Haarlem's Dagblad Griekenland in oorlog met Italië Nieuw onderhoud Hitler-Mussolini Stichting „Winterhulp Nederland" opgericht Vliegvelden in Schotland aangevallen. Engelsche boodschap aan Pétain. „Empress of Britain' ten onder gegaan Afval. Artikelen ent. 58e JAARGANG No. 17596 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 28 October 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss* nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. ATHENE, 28 Oct. (D.N.B.) Het officieuze Grieksche Nieuwsagentschap publiceert een boodschap van den Griekschen president Me- taxas aan het Grieksche volk. In deze bood schap wordt gezegd dat Italië hedenochtend van hem, den minister-president, de uitleve ring heeft geëischt van deelen van het Griek sche gebied en heeft medegedeeld dat het zijn troepen in den ochtend zou doen opmarchce- ren om deze gebiedsdeelen te doen bezetten. Hü, Metaxas, heeft den Italiaanschen gezant meegedeeld dat hü dit beschouwde als een oor logsverklaring van Italië aan Griekenland. De boodschap van den minister-president be sluit met den oproep tot den strijd. Ir. J. E. F. de Kok overleden. 's GRAVENHAGE 28 October (A. N, P.) Na een vrij langdurige ongesteldheid, welke in de laat ste dagen een ernstige wending nam, is hedenmor gen in het Roode Kvuisziekenhuis te 's Graven- hage op 58-jarigen leeftijd overleden de heer ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Nederland- sche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Nederlandsch Indië N.V. Haarlemsche Gemeenteraad. De heer J. P. W. v. d. Sluys bedankt wegens vertrek naar Rotterdam. De heer J. P. W. van der Sluys heeft aan den gemeenteraad van Haarlem medegedeeld, dat hij wegens zijn benoeming tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Rotterdam, zich ge noodzaakt ziet het lidmaatschap van den Haarlemschen gemeenteraad met ingang van 1 November a.s. te beëindigen. De heer Van der Sluys, die op de lijst der S. D. A. P. gekozen werd, had zitting in den Haarlemschen gemeenteraad van 26 Juni 1939 af. De opvolger op de lijst der S. D. A. P. is de heer W. van Wonderen, Semarangstraat 5. Doel: hulpverleening aan behoeftige Nederlanders. *s GRAVENHAGE, 26 October. Het heden ver schenen Verordeningenblad bevat het volgende decreet van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende oprichting van de stichting „Winterhulp Nederland". Artikel 1. 1). Ik richt hierbij op de stichting „Winterhulp Nederland". 2). Het is de taak der stichting om de in het bezette Nederlandsche gebied levende behoeftige Nederlandsche staatsburgers zonder aanzien des persoons hulp en ondersteuning te verschaffen. De hiervoor noodige middelen worden ongeacht de giften, welke ik de stichting zal doen toekomen door vrijwillige bijdragen in geld en goederen van de in het bezette Nederlandsche gebied levende Nederlandsche staatsburgers verkregen. Art. 2. 1). De stichting bezit rechtspersoonlijk heid. 2). De paragrafen 1 en 2 der verordening no. 24 1940 van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Binnenlandsche zaken ter verzekering van de openbare orde in Nederland vinden te haren aanzien geen toepas- sing. Art. 3. Het bepaalde in mijn verordening no. 109 1940 betreffende het houden van openbare geld en goedereninzamelingen is niet van toepassing op geld- of goedereninzamelingen, welke door de stichting worden gehouden. Art. 4. 1). De stichting is vrijgesteld van alle be lastingen en publiekrechtelijke lasten. 2). Op schenkingen, welke der stichting worden gedaan, vinden de bepalingen van de successiewet geen toepassing. Art. 5. 1) Het bestuur der stichting berust bij: 1. den directeur; 2. de financieele commissie, welke toezicht houdt op het financieel beleid van de stichting en in het bijzonder er voor zorg draagt dat de opgebrachte middelen niet dan voor het doel der stichting worden besteed en dat het be heer der stichting zoo zuinig mogelijk gevoerd wordt. 2) Er is een eereraad, die den directeur-generaal in de vervulling van zijn taak van raad dient en bijstaat. 3). Leden der financieele commissie zijn: 1. de secretaris-generaal van het departement van Fi nanciën, die tevens voorzitter is; 2. vier of meer, doch ten hoogste acht vooraanstaande Nederlan ders. A. Leden van den eereraad zijn: 1. de secretaris generaal van het departement van Algemeene Za ken, die tevens voorzitter is, en de secretarissen- generaal der departementen van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken, alsmede de commis- salarissen der provincie 2. twintig of meer, doch ten hoogste veertig vooraanstaande Nederlanders. 5. De benoeming van den directeur-generaal, alsmede de aanwijzing van de leden van den eere raad en van de financieele commissie, geschiedt door mij. Arti. 6. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken stelt de statuten der stichting samen. 2) Bedoelde statuten houden meer in bet bij zonder bepalingen in omtrent: 1. de organisatie van het bestuur der stichting, waarbij het bepaalde in art. 5 in acht moet worden genomen; 2. de aan wijzing der medewerkers van den directeur-gene raal, waarbij het hierna in lid 3 bepaalde in acht moet worden genomen; 3. de bevoegdheden van de bestuursorganen der stichting; 4. boekjaar en onderzoek der rekening. 3) In beginsel zijn in het bestuur der stichting slechts onbetaalde medewerkers werkzaam; het inzetten van betaalde arbeidskrachten moet tot het volstrekt noodzakelijke worden beperkt. 4) De statuten behoeven mijn goedkeuring. 5) Zij worden in de Nederlandsche staatscou rant bekend gemaakt. Art. 7. De bepalingen van dit decreet hebben kracht van wet in den zin van den tweeden volzin van het tweede lid van par. 1 van mijn verorde ning no. 3/1940 tot uitoefening van de regeerings- feevoegdheden in Nederland. In het gemeente-museum te Den Haag is de tentoonstelling „Camera Obscura" geopend. Door aardige groepeeringen geeft de expositie een interessant beeld van den ouden tijd. (Foto Schimmelpenning!!.) Londen ook Zondag weer onophoudelijk bestookt. Het D. N. B. meldt: Londen is ook Zondag, naar het D. N. B. verneemt, voortdurend blootgesteld geweest aan de aanvallen van het 'Duitsche lucht- wapen. Sedert den vroegen ochtend startten Duit sche vliegtuigen naar het Britsehe eiland. De Engel- sche hoofdstad had des middags 12 uur reeds twee maal langdurig luchtalarm gehad. Duitsche gevechtsvliegtuigen zoo verneemt het D. N. B. verder vielen van Noorwegen uit twee Britsehe vliegvelden aan de kust van Noord-Oost- Schotland aan. De uitwerking was vernietigend. Bei de aanvallen werden met een uiterst stoutmoedige nadering van geringe hoogte ten uitvoer gelegd. Op het vliegveld van Wick in het Noordoostelijkste deel van Schotland kwamen alle neergeworpen bommen terecht op hangars en onderkomens. De ontplof fingen der bommen deden terstond groote bran den ontstaan, welker vuurgloed nog een half uur na het vertrek naar zee te zien was. Op het vlieg veld Lossiemouth aan den ingang van de Moray Firth werden de meeste hangars door goedgerichte bommen vernield. Tegelijkertijd ontstonden groote steekvlammen, die klaarblijkelijk hun oorsprong vonden in ontplofte benzinetanks. Na korten tijd hadden de branden alle hangars aangetast. De ge bouwen van dit vliegveld werden door den aanval volkomen in de asch gelegd. ENGELSCHE MEDEDEELINGEN STOCKHOLM. 27 Oct. (D.N.B.) In het offi- cieele communiqué van het Britsehe ministerie voor luchtvaart en het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid van Zondagmorgen wordt toegegeven dat „de activiteit van den vijand boven het land zeer uitgebreid was". De voornaamste krachten van den vijand waren gericht, op Londen en de Midlands. De aanval was kort na het aanbreken van den nacht begonnen. In het Londensche gebied zijn aan ge bouwen beschadigingen aangericht. Ook zijn „eeni- ge branden" ontstaan. Een intensieve aanval, zoo wordt in het officieele communiqué verder gezegd, is gericht op een stad in de Midlands, waar een groot aantal brandbommen is neergeworpen. De brandweer begaf zich zonder verwijl naar de bran den, waarvan eenige uitgebreid waren. Ook op an dere plaatsen in Zuïdoost-Engeland zijn aanvallen ondernomen. Bovendien zijn hier en daar door af zonderlijke toestellen aanvallen gedaan. (Men zie ook de legerberichten elders in dit nummer). De Führer te Florence ROME, 28 Oct. (D.N.B.) Stefani meldt het volgende: De Führer zal heden te Florence een ont moeting met den Duce hebben. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de trein van den Führer den Brenner gepasseerd. De Füluer wordt op zijn reis vergezeld door den rijksmi nister van buitenlandsche zaken Von Ribben- trop. De Duce is, in gezelschap van den Ita liaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, naar Florence vertrokken. Nader meldt het DNB: De Führer is in gezelschap van den rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, hedenmorgen in Florence aangekomen. De Duce, die in gezelschap was van graaf Ciano, verwelkomde den Führer op het station van Florence en heette hem zeer hartelijk welkom. De bevolking van Florence bracht den Führer bij zijn aankomst en op zijn rit door de stad, die ge tooid was in de Duitsche en Italiaansche kleuren, niet te beschrijven manifestatie van geestdrift en blijdschap. Op het perron waren behalve de Duce en graaf Ciano voor de ontvangst aanwezig: de Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, de prefect, de gouwleider, de burgemeester en de corpscommandant van Florence. De Führer en de Duce schreden op het perron langs het front van de eerecompagnie. Onder 't gejuich der bevolking reden de Führer en de Duce vervolgens per auto door de straten der stad naar het Palazzo Vecchio, waar in tegenwoordigheid van de beide ministers van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop en graaf Ciano, de besprekingen een aanvang namen. Een neger tot generaal bevorderd. WASHINGTON 27 October. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ver. Staten is een neger tot generaal in het Amerilcaansche leger be noemd. President Roosevelt bevorderde n.l. den neger overste Ben j amino Davis tot brigade generaal. (United Press). tan de Spaansche grens had dezer dagen een onderhoud plaats tusschen Hitier en Franco. De begroeting der beide staatshoofden. {Foto; stapf iBilderdienst.), GENèVE 26 October (D. N. B.) Naar uit welingelichte kringen te Vicliy verluidt zou de koning van Engeland een boodschap aan maar schalk Pétain gezonden hebben. Reuter meldt dat dit bericht in bevoegde Engelsche kringen bevestigd wordt. Het persbureau Transocean meldde van morgen dat in deze boodschap de Engelsche koning uitdrukking gegeven heeft aan zijn ver trouwen, dat Engeland de definitieve overwin ning zal behalen. Overigens is de koninklijke boodschap „een mengsel van aanmoediging en sympathie voor het Fransche volk". Ernstig verlies voor de Engelsche koopvaardij Het D.N.B. meldt: Het Engelsche passagiers schip „Empress of Britain" (metende 42000 br. ton en gebouwd in 1931. Red.) werd op 26 Oct. binnen de sperzöne ten noorden van Ierland door een Duitsch verkenningsvliegtuig met bom men van zwaar kaliber bestookt en in brand geworpen, waarna de bemanning in de booten ging. Op 27 October kon het door Duitsche ver kenners nog steeds brandende op 50 K.M. ten westen der oorspronkelijke ligplaats gezien wor den. Pogingen der Engelschen om het brandende schip de dichtstbijzijnde haven binnen te slee pen, mislukten. Dank zij de nauwe samen werking tusschen de Duitsche lucht- en zee- strijdkrachten gelukte het een Duitsche duik boot in de vroege ochtenduren van 28 October de „Empress of Britain" met twee torpedo's difinitief te vernietigen. Engeland heeft daar mede het op één na grootste schip der Britsehe koopvaardij, dat op de tiende plaats staat on der de grootste schepen ter wereld, verloren. Het verlies treft de Britsehe oorlogvoering des te gevoeliger, daar de Britsehe scheepvaart reeds geruimen tijd le lijden heeft onder ern stige transportmoeilijkheden. Dus voortaan rust ook op ons allen De plicht dat alles wordt bewaard, Wat er al zoo pleegt af te vallen, Van onzen huiselijken haard. Die haard figuurlijk dan bekeken, Dat snapte u wel, toen u 't las, 't Is mijtn bedoeling niet, te spreken Van sintels, slakken en van asch. Doch, om maar iets te noemen, blikken (Behalve 't soort, dat dooden kon) En doozen van bonbons en flikken En van Pandora en karton. Dan flesschen, kleine zooals groote (Slechts niet die, waar je op kunt gaan) Wanneer ze eerst zijn leeggegoten En met hun ziel daar zielloos staan. Ook eierschalen, graten, botten, Capsules, kurken, enzoovoort, En 't grootste contingent tenslotte, Van eten elke afvalsoort. Dit afval gaat dan naar de stallen Van onzen vaderlandschen boer, Opdat zijn vee niet - af zal vallen, Door een tekort aan ander voer. Het doet ons goed om dat te. weten, Wij dragen graag wat meer gedoe, Opdat er ruim zal zijn te eten, Voor schaap en varken, kalf en koe. Want als zij volop kunnen schransen, Dan vinden wij daarbij weer baat, Dan hebben wij de beste kansen, Dat het onsnaar den vleeze gaat. P. GASUS. Overneming Landesgruppe der Auslaiidsorganisatioii der N. S. D. A. P. in ons land. Door den rijkscommissaris. Het A.N.P. meldt: Ter uitvoering van een be schikking van den plaatsvervanger van den Führer is Zondagmorgen in het gebouw voor K. en W. in Utrecht de plechtige overdracht voltrok ken van de Landesgruppe Niederlande der Aus- landsorganisatlon der N.S.D.A.P. aan den Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, Rijksminister Seyss Inquart. De partij organisatie draagt van nu af den naam A roe its- bereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden. De zaal van het gebouw voor K. en W. was waardig versierd met de vlaggen van het Duit sche rijk en de souvereiniteitókenteekenen. Uit alle deelen van Nederland waren de politieke leiders van de Auslandsorganisation verschenen. Onder de talrijke gasten van de partij, de weer macht en het bestuur dienen voor alles gouw leider Bohle. de gouwleider van de Auslandsor ganisation der N.S.D.A.P. en gouwleider Röver, gouwleider van de naburige gouw Wezer-Eem, genoemd te worden, alsmede generaal Ruoff als de oudste in dienstjaren en generaal Schwabe- dissen van den staf van den bevelhebber der weermacht in Nederland. Na den plechtigen intocht der vaandels her dacht de districtsinspecteur der N.S.D.A.P. te Utrecht, prof. dr. Nieschultz, de dooden, die hun leven moesten laten, omdat zij Duitschers waren of als soldaten ter verdediging van het rijk vie len Vervolgens nanr gouwleider Bohle het woord en herdacht het streven en werken van die Rijks- Duitschers, die als leden van de Auslandorgani- sation in den Niederlanden ondanks alle moeilijk heden en vijandelijkheden in trouwen, onzelf- Incidenten aan de Grieksch— Albaansche grens. Overval op Albaansche grenspost. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt d.d. 26 October: Aan de Grieksch-Albaansche grens hebben zich incidenten voorgedaan. Een gewapende Grieksche bende heeft vanmorgen met ge weerschoten en handgranaten een aanval ondernomen op Albaansche posten nabij Koritza, ten Zuiden van Kapestiza. Het on middellijke ingrijpen van de Albaneesche pa trouille en de hulp van de toesnellende an dere detachementen maakten het mogelijk, de bende van den tegenstander, die op Al- baansch gebied doorgedrongen was, terug te slaan Zes van de Grieksche aanvallers wer den gevangen genomen. Aan Albaansche zijde vielen twee dooden en drie gewonden. Voorts zijn Vrijdagavond twee bommen ontploft in de nabijheid van het bureau van den Italiaanschen gezaghebber te Porto Edda (Albanië). Twee personen werden tengevolge van deze aanslagen licht gewond. Naar de Grieksche of Britsehe agenten, aan wie de aanslag moet worden toegeschreven, wordt ijverig gezocht. Zondag is er bij het station van de kustwacht op Kaap Stilo (bij Port Edda) nog een bom ont ploft, maar hierbij vielen gelukkig geen slacht offers. De aanwezigheid van een verdacht vaar tuig is hier opgemerkt. Ten aanzien van het incident aan de Grieksch- Albaneesche grens hebben bevoegde Italiaansche kringen nog geen standpunt bepaald, zoo meldt D.N.B. uit Rome. Men wil eerst het resultaat af wachten van het onderzoek, dat terstond door de Italiaansche en Albaneesche autoriteiten werd ingesteld. Ondanks deze reserve is het echter onmisken baar dat de gebeurtenissen door Rome met de grootste aandacht worden gevolgd. Nog meer incidenten. ROME, 28 Oct. (D.N.B.) Het agentschap Stefani meldt uit Tirana (Albanië), dat het blad „Tomori" uit verschillende plaatsen aan de Grieksphe grens melding maakt van een reeks nieuwe incidenten, behalve die van Koritza en Porto Edda. Volgens die berichten heeft men sinds 48 uur op zes verschillende plaatsen van de grens tus schen het Prespameer en Konispoli bewegingen van betrekkelijk talrijke met geweren bewapende groepen waargenomen, die hier en daar vlak aan de grens opdoken en weer verdwenen in het gol vende heuvelland. ^Een douanebeambte ten Noorden van Koritza heeft in het gebergte zes mannen, die bijna een kilometer ver op Al- baansch gebied waren doorgedrongen, moeten ge lasten halt te houden. Volgens andere berichten inzake de grensschending bij Karvia op den weg tusschen Argirocastro en Janina, zou een hon derdtal jonge Grieken in wie men studenten meende te herkennen van de universiteit van Janina onder leiding van hun docenten, bij de grenspalen een vijandelijke betooging tegen Italië en Albanië hebben gehouden door te zwaaien met Grieksche vlaggen en scheldwoor den en dreigementen te uiten. De grens is van Grieksche zijde practisch gesloten en alle Al baansche boeren, die hun land aan de overzijde van de grens hebben ten zich eiken ochtend daar heen plachten te begeven, zijn zónder eenige geldige reden door de Grieksche gendarmes niet toegelaten. Het blad „Tomori" schrijft dat de opwinding der Grieksche bevolking kunstmatig door het op treden van speciale propagandisten gekweekt is en op de bewering berust, dat Engeland soldaten en vele vliegtuigen gereed heeft staan om Grie kenland te helpen en hulp te verleenen om Al banië binnen te vallen. Andere berichten houden in dat sinds eenigen tijd propagandisten in het klooster van Vela ten Zuiden van Kannibaki wor den opgeleid, die bestemd zijn op Albaansch ge bied over te gaan om de bevolking in oproer te brengen. Deze berichten, zoo vervolgt genoemd Al baansch blad, kunnen op de bevolking van Alba nië geen indruk maken, omdat alle maatregelen genomen zijn teneinde aan eiken aanval, van welke zijde die ook moge komen, het hoofd te bieden. In dit verband meldt het blad verder dat een vliegtuig, dat zeer hoog vloog en vermoedelijk een Engelsch toestel was, Zondagochtend op de Zuidelijke gebieden strooibiljetten in Albaansche taal heeft laten vallen, -waarin de bevolking werd aangespoord opstand te maken. ROOSEVELT SPREEKT HEDEN IN NEW YORK. Het D.N.B. verneemt uit New York: President Roosevelt spreekt heden in een massavergadering alhier. De New York Times deelt mede dat 5000 tot 6000 politie-beambten zijn opgeroepen .voor zijn persoonlijke bescherming. Gouwleider Bohle, (Foto Stapf.) zuchtigen arbeid het Duitsche moederland ver kleefd bleven. Na een afscheidswoord tot zijn. trouwe medewerkers in Nederland droeg hij toen de partij organisaties over aan den rijkscommis saris voor de gezette gebieden in Nederland. De Rijkscommissaris wekte in zijn hierop vól gende toespraak de Duitschers op als voorheen werkzaam te blijven en zich energiek toe te leg gen op de nieuwe taak, voortvloeiend uit de reor ganisatie. De nieuwe politieke opdracht schilder de hij als volgt: „Te leven als een voorbeeld voor de nationaal- socialistische gemeenschap in het gebied van de groot-Germaansche gemeenschap. Dit beteekent voor onszelf de verwezenlijking van ons natio- naal-socialistisch beginsel van de eer van den arbeid en de eer van het bloed, waarbij deze ver wezenlijking gedragen wordt door de uiterste op offeringsgezindheid. maar ook door volmaakt® zelftucht. Dit beteekent voorts, dat wij ook allen, die aan deze nationaal-socialistische eischen ver mogen te voldoen, in deze gemeenschap opne men, en in het bewustzijn van onze verantwoor delijkheid helpen, indien zij met denzelfden wil als wij streven naar de nieuwe levensvorming der Germaansche volken." Tot slot stelde hij den commissaris-generaal, Dienstleiter Schmidt, aan in zijn nieuwe 'ambt van Leiter des Arbeitsbereiches der N.S.D.A.P. in den Niederlanden. Met een betuiging van trouw aan Führer en rijk en het vertrek der vaandels eindigde de plechtige bijeenkomst. „Siameesclie" tweeling in Spanje. Medici achten beide kinderen levensvatbaar. MADRID 27 October (D. N. B.) In een plaatsje in de omgeving van Alicante heeft een visschers- vrouw het leven geschonken aan een tweeling, die van den hals tot de voeten aaneengegroeid is. Deze nieuwe „Siameesche" tweeling is door een college van medici te Alicante onderzocht, dat constateer de dat de inwendige organen van den aaneenge- groeiden tweeling volkomen normaal wei-ken en de kinderen dientengevolge levensvatbaar zijn. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Afval. pag. 1 Practische 'bestraffing, pag. 7 Financieele gevolgen van de samen voeging van Heemstede en Benne- broek. pag. 6 Criticus over den wedstrijd V. S. V. Xerxes pag. 7 J. B. Schuil: Aerdenhout's Kinder- tooneel. pag. 9 Postaal Genoegen. pag. 9 J. H. de Bois: Tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel. pag. 9 H. D. Vertelling: Zeilwedstrijd, pag. 9 Flitsen: Op weg. pag. 3 Laatste Berichten op pagina 6

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1