Het Italiaansch— Grieksch conflict KORT NIEUWS. DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 HA ARE EM'S DAGBEAD S Duitsch leger bericht: Operaties der Duitsche luchtmacht boven geheel Engeland. BERLIJN, 30 October (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Een in overzeesche wateren opereerend oor logsschip meldt het tot zinken brengen van drie bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met 18.400 b.r.t. Daarmede heeft dit schip tot dusverre in totaal 45.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een duik boot bracht een groot bewapend koopvaardijschip van 10.500 b.r.t. tot zinken. Gevechtsformaties wierpen ook gisteren talrijke bommen op Londen en plaatsten vooral in de buurt van de West India Docks en het Waterloo Station treffers, Steekvlammen en nieuwe branden konden worden waargenomen. Ook andere voor de oorlog voering belangrijke doelen in Zuid Engeland, even als de oorlogshaven van Portsmouth en munitie- opslagplaats in Great Yarmouth werden op succes volle wijze met bommen bestookt. Voor Ramsgate kregen twee schepen treffers en bleven met sterke rookontwikkeling ligggen. Aan dit optreden nam ook het Italiaansche vliegercorps deel. In de avonduren gelukte het bij aanvallen op verscheidene vliegvelden in de oostelijke graaf schappen van het Britsche, eiland hangars en schuilplaatsen door bomtreffers in brand te zetten en talrijke vliegtuigen op den beganen grond te vernielen en te beschadigen. In den loop van den dag ontstonden er veel vuldig hevige luchtgevechten. Des nachts namen de aanvallen op Londen in hevigheid toe. Als vergelding voor Engelsche nachtelijke aan vallen op Duitsche woonwijken werden weer ver scheidene honderduizenden kilogrammmen bom men uitgeworpen. Aan beide zijden van de Theems ontstonden talrijke nieuwe branden in havencom plexen en fabrieken. Voorts bombardeerden for maties gevechtsvliegers de haven van Liverpool, alsmede de industriegebieden van Birmingham en Coventry en verder voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Noord Engeland. Voor talrijke Brit sche havens werden mijnen gelegd. Britsche vliegtuigen vlogen onder bescherming van de nachtelijke duisternis naar België, Neder land en het gebied van het Duitsche R-ijk. Hun bommen berokkenden zooals gewoonlijk, geen noemenswaardige schade aan doelen, die voor de oorlogvoering van belang zijn. Bij de vernieling van een vrijstaand boerenhuis werden zes vol wassen personen en twee kinderen gedood. In andere hMzen zijn eenige woonwijken beschadigd en werden verscheidene personen, onder wie eenige Nederlanders, gedood of gewond. De vijand verloor gisteren in totaal 47 vlieg tuigen. Daarvan werden er negentien in luchtge vechten neergeschoten. 28 toestellen werden door het luchtdoelgeschut of op den beganen grond ver nield. Zeventien Duitsche vliegtuigen worden ver mist. FRONTBERICHT. Het Frontbericht van het D.N3. van Woensdag luidt als volgt: „Het Britsche eiland zag zich gisteren weer aan uiterst zware slagen van het Duitsche luchtwapen blootgesteld. Volgens het weermachtbericht van heden werd den Engelschen nadrukkelijk onder Let oog gebracht, dat de vermetelheid en kracht der Duitsche aanvallen ook in de achtste week der vergeldingsvluchten niet slechts onverzwakt zijn, doch zelfs naar wensch versterkt kunnen worden, zoodra de toestand van het oogenblik dit aanbe velenswaardig doet schijnen. De zeer belangrijke successen omvatten de vier "groepen van doeleinden die van de meeste beteeke- nis voor de .Duitsche vergelding zijn. Deze liggen op 't gebied der vernietiging van voor den oorlog be langrijke bedrijven, van vliegvelden, verkeersinstal- laties alsmede haveninrichtingen. Tegelijkertijd heeft de vernietiging van vijande lijke scheepsruimte verderen voortgang gehad. De marine kon de tonnagecijfers der tot zinken ge brachte schepen in deze maand, die verreweg het succesvolst geweest is voor de Duitsche tegenblok- kade, nogmaals aanmerkelijk opvoeren. Daarbij kon steeds weer de voortreffelijke samenwerking tus- schen luchtwapen en vloot geconstateerd worden. De aanvallen strekten zich over den geheelen dag van gisteren uit en zijn den geheelen afgeloopen nacht in versterkte mate voortgezet. Te Londen weerklonken gisteren viermaal de alarmsirenes. Met de treffers op de West India Docks en Waterloo Station zijn groote objecten, die reeds dikwijls ge teisterd zijn en bijzondere beteekenis hebben voor de ravitailleering van Londen, opnieuw aangeval len. Groote steekvlammen en branden, die zich snel uitbreidden, werden onaanvechtbaar geconstateerd. Boven Portsmouth verschenen driemaal golven Duitsche gevechtsvliegtuigen, die het levendige vuur van het luchtafweergeschut ter bescherming van deze belangrijke oorlogshaven doorbraken. Bij de luchtgevechten van gisteren in het gebied van Portsmouth alsmede boven Londen, die met groote taaiheid en verbittering gevoerd werden, schoten de Duitsche jagers dertien Spitfires en zes Hurricanes neer. Gisteren werd in totaal 28.900 b.r.t. vijandelijke tonnage vernietigd". Gaat Canada den tarwe-verbouw beperken Moeilijkheden als gevolg van te groote overschotten. NEW-YORK, 30 October. (Europapress). In verband met de enorme tarwe-overschotten van Canada, als gevolg van de uitvoermoeilijkheden, zijn plannen in voorbereiding om volgend jaar tot beperking van den verbouw van tarwe over te gaan, aangezien men bij het lang voortduren van de ex portmoeilijkheden een catastrophe voor de tarwe- verbouwers vreest. Reeds thans weet men met de overschotten geen raad en dringen de verbouwers er bij de regeering op aan extra finanoieelen steun te ontvangen, teneinde de bedrijven te kunnen voortzetten. Rubberreserve in de U. S. A. met circa 40 gestegen. STOCKHOLM, 29 October. (EPE). De Ameri- kaansche rubbervoorraden zijn in de laatste drie maanden door het vormen van aanzienlijke reser ves belangrijk grooter geworden. Op 1 October 1939 bedroegen deze voorraden slechts 150.000 ton en stegen tot 1 Juli 1940 slechts weinig tot 168.000 ton. In de periode van Juli tot September konden de voorraden evenwel, met 73.000 ton tot 241.000 ton. belangrijk worden vergroot, hetgeen in vergelijking met 1938 een stijging van circa 40 pet. beteekent. Dit komt overeen met een normaal verbruik gedu rende vijf maanden. Men moet evenwel in het oog houden, dat de hoeveelheden rubber, die voor de staatsreserves werden aangekocht niet in den han del mogen worden gebracht, zonder dat daarvoor de speciale toestemming verkregen is van de Inter nationale Rubberrestrictie Commissie In het koop contract voor de aankooper, ten behoeve van de staatsreserve in de Ver. Staten, is bepaald, dat deze hoeveelheden rubber gedurende de eerste drie ja ren slechts voor strategisch belangrijke doelein den mogen worden gebruikt. PÉTAIN VRAAGT VERTROUWEN VAN ZIJN VOLK. Radiorede van het Fransche staatshoofd. HET ONDERHOUD MET DEN FÜHRER. Het D.N.B. meldt: Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft gistermiddag voor de radio een toespraak tot het Fransche volk ge houden, waarin hij o.a. het volgende zeide; „Ik heb verleden week Donderdag een ont moeting gehad met den kanselier van het Duit sche rijk. Uit eigen beweging heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den Führer. Ik stond van geenerlei zijde bloot aan een dictaat of eenïgen druk. Een samenwerking tus- schen onze beide landen is onder het oog gezien. Ik heb dit in beginsel aanvaard. De modali teiten zullen later besproken worden. Ik stel er prijs op diegenen, die thans het heil van Frank rijk verwachten, te zeggen dat het bevorderen van dit welzijn in onze handen ligt. Ik zou aan al diegenen, die bedenkingen koesteren, willen zeggen dat het de eerste plicht van iederen Franschman is vertrouwen te hebben. Aan diegenen, die twijfelen, evenals aan diegenen, die weerbarstig zijn, breng ik in herinnering dat de meest trotsche en gereserveerde houding gevaar loopt aan kracht te verliezen, wanneer men zich tot in het overdrevens verhardt. Diegene, die het lot van Frankrijk in handen genomen heeft, heeft den plicht de gunstige atmosfeer te scheppen voor het behartigen van de belangen van het land. In eere en teneinde de eenheid van Frankrijk te hand haven, betreed ik thans in het kader van de con structieve activiteit der nieuwe Europeesche orde den weg der samenwerking". Daarna wees maarschalk Pétain op de nood zakelijkheid om de meeningsverschillen op het ge bied der binnenlandsche politiek ter zijde te stel len en de afvallige beweging in de koloniën te on derdrukken. Tenslotte verklaarde Pétain: „De ministers zijn uitsluitend aan mij verantwoording verschuldigd. De geschiedenis zal alleen over mij een oordeel vel len. Ik heb totdusverx-e tegen u gesproken als een vader. Thans spreek ik op een toon van een leider tot u. Volg mij. Bewaart uw vertrouwen in het eeuwige Frankrijk". GEEN FORMEELE AFSPRAKEN. Semi-officieel wordt voorts uit Berlijn gemeld: Bij de ontmoeting van den Führer met de Fran sche staatslieden zijn, naar men in politieke kringen alhier meent te weten, geen formeele afspraken gemaakt. Echter is wellicht de veronderstelling ge wettigd dat daarbij principieele vraagstukken be treffende de toekomstige positie van Frankrijk in Europa besproken zijn, natuurlijk uitgaande van het feit, dat Frankrijk mede schuldig is aan den tegenwoordigen oorlog, dat het dezen oorlog ver loren heeft en ook zijn deel in de gevolgen moet dragen. Daarover is men het van beide zijden eens. Men gaat, zoo verklaart men hier, niet uit van illusies doch van nuchtere, van werklijkheidszin getuigende inzichten, tegelijkertijd echter ook van de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid te genover Europa. In dit verband wordt opnieuw op den ernst en de draagwijdte van de diplomatieke activiteit der as-mogendheden in de afgeloopen week gewezen. Deze activiteit schijnt zich inder daad geenszins te beperken tot den 6000 KM langen weg van de zooeven geëindigde reis van den Führer. De as-mogendheden zullen eerder in ijzeren vast beslotenheid den strijd tegen Engeland ook op bui tenland sch-politiek gebied voortzetten met het doel: uitschakeling van den Engelschen vredesverstoor- der en het scheppen van een nieuwe orde op den grondslag van rechtvaardigheid. Belangwekkend is daarbij hetgeen van welingelichte zijde alhier ge constateerd wordt, namelijk dat de weinige zinnen, die de Führer bij de besprekingen tijdens zijn reis heeft gesproken, van grootere historische draag wijdte zijn dan alle gedoe van de Engelsche diplo matie in de laatste zes maanden. (A.N.P.) Engelsche bommen op Zweedsclie stad. STOCKHOLM, 30 October (D.N.B.) Britsche vliegers hebben opnieuw de neutraliteit van Zwe den geschonden. In den afgeloopen nacht heeft een Engelsche bommenwerper verscheidene bommen geworpen op de havenstad Helsingborg. Slechts aan de onbekwaamheid van den Engelsche vlieger is het te wijten dat de bommen niet op de haven werken van de hel verlichte stad vielen, zooals ken nelijk de bedoeling was, doch in zee. Het Zweedsche luchtdoelgeschut trad in werking en de vlieger verdween in noordwestelijke richting tezamen met. andere Engelsche machines, die buiten op zee ge bleven waren. NIEUWE PARTIJ-SECRETARIS IN ITALIë ROME, 29 October. De Duce heeft den wensch van den partij-secretaris, minister Muti, zijn ambt neer te leggen om tijdens den oorlog als majoor-vlieger dienst te doen, ingewilligd. Tot zijn opvolger is be noemd Selchi Serena, tot dusver minister van open bare werken, die vroeger reeds plaatsvervangende partij-secretaris is geweest. Tot minister van open bare werken is benoemd het lid van den nationalen Raad Gorla, die tot dusver secretaris was van het fascistisch verbond van ingenieurs. Aan dc Fransche Westkust. Een Duitsche torpedo jager loopt een der havens binnen en de loods komt aan boord. (Foto Weltbild) Na de bijeenkomst te Florence. Conclusies van Stefani. Het D.N.B. meldt uit Rome: De ontmoeting tusschen den Duce en den Führer aldus schrijft de diplomatieke medewerker van het agentschap Ste fani, werd gekenmerkt door een kameraadschap pelijke hartelijkheid en een volkomen solidari teit in de standpunten en programma's. De toe stand na deze bijeenkomst van Florence kan in de volgende punten worden samengevat: 1. De oorlog wordt onverbiddelijk tot de totale overwinning voortgezet, welke Europa van de ondraaglijke hegemonie van Groot Brittannië zal verlossen. 2. De as zal stap voor stap een nieuwe orga nisatie in het Europeesche leven scheppen en de door Versailles gemaakte wanorde wegnemen. Deze nieuwe ordening zal tot stand komen, door dat men Engeland definitief van het continent uit schakelt, welks politiek steeds berustte op de twee dracht van Europa. 3. De solidariteit tusschen Italië en Duitschland is op alle gebieden buitengewoon actief, zoowel in de Europeesche- als de buiten-Europeesche aangelegenheden. Daarom kan men de recente ont moetingen van den Führer in het Westen even eens in het gezichtspunt der volkomen overeen stemming van de beide landen beschouwen. 4. Frankrijk kan zijn eigen toestand slechts ver beteren door zich te voegen in het proces van het Europeesche herstel en ziin eigen opvattingen ten aanzien van de as te wijzigen. 5. Griekenland heeft zich in het verleden eener- zijds ter beschikking gesteld van Engeland in diens oorlogsdaden tegen de as, anderzijds geprobeerd zooveel mogelijk voordeel uit zijn neutraliteit te putten. Thans moet ook Griekenland ondervinden dat hij, die Engeland helpt, niet anders dan als een vijand van de as beschouwd kan worden. DE TURKSCHE HANDEL IN DE EERSTE 9 MAANDEN VAN 1940. ISTANBOEL, 28 October (EPE). In de eerste 9 maanden van 1940 heeft Turkije goederen ter waarde van 82.114.157 Turksche ponden uit gevoerd. De waarde van den invoer bedroeg 54.182.935 Turksche ponden. In het afgeloopen jaar bedroeg de invoer in het zelfde tijdvak ~1.432.263 Turksche ponden en de uitvoer 84.803.532 Turksche ponden. Zoowel bij den in- als uitvoer staat Italië op de eerste plaats. Voor wat betreft den uitvoer volgen dan de Ver. Staten, Roemenië en Duitschland, bij den invoer volgen op Italië Roe menië, de Ver. Staten en Duitschland. GOEDE TABAKSOOGST IN TURKIJE. ISTANBOEL, 30 October (EPE) De tabaks oogst in verschillende streken van Turkije staat er zeer gunstig voor. Zoowel het beschot als de kwaliteit is boven verwachting. Het betalingsverkeer met Joego-SIavië. Welke landen niet als clearinglanden worden beschouwd. AGRAM, 28 October (EPE) Naar aanleiding van het sluiten van nieuwe overeenkomsten met Duitschland ten aanzien van het betalingsverkeer met België, Nederland en Noorwegen, rees in eco nomische kringen de vraag of deze 3 landen al of niet als clearinglanden moeten worden beschouwd. Tot nu toe golden zij namelijk niet als zoodanig, daar betaling in deviezen plaats vond. De bevoegde instanties hebben nu beslist, dat deze landen ook in de toekomst niet als clearinglanden zullen worden beschouwd. Dientengevolge is de invoei uit deze landen in Joegoslavië aan dezelfde con trole onderworpen als voor de andere niet-clearing- landen geldt. 1 TURKSCHE RUK FRANSCH BEZIT Q DOOR LONDEN GEGARANDEERD ITALIAANSCH BEZH BRITSCHE INVLOEDSSFEER BRITSCH BEZIT ACTIESTRALEN VAN SOOkm Bijgaande kaart geeft een duidelijk beeld van Zuidoost-Europa. Griekenland is in oorlog met Italië en heeft steun toegezegd gekregen van Engeland. Het Turksche standpunt is nog niet bepaald, Joego Sla- vië wil neutraal blijven. Dc treinverbindingen tusschen Bulgarije, Turkije en Griekenland zijn reeds verbroken. (Cartografisch Bureau Ned. Dagbladpers) Italië volgt nauwkeurig de houding van derde staten. Het D. N. B. bericht uit Rome: Met betrek king tot de berichten over de houding van der de staten in het Zuidoosten van Europa ten aanzien van het Grieksch-Italiaansche conflict wordt er in welingelichte Italiaansche kringen op gewezen dat tot dusver geen uitlatingen van officieelen aard zijn ontvangen. Italië volgt de houding der betreffende staten met de groot ste aandacht en schenkt derhalve ook aan iedere niet-officieele uitlating de noodige aan dacht, dodh het doet zijn eigen houding afhan kelijk zijn van een verdere preciseering van het standpunt der betreffende staten. DUITSCHLAND EN HET ITALIAANSCH GRIEKSCHE CONFLICT. De verhouding van Duitschland tot andere sta ten wordt bepaald door de bondgenootschapsver plichting tegenover Italië. Met deze verklaring werd gisteren in de Wilhelmstrasse op een vraag van buitenlandsche journalisten de houding van Duitschland in het huidige Italiaansch-Grieksche conflict aangegeven. In politieke kringen wijst men in dit verband op den inhoud van de Italiaansche nota aan Grieken land en op de verschillende officieuze Italiaansche uitlatingen, waarin de handelingen der regeering te Athene, die op eenzijdige bevoordeeling van Engeland gericht waren, ondubbelzinnig vastgesteld worden. Men verklaart te Berlijn dat de Italiaan sche reactie in dit gebied niets anders dan een deel van den gemeenschappelijken Duitsch-Italiaan- schen strijd tegen Engeland en politiek bezien een verschijningsvorm van de as-politiek is. De actie van Italië zoo betoogt men voorts in poli tieke kringen zal defenitief opruiming houden onder het Engelsche stelsel in het gebied van de Middellandsche Zee, welk: stelsel daar niets te zoe ken heeft en inzonderheid onder de denkbeeldige en werkelijke steunpunten van Engeland. De stel ling, dat Engeland een Middellandsche Zee mogendheid is, zal eens evenzeer een fictie blijken als de voorstelling, die nog slechts op leemen voe ten staat, van Engeland als wereldmacht. DUITSCHE PERSSTEMMEN. BERLIJN 31 October (D. N. B.) In een artikel met opschrift „Anti-Europeesche beslissing" in zake de gebeurtenissen in Griekenland, schrijft de „Berliner Börsenzeitung". Met het afwijzen van de Italiaansche eischen om Italië als garantie voor de Grieksche neutraliteit en de Italiaansche veiligheid, bepaalde steunpunten te verleenen, heeft de regee ring in Athene niet alleen tegen den Italiaanschen nabuur maar ook tegen de nieuwe ordening van Europa ten gunste van den erfvijand dezer orde ning, Engeland, beslist. Dat het ondanks de histori sche gebeurtenissen der laatste veertien maanden tot een beslissing tegen het nieuwe Europa geko men is, bewijst hoe sterk Griekenland in de Engelsche politiek verstrikt was. Deze intimiteit met Engeland spreekt ook uit de boodschappen, welke tusschen de Engelsche en Grieksche vorsten en minister-presidenten gewisseld zijn en vooral uit de verzekering der Grieken, dat men de eigen toekomst op leven en dood met die van Engeland verbindt en in Churchill den besten leider ziet. Het zou overeenkomstig de Grieksche eer en souvereiniteit geweest zijn, vervolgt het blad, indien Griekenland de gevraagde steunpunten zoo lang de oorlog duurde en in het belang van het herstel van den Europeesche vrede ter beschik king gesteld had. Dit moet voorts geconstateerd worden ten aanzien van de huichelarij in Engeland en de verontwaardiging in Amerika. Steunpunten eischen, afstaan en aannemen is sinds het zaakje in West-Indië tusschen de Vereenigde Staten en Engeland volkomen gebruikelijk geworden. Grie kenland stond voor de groote vraag zich voor of tegen den Engelschen rustverstoorder, dus voor of tegen de Europeesche solidariteit uit te spreken. Althans onder het tegenwoordige bewind heeft het tegen het nieuwe Europa beslist en moet, daar het blijkbaar geen redelijkheid wil kennen, de gevolgen dragen. De „Völkisoher Beobachter" constateert dat de Grieksche regeering het land als basis van agressie tegen Italië ter beschikking gesteld heeft, en schrijft: Dat er thans nog een staat in Europa is, die op de verkeerde kaart van de Britsche oorlogsuit breiding zet en de wetten der ruimte verloochent, is een heel bijzonder schouwspel. Juist de geschie denis van Griekenland bewijst overtuigend genoeg dat dit land door Londen steeds als vazal is be schouwd, diai Engeland voor zich liet bloeden en dan koelbloedig prijsgaf. Vijfling in Noord-Frankrijk geboren Meisje overleden. PARIJS, 30 October. Naar de „Petit Pa- risien" meldt is in de Noord-Fransche stad Roeullettes bij Rijssel een vijfling geboren, be staande uit vier jongens en een meisje. Het meisje is dood geboren. Daartegen zijn de vier jongens gezond. De moeder van den vijfling heeft pas tien maanden geleden aan een kind het leven geschonken. (D.N.B.) SAMENWERKING TUSSCHEN AMERIKA EN CANADA. NEW-YORK, 29 October (EPE) De Ver. Sta ten hebben besloten, onverwijld de mogelijkheid onder oogen te zien om in samenwerking met Ca nada aan de St. Laurensrivier een nieuwe electri- sche centrale te bouwen. De beide regeeringen zijn van plan zoo spoedig mogelijk met de werkzaam heden te beginnen. Bovendien verkrijgt Canada het recht om de Niagarawaterval voor de stroomvoor ziening van zijn bewapeningsindustrie te gebruiken. Brand in het Amerikaansche ministerie; van oorlog. Sabotage vermoed. Het D.N.B. verneemt uit Washington: In een deel van het gebouw van het ministerie an oorlog is op tot dusver onopgehelderde wijze brand uitgebroken. Deze kon eerst na een uur onder controle worden gebracht. In dit deel van het gebouw, dat door het vuur geteisterd is, worden volgens mededeelingen van de politie, berichten van het ministerie van oorlog opgesteld. De sleutels van het geheimschrift worden daar evenwel niet be waard. Een lid van het bewakingspersoneel van het gebouw verklaarde dat deze afdeeling de belang rijkste van het ministerie van oorlog is. Het „New-York American Journal" zegt, dat her ministerie van oorlog sabotage vermoedt. Het vuur dat met razende snelheid om zich heen greep, ver woestte het codestelsel van het leger, naar het blad meldt. De opperbevelhebber van het leger, generaal Marshall, heeft een onderzoek gelast. Vijf honderd soldaten hebben opdracht gekregen het ministerie te bewaken. Douglasvliegtuigen naar Canada. SANTA MONICA (Californië) 30 October. (DNB) Personeel van de Douglas Aircraft Co. verklaarde dat 36 destijds door Noorwegen bestelde gevechtsvliegtuigen aan Canada zullen geleverd worden. TRAMONTSPORING VEROORZAAKT GROOTE STAGNATIE. Woensdagmorgen is op de brug van de Clercqstraat en de Da Costastraat te Amsterdam een wagen van de Noord- en Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij ontspoord. Men is den geheelen morgen bezig geweest met het opheffen van deze stagnatie. Pas tegen den middag kon de wagen, waarvan de remmen vastzaten, wegge sleept worden. Gedurende dien tijd moest lijn 13 van de gemeentetram omgeleid worden. Ook Maastricht doet het met een kacheltje. Voor da gemeentebussen der stad zijn de houtgas-generato« ren te baat genomen. (Foto Het Zuiden) Officieel wordt te Helsinki bekend gemaakti aldus meldt het D.N.B.-dat de totale opper vlakte van het afgestane gebied 35.084.18 km2 groot is. De resteerende oppervlakte van het Fin- sche gebied is, met inbegrip van het Russische pachtgebied van Hangö 347.716,53 km2 land en water groot. Uit Boekarest meldt het D.N.B. dat de nieuwe Roemeensche gezant te Berlijn, Constantino Crecianu. Vrijdag Boekarest verlaat en Zondag te Berlijn komt om zijn functie te aanvaarden. Door een wet is de civiele lijst van koning Michael voor den geheelen duur van zijn bewind op 40 millioen lei per jaar bepaald. De dotatie voor koningin-moeder Helena is gesteld op 7 mil lioen lei per jaar. (D.N.B.) Woensdag is te Pressburg onder voorzitter schap van president dr. Tiso een buitengewone ministerraad gehouden. Op de agenda stond de door dr. Tuka verlangde reorganisatie van de Slowaaksche regeering. Men verwacht volgens het D.N.B. dat deze reorganisatie van de regeering heden gepubli ceerd zal worden. In het Grieksche staatsblad is gisteren een. algemeen moratorium afgekondigd, (D.N.B.) Havas meldt uit Viehy: als onderdeel van de interne reorganisatie heeft de Fransche regeering besloten tot oprichting van een staatspolitie en hervorming van den prefectenstand. Een officieel communiqué van het Roe meensche secretariaat van marine dementeert het in de pers verschenen bericht, dat de schepen van den Roemeenschen zeedienst, die zich in Turksche havens bevinden, opdracht hebben ge kregen. deze havens te verlaten, aldus een D.N.B.- bericht. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, heeft, naar het D.N.B. ver neemt, besprekingen gevoerd met den Spaan- schen ambassadeur te Berlijn, generaal Espinosa de los Monteros en den Spaanschen ambassadeur te Lissabon, Nicolaas Franco. Dc Spaansche am bassadeur in Frankrijk Lequerica is eveneens voor het voeren van besprekingen met den minister van buitenlandsche zaken te Madrid aangekomen. Het Italiaansche blad Corrlere della Sera publiceert een bericht van de radio van Dakar, volgens hetwelk het in Nigeria tot groote demon straties tegen Engeland gekomen zou zijn. Brit sche troepen zijn te Lagos geland om de orde to herstellen. (D.N.B.) Ter gelegenheid van den dag tot herdenking van de gevallenen, aldus het D.N.B., is in de in- fanterie-academie van Sarragossa een gedenk- teeken ingewijd, dat het volgende opschrift draagt: „19361938. Lees en verkondig, dat. de infanterie in den vrijheidsstrijd voor Spanje 49.000 dooden, 247.000 gewonden en 8.000 ver minkten gelaten heeft." Paus Pius XII heeft gisteren de omroepers van de Italiaansche radio en vervolgens omstreeks 200 leden van de Italiaansche weermacht, onder wie hooge officieren en enkele aalmoezeniers, ont vangen en hun zijn bijzonderen zegen verleend'. (D.N.B.); SPASDS® ir—i PROERAMMA VRIJDAG 1 NOVEMBER JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-UITZENDING. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 8.30 Orgelspel 8.50 Concertgebouw-orkest (opn.) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek i 0.30 Voor de vrouw 10.35 Trio Hoog-Brederodc-Röntgen. 11.15 Cyclus „In den schijnwerper" 11.30 Ensemble Jonny Kroon, soliste en gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.De Jonge Acht en soliste. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.Ensemble Pali. 2.40 Declamatie 3.Orgelspel en zang 3.45 Ra- diotooneel (opn.) 4.15 Omroeporkest (opn.) 5.— VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Economi sche berichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist 6.15 Omroeporkest (opn.) 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsbe richten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Wij beginnen den. dag. 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmu ziek (8.008.15 Nieuwsberichten ANP 9.009.15 Berichten - Duitsch 11.3011.45 Berichten - En gelsch). 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30-12.45 Nieuws- en economische berichten ANP KRO-orkest (1.301.45 Berichten - Engelsch) 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Zang met pianobege leiding. 2.30 Berichten (Engelsch) 2.45 Gramofoon muziek (3.303.45 Berichten - Engelsch) 5.00 Be richten (Duitsch) 5.15 Economische berichten ANP .30 SS-koor. 6.00 Gramofoonmuziek (6.306.45 Be richten - Engelsch) 7.00—7.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7