De Winterhulp Nederland. FLITSEN De directeur-generaal geeft een uiteenzetting DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 HSAREEM'S DAGBDAD 3 Opruimen NIEUWE SERIE No. 141 De Gemeentebegrootingen voor 1941 Belangrijke wijziging in de samenstelling. De samenstelling der gemeentebegrootlng voor 1941 zal, naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, voor het overwegend grootste aantal ge meenten, in belangrijke mate afwijken van de wijze, waarop de laatste jaren het gemeentelijk huishoud boek werd ingericht. Sinds de instelling van het Werkloosheids- Subsidiefonds werd jaarlijks aan de gemeenten, welke daarvoor, in verband met haar finaneiecle positie, in aanmerking wenschten te komen, uit dat fonds een extra bijdrage verstrekt, tot dekking van de kosten, voortvloeiende uit de werkloozenzorg. Behalve het percentage, dat volgens een bepaalde schaal aan de gemeenten, welke met het werk- loozenvraagstuk te kampen hadden, jaarlijks door het Rijk werd uitgekeerd, bestond voor sommige gemeenten de mogelijkheid, voor een hoogere uit- keering in aanmerking te komen, welke zelfs gaan kon tot 99 pet. van het totaalbedrag, dat de be trokken gemeenten aan werkloozenzorg uitgaven. Maar behalve de vorenvermclde extra uitkeering, konden tal van gemeenten ook rekenen op een be- lastingbijdrage uit het genoemde fonds, dat o.a. gevormd werd door storting van een deel der be lastinggelden, welke tevoren ten bate der gemeente kas kwamen, in dat fonds. Teneinde de gemeente- financiën niet al te zeer te ontwrichten, werd door het Rijk aan de gemeenten, welke daarop aan spraak wilden maken, een deel der belastinggelden uitgekeerd, welke uitkeering als belastingbijdrage bekend staat. Hoewel de extra bijdrage voor de werkloozen zorg, zoowel als de belastingbij drage, dienen moes ten, om de begrootingen in zéér vele gemeenten sluitend te maken, stempelde de uitkeering dier beide bijdragen door het Rijk, de betrokken ge meenten nog niet tot de categorie dier „nood lijdende" gemeenten. Als noodlijdend werden al leen die gemeenten aangemerkt, welke, behalve de reeds genoemde uitkeeringen, bovendien nog een bijdrage in de gemeentelijke huishouding uit de rijkskas ontvingen. Bij de samenstelling der gemeente-begrootingen voor 1941 zullen, naar Gedeputeerde Staten aan de betrokken gemeentebesturen hebben doen weten, voorloopig géén bedragen geraamd mogen worden voor extra-bijdrage in de kosten voor de werk loozenzorg, noch voor de belastingbij drage. Een onmiddellijk gevolg hiervan zal dus zijn dat in het overwegend grootste aantal gemeenten van ons land onze deskundige zegsman taxeerde het op circa drie-vierde van het aantal Nederlandsche ge meenten de begrooting voor 1941 een belang rijk tekort zal aanwijzen. Hoe daarin van rijkswege zal worden voorzien, staat op dit oogenblik nog niet vast. Haarlem had op de begrooting voor 1940 extra bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds ge raamd tot een gezamenlijk bedrag van f 1.400.000. Wijziging in Haagsclie verkeers regeling. Groen sein voor oversteken van voetgangers vervalt. Bij het tot stand komen van de automatische verkeersseinen met drempel-regeling werd ten behoeve van het voetgangersverkeer een afzon derlijke phase ingelascht, waarin het rijverkeer van alle richtingen werd stopgezet en voor de wandelaars een veilige periode tot oversteken werd geschapen. Het moment van oversteken werd kenbaar gemaakt door het groene sein in de voetgangerslamp. De ervaring heeft echter geleerd, dat de over- groote meerderheid van de voetgangers zich aan de voor hen bestemde seinen in het geheel niet stoort. Men steekt eenvoudig over, als men meent een kansje te zien. Het groene voetgangerssseïn komt dan ook te vervallen, doch het roode blijft bestaan en geeft aan, dat oversteken positief gevaarlijk is. Het blijft branden, zoolang de stroom van rijverkeer op den weg, dien men wil oversteken, in beweging is. Die oversteekt in strijd met het roode sein, handelt geheel op eigen risico. Het oversteken kan betrekkelijk veilig geschie den, als men, evenwijdig aan het oprijdende ver keer, oversteekt. Weliswaar kan eenig gevaar ont staan, als een voertuig rechtsaf gaat, doch hier op moeten zoowel de voetgangers als de bestuur ders van voertuigen bedacht zijn. Het voetgangerssein wordt gedoofd zoodra over steken, met inachtneming van de noodige voor zichtigheid, mogelijk is. PERSONALIA. Geslaagd voor het voorloopig diploma motor- bedrijf tlandmachinist) J. Nieuwdorp, Heemstede. 1. Bergt deugdzaam zijn albums en lijm op, zich herinnerend dat moeder gezegd heeft dat ze bezoek krijgt. 4. En zelfs nog weer beter met een bezem. 2. Besluit om het nu eens keurig te doen en haalt een stoffer. 5. Haalt een dweil om ge morste waterverf te ver wijderen. 3. Voelt, dat hij het nog beter kan doen met stof fer en blik. 6. Gaat uit met het ge voel, dat moeder nu toch wel verrukt over hem zal zijn. 's-GRAVENHAGE, 30 October. De nieuwbe- i noemde directeur-generaal van de Winterhulp Ne derland, de heer C. Piek, heeft in een persconfe rentie mededeelingen gedaan over de Winterhulp Nederland. De organisatie van de Winterhulp Nederland is in den vorm van een stichting vastgelegd. Zooals bekend is, zal het hoofdbureau in Den Haag ge vestigd zijn. Provinciale kantoren zullen in elke provincie worden ingericht terwijl de plaatselijke organen gevormd worden door de „plaatselijke bu reaux". Aan het hoofd van de provinciale organisaties zullen provinciale directeuren staan en aan het hoofd der plaatselijke organisaties plaatselijke di recteuren. Een verheugend verschijnsel noemde de heer Plek het dat reeds thans een stroom van aanmel dingen is binnengekomen van menschen die zich aanbieden om mede te werken. Dit enthousiasme wil de heer Piek zoo gauw mogelijk opvangen. Het is daarom van belang dat zoo spoedig mogelijk de plaatselijke organisaties in werking treden en daar om heeft de directeur-generaal bepaald, dat voor loopig de burgemeesters der gemeenten zullen op treden als plaatselijke directeuren. Er zal een op roep uitgaan aan de burgemeesters, waarin zij wor den aangespoord de plaatselijke zorg op zich te ne men of met toestemming van den directeur-gene raal plaatsvervangers daarmede te belasten. Het is de bedoeling dat het leeuwendeel van den arbeid op de plaatselijke directeuren komt te rusten. De plaatselijke directeuren zullen zich de medewer king moeten verzekeren van personen uit alle ge ledingen van het volk. Immers het moet helder vaststaan dat de arbeid van Winterhulp Nederland een arbeid voor allen door allen moet zijn. Het noodige geld zal de Winterhulp trachten te verkrijgen door huis. en straatcollecten. Ook giften in natura zijn welkom terwijl overschrijvingen op De restauratie van de Cunera-kerk te Rhenen is in vollen gang. Een der reusachtige ramen wordt onder handen genomen. (Foto Pax Holland.) Directeur-generaal Winterhulp bezoekt slachtoffers bomaanval. 's-GRAVENHAGE, 30 October. Met A.N.P. meldt: De directeur-generaal van de Winterhulp Neder land heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de slachtoffers van de Engelsche bomaanvallen in Den Haag, waarbij hij zich van de schade op de.hoogte heeft gesteld. Hij heeft er tevens voor gezorgd dat aan de slachtoffers van deze immoreele. oorlog voering een eerste schadevergoeding wordt uitge keerd. FAILISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). Uitgesproken: 28 October: C. J. Soeterbroek, schilder, te Pijn- acker, Stationsstraat no. 98, R.-c. mr. A. Ikman van Burck, Cur. mr. A. de Gidts, Den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: A. Los, te Hilversum. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst. N.V. tot exploitatie van Onroerend Goed Jalema, den Haag. Idem. P. W. v. d. Ham, schilder, Den Haag. Idem. Kettinghandel in koffie en thee ontdekt. Aantal arrestaties te Groningen. GRONINGEN, 30 October. Naar aanleiding van de ontdekking van een groote hoeveelheid kof fie in een café te Delfzijl stelde de hamsterbrigade van de politie te Groningen een onderzoek in, waarbij vele onregelmatigheden aan het licht kwamen. Het bleek, dat men te doen had met een grooten kettinghandel in koffie en thee. Een spoor leidde naar een belangrijken diefstal van koffie uit een der grootste bedrijven te Groningen. Een andere firma te Groningen bleek een flinke partij koffie niet te hebben aangemeld. Deze beide partijen werden tegen zeer hooge prijzen verhandeld, en gelijk te verwachten verleende daarbij een reeks van tusschenpersonen, onder wie vele bekenden uit de smokkelwereld, tegen hooge winsten hun tusschenkomst. De caféhouder R. de G. te Groningen werd in verband met deze zaak gearresteerd en ter be schikking van de justitie gesteld. Verder werden aangehouden de 28-jarige fabriekschef G. D., de 44-jarige winkelier H. S., de 47-jarige G. van V., de 29-jarige H. S. van beroep grossier in gloei lampen en de 26-jarige L. K., allen te Groningen. Een gewezen agent van politie, D„ die sedert jaren met pensioen is, werd aangehouden wegens heling. Hij kocht n.l. gestolen koffie en thee van den 22- jarïgen J. K., die als expeditieknecht in de gelegen heid was diefstal te plegen ten nadeele van zijn patroon. Voorts zijn nog eenige andere personen aange houden, in verband waarmede het onderzoek wordt voortgezet. Eenige honderden kilo's koffie en thee zijn in beslag genomen. (A.N.P.) postgiro 5553 natuurlijk eveneens worden toege juicht. Aangezien de opbouw van de provinciale en lan delijke organisaties slechts geleidelijk zal geschie den zij zijn nu eenmaal niet uit den grond te stampen zullen de plaatselijke organisaties voor al aanvankelijk de belangstelling van het publiek moeten opvangen. Het is de bedoeling dat bij den opbouw der ge heel nieuwe organisatie van de sociale verzorging wordt uitgegaan van den bestaanden toestand. De heer Piek wil dan ook reeds bij den aanvang den z.i. juisten weg volgen door raad in te winnen bij maatschappelijk hulpbetoon en armenzorg. Er wordt dus niet los van de bestaande organisaties gewerkt. Wel is het de bedoeling dat de uitkeeringen door Winterhulp geschieden, en wel door de plaatselijke bureaux, doch de bronnen van informaties over voorkomende noodtoestanden zullen voor een groot deel gevonden worden in maatschappelijk hulpbe toon. en armenzorg. De heer Piek heeft echter gevoeld dat dan toch een groote groep van menschen, juist de stille ar men, niet bereikt wordt. Daarom zal Winterhulp Nederland aan ieder gezinshoofd de vraag voorleg gen welke nooden hij heeft. Over de bestaande in stanties heen zal iedere Nederlander aldus zijn omstandigheden kunnen uiteenzetten. Zij, die niet in aanmerking meenen te komen, behoeven het antwoordformulier natuurlijk niet in te zenden. Op deze wijze hoopt de heer Piek een bron van gege vens te verkrijgen, waarop hij kan verder bouwen. Het is het plan bij de jonge organisatie een eigen stijl te volgen en een eigen controle in te voeren en ook verzorging te brengen voor die gezinnen, die hun armoede verbergen. Vanzelf zal zich de behoefte voordoen gedurende de Winterhulpactie de andere collectes zooveel mo gelijk te beperken. Er wordt wel eens te veel ge collecteerd. Het gevend publiek moet weten waar het aan toe is en in vreugde en overtuiging kunnen geven. Dat ook de bedelarij, die tot aanstootelijke tooneelen en tevens tot onbillijke verdeeling aanlei ding geeft, moet worden tegengegaan is wel dui delijk. Een bijzonderheid van de Winterhulpcollectes is hierin gelegen dat de te verkoopen insignes van blijvende waarde zullen zijn: zij zullen nl. bestaan in molentjes van lichtgevende stof, met het op schrift „Winterhulp Nederland", met welke molen tjes men tijdens de donkere uren met veel genoe gen zal kunnen loopen. Met bij zonderen nadruk legde de heer Piek het doel van de actie der winterhulp vast. Het deed hem leed te hebben moeten vaststellen dat reeds thans twijfel omtrent dit doel is geuit. De Winterhulp Nederland is een verzorging van Nederlanders door Nederlanders. Het heeft geen nut daar veel over te praten, want wie niet ge- looven wil, zal daardoor niet overtuigd worden. Veeleer is er aan gedacht het onmogelijk te maken dat iemand zich van zijn verantwoordelijkheid te genover het Nederlandsche volle kan afmaken door valsche voorwendsels. Er zijn waarborgen te over geschapen om een goede besteding van de verkre gen gelden te verzekeren. In het eere-comité heb ben zitting de secretarissen-generaal van Alge- meene en Buitenlandsche Zaken, van Binnenland- sche Zaken en van Sociale Zaken, de commissaris sen der provincies en een groot aantal vooraan staande mannen. In de financieele commissie, welke het toezicht op financieel gebied houdt en welke recht heeft op accountantsonderzoek, zitten de se cretaris-generaal van Financiën, mr. Trip, wellicht ook de voorzitter der Algemeene Rekenkamer en vier of zes vooraanstaande figuren uit de bankwe reld. Voorts is opzettelijk vermeden, dat de Win terhulp zelf inkoopen doet en is besloten waarde bons in te voeren, welke zullen worden uitgereikt aan behoeftigen, die gedurende den geldigheids duur dezer bonnen de daarop genoemde goederen en hoeveelheden kunnen krijgen. Het verstrekken van deze waardebons heeft natuurlijk psychologi sche bezwaren, juist met het oog op de stille armen, doch juist om verdachtmakingen af te snijden, zijn deze nadeelen op den koop toe genomen. Wanneer er in Nederland, aldus de heer Piek, onverhoopt toch menschen mochten zijn die zich verschuilen achter het voorwendsel niet te weten waar het geld naar toe gaat, dan wil hij opmerken dat niemand zich onder welke omstandigheden ook zal mogen onttrekken aan den plicht voor de volks gemeenschap te zorgen. Als het schip in nood is, kan de reddingsboot.niet tot betere tijden wachten met uit te varen. Daarom moet thans een ieder zijn beste krachten geven. Laat er geen misverstand zijn omtrent het doel: het doel is het verstrekken van extra hulp in de wintermaanden. De Winterhulp Nederland raakt niet aan de bestaande organisaties op weldadigheidsgebied. Alle vormen van sociale verzorging gaan hun eigen weg verder. Nederland is inderdaad voorzien van een groot aantal prach tige organisaties. Waarom thans dan dit nieuwe? omdat de Winterhulp van anderen aard is: zij wil extra-hulpverleening geven, die den menschen niet alleen het strikt noodige verstrekt, maar hun het leven vreugdevoller maakt. (A.N.P.) De bladeren vallen van de boomen en dit jaarlijks terugkeerende symptoon van den naderenden winter verschaft weer vele handen werk, want ze vormen uitstekende mest voor het nieuwe gewas. (foto Gazendam). (Adv. Ingez. Med.) De brandstoffendistribulie. Vele vragen beantwoord. 's GRAVENHAGE, 30 October Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van diverse vragen, welke blijkens allerlei uitlatingen betreffende de brandstoffendistributie zijn gerezen wordt hier onder aan de belangrijkste ervan aandacht ge schonken. Voor velen was het een vraag, wat onder een „eenheid" brandstof moest worden verstaan. Daarop is thans een duidelijk antwoord gekomen. De basis van de eenheid wordt gevormd door 1 ILL. anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten, Hiermede is gelijkgesteld 2y2 H.L. kolenslik, 2 ILL. cokes, 275 K.G. cokesgruis of cokesbries, 110 K.G. bruinkoolbriketten en voor wat betreft turf: 200 K.G. bagger-, 195 K.G. pers-, 175 K.G. fabrieks-, 275 K.G. turf afkomstig uit de Peel en 200 K.G. van alle overige soorten turf. Met een bon, die recht geeft op een „eenheid" brandstoffen, kan men dus naar keuze één der genoemde soorten koopen. Op deze „eenheid" berust ook de korting, welke is toegepast op de brandstoffenkaart. De voorraad op 29 September j.l. is omgerekend in „eenheden" en voor elke eenheid is één bon afgescheurd, dus bijv. de kaart van een verbruiker, die in voorraad had 1 H.L. anthraciet, 2 H.L. cokes en 450 stuks baggerturf 'is gekort met 3 bonnen. Verder is nog rekening gehouden met den voorraad huisbrand olie, waarvan 1 L. is gelijkgesteld met 0.018 een heid. Een nijpende vraag is voor velen geweest, hoe hun positie zou zijn, indien zij om de een of andere reden vóór 1 October de beschikking niet hadden kunnen verkrijgen over 1/5 geeelte van hun ver bruik over het vorige jaar. Dit probleem is dooi de na 9 October j.l. in werking getreden regeling als ht ware automatisch tot een oplossing ge komen. Doordat de kaart, welke is uitgereikt, is gekort met den voorraad op 29 September en de bonnen telkens voor een bepaalde periode van het stookseizoen gelden, komen in October slechts zij in aanmerking voor het ontvangen van brandstof fen, die hun 20 pet. nog niet in huis hebben. De verbruikers, welke dit quantum op 29 September reeds in hun bezit hadden, hebben geen bonnen voor de maand October. Deze zijn van hun kaart verwijderd. Ter voorkoming van misverstand zooals dit bij sommigen inderdaad schijnt te heerschen zij nog eens ten overvloede opgemerkt dat de ver strekking van brandstoffen, over het geheele stook seizoen genomen, niet beperkt zal blijven tot ge noemde 20 pet. Na October zullen nieuwe bonnen geldig worden verklaard, waardoor iedereen in staat zal gesteld worden zijn brandstoffenvoorraad aan te vullen. Verder zijn moeilijkheden ondervonden door hen, die om de een of andere reden (bijv. verhuizing) van leverancier wilden veranderen. Het ligt voor de hand, dat nu van een betrekkelijke schaarsch- te van brandstoffen moet worden gesproken elke brandstoffenhandelaar aan zijn oude klanten den voorrang geeft en het is in het algemeen aanbevelenswaardig, dat niemand zonder groote noodzaak van leverancier verandert. Niet verande ren bevordert een vlotte afwerking der distributie. Het zal echter thans ook voor nieuwe verbruikers niet meer zoo moeilijk vallen een leverancier te vinden. Mocht het toch niet gelukken een handelaar te vinden, dan staat altijd nog de mogelijkheid open zich tot den plaatselijken distributiedienst te wen den, die allicht via de brandstoffencommissie wel een oplossing zal weten te vinden. Vervolgens is de regeling voor kamerverhuurders blijkbaar niet aan een ieder duidelijk geweest. Deze vallen onder de z.g.n. groep c., waarin zijn onder gebracht winkels, hotels, enz. Voor de kamer(s). welke men heeft onderverhuurd, wordt een afzon derlijk rantsoen brandstoffen ter beschikking ge steld. Dit rantsoen wordt vastgesteld door de brandstoffencommissie, die rekening houdt met de grootte der te verwarmen ruimte en ook met den omvang van het verbruik in den vorigen winter. Wel kan worden opgemerkt, dat de voor deze groep ter beschikking gestelde hoeveelheden zuinig zijn uitgemeten. Pensiongasten moet dan ook worden aangeraden ten opzichte van de verwarming van door hen gehuurde vertrekken inschikkelijkheid te toonen. Sommige bezitters van centrale verwarmings installaties blijken Speciaal een verlangen te heb ben naar anthraciet nootjes 4 en 5. Aan dit ver langen zal slechts in zeer beperkte mate kunnen worden voldaan. De nootjes 5 komen namelijk in de eerste plaats ter beschikking als z.g.n. auto- anthvaciet voor het stoken van gasgeneratoren ter besparing van benzine. Verder zullen zij, die vóór 1 April 1940 anthracietnoojes 4 en 5 hebben ge stookt, voorkeur krijgen. In dit geval kan, ten einde teleurstelling te voorkomen, geen betere raad worden gegeven dan over te gaan op een andere brandstoffensoort, zooals bijv. de grootere afmetin gen cokes. Van plattelandszijde is vooral de vraag naar voren gekomen, in hoeverre kolen voor kookdoel- einden ter beschikking zouden worden gesteld. Hier op moet thans worden geantwoord, dat voor kook- doeleinden voorloopig geen extra-rantsoenen wor den uitgereikt, zoodat men de fornuiswannte zoo doelmatig mogelijk zal moeten trachten te benut ten. Wel dient er de aandacht op te worden ge vestigd, dat de uitgereikte bonkaarten gelden voor het stookseizoen tot 1 Mei 1941 en daarna voor koken in de zomermaanden nieuwe rantsoenen zullen worden vastgesteld. Van verschillende kanten kwam de vraag naar voren, in hoeverre het mogelijk zou zijn op een toewijzing voor cokes ook andere brandstoffen te ontvangen. Voorloopig is dit inderdaad het geval: onder de bonnen, waarop men in October een eenheid brandstoffen naar keuze kan verkrijgen, zijn ook gebracht, die waarop vermeld staat „cokes". Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Op 31 Maart reed onder de gemeente Haarlem mermeer op het viaduct Kruisweg een door een dame bestuurde auto door de viaductleuning heen en stortte van 6 meter hoogte omlaag. Een der in zittenden werd zeer ernstig gewond. De bestuurster, verdacht van schuld aan dit on geluk, werd hedenmorgen, door de Arr.-rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 50 subs. 15 dagen en 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen. De pleiter .mr, Prinsen Geerligs, had vrijspraak gevraagd subs, heropening van het vooronderzoek. De Officier had een boete van f 500 subs. 3 maanden geëischt. De zoon van een caféhouder te Wormerveer, die veertien dagen geleden voor de Arr.-rechtbank te Haarlem terecht stond, verdacht van diefstal en he ling van olie en vet, werd bij uitspraak van heden morgen terzake van heling veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief en terzake van diefstal tot 5 maanden gevangenisstraf. De eisch van den Officier was resp. 4 maanden met aftr. van prev. en 8 maanden. Tegen den nachtwaker, die aan den diefstal had deelgenomen, werd een gevangenisstraf geëischt van 1 jaar. Hij werd veroordeeld tot 8 maanden ge vangenis met aftrek van, preventief. De schipper, die de vaten vervoerd had, werd vrijgesproken, Mr. Felhoen Kraal had vrijspraak gevraagd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5