvleesch. De Veehouderij Cen trale. die de vleeschdistributie regelt laat nu verhouding evenwel meer koeien slachten om in het tekort aan varkensvleesch te voorzien. De vleeschdistributie is zoo geregeld, dat het on mogelijk is rund-, kalfs- of varkensvleesch zonder bonnen te koopen. Er kan evenwel aangenomen worden dat goed-gesitueerden vleeschbonnen krij gen van armere gezinnen die niet in staat zijn vooi al hun bonnen vleesch te 'koopen. Er mag geen handel in bonnen gedreven worden, want dan komt men in aanraking met den strafrechter, maar ei is niet veel tegen te doen als een mevrouw brood bonnen aan de moeder van haar dienstbode geefi en daarvoor in ruil vleeschbonnen krijgt. Die ruilhandel heeft mede ten gevolge dat hei vleeschverbruik niet sterk gedaald is, niettegen staande er vleeschdistributie is. Geweldige hoeveelheden bloemkool worden thans op de veilingen in West-Friesland aangevoerd. Schuiten vol arrivecren bij de hallen in Bovenkarspel-Grootebcoek. (Foto Pax Holland.). Vooral in de laatste jaren zijn van de Zinnia's, door kruising van de oorspronkelijke soorten, Zinnia Haageana en Zinnia elegans, zooveel nieuwe, mooie en vaak zeer grootbloemige variëteiten gekweekt» dat ze weer zeer in de mode zijn gekomen. Niet alleen voor den tuin, maar ook in de bloe menwinkels is het een zeer veel gevraagde bloem. En geen wonder. De mooie gave vorm van de bloem, die door den stevigen stengel fier omhoog wordt geheven, de ontelbare nuances in de fijne pastelkleuren, maken deze bloemen bij uitstek ge schikt voor zeer mooie bouquetten. De verscheidenheid in de tinten der bloemen is zoo veelvuldig, dat wij bij den bloemist gemakke lijker tien Zinnia's, alle van onderling verschillende kleuren zullen krijgen, dan tien van dezelfde kleur. Wanneer we Zinnia's in den tuin hebben, zullen we er ook naar hartelust snijbloemen van kunnen plukken, want ze bloeien zeer rijk. Zinnia's groeien in iederen voedzamen tuingrond. De stevigheid der planten en de grootte der bloemen worden echter gunstig beïnvloed door een extra be mesting. Ook voldoende vochtigheid zal de grootte en sterkte der bloemen bevoordeelen. De planten doen het echter ook onder minder goede condities, alleen zijn ze dan iets teerder en minder uitge groeid. Zinnia's hebben behoefte aan veel zon. Er zal wel geen hoekje in onzen tuin mooier zijn dan een goedbemeste strook grond met Zinnia's. Wanneer de zon ze beschijnt en de zachte pastelkleuren extra tot hun recht laat komen, maken de stevige planten, met hun groote bloemen op hooge ranke stelen, een majestueuzen indruk. (Foto archief H. D.). De kleuren varieeren van wit, geel, oranje tot goudbruin, van rose, zalmrose tot scharlakenrood en van mauve, violet tot purper. De planten bloeien van Juli tot October. Meestal worden ze in MaartApril onder glas gezaaid. Men kan ze echter ook in AprilMei buiten uit zaaien in den vollen grond. Er bestaan behalve verschillen in de bloemkleur ook variëteiten van verschillende hoogte der plan ten. De hoogste variëteiten bereiken ongeveer een hoogte van een meter. De laagste blijven ongeveer dertig centimeter. Mijns inziens zijn de hooge variëteiten verreweg het meest te verkiezen. Maar wanneer men ze als lagen rand voor andere bloemen of langs heesters wil planten, zijn de lagere planten aan te bevelen. Het fiere en vorstelijke van de plant komt echter bij de hoogere variëteiten het beste tot uitdrukking. A. J. D. Het is de vraag hoe lang er nog voldoende paarden en schapen voor de slacht worden aange boden om te dienen als aanvulling van het vleesch- rantsoen. De prijzen zijn al sterk gestegen. Voor een schaap dat in den normalen tijd 20 opbracht, wordt nu al 50 .betaald. Op den duur zal, dat kan niet uitblijven, het aanbod sterk verminderen, zoodat men dan vrijwel uitsluitend zal zijn aan gewezen op het vleesch der distributie. „Het huis der gebroken harten". AMSTERDAM, 25 October. De tooneelgroep „Studio" onder leiding van Albert van Dalsum en Paul Storm heeft zich vanavond aan het pu bliek voorgesteld met het tooneelspel „Het huis der gebroken harten" van G. Bernhard Shaw. Het was in drieerlei opzichten een première. Het stuk was voor Nederland nieuw, het muziek- lyceum, waarin de opvoering geschiedde, was nog nimmer als schouwburg gebruikt en het gezel schap. overigens bestaande uit spelers, die reeds een ruime tooneelloopbaan achter den rug heb ben, was nieuw. Bij de première wordt bepaald of een stuk zal vallen of dat het een succes zal worden, zegt men in tooneelkringen en zoo dit waarheid mag zijn, staat nu reeds vast, dat zoowel het gezelschap, het muzieklyceum als schouwburg en „Het huis der gebroken harten" successen zullen worden. (A.N.P.) Streng optreden tegen overtreders van het slachtverbod Het A.N.P. meldt: Aangezien is gebleken, dat op sommige plaatsen het slachtverbod wordt overtreden, ten gevolge waarvan vleesch zonder bon wordt afgeleverd, wordt door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd uitdruk kelijk de aandacht er op gevestigd, dat zeer streng tegen deze overtreders zal worden opge treden. Behalve dat tegen den landbouwer, die zich schuldig maakt aan een overtreding van het slachtverbod op de gewone wijze een vervolging zal worden ingesteld, zal de landbouwcrisis-orga nisatie, waarbij hij is aangesloten van haar be voegdheid gebruikmaken om hem als georgani seerde te schorsen, waardoor hem de uitoefening van zijn bedrijf geheel onmogelijk kan worden gemaakt. De handelaar, die zich aan overtredingen als bovenbedoeld schuldig maakt, zal van de levering aan de Nederlandsche Veehouderij centrale wor den uitgesloten. Hetzelfde zal geschieden met een anderen handelaar, die voor hem zou optreden of voor hem vee aan de Nederlandsche Veehou derijcentrale zou trachten te leveren. Indien een slager zich aan overtreding van het slachtverbod schuldig maakt, zal hij, behalve dat hij op de gewone wijze vervolgd wordt, geen toe wijzing voor rund- of varkensvleesch meer ont vangen, waardoor hij zijn bedrijf niet meer zal kunnen uitoefenen. Het voorgaande moge een ernstige waarschu wing zijn voor al diegenen, d'Ie nog niet inzien, dat overtredingen als hierbedoeld in de huidige tijdsomstandigheden de voedselvoorziening van het geheele volk ernstig in gevaar brengen en derhalve volstrekt ontoelaatbaar moeten worden geacht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11