VR TTD A G 1 NO V E M EER 1040 HÏARtE M'S DAGBLAD Duitsch legerbericht: Bommen op Engelsche havens en fabrieken. Britsche oorlogsschepen aan de Vlaamsche kust beschoten BERLIJN 31 October (D. N. B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „De vergeldingsaanvalen op Londen en belang rijke militaire doelen in Midden- en West-Engeland werden voortgezet. Daarbij gelukte het vooral een fabriek der vliegtuigindustrie, een fabriek in de buurt van Sheffield en een troepenkamp ernstig te beschadigen. Driehonderd K.M. ten westen van Ierland bracht een vliegtuig door bommen een koopvaardijschip van 5000 ton tot zinken. In den loop van den dag ontstonden er verscheidene voor ons succesvol verloopende luchtgevechten. De nachtelijke vergeldingsaanvallen op Engeland wer den in versterkten mate voortgezet. Aan beide zij den van de Theems konden in de fabrieks- en ha ven complexen ontploffingen en branden worden waargenomen. Voorts werden havens aan de Brit sche westkust en bewapeningscentra in Midden- Engeland, vooral in Coventry, op succesvolle wijze gebombardeerd. Vijandelijke torpedomotorbooten probeerden bij mistig weer de kust van Vlaanderen te naderen. Marine-artillerie nam de booten onder doeltreffend vuur en dwong hen om te keeren. Een torpedo motorboot schijnt vernietigd te zijn. Britsohe vliegtuigen vlogen ook vannacht naar de Westelijke grensgebieden van het Duitsche rijk en wierpen hier en daar bommen, die echter op het open veld vielen en daarbij sleohts een hoogspan ningskabel vernielden. De vijand verloor gisteren dertien vliegtuigen, waarvan twaalf in luchtgevechten en een door luchtdoelartillerie. Vijf eigen toestellen worden vermist." Italiaansch legerbericht: Opmarsch in Griekenland vordert. Grieksche troepenkampen en- schepen door bommen getroffen. ERGENS IN ITALIë 31 October (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 146 maakt het Italïaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Onze troepen zetten hun opmarsch in den Epirus (Griekenland) voort en bereikten op ver schillende punten de rivier de Kalamas. De on gunstige weersomstandigheden en het oponthoud veroorzaakt door den terugtrekkenden vijand ver traagden de beweging van onze troepen niet. In weerwil van het slechte weder en van het hevige vijandelijke afweergeschut, bombardeerde onze luchtmacht de haven van Patras, waarbij vijande lijke schepen, die met troepen geladen waren, ge troffen werden. Voorts bombardeerde onze lucht macht de basis van Lepanto, Grieksdie troepen barakken aan de pas van Metzovon, alsmede belangrijke installaties en knooppunten van wegen in het dal van de Kalamas. Een vijandelijk vlieg tuig werd door onze jagers aangevallen en omlaaggeschoten. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In Oost-Afrilia werd een aanval van een ge mechaniseerde vijandelijke afdeeling ter hoogte van Gadurra (grens van Kenya) met verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan onze zijde werden geen .verliezen geleden. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Boena, Massoea, Lugh-Fer- randi, Keren en Berbera, waarbij in totaal vijf personen gedood en zestien gewond werden, van wie dertien onder de inlandsche bevolking. Andere vijandelijke aanvallen op El Oeak en Sardo ver oorzaakten geen schade en maakten geen slacht offers." Overstroomingen in de Pyreneeën richten groote verwoestingen aan. Verbindingen met Spanje verbroken. Het D.N.B. verneemt uit Parijs: De staatssecre taris van het ministerie van verkeer, Berthelot, die zoojuist van een inspectiereis is teruggekeerd, heeft een beschrijving gegeven van de door de overstroomingsramp in de Pyreneeën aangerichte schade. De Parijsche bladen, die hierover berichten publiceeren, melden dat de verwoestingen nog er ger zijn dan men zich eerst voorstelde. In de ge troffen gebieden is het water binnen een dag twintig meter gestegen. In Perpignan heeft men in enkele dagen 347 millimeter neerslag gemeten. In verscheidene dalen is de grond tot op de diepte van tien meter door de watermassa's weggespoeld. De wegen zijn ernstig beschadigd. Voor het her stellen van de ernstigste schade is een bedrag van honderd millioen francs noodzakelijk. De verbin dingen met Spanje zijn verbroken en men zal minstens zes weken moeten werken om een voor- loopige verbinding tot stand te kunnen brengen. De ramp wordt geweten aan de ontbossching ter plaatse. Men wil thans, om in de toekomst een her haling van de ramp te voorkomen, in deze streken weer bosschen gaan aanleggen. Invalide legde reeds 50.000 K.M. in eigengemaakt wagentje af. PITTSBURGH, October. Frank Harper uit Los Angelos, die op 17-jarigen leeftijd kinderverlamming kreeg en sedertdien kreupel is, heeft zelf een zie- kenwagentje ontworpen, waarmede hij groote rei zen maakt. Harper, die thans 32 jaar is, vertelde dat een vriend hem eens „allerlei oude rommel" cadeau had gedaan. Hieronder bevonden zich een oud fietsframe, wielen van motorfietsen en tand wielen. Hiervan maakte hij een ziekenwagentje, waarin hij een 2 PK motortje bouwde. In dit voer tuig heeft Harper het afgeloopen jaar 50.000 KM afgelegd en zelfs het Allegheny-gebergte in den staat Pensylvania „genomen". De maximumsnel heid van het vreemde voertuig is 50 K.M. per uur. (United Press). Japanners verbeteren wereldrecords gewichtheffen. Tijdens de sportfeesten ter gelegenheid van het 2600-jarig bestaan van het Japansche keizer rijk te Tokio, werden bij het gewichtheffen twee Wereldrecords verbeterd. In het vedergewicht verbeterde Juitso Nan zijn #ude wereldrecord tweehandig drukken met 2.5 K.G. door dit van 105 K.G. te brengen op 107.5 K.G. In het middengewicht verbeterde Shusei Kin *ct op 5 Augustus 1936 door den Egyptenaar Touny gevestigde wereldrecord tweehandig drukken tveneens met 2.5 K.G., door dit van 117.5 K.G. te brengen op 120 K.G. Het Italiaansch-Grieksche conflict. Turksche overwegingen. Het D.N.B. verneemt uit Istanboel: In Turksche kringen schijnt men zich in verband met het Italiaansch-Grieksche conflict vooral met twee problemen bezig te houden. In de eerste plaats bespreekt men de vraag, in welken omvang en met welke snelheid de Engel sche hulp volgens de aan Griekenland gegeven garantie effectief kan worden, een kwestie, waar in Griekenland na het falen, resp. dralen van Engeland ten aanzien van Polen en Noorwegen en na het catastrofale einde van de Engelsche hulp voor Nederland en België in zekeren zin den laatsten toetss'een vormt voor het effectief wor den van een Engelsche garantie voor kleinere staten in het algemeen. In de tweede plaats houdt men zich bezig met de kwestie der verkeersproblemen, nu de weg door het Grieksche gebied in Thracië versperd is en daarmede Turkije is afgesneden van den land weg naar Europa. Met het oog op den naderen den winter, die doet verwachten dat de Donau- weg door gebrek aan water of ijsgang zal worden gesloten heeft de spoorlijn de grootste beteeke- nis voor het personen- en goederenverkeer, voor al daar bemoeilijking van de verbinding met Europa op het oogenblik volledig is geworden door het staken van de Roemeensche scheepvaart tusschen Constanza en Istanboel. Tegelijkertijd maakt de ontwikkeling van den oorlogstoestand in de Middellandsche Zee evem- tueele hoop op het verkeer door die zee dubieus, ondanks de van Engelsche zijde aangekondigde beloften van convooien naar de Middellandsche Zee. Verscheidene economische kringen houden deze beloften reeds sinds lang voor bluf. BESCHOUWING VAN DE GIORNALE d'ITALIA. Het D.N.B. meldt: Men de houding van de Bal- kanstaten in het huidige Italiaansch-Grieksch" con flict houdt het „Giornale d'Italia" zich in een op merkelijk artikel bezig. Het blad acht het Engelsche plan om den ge- heelen Balkan tegen Italië in het geweer te brengen om zich zoo te onttrekken aan de verplichting tot hulpverleenïng aan Griekenland mislukt. Ten be wijze hiervan vestigt het blad er de aandacht op dat het fabeltje van den opstand in Albanië reeds ondubbelzinnig door de feiten weerlegd is en het andere fabeltje van een verstrakking in de houding van Joego-Slavië tegenover Italië eveneens slechts een Engelsche „wenschdroom" is. Joego-Slavië, al dus het blad, blijkt rustig en intervenieert niet. Het weet zeer wel welke concrete redenen voor de Ita lïaansche actie bestaan. Het weet eveneens nauw keurig dat de Italiaansche Balkan-politiek het niet op avontuur gemunt heeft, doch immer op verhelde ring der betrekkingen met de Balkanmogendheden en stabilisatie van den vrede op loyalen grondslag. Joego-Slavië heeft dus geenerlei reden tot ongerust heid en tot een vijandige houding. Maar ook Engeland's hoop, dat Bulgarije zich lou roeren, zoo gaat het blad voort, is bedrieglijk ge bleken. Bulgarije heeft sympathie voor de zaak van Italië. Zijn politiek van verantwoordelijkheids besef getrouw ziet het er van af complicaties te scheppen. Onder deze omstandigheden heeft ook Turkije geen reden om ernstig het probleem van interventie te overwegen. Ondanks het bezoek der Britsche generaals aan Ankara en den koortsachti- gen druk van de Grieksche regeering en de Engel sche diplomatie blijft Turkije het beginsel getrouw zijn onafhankelijkheid te verdedigen, die in tegen stelling tot het gekonkel van de Engelsche politiek van de zijde der as-mogendheden rechtstreeks noch zijdelings bedreigd wordt. Wat Rusland betreft, dat de Engelsche pluto craten als hun laatste troef eschouwen, zijn hou ding is reeds, naar te verwachten was, rustig en objectief gebleken. Men kan dus constateeren, zoo besluit het „Giornale d'Italia", dat Griekenland en Groot-Brittannië volkomen geïsoleerd zijn VOLGENS DUITSCHE OPVATTING GEEN WIJZIGING IN HET TURKSCHE STANDPUNT. Van officieuze zyde wordt uit Berlijn gemeld: Te Berlijn heeft men geen reden aan te nemen dat in de houding van Turkije tegenover de in aanmerking komende mogendheden eeriagerlei wijziging is gekomen. Deze meening hoorde men Donderdag in de Wilhelmstrasse als antwoord op de vraag van buitenlandsche persvertegenwoordi gers. wat de houding van Turkije ten aanzien van het Italiaansch-Grieksche conflict is. Tevens bestempelt men in politieke kringen dei- rijkshoofdstad de uit het buitenland afkomstige geruchten over een Duitsch ultimatum en een Duitsche nota aan Turkije als „gebazel" dat men niet ernstig kan opnemen. Neliroe gearresteerd. Oud-president van het Indische Nationale Congres. NEW-YORK (D.N.B.) Associated Press meldt dat volgens een radiobericht uit Delhi, Pandit Jawaharlal Nehroe in Allahabad ge arresteerd is. Pandit Jawaharlal Nehroe behoort tot de be kendste Indische politici. Reeds vroeg sloot hij zich aan bij de passieve tegenstandsbeweging van Gandhi. In 1929, 1936 en 1937 was hij president van het Indische Nationale Congres. Wegens zijn anti-Engelsche houding is hij talrijke malen in de gevangenis geworpen. Nehroe heeft zich thans ook verklaard tegen het deelnemen van Indië aan den oorlog en dienovereenkomstige redevoeringen ge houden. Als gevolg van deze redevoeringen zou hij gearresteerd zijn. Over deze arrestatie meldt Reuter nog dat zij Donderdagavond na een bespreking tusschen Nehroe en Gandhi is verricht. Amerika en de oorlog. Poolsch document van 1939 gepubliceerd. BERLIJN, 31 Oct. (ANP) De Amerikaansche ambassadeur Bullitt, zoo schrijft de „Völkischer Beobaehter", heeft het noodig geoordeeld zich eenige dagen geleden in een redevoering te Chicago tegen het verwijt te verdedigen dat hij en andere Amerikaansche diplomaten in Europa met alle mo gelijke hun ten dienste staande middelen Engeland en Frankrijk er toe gedreven hebben aan Duitsch- land den oorlog te verklaren Zinspelende op de of- ficieele Poolsche documenten, die na de verovering van Warschau in Duitsche handen zijn gevallen en in Januari 1940 door de Wilhelmstrasse zijn gepubli ceerd, probeert hij de door deze documenten bewe zen feiten te ontzenuwen door een brief aan te halen van den vroegeren Franschen premier Daladier, geschreven op 4 April 1940 De publicatie van dezen brief van Daladier, zoo vervolgt het blad, vormt een zwakke poging van den heer Bullitt om de verantwoording van zich af te schuiven en te leggen op den vroegeren minister president der Fransche republiek, die z.g. zijn be slissing voor den oorlog uit vrijen wil en zonder eenige beinvloeding genomen heeft. Met bijzonderen nadruk wordt in den brief verklaard dat deze beslis sing genomen werd zonder rekening te houden met de Amerikaansche politiek en vooral zonder reke ning te houden met de vraag of Amerika aan den oorlog zou deelnemen, ja of neen. Wij kunnen niet zwijgen, wanneer een Amerikaansch diplomaat, die zoowel in Europa als in zijn eigen land als een ha ter van Duitschland en een der meest onscrupuleuse oorlogsophitsers bekend is, de waarheid zoo sterk verdraait. Tegenover deze onwaarachtige, zwakke en ten aanzien van zijn vroegeren vriend Daladier, weinig ridderlijke poging van Bullitt om zich schoon te wasschen, zouden wij daarom een nieuw Poolsch document willen plaatsen. Het is een rap port van den Poolschen ambassadeur in Washington, graaf Potocki, van 7 Maart 1939, dat evenals de reeds gepubliceerde documenten, de noodlottige oor logsactie van de Amerikaansche diplomatie voor het uitbreken van den oorlog aantoont; Het werd gericht aan den Poolschen minister van buitenlandsche zaken. Potocki schrijft o.a.: „Niet alleen de Amerikaansche regeering maai de geheele openbare meening in Amerika houdt zich bezig met de buitenlandsche politiek van de Ver. Staten. In de eerste plaats betreft dit de uitingen van president Roosevelt, die in bijna elke openbare redevoering op de noodzakelijkheid wijst de buiten landsche politiek tegenover de chaos der begrippen en stroomingen in Europa actiever te maken. Deze uitingen worden door de pers overgenomen en dan op handige wijze onder de aandacht van den gemid delden Amerikaan gebracht ten einde het geheele volk in zijn vooringenomen meening le versterken. Daarbij hamert men steeds op hetzelfde aambeeld, n.L het gevaar van den oorlog in Europa en de red ding der democratieën voor het vijandelijke fascis me. In alle uitingen zit echter gewoonlijk slechts een gedachte nl. het gevaar van het natïonaal-socia- lisme en van het nationaal-soeïalistische Duitschland voor den vrede der wereld. Het gevolg van deze redevoeringen is dat men oproept tot bewapening, tot het besteden van enorme bedragen voor de vloot en de luchtmacht. Daarachter steekt ongetwijfeld de gedachte dat de Ver. Staten, indien er een ge wapend conflict uitbreekt, niet daarbuiten kunnen blijven, maar daaraan actief moeten deelnemen. Het resultaat der krachtige woorden van president Roo sevelt, die daarbij steunt op de pers, is dat thans de Amerikaansche openbare meening bewerkt wordt in de richting van haat tegen alles wat riekt naar tota liteit en fascisme." „Onlangs heeft de buitenlandsche politiek van president Roosevelt een levendige discussie verwekt in het Huis van Afgevaardigden en in den Senaat De z.g. isolationisten, waarvan er in beide Kamers een groot aantal zijn namen een scherpe houding tegen den president aan. De opmerking van Roose velt, dat de grenzen der Ver. Staten aan den Rijn liggen lokte onder de afgevaardigden en senatoren de scherpste discussie uit. Maar president Roosevelt, die het verstaat zich op het geschikte oogenblik uit een delicate positie terug te trekken, verbond zeer verstandig en handig de kwestie der buitenlandsche politiek met de Amerikaansche her-bewapening Daarbij wees hij nadrukkelijk op de noodzakelijk heid om reusachtige sommen uit te geven voor hand having van een defensieven vrede. Hij zeide nadrukkelijk dat de Ver. Staten zich niet bewapenen om in te grijpen of om zich in geval van oorlog te vereenigen met Engeland en Frankrijk doch omdat het noodig is in geval er een gewapend conflict in Europa uitbreekt, blijkt te geven van kracht en militaire paraatheid. Naar zijn meening komt dit conflict steeds dichterbij en is het niet te vermijden. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat keurden het bewapeningsprogram van ruim 1 milliard dollar goed. Onder den mantel der bewa peningspolitiek voert president Roosevelt zijn bui tenlandsche politiek echter verder, welke officieus tegenover de wereld tot uiting brengt dat de Ver. Staten in geval van oorlog met hun geheele militaire en financieele macht aan den kant van de democra tische staten zouden komen. Samenvattend kan men zeggen dat de technische en moreele voorbereiding van het Amerikaansche volk tot deelneming aan een oorlog, indien zulk een oorlog in Europa zou uitbreken snel vorderingen maakt en het ziet er naar uit dat de Ver. Staten van het begin af aan Frankrijk en Groot-Brittannië met hun geheele macht te hulp zullen komen. Ik ken echter de Amerikaansche openbare meening en de gezanten en senatoren, die het beslissende woord hebben en ik ben van meening dat de waarschijn lijkheid dat Amerika evenals in 1917 aan den oorlog deelneemt, niet groot is, want het grootste deel der staten in het Midden-Westen en het Westen, waarin het landelijke element overheerscht, wil in geen geval bij de Europeesche oneenigheden betrokken De Japansche troepen rukken Fransch Imlo-China binnen. Een der leger afdelingen op den toegangsweg tot de havenstad Haiphong. tFoto Weltbild.) geraken. Zij herinneren zich het verdrag van Ver sailles en de bekende phrase dat de oorlog moet dienen om de democratieën in de wereld te be schermen. Noch het verdrag van Versailles, noch dit slagwoord hebben de Ver.. Staten met den oor log verzoend. Bij vele millioenen Amerikanen bleef slechts een bittere nasmaak over wegens de onbe taalde milliardenbedragen, welke de Europeesche landen nog aan Amerika schuldig zijn." De parade te Krakau bij de herdenking van den eersten verjaardag van het opbouwwerk in het generaal-gouvernement. (Foto Weltbild.) Laval over de besprekingen met den Fiihrer. „Nog een lange weg moet worden afgelegd." Het D.NJ3. meldt: De Fransche minister van buitenlandsche zaken en plaatsvervangende minister-president, Laval, heeft gisteren in Parijs tegenover de pers een ver klaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide: De eerste besprekingen zijn gevoerd in een at mosfeer van hoffelijkheid en in een geest van wederzijdsch begrip, hetgeen na een nederlaag on gebruikelijk is. Er moet nog een lange weg worden afgelegd, voordat alle bestaande kwesties zijn ge regeld. Het is niet mogelijk in enkele dagen of zelfs in enkele weken alle schaden te herstellen en de ruïnes te herbouwen, die door op een zoo gevaarlijke wijze begonnen oorlog zijn ontstaan. Hij, Laval, zal van de beide ontmoetingen, die hij heeft bijge woond, een ontroerende herinnering bewaren. „Toen ik", zoo verklaarde Laval letterlijk, „maar schalk Pétain tegenover den Fiihrer Adolf Hitler zag, begreep ik dat men op een andere wijze dan door veldslagen het lot van de beide naties kan regelen". Frankrijk zal zich in de toekomst tegen buiten landsche inmengingen weten te verdedigen en in vrijheid de verantwoordelijkheid voor zijn daden alleen op zich nemen. Laval zal, naar uit Vichy wordt gemeld, heden Parijs verlaten en naar Vichy terugkeeren. Een bijenverliaal. Hoe de heer Morley zijn ontvluchte insecten terugkreeg. SAN RAFAEL. 31 Oct. (United Press). De heer Morley uit Santa Cruz is een bekend imker. Onlangs had hij een merkwaardige belevenis met zijn bijen. Juist toen hij met een groot transport bijen, die in stevige kisten verpakt op een vracht auto geladen waren, door de stad reed. begon de lading te glijden en viel deze op de straat. De kisten sprongen open en zwermen woedende bijen vlogen door de straten. Morley, die spoedig arri veerde, begon met behulp van verscheidene andere bijenliefhebbers de diertjes weer op te vangen. Toen hij een deel wederom in de kisten in veiligheid gebracht had. verklaarde hij tegen over de toeschouwers, die op eerbiedigen'afstand dekking gezocht hadden, dat hij thans genoeg bijen opgevangen had en dat zij zich om de rest niet meer bezorgd behoefden te maken. De om standers waren echter slechts half overtuigd en voorzichtig bevrijdden zij zich van de bijen, die zich in hun kleeren hadden verborgen. Maar zie, toen de vrachtauto zich in beweging zette, volgde een wolk van bijen den wagen, een wolk, die elk oogenblik grooter werd. Wat was gebeurd? Mor ley had alle koninginnen gevangen en weer op gesloten terwijl een groot aantal werkbijen in vrijheid was gebleven, die thans overal den wagen volgden waarheen deze zich ook wendde. De ondergang van den Griekschen kruiser Helli". Naar Italiaansche meening door Engelsche torpedo van Italiaansch maaksel bewerkstelligd. Het D.N.B. meldt uit Rome: In een Reuterbericht uit Athene is medegedeeld dat het onderzoek in het geval van den eenigen tijd geleden door een onbekende duikboot tot zin ken gebrachten Griekschen kruiser „Helli" heeft uitgewezen dat het schip door torpedo's van Ita liaansch maaksel is getroffen. Deze technische, bij zonderheid was om politieke redenen tot dusver niet bekend gemaakt. In verband hiermede wordt van bevoegde Ita liaansche zijde verklaard: In het Engelsche bericht wordt angstvallig het onbetwistbare feit verzwe gen dat de groote torpedofabrieken van Fiume, alsmede de andere Italiaansche torpedofabrieken veel aan buitenlandsche marines leveren. Ook aan de Engelsche marine zijn indertijd groote Italiaan sche torpedoleveranties gedaan. Het feit, dat uit de gevonden splinters de Italiaansche herkomst van de torpedo's is gebleken, bewijst derhalve niet in het minst dat ook de duikboot, die den Griekschen kruiser tot zinken bracht, een Italiaansche duikboot was. Het is duidelijk dat voor de uitvoering van deze Engelsdhe provocatie, het gebruik van een torpedo's van Italiaansch fabrikaat een bijna onver mijdelijke noodzakelijkheid was. De zoo lang ver zwegen en plotseling zoo sterk op den voorgrond geplaatste technische bijzonderheid bewijst en be krachtigt slechts dat de Grieksche kruiser „Helli" juist door een Engelsche duikboot met een Ita liaansche torpedo tot zinken is gebracht. ÏN HET BUITENLAND. De volgende week, op den vijfden November, trekt de bevolking der Ver. Staten naar de stem bus om te beslissen, wie de komende vier jaren aan het hoofd van den Statenbond zal staan. De ver- kiezirgstournées der candidaten. Franklin D. Roo sevelt voor de Democraten en Wendell Willkie voor de Republikeinen, naderen het einde. Beiden heb ben verscheidene redevoeringen achter den rug. Willkie heeft zich het meeste geroerd. Zijn speeches hadden steeds tot kern een waarschuwing tegen de politiek van Roosevelt, welke 2.i. naar .Amerikaan sche deelneming aan den oorlog leidde, een beschul diging, die even prompt in de toespraken van oen president tegengesproken werd. De Amerikaansche openbare meening houdt zich inmiddels druk bezig met de bespreking van de kansen der beide rivalen. Deze week publiceerde het bekende Gallup Instituut, dat een enquête naar den mogelijken uitslag had ingesteld. het bericht dat Roosevelt met een kleinen voorsprong aan het hoofd ging van den politieleen wedren. Ook United Press meldde dezer dagen dat blij kens verschillende steekproeven de huidige presi dent over de stemmenmeerderhei - der gezamenlijke 48 staten beschikt. Onpartijdige waarnemens had den daarbij hun meening uitgesproken dat Willkie op het laatste deel van zijn tourrée in het Oosten waarschijnlijk een aantal staten aan zijn opponent zou ontrukken. Veelvuldig verspreid is de opvatting, dat het stemmenversahil ditmaal geringer zal zijn dan in 1936. In de beide laatste presidentsverkiezingen won Roosevelt zooals bekend met enorme verschillen: in 1932 met 472 kiesmannen tegen 59 voor Hoover en in 1936 met 523 stemmen tegen Landon's poovere 8. Hiermede vergeleken staat de tegenwoordige repu- blikeinsdhe candidaat er inderdaad gunstiger voor. Midden October had volgens een der enquêtes Roosevelt in 39 staten met in totaal 437 kiesmannen de leiding, terwijl Willkie in negen staten met 94 kiesmannen voor was. Dit waren de staten Maine, Vermont. Noord- Dakota, Zuid-Dakota. Kansas. Nebraska, Michigan, Illinois en Indiana. Een andere niet-officieele tel ling gaf Roosevelt ongeveer 49 procent en Willkie iets meer dan 40 procent der stemmen, terwijl er 10 procent besluiteloos was. Voor Willkie was de stemming het gunstigst in de staten van het Midden-Noorden, waar hij de lei ding had, terwijl hij in de industriestaten van het Oosten tamelijk dicht achter Roosevelt kwam. In het democratische Zuiden beschikte Roosevelt over ongeveer 72.5 procent der kiezers en in de staten der groote vlakten over circa 60 procent. De orga nisatoren dezer voorstemmingen hebben er echter de aandacht op gevestigd dat de stemmen snel kun nen veranderen en dat in vele staten het blok der besluitelooze kiezers groot genoeg is om eventueel den geheelen staat van den eenen candidaat naar den anderen over te brengen. De republikeinsche zege in Maine, het gunstige resultaat in de voor verkiezingen van Wisconsin, de ondersteuning van Willkie door New-York Times" en „New-York Worldtelegram" alsmede door den vakvereenigings- leider John Lewis en door Henry Ford als vertegen woordiger van ruimen industrieeier kring, hebbenj den republikeinscfaen candidaat in niet geringe mate geholpen. De nieuwe ordening in Oost-Azië. De „Kokoemin Sjimboen": Japan kan de vijan dige houding van Engeland en Amerika in de kwestie van Ned.-Tudië niet langer dulden." Uit Tokio verneemt het D.N.B.: In de voorge schreven nieuwe politiek overeenkomstig de keizer lijke verordening meent de „Kokoemin Sjimboen'* een nieuw diplomatiek offensief te zien van prins Konoje tot regeling van het Chineesche conflict en tot uitvoering van de nieuwe ordening in Oost- Azië. Het blad hecht groote beteekenis aan een on derhoud van Konoje met den uit Nanking terugge keerden specialen afgezant generaal Abe. Het voornaamste onderwerp van bespreking zou geweest zijn de regeling van de diplomatieke be trekkingen tusschen Japan en Nanking-China, en het vraagstuk van den afloop der Chineesche kwes tie. Men constateert dat Tsjoengking nog altijd op de hulp van Engeland en Amerika rekent en den hopeloozen tegenstand voortzet. De houding van Japan tegenover Nanking zal een nieuwe ontwikkeling der betrekkingen tus schen Japan en China doen ontstaan, waardoor aan Tsjang Kai-sjek een nieuwe zware slag wordt toe gebracht. Voorts kan Japan de vijandige houding van Engeland en Amerika in de kwestie van Nc- derlandsch-Indië niet langer dulden. Ook hier zou, wanneer de minister van handel, Kobajasji, die hier uit Batavia teruggekeerd is, verslag heeft uitge bracht, een dienovereenkomstig optreden van Ko noje verwacht kunnen worden. ZWEEDSCH PROTEST TE LONDEN STOCKHOLM, 30 October. (DNB) Naar het Zweedsche persagentschap „Tete" meldt heeft de Zweedsche gezant te Londen opdracht gekregen bij de Britsche regeering te protesteeren tegen de nieuwe ernstige schending van het souvereine Zweedsche gebied door Engelsche bommenwerpers en schadevergoeding hiervoor te eischen. Zooals bekend hebben Engelsche vliegtuigen Dins dag bommen geworpen op Helsingborg. PROGRAMMA ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940. JAARSVELD, 414.4 M. KRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 Gezongen Requiem-Mis. 10.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Fragmenten uit de opera ..La forza del destino" (gr.pl.). 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 KRO-kamerorkest. 3.454.10 Gramo foonmuziek en „In memoriam. gewijd aan de oor logsgesneuvelden". 4.40 ..Allerzielengedachten", voordracht. 5.00 VPRO: Bijbelvertellingen 5.15 Vragen van den dag (A. N. P.). 5.30 Reportage. 5.50 Propaganda-toespraak. 6 00 Gramofoonmuziek. 6.20 Propaganda-toespraak. 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 0.45 Actueele reportage o£ gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten, Engelsch. 7 45 Gramofoonmuziek. Om 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 9.009.15 Be richten, Duitsch. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuziek. 10 30 Omroeporkest. 11.15 Orgel spel. 11.3011.45 Berichten. Engelsch). 12.00 Be richten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A N. P. 1.00 AVRO-Amusemenstorkcst. 1.301.45 Berichten. Engelsch. 2.00 Berichten. Duitsch. 2.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.30 Berichten. Engelsch. 2.45 Radiotooneel. 3.05 Cyclus „Leven en daden onser Doorluchtigste zeehelden 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Verkorte opera „Norma". 4.40 Gra mofoonmuziek. 5.00 Berichten. Duitsch. 5.15 Vragen van den dag (A. N. P.) 5.30 AVRO-Musette-ensem- ble en solist. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Berich ten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007,15. Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7