BOUVY K£UK£UZOUTttfé&0*d DOOI! HET Tri-PROCÉDÉ. ISct.fi. kUopo/c o'-- wGSit AGENDA. Een stamppot voor den herfst. DÏNSDAG 29 OCTOBER 1940 HAAREEM'S DAG BEAD 2 14l.HEERl'JKE JUS BOUI-FIX Dr. Seyss-Tn quart over den weder opbouw in Nederland. (Vervolg van pag. 1.) Vraag: Welke vorderingen maakt de aanpassing Van het Nederlandsche economische leven? De Nederlandsche landbouw is reeds in uitge breide mate in het genot van de hem binnen de omraming van de groot-Duitsche economische ruimte geboden mogelijkheid tot afzet, en wel tegen prijzen, welke aanzienlijk beter zijn dan de vroeger door Engeland geboden, met de conjunctuur wisse lende, prijzen, die over het algemeen slechts met behulp van rijkssteunmaatregelen voortzetting der productie toelieten. Hier voltrekt zich dus de her- orierteering naar het in het Oosten liggende afzet gebied vanzelf. De landbouw streeft er met succes naar den aanwezigen veestapel met de producten van het eigen bedrijf in stand te houden, waarbij het gunstige weer het winnen van extra hoeveel heden ruw voer buitengewoon begunstigd heeft. Daarom kan verwacht worden, dat zoowel de hier te lande gevolgde, als ook de door den Reichs- nahrstand beproefde methoden tot uitbreiding en verbetering van de eigen productie een aanzienlijk deel van de hoeveelheid veevoeder, die tot dusver werd ingevoerd, zullen kunnen doen vervallen. In geen geval dienen echter deze maatregelen het ka rakter van Nederland als uitgesproken veredelings- land op den duur te doen verdwijnen. De industrie is bezig, met de vertegenwoordigers van het Duitsche bedrijfsleven onderhandelingen te openen op basis van rechtsgelijkheid, welke de ar- beidsverdeeling in het gebied van Europa door ac- coorden moeten waarborgen. Aan te nemen valt. dat het Nederlandsche economische leven op grond dezer plannen in verhoogde mate opdrachten met vastgestelde productievoorwaarden zal vinden en daarmede nieuwe arbeidsmogelijkheden scheppen. Vraag: Hoe is de ravitailleerïngspositïe van de Nederlandsche bevolking op het gebied van levens middelen en voorwerpen van dagelijksch gebruik? De ravitailleering van de Nederlandsche bevol king is in denzelfden omvang en volgens dezelfde methoden als in Duitschland gewaarborgd. De hoe veelheden levensmiddelen en textielfabrikaten, die ieder toebedeeld worden, zijn met geringe afwij kingen, welke uit, plaatselijke consumptiegewoon ten voortvloeien, gelijk aan de rantsoenen in Duitschland. Er is zorg voor gedragen, dat de be paalde hoeveelheden in vollen omvang ter beschik king staan. Vraag Hoe ontwikkelt de samenwerking tusschen de Duitsche en Nederlandsche instanties zich? In beginsel wil de bezettende macht in Neder land het bestuur door de autoriteiten des lands zelve laten uitoefenen. Zij heeft zich er der halve in wezen mede vergenoegd bij de cen trale Nederlandsche bestuursirstanties een lei denden staf te vestigen, die er voor zorgt, dat de belangen van de bezettende macht volgens de eischen van het oogenblik gewaarborgd blijven. Het Nederlandsche volk wordt derhalve door zijn eigeh autoriteiten en ambtenaren be stuurd, Ook de uit voorzorg ingevoerde distributie maatregelen geschieden door de Nederlandsche in stanties. Een grootere inmenging in het bestuurs apparaat had eigerliik slechts op het gebied van de werkgelegenheid plaats, daar de opheffing der werkloosheid den Duitschen autoriteiten bijzonder ter harte gaat en de Nederlandsche ambtelijke in stanties niet beschikken over ce ervaring en tech niek om deze opgaven ten volle recht te doen we dervaren. Derhalve zij- bij de afzonderlijke arbeids beurzen Duitsche ambtenaren aangesteld. Voor het overige besturen de Nederlanders zich zelf op alle gebieden van het economisch leven, de cultuur, het politiewezen enz. De Nederlandsche ambtelijke instanties toonen over het algemeen volledig begrip voor de eischen der Duitsche instanties, zoodat de samenwerking zich. zonder .wrijving voltrekt. Ja, Nederlandsche bêstuursinstanties hebben zelfs met een zekere voldoening erkend, dat de bestuurstaak niet de Düitsché' autoritaire instanties op veel snellere en reeds om die reden doelmatiger en succesvoller wijze verricht kan worden dan volgens de vroeger toegepaste methoden. Er heerscht een voortdurende openhartige gedachten wisseling tus schen de leidende Duitsche en Nederlandsche in stanties. Men streeft er var. beide zijden naar elkan der den arbeid wederkeerig te verlichten en men vindt aan Nederlandsche zijde het streven zich met de Duitsche gedachtenwereld vertrouwd te maken. Vraag: Zal de erkenning van de noodzakelijk heid van Duitsch-Nederlar.dsche economische sa menwerking tot nieuwe opvattingen in de economi sche en sociale denkwijze leiden? Ik geloof inderdaad, dat de nieuwe omstandig heden het Nederlandsche volk boven standem en klassen zal verheffen tot de erkentenis van zijn lotsverbondenheid, zoodat de economische bélangen niet meer, zooals tot dusverre veelal, op den voor grond zullen staan. De noodzaak tot economische reorganisatie en de gemeenschappelijke zorg voor de toekomst van het volk zullen het inzicht in de hand werken, dat het volk er niet is ter wille van het bedrijfsleven, maar het bedrijfsleven voor het welzijn van het volk. Zulks temeer, daar de Ne derlanders zich er thans met hun eigen oogen van kunnen overtuigen dat 't economische leven van het groot-Duitsche rijk, dat niet berekend is op kapi talistische belangen maar op de behoeften van het volk geenszins naar een vijandelijke propaganda zoo dikwijls beweerde een beperking van 't ini tiatief en de verantwoordelijkheid van het individu beteekent, doch integendeel een verhoogde ont plooiing van alle economische mogelijkheden. Een dusdanige ontwikkeling is natuurlijk geen zuiver materieel, doch een geestelijk proces, waarbij in de plaats van het individueel belang de gedachte aan de gemeenschap treedt. Er zijn overigens irn Nederland reeds bedrijven, wier leiding deze verantwoordelijkheid jegens de ondergeschikten duidelijk inziet en er zijn ook reeds veelal instellingen voorhanden, die weliswaar voor- —ff - Niets beter dan keel, borst en rug flink met Vicks VapoRub inwrijven. Dan slaapt U rustig en de hoest verdwijnt spoedig. 90 'Tl (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 29 OCTOBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Toontje heeft een paard geteekend" door de N.V, Het Residentie Tooneel, 2.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H.O.V.. 7 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zü ons doel", 104 uur. Rembrandt Theater: Wintersport en minnebrie ven, 2.30, 4.45 en 7 uur. Palace- De Jantjes, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Mazurka, 2.30 en 69,30 door- loopende voorstelling. Frans Hals Theater- Scipio. de Afrikaan, 2.30 en 7 uur WOENSDAG 30 OCTOBER. Statenzaal Prinsenhof: Raadsvergadering, 3 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Adv Ingez. Med.) ioopig nog meer het karakter van liefdadigheids- bemoeiing dan dat van plichtsvervulling op grond van een grooter reehtsbezit ver toonen. Het besef van een nationale en tevens sociale verantwoorde lijkheid zal, naar ik geloof, ook in Nederland een front van alle werkers doen or.tstaan. Vraag: Vallen er teekenen van een denkwijze in de richting van een economie, die zich over het groote gebied van Europa uitstrekt, waar te ne men? Daaromtrent kan opgemerkt worden, dat de lei dende Nederlandsche kringen van huis uit gewoon zijn in groot verband te denken. Het is derhalve ook begrijpelijk, dat de voorwaarden voor dit den ken in de richting var. een groot economisch ge bied juist in Nederland beslist aanwezig zijn. Be slissend is of <5e toonaangevende kringen in staat zijn de nieuwe situatie juist ira te zien en dienover eenkomstig hun beslissingen te nemen. Veelal kan reeds geconstateerd worden, dat met initiatief en in constructieven zin medegewerkt wordt bij het denken en plannen ontwerpen. Dat geldt zoowel voor den landbouw, die zich reeds als het groote veredelingsland voor het Europeesche gebied be schouwt, als ook voor de nijverheid en vooral voor den handel, die de bijzonder gunstige ligging van Nederland als invalspoort voor de overzeesche lan den in het Europeesche gebied beseft. C. HEIERMAN. Wederom heeft het Mannenkoor „Die Spaerne- Sanghers" te Haarlem een groot verlies geleden door het overlijden van een van zijn trouwste mede werkers, den heer C. Heierman, een langdurige ziekte maakte een einde aan zijn welbesteed leven. De heer Heierman behoorde tot de oprichters van het koor en met groote energie was hij altijd op zijn post als het betrof de belangen van zijn ver- ec-niging te dienen. Zondagmorgen j.l. had een bijeenkomst plaats in de repetitiezaal van Die Spaerne-Sanghers en voor het voltallige koor heeft de voorzitter, de heer Van der Wateren, den overledene in treffende woorden herdacht. Het koor zong daarna „Beati Mortuï" als een stille bede voor de rust van zijn trouwen medewerker. Maandag heeft, onder veel belangstelling de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot plaats gehad op de Algemeene Begraafplaats aan den Vergierdeweg. Aan de groeve wijdde de heer Van Asdonk als huisvriend en als Spaerne-Sangher eenige gevoelvolle woorden aan den overledene. Spr. eindigde zijn rede met het schoone gedicht van Adama van Scheltema „Vrede", zoo mooi ge toonzet door den dirigent van Die Spaerne- Sanghers, Lieven Duvosel. Nadat de zoon had bedankt voor de belangstel ling verlieten allen, diep onder den indruk, den doodenakker. De verduistering van onze ziekenhuizen. Veel werk en veel zorg. De verduisteringsvoorschriften voor woningen en andere gebouwen leggen ons den dagelijkschen plicht op, tweemaal per dag onze vensters te voor zien, resp. te ontdoen van verduisteringsmateriaal. Dat gebeurt het gemakkelijkst met zware gordijnen, maar niet iedereen heeft overal voor de vensters zware gordijnen en dan wordt het werken met ver duisteringspapier, carton of triplex. Dat is waarom 't ontkend een corvee, waarin men natuurlijk eenige handigheid krijgt maar die dan toch gedaan moet worden, het geen tijd kost. En dat betreft dan nog maar een beperkt aantal ramen. Met lichte ver bijstering denkt men er dan ook aan, wat het wel moet beteekenen, gebouwen en gebouwencom plexen te verduisteren, waar men honderden ven sters heeft, waarachter des avonds en des nachts licht moet blijven branden en welke problemen de keuze van het verduisteringsmateriaal schept. Tot deze gebouwen behooren de ziekenhuizen in de eerste plaats, waar immers dag en nacht de mogelijkheid van verlichting moet blijven bestaan en we hebben daarom eens 'geïnformeerd welke maatregelen men hier ter stede heeft genomen, om met inachtneming van de voorschriften zich van voortdurende verlichting der gebouwen te verzeke ren. In het St. Elisabethsgasthuis gaf het verduisteren natuurlijk de noodige zorgen, die echter meer het gevolg waren van den omvang van den arbeid, dien het kost, een gebouw met misschien wel 1500 ven sters te verduisteren dan als gevolg van gebrek aan materiaal of iets dergelijks. De groote vensters worden afgesloten met don kere gordijnen, die men in z.g. lichtsluizen, ver vaardigd van verduisteringspapïer laat loopen. Voor de kleine vensters heeft men de bekende raampjes van papier of hout vervaardigd. In de Centrale zijn een paar natriumlampen aangebracht. De vensters van deze ruimte zijn blauw gevei-fd. zoodat zij geen licht doorlaten. Voor de overige localiteiten bleek deze methode echter bezwaar mede te brengen. Ook in het Diaconessenhuis geeft het verduiste ren niet geringe zorg. De verduistering zoo deel de men ons mede geeft ïederen dag zeer veel werk, dat weliswaar afdeelingsgewijze verdeeld wordt, maar dan toch verricht moet worden. Men heeft hier de beste ervaring met karton afdekking. De bladen karton worden op maat ge sneden en dan op een houten raam, dat aan de hoeken nog versterkt is, gespijkerd, waarna de ramen met klampen op de vensterkozijnen worden vastgezet De bovenlichter zijn permanent afge dekt. De grootste vensters zijn voorzien van houten klapramen en op de benedenverdieping is men doende, ijzeren luiken aan te brengen ter wering van bomscherven. Met papieren gordijnen waren de resultaten on voldoende. Vroeger beschikte men over een gepre pareerd vezelpapier, dat wel voldeed maar niet meer in den handel is. Er kwam een met teer be werkt papier voor in de plaats, doch dit bleek niet lichtdicht te blijven. De beste resultaten bereikt men dus met karton afdekking. De arbeid, die het verduisteren mee brengt is echter een geduchte handicap in het over het algemeen reeds drukke leven van een zieken- inrichting. In de Mariastichting volstaat men met rolgordij nen, die in lichtsluizen loopen. Dit geeft vrijwel geen tijdverlies (een voornaam ding bij verduiste ren) en moeilijkheden met materiaal als trekken van hout en scheuren van papier worden voorko men. Voetbal HET HAARLF.MSCHE POLITIE-ELFTAL. Woensdagmiddag zal het Haarlemsche Politie- elftal nogmaals een oefenwedstrijd spelen voor het stedertournooi van 6 November tegen een elftal van de voetbalclub Haarlem. De politiemannen komen met het volgende elftal in het veld: Vermeer, Baas, Rode, Bultje. Eggink, Berkelaar, Van Huis. Wieringa, Braafhart, van Steel, v. d. Mey De wedstrijd wordt gespeeld op het Haarlem terrein en begint te 3.30 uur. TANAli SA8&ANG (Adv. Ingez. Med.) LAAT/IE EIRICUTEN Italiaansch legerbericht. Luchtgevecht boven Malta. ERGENS IN ITALIë, 28 Oct. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 143 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: .Tijdens een aanvallende verkenningsactie op het eiland Malta leverden negen van onze jacht vliegtuigen een levendig gevecht met negen Engel- sche jagers. Twee vijandelijke toestellen werden neergehaald en een derde machine vermoedelijk eveneens. Onze vliegtuigen zijn alle teruggekeerd In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht militaire doelen tusschen Quantara en Ismailia ten zuiden van Port Said. Vijandelijke vliegtuigen on dernamen een aanval op Benghazi en de zone van El Abiar ten oosten van Benghazi. Vijf personen werden gedood en eenigen gewond. De vijandelijke vliegtuigen wierpen lukraak bommen. Een der toe stellen, die getroffen was door het vuur van ons afweergeschut, moest zijn bommen in zee laten val len en wist zijn hoogte niet te handhaven. In Oost-Afrika bombardeerden luchtformaties havens en vijandelijke troepen in de zone van Ga- rissa. Een van onze toestellen keerde niet terug. De vijandelijke luchtmacht wierp bommen op El Oeak en Magi, waarbij twee personen werden gedood en een gewond. Er ontstond lichte materieele schade." Kennedy bij Roosevelt. NEW-YORK, 29 October (D.N.B.) De Ameri- kaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heef* gisteren terstond na zijn aankomst te Washington een bespreking van vier uur met president Roose velt gehad. Naar verluidt, zou aan Kennedv zijn aangeboden in de Ver. Staten te blijven en de functie te aanvaarden van voorzitter van het be wapeningsbureau. Een bevestiging was hiervan niet te krijgen. Grieksch legerbericht. Strijd bleef Maandag beperkt tot de grenslinie, ATHENE, 29 October (D.N.B.) In een op den avond van 28 October gepubliceerd offi cieel bericht van het opperbevel van de Griek- sche strijdkrachten wordt, verklaard dat de Italiaansche strijdkrachten in den loop van Maandag met wisselende kracht voortgingen de Grieksche troepen aan te vallen. De strijd was beperkt tot de grenslinie. Het Italiaansche luchtwapen heeft verscheidene militaire doelen aangevallen. De afgeloopen nacht is in Athene rustig ver- loopen. Er werd geen luchtalarm gemaakt. Naar verluidt zou de Grieksche gezant in Rome instructie hebben gekregen om te vertrekken. Een officieel bericht hierover is echter niet ontvangen GRIEKSCHE CREDIETEN IN AMERIKA BEVROREN. WASHINGTON, 29 October (D.N.B.) Volgens berichten van Amerikaansche agentschappen heeft president Roosevelt Maandagavond maatregelen ge nomen om de Grieksche credieten in de Ver. Staten „te bevriezen"en de Amerikaansche neutraliteit in dit gebied af te kondigen. Engelscbe legerbevelhebber in Ankara aangekomen. BELGRADO.. 29 October (D.N.B.) De correspon dent van de „Vreme" te Istanboel meldt dat Maan dag de chef van den generalen staf van het Brit- sche leger in het nabije Oosten, generaal Smith per vliegtuig uit Kairo in Ankara is aangekomen waar hij terstond een onderhoud had met den Turkschen minister-president en den minister van oorlog. Proclamatie van de Albaanscbe regeering. TIRANA. 29 October (Stefani). De regeering van Albanië heeft een proclamatie tot het volk uit gevaardigd, waarin wordt opgemerkt dat het denk beeld en de levendige hoop der voorvaderen in vervulling gaat. n.l. de terugkeer van Tsjamoerië tot het Albaansche vaderland. Op dezen dag der bevrijding, aldus de proclamatie, danken wij den koning-keizer en den Duce. Elke opoffering is licht, gezien de groote toekomst, welke Albanië wacht in zijn vereeniging met het fascistische Italië. Ja| »aniiers trokken zich uit Nanning terug. TOKIO, 29 October (D.N.B.) De Japansche strijdkrachten h^ben zich uit Nanking terugge trokken. De aftocht geschiedde zonder eenigerle' ontmoeting met Chineesche '-oepen. Van Japan sche zijde wordt vastgesteld dat de aftocht vrij willig geschiedde, daar Nanning zijn beteekenï? als steunpunt voor de versperring der toevoermo gelijkheden van Tsjoengking verloren heeft. De 300 meter lange brug over de Joekiang bij Nanning hebben de Japanners verbrand. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NED. BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties), New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zürich 43.63—43.71 Bankpapier: New York 1.86V'2—1-90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zürich 43.5943.75 De voedingsraad schrijft: Nu na een langen en zomerachtigen herfst dc omslag in de weersgesteldheid is gekomen, g'ian dc gedachten zich meer bezig houden met den ko menden winter. De rantsoeneering van verschil lende levensmiddelen, samen met de ingetreden prijsstijgingen, stellen menige huisvrouw voor het orobleem, hoe met de beschikbare hoeveelheden en soorten zoodanig uit te komen, dat de gezinsleden een zoo volwaardig mogelijke voeding krijgen en toch aan het gezinsbudget geen al te buitensporige eischen worden gesteld. Dank zij verschillende van overheidswege getroffen maatregelen is dit vraag stuk gelukkig niet onoplosbaar. Wel zal het echtei in voortdurende toenemende mate een zorgvuldig overleg eischen, wil men althans zooveel mogelijk waar voor zijn geld verkrijgen. Een overleg, da' zich niet zal mogen bepalen tot de vraag wat op een gegeven oogenblik het goedkoopst is, maar dat tevens rekening zal moeten houden met dc gezondheidseischen van de leden van het huisgezin De aaneenkoppeling van deze beide eischen zai, me1 name voor de buisgezinnen der minst dranglirach tigen, vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan 'ijker Toch mag men zich hierbij niet door den schijn 'aten verleiden. Want ook wie slechts geringe mid delen beschikbaar kan stellen voor zijn daselijksch 'evensonderhoud. heeft altijd nog, zij het binner bepaalde beperkingen, een zekere keuze tusscher een betere en minder goede voeding. En het be hoeft wel niet te worden gezegd, dat het jm'st dan •an het grootste belang is om een zoo gopd moge- 'ijke keuze te doen Dit verlangt inderdaad an de huisvrouw een andere instelling en ook meer over lenking dan zij wellicht gewend is aan deze or.der werpen te besteden. Zij zal zich deze moeite ech 'er gaarne getroosten in de wetenschap danrmed' een krachtige bijdrage te leveren tot de bevnrde ••ing en instandhouding van een goede gezondhein bii man en kinderen. Een goed samengestelde maaltijd is de beste bondgenoot bij het voorkomen en bestrijden van ziekten Onder het begrip „goed samengesteld" ver staan wij in dit verband niet in de eerste plaats een rijkelijke maaltijd, die trouwens heel licht van samenstelling kan zijn door eenzijdigheid en het bijgevolg ontbreken van bepaalde onmisbare voe dingsstoffen. Een goed samengestelde maaltijd zal den eter in de eerste plaats natuurlijk de stoffen toevoeren, welke hij noodig heeft om de verbruikte lichaams kracht aan te vullen, maar bovendien ook alles be vatten wat verder nog noodig is om het lichaam in een zoo fiks mogelijken staat te houden. Dit laatste is nauwelijks van minder belang dan het eerste. De voortdurende aandrang om de aardappelen toch vooral in de schil te koken, berust dan ook grootendeels op de overweging, dat anders voe dingsstoffen verloren gaan. welke van het grootste belang zijn om een zoo gaaf mogelijken gezondheids toestand teweeg te brengen. Evenzoo is het gesteld met de raadgeving versche groenten zooveel mo gelijk en liefst in stevige porties in de dagelïjksche maaltijden te verwerken. Op het oogenblik hebben wij wat dit betreft in de andijvie een alleszins voor. treffelijk gerecht. Wil men hierbij op de aan te koopen hoeveelheid besparen, dan kar. men b.v. een stamppot met rau we andijvie bereiden, in welk geval wegens niet slinken der groente en het volledige behoud der voedingswaarde, met ongeveer de helft van de ge bruikelijke.' portie kan worden volstaan. Wie hier mede een proef wil nemen, kan als volgt te werk gaan. De schoongeborstelde aardappelen worden in een bodempje water in een half uur gaar en droog gekookt Dan gieten wij er wat melk bij of wat aangemaakte melkpoeker. De melk wordt aan de kook gebracht, de aardappelen fijn gestampt, waar na de fijr. gesneden andijvie er doorheen wordt ge roerd, tegelijk met de beschikbare hoeveelheid vet of uitgebraden spek. Nadat alles nog even door en door heet is geworden, maken wy het gerecht met wat zout af, waarbij men bedenke, dat deze niet afgekookte aardappelen en groente maar heel wei nig zout vergen. Op de Ainsterdamsche Beurs. AMSTERDAM, 29 Oct. (ANP) Bij een beoordee ling der koersbeweging op de Amsterdamsche effec tenbeurs gedurende de afgeloopen week, ten aan zien van de locale fondsen, komt men tot de con clusie dat de belangstelling voor deze waarden thans aanzienlijk is gedaald. Onmiskenbaar kon men evenals in de week daarvoor, waarnemen dat de sterke stijging van den laatsten tijd eenig aanbod van houders uitlokte, die tol dusverre geaarzeld hadden winst te nemen, in de verwachting dat de noteeringen van hun stukken nog verder zou stijgen Indien men tot een afzonderlijke beschouwing omtrent het koersverloop van verschillende fondsen overgaat, dan moet vooral worden gewezen op de sterk gedaalde attentie voor aandeelen AKU. Wer den in de afgeloopen weken van Maandag t.m Vrijdag omzetten van ruim f 4,5 millioen behaald, voor het eerst sinds geruimen tijd daalde dit cijfer beneden de f 1 millioen. Tegen f 1.73 millioen in de voorafgaande week en f 4.75 millioen twee weken geleden, werd in de jongste verslagperiode slechts f 994.000 omgezet. Het koerspeil kon zich met 117 procent betrekkelijk goed handhaven, nadat de no- leering tijdelijk tot even boven de 110 procent was gedaald. Ook in aandeelen Unilever luwde de be langstelling zienderoogen. Slechts f 488.000 verwis selden van eigenaar tegen f 864.000 in de daarvoor liggende week en f 2.25 millioen twee weken gele den. Het koerspeil bleef om en nabij de 130 pro cent schommelen, of ruim 10 procent beneden den hoogsten koers tijdens de jongste hausse voor bin- nenlandsche industrieelen. Philips kwamen niet meer boven de 200 procent grens. Betrekkelijk sta- tionnair bleef ook hier de noteering met 193 pro cent, alhoewel even flink beneden de 190 procent werd gehandeld. In de overige afdeelingen kwamen niet veel ver anderingen voor. Wel toonden rubber- en suiker- aandeelen eenige neiging tot koersafbrokkelingen. maar dit echter is na de recente opwaartsche bewe ging alleszins begrijpelijk. Van een flauwe of onge animeerde houding was geen sprake. Men kreeg sterk den indrök dat het publiek het oorspronke lijk- of nieuw verworven bezit niet gauw van de hand doet. Want, wat moet men na een realisatie 'erugkoopen? In een goed beheerde effectenporte- •euille behooren naast obligaties nu eenmaal goede aandeelen. uit hoofde van een gezonde risicover- deeling. thuis. Dat het publiek zijn bezit wenscht vast te houden, kan men niet anders dan toejuichen aangezien het de intrinsieke positie van onze ef fectenbeurs belangrijk verstevigt en hechter maakt Sterke fundamenten immers kunnen veel dragen en schokken weerstaan. Op de obligatiemarkt toonden staats- en gemeen teleeningen een lichte neiging tot terugloopen. Be leggingsvraag is op het oogenblik niet aanwezig maar men mag bij de maandswïsseling verwachten dat eenige vraag uit hoofde van lossingen en cou ponbetalingen naar voren zal komen. Een belangwekkend verloop op de pandbriefmark' gaven de pandbrieven van de Friesch-Groningschc Hypotheekbank te aanschouwen. De 4 procent pand brieven kwamen namelijk op een niveau van 101 (Adv. Ingez. Med.) procent, hetgeen wel een zeer sterk bewijs is hoe gunstig het gehalte van deze stukken door het pu bliek wordt aangeslagen, waar tal van gemeentelee- oingen met een zelfde rentepercentage nauwelijks boven de 95 procent uitkomen. HEEMSTEDE Neemt de verkeersvoorschriften in acht In verband met van de zijde van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken gegeven aanwij zingen wordt de laatste dagen door de politie alhier met uiterste gestrengheid opgetreden tegen hen die verzuimden de verkeersregelen op de juisten wijze toe te passen. Werd vroeger nog wel eens een waarschuwing gegeven wanneer b.v. een wielrijder verzuimde richting aan te geven, of dit niet tijdig deed, thans volgt onmiddellijk een bekeuring. De laatste dagen zijn tientallen processen-verbaal opgemaakt wegens het met drie personen naast elkaar rijden, niet de uiterste rechterzijde van den rijweg houden, het verkeerd nemen van bochten (vooral de bocht naar links wordt gemakshalve dikwijls afgesneden, wat zeer gevaarlijk is) niet op het rijwielpad rijden, zich als wielrijder vasthouden aan rijdende auto's, het fietsen over trottoirs enz. Men mag toch wei eindelijk eens verwachten dat ieder weggebruiker met deze zeer eenvoudige ver- keersbepalingen op de hoogte is en ze in de orac- tijk weet toe te passen. Ook zal de politie streng optreden tegen bestuur ders die hun voertuig verkeerd op den rijweg plaatsen. Bakkers, melkboeren, groenteboeren e.a. plaatsen nog herhaaldelijk bij het afleveren van hun waren hun voertuig midden op den weg in plaats van behoorlijk tegen den trottoirband, waardoor dikwijls de vrije doortocht voor andere weggebruikers versperd wordt. Men zij dus gewaarschuwd. De uitbreiding der Algemeene Begraafplaats. Tegen het raadsbesluit tot uitbreiding van de Algemeene Begraafplaats hebben eenige omwonen den bezwaren ingebracht bij Ged. Staten. Op grond van vernietiging van natuurschoon wat h.i. van de uitvoering van het Raadsbesluit het gevolg zou zijn, verzochten adressanten aan Ged. Staten, goedkeu ring aan bedoeld raadsbesluit te onthouden. Dezer dagen hebben adressanten bericht ont vangen, dat Ged. Staten geen motieven aanwezig achten, aan hun verzoek gevolg te geven. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON Tengevolge van de stijging der armenzorgkosten, neer in het bijzonder voor de groep „tijdelijk be deelden". verzoekt het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon aan den raad een tusschentijdsche ver hooging van het gemeentelijk subsidie met f 16.500. Hierdoor zullen de totale uitgaven van Maatschap- oelijk Hulpbetoon voor het loopende jaar tot 124.700 stijgen. MUTATIES BIJ DE POLITIE. Met ingang van 1 November a.s. zijn door den burgërrièester in verband met de pensionneerirg van de hoofdagenten B. Silvis en H. Mulder be vorderd de rechercheur H. J te Marvelde tot hoofd agent-rechercheur en de agent van politie W. Uït- tenbogaard 'tot hoofdagent van politie, terwijl de agent H. Brouwer met ingang van dien datum bij de recherche wordt geplaatst. Met ingang van voormelden datum treden als nieuwe agenten bij het corps in dienst S. J. Buré, voorheen 2e luitenant bij den opbouwdienst en J. P. Aslander, voorheen fourier bij den opbouw dienst. BLOEMENDAAL OVERVEEN D.D D. luivert de poriën, doet de jeuk bedaren, ver- Irlicht en sterkt de huld- weelsels. Flacons a 75 cL, f. 1.50 en I. 2.50. (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA Voor het propaedeutisch examen theologie slaag de aan de Vrije Universiteit te Amsterdam onze Haatsgenoot de heer A. J. R. Brussaard. OVERTREDING DISTRIBUTIEMAATREGELEN Een surveilleerend agent van politie ontdekte Maandagmorgen bij een perceel in Overveen een man met een bakfiets, die aldaar een kistje wilde afleveren. Hij onderzocht wat het kistje bevatte en kwam daarbij tot de ontdekking dat het versch ge dacht varkensvleesch inhield. Intusschen vond de agent een tweede kistje, dat reeds naar de woning was getransporteerd, en eveneens dezelfde contra bande bleek te bevatten. In totaal trof hij aan een hoeveelheid van circa honderd pond varkensvleesch on vleeschwaren, die naar bij het verder onderzoek uitkwam, afkomstig waren van een, in een andere gemeente frauduleus geslacht varken! Alles werd in beslag genomen en voorloopig in het slachthuis te Haarlem ondergebracht. Tegen den man met de bakfiets werd proces-verbaal opgemaakt, waarbij hem zeer waarschijnlijk verschillende overtredin gen ten laste zullen worden gelegd wegens het zon digen zoowel tegen de distributiemaatregelen als 'egen verschülende bepalingen van de slachtvoor- ochriften. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 October. Bevallen 26 October: J. M. DijkstraDii'iberg, j z.; H. J. KloekeBox, d.; F. L. WismanZoet, d.; 27 October: D. J. Cliteur—Ebing, z.; G. Drost— Scholten, z.; J. C. PrinsAntonisse, d.; 28 October: C. Erkens—Blume, d.;F. W. HassingKoniecznij, d.; E. C. M. NanningBoode, z.; C. van Eek—Marees, I d.; 29 October- I. Ragetlie—Connerton, z.; M. I Schrynemaekersde Boer, z.; N. van Leeuwen Schellingerhout, d.; A. M. van der VeenHijkoop, d. Overleden: 27 October: M. SchrierPaauw, 26 j.. Lange Poellaan; J. van ElsackerVerrijzer, 82 j., Ripperdapark; 28 October: J. van den Brink Pruis, 68 j., SaenredamstraatJ. Smit, 72 j. God fried van Bouillonstraat; A. J. Kraak—van Deursen, Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2