AGENDA. Iets over Griekenland De verduistering KORT EN BONDIG. KORT NIEUWS. Somt m Spel j •VRIJDAG 1 NOVEMBER 194Ö Nederlandsche jongens in de S.S. Standarte Westland. ET A A" R" T; E M'S DAGB E A D 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. Het A.N.P. meldt: De Erganzimgsstelle Nordwest, Den Haag. Konin ginnegracht 60. schrijft ors het volgende: Wanneer gij, lezer, over eenigen tijd een flinken jongeman in het bekende SS-ur.ifonm ziet rond- loopen, dan bestaat de mogelijkheid, dat deze u op een gegeven oogenblik in onvervalscht Amster- damsch den weg vraagt, of een praatje met u aan knoopt in een van be sappige dialecten, waaraan ons landje zoo rijk is. .Aanvankelijk zult gij dan wellicht denken met een mystificatie te doen te hebben, maar de vergissing is in dit geval aan uw kant. Want deze jongeman maakt deel uit van de SS- Standarte Westland, die uitsluitend gevormd wordt door Nederlanders en Vlamingen en haar zetel heeft in München. Het boel van deze S.S. is, dat de beide Germaansche volkeren elkaar leeren be grijpen en leeren kennen, opdat daaruit op den duur een nauwere samenwerking op elk gebied kan voortvloeien. Voor plaatsing als vrijwilliger komen in aanmer king: ongehuwde Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 25 jaar, die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn. De vrijwilliger kan zich ver plichten voor een diensttijd van een half jaar, twee jaar of vier jaar. Kiest hij het eerste, dan worilt hij na afloop van den diensttijd ontslagen en kan hij zijn oorspronkelijk beroep weer opvatten. Tee kent hij voor twee jaar, dan krijgtshij naast zijn Nederlandsche nationaliteit het Duitsche burger recht, zonder dat daardoor echter zijn Nederlander schap verloren gaat. En tenslotte krijgen zij. die een diensttijd van vier jaar volbrengen en daar voor animo hebben, een boerderij met 25 a 30 hect aren vruchtbaren grond toegewezen. Gaat hun streven in een andere richting, dan staat voor hen plaatsing bij de politie of bij een burgerlijken dienst open. Echter geldt voor alle ge vallen en dit is van belang met het oog op vrees voor werkloosheid dat de vrijwilliger na het volbrengen van zijn diensttijd bij het opnemen van een beroep wordt ondersteund. Dit zijn in het kort de voorwaarden voor de deelneming! Waaruit bestaat de opleiding zal men zich afvra gen? Wel, naast het behoorlijk leeren exerceeren is de hoofdschotel sport. Sport in alle mogelijke vormen: zwemmen, hardloopen, motorrijden, om maar iets te noemen. Daarenboven enkele malen per week lessen, die ten doel hebben, den jongens den achtergrond van de wereldgebeurtenissen te leeren kenren. Als ontspanning gaan ze eenmaal per week de stad bezichtigen en brengen dan den verderen tijd door met her, bezoeken van een bios coop of andere vermakelijkheid. Hieruit moet men echter niet den indruk krijgen, dat deelreming aan de SS een leventje van vroo- lijken Frans beteekent. De dienst is zwaar en het parool luidt: vroeg opstaan en vroeg naar bed. „Het bevalt me hier u.tstekend; wel is de dienst zwaar, maar men voelt, hoe men eiken dag als het ware in kracht toeneemt", schrijft er een naar huis en een ander meldt: ,.De dierst is hier zwaar, veel zwaarder dan in Holland. Wii moeten menig zweet druppeltje laten, mara een flir.ken kerel bevallen de oefeningen buitengewoon. Men wordt hier een „vent". Dezelfde opmerkingen vinden we vrijwel in alle ter onzer beschikking bestaande brieven terug: Over de dagindeeljng schrijft een Groninger: ,,'s Morgens wordt hier geëxerceerd, 's middags veel sport. Vooral die sport valt in den smaak. Het zwemmen, voetballen en turnen hier «doen ons de vermoeidheid in de beenen vergeten en zingend trekt de compagnie dan langs de straten. „Zingend" schrijf ik, want ook dat is een deel van onze oplei ding en het is dikwijls een plezier de Hollanders eens te hooren galmen, echte pittige marschliede- rer. Nog iets is er, dat ook deel uitmaakt van het programma, nl. museumbezoek. We zijn hier. met het geheele bataljon naar de groote tentoonstelling in het „Haus der Deutschen Kunst" geweest, verder naar het legermuseum en net Duitsche museum, terwijl nog verdere bezoeken aan dergelijke inrich tingen ors te wachten staan, ziet, onze opleiding is veelzijdig". Bijzonder goed is de verhouding tot de meerde ren. ..Dat zijn'., bericht een vrijwilliger uit Arn hem. ..prachtkerels in den waren zin van het woord. In dienst zijn ze streng, maar buiten dienst zijn ze O.K." Zoo wordt de Nederlandsche jongen opgevoed in den geest van de S.S., nl. het vormen van een hechte gemeenschap met zijn kameraden. Zijn doen en laten wordt niet bepaald door eigen wenschen, maar door het belang van de gemeen schap. Deze gemeenschap eischt: onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan den meerdere, eerbiediging van het bezit van den kameraad, eerbied voor de overtuiging van den kameraad, wederzijdsche hulp vaardigheid onder alle omstandigheden, eerlijkheid tegenover meerderen en kameraden, verdediging van de eer van den enkeling en van de eer der ge meenschap, trouw en betrouwbaarheid in elk op zicht. Frissohe, eerlijke jongens met een gezonden geest en met een gezond lichaam zijn in de S.S.-Standarte Westland welkom. Zij worden met hun kameraden opgevoed in den geest van trouw en discipline en komen als kerels in de maatschappij terug. Twij felachtige. opportunistische elementen kan men niet gebruiken. Wij kunnen het niet beter uitdrukken dan de vrijwilliger, die aan zijn vriend schreef: „Sla geen acht op praatje van hen. die dezen tijd niet kunnen of willen begrijpen. Geloof alleen aan de Duitsche verbondenheid met Holland, diq ons het mooiste bewijs van vertrouwen gaf door ons op te nemen in het elitekorps van Duitschland, in de S.S.". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Zakagenda, Tooneelstuk, Bureau van Politie, Smedestraat; Militaire broek, Smit, Klarenbeek- straat 71 zw.; étui met vulpen en vulpotlood, Sïe- beling, Bastiaanstraat 68; Geld, Giels, Dutrystraat 8: Hond, Swart, Eendrachtstraat 6: Portemonnaie m.i„ Honijt, Weltevredenstraat 22: Heerenpantalon, Hoogcrs. Leidschestraat 69b; Portemonnaie m.i.. Polder. Parklaan 82 rd.: Rijwielplaatje t.n.v. Leer- sum. Trappel, Zijhveg 48; Rijwielplaatje. -Sikkema. Kruisstraat 30; Rijwielplaatje. Krijgsman, Brou wersplein 44; Rijwielplaatje. Knaven, Pres. Steijn- straat 125; Tasch inh. schoolboeken, Smit, Kiaren- bcekstraat 71 zw. Heden VRIJDAG 1 NOVEMBER Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zii ons doel", 10—4 uur. Gem. Concertzaal. Concert H.O.V., 7 uur Frans Hals Theater; „Mysterie Kamer 12", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Op een avond in Mei" 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De avonturier van Parijs", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Amor doet in kousen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZATERDAG 2 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier: Het Onver gankelijke, 2.30 uur. Stadsschouwburg: N.V. Het Nederl. Tooneel Overschotje, 7.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond- Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zij Cr.s doel", 104 uur. BQUVY^&^W^ -rfwscAe gea/im, 6t*e£éharn ?5ct (Adv. Ingez. Med.) Nu ook Griekenland betrokken is bij het oorlogs gebeuren dezer dagen mogen hier enkele bijzonder heden volgen over dit in talrijke opzichten zoo merkwaardige land. Men zegt wel eens, dat Griekenland in zijn geo grafische situatie met den rug naar Europa en hei gelaat naar Azië gekeerd ligt, er op doelende, dat de belangrijkste gedeelten des lands, met name de havens, op relaties met Klein Azië zijn aangewezen, terwijl de aan Albanië en Joego Slavië grenzende gebieden wegens him bodemgesteldheid tot de veel minder belangrijke gedeelten des lands behooren Griekenland is 130.199 K.M.2 groot (tot 1913 was het de helft kleiner) en telt goed 6 1/4 millïoen in woners. Het is echt bergland, dat in zijn samen stelling behoort tot het Dinarische stelsel, dat ka rakteristiek voor den West Balkan is en vormt het Zuidelijk deel van het Balkanschiereiland, dat door de Egeïsche Zee, waarin de honderden eilanden van den Cycladen-archinel liggen, van Turkije geschei den is. Slechts één groote vlakte heeft Griekenland, cn wel in het Noorden, de vlakte van Thessalië. die geheel door bergen omgeven is. In de oudheid was deze vlakte de korenschuur van Griekenland en zij zou 't weer kunnen worden, als ce cultuur ver standiger geleid werd. Naast deze groote vlakte worden kleinere gevonden, eentonig, boomloos en verlaten. In den winter worden ze dikwijls over stroomd, hetgeen de vruchtbaarheid ten goede komt. Maar. als gezegd, de bodembewerking in Griekenland is nog voor verbetering vatbaar, het geen in het resultaat tot uiting komt. De structuur van den Griekschen bodem brengt mede, dat het land geen groote rivieren heeft. Dik wijls vertoont hij karstverschijnselen en vele eilan den in de Egeïsche Zee geven blijk van hier en daar nog actief vuleanisme. Griekenland is dus een vrij woest land, dat echter, vooral wat het Zui den en de eilanden betreft, veel natuurschoon biedt, met getuigenissen van de antieke cultuur als schoo- ne stoffage van het landschap. Het land heeft het subtropisch klimaat van de Middellandsche Zee, dus heete zomers en regenrijke winters. Planten- cn dierenwereld behooren tot het Mediterrane over gangsgebied. De bevolking van Griekenland valt in twee groe pen te onderscheiden, n.l. de Nieuw Grieken en de Albaneezen. De Nieuw Grieken zijn te beschouwen als de nazaten van de oude Hellenen (het oude Griekenland, dat zijn bloeiperiode had vóór het be gin der Christelijke jaartelling, wordt ook wel Hel las genoemd) doch vermengd met Slavisch, Ro- maansch. Albaneesch en Turksch bloed. De Alba neezen drongen in de veertiende eeuw u'rt 't westen Griekenland binnen. Zij zijn sterk gehelleniseerd, doch vormen het belangrijkste, meest werkzame volksdeel. Het Grieksche volk is levendig, impulsief en ar beidzaam. Eeuwenlange onderdrukking onder Turksch wanbeheer heeft hun een sterk nationali teitsbesef gegeven, dat intusschen in de laatste hon derd jaar bevredigd werd toen het land, na zich in 1832 te hebben bevrijd van het Turksch bewind, zich in den loop der jaren voortdurend nieuwe ge- biedsdeelen zag toegevoegd. De godsdienst van het Grieksche volk is Grieksch Katholiek. De Grieksche staatskerk maakte zich echter in 1833 los van het gezag van den patriarch van Konstantinopel en beschikt over tientallen aartsbisschoppen en bisschoppen. De lagere geeste lijkheid, die huwen mag, wordt slecht bezoldigd en is weinig beschaafd, doch oefent grooten invloed uit op de lagere standen. Bekend is de z.g. monnikenre publiek op het bergeiland Abhos, waar men op een oppervlakte van 288 K.M. twintig kloosters vindt. Tot de middelen van bestaan behooren naast landbouw en veeteelt (het rund wordt in Grieken land veel minder geteeld dan schaap en geit) het mijnwezen en de handel. De Grieksche bodem le vert mangaanijzer. lood, zink en zilver, bruinkool, marmer en amaril. 80 mijnbouwbedrijven winnen behalve de hier genoemde bodemschatten bruinkool, pyriet en asfalt. Ook meerschuim, zeezout en zwavel worden gewonnen. Van groot belang voor Griekenland is zijn han del. Zoowel de in- als de uitvoer neemt belangrijke afmetingen aan. Invoerhavens ziin Piraeus, Hermo- polis en Patras, uïtvoerhavens Patras, Katakolon, Nauplïa, Volos, Korfoe. Saloniki en Kavalla. Uit gevoerd worden vooral ruwe tabak, krenten, wijn, olijfolie, rozijnen, olijven, amandelen en mijnpro- ducten. Ingevoerd: Steenkool, hout, suiker, rijst, ka toenen en wollen stoffen. Dat in normale tijden duizenden en duizenden vreemdelingen Griekenland bezoeken om persoon lijk herinneringen aan den Griekschen bloeitijd in oogenschouw te nemen, is bekend. Eeuwen lang heeft Griekenland de Turksche over- heersching moeten verduren en vormden de Grie ken een stam, waarover niemand zich bekommerde, totdat in 1821 Germanos, bisschop van Patras, zich non het hoofd eener vrijheidsbeweging stelde. Aan vankelijk ondervonden de Grieken weinig steun bij de groote mogendheden, die een oorlog tusschen Rusland en Turkije vreesden, maar de algemeen? sympathie ging naar de Grieken uit, wier woon plaatsen door de Turken verwoest werden, zoodat Frankrijk, Engeland en Rusland er ten slotte, in 1827, toe overgingen, zich achter de Grieksche aan spraken te stellen en toen de Russisch-Turksche oorlog tóch losbrak en met een Russische overwin ning eindigde, kreeg in 1829 Griekenland zijn vrijheid en werd een koninkrijk onder Otto, prins van Beieren, die tot 1863 regeerde, toen werd af gezet en opgevolgd door den Deenschen prins Willem George (George I), die de dynastie vestigde welke thans nog in Griekenland regeert. Onder zijn regeering onderging Griekenland be langrijke uitbreidingen. O.m. werd Kreta door Turkije aan Griekenland afgestaan en kwam het land in het bezit van Thessalië. Voor het overige begon onder zijn bewind eerst recht het tijdperk van politieke woelingen, waarin de Kretenzer Venizelos zulk een belangrijke rol heeft gespeeld en die het land feitelijk nimmer rust hebben ge laten. George werd, na 50 jaar te hebben geregeerd, in 1913 vermoord, en werd opgevolgd door zijn zoon Konstantijn. Deze trachtte zijn land buiten den wereldoorlog te houden, doch kon niet ver hoeden dat de Entente-troepen zijn land bezetten, waarna hij afstand deed ten behoeve van zijn zoon Alexander. Toen deze stierf keerde Konstantijn terug op den troon, doch moest in 1922 na den tegenslag der Grieken in Klein-Azic, waar de Turken onder leiding van Kemal zich deden gelden opnieuw het veld ruimen. Ditmaal werd hij ver vangen door zijn zoon George II. Ook deze moest voor figuren als de politicus Venizelos en de mili taire dictator Pagalos de wijk nemen, totdat in 1935 de monarchisten hem terugriepen, waarna George een autoritaire regeering instelde en daar toe in 1936 het parlement ontbond. Een eeuw van binnenlandsche oneenigheid heeft de welvaart van het land uiteraard niet bevorderd Griekenland heeft dan ook nooit tot de krachtigste Balkanstaten behoord, hetgeen o.m. tot uiting komt in de geringe sterkte van het leger (150.000 man) en de voor een land dat aan drie zijden door de Mid dellandsche Zee wordt bespoeld zwakke oorlogs vloot met 1 kruiser (9450 ton) 5 mijnenleggers, 8 torpedoboot jagers (10001300 ton) en 6 duikboo- ten. RADIODISTRIBUTIEDIENSTEN WERKEN TOT MIDDERNACHT. Van Woensdagavond af sluit de radiodistributie niet om elf uur, doch pas te middernacht. Zulks geschiedt, naar het Vaderland verneemt, op last van de autoriteiten, die hebben bepaald, dat tot elf uur de programma's der Nederlandsche omroepvereni gingen worden uitgezonden. Daarna worden tot 24 uur nog buitenlandsche, in hoofdzaak Duitsche, sta tions uitgezonden. PRETTIG ZIT EEN BRIL VAN OPTICIEN STIENS GIERSTRAAT 27. - Leveranc. aan Z.fondsen. (Adv. Ingez. Med.) Na 10 uur. Gisteravond mochten wy in de kuststreek voor 't eerst sedert eenigen tijd weer na tien uur op straat. Niet velen hebben dezen eersten avond van de gelegenheid gebruik gemaakt om nu ook weer eens na 10 uur den neus buitenshuis te steken. Het weer werkte daai'toe niet mede. De cafés waren tot elf uur open, doch veel bezoekers waren er niet, want, zooals gezegd, het was in het pikke donker met regen en wind een heele onderneming om zijn weg in de stad te vinden. Bovendien, de bioscopen hielden zich dezen avond nog aan de oude regeling, zoodat deze trekpleisters na tien uur niet meer voor drukte zorgden. Maar in de komende avonden, wanneer het weer meewerkt en het amusements leven weer wat op toeren komt, zal menigeen het gemak van de nieuwe regeling kunnen voelen. „DE WITTE NON" IN HET CONCERTGEBOUW. Zondag 3 November zal het „Groot Ned. Volks- tooneel" in het Gem. Concertgebouw te Haarlem, 2 opvoeringen geven van het veelbesproken suc ces-stuk „D Witte Non", naar den gelijknamigen wereldberoemden roman. De hoofdrollen worden vertolkt door Willem Goossens als „Kapitein Sevéri" en Roosje Kohier als ..De Zuster" en Greta Goossens in de titelrol. Verder treden op: Christine van Meeteren, Gerard Arbous, L. Poolman, Joh. Kohier, Verstraeten e.v.a. De monteering is schitterend verzorgd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940. Progr. I. Jaarsveld. Na sluiting der zenders gra in of oonplatenconcert voor de Radio Centrales tot 11.00 uur. Progr. II. Kootwijk. Idem. Progr. III. Duitsch station. Progr. V. Idem. 7.00—8.00 Eigen gramofoonpla- tenconeert. Gevarieerd programma. 1. Lohengrin Bridal March. Q. MacLean. 2. Der Rosenkavelier, H. E. Groh. 3. Dance of The Hours v. Ponchielli, Boston Promenadeork. 4. Rigoletto „La donna a mobile", Jussi Björling. 5. Polonaise no. 1 in A dur v. Chopin. Staatskapel Berlijn. 6. Der letzte Walzer, Zarah eLander. 7. Tango Bo lero, B. von Géczy 8. Tuli-tuliptime. Nat Gonella. 9 Zij zong zoo mooi de tweede stem. Ramblers. 10. Summer Time, Bing Crosby. 11. Booms-a-daisy. Lou Bandy. 12. If dreams come true, Benny Good man. 13. En som a glad, Dua Ja. 14. Popular Me lodies, Harold Ramsay. 15. You're in Kentucky, Krakajaz. 16. Havenmuziek, A. de Laat. 17. Way back home, Irving Aaronson. 't Wordt minder! Donderdag 64 wielrijders bekeurd. Donderdag bleken er in Haarlem 64 wielnjders te zijn, die zich niet aan de verkeersvoorschriften hielden, namelijk 21 die niet rechts reden en 21 die geen richting aangaven. De overigen werden verbaliseerd voor andere overtredingen, zooals door het stoplicht of met niet behoorlijk verlichte lantaarn rijden, enz. ZONSONDERGANG 18.11 ZONSOPGANG 8.37 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 10.16, ondergang 18,36 Schijngestalten der maan 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 29 Nov. N.M. Bij de halte „De Kievit" te Wassenaar stapte Donderdagochtend de 63-jarige mevrouw van D. uit Wassenaar uit de nog rijdende tram. Zij kwam hierbij te vallen en werd circa 10 meter meege sleurd. De gevolgen waren van dien aard, dat zi; onmiddellijk overleed Donderdagavond is een 32-jarige koopman door de duisternis misleid in het voormalige dok te Middelburg geloopen. Nadat de drenkeling op het droge was gebracht, hebben twee dokters ge tracht de levensgeesten weer op te wekken, ech ter zonder het gewenschte resultaat. Een man, die een stuk verderop in het water liep, kon bijtijds worden gered. De 66-jarige gehuwde vrouw W„ wonende in de Lindenstraat te Utrecht, is Donderdagmor gen in de duisternis, op weg naar de vroegmis, in het water van den Minstroom geloopen en ver dronken. Blijkens een D.N.B.-bericht heeft Downing- street gisteravond medegedeeld dat de koning den ambstermijn van Lord Linlithgow als onderkoning en gouverneur-generaal van Indië na April 1941 met een jaar heeft verlengd. De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft aan luitenant-kolonel Vollbracht, commodore van een eskader torpedojagers, majoor Blödorn, commandant van een gevechtsgroep, eerste luitenant Herrman. escadrilleleider bij een gevechts eskader, het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. (D.N.B.) Een zwaar Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gis teravond in de wateren ten westen van Ierland het 5.700 ton groote Britsche s.s. Starstone tot zin ken gebracht, aldus deelt het D.N.B. mede. De bekende Amerikaansche vlieger kolonel Lindbergh, heeft gisteren aan de Yale universiteit een studentenorganisatie opgericht, welker doel is het streven naar niet-inmenging der Vereenigde Staten in den oorlog te bevorderen. De organisatie wil naar 't D.N.B. vernemt, aan alle andere uni versiteiten der Vereenigde Staten onderafdeelingen oprichten, Uit Belgrado verneemt het D.N.B. dat de politie te Belgrado Dinsdag verscheidene vooraan staande figuren in de rechts georiënteerde ver nieuwingsbeweging Zbor („de Vereeniging") heeft gearresteerd. Het A.N.P. bericht uit Boekarest dat de meeste Nederlanders, werkzaam bij de Roemeen- sche petroleumindustrie uit Roemenië naar Ankara vertrokken zijn. Stefani meldt uit Istanboel ■Öat de Duitsche ambassadeur in Turkije, Von Papen naar een haven aan de Zwarte Zee vertrokken is. Vandaar zal hij naar Berlijn doorreizen. JUBILEUM J. DE GRAAG. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer J. de Graaf, portier aan het Station te Haarlem, in dienst trad van de Nederlandsche Spoorwegen. Vanmorgen om 10 uur werd de jubilaris ontvan gen door den Stationschef, die hem namens de directie een geschenk onder couvert en een oor konde aanbood en hem daarbij op hartelijke wijze toesprak. Namens het personeel bood de chef den heer de Graaf een lamp en zijn vrouw bloemen aan. Na afloop van de huldiging kreeg ieder gelegen heid den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen De heer de Graaf bracht verder den dag in den huiselijken kring door. ju» "««iiit ^lllll)||||||llll|ll|llll)llip lllllllllllllllllllllllllH'üllH1^ Korfbal Overwinning van O. K. I\ verwacht. T- H. B. te sterk voor Aurora 2? Voor Zondag 3 November stelde de competitie leider van den Haarlemschen Korfbalbond weder om een viertal eerste klasse wedstrijden vast. In de ochtenduren ontvangt Oosterkwartier IV Meerlebosch. Oosterkwartier IV dat nog slechts tweemaal in het veld kwam speelde beide malen gelijk. Meerlebosch. mits volledig kan voor behoorlijken tegenstand zorgen. Toch gelooven wij in een overwinning van Oosterkwartier. Aurora 2 dat Zondag j.l. de eerste punten ver overde zal tegen T.H.B. zeker het onderspit del ven. Aan Aurora de taak de nederlaag zoo klem mogelijk te houden. De Zwaluwen spelen haar eersten thuiswed strijd en krijgen bezoek van Watervliet. Beide clubs wisten tegen Nieuw Flora een behoorlijke score te bereiken. De aanvallers zullen het echter Zondag tegen Rle resp. verdedigers niet zoo mak kelijk krijgen. Van veel krachtsverschil zal hier geen sprake zijn. Verder wacht ons een belangrijke kamp tus schen de beide slechtst geplaatsten Haarlem 2 en Nieuw Flora 2 welke beide nog geen punt konden behalen. Wij meenen de thuisclub tot een kleine overwinning "in staat te mogen achten Voor de tweede klasse werden vastgesteld Oosthoek I—S.V. 3. hetgeen de vierde overwin ning voor S.V. 3 beteekent. en Meerlebosch 2— Haarlem 3. waarvan niet veel te zeggen valt. Meerlebosch 2 immers behaalde in haar beide eerste wedstrijden .behoorlijke overwinningen om het Zondag 1.1. tegen S.V. 3 finaal te laten zitten. Zij staakte den wedstrijd bij een 11—0 achter stand! Haarlem 3 verloor beide gespeelde wed strijden. hetgeen geenszins wil zeggen dat ook nu verloren moet worden. Voor deze klasse werd nog ingelascht de wed strijd Animo-Ready 2 tegen T.H.B. 2. Beide zijn nog ongeslagen. Toch meenen wij in T.H.B. 2 de winnaars te moeten zien. Haar vier overwinnin gen overtuigen meer dan de twee zege's van de gecombineerden. Voor de derde klasse werd een drietal wedstrij den vastgesteld waarvan Animo Ready 3Nieuw Flora 3 op verzoek van Nieuw Flora werd uitge steld. Aurora 4 ontvangt T.H.B, 3 en Oosthoek 2 gaat bij Meerlebosch 3 op bezoek. Dammen HOOFDKLASSE-COMPETITIE NEDER LANDSCHE DAMBOND. De stand van deze competitie luidt thans als Haarlemsche Damclub 3 2 1 3327 4 Damclub „Oosterkwartier" 2 11 2119 2 Damclub „Haarlem" 10 1 614 0 Donderdagavond a.s. speelt de Damclub „Ooster kwartier" voor bovengenoemde competitie in haar clublokaal aan de Zomervaart tegen Damclub „Haarlem". Wedstrijdleider is de heer P. H. Meure (lste secretaris der Haarlemsche Damclub). Voetbal NEDERL. VOETBALBOND. (onderafdeeling Haarlem). WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940. ZATERDAG COMPETITIE. Afd. A: ZSV—VEW 3 uur S. de Boer; Telefonia Kennemerland II 3 uur H. J. Boeree; Kennemer- land I—VGS 3 uur Chr. Klerk; WY—Johez 3 uur G H. Hesselink Jr.; Tw. JeugdSIZO 3 uur J Steffens Afd. B: Johez 2Kennemerland 4 3 uur J. Otten; VGS 2—VEW 2 3 uur H. Drupsteen; SIZO 2 Telefonia 2 3 uur M. van der Stelt; ETOKen nemerland 5 3 uur J. A. G. Krouwels Jr.; WB— VVRA 3 uur A. Zomer Jr. AD SPIRANTEN COMPETITIE. Afd. A: HFC aHaarlem a 4.30 uur W. Traksel DeCeO aRCH a 3.30 uur A. van Breukelen EDO aSchoten a 3 uur P. Kok. Afd. B: VI Vogels—HFC b 3 uur. Afd. C: O. Gezellen aHoofd. Boys 3 uur; HBC aTYBB a 3 uur. Afd. D: Haarlem cHalfweg a 3 uur; DIO— EDO c 3 uur; BloemendaalETO 3 uur; Kenne merlandSpaarndam 3 uur. Afd. E: I-IillegomZeemeeuwen 3 uur; WH SIZO 3 uur; RCH eEDO d 3 uur; HillinenDOA 3 uur; THB—Halfweg b 3 uur Afd. F: O. Gezellen bO. Gezellen c 3 uur. Afd. G: DSS b—HBC b 3 uur; TYBB c—DEK 3 uur; DSS aTYBB b 3 uur. NOORDELIJKE ADSPIRANTEN COMPETITIE. Afd. A: Beverwijk aVSV a 3 uur G. Jansen; Kinheim aTerrasvogels a 3 uur W. de Boer; WB aKennemers a 3 uur J. Kunst. Afd. B: Stormvogels bKinheim b 3 uur; Ken- nemers bVSV c 3 uur; Kennemers cStorm vogels c 3 uur; Beverwijk bVSV d 3 uur. Eeregroep B: 1 W. v. d. Werff (Bloemendaal), 2 J. J. Bert (H.S.C.), 3 C. Hovingn (Het Oosten), 4 Dr. M. v. Ikelen (Hoogovens). Ook het vrouwelijk element zal niet ontbreken daar nl. 5 dames van de Haarl. Damesschaakclub zich voor dit schaakfestijn hebber opgegeven. Tafeltonnis Schaken Nationaal Scliaaktoiirnooi van „Het Oosten". In het door de schaakvereeniging „Het Oosten" georganiseerde tweedaagsche lustrumfcoumooi, dat Zondag a.s. in café-rest. „Munniks" op de Groote Markt te Haarlem begint, zullen 88 schakers, in groepen van 4, elkaar bekampen. Bijna alle schaakclubs uit Haarlem e.o. zijn daar bij vertegenwoordigd. Er zijn 2 eeregroepen gevormd, bestaande uit de sterkste spelers var. diverse clubs. De samenstelling eer eeregroepen is als volgt: Eeregroep A: 1 P. Stet (Weenink). 2 II. Blokker (De Rochade), 3 G. Kroone (H.S.G.), 4 J. J. van Kampen (Het Oosten), Het Taislriim-tournooi vail T. O. G. Twintig teams nemen deel. Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan or ganiseert de Haarlemsche Tafel Tennis Vereeni ging „Tot Ons Genoegen" Zondag 3 November een invitatie-tournooi voor vereenigingsteams be staande uit 2 Heeren en 1 Dame. Er zullen 20 teams aan deze wedstrijden deel nemen. Ingeschreven werd o.a. door ,,'t Plankje" Den Haag, Eendracht en Wifra uit Rotterdam, Quick Hilversum en K.K.K., Animo en D.W.S. uit Amsterdam. Van de Haarlemsche Vereenigingen zullen H.T.T.C., Heemstede en de jubileerende vereeniging deelnemen. Eenigen der beste Nederlandsche spelers en speelsters zullen dus van de nartij zijn, aangezien Admiraal, Thunnissen en Willemstein lid van bovengenoemde vereenigingen zijn. Het tournooi wordt gehouden in het Zander- Instituut aan den Kleine Houtweg hoek Bad huisstraat te Haarlem en vangt te half tien aan. De finale begint om zeven uur. Hockey Hol competitie-rad staat stil. Oefen- en bekerwedstrijden. Het competitie-rad staat Zondag a.s. vrijwel stil; alleen in enkele afdeelingen van de vierde klasse wordt gespeeld. Daarvoor in de plaats vinden a.s. Zondag de oefenwedstrijden plaats ter samenstelling van de districtselftallen. Voor het district Noord-HollandUtrecht zijn twee proefelftallen samengesteld en in deze beide elf tallen zijn in totaal 5 B.M.H.C.'ers opgenomen. Het zijn keeper Dalmeyer, back Reus. kanthalfs de Wit en H. van Olphen en natuurlijk ook de midvoor A. de Roos: inderdaad een vijftal waar op de kracht van B.M.H.C. thans in hoofdzaak steunt. De proefwedstrijd wordt in Bussum op het veld van de Gooische gespeeld. Behalve deze proefwedstrijd 'ook in andere districten worden Zondag soortgelijke wedstrij den gespeeld! is voor Zendag de eerste ronde vastgesteld voor den Amsterdam-beker en voor den J. D. Tresling-beker. Het programma hier van is. wat de clubs uit deze omgeving betreft, als volgt: Amsterdam-beker B.M.H.C.—T.H.C. 1925. Zandvoort 2Leiden. Amsterdam 2—B.M.H.C. 2. Gooi 2Zandvoort. H.B.S.Alkmaar. O.K.Strawberries. J. D. Tresling-beker: B.M.H.C. 3Amsterdam 6. Strawberries 2—Pinokkio 3. Amsterdam 7—H.B.S. 2. H.I.C.—B.M.H.C. 4. B.M.H.C. 5Alliance 2. Alliance—Amsterdam 3. Ondanks een 5-tal spelers naar Bussum. moeb' B.M.H.C. toch spelen. Gelukkig is de tegenstan der niet te sterk, zoodat, ongeacht het gemis van de kern, toch op een overwinning van B.M.H.C gerekend mag worden. Mits men zich niet laat verleiden tot een tam spelletje, want dan zou het befaamde enthousiasme van T.H.C. nog voor een verrassing kunnen zorgen. B.M.H.C. 2 heeft een lastigen uitwedstrijd tegen Amsterdam 2. temeer daar B.M.H.C. 2 wel krach ten aan het eerste zal moeten afstaan en dus zelf ook weer met invallers moet spelen. Ook Zandvoort heeft een lastigen wedstrijd ge loot; uit tegen Gooi 2 is geen sinecure. Daar staat tegenover dat de reis naar Bussum in geen geval vergeefsch zal zijn, daar de Zandvoorters de oefenwedstrijd kunnen bijwonen en dus goed nockeyspel kunnen zien. Op het veld van H.B.S. in Bloemendaal vindt een roemruchte wedstrijd plaats want de vrien den uit Alkmaar komen daar spelen. Dat wordt een goede wedstrijd, prettig en sportief en een genoegelijk nablijvertje in het gezellige clubhuis. Tenslotte dient de uitwedstrijd van Straw berries tegen O.K. gememoreerd, welke een over winning voor de gasten behoort te brengen. Uiteindelijk resten er dan nog enkele compe titiewedstrijden in de vierde klasse en wel: Vierde klasse F: Strawberries 3—B.M.H.C. 7. H.B.S. 4—H.B.S. 3. Zandvoort 3—Alkmaar 4. Alliance 3Strawberries 4 B.M.H.C. 6—B.M.H.C. 8. Da m es- Hockey Stellenwedstrijden van den Ned. Dames Hockevbond. Om een overzicht te krijgen van het speel- stersmateriaaal in den Nederlandschen Dames- Hockeybond heeft het bestuur besloten op Zondag 10 November a.s. steden wedstrijden te organ iseeren Hieraan zullen ploegen van Amsterdam, gecom- 4bineerd met het Gooi, Haarlem en Den Haag deelnemen. Deze drie elftallen zullen elkaar ont moeten op de terreinen van de B.D.H.C. te Bloe mendaal. Deze eerste wapenschouw der dames zal uit sluitend^ bestaan uit speelsters, wier vereeniging reeds vóór de noodcompetities in de eerste klasse speelden. Speelsters van TOG en Amersfoort welke vereenigingen dit seizoen in de A-afdeelingen spelen zijn derhalve uitgesloten. In tegenstelling met andere jaren zullen dit seizoen de districtswedstrijden uitsluitend gelden voor speelsters van de overgangsklasse en lagere klas sen. Op deze wijze hoopt de elftalcommissie van den Nederlandschen Dameshockeybond een zoo vol ledig moaeü.ik overzicht te krijgen van het materiaal aan speelsters. Voor de stedenwedstrïjden zijn de volgende elf tallen samengesteld: Den Haag. Doel R. Hoesting (HHYC). achter M. Boissevain (I-I.D.M.) en E. Piel (HHYC); midden R. van Haastcrt (HOC), W. Offerhaus (HHYC) en T. Braat—Broese van Groenou (HHYC): vóór: B. Bruigom. N. Teilegen, S. Broese van Groenou. E. Kruize en E. Exalto (allen HHYC). Haarlem. Doel: G. de Jong (BDHC), achter: E. Loeb (RW), en F. Kerkhoven (BDHC), midden: A. de Vletter (BDHC), J. Goeling (RW) en G. Wijnstroom (RW)., vóór: L. Paardekooper Over- man(RW.) W. Mulder (BDHC), H. Vrede (RW.). L. Jongeneel (RW.) en L. Hackenitz (BDHC). Amsterdam-Gooi. Doel: Th. Ubbink (Gooi), achter: H. Smiishuysen en A. Versluys (beiden Amsterdam), midden: T. Rinkel (Gooi), T. Ent hoven (Hilversum) en G. Dullaert (Hilversum), vóór: G. Lever (Hilversum), P. van Esfeld (Gooi), O. Kok (Hilversum), R. Granpré Molière (Gooi) en H. Montijn (Amsterdam). Het programma van 10 November luidt al3 volgt: 10.30 Den HaagHaarlem. 12.15 Den HaagAmsterdam. 14.AmsterdamHaarlem.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2