Haarlem's Dagblad Haagsch Concert. Nieuwe bonnen voor vaste brandstoffen. Bekendmaking. PALMBEACH Wintervoorspelling. Duitsche luchtaanvallen Grieksch gezant verlaat Rome Italianen 90 k.m. op Grieksch gebied doorgedrongen AdifkeCeu enz. 58e JAARGANG No. 17599 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 3881 d! Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 31 October 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, pei 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Een Haagscth concert geeft zijn bijzondere in drukken, zooals al wat van onze keurigste stad is. Gisteravond, of moet ik zeggen gistermiddag, be zorgde het mij evenwel een on-Haagsdhe gewaar wording in zijn aanvangsuur. Want dat was half zes. Waar de tijden al niet toe brengen! Een derge lijke verstoring van de erkende en als goede toon aanvaarde dagindeeling zou de veronderstelling moeten doen rijzen, dat de Hagenaars wegbleven. Want hun huiselijke orde, met inbegrip van hun etenstijd, moet wel een krassen ingreep ondergaan door een concert dat van half zes tot half acht duurt, waarna men in duisternis kan gaan zoeken naar trams, sdhaarsohe bussen of nog schaarscher taxi's. Maar neen: zij hebben zioh geschikt. De groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen vermoedelijk wel de grootste concert zaal in ons land, was lang niet vol maar dan toch goed bezet. En dat wil al heel wat zeggen in een dergelijke ruimte. Zij is in de laatste jaren opgeknapt, die zaaL Zij heeft grauwer dagen gekend. Grauw is nu wel het laatste woord dat op haar van toepassing zou kun nen zijn. Zij is, integendeel, verguld. En hoe! De voorzijden van alle drie de groote galerijen, die haar aan drie zijden omspannen, blinken ervan. Het is misschien de beste oplossing in haar bouw stijl, die van de vorige eeuw is, maar het herinnert er wel erg sterk aan dat wij in Nederland geen groot modern concertgebouw bezitten. Nergens. Amsterdam's voornaamste muziektempel is ook van een architectonisch tijdperk, dat ons weinig schoonheid heeft nagelaten en dol was op blinde ramen en componisten-namen in zoetelijk-mooiïge lijstjes, van Botterdam valt niets te zeggen, Utrecht's Tivoli is oud en niet schoon en hebben wij den moed, over Haarlem's gemeentelijke Concert zaal te gaan snoeven? Ik mis hem. Wel is het zeker dat als wij op ons verlanglijstje voor een (hopelijk nabije) toekomst een groot modern gebouw voor uitvoeringen en congressen zetten, wij niet de ■eenigen zijn. De gedachte aan zulk project moet in vele Nederlandsche steden leven. Den Haag's Gebouw voor Kunsten en Weten schappen heeft overigens zijn deugden. Het is in vele opzichten royaal van opzet. Het bezit een ruime vestibule, een groote hal, breede gangen en vestiaires en een grooten foyer, waarvoor oude menschen alleen maar wat veel trappen moeten klimmen. In de zaal zijn de plaatsen ruim en is de acoustiek goed en als concertgebouw zou men er niet veel grieven tegen kunnen inbrengen als het.... nu ja, maar mooi was en eenige intimiteit bezat in plaats van leelijk te wezen en hol. Op het vervaarlijke podium, dat zelfs een groot orkest maar voor een klein deel bezet, blijken nog steeds de zeven magere palmen te prijken, die iederen vroegeren bezoeker van Haagsche concerten wel bijgebleven moeten zijn. Het zijn geen kamer-, maar zaalpalmen en hun levenskracht moet hard nekkig zijn. Want ik kan mij toch niet voorstellen dat iemand ooit nieuwe is gaan koopen bij het ver scheiden van een vorige reeks. Dit moeten nog eltijd de oude wezen: hoog, schraal en stoffig. Het is duidelijk dat dit geen concert-recensie is; op die bijzondere paden der journalistiek mogen zich alleen de mannen van het vak begeven. Toch wil de leek getuigen dat het Residentie-Orkest ook in zijn eigen omgeving hem heeft geboeid en schoon heidsbeleving geschonken door een zeer mooi en zeer verzorgd concert, zoodat alle verguldsel, alle holheid en ook de zeven palmen ganschelijk uit zijn gedachten verdwenen, nadat hem als H.O.V.'er weer eens een echt-locaal-patriottische gedachte geworden was. Want daar verscheen de eerste diri gent en directeur van het Residentie-Orkest en die is Frits Sohuurman, die zeven jaar lang den schep- ter over ons orkest zwaaide. Ga naar het Amster- damsche Concertgebouw en ge hebt groote kans Eduard van Beimum, naast Mengelberg eveneens eerste dirigent, en Schuurman's voorganger in Haarlem, te zien heerschen over de breede schare, terwijl ge te midden der eerste violen twee ex- concertmeesters van de H.O.V., Vonk en Bijvanck, zult ontwaren. De Haarlemsche invloed op ons or kestleven is voorwaar niet gering. Schuurman's levende, frissche vertolking van Haydn's blijde symphonie „Die Uhr" werd gevolgd door het vioolconcert van Glazounov en de vrouw van den dirigent, Maria Neuss, gaf van dit tech nisch zoo veeleischende werk een brillante en tem perament-volle vertolking die zelfs de Hagenaars boven hun als vanouds loom-klaterend applaus deed uitstijgen. Waarop hetzelfde zich voordeed na de vier Bauernstücke onder den verzamelnaam „Georgica", naar Beiersche volksmelodieën gecom poneerd door den levenden Duitsohen componist Werner Egk, dirigent van de Berlijnsche stads- opera. Een merkwaardig stuk, door het programma aangeduid als „elementaire" en „rechtstreeksdie" rhuziek, kernachtig, boeiend en verrassend van vorm vond ik het, hopend dat het spoedig ook eens op een Haarlemsch programma zal verschijnen. Ook na Haagsche concerten doolt men nu in het duister. Het is niet Haagscher dan het onze. Het is zwart en niet behagelijk. Ge ontdekt hoeveel minder ge van de ligging van trottoirbanden weet in an dere steden dan in uw eigene. En hoe goed het is een gastheer te hebben, die er meer van weet en in vage nachtlichtjes, wiebelend in een donker ver schiet dat aan een plein doet denken, bussen en zelfs een enkele taxi weet te herkennen. Maar het genotene stemt verheugd en ge zoudt voor een mooi concert, als dat noodig ware, desnoods veel verder reizen en veel meer duisternis ondergaan. Hetgeen doet begrijpen hoe onze voorouders zich wisten te schikken. R. P. REGELING HERFSTVACANTIE LAGER ONDERWIJS Aan de Hoofden der gemeentelijke Scholen voor gewoon-, buitengewoon- en voorbereidend lager onderwijs te Haarlem hebben B. en W. van Haar lem medegedeeld, dat de herfstvacantie voor de scholen, welke normale schooltijden hebben, als mede voor de klassen welke geheele dagen wei-ken van de andere scholen, dit jaar zal worden gehou den van 4 tot en met 9 November a.s. De scholen of klassen welke halve dagen werken, hebben dus dit jaar geen herfstvacantie. SCHOOLTIJD IN DEN WINTER. De leerlingen van een der Haagsche buiten scholen zetten de lessen ondanks de frissche temperatuur in de openlucht voort. De dikke kleeding blijkt een welkome beschutting. (Foto Schimmelpenning!!.) 's GRAVENHAGE, 30 October. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt het volgende mede: Gedurende de maand November geven de met 04, 05, 06 en 07 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels", alsmede de met 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, en 14 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen, centrale verwarming" en voorts de met brand stoffen één eenheid 2e periode" en met „cokes één eenheid, tweede periode", en de met „cokes, één eenheid, tweede periode", gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verder geven gedurende de maand November de met 08, 09, 10 en 11 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstof fen haarden, kachels", elk recht op het koopen van één eenheid turf. Met nadruk wordt er echter de aandacht op ge vestigd, dat de met 08, 09, 10 en 11 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen alsnog zullen worden aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus hierop'thans turf of later andere brand stoffen te betrekken. De geldigheidsduur van de met 01, 02, 03 ge merkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels", van de met 01, 02, 03, 04, 05 en 96 gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie centrale verwarming", en van de met „brandstoffen, één eenheid, 1ste periode", alsmede de met „cokes, één eenheid, 1ste periode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met 14 November 1940. De geldigheidsduur der met „brandstoffen" of „cokes" gemerkte toewijzin gen, welke tot 13 November of een vroegeren datum zijn geldig verklaard, wordt eveneens ver lengd tot en met 14 November 1940. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, wordt onder één eenheid vaste brandstof verstaan: het zij 1 H.L. anthraciet of steenkolen, of industrie of eierbriketten (maximum 75 K.G.), hetzij 110 K.G. bruinkoolbrikettten, hezij 2 H.L. cokes, hetzij 175 K.G. fabriekssturf, hetzij 195 K.G. persturf (300 stuks), hetzij 200 K.G. bagggerturf (450 stuks), het zij 200 K.G. overige soorten turf. ZWITSERLAND CHARTERT NOG EEN VRACHTSCHIP. BAZEL, 29 October (EPE) Naar de Zwitser- sche pers bericht, zal midden November nog een door Zwitserland gecharterd schip voor den export van Zwitsersche producten worden gebruikt. Het inladen der goederen, die voor New-York bestemd zijn, zal weer te Genua plaats hebben. Vrijstelling van uitgaansverbod voor vitale bedrijven. 's GRAVENHAGE, 30 October. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid bil den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend, dat hij, teneinde storingen in het economische leven te vermijden en den voortgang van de vitale bedrijven ook des nachts te waar borgen, aan de Nederlandsche politie-organen de volgende aanwijzingen heeft gegeven: Aan diegenen, die verbonden zijn aan vitale bedrijven (zooals spoorwegen, bin nenvaart, sluiswerken, mijnen, gas- en electricitcitsfabrieken, wapenindustrie en dergelijke) in het Nederlandsche gebied, waarvoor ingevolge de verordening no 151 van den Rijkscommissaris (Verordeningen blad blz. 460) nog niet de daarin genoemde verkeersbeperkingen golden, doch waarvoor ingevolge de verordening no. 188 van den Rijkscommissaris (Verordeningenblad blz. 542) wel het uitgaansverbod van kracht is geworden, moet tot en met 15 November 1940 stilzwijgend ook in den tijd tusschen 24 en 4 uur worden toegestaan, zich zonder speciale vergunning bnitenshuis te bevin den. Na 15 November 1940 moeten ook de aan bovenbedoelde bedrijven en ondernemingen verboden personen in 't bezit van zulk een- bijzondere vergunning (Sonderausvveis) zijn. HET SPECIAAL HUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORiSSTRAAT 7 KOOPT NU VOOR UW NIEUWE PUNTEN WARME WOLLEN PYAMA'S EN NACHTHEMDEN ZONDER PUNTEN WOLLEN BEDJASJES (Adv Ingez. Med.) De Engelsche bomaanvallen op ons land. Vijftien dooden. 's-GRAVENHAGE, 30 October. Het A.N.P. meldt: De Engelsche bomaanvallen van den afge- loopen nacht hebben in verschillende plaatsen van ons land in het geheel 15 dooden ge- eischt. De oogst van Woensdag. Weer 82 wielrijders bekeurd. De Haarlemsche politie gaat nog steeds voort met het bekeuren van wielrijders, die zich niet aan de verkeersregels hielden. Niet rechts rijden 27; 18 hadden geen behoorlijk verlichte of afgescherm de lantaarn en 13 gaven geen teeken van richting- veranderen. Verder kregen er nog eenige wielrijders 'n proces-verbaal wegens overtredingen van anderen aard. De aanwezigheid langs de Friesche kust van een ongewoon groot aan tal wilde zwanen wijst, volgens de kustbewoners op een te verwach ten strengen winter.) Nou, daar zijn we dan weer, vrinden, Onlangs heb ik u verteld. Dat naar wijs en slim- bevinden Van ons blijkbaar goedgezinden, 'n Zachte winter werd voorspeld. Dat heb ik toen aangenomen, Dankbaar, maar nog niet voldaan, Want je kunt er wel van droomen, Maar voor zooiets uit wil komen. Pleegt het nog vaak om te slaan. En ziedaar, reeds is gebleken. Dat het nog zoo vast niet staat, Want nu is er weer een teeken, Waaruit anders wordt bekeken, Hoe het voor ons worden gaat. Wilde zwanen in getale, Zooals niet gewoon meer is, Zijn uit Noordelijker dalen Naar ons landje komen dwalen En als teeken is dat mis. Daaruit wil men constateeren, Dat het winterhard zal gaan, Menschen, die het bestudeeren, Kunnen ons die wijsheid leeren, Uit dit wilde-zwaan-kleef-aan. Nou, ik heb ook dit gelezen, Maar geloof 't daarom nog niet, Hoe veelzeggend het mag wezen, Ik stel enkel vast bij dezen, De deskundigen zijn quitte. Het is zaak maar af te wachten, We zijn erg nog aan 't begin, Onderwijl is mijn gedachte, 't Wordt geen strenge en geen zachte, Maar zoo'n beetje tusschenin. op Oost- en Noordoost Engeland. Mededeeling van officiëele Engelsche zijde. Reuter publiceerde gisteren het volgende com muniqué van de Britsche ministeries van Lucht vaart en binnenlandsche veiligheid: Na zonsondergang hebben vijandelijke vliegtui gen verscheidene aanvallen gedaan op Oost- en Noordoost-Engeland. Er werden bommen gewor pen en de straten werden herhaaldelijk met machi negeweren beschoten. Gebouwen werden bescha digd en eenige personen werden gedood. De voor naamste aanvallen waren gericht tegen het Zuid oosten. Het gebied van de Mersey stond aan een korten aanval bloot. Bij het aanbreken van den dag namen de bombardementen in hevigheid af. Op twee steden in de Midlands werden talrijke brand bommen geworpen. Ook op Londen werden in den nacht van Dins dag op Woensdag bomaanvallen gedaan. Op een bepaalde Londensche streek „regende" het brand bommen. HET OPTREDEN DER ITALLAANSCHE LUCHTMACHT. ERGENS AAN HET KANAAL, 30 Oct. (Stefami). Voor het eerst heeft gistermiddag een formatie Italiaansche bommenwerpers, geëscorteerd door jagers, op klaarlichten dag, na de versperring van het vijandelijk luchtafweergeschut gepasseerd te zijn, de haar aangewezen doelen in Zuid-Engeland bereikt en een doeltreffend bombardement ver richt, waarvan de uitwerking terstond geconsta teerd werd. Ondanks de ongunstige weersomstan digheden vervulden de formaties van de Italiaan sche luchtmacht de haar toevertrouwde opdracht op schitterende wijze. Zij vielen den vijand krach tig aan en troffen de voorgeschreven doelen met bommen van middelbaar en groot kaliber. Toen de bemanningen verslag uitbrachten over de bijzon derheden van de tenuitvoergelegde actie, toonden zij het grootste enthousiasme en ongeduld om nieu we aanvallen op vijandelijk gebied te ondernemen. AANVAL OP BRITSCH VRACHTSCHIP. BERLIJN 31 October (D. N. B.) Eeu Duitsch vliegtuig, dat Woensdagmiddag tot den Atlanti- schen Oceaan was doorgedrongen, zag plotseling beneden zich een Britsch vrachtschip van ongeveer 5000 ton. Ondanks het slechte weer en de lage bewolking gaf de commandant van het vliegtuig, een jeugdige luitenant, het bevel tot den aanval en wierp in twee duikvluchten verscheidene bommen vlak naast de scheepswand. De hevige ontploffin gen reten de zijkanten van het schip open. Er ont stond een geweldig lek en na enkele oogenblikken dook het vaartuig onder en verdween, zoodat de bemanning nauwelijks tijd had in de booten te gaan. OP HET STRAND TE SCHEVENINGEN. Ongezadelde paarden der Duitsche cavalerie worden afgericht. In vollen galop door het mulle zand. (Foto Schimmelpenning!!.), Geen landing van Engelsche troepen in Griekenland. Het D. N. B. meldt uit Rome De Grieksche gezant te Rome Politis, heeft de Italiaansche regeering om zijn paspoort verzocht. Onder deze omstandigheden zal, naar men te Rome verneemt, de Italiaansche regeering volgens het normale diplomatieke gebruik stappen ondernemen tot uitwisseling van het wederzijdsche diplomatieke personeel. Voorts verneemt het D. N. B. uit Rome: De in het buitenland in omloop zijnde" en voornamelijk uit Engelsche bron geputte tendentieuze geruchten omtrent Engelsche troepenlandingen in Saloniki, op Korfoe en bij andere Grieksche steunpunten worden van bevoegde Italiaansche zijde als onjuist gebrandmerkt en tegengesproken. Even onjuist en ongegrond worden de tendentieuze geruchten ge noemd betreffende een opmarsch van Grieksche troepen naar Albanië. Ten slotte wordt van wel ingelichte Italiaansche zijde vastgesteld, dat de ge ruchten omtrent opstanden in Albanië en dergelijke gebeurtenissen volkomen verzonnen met een be paald doel uitgegeven berichten zijn. In werke lijkheid heeft het bericht van het Italiaansche ingrijpen in Griekenland in geheel Albanië geest drift gewekt. Ook een D. N. B.-bericht uit Athene meldt dat nog geen berichten ontvangen zijn over de landing van Engelsche troepen in Griekenland of op de Grieksche eilanden. Wel kwam er Dinsdag te Phaleron bij Athene een Engelsch militair vlieg tuig aan, dat gistermorgen weer vertrokken is. Ook Engelsche oorlogsschepen zijn, volgens tot dusver ontvangen berichten, nog niet aangekomen. BELGRADO, 31 October (D.N.B.) De „Vreme" meldt uit Saloniki dat de Italiaansche troepen 90 K.M. zijn opgerukt op Grieksch ge bied, tot St. Nicola. Volgens de laatste berichten is de tegenstand der Grieksche troepen in dezen sector Woens dagavond bezweken. Van de Joego-Slavisch-Grieksche grens, uit het plaatsje Dragosj, meldt de „Vreme" dat de strijd tusschen Italiaansche en Grieksche troepen voort duurt. Het kanongebulder is ook Woensdag hoor baar geweest in de Joego-Slavische grensgebie den. Terwijl de grens van Joego-Slavië langs Grie kenland is gesloten en er geen enkel contact meer bestaat met de bevolking aan den anderen kant, is de grens naar Albanië nog steeds geopend. Ook het autobusverkeer functionneert normaal. De „Politika" publiceert een bericht uit de grens stad Kressnitz (Vremenica), volgens hetwelk Woens dagmiddag de artilleriestrijd nog voortduurde. De Grieksche onderdanen in het buitenland zijn voor- loopig van mobilisatie vrijgesteld. Op de spoorlijn Bitolj-Monastir-Saloniki is het verkeer nog steeds stopgezet. De Joego-Slavische treinen rijden nog slechts tot aan het grensstation. Voorts wordt bekend, dat het Grieksche grensdorp Beos Karkazos door de bevolking is verlaten. GRIEKSCH LEGERBERICHT. ATHENE, 30 October. (D.N.B.) Het Dinsdag avond gepubliceerde Grieksche legerbericht ver meldt dat er in den loop van den nacht van 28 op 29 October plaatselijke gevechten ontstaan zijn en dat de vijand in den loop van 29 October in den Epirus sterke strijdkrachten, die gesteund worden door zware en lichte artillerie, in het veld heeft gebracht. Vernomen wordt nog dat de Grieksche gezant In Londen instructie heeft gekregen in opdracht van den Griekschen minister van Handel vrij over de Grieksche koopvaardijvloot beschikken. Patras opnieuw gebombardeerd. Bij het eerste bombardement vielen 100 dooden en 250 gewonden. BELGRADO, 31 Oct. (D.N.B.) Het Griek sche ministerie voor de veiligheid heeft volgens de „Politika" medegedeeld dat Woensdag de aanvallen van Italiaansche vliegtuigen op Pa tras zijn voortgezet. Het totaal aantal slacht offers in Patras op den eersten dag van het bombardement bedroeg ongeveer 100 dooden en 250 gewonden. In Naupaktus aan de Golf van Korinthe is een persoon gedood en vielen, acht gewonden. Verliezen der Britsche vloot. LONDEN, 30 October. De Britsche admiraliteit deelt mede dat de patrouillevaartuigen „Waveflo- wer" en „Joseph Buxton" door vijandelijke mijnen tot zinken zijn gebracht. De naaste familieleden van de slachtoffers zijn verwittigd. Naar uit Ottawa wordt gemeld is aldaar officieel medegedeeld dat de Canadeesche hulpmijnenveger „Bras d'Or" verloren is gegaan. Van Canadeesche zijde wordt het waarschijnlijk geacht dat de mijnen veger tijdens een storm is vergaan. (DNB) Laatste Berichten. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Haagsch Concert. pag. 1 P. Gasus: Wintervoorspelling. pag. 1 Flitsen: Opruimen. pag. 3 Dirk Volkertszoon Coornhert. pag. 7 Voor de Jeugd. pag. 8 1 kaatste Berichten op pagina 7 N-—mimi*

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1