Haarlem's Dagblad Nederlands economische positie in het nieuwe Europa De nieuwe verordeningen treden morgen in werking. Dinsdag 91 wielrijders te Haarlem bekeurd. ENGELSCHE BOM OP HAAGSCHE WOONWIJK Mosselen. Grieksche Koning aan 't hoofd van zijn leger Een strenge Winter? ActikeCen enz. 58e JAARGANG No. 17598 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 30 October 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek De Ilaarlemsche politie verzoekt ons te wil len mededeelen dat de nieuwe verordeningen van den Rijkscommissaris Donderdag 31 Octo ber in werking treden. Te beginnen met morgen, Donderdag, is het. dus verboden in het open baar te dansen, moeten de cafés en de openbare vermakelijkheden om 11 uur sluiten en mag men zich van 24 tot 4 uur niet in de openlucht ophouden. DE VACATURE IN DEN HAARLEMSCHEN RAAD. De heer W. van Wonderen aanvaardt den zetel niet. OPVOLGER NU DE HEER W. A. H. KERKHOFF. W. A. H. KERKHOFF. (Foto Kino, Kruisweg Haarlem.) De heer W. van Wonderen, die aangewezen was •ls opvolger van den heer J. P. W. van der Sluys op de lijst der S. D. A. P. als lid van den Haarlem- schen gemeenteraad, heeft ons vanmorgen medege deeld, dat hij de benoeming niet zal aanvaarden, om dat hij zijn betrekking van controleur in tijdelijken dienst op het Distributiekantoor te Haarlem onver- eenigbaar acht met het raadslidmaatschap. Hij stelt er echter prijs^op, dat zijn naam voor een eventueele volgende gelegenheid op bovengenoemde lijst blijft staan. Opvolger op de lijst is thans de heer W. A. H, Kerkhoff, Van Nesstraat 84 te Haarlem-Noord. Hij is op 18 November 1906 te Amsterdam geboren, waar hij tot zijn twaalfde jaar openbaar lager on derwijs genoot. Toen verhuisden zijn ouders naar Haarlem, waar hij nog eenige jaren het onderwijs volgde. Hij kreeg daarna een betrekking op een kantoor en is thans kassier aan de Coöperatie „Voor uitgang". De heer Kerkhoff, die vroeger bestuurslid was van Afdeeling Haarlem II der S. D. A. P., is nu nog penningmeester der afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers „Mercurius". Hij zal vermoedelijk de benoeming tot raadslid aanvaarden, maar wenscht er zich nog even over te beraden. Dinsdag heeft de Haarlemsche politie 91 fietsers wegens verkeer;overtredingen bekeurd. Er vielen 14 bekeuringen wegens het rijden zonder licht, 33 wegens niet rechts houden en 7 wegens het niet ge ven van een richtingteeken. De overige bekeurin gen werden wegens verschillende overtredingen gegeven. Na morgen geen speciale retours meer. Spoorwegen moeten reizigersverkeer beperken. UTRECHT, 30 October. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen deelt het A.N.P. mede, dat, in verband met de aan de spoorwegen gestelde eischen ten behoeve van het econo mische leven, het reizigersverkeer moet worden beperkt. Deze beperking dient te worden gevonden in het verkeer voor niet noodzakelijke doeleinden. Dientengevolge is de directie tot haar leedwezen genoodzaakt, de maatregelen, die zij de laatste jaren trof om het réizigersverkeer te bevorde ren buiten werking te stellen. Met ingang van 1 November zullen der halve de weekeindretours, de avondretours en de retours langer dan één dag geldig, voor- loopig niet meer verkrijgbaar zijn. Eén doode en zes gewonden 's GRAVENHAGE 30 October. Het A. N. P. meldt: Bij een Engelschen bomaanval is gisteravond een bom op een woonwijk te 's Gravenhage aan de grens van het Scheveningsche gedeelte neergeko men, met het gevolg dat een bejaarde vrouw werd gedood terwijl zes personen werden gewond. Een woonhuis stortte in en in de omgeving werden een aantal ruiten vernield. Door het onmiddellijk op treden van den geneeskundigen dienst konden de gekwetsten binnen enkele minuten ter verpleging naar het ziekenhuis worden overgebracht. Inmid dels waren de hulpdiensten van gemeentewerken en van de luchtbescherming zoomede de politie- brandweer op de plaats van den bominslag aange komen waar met koortsachtigen ijver het oprui- mingswerk werd aangevat. De brandweer wist met enkele stralen een in den puinhoop ontstanen brand tijdig te blusschen. In de diepe duisternis bespraken groepjes om wonenden den laffen aanslag en gaven hun ver ontwaardiging daarover te kennen. Tjonge, wat wordt er een drukte Over mosselen gemaakt, 't Zeeuwsche, aan zijn bank ontrukte Weekdier dat zoo smeuïg smaakt. Heel een serie van recepten Is er in ons land bedacht, Voor met mosselmin behepten Van het huidige geslacht. Mensohen die ze gaarne eten Moedigt men nog aan tot meer, En die er nog niets van weten, Raadt men enthousiast: probeer. 't Is de moeite waard te lezen, Want men prijst ze aan met vuur, En dat zal wel passend wezen, Het zijn dieren van „cultuur". Ik behoor nog tot de leeken, Als het eerlijk moet gezegd, 'k Heb een mossel eens bekeken En toen snel weer weggelegd. Als 'k er weer een mocht ontmoeten, Ruik ik er misschien eens aan, Of mijn neus dat zwaar moet boeten Hindert niet, ik zal 't bestaan. Mooglijk zal 'k er 'zoo aan wennen, Dat 'k ze nog eens eten kan, Maar voorloopig, moet 'k bekennen, Ben ik nog geen mosselman. P. GASUS. Directeur-generaal van Winterhulp Nederland benoemd. Oproep tot het Nederlandsche volk. 's GRAVENHAGE, 29 October. De rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft benoemd tot directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland den heer C. Piek te 's Gravenhage. Tot den heer Piek is door den rijkscommissaris het volgende schrijven gericht: „Bij decreet van 22 October 1940 heb ik de stichting „Winterhulp Nederland" opgericht. Uw taak zal in bijzonderheden nader worden omschre ven bij door den secretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken uit te vaar digen statuten. Bij deze gelegenheid zou ik de hoop willen uit spreken. dat dit hulpwerk in het welzijn van het Nederlandsche volk een volledig succes mag deel achtig worden. w.g. Seyss-Inquart". OPROEP VAN DEN DIRECTEUR-GENERAAL De nieuwe directeur-generaal van de stichting .Winterhulp Nederland" richt den volgenden op roep tot de Nederlandsche bevolking: In mijn hoedanigheid van directeur-generaal van de „Winterhulp Nederland", Wend ik mij tot alle Nederlanders, in het bijzonder ook tot de overheidsinstanties, kerkgenootschappen, partijen, instellingen, vereenigingen en organisaties met hel verzoek eendrachtig mede te helpen aan deze groote sociale hulp-actie. Ik ben mij van den omvang van mijn taak en de grootte van mijn verantwoordelijkheid bewust en ik besef, dat ik mijn opgave slechts kan volbren gen, indien het geheele Nederlandsche volk tot samenwerking bereid is. Vooral ook richt ik mij tot alle Nederlandsche vrouwen en meisjes, die hierdoor in de gelegenheid worden gesteld een haar bij uitstek passenden arbeid op zich te nemen. Is er iets mooiers te bedenken dan in deze moeilijke tijden den nood zijner mede- menschen te lenigen zonder daarbij te letten op eenig onderscheid in afkomst, persoon of politieke gezindheid? Meldt u daarom aan bij de plaatselijke bureaux van de „Winterhulp Nederland". Nederlanders, gij kunt tezamen de gedachte verwezenlijken: Winterhulp Nederland voor het volk, door het volk. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat giften kunnen worden gestort op het gironummer 5553, ten name van de Winterhulp Nederland Hofweg 7, 's Gravenhage. De heer C. Piek, de nieuwe directeur-generaal van „Winterhulp Nederland" heeft zich naam ge maakt als financieel deskundige en als organisator. Laatstelijk was hij werkzaam als adviseur van de directie en de bladen van het concern van het Rotterdamsch Nieuwsblad. Men mag overtuigd zijn. dat de heer Piek, die niet behoort tot eenige politieke organisatie, zijn functie onpartijdig zal weten te vervullen. (A.N.P.) Het D. N. B. deelt mede: Uit Athene wordt gemeld, dat de koning zelf het opperbevel op zich genomen heeft over alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. Tot opperbevelhebber ih benoemd generaal Papagos. Omtrent het verloop van den eersten oorlogsdag in de Grieksohe hoofdstad meldt de Atheensche correspondent van de „Politika": De bevolking van Athene werd tegen 6 uur 30 in den ochtend gewekt door alarmsignalen. In af wachting van een luchtaanval begaven allen zich naar de schuilkelders. Maar er kwam geen aanval. Eenige minuten later werd reeds het sein: „alles veilig" gegeven. Tegen 10 uur in den morgen werd opnieuw luchtalarm gemaakt. Enkele minuten later openden de afweerbatterijen het vuur op de boven Athene cirkelende Italiaansche vliegtuigen. Volgens een officieele mededeeling bombardeerden de Italiaansche vliegtuigen, het Atheensche vlieg veld Tatoi. Op Athene zelf zijn geen bommen ge worpen. Een door het ministerie voor de veiligheid uitgegeven communiqué bevestigt, dat bij den aan val op de stad Patras in de eerste plaats de haven werken werden gebombardeerd. In den loop van den middag had minister-presi dent Metaxas een telefonisch onderhoud met den Turkschen president Inoenoe. Het gesprek had be trekking op den toestand van Griekenland na het stellen van den Italiaanschen eisch. Vervolgens ontving Metaxas den Engelschen gezant. Deze heeft zijn regeering een telegram gezonden over de be sprekingen, die hij met Metaxas heeft gevoerd. Daarin zet hij uiteen, dat Metaxas een beschrijving heeft gegeven van den toestand en om hulp van Engeland heeft gevraagd. De Grieksche regeering ontving in den -loop van den dag het antwoord van de Engelsche regeering, volgens hetwelk deze de aan Grie kenland gegeven garantie zou nakomen. En geland zal Griekenland volledige ondersteuning bieden. Metaxas ontving verder den Turkschen gezant en zette hem den toestand uiteen, zooals die was ge worden na het overschrijden van de grens door Italiaansche troepen in Epirus. Uit Belgrado meldt het D. N. B. dat volgens daar ontvangen berichten in Griekenland geen bijzonder groote militaire activiteit tot ont plooiing komt. ENGELSCH-GRIEKSCH OVERLEG STOCKHOLM, 29 October (D.N.B.) De Lon- densche „Daily Telegraph" erkent dat door den Engelschen en den Griekschen marinsetaf gemeen schappelijke plannen uitgewerkt zijn, die thans in daden omgezet kunnen worden. De besprekingen hebben zich volgens het blad ook met Griekenland's behoefte aan sterke kustbatterijen bezig gehouden. Engeland heeft zijn uiterste best gedaan om Grie kenland met moderne stukken geschut van vol doende draagwijdte uit te rusten. ITALIAANSCHE TEGENSPRAAK ROMS, 29 October (Stefani). De Engelsche propaganda heeft het bericht verspreid dat het Iia- liaansche luchtwapen de stad Athene zou hebben gebombardeerd Dit bericht is onjuist. De Italiaan sche luchtstrijdkrachten hebben het vliegveld Tatoi gebombardeerd dat dicht bij Athene ligt. Dit vlieg veld ligt op een zekeren afstand van de bewoonde wijken en werd door de Engelschen gebruikt als een basis voor hun oorlogsacties tegen Italië. GEVANGENEN ONTSLAGEN. MOSKOU, 30 October (D.N.B.) Omtrent den toestand in Griekenland publiceert het Russische telegraafagentschap Tass een eiger^ bericht uit Athene, waarin o.a. gezegd wordt dat' op bevel der regeering gevangenen, die minder dan een jaar ge vangenisstraf moeten uitzitten, tijdelijk uit de ge vangenschap moeten worden ontslagen, met uitzon dering van misdadigers, die voor het algemeen ge vaarlijk zijn. Ook gevangenen, die tot langere ge vangenisstraffen zijn veroordeeld, moeten uit de gevangenis worden ontslagen, voor zoover zij reeds meer dan een half jaar opgesloten zitten en dienst plichtig zijn. Voorts meldt het agentschap Tass dat de Bank van Griekenland slechts 5 procent van de depositos, maai' niet meer dan 3000 drachmen, uit betaalt. Frauduleus slachten van varkens. In samenwerking met opzichters van het Slacht huis heeft de Haarlemsche poltie bij een slager in Haarlem-Noord 122 yz pond varkensvleesch in be slag genomen, dat de slager zonder bon van een Haarlemschen collega had gekocht. Deze laatsre had twee varkens frauduleus geslacht. Ook een andere slager had 130 pond vleesch gekocht zonder bon nen of toewijzing. Een der geslachte varkens is in beslag genomen en naar het Slachthuis overge bracht. Tegen de drie slagers is proces-verbaal opgemaakt. AMSTERDAM, 30 October (A.N.P.) Voor een zeer talrijk gehoor waaronder zich tal van voor aanstaande persoonlijkheden, zoowel van de zijde der Duitsche- alsmede der Nederlandsche autori teiten bevonden, hield Dinsdagmiddag in Pulchri Studio te 's Gravenhage dr. Hans Fischböck, com missaris-generaal voor financiën en economische zaken, een lezing voor leden en genoodigden van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid over: „Economische vraagstukken in het nieuwe Europa". Aan dit, bij uitstek actueele en interessante on derwerp, dat door de aanwezigen met groote aan dacht en belangstelling werd aangehoord, ontleenen wij het volgende: De nieuwe orde in Europa, aldus dr. Fischböck, staat geheel en al in het teeken van een hergroe peering van het politieke denken in Europa. De ver andering der politieke verhoudingen in Europa zijn hiervan een gevolg. De economische theorieën van het nationaal socialisme zijn geen problemen, die niet reeds in staatkundig politiek opzicht vroeger in de historie van andere volken reeds naar voren zijn gekomen of aanwezig zijn geweest. Als voor beeld noemde spr. het beleid van den Amerikaan- schen president Roosevelt na zijn verkiezing tot president in de afgeloopen jaren, terwijl deze toch zeker geen nationaal socialist is geweest. Als voornaamste beginsel' van het nationaal- socialistische denken verkondigde spr. de stelling dat het algemeene nut boven persoonlijke belan gen moet worden gesteld. Deze stelling komt ge heel en al overeen met de principieele formuleerin gen der politieke partijen gedurende de laatste jaren in vele landen. Het nationaal socialisme 'stelt zich tot taak zich dit feit helder en duidelijk voor oogen te houden en dit principe consequent ten uitvoer te leggen. Van groot belang voor de toekomstige ontwikke ling der staathuishoudkunde in de komende tijden acht spreker het feit, dat de ontwikkeling van het bedrijfsleven niet mag worden belemmerd door een vrije politieke ontwikkeling. De vertegenwoor digers van de liberale stroomingen zullen niet kun nen tegenspreken, dat de gang van zaken in eco nomisch opzicht gedurende de laatste jaren in de eerste plaats uitging van de opvattingen van den homo-economicus. De oorzaken, die verantwoorde lijk geacht kunnen worden voor de handelwijze der menschen, zijn zeer verschillend. Het belang rijkste feit echter, hetwelk voor oogen gehouden moet worden, is de conclusie, dat politieke belangen hoe langer hoe meer vóór bedrijfsbelangen gaan. Het geleide bedrijfsleven is geheel en al afhan kelijk van de ontwikkeling van de vrije staathuis houdkundige krachten. Het liberalisme is thans geen na te streven ideaal meer. Thans echter dienen bepaalde overheidsmaat regelen te worden genomen als waarborg voor een ongehinderd functioneeren van het bedrijfsleven. In een vrijer volkshuishouding moet het par ticuliere eigendom gewaarborgd blijven. Daarnaast echter blijft de noodzakelijkheid bestaan dat de Op geregelde tijden worden de brand- en gasploegen van het Centraal Station te Amsterdam, samengesteld uit matrozen, leden van den Opbouwdienst, en het gaspersoneel der Ned. Spoorwegen, door den stations-chef, den heer Jongstra, geïnspecteerd en geïnstrueerd. De ploeg rukt uit onder leiding van den chef. .(Foto Pax Holland.). Hernieuwde luchtaanvallen op militaire en economische objecten in Engeland. Honderden Duitsche toestellen trokken Dinsdag avond over het Kanaal. BERLIJN, 30 Oct. (D.N.B.) De Duitsche luchtmacht heeft haar aanvallen op de centra van het Engelsche militaire en economische leven met onverminderde hevigheid voortgezet. Ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag stegen onafgebroken bommenwerpers op om de aanvallen op Engeland te hervatten. Alleen in de eerste uren van Dinsdagavond zijn, naar hel D.N.B. verneemt, verscheidene honderden vlieg tuigen het Kanaal overgestoken in de richting van het Britschë eiland. Tijdens de aanvallen van Dinsdag veroorzaakten uitgeworpen bommen in verschillende wijken van de Engelsche hoofdstad opnieuw branden en ont ploffingen. Een golf lichte Duitsche bommenwer pers viel verscheidene schepen in de haven van Ramsgate met succes aan. Twee schepen werden bijzonder zwaar beschadigd. Een schip kreeg een voltreffer op het voordek en bleef met slagzij lig gen. Een tweede schip kreeg een zwaren treffer op het achterschip. Bij Dungeness werd in scheer vlucht een transporttrein gebombardeerd. De locomotief werd getroffen en ontplofte. De trein ontspoorde. Verscheidene wagensschoven in elkaar en vielen van den dijk. Verscheidene escadrilles Britschë jagers waren voor een tegenaanval gestart. Zij onttrokken zich echter met uitzondering van één escadrille aan elk contact met de Duitsche vliegtui gen. In den loop van het luchtgevecht tusschen het eene escadrille Spitfires en de Duitsche jagers werd een Spitfire neergeschoten. De Duitschers keerden zonder verliezen terug. Bij een aanval op de West India Docks en Water loo station heeft een .groep lichte Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren buitengewone successen be haald. Twee dozijn zware bommen kwamen precies on de doelen terecht en richtten groote verwoes tingen aan. Uit de West India Docks schoten twee machtige steekvlammen omhoog en vervolgens we zen dikke rookwolken op omvangrijke branden. Nieuwe aanvallen richtten zich op andere voor den oorlog belangrijke doelen te Londen en in ste de" van en *Ti^or>_'nv,rrr,ij,nrï Nader meldt het D. N B.' Tiidens de luchtgevech ten, die zich Dinsdag in het kader van de Duitsche aanvallen op het Britschë eiland ontwikkelden, heb ben Duitsche jagers zes Engelsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. VERGEEFSCHE AANVALLEN VAN BRITSCHË TORPEDO VLIEGTUIGEN BERLIJN, 30 Oct. (D.N.B.) Britschë torpedo vliegtuigen hebben de laatste dagen in de Noordzee verscheidene vergeefsche aanvallen op een groot Duitsch schip en op twee Duitsche patrouillevaar tuigen ondernomen In het laatste geval was het eenige resultaat dat de torpedo's op het strand ont ploften. Daartegenover, zoo verklaart men in Duit sche kringen, is het van belang dat de Britschë Ad miraliteit thans heeft bekend gemaakt dat de krui ser „Livernool" (9100 ton) in de Midd°Ilandsche Zee door den aanval van een Italiaansch torpedo- vliegtuig beschadigd is Het schip heeft daardoor een niet genoemd aantal manschappen verloren. De Britschë kruiser is in 1937 gebouwd, bezit een be wapening van 12 stukken geschut van 15 c.M. en een bemannins van ongeveer 7no kermen De des tijds in het Italiaansche weermachtsbericht gedane mededeeling wordt dus van Engelsche zijde achter af bevestigd. Een rede van dr. H. Fischböck staat door middel van wetten en verordeningen de onderlinge verhoudingen regelt. Als voorbeeld noemde dr. Fischböck de verhouding tusschen huur der en verhuurder van een perceel, waar de sociale betrekkingen sterk afhankelijk zijn van een goede of minder goede conjunctuur. (Vervolg op pag. 2) Bruno Mussolini, de zoon van den Duce, voert hel bevel over een bommenwerperseskader van de Italiaansche luchtmacht. (Foto Weltbild.) Turksch standpunt nog niet bepaald. De Oeloes „Turkije blijve buiten den oorlog." Het D. N. B. verneemt uit Istanboel, 29 Oc tober: De Turksche ministerraad, die Maandag te Ankara gehouden is, heeft, naar wordt vernomen, nog geen definitieve positiebepaling nopens het Italiaansch-Grieksche conflict gebracht. De eerste toonaangevende uiting verschijnt vandaag in een hoofdartikel van de officieuze Oeloes, dat de verzekering van zijn sympathie aan Griekenland geeft en overigens als richtlijn van de Turksche politiek het streven vermeldt buiten den oorlog te blijven en uitsluitend de eigen grenzen te verdedigen, alsmede de onaf hankelijkheid te handhaven, zoolang Turkije niet aangevallen wordt. Het Turksche blad „Katan" publiceert een in terview met den minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, waarin deze verklaart dat temidden der bewapende wereld de koelbloedigheid en het behoud van kalmte het belangrijkste afweerwapen vormen. Dit is vooral zoo voor Turkije, dat rustig en aandachtig de ontwikkeling volgt. Turkije wil vrede en veiligheid voor zich en zijn omringende wereld en houdt zich verre van alle eerzuchtige .aanspraken. Hedenmiddag meldde United Press uit Istanboel dat het officieele Turksche stand punt niet bekend zal worden voor den Isten November, den dag, waarop de president de nieuwe parlementszitting met een rede opent. Wilde zwanen zonder tal MAKKUM, 30 October. Wilde zwanen zjjn langs de Friesche kust geen ongewone gasten. Wordt nun aantal ongewoon groot, dan zeggen „menschen, die het weten kun nen": „we 'krijgen een strengen winter". Wat de winter zal brengen, zullen wij wel ervaren, maar feit is, dat het aantal wilde zwanen, dat zich thans aan de Friesche kust ophoudt, buitengewoon groot is. In den hoek tusschen den Afsluitdijk en de Friesche kust tot Gaast, plekt in het IJselmeer overal het wit van deze watervogel. Voortdurend klinkt luide hun geroep over de plaatsjes langs de kust en de lucht is vol door trekkende zwanen. Op de voederplaatsen in het ondiepe water voor de Waddenkust is het een drukte van belang: ook de wilde zwaan moet aan de kost komen. Zooveel als er op het oogen- blik zijn, kunnen zelfs de oudste bewoners van deze kust zich niet herinneren. Een strenge winter? HEDEN: 8 PAGINA'S iiiiiiiiifiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii P. Gasus: Mosselen. pag% 1 Bevordering van het Archief- wezen. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Langs de straat. pag. 3 J. B. Schuil over „Het huis der ge broken harten". pag. 6 K. de Jong: Haarlemsche Orkestver- ecniging. pag. 6 De Haarlemsche industrieën in de zen tijd. pag. 6 Flitsen: Verkeerd moment. pag. 3 Laatste Berichten op pagina 2 -

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1