Uit Haarlem's Gemeenteraad ®IIIϧP||© De verduistering AGENDA. De kleedingruil uitstekend geslaagd DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 HA A RE EM'S DAGB e ad 2 Een museum in winterslaapHulde aan den heer Cratama. Woningbouw wordt weer ter hand ge nomen. 45 van de 79 auto's der Reiniging zullen óp gas loopen. Een beperkte straatverlichting. Haarlem in het witEen afscheid. Woensdagmiddag drie uur kwam de gemeente raad van Haarlem in openbare vergadering bijeen. Eervol ontslag Directeur F rans Halsmuseu m. B. en W. stelden voor, aan den heer G. D. Gra- tama met ingang van 1 Januari 1941 eervol- ontslag te verleen en als directeur van het Frans Halsmu seum, met bijzonderen dank voor de vele en ge wichtige diensten, aan de gemeente bewezen. (Zoo als onze lezers weten, ligt het in het voornemen, van B. en W. den heer Gratama, zoolang de bui tengewone tijdsomstandigheden duren, de zorg voor het museum op te dragen en hem daarvoor een aanvulling op zijn pensioen te geven tot het bedrag van zijn tegenwoordig salaris bereikt is). De raad besloot daartoe. De heer Geluk (V.D.) wees er op, dat hij het in het algemeen niet gewenscht achtte dat gepen- sionneerden nog in dienst gehouden worden. Het is waar dat het museum tijdelijk gesloten is, maar er zal toch wel genoeg werk voor een directeur over gebleven zijn. Laten B. en W. in elk geval deze periode gebruiken om uit te zien naar een geschik- ten opvolger van den heer Gratama. Als die dan spoedig benoemd wordt, kan hy zich inwerken in den tijd dat ook de heer Gratama nog in functie is. De heer Visser (C.H.): Het zal moeilijk zijn den rechten man op de rechte plaats te vinden. Daarom moeten B. en W. nu al uitkijken. Het is evenwel een goede oplossing den heer Gratama in dienst te houden voor de periode dat het museum gesloten is. De voorzitter wijdde allereerst eenige waardeerende woorden aan het verdienstelijke werk van den heer Gratama. Het college van B. en W. wil het ontslag verleenen onder bijzondere dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen. Hij beheerde het museum uitstekend; de Frans Halstentoonstelling had een wereldreputatie. Bovendien wijdde de heer Gra tama zijn aandacht aan de belangen van de leven de kunstenaars. De bezwaren van den heer Geluk zijn niet ge grond. De heer Gratama heeft zijn pensioén ver diend, hij krijgt op dat pensioen een toeslag voor het werk dat hij in de toekomst nog aan het mu seum zal verrichten. Op dit oogenblik is het niet noodig reeds een nieuwen directeur aan te stellen, maar als de verwachting gewettigd is, dat het mu seum weer géopend kan wórden, moet zoo gauw mogelijk een nieuwen directeur gezocht worden. Het museum doet nu zijn winterslaap, niemand zal graag directeur worden van een museum waarvan de schilderijen zijn opgeborgen. Onbewoonbare woningen. Tegen het voorstel van B. en W. om den termijn van ontruiming van een aantal onbewoonbaar-ver klaarde woningen te verlengen had de heer A n- g e n e n t, al zou hij niet tegen stemmen, be zwaar. In enkele van deze woningen wonen gezinnen met vele kinderen. Laten B. en W. er naar streven in elk geval voor die gezinnen zoo spoedig mogelijk een beter huis te verschaffen. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zegde dit toe. Juist dezer dagen heeft het gemeentebestuur, in overeenstemming met de landsautorïteiten, be sloten zoo spoedig mogelijk den woningbouw weer ter hand te nemen. Na die toelichting werd het voorstel zonder stem ming aangenomen. De Reiniging. In de vorige zitting is besloten 12 auto's der ge meentereiniging om te bouwen, opdat zij op .gas kunnen loopen. Nu de toewijzing van benzine voor November opnieuw verminderd is, stellen B. en W. voor nog 33 wagens om te bouwen. Dan zullen 45 van de 79 auto's der reiniging op gas kunnen loopen. Daarvoor is een nieuw crediet van f 25.000 noodig. Mevrouw Scheltema (Liberaal): is er geen kans, dat de hoeveelheid vuil sterk zal verminde ren omdat er immers geen waardevolle afvalstoffen in de vuilnisemmers gegooid mogen worden. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, zei dat het mogelijk is, dat, als de toestand nog slechter wordt, in de toekomst slechts één keer vuil per week kan worden opgehaald. De bezwaren zullen dan misschien minder gevoeld worden omdat dan immers veel afval afzonderlijk zal worden afge haald. Verduistering en straatverlichting. De heer W. F. H^mé, (V.D.) had de volgende vragen ingezonden: 1. Zijn B. en W. bereid, de Raad in te lichten omtrent de reeds getroffen en de nog te nemen maatregelen in het belang van de openbare veilig heid in verband met de verduistering? 2. Kunnen zij met name mededeelen of binnen kort in Haarlem voorzien zal worden in de be hoefte aan straatverlichting, o.a. op hoeken van straten, zooals ook in andere gemeenten geschiedt? In zijn toelichting zei de heer Happé, dat de straatverlichting te Amsterdam in dezen tijd beter is dan te Haarlem. De voorzitter zei, dat de quaestie der ver lichting heel moeilijk is. B. en W. hebben de zaak al 13 Juni ter hand genomen. Eerst had men petro- leum-richtlampen die door de bewoners die in de nabijheid woonden verzorgd werden. Die burgers hebben het goed gedaan en voor die zorg zijn wij dankbaar. Het bleek evenwel, dat er gauw tekort aan petroleum zou komen, zoodat gezocht moest worden naar een oplossing met gas en electriciteit. Slechts 1/200 deel van de normale straatverlichting werd toegestaan. De directeuren van de bedrijven en het hoofd van de Luchtbescherming zijn in deze steeds actief opgetreden. Toen alles vrijwel klaar was, kwam er op 1 Augustus een nieuwe aanschrij ving uit Den Haag, waardoor weer onzekerheid ont stond. Op 21 Augustus kon Haarlem toen weer be ginnen een nieuwe oplossing te zoeken. Op 13 Sep tember kwam een model voor een richtlamp. Het door Haarlem ingezonden plan is na eenige wijzi ging thans door Den Haag goedgekeurd. Er zijn daarin begrepen 157 electrische en 61 gaslampen. Zoo spoedig mogelijk zal nu met de uitvoering be gonnen worden. Op alle punten waar wegen en straten op water uitkomen zijn witte waarschuwingshekken geplaatst ter waarschuwing. De kosten bedragen f 1500. 5 schilders werken reeds eenigen tijd aan het wit schilderen van de trottoirbanden op de plaatsen waar dit noodig is, dus meest op de hoeken. Bo vendien worden obstakels op de trottoirs wit ge schilderd zooals lantaarnpalen, boomen, enz. Daar mee is een bedrag van ongeveer f 3000 gemoeid. De heer Happé was dankbaar voor de beant woording. Spreker is overtuigd, dat de toegestane straatverlichting nu zoo spoedig mogelijk in orde gemaakt zal worden. Hamerstukken. De volgende agendapunten werden zonder dis cussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd: Jaar stukken over 1939 van de Coöp. Woningbouwver- eeniging „Eigen Haard"; vaststelling zesde supple- toire begrooting der gemeente dienst 1939: Intrek king van het raadsbesluit van 26 Januari 1938 tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Bloys van Treslonglaan; Aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Marnixstraat en Stuyvesantstraat. Uitvoering van herstellingswer ken (tot een bedrag van f 2745) aan het orgel in de Groote Kerk; Bouw van een torenpompinstallatie voor de waterleiding die f 10.000 zal kosten; Aanvulling van de Bouwverordening inzake het gebruik van materialen; Voortzetting van de deelneming aan de verwaarborgingsrege- ling der Fraude-risico-onderlinge van gemeen ten: Wijziging van den termijn van aflossing der geldleening. aan te gaan door regenten van het St. Elisabeths Gasthuis voor de uitbreiding van de ver warmingsinstallatie; Aanschaffing van banken voor de Middelbare School voor meisjes met 5-j. c.; Overplaatsing van drie leerkrachten bij het open baar lager onderwijs. Benoemingen. Benoemd werden: tot lid in de commissie van advies voor de Werkinrichting mevrouw Van Eek- Th iel: tot lid in de Commissie van advies voor de Blin denzorg (tevens lid der Commissie voor de Werk inrichting) de heer Vliegen; tot leden van de Commissie van toezicht op den Stadsschouwburg de heeren J. M. C. Hoog en M. L. A. Klein: tot lijdelijk leeraar in de oude talen aan het Stedelijk Gymnasium de heer S. Kooi te Haarlem; tot tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan de 2e H.B.S. b met 5-j. c. de heer W. C. Salm te Bloemendaal. Een afscheid. De heer v. d. Sluys (S.D.A.P.) heeft, wegens zijn benoeming tot onderwijzer te Rotterdam, ontslag genomen als lid van den raad en dit schriftelijk ter kennis van den raad gebracht. De voorzitter zei dat de raad den heer v. d. Sluys zal missen, al is hij niet lang in ons mid den geweest, wij hebben hem toch allen leeren waardeeren. Bii zijn afscheidsbezoek verontschul digde de heer Van der Sluys zich. dat hij in den raad zoo weinig het woord gevoerd heeft, ik heb dit excuus natuurlijk aanvaard. (Gelach). ZONSONDERGANG 18.13 ZONSOPKOMST 8.35 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 8.59 Ondergang 18.52 Schijngestalten der maan: 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 29 Nov. N.M. De samenstelling van koffie- en theesurrogaten. Nader geregeld. In de Staatscourant van Woensdag (no. 212) zijn een aantal wijzigingen van het Koffie- en Thee- besluit. een besluit tot uitvoering van de Waren wet, opgenomen. In de eerste plaats is aan de definitie, welke het besluit van koffie-extract, waarmee volgens der, nieuwen tekst met mocca-extract, aangeduide stof fen gelijk worden gesteld, de volgende bepaling toe gevoegd: „Indien aan de namen „koffie-extract" of „moc ca-extract" is toegevoegd de aanduiding: „met ca ramel", „met cichorei", of een overeenkomstige aanduiding, waaruit de vermenging van koffie- extract met één of meer, met name genoemde, an dere stoffen dan koffie blijkt, moet de waar be staan uit deugdelijk koffie-extract, dat ten hoogste zooveel andere vaste bestanddeelen, dan die uit koffie getrokken, bevat, dat het droge stofgehalte der waar niet meer dan 12 pet., en het gehalte aan reduceerende stoffen na sterke inversie niet meer dan 35 pet., van de droge stof bedraagt, terwijl het gehalte aan coffeïne ten minste 2 pet. van de droge stof der waar moet bedragen'h Ten aanzien van koffie-extract is voorts bepaald dat het gehalte aan coffeïne, uitgedrukt op 100 g watervrij extract niet lager dan 4 pet. mag zijn; voorheen was dit percentage 2\'2. Over de samenstelling van koffie, en thee-sur rogaten volgt dan een nadere bepaling in een nieuw artikel 5. Daarin wordt voorgeschreven geldt ook voor theesurrogaten dat zij bereid moeten zijn hetzij uit deugdelijke gebruikelijke eet- of drink waren of uit lindebloesem, rozebottels, bladeren van kersen, noten, rozen, bramen, farmbozen, aard beien, roode en zwarte bessen, zwarte en roode boschbessen, kersestelen, bollen van tulpen en cro- cussen, hetzij uit andere grondstoffen, met machti ging van den secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken. Op de verpakking' moet duidelijk zijn afgedrukt het woord koffiesurrogaat (theesurrogaat, of na- maakkoffie of namaakthee) benevens de vermel ding van de grondstoffen of van het nummer van de departementale machtiging. Over de vermelding van waren en hoeveelheden op de verpakking bevat het gewijzigde besluit nog enkele bepalingen, waarvoor wij naar de Staats courant verwijzen. De bepalingen, dat aan de in het besluit ge noemde artikelen geen kleurstoffen mogen zijn toe gevoegd is vervangen door het voorschrift, dat geen synthetische kleurstoffen en conserveermiddelen mogen worden toegevoegd. Voorts zijn eenige wijzigingen van redactionee- len aard toegevoegd. Ook zijn de methoden van on derzoek aangevuld en gewijzigd. SCHOORSTEENMANTEL IN BRAND. In den afgeloopen nacht te vier uur ontstond brand in den houten schoorsteenmantel van perceel Rijksstraatweg 378 a te Haarlem, bewoond door een bejaard echtpaar. Vermoedelijk stond de kachelpijp er te dicht bij. De schoorsteenmantel en eenige waardevolle papieren verbrandden. Het vuur werd door de bewoners met emmers water gebluscht, zoodat de brandweer, die spoedig ter plaatse was niet behoefde op te treden. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Donderdag is door de politie te Haarlem aange houden een 23-jarige jongeman, die bij een rijwielhandelaar een damesfiets te koop aanbood. Dit kwam aan dien handelaar verdacht voor. Bij onderzoek bleek, dat die fiets ten nadeele van een dame te Haarlem van het station gestolen was. De jongeman bekende zich aan dien diefstal te hebben schuldig gemaakt. n. z. H. T. M. Eerste trams 's morgens later, laatste trams 's avonds vroeger. Naar wij vernemen heeft de N. Z. H. T. M. offi cieel bericht ontvangen, dat alle electrische trambe drijven met ingang van 1 November a.s. stopgezet moeten worden van 20.30 uur des avonds tot 7 uur des morgens. In verband hiermede komt er wijziging in de laat ste en eerste tramdiensten. De laatste trams zullen vertrekken: van Zandvoort naar Amsterdam 18.25, van Haarlem naar Amsterdam 18.45, van Amsterdam naar Zandvoort 19.15, van Amsterdam naar Haarlem 19.35, van Haar lem naar Zandvoort 19.54, van Zandvoort naar Haarlem 20.05, van Haarlem naar Hillegom en Lei den 19.02, van Soendaplein naar Heemstede 19.28, van Heemstede naar Soendaplein 20.02. De eerste trams zullen vertrekken: van Haarlem naar Amsterdam 7.05, van Amsterdam naar Haarlem 7.20, van Haarlem naar Zandvoort 7.04, van Zandvoort naar Haarlem en Amsterdam 7.25, van Haarlem naar Leiden 7.02, van Hillegom naar Haarlem 7.41, van Soendaplein naar Heemstede 7. en van Heemstede naar Soendaplein 7.28. De busdiensten van de N. Z. H. blijven ongewij zigd. Van een wijziging in de diensten der Brockway- bussep is nog niets bekend. OVERTREDING DISTRIBUTIEBEPALINGEN De Haarlemsche politie heeft Woensdag proces verbaal opgemaakt tegen acht personen, die vleesch zonder bon hadden gekocht, en tegen één persoon, die het verkocht. Verder tegen drie personen wegens het koopen van vaste brandstoffen zonder bon en tegen een persoon, die ze te koop aanbood. Een rijwielhandelaar is bekeurd wegens prijsop drijving. Vijftien buiten- en vijf binnenbanden wer den in beslag genomen. De man had den prijs met twee kwartjes verhoogd. DE NEDERLAND SCHE UNIE. Men schrijft ons: Het Gewestelijk Secretariaat van de Neder- landsche Unie te Haarlem heeft voor Aerdenhout Bentveld en Vogelenzang een plaatselijk comité in het leven geroepen, bestaande uit mevr. E. van Tienhoven en de heeren R. A. Barendsen (secre taris-penningmeester). drs. W. L. Beynes, J. H. Roelofsz en mr. J. W. Schmit, allen te Aerdenhout en de heeren H. J. van Emmerik en J. van de Ven. te Vogelenzang. Er wordt van 1 tot en met 5 November een bu reau geopend in het perceel Beetslaan 7 te Aerden hout. Verlenging van arbeidsduur in de mijnen. HEERLEN, 31 October (A.N.P.) Op de Lim- burgsche mijnen werd hedenmorgen, in overleg met de vakorganisaties, bekend gemaakt dat het in het belang van de kolenvoorziening van ons land noodzakelijk is, gedurende de maand November a.s. de werktijden der ondergrondsche arbeiders op Zaterdagen van zes uur te brengen op acht uur. Te beginnen met Zaterdag 2 November a.s. zullen derhalve de diensten aanvangen en eindigen als op de overige werkdagen. Aan de arbeiders zal voor deze overuren dubbel uurloon worden uitbe taald. Op de Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM. 31 Oct. (A.N.F.) Toen onlangs op de Amsterdamsche effectenbeurs de belang stelling zich plotseling verplaatste van de locale waarden naar de Amerika'ansche fondsen, werd de meening geopperd dat dit wellicht verband zou kunnen houden met het feit, dat tal van inheem- sche stukken zoodanig waren gestegen dat zij uit hoofde van belegging of speculatie het grootste gedeelte van hun attractie hadden ingeboet. Gis teren viel echter plotseling een ommekeer te be speuren. Wel gaven de Amernkaansche papieren nog flinke omzetten te zien, maar de belangstel ling concentreerde zich toch voornamelijk op de inheemsche fondsen en daarbij gingen de favorie ten ook thans weer aan den kop. Aan de stelling, dat het koerspeil te hoog was geworden om nog op groote schaal koopers te kunnen trekken, scheen dus wel een en ander te hebben gehaperd. Nu is het ondoenlijk steeds de roerselen op te sporen, welke aanleiding geven tot de een of andere koersontwikkeling op de effectenbeurs en ook thans kan niet met nauwkeurigheid wor den nagegaan welke motieven de aanleiding vormden voor de vraag, die zich gisteren voor diverse fondsensoorten openbaarde. In het bij zonder waren de cultuuraandeelen uitgezocht. Naar het schijnt begint de meening veld te win nen dat ondanks alle moeilijkheden, welke de tegenwoordige tijdsomstandigheden op econo misch en handelsgebied te voorschijn roepen, de in Nederlandsch-Indië werkende cultuuronderne- Tiingen toch wel in staat zullen zijn behoorlijke winsten te maken. De prijzen van verscheidene tropische voortbrengselen bewegen zich immers op een zoodanig niveau, dat zij den ondernemers goede winsten laten. Of deze meening in overeen stemming is met de werkelijkheid is natuurlijk een open vraag, want het is niet onwaarschijn lijk dat ook de kostprijzen, waarmede de Indische maatschappijen werken, naar boven zijn gegaan. Bovendien mag ook niet worden gegeneraliseerd. De eene categorie ondernemingen zal er wellicht beter voor staan dan de andere. Maar in ieder geval kon gisteren wederom een flinke kooplust worden opgemerkt. En hoe dit ook zij, de hoeveel heid middelen die beschikbaar is voor belegging, is naar mag worden aangenomen, nog altijd be hoorlijk groot en het liquidatieproces van goe deren hier te lande wekt de veronderstelling dat die middelen geregeld zullen worden aangevuld. Dit houdt dus in dat uit dien hoofde nog altijd emplooi voor de beschikbare gelden zal worden gezocht. Telegram van den Führer aan den Duce. „Politiek van het bondgenootschap bevestigd." De Duce heeft naar Stefani meldt, een telegram van den Führer ontvangen van den volgenden in houd: „Bij mijn terugkeer in Duitschlana breng ik u, Duce, mijn hartelijken dank tot uitdrukking voor de gastvrijheid en de ontvangst, die mij wederom door Florence is bereid. De uitbundige geestdrift der Florentijnsche bevolking bewijst dat de politiek van het bondgenootschap tusschen Italië en Duitschland welker algeheele gelijkheid van op vattingen wij wederom hebben bevestigd tijdens deze besprekingen in het hart van uw volk is geworteld. Dar.k zij de macht onzer legers en het vertrouwen onzer volken zal niemand ons meer de overwinning kunnen ontrukken. Ik richt tot u mijn groet als vriend en kameraad". W.g. ADOLF HITLER. Nederlandsche Jeugd in één groot Nationaal verband. De Nederlandsche Unie maakt haar plannen daarvoor bekend. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons het volgende mede: Eenigen tijd geleden kondigde De Nederlandsche Unie een initiatief aan met betrekking tot de or ganisatie van een nationale jeugdbeweging, waar in de jeugd in één groot verband zou worden bij eengebracht, met eerbiediging van de geestelijke verscheidenheid en de vrijheid van levensbeschou wing en opvoeding. De plannen dienaangaande zijn thans volledig uitgewerkt. Voorop worde gesteld, dat zuiver kerkelijke jeugdvereerjgingen buiten het terrein der nationale jeugdorganisatie vallen; en voorts, dat deze jeugd organisatie zoowel de jongens als de meisjes om vat en de kwestie van de coëducatie door iedere groepeering naar eigen inzicht kan worden geregeld. De Nederlandsche Unie nu ziet aan het hoofd der jeugdorganisatie een, in onderling overleg aan te wijzen, nationalen hoofdleider, die met enkele commissarissen het nationale hoofdkwartier vormt. De nationale hoofdleider heeft de uitvoerende macht van de beslissingen, die hij met de hoofdkwartier commissarissen heeft genomen. Hij schept zich in een bureau het technische apparaat om de besluiten te kunnen uitvoeren en is zelf directeur van dit bureau. De hoofdkwartier-commissarissen verte genwoordigen de verschillende geestelijke stroo mingen in ons volk en worden door den hoofdlei der uit een bindende voordracht gekozen en be noemd, welke voordracht door de leiding gevende instanties op' het gebied der jeugdvorming en op voeding wordt aangeboden. Om duidelijk de figuur van de hoofdkwartier commissarissen uit te doen komen, wordt er op gewezen, dat zij jeugdleiders in feite dienen te zijn en geen afgevaardigden van geestelijke groeperin gen, waarvan zij de exponent zijn, zij het voor een groep op beginselgrondslag of voor een open groe peering. Zij zijn dus geen vertegenwoordigers van een bepaalde organisatie, maar de in het nationaal hoofdkwartier staande leiders van een bepaalde schakeering in het nationale geheel. Hun bijzondere opdracht is de vorming en de leiding der jeugd in hun groep ter hand te nemen op de geestelijke be ginselen, die in hun groep gelden, doch in vader- landschen, Nederlandschen zin. Hierdoor zal het iedereen duidelijk zijn, dat De Nederlandsche Unie met haar plan geenszins een federatie bedoelt van bestaande groepeeringen, doch een werkelijke nationale jeugdorganisatie, die niettemin een afspiegeling is van de geestelijke schakeeringen die in ons volk leven. Iedere groep is met dezen opzet dus ingeschakeld in het nationale geheel. Het hoofdkwartier stelt voorts in nationalen zin een minimumprogramma vast, dat alle groepen zul len moeten uitvoeren. Dit minimum-programma kan bijv. omvatten, de opvoeding tot nationaal be wustzijn en gemeenschapszin, tot offerbereidheid en tucht, de opvoeding tot kameraadschap, de vorming tot goede staatsburgers in den ruimsten zin des woords, het aankweeken van liefde voor eigen taal en cultuur en het leeren zien van schoonheid van eigen streek en land. Terwijl bovendien de licha melijke opvoeding een waardiger plaats moet wor den toegekend dan tot op heden in het algemeen het geval is geweest. Naast een minimum-programma zal een gemeen schappelijk programma worden afgewerkt. Dit ge meenschappelijke programma zal het nationale saamhoorigheidsgevoel versterken en kan bijv. be staan in gezamenlijke feestelijke herdenkingen, in gezamenlijke onderlinge wedstrijden en oefeningen, in gezamenlijke zomerkampen, in gezamenlijke tochten: en voor de ouderen ook in gezamenlijk sociaal werk. Het gemeenschappelijke zal en dit is van groote waarde ook hierin moeten bestaan, dat voor de nationale jeugdorganisatie één uniform wordt voorgeschreven, dat met kleine distinctieve onderscheidingen naar de groepeeringen aan kan geven. Het ligt in de bedoeling, dat in de Gewesten, Districten en Plaatsen door den nationalen hoofd leider een zelfstandige vertegenwoordiger wordt beroemd, die een dubbele taak krijgt te vervullen. Er zullen enkele leeftijdsgroepen moeten worden gevormd, te beginnen met ongeveer twaalf jaar die voor de jongens uit moeten loopen op den arbeids dienst, op een leeftijd van achttien en negentien jaar. Een nationale jeugdorganisatie heeft noodzakelijk den steun en de controle der ouderen noodig. Naast het nationale hoofdkwartier zal daarom een Raad van Toezicht worden benoemd, waarin personen zitting zullen moeten hebben, die eenerzijds de groote waarden van een nationale jeugdbeweging voor het Nederlandsche volk beseffen en eenig in zicht hebben in de vraagstukken, die daarbij aan de orde komen, anderzijds vertegenwoordigers zijn van de verschillende groote geestelijke stroomingen in ons volk. De Nederlandsche Unie weet, dat het geheele project niet plotseling en overhaast kan worden uitgevoerd. Het geheel moet groeien en de be staande jeugdorganisaties moeten eerst doordron gen zijn van de centrale ideeën van dit schema. Toch moet en mag niet om bijkomstige redenen ge draald worden en is het van groot belang, dat in ieder geval de open groepeeringen dadelijk be ginnen. Het is nl. zoo gesteld, dat er groote groepen van jongerer die tot dusverre niet georganiseerd wa ren in een bepaald verband, thans dringend vra gen om in een open jeugdorganisatie te worde- op genomen. Hier en daar zijn zelfs groepen van jon geren ontstaan, die De Nederlandsche Unie om hulp en raad komen vragen. Het is noodzakelijk, aan dén wensch van deze vele jongeren tegemoet te komen en met de open groepeeringen een aanvang te maken. Met nadruk moet worden gewezen op het feit. dat, als straks de nationale jeugdorganisatie de ge- hééle Nederlandsche jeugd omvat, de overheid zal moeten overgaan tot den aanleg van vele nieuwe sportvelden en tot de beschikbaarstelling van vele localiteiten voor het jeugdwerk, aangezien nu reeds allerlei werk moet blijven liggen door gebrek aan ruimte en velden. WIJZIGING BEGINUUR „OVERSCHOTJE" Door de gewijzigde overheidsbepalingen kan de voorstelling van „Overschotje" op Zaterdag in den Stadsschouwburg te Haarlem om half acht beginnen inplaats van om zeven uur. Heden: DONDERDAG 31 OCTOBER. N.V. v/h Claes Tilly, Jaarl. Alg. Verg. van Aan deelhouders, 3 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zti ;ns doel", 104 uur. Rembrandt Theater: Wintersport en minnebrie v en, 2.30, 4.45 en 7 uur. Palace: De Jantjes. 2, 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Mazurka, 2.30 en 6—9.30 door oopende voorstelling, Frans Hals Theater- Scipio. de Afrikaan, 2.30 en 7 uur VRIJDAG 1 NOVEMBER Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zy ons doel", 104 uur. Gem. Concertzaal. Concert H.O.V., 7 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (nieuw programma). '/21.hee»l'jkeJI)S BOUl-HX (Adv. lngez. Med.) Vlotte organisatie zorgde, dat iedere ingeruilde jas te bestemder plaatse kwam De directeur van den Haarlemschen distributie- dienst, de heer A. van Driel, heeft hedenmorgen op een persconferentie uiteengezet hoe de'kleeding ruil. die vele Haarlemmers aan een nieuwe en an deren aan een nog goede oude jas heeft geholpen, in zijn werk is gegaan. Op 7 October werd het kleedïngcomité onder voorzitterschap van den heer Van Driel geïnstal leerd. In het comité namen zitting: Mr. P. Barbas namens den Armenraad, mej. F. M. Pletinckse, voor Maatschappelijk Hulpbetoon, mevr. Eichholtz- de Wijs als vertegenwoordigster der sociale afdee- ling van het K.V.V. en twee deskundigen voor da- meskleeding en wollen dekens namelijk de heeren E. Schlatman en A. J. Borst en tenslotte twee deskun digen voor heerenkleeding de heeren H. Schindeler en J. Maartens. De deskundigen waren benoemd uit een voordracht van de textielorganisaties. Reeds op 8 October vergaderde het Comité ten Stadhuize en den daarop volgenden dag werd met de inzameling in het Doopsgezinde Weeshuis begonnen. De toe loop was zóó groot, dat reeds spoedig naar een ruimere lokaliteit moest worden omgezien. Deze werd gevonden in de Vleeschhal. Het keuren van de goederen en het op rekken hangen vereischte veel zorg. Ook eenige ambtena ren van den distributiedienst waren bij de inzame ling behulpzaam. De arbeid is door allen, zoo ver zekerde ons de heer Van Driel, met veel enthou siasme gedaan In ontvangst werden genomen: 643 heereniassen. 270 jongensjassen, 1764 damesman tels, 315 costuums, 12 jongenscostuums, 363 wollen dekens. 484 kinderjassen en 140 diverse kleeding- stukken, die hoofdzakelijk voor Ouden van Dagen geschikt zijn. Bij het in ontvangst nemen der klee- ren werden vergunningen afgegeven, waarop volg nummers staan, die correspondeeren met nummers op de jassen. Zoo kan men altijd nagaan waar de betreffende jas. mantel of deken gebleven is. De kwaliteit der ingeleverde goederen was zeer goed, doch teneinde een billijke verdeeling te krijgen, heeft men de goederen in drie kwaliteiten verdeeld: goed, beter en best. Op 25 October werd een sub-commissie voor de uitdeeling ingesteld waarin iedere bij den Armen raad aangesloten stichting vertegenwoordigd was. evenals Maatschappelijk Hulpbetoon en het K.V.V. De liefdadigheidsinstellingen werden uitgenoodigd lijsten op te stellen waarop de namen van de per sonen voor kwamen, die behoefte hadden aan klee ding. of dekking. Ter controleering werden de ver slagen over 1939 van den Armenraad nageslagen en hieruit bleek, dat de ingedeelde lijsten vrijwel met deze gegevers overeen kwamen. Op 26 October vond de installatievergadering van deze sub-commissie ten Stadhuize plaats en werden de lijsten der goederen vastgesteld. Ook de zusters van Maatschappelijk Werk hebben haar deel van dezen oogst gekregen. Maandag 28 October is de verdeeling begonnen. Door een nummering der lijsten wisten de sor teerders niet voor welke instellingen zij de partijen klaar maakten daardoor is dus een volkomen bil lijke distributie verkregen hetgeen van den distri butiedienst natuurlijk ook mocht worden verwacht. Vandaag is men in de magazijnen der verschil lende instellingen met de uitdeeling aan de betrok kenen begornen. Elk afgeleverd kleedingstuk wordt aangeteekend en de bonnen (AA) van de textielkaart verzameld. Daardoor wordt voorkomen, dat iemand langs verschillende wegen twee jassen zou krijgen. Zoo is in korten tijd een mooi werk verricht. De vrees dat de kleedingstukken niet te bestemder plaatse zijn gekomen is dus volkomen ongegrond gebleken. De gevers hebben dus de voldoening dat zij weten, dat hun oude jas, mantel of deken een andere stadgenoot weer gelukkig heeft gemaakt. ONGELUK IN EEN WASSCHERIJ. Woensdagmorgen wilde een zestienjarige hulp- stoker in een wasscherij aan de Amsterdamsche Vaart te Haarlem een drijfriem, die om een as ge- loopen was, verwijderen, toen de machine nog draai de. De jongen werd gegrepen en ongeveer twep meter in de hoogte getrokken. Toen brak gelukkig de riem, waardoor de jongen viel; hij kreeg een dub bele armbreuk. Door leden van den Ongevallen- dienst werd hij verbonden en per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Door de po litie en de Arbeidsinspectie wordt een onderzoek ingesteld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich met verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Onderwijzers-Sint Nicolaasfeest. Haarlem, 27 October 1940, Men heeft mij verzocht een kort aanbe velingswoord mee te geven aan hen, die thans al hun best doen om het zoo welbekende St. Nico laasfeest voor de schooljeugd ook in 1940 te doen doorgaan. Dit feest is een Haarlemsche traditie, een zon nedag in de wintersche donkerheid, een hoogte punt in het schooljaar, een kostbare herinnering voor het later leven. Laat men nu niet zeggen: 't Is nu geen tijd om feest te vieren. Stuur met dit voorwendsel de ijve rige propagandisten niet van uw deur! Wij leven in zorgvolle tijden, 't is waar, maar laten wij juist daarom ons best doen om de zorgen althans voor de jeugd zooveel mogelijk te verlichten! Ook in 1940 moet het Onderwyzers-St.Nicolaas- feest glansrijk slagen! Laat ieder daartoe naar vermogen meewerken. VAN DE WEIJER, Inspecteur van het L. O. in da Inspectie Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2