AB'S AVONTUREN De vreemde Erfenis DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 HAARLEM'S DAGBEAD 4 De „Haarlemsche tram" ontspoord. Een motorwagen van de N. Z. H. T. M. geraakte Woensdag morgen te Amsterdam van het goede pad en bezorgde veel verkcersstagnatie. (Foto Pax-Holland) Niet meegestreden tegen den Colorado-kever. Aantal Betuwsche boeren stond terecht. Voor den Utrechtschen kantonrechter mr. A. M. J. de Jager, hebben Woensdag eenige tientallen boeren uit de Betuwe terecht gestaan, omdat zij zich niet gehouden hadden aan de wettelijke ver plichting hun aardappelplanten te bespuiten met calcium-arsenaat tegen het gevaar van de Colo radokeverlarve. De verschillende gemeenten in de Betuwe stellen n.l. gratis calcium-arsenaat ter be schikking van de boeren. De boeren zijn dan ver plicht hun aardappelplanten tenminste tweemaal met het bestrijdingsmiddel tegen het gevreesde in sect te bespuiten. Maar om soms totaal onbegrijpe lijke redenen hadden vele boeren geweigerd aan dezen plicht te voldoen, totdat de diverse veld wachters voor deze nalatigheid proces-verbaal hadden opgemaakt. Op een vraag van den kantonrechter, waarom de boeren hun planten niet hadden gespoten, waren er verschillenden, die aanvoerden, dat zij het ver geten hadden. Anderen verweerden zich door zich erop te beroepen, dat het in den tijd, dat zij hadden moeten spuiten, regenachtig weer was, en u weet, zoo zeiden ze tegen den kantonrechter, dat het dan geen zin heeft de planten te bespuiten, want dan regent het calcium er net zoo hard af als het er opgespoten is. Kantom-echter: Dan is het wel toevallig, dat jullie allemaal druk zijn gaan spuiten, toen de veldwach ter bij je op bezoek was geweest. En toen was het toch ook regenachtig weer, zoo verduidelijke mr. Jager zijn betoog; blijkbaar heeft de veldwachter een grooetn invloed op het weer Een enkele boer verdedigde zich door erop te wijzen, dat de grond door de maandenlange inun datie toch al zoo drassig was, dat het weinig ge wicht in de schaal zou legggen of men nu al of niet de aardappelplanten met calcium-arsenaat zou bespuiten. Kantonrechter: Dat doet hier niets ter zake, u heeft nu eenmaal den plicht om het door de gemeente beschikbaar gestelde bestrijdingsmiddel te gebruiken, doet u dat niet, dan bent u straf baar. De ambtenaar van het O.M. achtte het feit zeer ernstig. Blijkbaar heeft men hier te doen met een massale weigering en wanneer daartegen niet krachtig wordt opgetreden, zou het gezag ernstig geschokt worden. De boeren moeten begrijpen, aldus spr., dat de bestrijding van den Colorado kever een nationaal belang is. Spr. wilde echter eenige verzachtende omstan digheden in aanmerking nemen. De boeren uit de Betuwe hadden half Juni, den tijd, waarop zij zich hadden schuldig gemaakt aan de overtreding, veel zorgen. Zij moesten de schade herstellen, welke door de inundatie was ontstaan. Daarom wilde de ambtenaar mild zijn in de mate van de straf. Met een waarschuwing aan de aanwezige boeren, dat zij er den volgenden keer niet zoo gemakkelijk zouden afkomen, deelde de Kantonrechter straffen uit, varieerend tusschen zes en twee gulden. DE STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 30 October (A.N.P.) De trek kingen van de 485e Staatsloterij, waarvoor de loten van morger. 31 October af bij de collecteurs en col- lectrices verkrijgbaar zijn, zullen op Maandag 25 November aanvangen. Naar wij vernemen zal deze loterij, niet worden vernummerd. HERHALINGEN VAN „TOONTJE HEEFT EEN PAAR GETEEKEND". Het Residentie-Tooneel zal Maandag 4 November a.s. te 2.30 en te 7.45 uur in den Stadsschouwburg nog twee herhalingen geven van „Toontje heeft een paard geteekend". Ned. Inkoopcentrale van akkerbouwproducten. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt me de, dat ten behoeve van een doeltreffende orga nisatie voor de inlevering van akkerbouwproduc ten in iedere provincie van ons land een geweste lijke aankooporganisatie voor akkerbouwproducten is gevormd. In de provincies, waar reeds een ge westelijke tarwe-organisatie gevestigd was, is deze organisatie omgevormd in een Provinciale Inkoop centrale van Akkerbouwproducten (P.I.C.A.), ter wijl in de overige provincies, t.w. Drente, Overijsel, Utrecht en Noord-Holland nieuwe zoodanige pro vinciale inkoopcentralen zijn opgericht. Bi verband met deze reorganisatie is het werk terrein der Nederlandsche tarwecentrale, waaron der de provinciale inkoopcentralen ressorteeen, ver ruimd tot alle akkerbouwproducten. Haar naam is dientengevolge gewijzigd in Nederlandsche Inkoop- centrale van Akkerbouwproducten. (N.I.C.A.) In het bestuur dezer centrale zullen de elf provinciale voedselcommissarissen zitting nemen. Organisatie en eenheid in liet vischbedrijf. Het bureau voor economische bedrijfsorganisatie schrijft: Door de verschillende publicaties ten aanzien van het visseherijbedrijf dreigt bij belanghebben den eenige verwarring te ontstaan. Er zijn thans twee stroomingen, die beiden trach ten de zoo hoog noodige eenheid op het terrein van den vischhandel en van de vischverwerking tot stand te brengen. De federatie van organisaties op vischgebied wil zijn een overkoepelende federatie van vereenigin- gen en bonden, waarin de verschillende belang hebbenden reeds zijn vereenigd, of waarin zij zich dienen te vereenigen. Het secretariaat wordt waax-genomen door het secretariaat van het Verbond v. Chr. Werkgevers, den Haag, A. Kuyperstraat 3. De bond ter behartiging der belangen van de visscherij en den vischandel, alsmede van de aan verwante bedrijven heeft na maandenlange studie en voorbereiding een anderen weg gekozen. Daarin is de corporatieve idee belichaaxnd. waar bij ieder lid individueel lid wordt en ingeschreven in verschillende secties, al naar gelang zijn bedrijfs belangen dit vorderen. Het komt n.l. vaak voor, dat een bedrijf èn impoi-teur èn groothandelaar èn rooker èn conservenfabrikant èn exporteur is. Een lidmaatschap van verschillende vereenigïngen voor de verschillende onderdeelen van een bedrijf kwam het bestuur van den bond niet raadzaam voor. Teneinde tot een harmonische coördinatie van de verschillende, vaak met elkaar botsende belangen te komen werd de economische leiding van den bond opgedragen aan het bureau v. Economische Be drijfsorganisatie, Sweelinckstraat 134, den Haag, terwijl als onpartijdig voorzitter een jurist werd aangewezen, die vertrouwd is met ox-ganisatorische werkzaamheden. De uitzaai van lijnzaad. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. In verband met den uitzaai van lijnzaad deelt het x-ijksbux-eau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mede, dat voor den uitzaai 1941 behalve lijnzaad, dat door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst is goedgekeurd, ook niet goedgekeurd lijnzaad als zaaizaad zal mogen worden verhandeld. Den vlas verbouwers wordt echter, zoowel in hun eigen be lang als in het algemeen belang, aangeraden niet temin voor een groot gedeelte goedgekeurd zaad van prima kwaliteit uit te zaaien, opdat zij het vol gend jaar over goed zaaizaad beschikken. Voor den uitzaai 1942 zal slechts goedgekeurd lijnzaad als zaaizaad verhandeld mogen worden, terwijl verder zaad van eigen teelt uitgezaaid zal mogen worden. Opdat dit laatste van zoo goed mogelijke kwaliteit en raszuiverheid zij, is het gewenscht, reeds dit jaar zooveel mogelijk lijnzaad, dat door den Nederland schen Keuringsdienst is goedgekeurd, voor den uit zaai te gebrxxiken. OPENSTELLING HOOFDTELEGRAAFKANTOOR. Het Hoofdtelegraafkantoor te Haarlem, dat tij delijk te 21 uur werd ge.^i ien, wordt met ingang van 31 October opnieuw tot 22 uxxr opengesteld. Ter bevordering van de Neder landsche handwerkkunst. „Typisch Holland" te Amsterdam geopend. Woensdagmiddag is op feestelijke wijze op den hoek van den Heiligeweg en de Voetboogstrnat te Amsterdam, een klein winkeltje geopend, genaamd' „Typisch Holland", waar Nedei'landsche kunst wordt vex'kocht. In dit winkeltje is alles verki'ijg- baar, dat in Nedexiand aan handwerkkunst wordt vei-vaardigd, van Hindeloopen-meubelen tot Volen- damsche poppen toe. Alles is echter handwerk en volkomen Nederlandsch fabrikaat. Het is een oud smal gebouwtje, waarin dit ge schenkenhuis is gevestigd. Het is echter keurig gerestaureerd en ziet er in nu met zijn witge kalkte muren en Brabantsche bonte gordijntjes zeer fleurig uit. Een buitengewoon goed idee van den eigenaar, den heer Rolff, is het om de tweede étage als expo sitieruimte in te richten. -Jonge Nederlandsche handwerkslieden, die in hun vak bijzondere pres taties hebben geleverd, zullen hier gelegenheid krijgen hun werk tentoon te stellen. Het hoogtepunt van de feestelijke opening des middags was wel het bezoek van Alie Bank en Piet Veerman, een Volendamsch bruidspaar, Woensdagmorgen in het huwelijk getreden, die na eerst een rondrit door de stad te hebben gemaakt een bezoek aan den winkel kwamen brengen. Hun werd een naar wij hopen passend geschenk, te weten een mooie rieten wieg, aangeboden, waarna een echte bruiloftsmaaltijd met veel advocaat, boerenjongens en boterhammen met ham, werd gehouden. Later op den middag werden aan kinderen zakjes Paperwhite-bollen, witte trosnarcissen, aangeboden, een typisch Hollandsch product, dus in dit Neder landsche winkeltje verkrijgbaar. Amsterdam heeft hiermede Woensdagmiddag iets nieuws gekregen, dat hopelijk de voor onze ge westen en steden zoo typeerende kunstproducten grootere bekendheid zal verschaffen en er onge twijfeld het zijne toe zal bijdragen, dat de hand werkkunst welke de laatste jax'en een weinig op den achtergrond was gekomen, weer meer in de alge- meene belangstelling zal worden gebracht. (A.N.P.,) Radio-uitzendingen over de tewerkstelling in Duitschland. De leider van de afdeeling Sociale Zaken van het Rijkscommissariaat maakt bekend: Om in ruimeren kring een indnjk te geven van de op het oogenblik van zoo groot belang zijnde terwerkstelling van Nederlanders in het Dnitsche rijk, zal de radio-omroep en wel de A.V.R.O. in een reeks uitzendingen mededeelingen doen over den socialen toestand der in Duitschland werkende Nederlanders en van hun achtergebleven gezins leden. Tegelijkertijd wordt de practijk van de aan werving en de bemiddeling van Nederlanders door een bezoek aan het spreekuur van een arbeidsbeurs geschilderd. De uitzendingen zullen plaats hebben Dondex-dag 31 October, Vrijdag 1 November en Dinsdag 5 November 1940, telkens om kwart voor 7 des avonds. (A.N.P.) VOOR DE KINDEREN. De deur werd opengegooid enwoest traden twee mannen naar binnen. Ab had nog juist tijd om achter de openstaande deur te sprin gen. Hij zag nog hoe zijn vriend ruw werd beetgegrepen en hoe zijn beide armen stevig werden vastgesnoerd. Het verwonderde Ab, dat zijn vriend Dib geen enkele klacht uitte. Geen enkel woord sprak hij tegen zijn vriend Ab, die achter de deur stond. Neen, dat deed Dib niet, uit angst, dat de mannen ook Ab zouden grijpen en (binden. Dan was immers alles ver loren De beide mannen voerden Dib door lange en donkere onderaardsche gan gen naar buiten. Hij werd op een langharigen viervoeter geplaatst. Voor hem uit ging een man te paard, gewapend met een lange speer Het was de verkenner. Naast Dib reed een norsch uitziende bewaker. Achter dit tweetal volgde een dozijn mannen van dezelfde soort. Aan vluchten kon Dib niet denken. Hij was omringd door zijn ontvoerders, de piraten der zee. Ab was, nadat Dib was wegge voerd, door lange, donkere gangen gehold. Telkens struikelde hij in het donker over losliggende steenen. De deken, waaronder hij geslapen had, hield hij onder zijn arm gekneld. Plotseling stond Ab stil. Hoorde hij daar geen voetstappen en stemmen? Snel als een muis kroop hij onder zijn deken en bleef stil liggen. Een drie tal mannen, voorzien van een wal mende flambouw, kwam nader. Twee van hen bleven stilstaan bij het hoopje goed, waaronder Ab duizend angsten uitstond. Uitzonderingsvergunningen voor het betreden der provincie Zeeland. 'sGRAVENHAGE 25 October (A. N. P.) Officieel wordt medegedeeld: Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorge komen, dat ingezetenen van de meer noordelijk gelegen provinciën, die door Zeeland willen reizen, in Roozendaal aankomen zonder in het bezit te zijn van de uitzonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilanden. Om in de provincie Zee land te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergunning te richten tot de burgemeester van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien opzichte heb ben bepaald, gezonden naar den bevoegden staf officier, welke gedetacheerd is bij den vertegen woordiger van den Rijkscommissaris, die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergunning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de burgemeesters richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woon adres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en de duxir van het verblijf aldaar. Personen, die den voorge- schi'even weg niet bewandelen en zich desondanks in het ontruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddellijk gedwongen, de eilanden te verlaten en moeten naar huis terug reizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzon deringsvergunning, welke aan andere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling worden genomen. De Haarlemsche bioscopen. Nieuwe tijden gaan Vrijdag in. Met ingang van Vrijdag a.s. worden de begin tijden van de voorstellingen der Haarlemsche bios copen als volgt: Rembrandt Theater, Frans Hals Theater en Luxor: 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: 2, 6.30 en 8.45 uur. Des Zondag worden in Luxor 5 voorstellingen gegeven, om 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Fi-ans Hals Theater: 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. DIRECTRICE OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TE ZUTPHEN. Tot directrice van de openbare leeszaal en biblio theek te Zutphen is benoemd mejuffrouw A. P. M. Hofman te Haarlem. MAIKT jjfe MfII IIIS PURMEREND 29 October 1940. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 14 partijen, wegende 41.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs f 35,25. Kaasmarkt, gewicht 1167. Handel vlug. 4 Kleine Boeren f 33,50 per 50 KG. Boter 717 K.G. f 1,98— f 2,03 per KG. Runderen, totaal 747 stuks. Vette koeien 450 voor de levering. Gelde koeien 187 160250 per stuk, matig. Melk koeien 90 275370 per stuk, matig. Stieren 20 voor de levering. Paarden 15 175350 per stuk, stug. Vette kalveren 62 voor de levering; Nuchtere kalvex-en voor de slacht. 92 voor de levering. Nuchtere kalveren voor de fokkerij 2624 per stuk, matig. Vette varkens voor de slacht 47 5964 per K.G., matig. Magere varkens 28 2535 per stuk, matig. Biggen 142 714 per stxxk, matig. Schapen 1757 3545 per stuk, voor den handel, 5070 per stuk voor de slacht. Bokken 95 28 per stuk. Kipeieren 77.50 per 100 stuks. Oude kippen en hanen (wit en rood 0,52'/20,60 per K.G. Oude kippen en hanen (blauw) 4900 0,600,70 per K.G. Konijnen 0,503,00 pei stuk. Eenden 2000. Duiven 0,200,30 per paar. Ganzen 240 3,504,75 per stuk. Jonge hanen (wit en rood) 600 0,650,75 per K.G. COÖPERATIEVE CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Geen noteering. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Scheveningen, 29 Oct. 1940 A.N.P.)', (Versche visch). Griet 90145 ct. per kg. Tong 300 ct. per kg. Middel schol f 24.80f 35.10 per 40 kg. Klemschol f 15—f 19.90 idem. Schar f 6.50—f 9.40 idem. Wijting f 11.80—f 14.60 Idem. Voorts was nog aan de markt een partijtje tongen uit Denemarken. De noteering voor mid del-tong was f 3.30 per kg. Aan de markt waren hedenochtend twee kot ters en 53 motorschokkers t.w.: de kotters SCH. 70, T. v. d. Zwan, met f 75. KW 116. D. Haasnoot, met f 48 en 53 motorschokkers met tezamen f 2458 besomming. Roman van HERBERT STEIN MANN. Bewerkt door LIZZY VEEN. (Nadruk verboden), 11) Overigens boy, moet je een behoorlijken naam hebben. Er is hier uit al de Johnson's, Miller's en Smith's geen wijs te worden. Ik zal je in de toekomst „Watermiller" noemen, klinkt uitstekend, geweldig! Lachend gaat de stalmeester op zijn kromme beenen weg. Zijn sporen rinkelen. Watermiller, "Watermiller wei"kelljk niet slecht. Dan echter vertrekt zijn gezicht tot een duister lachje. Hij denkt aan den biLf. rJen hij In zijn zak fo&efi. Het is een brief in de Ecgelsche taal en er staat o.m. in: Als er iemand komt, die zich Mulder noemt en bij Mulligans in de 45ste straat in New- York borden heeft gewasschen, die is het! Laat hem alleen niet mei-ken, wat er aan de hand is! Ik zal je op je vingers kijken, boy, denkt Bill Bing. Je zult nog plezier van mij beleven. Intusschen is Gertrude met Higgens verder door de stallen gegaan. Telkens opnieuw moet zij bij zichzelf vaststellen, dat deze man alles bezit wat zij meent, dat een gentleman moet bezitten. Hij heeft zich met een paar woorden bij Gertrude ver ontschuldigd en zelfs den ruwen stalmeester, die haar erg onsympathiek is, in bescherming geno men. Een zeer bruikbaar mensch, als hij er toch maar niet van verdacht behoefde te worden, dat hij in al die duistere aangelegenheden, die hier gebeuren, de hand heeft. Nu hebben zij het andere einde van de stallen bereikt. De stal ein digt in een groote ommuurde plaats Aan den overkant is de ingang van de toeschouwers ruimte. Deze ommuurde piek, die bij slecht weer ook overdekt kan worden, dient als ruimte bij de voorbereiding van de nummers, die optreden, ook *oor het zadelen der paarden en het opstellen der dieren, die allen achter elkaar, in het circus wor den vertoond. Dit alles legt Higgens het meisje uit als zij op deze zoogenaamde zadelplaats staan. Het meisje kijkt rond en heft dan ook de blauwe oogen naar den hemel op waar een heerlijke zon Higgens lacht. Ik geloof zoo waar. miss Wen- ger, dat u op het oogenblik een beetje natuur, ruimte, een bosch, een tuin liever is dan het heele circus. Dat zou geen wondfer zijn na de reis en de avonturen, die u hier al reeds hebt beleefd. De tegenstelling met uw stil tuindorp is u mis schen te sterk. Gertrude kijkt hem vriendelijk aan. O ja. tot op zekere hoogte hebt u gelijk, mr. Higgens. Maar niet, dat ik naar ons tuindorp terugverlang, maar ziet u. er is hier zooveel nieuw en anders. En zoo eenvoudig is het ook niet wat vader en Hans zich hebben voorgenomen. Het maakt mij een beetje angstig. Higgens kijkt haar medelijdend aan. Arme miss Wenger. Hij legt voorzichtig zijn hand op haar arm. Weet u wat? Ik doe u een voorstel. U ver zulmt op het oogenblik toch hier niets en ik kan mij ook vrijmaken. Tenslotte ben ik niet met het circus getrouwd. Wij nemen mijn auto en gaan een paar dagen naar het Nationalpark in de Rocky Mountains. Daar zijn prachtige, onberoer de landen en wegen, boomen. bloemen en dieren in vrijheid. Daar zult u spoedig beter worden. Wilt u miss Wenger? Hij heeft zioh in vuur gepraat, de goede Hig gens, een vuur, dat aanstekelijk is. Gertrude voelt, dat zij hem in zulke oogenblikken graag mag lijden. Goeden morgen, miss Wenger, al zoo vroeg bij het circus? Goeden morgen, mr. Higgens Is hij niet een goede leider en leeraar miss Wenger? Keurig gekapt, mooi en frisch, stapt Dorothy Keele op hen toe. Zij is in amazone-kleeding. De sporen aan haar laarzen rinkelen. Gertrude Wenger is een oogenblik lang buiten zichzelf, het was haar als werd er een sluier voor haar oogen weggetrokken en een gele vlam van haat springt op. OX had zij zich vergist?. Higgens schijnt er zioh in ieder geval niets' van aan te trekken. Men doet wat men kan, miss Keele. Het is alleen in het belang van de familie Wenger en van het circus „Excelsior". Natuurlijk, lacht de mooie vrouw vriendelijk en is reeds doorgeloopen. Het geluid van haar sporen verdwijnt in den stal. Higgens keert zich weer tot Gertrude. Nu miss Wenger, hoe staat het met mijn voorstel? Een tochtje naar de Rocky Mountains. Maar Gertrude is onzeker geworden. Zij weet zelf niet waarom. Ik zou er even over willen denken, zegt zij. En Higgens antwoordt hartelijk: Maar natuurlijk miss Wenger, ik deed het voorstel toch alleen ter wille van u. Hans Wenger heeft nog eens met Higgens over de nachtelijke gebeurtenissen gesproken en ook over Brouwers. De Amerikaan heeft hem in zijn oordeel over Brouwers gelijk gegeven. Brouwers is een trouwe ziel mr. Wenger, maar moed is niet zijn sterke zijde. Daarom heeft hij ook de waarheid over zijn zoogenaamd ongeluk verzwegen. Hij vreest de wraak van den onbe kenden dader. Een blauw oog zal wel genoeg voor hem zijn. Hij moet door een toeval daartoe zijn gekomen. De kerel voelde zich bedreigd en sloeg hem neer, Het is daarom heter, dat wij beiden de zaak onderzoeken en zien wat hier gebeurt. Dit gesprek heeft weer na de voorstelling, in den werkwagen plaats. Alles is besproken. Hans Wenger zal, zooals iedereh avond, hier nog een tijd 'aan de schrijf tafel zitten. Intusschen zal Higgens, mogelijk zeer opvallend, in zijn auto naar Denver rijden en naar het hotel gaan, waar hij gewoonlijk verblijf houdt. Later zal hij heimelijk Hans Wenger ont moeten buiten het circus, daar waar de licht wagen staan. Vandaar uit zullen zij de geheele plek, waar de Wenger woonwagen, de werkwagen en de wagens van Quito en Juanita staan, in oogenschouw nemen. Dus tot straks, mr. Wenger. Krachtig drukt Higgens Hans' hand. Het is te hopen, dat wij de knapen te pakken krijgen. Ik ben bezorgder, dan u wel denkt. Eigenlijk moest uw vader er ook van weten. Hans schudt het hoofd. Ach, waarom zouden wij den ouden heer onnoodigen angst bezorgen. Hij heeft al genoeg aan zijn hoofd met al die nieuwe dingen. Als wij den kerel hebben, dan zal hij het morgen wel hooren. Dan is Hans Wenger alleen. Weer houdt hij zich bezig met de oude papieren, welke een bijna magische kracht voor hem bezitten. Vooral de map met de „constructies" heeft zijn belangstel ling. Als reeds zoo dikwijls bekijkt hij de papieren met de onbegrijpelijke lijnen en probeert uit de aangegeven maten en getallen zich een beeld te vormen van wat dit te beteekenen heeft. Dikwijls lijkt het hem alsof hij er iets uit begrijpt. Enkele seconden staat een zonderling torenachtig ge vaarte voor zijn oogen, welks doel hem onbegrij pelijk is. Veel in deze aanteekeningen schijnt hem volkomen doelloos. Het lijkt of vele vellen dubbel zijn, terwijl weer andere er blijkbaar niet toe be hooren. Blijkbaar zijn hier proefteekeningen ook van constructies, waar de teekenaar later geen nut meer in zag. doelloos bij elkaar gebonden. Met een zucht sluit Hans de map. hoe zeer de teekeningen hem ook aantrekken, hij voelt zich nu niet frisch genoeg om de teekeningen te bestudeeren. Mechanisch zoekt hij in een lade. Het zal lang duren, voordat Rolf Wenger's nalatenschap geordend is. Hij ge looft niet erg aan een papier, dat de mededeeling zal bevatten van de plaats waar het halve mil- lioen bewaard wordt, omdat hij niet aan het be staan van dit geld gelooft. Zijn hand heeft een grijze vierkante doos gegrepen. Zij is vol gestopt met papieren, oude rekeningen, allerlei vergeelde krantenknipsels. Hans kijkt alles door, „Reke ning van de Farmer-vereeniging Akron (Al) voor geleverd voeder". „Kwitantie van Senor Morio uit Tehuantepec voor de levering van zes gordeldieren". Krantenknipsel. ..De president bezoekt het cir cus „Excelsior". „Brand in Mexico city". „Bill Bing cowboy uit Texas en circusman". Vermoeid vliegen Hans Wenger's ocvgen over de regels. Hoe belangeloos en doelloos is dit alles. Niets wat hem met het heden en de erfenis ver bindt. Hij duwt de oude papieren weder in de doos en zet haar voor zich neer. Een blik op zijn horloge. Is het tijd om Higgens te ontmoeten? Hans Wen ger gaat. Hij duikt onder in de schaduw van den woonwagen, waarin vader Wenger en Getrude slapen. Nu is hij heelemaal wakker Het is een maanlooze nacht, men kan geen hand voor oogen zien. Alleen van den lichtwagen komt de glans van een lampje. Ook in de cantinetent schemert nog een lichtje. Hier en daar straalt een licht uit een woonwagen. Het komt Hans voor alsof er in deze duisternis een geheimzinnig leven wordt ge leefd. Zijn vermoeide zenuwen bemerken elk ge rucht, dat uit de stallen weerklinkt. Het is hem of hij het ademen hoort van honderden onbeken den. Achtei" de derde der lange rij tractors vindt hij, zooals afgespxx>ken is, Higgens. Ook deze, anders zoo rustige Amerikaan, is zonderling ner veus, Geen wonder, denkt Hans, want hij heeft al veel langer den strijd tegen het geheimzinnige in het circus gevoerd. Zij praatten fluisterend. Hans zal het vierkant zoo naderen, dat hij den wagen van Quito be reikt. Daaronder liggend kan hij den werkwagen goed zien. Higgens zal zich achter dezen verber gen. Een fluitje geldt als teeken van den aanval. Weldra ligt Hans onder den wagen van Quito. Hij ziet slechts- de zwakke onduidelijke omtrekken van den werkwagen. Van Higgens is niets te zien en te hooren. Hans spant alle zintuigen in. Dan hoort hij het. een zeldzaam regelmatig geruisch, taptaptapHet schijnt van ergens ver weg te komen. Wat is dat? Dan herkent hij het. Het geluid is heel nabij, het Is boven zijn hoofd. Het klinkt door de plan ken van den woonwagen, het zijn stappen, welke onophoudelijk heen en weer loopen, heen en weer. steeds door. De artist Quito loopt midden in den nacht in zijn woonwagen heen en weer. heen en weer in de duisternis, want Hans had geen licht meer bil hem gezien. „(Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6