ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 HA'AREEM'S DA'GBEAD 9 Het bruikbaar maken van de benzine in de Fransche leger-tankstations voor de Duitsche weermachts-doe'einden eiscbt speciale voor zorgsmaatregelen. De bedieningsmanschappen dragen bescherminas-undormen (Foto Wolfb'ld) IAAT/TE JjtKICUIIN Aardappelen in beslag genomen. 's GRAVENHAGE, 26 October. (ANP) Contro leurs van de afdeeling algemeene controle van den Centralen Crisis-controledienst hebben 25 October te Maassluis weder een partij aardappelen van 6500 kg. in beslag genomen, welke vervoerd werden zon der geleidebiljet. De aardappelen waren afkomstig uit Naaldwijk en de vervoerder trachtte de hoeveel heid op een zg'n. Afleveringsbriefje het consumptie- gebied Maassluis binnen te brengen. Het zgn. afle veringsbriefje dient echter aan den teler te worden afgegeven VERKORTING TERMIJN VAN AFLOSSING. Bij raadsbesluit van 28 Augustus 1940, werd aan Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis ten behoeve van de uitbreiding van de verwarmingsinstallatie in genoemd gasthuis ter leen verstrekt een bedrag van ten hoogste f 29.000, af te lossen in 40 jaren. De'termijn van aflossing der geld leening ontmoet bij Ged. Staten van Noord- Holland bezwaar, naar B. en W. van Haarlem aan den Raad mededeelen. Naar de meening van dit College zal deze termijn moeten worden gesteld op ten hoogste 25 jaren. Na overleg met Regenten van het Gasthuis en in verband met den ver- moedelijpken gebruiksduur van de installatie ad- viseeren B. en W. aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, Ban de 2e Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus te Haarlem te benoemen tot tijdelijk leevaar in de wis- en natuurkunde: den heer W. C, Salm te Bloemendaal, met ingang van 30 September 1949. POST EN VERDUISTERING. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem brengt het navolgende ter kennis: ,,Nu de Zomertijd tot nader order wordt ge handhaafd zal het tijdstip van aanvang der openstelling van de bijkantoren Schoterweg en Tempeliersstraat alsmede van de postagent schappen geleidelijk moeten worden verschoven. In verband hiermede is bepaald, dat genoemde postmrichtingen als volgt zullen worden open gesteld: van 28 Oct. t.m. 9 Nov.: 9—17 uur, van 11 Nov. t.m. 30 Nov.: 9.3017 uur, en vervolgens tot nader order, van 1017 uur. Wat den zegelverkoop en het aannemen van telegrammen betreft kunnen de postagenten c.q. telegraafstationhouders hiermede voor en na ge noemde uren voortgaan, indien hun eigen zaak geopend is." TORENPOMPINSTALLATIE VOOR HAARLEMSCH WATERLEIDING BEDRIJF. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor ten behoeve van het gemeente waterbedrijf aan te schaffen een electrisch automatische torenpomp- installatie met bijbehoorende leidingen en arma turen en in verband hiermede ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van 10.000. Deze' installatie zal vooral noodzakelijk zijn bij rampen ten gevolge van oorlogsgeweld. VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL TE HAARLEM. Deze vereeniging houdt Zondag a.s. een xtcunis- tendag: 's morgens wordt een wandeling gemaakt in de duinen der Amsterdamsche Waterleiding, waarna gemeenschappelijk de koffiemaaltijd ge nuttigd wordt. Des middags wordt in de sociëteit „Vereeniging", Zijlweg, een bridge- en speimiddag gehouden, terwijl na afloop hiervan een gezellig samenzijn zal volgen. (Reeds in een deel van onze vnriee oplaag opgenomen i Huierpolo SAMENSTELLING H. P. C. ZEVENTAL De polocommissie van H. P. C. heeft voor de win tercompetitie haar perste zevental als volgt samen gesteld: E. Vrugt (doel). W. v. Aalst, J. Stammes en W. v. Groningen (achter), M. Mauritz. A. H Sipkema en F. de Geest (voor). In het tweede zevental wordt het doel verdedigd door S. Blei, met A. J. Braam, M. Leyenaar en J. v. Zadel (achter) en J. Siegmund, A. C. de Bruyn en P. Kramer (voor). VELSEN Bouw van een inrichting voor het comprimeeren van gas. Paardentractie en generatoren te duur. Ten gevolge van de geringe toewijzing van ben zine moest het ophalen van vuilnis door den Gemeentelijken Reinigingsdienst reeds tot één keer per week worden beperkt, aldus schrijven B. en W. aan den gemeenteraad. Daar de mogelijkheid zeer groot is, dat binnenkort in 't geheel geen benzine meer beschikbaar kan worden gesteld, is het nood zakelijk, tijdig maatregelen te treffen opdat het be treffende bedrijf behoorlijk zal kunnen blijven functionneeren. B. en W. hebben zich daarom be raden, op welke wijze in deze kan worden voorzien, waarbij hen is gebleken, dat drie oplossingen mogelijk zijn, n.l. door: le. toepassing van paarden-tractie; 2e aanschaffing van gasgeneratoren; 3 e. het gebruik van gecomprimeerd gas. Het aankoopen van paarden met toebehooren, het geschikt maken van de auto's voor deze tractie, het bouwen van een noodpaardenstal enz. zullen een bedrag vorderen van pl.m. f 15.000, terwijl de kosten van voeding ligging, beslag e. d. der dieren per week ongeveer f 300 zullen bedragen. Een groot bezwaar, aan deze oplossing verbonden, is de vraag of voldoende voer voor de paarden zal zijn te be komen. Wat de tweede mogelijkheid betreft zal de aan schaffing van gasgeneratoren en het ombouwen der auto's van het bedrijf pl.m. f 12.000 kosten. Na nauwgezet onderzoek is B. en W. gebleken, dat het gebruik van gecomprimeerd gas, als vervan gingsbrandstof voor auto's, den meesten waarborg biedt voor een ongestooi'de uitoefening van het bedrijf en de exploitatiekosten niet noemenswaard verschillen met die bij gebruik van benzine. De N.V. Grasso's Machinefabriek te 's Hertogen bosch heeft prijsopgave gedaan voor de levering van een compressor-station, en wel tweeërlei, n.l. voor een installatie met 1 compressor en voor één met 2 compressoren. 1 compressor, uitgerust met een electromotor van 60 p.k., heeft het vermogen om 116 M3 gas per uur te cpmprimeeren. De prijs hiervan bedraagt f 20.090. De kosten van een instal latie bestaande uit 2 compressoren elk met een capaciteit van 58 M3 per uur, bedraagt, met bij levering van 2 electromotoren van elk 30 p.k., in totaal f 23.691. Hierbij komt een bedrag van onge veer f 400 voor de benoodigde electrische instal latie, aansluitleidingen e. d. van f 350 voor aanleg van waterleiding en verwarming. Voor een gewaarborgde bedrijfszekerheid ver dient het aanbeveling om over te gaan tot de in richting van een station met 2 compressoren, daar voor het geval één der compressoren onverhoopt buiten werking geraakt, de andere compressor kan blijven persen. De ten behoeve van dezen dienst voor het onder havige doel te maken kosten komen in totaal op f36.891. Zooals reeds is opgemerkt zullen de exploitatie kosten bij gebruik van gecomprimeerd gas niet veel verschillen bij die van benzine-tractie. De jaarlijk sche kosten, zonder rente en aflossing, worden be groot op f 5000, te verdeelen als volgt: lichtgas 67.500 M3 a 4 cent per M3 f 2700,— electrische stroom 29.000 kWh. a 21/» cent per kWhf 725,- vastrecht en meterhuur f 1339,— olie- en waterverbruik f 236, De exploitatiekosten van benzine-tractie bedra gen f 5737,50, berekend naar een verbruik van pl.m. 33.750 L, benzine a f 0,17 per L. Daar van bovenomschreven installatie eveneens gebruik zal kunnen worden gemaakt door andere gemeentelijke diensten, komt het ons gewenscht voor, gelijktijdig ook 4 vrachtauto's n.l. 2 van het bedrijf Openbare Werken en 2 van de bedrijven voor Gas en Water, voor gebruik van gecompri meerd gas geschikt te doen maken. De uitgaven- ineens zullen daardoor met f 3700 worden verhoogd en in totaal f40.591 bedragen. Verkoop van »rond. B. en W. stellen den gemeenteraad voor. te ver- koopenaan H. M. van de Pieterman te IJmuiden tegen den prijs van f 8.per M2. een perceel bouwterrein aan den aangelegden weg in het ver lengde van den Engelmundusweg, uitmakende een gedeelte, ter grootte van ongeveer 1300 M2. en aan het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van O. L. V. van Altijddurenden Bijstand te Sant poort een perceel grond gelegen nabij de R.K. kerk, Frans Netscherlaan en wel 816 M2. tegen den prijs van f 4.— per M2. en 437 M2. tegen den prijs van f 6.— per M2. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. H. G. OosterbaanEgging, z., Nw. Schulpweg 307, Velsen-N.; C, Willemsende Vries, z., Zeeweg 220, IJmuiden: W. Hofmannvan Be- zooijen, z., Kanaalstraat 150 rd, IJmuiden; S. C. WinkelaarDuinemijer, z., Westerwijkstraat 2, Velsen-N.; E. BroekDekker, z., de Ruijterstraat 163, IJmuiden ;W. F. GroosFlurij, z,, Broekber- genlaan 7, Santpoort; M. J. BroersPiek, d., Melk- laan 86, Velsen-N.; A. N. Weltingv. d. Oever, z., van Galenstraat 21, IJmuiden: C. LeijenWeber, z. Lagersstraat 3, IJmuiden; W. BrouwerDirk zwager, d., Duinvlietstraat 105, Velsen; M. Schoorl —Molenkamp, d., Tulpenstraat 24, Santpoort; M. P. E. Köhnkevan Eerde, z., Hofgeesterweg 10, Santpoort; H. P. SchuleinZomerdijk, d., Litslaan 4, Santpoort; M. K. NumanHoogeland, d., Groote Houtweg 278, Velsen-N. Overleden: A. J. M. de Graaf, 1 j., en 10 m., d. v. A. G. de Graaf, Beverwijk; G. de Jong, 55 j,. echtgen v. T, Knol, W. Barendszstraat 23. IJmui den; G. J. Geevers, 73 j., echtgen. v. H. M Schu macher, Groeneweg 21, IJmuiden. MISLEID DOOR DE DUISTERNIS. Omstreeks half negen 's avonds is tengevolge van de duisternis de 74 jarige A. Meiland. afkom stig uit de Haarlemmermeer, in de Leidschevaart geloopen. Op zijn hulpgeroep verschenen eenige personen die met behulp van een boot hem spoe dig op het droge wisten te brengen. Doktershulp was spoedig ter plaatse; met behulp van eenige leden van de E.H.B.O. werd gedurende twee uur kunstmatig ademhaling toegepast en zuurstof toegediend. Het mocht echter niet meer baten, de levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. AANVULLING BRANDWEERMATERIAAL. Het brandweermateriaal van Bennebroek heeft een belangrijke aanvulling ondergaan. Donder dagmorgen arriveerde een motorspuit van het nieuwste type en uitgerust met een uitstekenden motor. Door middel van deze motorspuit kan het water worden gespoten onder een druk van 10 atmosferen. Donderdagmorgen werd reeds een demonstratie gegeven; heden zullen door de brandweer oefeningen met deze motorspuit wor den gehouden. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 26 October. Bevallen: 23 Oct.: A. HekkingTau, z. 25 Oct.: C. H. J. Buijsvan der Peet, z„ W. Schneider— Pieters, z., C. J. S. van der Meulenvan Elswijk, z., C. KuijperSmits, d. Overleden: 24 Oct.: T. J. Nelis. 40 jGed. Vol dersgracht. D. SpierenburgJens, è3 j., Jans straat. 25 Oct.: A. A. C. Cuylitsde Man, 59 j., Gasthuisvest. C. van Maris, 87 j., Gasthuislaan. J. Bolleiv—van Velzen, 87 j., Lange Lakenstraat. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Andries Jan, zoon van R. J. Hommes en M. E. Zwaan. Overleden: Klazina van der Meij, echtgenoote van C. van Roode, 65 jr., alhier; Herman H. J. A, Steunebrink, oud 22 jr., wonende te Wassenaar, verblijfhoudende Stichting Vogelenzang; Arie Meiland. oud 74 jaar, wonende te Haarlemmer meer. BEWAREN VAN AFVAL VAN LEVENSMIDDELEN. Door de regeering is bepaald, dat afvallen van levensmiddelen, als aardappelschillen, groenten, fruit, vleesch-, visch- en broodresten en alle andere etensresten, beenderen daaronder begre pen, alsmede de cadavers van honden en katten, moeten worden bewaard. De gemeenteraad zal de noodige schikkingen moeten treffen over de wijze waarop dit bewaren moet geschieden, alsmede betreffende de wijze waarop die afvallen, enz. ter beschikking moeten worden gesteld. De inzameling van een en ander zal geschieden door of vanwege de gemeente. De verplichting tot bewaren van afval gaat in op 23 November a.s. De door den Gemeenteraad getroffen schikkingen zullen worden gepubliceerd. BEVERWIJK De week aan de bloemenveiling. Over het algemeen goede prijzen. In den afgeloopen week was de aanvoer aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" niet zoo groot als in de voorgaande weken. De oorzaak hiervan is, dat het op het oogenblik eigenlijk een overgangs periode is van de chrysanten van den kouden grond naar de kassen. Het aanbod van chrysanten was dan ook heel wat kleiner. De prijzen bleven zich echter op hetzelfde goede prijspeil handhaven. Vuurpijlen, gladiolen en asters werden nog aan gevoerd, maar uit alles blijkt, dat dit de laatste partijen zijn. Voor de frezia's bestond in de afgeloopen week dezelfde groote belangstelling. Voor dit mooie bloempje werden dan ook behoorlijke prijzen be taald. De aanvoer bleef vrijwel hetzelfde. Gemiddeld waren de prijzen over het algemeen goed te noemen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: K. Groot, electricien, alhier, H. Burgerstraat 1, en C. R. Schaap, zonder beroep alhier. Oosterwijkstraat 10. Adres na huwelijk: Velsen. Nieuwe Schulpweg F 310. C. A. den Dun nen, machinist, Velsen, Pelsstraat 38. en C. J van de Watering, zonder beroep, alhier. Wijker- meerweg 55. Adres na huwelijk: Velsen, Pelsstr. 38. Geboorten:. C. v. d. LemÖlsthoom. Breestraat 166. z.: S. SmolenaarsKoorn. Grensstraat 50. d.; H. V. de WitBaak, Reguliersstraat 28. z.; M. A. LangendijkBakker, Hobbesteeg 7. z.; C. E. C. v. RoonBeentjes, Bankenlaan 66. d.; A. C. Been tjes— v. Egmond, Narcissenweg 103, z.; J, Bra- kenboffBlom, Peperstraat 31, d.; W. A. Appel- de Winter. Gr. Houtweg 135 z.; H. G. Speelman- Koster. Hofl.weg 27, d. Getrouwd: N. van Lavieren en J. M. Castricum. M. Neervoort en C. K. Dekker. Overleden: W. P. J. Duijn, oud 84 jaar, wedr. van C. Maks. alhier. Peperstraat 36. L. A. Joassin, oud 91 jaar, wed. van I. G. Opdenberg, alhier, Peperstraat 17. E. Bergwerf, oud 66 jaar, echtge noot van G. Kloose, alhier, Scheybeecklaan 5. M. A. Pluckx. oud 78 jaar, wed. van L. v. d. Burg, alhier. Reguliersstraat 1. De iepen van de Baanstraat zullen verdwijnen. Tientallen jaren staan reeds in de Baanstraat tegenover de R.K. Kweekschool een vijtie>ntal groote iepen. Storm op stórm heeft in den loop der jaren door hun kruinen' gebulderd, maar ondanks de vaak woedende elementen hielden zij stand en groeiden van een sprietig boompje tot boomen van grooten omvang. Het steeds toenemende verkeer ondervond op dit smallere gedeelte van de Baanstraat vaak hin der van de oude iepen. En naar wij thans vernamen zullen deze reuzen ten offer vallen aan de bijl van den houthakker, want binnenkort zullen zij gerooid worden. IJMUIDEN Marktberichten en besomminsren. IJMUIDEN. 26 Oct. Deensche consignatievisch: Schar f 28—24. kl. schol f 4626. kabeljauw f 28—25, wijting f 11 10.50, bot f 2119.50, alles per 50 kg. Tongen f 3.302.40 per kg Zoetwatervischblei 22 ct. per kg. Besomming: Kotter IJM, 214 f 90. PERSONALIA. De heer P. Rijpma, voorheen onderwijzer aan de P. W. Cort van der Lindenschool alhier, is be noemd tot hoofd van een o.l. school te Drieber gen. HAARLEMMERLIEDE WETHOUDER C. STOKMAN OVERLEDEN. Vrijdagmorgen is na een langdurige ziekte (van het vooi'jaar van 1940 af was hij ongesteld) in den ouderdom van 59 jaar overleden de heer C. Stok man, van 1936 af tot heden wethouder van sociale zaken, na eerst vaix 1935 af als wethouder aan het hoofd van een andere afdeeling van gemeente- beheer gestaan te hebben. De heer Stokman was van 4 September 1917 af lid van den gemeenteraad, •aar hij de R.K. Staatspartij vertegenwoordigde. De heer Stokman was vroeger een ijverig be- stuurslid van de R.K. Kiesvereeniging alhier. Ook vervulde hij indertijd de functie van Ambtenaar van den Raad van Arbeid. De begrafenis is vastgesteld op Maandagmorgen half 10 op het R.K. kerkhof te Haarlemmexdiede. HILLECOM OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden Roode Kruis-collecte heeft f 169.82 opgebracht. Dit mag een mooi resultaat genoemd worden en dit is te danken aan de ac tieve collectrices, die zich ondanks het koude weder zeer veel moeite hebben gegeven om dit resultaat te bereiken. GESLAAGD. Voor het Mercurius-examen Machineschrijven slaagden onze plaatsgenooten mej. R. Assendelft en de heer H. Schilpzand. BELOONING VOOR MOEDIGE DAAD. Door de Maatschappij tot Redding van Di-en- kelingen werd de zilveren medaille dier Maat schappij toegekend aan onzen plaatsgenoot, den heer H. Kolk en de bronzen medaille aan den heer J. Leiten. BRUINE BOONEN VERDWENEN. Bij de politie werd aangifte gedaan van dief stal van een partij bxnine boonen van een per ceel tuingrond. De politie stelt een onderzoek in waarheen deze in dezen tijd zoo gewaardeerde tuinvrucht verdwenen is. ZANDVOORT DE WINTERKLEEDING. De burgemeester van Zandvoort maakt bekend, dat degenen die in aanmexiting wenschen te ko men voor de uit te deelen winterjassen en -man tels, heerencostuums en wollen dekens, daartoe voor 30 October a.s. een aanvraag kunnen indienen bij het distributiekantoor en bij den dienst voor So ciale Zaken. De aandacht wordt er reeds thans op gevestigd, dat zeer waarschijnlijk niet aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. HEEMSTEDE PROPAGANDA-AVOND VRIJWILLIGE BRAND WEER. Vrijdagavond hield blok 2 van de Vrijwillige brandweer een propaganda-avond in Hotel Boe kenrode. De groote zaal was geheel gevuld met belangstellenden. De voorzitter de beer M. A. Daniëls bracht dank aan de velen die hebben medegewerkt aan het totstandkomen van het blok. De secretaris mr. J. v. Dijk bracht een kort ver slag uit over de werkzaamheden van de oprich ting af. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat aan vrijwillige bijdragen was bijeengebracht f 801. waarvoor veel materiaal kon worden aan geschaft. Nog is een motorpompje noodig, in geval de waterleiding defect raakt. Daarom deed de pen ningmeester nog eens een beroep op alle aanwe zigen en ook op de niet-aanwezigen. De heer A. Berentsen, hoofd der luchtbescher ming in Heemstede, deelde mede, dat thans de 20 blokken vrijwel geheel gereed zijn. Spr. bracht hulde aan den betoonden gemeen schapszin en vestigde er de aandacht op. dat men nu paraat moet blijven en. ook financieel moet blijven steunen. Mr. A. J. Backer, voorzitter der Luchtbescher ming te Heemstede, sprak nog een opwekkend woord en bracht dank aan het gemeentebestuur voor den financieelen steun voor aanschaffing van het standaardmateriaal. De heer P. v. Egmond, blokhoofd, dankte alle werkers voor hun saamhoorigheidsgevoel, waar door blok 2 als een der best geoefende staat aan geschreven, Wij zullen besloot spr. paraat blijven, steunt ons door uw bijdragen en stort uw bedrag- op giro 390048 van den penningmeester den heer J. van Manen. Hierna werd een aardige film. getiteld .Hoe werkt onze brandweer" vertoond. Voor den inhoud dezer rubrièk stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Nederlandsche arbeiders in Duitsckland. Wij ontvingen van den heer Joh. P. Koppen te Santpoort een ingezonden stuk over de Neder landsche arbeiders in Duitschland, dat (in ver band met onze beperkte plaatsruimte) niet in zijn geheel kan worden opgenomen, maar waar aan wij den zakelijken inhoud ontleenen. De heer Koppen schrijft: Het is bekend, dat in het verleden soms werd beweerd, dat het in Duitschland zoo slecht was, vooral wat de volksvoeding betreft. Persoonlijk heb ik dat nooit kunnen gelooven en ik werd ia mijn meening gesterkt toen ik de Duitsche sol daten hier zag komen: gebruinde menschen die niet den indruk geven aan ondervoeding te heb ben geleden. Hoe is het met de burgerbevolking? Door toevallige omstandigheden maakte ik dezer dagen kennis met een Haarlemmer die pas uit Duitschland kwam. Hij is daar heen ge gaan omdat hij hier in eigen land geen werk kon -krijgen als rijwielreparateur. Hij werd uit gezonden door bemiddeling van de Haarlemsche Arbeidsbeurs en kreeg werk aan een groote ma chinefabriek. Na elf weken daar gewerkt te heb ben kwam hij voor eenige dagen met verlof naar Haarlem terug. Als rijwielreparateur kon hij in Duitschland, niet te werk gesteld worden, maar wel als los arbeider (sjouwer). Dat zware werk viel hem in den beginne niet mee, maar hij was uit het goede Hollandsche hout gesneden, heeft doorgezet en is nu tevreden met zijn werk. Hij verdient in Nederlandsch geld f 48 per week. Volwaardige vakmenschen verdienen on geveer f 75 per week, hetgeen hij mij nog door het toonen van een loonzakje bewees. Van die f 48 wordt f 8 afgehouden voor sociale lasten, terwijl hij voor kost, inwoning en bewassching f 15 moet betalen. Daarvoor krijgt hij 5 maal tijden per dag. Voor het ontbijt 6 boterhammen met roomboter besmeerd en dik „gemeubeld" met worst, kaas, ham, en dergelijke. Hij krijgt dan voor 12 uur een warm middagmaal in een bus, bestaande uit aardappelen en groente en zeer voldoende vleesch. Verder nog 8 belegde boter hammen. Om 6 uur van de fabriek thuiskomende krijgt hij een tweeden warmen maaltijd, bestaan de uit vleesch, aardappelen en groente. Voor het naar bed gaan wacht hem dan nog een avond maal bestaande uit een ongelimiteerd aantal boterhammen met natuurboter en belegging. Hij deelde mij verder mede, dat de kameraad schap onder de duizenden arbeiders in zijn fa briek, bazen en dix-ecteuren, buitengewoon was. Het was voor hem een openbaring geweest. Van de f 25 die de Haarlemmer per week over houdt besteedt hij f 2 aan sigaretten en een glaasje bier dat hij 's avonds met zijn kameraden drinkt, f 23 per week zendt hij aan zijn vrouw en 2 kinderen. Doordat hij bij zijn uitzending door de Arbeidsbeurs een voorschot gekregen heeft voor kleeding en doordat zijn loon om de twee weken wordt uitbetaald en het 10 dagen duurt eer zijn vrouw te Haarlem het haar toekomende deel van het geld ontvangt (het voorschot wordt bij wijze van afbetaling op het gezonden looix gekort) heeft het gezin het momenteel niet royaal, maar zoodra die terugbetaling voltooid is kan de vrouw met haar 2 kinderen te Haarlem behoor lijk leven. De Haarlemmer wil, zoodra dit moge lijk is, ook zijn vrouw en kinderen naar Duitsch land laten komen. In de 3 maanden die hij in de omgeving van een stad doorbrengt is daar slechts één bom gevallen en die heeft geen schade aangericht. Op zijn heen- en terugreis had hij in Duitschland geen enkele verwoesting van beteekenis gezien. Door Essen komende had hij speciaal op de Krupp-fabrieken gelet, die wa ren geheel intact en ook in de stad Essen was niets bijzonders gebeurd. Ik sprak dezer dagen iemand die pas in Hamburg, Berlijn en Dantzig geweest was. Hij had daar niets van verwoestingen gezien. Wel ge waagde die reiziger ook van 5 maaltijden per dag met roomboter, vleesch, enz. Verschillende ouders van kinderen die naar de Ostmark zijn geweest heb ik gesproken. Gemid deld waren deze kinderen 10 pond aangekomen en zij brachten boter, worst, spek enz. niee naar huis. Nog iets anders wil ik wereldkundig maken. Tijdens den vorlgen oorlog voer mijn schoon vader als gezagvoerder, zijn boot werd getorpe deerd door een Duitsche duikboot, waarbij hij zelf om het leven kwam. Schadevergoeding werd indertijd geweigerd, Maar toen Hitler een half jaar aan het bewind was, hebben alle kinderen (de vrouw was inmiddels overleden) door middel van Centraal Beheer te Amsterdam een uitkee rt ng gekregen. Dit heeft, zich herhaald in 1935 en in 1937 en zelfs op 23 Dec. 1939 werd de rente over dit kaoitaaltje uitgekeerd. Bij navraag bleek mij, dat alle nabestaanden van slachtoffers uit. den vorigen .oorlog deze uitkeering hadden ge had. Zou het niet op den weg der overheid liggen de bevolking eens in te lichten over den toestand in Duitschland. bijvoorbeeld aan de hand van rapporten van de Arbeidsbeurs? WIELRIJDERS. OPGEPAST. De verkeerspolitie ziet streng toe op de naleving der voorschriften voor weggebruikers. De aanwijzingen voor de fietsrijders worden in de hoofdstad van een nieuw verfje voorzien. (Foto Pax Holland.), Van Haarlem de victorie? De lichamelijke opvoeding van ons volle staat de laatste maanden in het brandpunt der publieke belangstelling. Of het aan de stoere strijdei-s voor dit zoo voor name deel der volksopvoeding zal gelukken het laksche en onverschillige deel van onze medebur gers „eindelijk" het besef bij te brengen hoe uitermate Belangrijk de lichamelijke opvoeding en haar „groote dochter" de sport voor kind en vol wassene, arm en rijk, gezin en school, beroep en maatschappij is, zal spoedig blijken. Zal ons Volk, te beginnen bij de schoolgaande jeugd, binnenkort die lichamelijke opvoeding krij gen voor welke de besten en de knapsten van ons land nu reeds meer dan een eeuw vruchteloos hebben gestreden? Of zal evenals in 1920 en In 1936 het be loofde „halve ei" weer „een leege dop" zijn? Het is bijna niet aan te nemen. Daarvoor is het getal der burgers, die zich be wust zijn welke waarden voor individu en gemeen schap hier te verdedigen en te winnen zijn, te groot. Voor dit laatste zorgden de actieve gymnasten, athleten, zwemmers en beoefenaren van alle tak ken van gezonde sport door hun meesleepend voor beeld. Het gaat dan ook om niets minder dan onze volksgezondheid ons volksgeluk en onze volks kracht! Mede dank zij de volijverige Pers krijgt de 'lichamelijke opvoeding in Haarlem een hyper modernen steun bij de propaganda. De bekende Zondagochtendvoorstellingen in het „Rembrandt-Theater" zullen drie weken lang in het teeken der lichamelijke opvoeding en der sport staan. Dit moderne theater zal op het doek en „op d\ planken" een beeld geven van tallooze schoone, vreugdevolle, vormende en spannende momenten uit het wereldje der lichamelijke opvoeding en der sport. Haarlem, de stad met een intens sportleven, de stad der unieke sportweken, de stad met een liet algemeen belang voorstaande pers, toont hiermede opnieuw vol frissche en nieuwe ideeën, vol vasten wil te zijn om een sociaal belang van den eersten rang voor heel ons Volk te dienen en voor eens en voor altijd een einde te maken aan onzen achter stand op dit gebied. Hulde aan het initiatief van den heer Bakker en zijn px-opagandisten-van-de-daad! Het Rembrandt-Theater zal zeker stampvol kijkers en kijkster zijn. Laat ons den wensch uitspreken, dat zij van kijkers tot sportbeoefenaren en van sportbeoefena ren tot levende propagandisten voor de lichame lijke opvoeding zullen worden. Zal het voor de lichamelijke opvoeding en de goede, gave sport worden: Van Haarlem kwam de victorie? Aan u lezeres en lezer om daaraan mede te werken.- Namens dc Propaganda-commissie v. d. lich. opv. der Ver. v. leeraren i. d. lich. opv. JAN J. P. HUT,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7