Haarlem's Dagblad Opliooging van cle Spoorbaan. Verkoeling. Carol in Spanje gearresteerd. De Duitsche represaille maatregelen. BRANDHOUT Duitsche luchtmacht opnieuw in den aanval. Artikelen enz. V' 58e JAARGANG No. 17595 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 26 October 1940 'Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het is nu alweer vier maanden geleden dat ik schreef over een drietal groote werken die voor de stad Haarlem en d-eels ook voor ons geheele district van het grootste belang zijn. De twee eerstgenoem de waren toen al in uitvoering en zijn dat nu nog. Het eerste is het groote Haarlemsche rioleerings- plan, het tweede het haven- en industrieplan voor den Waarderpolder, welks beteekenis natuurlijk al veel verder reikt dan de directe belangen van de gemeente Haarlem. Nummer drie heeft het nog niet tot' uitvoering gebracht al is het al sinds jaren in het stadium van algemeen erkende wenschelijkheid getreden. Dat is de ophooging van de spoorbaan ii het Westen der-stad, die niet alleen voor de gemeen ten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort van groot belang is maar waarin het Rijk, de Pro vincie en natuurlijk de Nederlandsche Spoorwegen zelf zich zullen dienen te interesseeren. De veel heid der betrokken instanties heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen de zaak ingewikkeld te maken: de kostenverdeeling is de knoop, die al sinds jaren op doorhakken wacht. En het is zeer zeker een groote en dus kostbare onderneming. Met de verhooging van de spoorbaan zou de verplaatsing van het goe derenstation naar den Waarderpolder gepaard moe ten gaan. En de ophooging zelf zou moeten leiden tot den bouw van viaducten bij de Westergracht, Pijls laan, Munterslaan en Zandvoortschelaan. „Daardoor zou het groeiende Westen der stad uit zijn verkeers- isolement worden verlost en het groote verkeer met Zandvoort, voor het zeer belangrijke deel dat over de Zandvoortsche laan gaat, van zijn hinderlijke barrière worden bevrijd", schreef ik vier maanden geleden. De lezer moge in dezen tijd de hinderlijk heid van die barrière niet als iets geweldigs zien voorzoover zij hem zelf niet telkens stuit maai- hij zal maar weinig verbeeldingskracht noodig heb ben om in te zien hoe het er straks, als de oorlog uit zal zijn, mee gesteld zal wezen. Het is nu alweer bijna een jaar geleden dat wij van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen ver namen dat zjj met den technischen opzet van het plan gereed waren. Sindsdien hebben wij niet ge merkt dat men met het netelige onderwerp der kostenverdeeling is opgeschoten. Het ligt op onzen weg er opnieuw op aan te dringen dat deze zaak, die een prachtig werkobject vormt en een groote verbetering belooft, ter hand wordt genomen. Te meer omdat wel duidelijk is geworden dat de aan leg van wegen en dijken in dezen oorlogstijd met veel minder bezwaren betreffende materialen te kampen heeft dan de woningbouw. Er is trouwens eerst de voltooiing van het plan. Is het technisch gereed, dan rest nog de financiëele uitwerking. Die zou men toch zeker ter hand kunnen nemen en is het dan een te stoute veronderstelling als men de hoop uit, dat wellicht in het aanstaande voorjaar met de uitvoering van het werk zou kunnen worden begonnen? Ten aanzien van de technische uitvoering is na tuurlijk de bouw der viaducten een zaak van groot belang. Ieder herinnert zich dat indertijd in deze stad viaducten zijn gebouwd, waarvan al binnen weinige jaren bleek dat zij niet breed genoeg waren. Ieder weet ook dat dit ten aanzien van sommige we gen in ons land eveneens het geval is geweest. Ik behoef maar te herinneren aan den grooten weg van Amsterdam naar Amersfoort, waarvan een belang rijk deel nu al sinds jaren door niemand meer als een groote weg wordt beschouwd. De gedachten aan een stelsel van nieuwe intercommunale verbin dingswegen door dit district, deel uitmakend van een streekplan, bevorderd door een daadwerkelijke sa menwerking van gemeenten, winnen snel veld en het is duidelijk dat bij den bouw van die viaducten daarmee rekening moet worden gehouden. Zin voor het monumentale is geen eigenschap die kenmerkend tot het Nederlandsche karakter behoort. Men kan daar verklaringen voor vinden, men kan het gemis zelfs ten deele rechtvaardigen door zich te beroepen op zekere eischen van „intimiteit" en beperking die de karakteristiek van ons land op legt. Maar die gelden maar ten deele. Als gebrek aan monumentalen zin ertoe leidt dat men de ont wikkeling der werkelijkheden niet breed en niet ver genoeg ziet en zich tot de verschijnselen van het heden beperkt wordt het kortzichtigheid. Ik weet niet hoe die viaducten thans wellicht in een of ander plan zijn berekend maar spreek alvast de hoop uit d' er met hun toekomstige beteekenis vol doende rekening zal worden gehouden. Het plan van de ophooging der spoorbaan zij hier bij opnieuw in veler actieve belangstelling aanbe volen. Het is een onmisbaar onderdeel van een veel grootere ontwikkeling die de toekomst voor deze streek zal moeten brengen. En het is zeker urgent: het is ongetwijfeld een der eerste werken die tot Uitvoering zullen moeten worden gebracht. R. P. Verbetering orgel Groote Kerk. Kosten ƒ2.745. B. en W. van Haarlem schrijven o.a. aan den Raad: Blijkens het rapport van den Stadsorganist van 22 September 1940, acht deze het niet verant woord, thans nog langer te wachten met de uit voering van eenige noodzakelijke vernieuwingen en verbeteringen van onderdeelen van het aan de gemeente in eigendom toebehoorend orgel in de Groote of St. Bavo's Kerk. Deze werkzaamheden zullen een uitgaaf vor deren van f 2.745. Aangezien het hier de instandhouding geldt van een instrument van historische beteekenis, hetwelk nog tot op den huldigen dag aan duizen den vreugde en troost brengt, zijn wij met den Stadsorganist van oordeel, dat noodzakelijke vernieuwingen en verbeteringen niet mogen wor den uitgesteld. Mitsdien stellen wij U voor ge meld bedrag te onzer beschikking te stellen door bekrachtiging van het hierbijgevoegd: ontwerp besluit. Amsterdam beschermt zijn grachten. De walkanten van de waterwegen, welke een der beroemdheden van onze hoofdstad vormen, worden grondig vernieuwd (Foto P»x holland) October, die zoo goed begon, Is ons naar 't hoofd gestegen. Nu herfstig en met weinig zon, Valt hij ons dubbel tegen. Nu valt het 's morgens vroeg niet licht, Uit 't warme land der droomen En 't warme bed, met blij gezicht Weer in 't gareel te komen. Nu denk j' er niet meer aan je jas Nog maar wat thuis te laten, Nu zoek je naar je wollen das, Compleet met mottengaten. Nu speel je in het avonduur, Om toch geen kou te lijden, Weer plotseling met vuur met vuur, Zij 't wijselijk bescheiden. De kwestie is tenslotte maar, Hbe we zulk weer ook kennen, Als 't komt zijn wij er nooit voor klaar, 't Moet altijd eerst weer wennen. Een, zij het schrale, troost .voor u: Over een maandje, vrinden, Zult gij een temperatuur als nu Weer mild behaaglijk vinden. P. GASUS Wordt de ex-korting naar Roemenië teruggestuurd? Ook mevrouw Lupescu in arrest. SEVILLA 25 October (A. N. P.) Naar Associated Press meldt zijn ex-koning Carol en mevrouw Lupescu op 23 October gearres teerd. De mogelijkheid bestaat, dat zij naar Roemenië teruggestuurd worden. De vroegere hofmaarschalk Urdareanu, die ex-koning Carol en mevrouw Lupescu in ballingschap vergezel de, werd eveneens gearresteerd. Alle drie schenen verrast, toen de politie hun de plotselinge verandering in hun lot mededeelde. Gemeld wordt dat ex-koning Carol voorbereidin gen had getroffen om zich naar de Vereenigde Sta ten te begeven en dat hij dikwijls telefoongesprek ken voerde met Lissabon. De politie heeft ex-koning Carol, mevrouw Lupescu en Urdareanu medegedeeld dat zij naar Granada zullen worden overgebracht totdat het geval opgehelderd is. Toen Urdareanu over zijn toestand werd inge licht, hief hij bevend zijn handen omhoog en riep stokkend „Zij zullen mij dooden, wanneer wij naar Roemenië teruggestuurd worden" De commissaris van politie heeft het gezelschap een hotel aangewezen. Door de half geopende deur luisterde mevrouw Lupescu naar het besprek, dat gevoerd werd. Urdareanu zag er verslagen uit. „Zijne majesteit moet het weten", zeide hij, hij be gaf zich daarop, gevolgd door den commissaris van politie, naar ex-koning Carol. Gemeld wordt dat de koning zijn verbazing wist te verbergen. Hij zeide „Mag ik u vragen wie of u deze bevelen heeft gegeven? De commissaris van politie ant woordde „Wie zijn uw superieuren?" Carol scheen teneergeslagen, doch zijn toestand verbeterde, toen hij kort daarop een bezoek bracht aan den civielen gouverneur, die hem mededeelde dat hij en zijn gevolg morgen naar Granada zouden vertrekken. (A. N. P.). Nieuwe interneeringen. Het A.N.P. verneemt dat in het kader van de Duitsche represaillemaatregelen in ver band met de behandeling van Duitsche on derdanen in Nederlandsch-Indië, wederom een aantal Nederlanders hier te lande is ge ïnterneerd. Ook deze personen worden, even als de reeds eerder geïnterneerden, geacht in Nederlandsch-Indië een begrip te vertegen woordigen. Uitzonderingsvergunningen voor het betreden der provincie Zeeland. •sGRAVENHAGE 25 October (A. N. P.) Officieel wordt medegedeeld: Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorge komen, dat ingezetenen van de meer noordelijk gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roozendaal aankomen zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilanden. Om in de provincie Zee land te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergunning te richten tot de burgemeester van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien opzichte heb ben bepaald, gezonden naar den bevoegden staf officier, welke gedetacheerd is bij den vertegen woordiger van den Rijkscommissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergunning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de burgemeesters richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woon adres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en de duur van het verblijf aldaar. Personen, die den voorge schreven weg niet bewandelen en zich desondanks iti het ontruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddellijk gedwongen, de eilanden te verlaten en moeten naar huis terug reizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzon deringsvergunning, welke aan andere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling worden genomen. Hulpactie van den Rijkscommissaris voor Rotterdam 's GRAVENHAGE 25 October (A. N. P.) Onder de gemeenten, welke door de oorlogshandelingen bijzonder zwaar te lijden hebben gehad, neemt Rotterdam een aparte plaats in. Een groot deel dei- bevolking bevindt zich in een emstigen noodtoe stand. De Rijkscommissaris heeft daarom besloten tot een hulpactie voor alle Nederlandsche staats- onderdanen te Rotterdam, die deze hulp behoeven. Deze hulp zal één maal worden verleend. De voor bereidingen van den vertegenwoordiger van den rijkscommissaris voor Rotterdam, dr. Völckers, zijn reeds geëindigd, zoodat de uitbetaling reeds in de eerstkomende dagen zal kunnen plaats hebben. De burgemeester en de directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon hebben de outillage van Maat schappelijk Hulpbetoon voor de uitbetalingen ter beschikking gesteld en volle medewerking toe gezegd. DANSEN IN GROOT BADHUIS te ZANDVOORT. lederen ZONDAGMIDDAG van 36 uur. Entrée ƒ0.25, alles inbegrepen. Gereduceerde prijzen. NORMANDIE BAR DAGELIJKS GEOPEND. (Adv. Ingez. Med.) Directeur Frans Hals Museum treedt met 1 Januari af. Hem blijft tijdelijk de zorg voor het Museum opgedragen. B. en W. van Haarlem schrijven o.a. aan den Raad: Bij uw besluit van 3 Mei 1939 werd het dienst verband van den heer G. D. Gratama als directeur van het Frans Halsmuseum bestendigd tot 1 Janu ari 1941. Wij kunnen geen vrijheid vinden u ver lenging van dat dienstverband opnieuw in over weging te geven en stellen u mitsdien voor, ge noemden directeur met ingang van 1 Januari 1941 eervol ontslag te verleenen. Wij deelen u in verband hiermede thans reeds mede dat het in ons voornemen ligt, zoolang de buitenge wone omstandigheden duren, als gevolg waarvan het museum voor het publiek gesloten is, den heer Gratama de zorg voor het museum op te dragen, tegen een vergoeding ten bedrage van het verschil tusschen het hem toe te kennen pensioen en zijn laatstgenoten salaris. B. en W. stellen den Raad voor, aan den heer G. D. Gratama met ingang van 1 Januari 1941 eer vol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van directeur van het Frans Halsmuseum, met bijzon deren dank voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen. De groei van Haarlem. Bevolking in drie maanden met ruim 800 zielen toegenomen. Naar wij vernemen bedroeg het bevolkingscijfer der gemeente Haarlem op 1 October 142.789. Drie maanden geleden, op 1 Juli, had Haarlem 141.967 inwoners. In dien tijd is de bevolking van Haarlem dus met 822 zielen toegenomen. Ds. E. T. v. d. Born blijft te Heemstede. Bedankt voor Utrecht. Naar wij vernemen heeft ds. E. T. v. d. Born, pre dikant der Gereformeerde Kerk te Heemstede, be dankt voor het beroep naar Utrecht. Onderschat niet het belang van de juiste bril wanneer Uw oogarts U er een voorschrijft. Ga in Uw eigen belang naar KEIP GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) De gezellige sfeer in Café-Rest. TAVENU, Kruisweg, hoek Parklaan, is de oorzaak dat U steeds terugkomt. lederen middag en avond JACK FUNNY'S ATTRACTIE ENSEMBLE. (Adv. Ingez. Med.) MIDDENSTANDSHUIZEN TE KOOP GEVRAAGD. H. W. VROLIJK MAKELAAR-TAXATEUR. HEUSSENSSTRAAT 16 Telefoon 23693 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) IEDER MOET DIT LEZEN. •(tmu oi) Haznms X.TTVM T3W s^irBsirep opxag 'qaSiiaouoo "uiao jaq ui oajios 700JQ jnn OE'6—9 "®A -jnn g—z uba a X H uap XNVSNVd ?HX S V OVÖNOZ ■puui J3d qz'Of 'JTUOQ "EZ 'Jisjaisoo 'U 'manui 10 -jiiosui 'S-iaAsiuaiussnuiB aisaooaS s.puunoH 'HQTO Nvamawv 3HX u-ba pit flN isinf 1p-iom (Adv. Ingez. Med.) HARD HOUT voor haard en kachel 6.— per 100 kilo. ZACHT HOUT voor haard en kachel 5.— per 100 Kilo STOMPEN voor centrale verwarming 45.— per 1000 kilo. Prijzen geldig tot 1 November a.s. HOUTZAGERIJ EN HOUTHANDEL JONKER Co Soendaplein 23, Haarlem, Telef. 25424 en 10677. (Adv. Ingez. Med.) In de afgeloopen week heeft een onderhoud plaats gehad tusschen Hitier en den vice-president van den Franschen ministerraad Laval. .(Foto Stapf-Hoffmann.), LondenZuid-Engeland en Oost-Schotland doelwit. BERLIJN, 26 Oct. (D.N.B.) De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op belangrijke mi litaire doelen in Londen en Zuid-Engeland wer den Vrijdag ook na het invallen van de duister nis in den gebruikelijken omvang voortgezet. Voortdurend stegen Duitsche gevechtsvliegtui gen van elke soort op om hun verderf brengen den last boven Engeland uit te storten. Een Duitsch verkenningsvliegtuig heeft Vrijdag een groot stilliggend Engelsch convooi aan de oost kust van Engeland aangevallen. Een Engelsche tor pedojager kreeg een voltreffer, kort daarop namen de Duitsche piloten een vuurgloed waar. Het af weergeschut van den torpedojager werd gestaakt. Het oorlogsschip nam weer vaart en stuurde in de richting van dc kust. Van het vliegtuig uit kon men zien dat de boeg van het schip diep in het water stak. Uit New York verneemt het D. N. B.: Londen be leefde Vrijdag en in den nacht van Vrijdag op Za terdag, naar Amerikaansche correspondenten uit de Engelsche hoofdstad melden, zware aanvallen van Duitsche en Italiaansche bommenwerpers. Duitsch- Italiaansche luchtformaties deden des morgens aan vallen op Schotland, waarbij 500 of meer machines tegelijkertijd naar het Britsche eiland vlogen. Lon den is in een gecombineerden Italiaansch-Duit- schen aanval met brandbommen en zware bommen overstelpt. Minstens aan honderd vliegtuigen is het gelukt door de Londensche verdediging heen te dringen en hun doelen in Londen te bombardeeren. Zaterdagmorgen vroeg zouden twee steden aan de kust van oostelijk Schotland door laagvliegende toe stellen zijn aangevallen. Ook Vrijdagmorgen en Vrijdagmiddag heeft het Duitsche luchtwapen, naar het D. N. B. verder ver neemt, in voortdurend op elkaar volgende golven verschillende steden van Engeland aangevallen. Deze aanvallen werden met de grootste hevigheid uitgevoerd Overal werden voor den oorlog belang rijke doelen met bommen bestookt. De door dez® bommen aangerichte schade is buitengewoon groot naar eskaders melden, die van hun vlucht naar den vijand teruggekeerd zijn. Hevige gevechten ont stonden tusschen escorteerende Duitsche en verde digende Engelsche jagers. Volgens tot dusver ont vangen berichten zijn dezen dag veertien vijandelij ke jagers neergeschoten in verbitterde gevechten en wel zeven Spitfires en zeven Hurricanes. Vier Duit sche vliegtuigen worden tot dusver nog vermist. Majoor Mölders heeft in den loop der gevechten van Vrijdag zijn 53ste zege in de lucht behaald. ENGELSCHE AANVAL OP HAMBURG HAMBURG, 25 Oct. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegers een aanval op Hamburg gedaan. Eenige toestellen kwamen op groote hoogte boven de stad en richtten schade aan door brand- en brisantbommen te laten vallen. We derom zijn dichtbevolkte woonwijken getroffen en een aantal huizen, alsmede een lazaret, beschadigd. Onder de burgerbevolking zijn eenige slachtoffers te betreuren. De uitgebroken branden werden snel gebluscht door het doeltreffende optreden van den veiligheidsdienst der luchtbescherming en de brand weer. Twee Britsche vliegtuigen zijn bij htm na dering neergeschoten. ITALIAANSCHE VLIEGERS IN DEN STRIJD. ROME, 25 Oct. (Stefani). Men verneemt dat het de Duce is geweest, die besloten heeft een Ita- liaansch luchtcorps naar het bezette gebied ia» Noord-Europa te zenden (Men zie het Duitsche le- gerbericht elders in dit nummer. Red.), ter deel neming aan de aanvallen op Engeland. Het Duitsch® opperbevel gaf onmiddellijk zijn toestemming, ter wij] het Italiaansche ministerie van luchtvaart all® maatregelen voor de organisatie heeft genomen. Het corps, dat onder bevel van generaal Fougier, een Italiaan van Corsicaansche afkomst, staat, is voortreffelijk toegerust. Al zijn materiaal is van Italiaansche origine. De toestellen hebben hun nieu we bases door de lucht bereikt, terwijl de hulp diensten en depots per spoor zijn aangevoerd. Het corps beschikt dus in ieder opzicht over eigen mid delen. Zelfs voedsel, wijn en sigaretten voor de manschappen komen uit Italië. Terwijl het Italiaansche corps een groote vrijheid van handelen behoudt, maakt het deel uit van de luchtvloot van het Kanaal onder bevel van maar schalk Kesselring. Dezer dagen zijn zeer hartelijke boodschappen gewisseld tusschen maarschalk Goe- ring, maarschalk Kesselring en generaal Wimner eenerzijds en' generaal Fougier anderzijds. JASSEN TE DUUR VERKOCHT Door de Haarlemsche politie zijn Vrijdag bij een winkelier tien heerenjassen ln bezit genomen, omdat hij den prijs met 11.per stuk verhoogd had. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Ophooging van de spoorbaan pag. 1 P. Gasus: Verkoeling. pag. 1 Dr. P. H. Schroder: Met brein en browning. pag. 3 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen pag. 3 P. v. d. Hem: Bewaar uw voedselaf- val voor bet vee. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 Voor lange avonden pag. 5 Filmschouw pag. 6 A. J. D.: Zinnia pag. 7 Flitsen: Losse tand. pag. 3 Ondanks rantsoeneering is het vleeschverbruik in deze omgeving nog niet sterk gedaald. pag. 7 1 Laatste Berichten op pagina 9

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1