BOSCH w KRUSCHEN FLITSEN FIETSLICHT Uit de Pers. V R TT D A G 1 NOV E M BER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD ZINGEND HOUT. De eschdoorn levert het materiaal voor de violen, welke de kunstenaar uit deze kostbare grondstof modelleert. Ook ons land telt zulke meesterhanden. Een Amsterdamsch vioolbouwer aan den arbeid. (Foto Pax Holland,) Marschen en optochten van de W.A. en S.S. der N.S.B. Algemeene goedkeuring van den Rijkscommissaris. 's GRAVENHAGE 31 October. Het A. N. P. Ieldt: Naar wij vernemen heeft de secretaris- •neraal, wnd. hoofd van het departement van stitie aan de politie-autoriteiten een schrijven >en toekomen, waarin wordt medegedeeld dat de ijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ;bied de W. A. van de N. S. B. en de Nederland- he SS van de N. S. B. heeft goedgekeurd. Met >ze goedkeuring is verbonden het recht om mar- hen (optochten) te houden in alle plaatsen in ederland zonder nadere formaliteit tenzij de rmatie sterker is dan pl.m. 100 man (storm), in elk geval de belanghebbende organisatie ver- icht is van den voorgenomen optocht uiterlijk ■ie dagen van tevoren kennis te geven aan het le) hoofd (er© van plaatselijke politie, in welks velker) gemeente(n) de optocht zal plaats heb- ?n, met vermelding van de route. Met deze ken- sgeving kan worden volstaan. Tenslotte wordt in it schrijven medegedeeld, dat de N. J. S. (Natio nale Jeugdstorm) geen vergunning behoeft voor met houden van optochten. Duitsch-Nederlandsclie Cultuur vereeniging. 's-GBAVENHAGE, 31 October. Het A.N.P. èneldt: Hedenavond werd in Den Haag in Pulchri Studio in aanwezigheid van vele autoriteiten van Duit- schen en Nederlandschen stam de Duitsch-Neder- flandsche cultuurvereeniging opgericht. De leider, dr. !G. F. Schuon, De Haag, leider van de Duitsche ko- onie aldaar, hield daarbij een rede, waarin hij in iet bijzonder wees op de behoefte de groeiende ;oede verstandhouding tusschen Duitschers en Ne derlanders in een vereeniging te belichamen, die iet cultureele als hoofddoel stelt, het gezellige leven nmiddels niet verwaarloost. De „Beauftragte" van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart, in de provincie Zuid- Holland, dr. Schwebel, hield nadien een toespraak, waarin hij de beste wenschen van den Rijkscom- nissaris voor de nieuwe vereeniging vertolkte en eich daai-bij aansloot bij de woorden die de Rijks- :ommissaris dezer dagen te Utrecht uitsprak bij de overneming der Ausland-Organïsation der N. S. D A. P. hier te lande over de goede gemeenschap, die an Duitsche zijde wordt gezocht en bevorderd en van de Nederlandsche zijde op zoo velerlei wijze hartelijk wordt beantwoord. Het zeer talrijke gehoor juichte beide redevoerin gen hartelijk toe. Na afloop gaf het „Kölner Kammer-Sinfonie Or- chester" in Diligentia naar aanleiding van de stich ting der Duitsch-Nederlandsche cultuurvereeniging een zeer gewaardeerd concert. Nieuwe regeling voor den aankoop van winterjassen. Van 31 October tot 31 December zal elk gezin dat door de tot dusver geldende regelingen nog niet in staat was een winterjas of wintermantel te koopen, zich zulle een stuk winterkleeding kunnen aanschaffen, zoo meldt de Tel. Deze regeling is aldus, dat op de textielkaart van het hoofd van het gezin, tegen aflevering van de bons A en AA, tot 31 December één winterjas of één wintermantel, of de stof voor één zoo'n klee- dingstuk gekocht kan worden. Indien deze bons A en AA reeds van de textielkaart van het hoofd verwijderd zijn, blijkt daaruit dat men al een Winterjas of mantel heeft gekregen en kan men er niet nog één bijkoppen. De kern van deze regeling is, dat in elk gezin slechts één jas of mantel (resp. de stof er voor) bijgekocht mag worden. In een gezin zullen de ouders dus moeten uitmaken, wie de gelukkige is: moeder, of vader, of één van de kinderen. En als van vaders textielkaart de bons A en AA reeds verwijderd zijn, dan komt er in het geheel geen nieuwe jas of mantel bij, althans niet voor 31 December. Bij den koop moet de distributiestam kaart van 't hoofd van het gezin overgelegd wor den. Na 31 December zal er een regeling komen, waarbij het publiek gelegenheid krijgt een speciale vergunning te vragen voor den aankoop van een jas of mantel. Vervanging van aardolieproducten voor liclit- en kraclitdoeleinden. Raad aan het land- en tuinbouwbedrijf. De toenemende schaarschte aan aardolieproducten (petroleum, benzine, gasolie) doet ernstig vreezen, dat in den komenden winter op de land- en tuin bouwbedrijven niet voldoende petroleum voor ver lichting van stallen en schuren, alsook onvoldoende petroleum, benzine of gasolie, beschikbaar zal zijn als brandstof voor de noodige krachtinstallalies. Belanghebbenden worden derhalve herinnerd aan de wenschelijkheid, zich zoo mogelijk tijdig van andere licht- en krachtbronnen te voorzien. Indien daartoe gelegenheid bestaat verdient het daprom aanbeveling te overwegen zich te laten aan sluiten op het electrischc net. Waar dit niet mo gelijk is wordt het gebruik van carbid, welk artikel in ons land in voldoende mate aanwezig is. aan geraden. (A.N.P.) Toewijzing voor vleeschwaren iets grooter. Opdat consument het volle gewicht kan krijgen. 's-GRAVENHAGE, 31 October. De secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat, aangezien vleeschwaren aan een zeker gewichtsverlies door indroging onderhevig zijn en bij verkoop door den detaillist een zeker percentage afval onvermijdelijk is, met ingang van heden is bepaald, dat de toewij zingen voor vleeschwaren recht geven op het koo pen van een hoeveelheid vleeschwaren, welke het totaal der op de toewijzing vermelde hoeveelheid met een zeker percentage overtreft. Dit percentage is voor alle stadia van den handel tezamen vast gesteld op 10%. Dit houdt dus in, dat de handelaar, die toewijzingen heeft ontvangen voor een totale hoeveelheid vleeschwaren van bijvoorbeeld 100 rantsoenen, hierop een hoeveelheid van ten hoogste 110 rantsoenen kan betrekken. De producent, grossier en detaillist zullen on derling moeten uitmaken, welk percentage (mits uiteraard kleiner dan 10%) bij een bepaalde af levering extra mag worden geleverd. Hierbij dient echter in het oog te worden gehouden, dat de detaillist in staat moet zijn, aan zijn afnemers steeds het volle gewicht aan vleeschwaren, waarop de consumentbonnen recht geven, af te leveren. Aangezien de plaatselijke toewijzingscommissies bij de toewijzing van vleesch reeds rekening houden met de verschillende factoren als indroging en af val, geldt het vorenstaande slechts voor vleesch waren en niet voor vleesch. Voorts wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat detaillisten, die uitsluitend gedurende de win termaanden vleeschwaren (voornamelijk worstsoor ten) verkoopen, in aanmerking komen voor een extra voorschot-toewijzing, mits zij deze artikelen in vorige jaren eveneens verkocht hebben. ARTS WEGENS BELEEDIGING VEROORDEELD. 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. (A.N.P.) Een Haagsche medicus kreeg in de nadagen van Mei iemand, van wien hij wist, dat deze lid was van de N.S.B. op het spreekuur en stelde hem de vraag: „Heb jij ook op de Hollandsche soldaten geschoten?". De nationaal-socialist antwoordde: „Er is geen enkele N.S.B.-er, die op onze soldaten heeft geschoten" en hij diende daarna een klacht wegens beleediging tegen den medicus in. Op 17 October stond de arts voor de Haagsche rechtbank terecht. De officier van justitie, mr. Hoekstra, eïschte een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis. Vandaag is in deze zaak uitspraak gedaan. De arts werd veroordeeld tot een geldboete van 25 gulden subs. 10 dagen hechtenis. Rangen en graden in den Opbouw- dienst. Bij den Opbouwdienst zijn blijkens een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken de volgende rangen inge steld: Voor het hooger kader: commandant, kolonel, hoofdleider en leider. Voor het middenkader: hopman, onderhopman en adspirant-hopman. Voor het lager kader: hoofdopzichter, opzichter en werkmeester. Verder is de rang van voorman ingesteld. In den stand van het personeel van den Op- bouwdienst, dat geen rang bekleedt, worden on derscheiden de graden van gezel en werker. De in Mei gevallen grenadiers en jagers. Pogingen tot oprichting van een gedenkteeken. 's-GRAVENHAGE, 31 October. Vele grena diers en jagers officieren, onderofficiei-en, korpo raals en soldaten hebben in Mei 1940 hun leven in dapperen strijd voor ons dierbaar vaderland ge offerd. Overtuigd, dat allen, die gedurende de mobilisatie dan wel gedurende een gedeelte daarvan de grena diers- of jagersuniform droegen, de behoefte zullen gevoelen ter herinnering aan hun gevallen kamera den een gedenkteeken op te richten en daarvoor een steentje bij te dragen, nam de laatste comman dant van het voormalige regiment jagers het initia tief, teneinde tot de oprichting van een gedenk teeken te geraken. H. en W. van 's-Gravenhage hebben er reeds in beginsel hun goedkeuring aan gehecht, dat dit mo nument zal worden geplaatst op de algemeene be graafplaats aldaar. Voor de verdere uitvoering der plan wordt een commissie gevormd, waarin oud-strijders en jagers uit alle rangen zullen zitting nemen. Deze com missie zal worden gevormd, zoodra voldoende in stemming in den lande zal blijken door het toe zenden van bijdragen voor een gedenkteeken, dezen dapperen waardig. Allen, die de uniform van grenadier of jager tijdens de mobilisatie of tijdens een gedeelte daar van hebben gedragen, worden opgewekt hun bij dragen te zenden: luitenant-kolonel der jagers b.d. H. H. Scherpenhuyzen te 's-Gravenhage, gironummer 168575, onder vercnelding „Gedenkteeken". Het gedenkteeken zal de grootste waarde hebben, indien het tot stand kan komen door de bijdragen, hoe klein ook, van zeer velen wier kameraden vielen. (A.N.P.) Distributie van terpentijn en lijnolie. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, deelt, in aansluiting op hetgeen in de bladen van 2 October j.l. is gepubliceerd betreffende de distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders, mede, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 November tot 1 December 1940 als volgt zijn vastgesteld: 2 liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 liter lijnolie per bon voor lijnolie. Nieuwe bon voor motorbrandstof. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt in overleg met het departement van Waterstaat mede, dat als 5e distributieperiode voor motorbrandstof wordt aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 30 November 1940. Als gevolg hiervan zullen wederverkoopers de voor November ontworpen coupons met paarsen op druk op grijzen ondergrond, bevestigd aan een op lichtgrijzen ondergrond gedrukte vergunning, waar op o.m. in paarse kleur het cijfer 5 voorkomt, ge durende deze periode mogen accepteeren. De heer H. de .Tong verlaat den Postdienst. In ons vorig nummer deelden we reeds eenige bijzonderheden mede over 'het afscheid van den heer H. de Jong als beheerder van het bijkantoor der Posterijen aan de Tempeliersstraat te Haar lem, De directeur van het Postkantoor te Haarlem de heer J. C. Smid. sprak den scheidenden ambte naar in tegenwoordigheid van de referendarissen J. Langendijk en Van de Velden op hartelijke wijze toe. Hij schetste den levensloop van den heer De Jong en memoreerde de prettige verhou ding. die tusschen dit kantoor en het hoofdkan toor bestaat, dank zij de prettige werkwijze van den heer De Jong. De heer J. Petersen, adjunct-commies, prees ook de uitstekende kwaliteiten van den scheiden den ambtenaar, die zich in den betrekkelijk kor ten tijd, dien hij als beheerder werkzaam was, heeft doen kennen ais een aangename persoon lijkheid, waardoor de geest op dit kantoor zoo uitstekend was. Spreker noemde hem een humaan chef en sprak namens het personeel, dat onder zijn leiding heeft gewérkt en dat bij het afscheid tegenwoordig was, den wensch uit. dat de heer De Jong een reeks van gelukkige jaren van wel verdiende rust ten deel moge vallen. Als blijk van groote erkentelijkheid bood het personeel een geschenk aan. De heer De Jong dankte den directeur en het personeel voor de belangstelling en de prettige samenwerking. De heer Van Lookeren, chef der expeditie van het kantoor Baljuwslaan, was ook bij dit afscheid tegenwoordig. De wereldberoemde dagelijksche dosis Kruschen Zout, zoo klein als ze is, doet wonderen. Lijders aan de hardnekkigste vormen van Rheumatische pijnen zullen U dat bevestigen, want die weten bij ondervinding hoe weldadig een bloed-zuive- rende Kruschen-kuur werkt op het heele gestel, Bl) alle apoth. en drog. 1.62, 1-47 0.76, 0.41 p. (Adv. Ingez. Med.) i>e grooCe jaarmarkt te Steenwijk, beter bekend als de „Elf duuzend-markt", had ook dezen keer weer de belangstelling uit geheel het land. Hoe druk het was. (Foto Pax Holland.) NIEUWE SERIE No. 142 1. Begint onverwijld te schreeuwen als het elftal van groo- ten broer aftrapt. 2. De tegenpartij be legert dadelijk het doel. 3. Wil gaan juichen als broer een harden trap zal geven, maar zwijgt, daar de po ging mislukt. 4. Juicht opgewon den als broer met den bal langs het lijntje rent. 5. Maar helaas den bal kwijtraakt. 6. Raakt opgewon den van vreugde als broer's elftal scoort. 7. Welke vreugde eindigt als tegen partij kort na elkaar twee maal hetzelfde doet. 8. Feliciteert na af loop broer met zijn goede spel, dat niet de oorzaak was dat hij met 61 heeft verloren. W estergraclit-perikelen. De Westergracht ligt uit elkaar. Nog nooit heeft men een straat zoo grondig vernield gezien als de Westergracht. Een bord aan de Leidschestraat vertelt u al, dat de Westergracht voor het ver keer is afgesloten en daar heeft dat bord schoon gelijk aan. Ge zult dat beamen, tenzij ge een Wes tergracht, waarvan al de straatsteenen op het trot toir liggen, al den grond, die uit een twee meter diepe sleuf is gekomen, op de plaats van het voor malig wegdek is gedeponeerd en waar een paar honderd fragmenten van een rioolbuis een so lide borstwering vormen een normale Wester gracht wenscht te noemen. Haarlem ondergaat in deze jaren de bezoeking van het krijgen van een nieuwe rioleering. Daarna zal Haarlem den zegen ondervinden van het hébben van een nieuwe rioleering, maar krijgen en hebben zijn twee. Voor het zoover is zal menig eerlijk man nog wel eens foeteren tegen het ongemak, dat het wegmoffelen van een paar tientallen kilometers rioleeringsbuis onder den grond meebrengt. Heel wat straten zijn er al mooi mee geweest en heel wat andere zulen nog aan de beurt komen. Wat er verder van te zeggen? Over een paar jaar zulen we met rechtvaardigen localen trots mogen wijzen vergeef de stoutheid der voorstelling op ons up to date rioolbuizennet, dat een onder- grondsch getuigenis zal vormen van Haarlemsche voortvarendheid en gemeentelijke zorg. Nu, goed, thans is de Westergracht dan aan de beurt en een goede beurt is het! Van de Leidsche- vaart tot het viaduct ligt de boel opengebroken en een loopgraaf van een paar meter diepte en omstreeks een meter breed is door den grond ge trokken. Kijk, het is toch wel eens aardig, zoo eens even in dien greppel te loeren. Eerst het zand, dat er zoo'n veertig jaar geleden op werd gebracht, toen de spoorwegen daar een goederenstation met rangeerterrein construeerden. Onder dat zand de eemnaal met gras begroeide zwarte aarde, waarop onze vaders en moeders de koetjes zagen grazen. En daaronder het veen, de vergane plantenresten uit slooten en vaartjes, die hier wel in den Spaan- schen tijd of daaromtrent zullen geloopen hebben, het bruine veen, waar je zóó turf uit kan steken en te drogen zetten langs de Wester gracht (wat natuurlijk niet de bedoeling is) en ten slotte het zwarte grondwater, waar de grondwerkers met hun waterlaarzen doorheen stappen en hun blanke schoppen in het drassige veen vlijen Daar, in deze sleuf zal de rioleering dus komen. Het is duidelijk, dat het zware beton in dezen boter-weeken grond zou wegzakken en er zal dus een fundeering van heipaaltjes aan te pas moeten komen. Een heele rij heeft het heiblok er al in gemept en nummer zooveel is aan beurt. De hei machine moet een meter of zoo verderop.... ge weet toch hoe, hoe men heimachines verplaatst? Let maar eens op die zware ijzeren wielen, waarop het ding loopt. Daar zitten gaten in. Vier man aan de wielen. Elk stopt een ijzeren staaf in oen ope ning en nu, terwijl de voorman zijn deuntje canti- leert wentelen langzaam maar gestadig de wielenlicht 'em een eindjehup. der is geen gevaar.... hup.... trek em es om.... hup daar gaat ie weerhupnog maar eens omhup.... nou nog een eindje..., hup en dan zijn we er. De twee palen, waartusschen het heiblok loopt worden gesteld, een heipaal er tusschen en de machine begint te tjoeken om in 't volgend oogenblik den paal den eersten tik od zijn heipalenkop te verkoopen. En straks zal er wel een fundeerinkje over al die palen gelegd worden, waarop dan de rioolbuis vei lig voor verzakking kan rusten. Maar er is nog meer te zien aan de Westergracht. Daar aan den overkant in de Van Oosten de Bruyn- straat ligt de buis al en nu zullen straks die twee rioolbuizen verbonden moeten worden. Dat gebeurt voor deze gelegenheid nu eens niet onder den grond maar onder water. Onder de Westergracht wordt netjes een tunnel geconstrueerd en door dien tunnel loopt het verbindingsstuk. Het Zuidelijk deel nadert al de voltooiing. Aan het Noordelijk deel is men met een paar dagen toe en zoo zullen over een paar weken die twee rioleeringen aan weerszij den van de Westergracht aan elkaar gesoldeerd zijn zoo netjes als uw loodgieter het de waterlei dingbuis doet. En dannu ja, wacht een beetje is óók een dorpje, maar iets kunnen we nog wel over de naaste toekomst vertellen. Straks, als dat allemaal gereed is, komen de straten aan gene zijde van den spoorweg aan de beurt en aangezien het zijn eigenaardige bezwaren heeft, een spoorweg op te breken om er een rioleering doorheen te leggen, zal men een nieuw procédé toepassen. De trein blijft rijden, maar onder de spoorbaan zal de rio leeringsbuis geperst worden, een werkje, dat nu niet alle dagen voorkomt en waarbij een bijzondere accuratesse in gcht moet worden genomen. Tegen den tijd dat er geperst wordt komt de pers nog wel eens kijken. let op hei Merk rotodyn Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. (Adv. Ingez. Med.) In de Raadsvacature voorzien. De heer W. A. H. Kerkhoff neemt de benoeming aan. De heer W. A. H. Kerkhoff, die inplaats van het afgetreden raadslid J. P. W. van der Sluys tot lid van den Haarlemschen gemeenteraad bet- noemd is verklaard, deelde ons hedenmorgen mede, dat hij de benoeming heeft aanvaard. PERSONALIA. Geslaagdi aan de Wilhelminaschool, de kweek school voor vroedvrouwen te Heerlen voor de aan- teekening kraamverpleging mej. E. Kuiper te Haar lem. COLLECTE MARINE RAMPENFONDS. De te Haarlem gehouden collecte voor het Marine Rampenfonds heeft 2852.25 opgebracht. In „Volk en Vaderland" schrijft dr. Goe- dewaagen, dat „zij, die vroeger iedere poging tot toenadering hebben afgewezen, nu sluipend nader bij komen en beginnen te spreken van verzoening, van volkseenheid, van gezamenilijken opbouw, van toenadering". „Wij wijzen die „toenadering" van hen, die in dertijd zelf het laken hebben doorgesneden, af. De tijd van onderhandeling als gelijke partijen is al lang voorbijgegaan. De N.S.B. is geen „partij" aan de groene tafel meer. Geen fusie in den zin van „gelijk oversteken" zoeken wij. Wij transigeeren niet meer over beginselen, waarvoor wij nu wel haast tien jaren geofferd hebben en waarmee wij ons in feilen strijd hebben vereenzelvigd". „Er is maar één middel om de echo van alle lastertaal in onze ooren te doen verstommen. Dat middel is de open daad der erkenning van ons lei— dersrecht. In het Nederlandsche gezin zijn wij het jongste kind, de dragers van de toekomst der ouders en hun liefste en diepste verwachting. Wie onzen Leider zijn Leider noemt, reiken wij voluit de hand, vanwaar hij ook komt, rechtaan, zooals het mannen betaamt. Toenadering aanvaarden wij, van overal, waar men ons ziet, zooals wij in den loop der jaren geworden zijn: als de pioniers, de eersten en sterksten in den lande, die den nieuwen weg van vaderland en continent hebben betreden. Wie na lange omwegen onze colonne vindt, begroe ten wij met de rechte rechterhand. Schamper en smadelijk heeft men ons bejegend: wij echter er kennen het goed recht van ieder, die eerlijk mee komt in den marsch onder-het zwartroode vaandel en den Leider zijn Leider weet. Toenadering van „partijen" riekt naar parlemen tarisme en individualistische vrijheid. Toenadering van volgeling tot Leider is voor ons de eenige mo gelijkheid. Die laatste wijze van toenadering zoeken wij en verwachten wij. Wij zoeken haar alleen, omdat het welzijn van ons volk ons voor oogen zweeft, om dat wij in de politieke en geestelijke verwarring dezer dagen in Nederland ons willen en weten in dienst stellen van onzen volksgeest, die verleden, heden en toekomst omvat". DE FRIESCIIE BEWEGING. De Unie schrijft, dat de leiding van de Ned. Unie het verlangen van de Friezen naar de erken ning van de Friesche volkstaal als beschavingstaai voor Friesland als volkomen gerechtvaardigd be schouwt. „Daar zij er echter van doordrongen is dat de taal een der meest bindende elementen is in elk volk, wil zij zich niet alleen bepalen tot de er kenning van den in eigen taal en cultuur tot uit drukking komenden Frieschen volksaard, maar wil zij ook met alle haar ten dienste staande middelen voor het goed recht der Friesche cultuurgemeen schap opkomen en binnen het Nederlandsche staats bestel mede arbeiden aan de oplossing van de ty pisch Friesche volksvraagstukken op cultureel en sociaal-economisch gebied. Zij hoopt bij dit streven en hare uitwerking, zoo als dit in haar organen tot uitdrukking zal komen, den volledigen steun van de Friesche bevolking te mogen verkrijgen en op een ruim begrip der niet- Friesche bevolking te mogen rekenen", i

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5