mm AB'S AVONTUREN De vreemde Erfenis VRIJDAG 1 NOVEMBER '194Ö H'ASRCEM'S DAGBEAD HAARLEMSCHE RECHTBANK. Distributiebepalingen overtreden Op 21 Augustus had een bakkersknecht in Nieuw Vennep aan een mevrouw een bruin en een wit brood afgeleverd, zonder daarvoor dadelijk bonnen te krijgen. Beiden, zoowel de bakkers knecht als de mevrouw stonden gisteren terecht voor de Arr. rechtbank te Haarlem. Mevrouw zei dat ze aan de wasch bezig was toen de bakker kwam. Hij bracht eiken dag hetzelfde: een bruin en een wit brood. Een volgenden dag had ze de broodbonnen gegeven. Pres.: U weet. dat de bonnen nu eenmaal da delijk overhandigd moeten worden. Er mag geen brood worden afgegeven wanneer niet dadelijk een bon wordt ingeleverd. De officier eischte tegen de dame een boete van f 20 subs. 12 dagen en tegen den bakkers knecht f 10 subs. 6 dagen In Lisse had een garagehouder aan een was- scherijdirecteur ten behoeve van een bestelauto 30 L, benzine afgeleverd zonder dat de daartoe noodige coupons konden worden ingenomen. Hij had een hoogen prijs, namelijk 35 cents per liter, berekend. Tegen den garagehouder eischte de officier f 50 subs. 30 dagen. Tegen den wasscherij- directeur f 10 subs. 6 dagen. Poging tot afpersing Op 26 Juli ontving een Beverwijksche winkelier een brief, waarin hij met geweld bedreigd werd wanneer hij niet op een aangegeven tijdstip in een ergens in Rooswijk gereed gelegde bus f 150 zou deponeeren. De winkelier wendde zich tot de politie, die den schrijver van dezen dreigbrief opspoorde. Gisteren stor.d hij terecht voor de Arr.-rechtbank te Haarlem. Hij zei het geld noodig te hebben om zich meu bels aain te schaffen voor een eigen kamer, omdat hij het bij zijn schoonouders niet meer kon uit houden. Hij had deze meubelen willen koopen van den winkelier, van wien hij het geld wilde afpersen. Pres.: „Dat zal die wel zeer op prijs stellen!" De president vond de manier waarop verdachte te werk was gegaan nogal onnoozel. De Officier wilde, hoewel hij deze poging tot af persen in hooge mate laakbaar vond, toch reke ning houden met den overspannen toestand waarin verdachte ten tijde van zijn daad door familie-om standigheden verkeerde, en hij eischte een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met 3 jaar proeftijd. De uitspraken in deze zaken vallen over 14 dagen. LAATSTE VOORDRACHT CHARLOTTE KöHLER. Van „Het Onvergankelijke" Mevrouw Charlotte Kohier zal Zaterdag 2 No vember a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem (begin half drie) een laatste herhaling geven van haar voordracht „Het Onvergankelijke": Neder- landsche gedichten, onderverdeeld in: De Schoon heid, De Arbeid, De Liefde, Het Geloof, Het Vader land. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het cand.ex. wis- en natuurkunde: mej. C. Nijboer en de heer C. van Loen; voor het doet. examen scheikunde de heeren M. P. Sillevïs en J. F. Arens (cum laude) en voor het doet. examen rechten mej. L. M. v. d. Berg; voor het cand.ex economie: de heeren D. J. Wagner, H. J. Amsen, L. Godefroi en J. van Lith WIKT EERHMIN MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. (Donderdag). Pluimveemarkt. Oude kippen f 0.50f 0.55. 2e kw. per K.G. f 0.44f 0.48. Oude hanen f 0.90f 1.50. Jonge hanen f 0.60—f 0.80. N.H. Blauwen per K.G. f 0.75— f 1. Jonge hennen f 0.80f 1.50. Duiven per paar f 0.25f 0.35. Woerden f 0.45f 0.75. Wilde eenden (in jachttijd) f 0.80—f 0.90. Ganzen f 2.25—f 3.10. Kalkoenen per K.G. f 0.70f 0.85. Tamme konijnen f 1f 3. Wilde konijnen f 0.80f 0.90. Hazen (in jachttijd) f 3f 3.75. Fazanten (in jachttijd) f 1 f 1.35. Aanvoer 33700. Handel vlugger. Eiermarkt: Groote witte eieren f 8.20f 8.70. Gemengde eieren f 8.40f 8.75. Bruine eieren f 8.50f 9. Eendeneieren f 5.50f 6.25. Aanvoer 180.000. Handel vlug. Veemarkt: Zeugen f 40f 80. Schrammen f 13f 20. Biggen f 7f 11. Vette varkens 2930 ct. per pond. Zouters 2829 ct. per pond. Vette kalveren 3842 ct. per pond. Nuchtere kalveren f 5f 15. Handel matig. In verhand met de verduisteringsvoorschriften worden de witte strepen, die de rijbanen op dc Rijksstraatwegen aangeven, in het blauw gezet. Het werk op den weg AmsterdamHaarlem. (Foto Pax Holland.) GEMEENTEWATERLEIDING VAN HAARLEM. Aan het verslag omtrent de Gemeentewaterlei ding van Haarlem over 1939 is het volgende ont leend. De totale wateropvoer in 1939 bedroeg 2.286.141 M3. tegen 2.195.778 M3. in 1938; dit is een ver meerdering van 90.363 M3. of 4.1 pet. Tevens werd de hoeveelheid van 2.233.491 M3. van het topjaar 1934 hiermede overschreden. De maximum oppomping per etmaal bedroeg 9,399 M3. (v. j. 8.424 M3.) Drie dagen achtereen moest meer dan 9000 M3. worden opgepompt, n.l. 9.126, 9.399 en 9.243 M3. Dit is nog nimmer voor gekomen. De lengte van het buizennet was op 31 December 1938: 271.219.06 M. en in het eind van 1939: 276.153.51. Op 31 December 1939 bedroeg het aantal ge plaatste brandkranen 3050 stuks, waaronder 17 bovengrondsche; het aantal afsluiters bedroeg 1825 stuks. In den zomer waren 15 arinkfonteiren ge plaatst. Op genoemden datum waren 37.280 water meters in gebruik, tegen 36.224 in 1938. Afgekeurd werden 525 oude meters. Het aantal verbintenissen voor waterverbruik be droeg op 31 December 1939 37.515 tegen 36.499 in 1938. Van de totaal opgepompte hoeveelheid water werd naar de stad afgevoerd 2.166.755 M3. v. j. 2.074.548 M3.). De rekening van bate" en lasten over 1939 sluit met een bedrag van f 708.245,39. De balans per 31 December 1939 sluit met een bedrag van f 2.352.534,68 en bevat onder passiva o.a. de volgende post: Gem. Haarlem batig saldo: f 100.356,17. DE NEDERLANDSCHE POLITIE EN DE WINTERHULP. Naar het A.N.P. uit goede bron verneemt zal door den inspecteur-generaal der Nederlandsche politie een oproep gericht worden tot de geheele politie niet het doel gemeenschappelijk een spon tane gift te doen toekomen aan het instituut der Winterhulp. De voorbereidende besprekingen hebben namens den inspecteur-generaal reeds met den directeur- generaal der Winterhulp plaats gehad. Naar harmoiiischen herhouw van Middelburg. Stichting zal het doel moeten verwezenlijken. B. en W. van Middelburg hebben bij den gemeen teraad een voorstel ingediend, zulics in overleg met den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw, om over te gaan tot het in het leven roepen van de stiching „herbouw Midedlburg". Deze stichting zal beoogen de bevordering van den harnionischen herbouw der sta4 Middelburg. Zij zal trachten dit doel te bereiken door: 1. Het nader uitwerken van het ontworpen stra tenplan en het voorbereiden van de gronduïtgifte, voo rzoover de algemeen gemachtigde haar dit opdraagt; 2. Het geven van adviezen aan hen, die willen herbouwen of herstellen, zoowel op architectonisch en technisch, als op administratief gebied. 3. Het geven van adviezen aan den algemeen gemachtigde. 4. Het verrichten van die werkzaamheden in het belang van den wederopbouw, waarvoor haar medewerking door hem wordt ingeroepen. In de toelichting op het voorstel wijzen B. en W. e o.a. op, dat het plan in hoofdzaak tot twee dimensies beperkt blijft, maar dat de uitvoering zich ook zal uitstrekken tot de uit stedebouw kundig oogpunt niet minder belangrijke derde dimensie. Het gaat er om, het te hei-bouwen deel van Middelburg in architectonisch opzicht tot een fraai, harmonisch geheel te doen groeien, dat zich geheel aanpast aan de sfeer van het mooie, nog in stand gebleven, oude stadsdeel en aan zijn weder te herbouwen monumentale bouwwerken. AANGIFTE VAN DUITSCHE VERMOGENS IN VIJANDELIJK BUITENLAND 's GRAVENHAGE, 31 October. - Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat op grond van de in het Duitsche rijk uitgevaardigde verordening be treffende de aangifte van Duitsche vermogens in landen, waarmede Duit^chland zich in oonio be vindt van 7 Augustus 1940, onder meer alle perso nen, die de Duitsche nationaliteit of de nationaliteit van de protectoraten Bohemen en Moravië bezitten of verwerven en alle Duitsche ondernemingen in de bezette Nederlandsche gebieden hun in vijandelijk buitenland bevindende vermogen hebben aan te geven. Als vijandelijk buitenland gelden de vol gende staten: Groot-Brittannië en Noord-Ierland met de overzeesche bezittingen, koloniën, protec toraten en mandaatsgebieden. alsmede de dominions Canada, Australië. Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika en verder Frankrijk met zijn bezittingen, koloniën, protectoraats- en mandaatsgebieden behalve Egypte de Soedan, Irak en Monaco. De aansifte kan tot 15 November a.s. bij de „Wirtschaftsprüfstelle", Korte Vijverberg 5. Den Haag. geschieden. De vermelde verordening is in het ..Reiehsgesetzblatt", deel I no. 140 afge drukt en kan bij het „Reichsverlavamt" te Berlijn nw. 40, Scharnhorststrasse 4, verkregen worden. (ANP) VOOR DE KINDEREN. Met één ruk was de deken wegge trokken engeen twee minuten later zat Ab op een snel galoppee- rend paard, achter den breeden rug van zjjn bewaker. Met een stevig koord om zijn middel was hij ge bonden aan den ruiter. Naast hem reed met dezelfde groote haast nog een ruiter. Zij hadden beiden grooten spoed, want zij vreesden, dat de boot spoedig zou landen. Zij wilden na tuurlijk niet graag kennis maken met de zeepolitie. En dan wilden zij zich spoedig bij hun vrienden voegen, die met Dib reeds vooruit waren gegaan. „Stuurman, jij blijft bij de boot en kijkt goed uit. Bij het eerste teeken van onraad, geef je het afgesproken sein. Mijnheer Pakman en ik, ver gezeld van twee mannen, zullen een onderzoek instellen. Wanneer wij in nood mochten verkeeren, blaas ik tweemaal kort en scherp op een fluitje. Dus alles goed begrepen?" Het was kapitein Flink, die deze bevelen gaf, alvorens hij aan wal stapte. Vier man stapten nu uit de motorsloep en liepen over den rots- achtigen bodem in de richting van de bergen, waar nog altijd de nood vlag aan den stok hing en die nog steeds verlicht werd door de helle zoeklichtstralen. Behoedzaam waren kapitein Flink en mijnheer Pakman naderbij ge komen. Na lang zoeken had mijnheer Pakman een kleine inham in de rot sen ontdekt. „Ik denk wel, dat de heeren piraten hier hun verblijfplaats zullen heb ben," fluisterde hij. Mijnheer Pakman had een heel fijnen neus voor dergelijke zaakjes en daarom noemde men hem overal „Speurneus". En zoo was het ook. Het duurde niet lang of zij stonden voor een ruwe houten deur, die echter ge sloten was. „Sla Flink. de deur in," beval kapitein Vergemakkelijking van liet betalings* verkeer met Duitschland. 's-GRAVENHAGE, 31 October. Het A.N.P meldt: Bij Runderlass van den Rijksminister vat Economische Zaken zijn met ingarg van 1 Novem ber de Nederlandsche vermogensbeleggingen ii Duïtschland in beginsel vrijgegeven. In het bijzon der kumier in de toekomst renten, opbrengsten winstaandeelen, huur_ en pachtgelden, zoomed: overeenkomstige regelmatig terugkeerende betalin gen uit vermogensbeleggingen van in het bezett: Nederlandsche gebied zetelende persoren in he Duitsche gebied ten volle zonder speciale goed keuring naar het bezette Nederlandsche gebiet worden overgemaakt. Daarmede zijn in zooverr< alle beperkingen, die vroeger op grond van devie zen-politiek werden gemaakt, vervallen. Over d ge-oemde vermogensbeleggingen zelf kan boven dien in het Duitsche rijksgebied vrijelijk woeien beschikt. Het overmaken van de uit de vervreenn ding of terugbetaling dezer vermogensbeleggingei voortvloeiende bedragen naar het bezette Neder landsche gebied is op grond van een desbetrefi'en de goedkeuring, die op verzoek steeds zal worde: verstrekt, eveneens mogelijk. Teneinde te vermijden, dat bij de overmakini van de uit :e vervreemding of terugbetaling vai bedragen uit vermcgensbeleggingen voortvloeiend bedragen onrechtmatige winsten worden maakt, is bij verordening van den Secretaris-Ge neraal van hel departement van Finarciën te De: Haag een evenredige belasting ingevoerd. Deze lasting wordt slechts geheven, indien opbrengste uit de verzilvering of amortisatie van zulke waar der uit het Duitsche rijk naar het bezette Neder landsche gebie- uiterlijk 31 December 1944 worde: overgemaakt. Zii bedraagt tot en met 31 Decembe 1941 70 pet., in het jaar 1942 60 pet., in het jaa 1943 40 pet. en in het jaar 1944 20 pet. en zij word bij de overdracht afgehouden. Vermindering kwijtschelding dezer belasting kan in economisd gerechtvaardigde gevallen worden toegestaan, wan "eer aannemeliik wordt gemaakt, dat de waardei voor de inwerkingtreding van deze verordenin tot een hooger bedrag dan de na aftrek der belas ting resteerende bedragen zijn verkregen. Bovendien worden voor het betalingsverkeer va' Duitschland naar het bezette Nederlandsch gebie verdere faciliteiten gegeven, die een opruiming vai tot nu toe bestaande ongewenschte technische hin derrissen beteekenen. Dit geldt in het bijzonde voor betalingen op het gebied van het warenver keer. Daarenboven wordt voor overmakingen naa het bezette Nederlandsche gebied en voor verre keningen en betalingen in het Duitsche rijksgebie een maardelijksche vrije grens van 5000 rijk9mar per persoon ingevoerd. Naar evenredigheid word op het gebied van het reizigersverkeer een vrij grens van 1000 Rijksmark of f 750.en voor he grensverkeer een dagelijksche som van 100 Rijks mark of f 75, dan wel maandelijks 1000 Rijksmaii of f 750.ingesteld. Daarmee overeenkomend is het inzonderheid ge oorloofd. afgezien van de mogelijkheid der overma king in het raam van de maandelijksche vrije gren van 5000 rijksmark de loonen van de in Duitsch land werkzame Nederlandsche arbeiders en em ployés zo-der speciale goedkeuring in baar gel naar het bezette Nederlandsche gebied over brengen. Evenals tot dusverre moeten alle overmakingö van Duitschland naar het bezette Nederlandsche ge bied, ook indien zij in de toekomst zonder special: goedkeuring kunnen geschieden, door storting vai het daarmee overeenstemmende rijksmarkbedra bij de Duitsche verrekeningskas ter verrekenin worden behandeld. Voor vermogenswaarden van emigranten en voo: bepaalde openbare leeningen gelden bijzondere be. palingen. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN GENEALOGEN. Reeds lang werd in ons land behoefte gevoels aan een organisatie, die in staat zou kunnen zija de belangen te behartigen der Nederlandsche geneaj logen, welke aan de eene zijde bedreigd werded door een volkomen gemis aan waardeei ing en aat de andere zijde het gevaar liepen het slachtoffer tj worden van een rampzalige beunhazerij op dit ge bied. Nu deze gevaren meer urgent worden door d< gewijzigde omstandigheden waarin ons land ver keert, valt op een groote bedrijvigheid in de ge slachts- en wapenkunde te rekenen in verban: met de verhoogde belangstelling, die ongetwijfel: zal komen voor alles, wat familie, sibbe en afstam mïng betreft. Om tijdig verder doorwoekeren van mistoestande: te voorkomen is j.l. Zaterdag 19 October te 's Gra venbage op initiatief van den heer C. Pama ul Voorburg besloten tot oprichting van de „Neder landsche vereeniging van genealogen". Als be sturusleden werden benoemd mej. Th. van Alf e: de heeren jhr. P. Beelaerts van Blokland en Pama; de laatste als voorzitter. Haar voornaamste taak ziet de nieuwe ver eeniging in het scheppen van een betrouwbaar corp van genealogen, die allen ten volle het vertrouwes hunner opdrachtgevers waardig zijn. Zij wil dit be reiken door het stellen van eischen van kundig heid en bekwaamheid aan haar leden en door he instellen van een eereraad voor het uitoefenen vai een doorloopendwe controle op hun werkzaamheden Een drietal mannen van aanzien op het gebied de geslacht en wapenkunde werd aangezocht in dea eereraad zitting te nemen. (A.N.P.) Roman van HERBERT STEINMANN. Bewerkt door LIZZY VEEN. (Nadruk verboden). 12) Wat is het, dat den meesterschutter op dezen tijd zoo onrustig heen weer drijft? Een slecht ge weten? Of slaapt hij niet om Juanita te kunnen bewaken, die misschien meer voor hem beteekent dan alleen een partner? Een oogenblik ziet Hans het treurige gezicht van Juanita voor zich. Dan is het loopen boven hem geëindigd. Maar het is niet goed om op wacht over een vrouw te denken. Hans wrijft zijn oogen uit, is daar ginds bij den werkwagen geen schaduw, knarst daar niet een sleutel? Hij richt zich haastig op. Nu ziet hij de straal van een zaklantaarn achter het raam van den werkwagen. Ellendig, dat hij er niet aan heeft gedacht een zaklantaarn mee te ne men. De kerel moet als een slang zijn; heeft Higgens dan niets gemerkt? Of wil hij eerst ze kerheid hebben? Hans springt op en neemt zijn revolver, een schel gefluit komt van zijn lippen. Op hetzelfde oogenblik verdwijnt het licht Men hoort stappen, - iets vliegt uit den werkwagen. Aan den voet van de trap zijn twee mannen tegen elkaar geloopen. Hans kan slechts onduidelijk geharrewar zien, een hijgen is te hooren. dan de stem van Hig gens. Vlug. ik heb hem Hans is er al bij. Hij kan vriend of vijand niet onderscheiden. Schieten zou moord beteekenen Hij pakt een arm. Pas op Wenger. dat ben ik. Het is Higgens. Onzeker ziet Hans den vervolgde, die zich handig heeft losgewrongen, nu als een schaduw naar de toeschouwersruimte rennen. Schiet, schiet dan toch, dreunt Higgens' stem. Door schieten in deze duisternis, zal ik het geheele circus alarmeeren. In de verwarring zal het den kerel gemakkelijker vallen te ontkomen. Zij loopen zijde aan zijde naar de hoofdtent. Van ergens komen snelle schreden. Higgens' dreunende stem heeft de aandacht getrokken. Hans Wenger zoekt een weg door de donkere manege. Iemand loopt naast hem. Dan vlammen de lichten op. Iemand heeft de schakelaar om gedraaid. Verblind kijkt Hans om zich heen. Hij ziet Higgens' opgewonden gezicht, ziet en kele, meer of minder gekleede figuren, artisten, ruiters en werklui, die hem verbaasd aanstaren. Hij hoort vragen en begrijpt den zin niet.. Had hij bij het opgaan van het licht niet een donkere gestalte naar de manegegang zien vluchten? Nu ziet hij de verwonderde blikken en opeens be grijpt hij. hij heeft de revolver nog in de hand. Gelaten steekt hij het wapen in zijn zak. Voorwaarts mannen, ga mee. Een inbreker! Hij moet in den stal gevlucht zijn. De mannen gehoorzamen. Misschien voelen zij zich op dit oogenblik voor het eerst verbonden met hun nieuwen chef, Als zij in den stal komen, is alles in oproer. De dieren zijn wakker gewor den en stampen en hinniken en brullen, kettingen rammelen. De ezel Bombay komt woedend uit zijn box. de paardenknechten komen met booze ge zichten uit de boxen kruipen. Zij knipperen in het licht, dat nu door den stal schijnt. Stilte! Menschen, er is een inbreker hier heen gevlucht, wie heeft iets gezien! Zwijgen en dan klinkt de neusstem van den Indiaan Enriquez. Master, een over mijn beenen geloopendaarheenik geloof naar hok van Bing. Enriquez bekijkt zijn beenen. welke hij blijk baar te ver in de stalgang heeft uitgestoken. Hij bedoelt de kamer van Bill Bing, bromt Higgens. Nu, ik ben op alles voorbereid. Hans antwoordt niet, in een paar stappen heeft hij de deur bereikt, zij is niet gesloten en binnen brandt licht. Maar beide bedden zijn leeg. Naast Hans staat Higgens met een woedend gezicht in de kleine ruimte. Dan ziet Hans iets. dat hem. ondanks zijn woede, verwondert. Op de tafel staat de grijze doos. welke hij zelf in den werkwagen op ae schrijftafel heeft laten staan. In het rond liggen papieren en krantenuitknipsels verspreid, alsof de doos haastig doorzocht is. Ja, daar zijn de oude rekeningen en kwitanties. Hans zet de doos neer. Uit den werkwagen gestolen, Higgens, zegt hij dof. Higgens kijkt grimmig. Ik heb dezen Texas- man altijd verdacht maar nu is er geen twijfel meer mogelijk. Bill Bing is de nachtelijke inbre ker in den werkwagen en misschien heeft hij nog meer op zijn kerfstok. Wat is er met Bill Bing aan de hand? Koel en sleepend klinkt deze vraag bij de deur. Daar staat de cowboy zelf. Het valt Hans Wenger op hoe onopvallend de kleeding van dezen man op het oogenblik is. Hij ziet er uit alsof hij nog niet in bed geweest is. Inplaats van het lichte shirt draagt hij nu een donker. Een leeren broek heeft hij verwisseld voor een donkere en hij draagt zwarte laarzen, die een weinig stoffig zijn. Alleen één ding is er. de gordel met de revolver. Wilt u mij nu eindelijk eens zeggen wat dit alles te beteekenen heeft, mister Wenger? vraagt Bing. Maar dan ziet hij de nieuwsgierige gezich ten van de stalknechten. Er uit jongens, zegt hij kalm en wijst met zijn duim over zijn schouder. De mannen ver dwijnen. Alleen Higgens en Wenger blijven in het ver trek. Maar men kan er van op aan. dat de stal knechts met hun ooren tegen de deur staan. Hans Wenger probeert zijn opwinding te over winnen, deze koele man maakt, indruk op hem. Kalm legt hij hem het geval uit. Bill Binig grijnst hoonend. Zijn duim wijst op den bankier. Dat dank ik aan hem, niet chief? Higgens wil uitvaren maar Hans Wenger voelt hoe hij hier moet handelen. Laat u mij spreken, mr. Higgens, dit is een zaak voor de directie, voor de Wengers! Bill Bing heeft het hoofd gebogen. U bent de chef en u moet weten hoe het te verantwoorden, maar ik mag hangen als ik weet hoe die doos hier is gekomen. Hans Wenger kijkt, hem streng aan. Zal hij Bill Bing gelooven nu alles zoo duidelijk is. neen. het kan niet anders. Bing is de dief van de doos. Maar waarom deze volkomen doelloos schijnende dief stal van oude rekeningen? En waar komt u vandaan, Bing? Ik heb een rondgang gemaakt chef. Zooals het behoort, klinkt het trotsch uit Bing's mond. Was u alleen? Voor het eerst wordt de cowboy onrustig. Hij trekt zijn breede schouders op. In hetzelfde oogenblik trommelt iemand met beide vuisten op de houten deur. Hans kijkt op, Wat beteekent dat? Wie is daar? Ik wil er in, ik wil iets zeggen. Ik wil naar bed, klinkt een stem. Bill Bing heft het hoofd op. Laat u hem binnen chef, het is Watermiller, mijn salongast hier. De stalknecht komt binnen. Op het zien van den directeur slaat hij zijn eene oog neer en trekt het hoofd tusschen de schouders. Wat hebt u te zeggen, hoe kom je eigenlijk hier, kerel! roept Higgens. Ik wilde, ik wide alleen antwoord geven op wat die heer daar heeft gevraagd Mister Bing was niet alleen op zijn rondgang Wij hebben samen den rondgang gemaakt. Dat is niet waar, mr. Wenger. zegt Higgens. Deze beide kerels helpen elkaar. Maakt u korte metten met hen en gooit u beiden er uit. Als we de politie er in halen, duurt het te lang en wij kunnen hier in Denver ook niet blijven zitten. Hans Wenger heeft een besluit genomen. Ik heb hierin niet alleen te beslissen, ik moet er met mijn vader over spreken. Wij zullen morgen zien. Het spijt mij voor u Bill Bing. maar er moet een dracht en veiligheid in het circus Wenger heer- schen. Wij kunnen geen geheimzinnige individuen hier gebruiken. Hij gaat weg zonder den cowboy nog met een blik te verwaardigen Bing bijt zich op de lippen maar hij zwijgt Lang nadat Wenger en Higgens weg zijn, zegt ■hij iets. Heb je gehoord. Watermiller. circus Wenger heeft hij gezegd en niet „Excelsior". Van dezen jongen man is nog van alles te verwachten. Hij keert zich plotseling om en kijkt den man scherp aan. Ellendige leugenaar, die je bent! schreeuwt hy. De man wordt doodsbleek, hij ziet er uit als het slechte geweten. Hoe zoo, baas? stamelt hij. Was je soms bij mij. daar straks? Hoe kun je den chef zoo beliegen. Je was met mij op dei rondgang. Je weet heelemaal niets, je hebt niet gezien en dat is je geluk man! Met een toornigen blik gooit Bing zich met dj laarzen en al op zijn deken. Neem mij niet kwalijk, verontschuldigde d ander zich. Omdat u mij vanmorgen hebt ge holpen, dacht Ik u er nu uit te helpen, de een dienst is den ander waard. Bill Bing heeft zijn oogen gesloten. Klets, wat weet je van helpen. Kruip in j kooi. licht uit daar. Wij moeten er gauw weer ui en het zal een dag worden waarop zich nog hee wat menschen zullen verwonderen. De soep wordt nooit zoo heet gegeten als z wordt opgediend, ook niet in het circus ..Excel sior". De oude Wenger is wel erg geschokken toe: hij het gebeurde hoorde. Tweemaal ingebrokei in een bedrijf, dat hij leidt, nachtelijke vervolgin gen, strijd in den eersten impuls wil hij Bil Bing er uit gooien. De man is hem weinig sym pathiek. diens geheele manier van optreden be val: hem niet. De oude Wenger houdt van kalmt< rust en samenwerking. Gertrude is van dezelfd meening. Zij houdt niet van den stalmeestei Maar als men haar naar de reden daarvan zo: vragen, zou zij er geen enkele kunnen noemen Alleen Hans kiest de partij van den stalmeestei hij heeft nog eens rustig over alles nagedacht. Het mag zijn zooals het wil, vader, maar wi hebben geen bewijs, tenminste niet een door slaand bewijs. Hij zou toch niet zoo dwaas zijl de doos midden op zijn tafel neer te zetten aL hij haar gestolen had? Neen dat past niet dezen koel berekenenden man. Toch begrijp ik niet, waarom jij hem wil houden, jongen. Jij bent toch zelf overtuigd vai het feit, dat hij van alles achter den rug heeft (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6