Bonnen die thans geldig zijn: „Zenuwen" f{j „Nare dagen" usfelcosheidJ*j De Birma-weg een der gevaarlijkste wegen ter wereld. VRTJDAG T NOVEMBER 194Ö H'ASR CE M'S D X'GB EXD 8 LAAI/TC HISIITIN De jongste luchtaanvallen op Engeland. STOCKHOLM. 1 Nov. (D.N.B.) Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Donderdagavond mede dat de vijand sinds Donderdagmiddag een geheele reeks aanvallen op verschillende deelen van Engeland heeft ondernomen. Volgens be richten van persagentschappen werden in den loop van den dag twee steden in Oost-Engeland, verscheidene plaatsen in het Engelsche industrie centrum, de Midlands alsmede Zuid-Wales aan gevallen. Verscheidene aanvallen waren gericht op steden in Zuidoost-Engeland. De aanvallen waren van zeer uitgebreiden aard. Pas Vrijdag morgen werd van Engelsche zijde ook bekend gemaakt dat Stuka's gisteravond een reeks aan vallen op Engeland hebben ondernomen. Het feit, dat de officieele Engelsche communiqués steeds slechts korte mededeelingen bevatten heeft de critiek van de in Londen werkende bui- tenlandsche correspondenten opgewekt. Over de aanvallen van het Duitsche lucht- wapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn, zooals gewoonlijk, slechts heel weinig berich ten uit Engelsche bron beschikbaar. Een geheele reeks van Engelsche plaatsen is vannacht weer aangevallen, maar er wordt beweerd dat de aan vallen „minder hevig dan vroeger" geweest zijn. Londen beleefde bijzonder hevige aanvallen bij het aanbreken van den nacht en in de eerste ochtenduren. Italiaansclie opmarscli in Grieken land versneld. ROME, 1 November. Volgens de laatste be richten uit Argirocastro is de Italiaansclie opmarsch aan alle fronten versneld, nu onverwacht een ver betering in het weer op den Balkan ingetreden is. De Italiaansclie troepen zijn uitgerust met motor rijwielen en fietsen, waarop zij machinegeweren meevoeren. Als eenmaal een stelling betrokken is, wordt het zware geschut met muildieren aange voerd. Het Italiaansche leger bestaat voor het grootste deel uit troepen van het moederland o.a. bersaglieri doch ook Albaansche manschappen nemen deel aan den opmarsch (United Press). Rijkscommissaris reikt onderschei dingen uit aan de commissarissen- generaal. 's GRAVENHAGE, 1 November (A.N.P.) Gis teren heeft de Rijkscommissaris Seyss-Inquart in het bijzijn van zijn naaste medewerkers en zijn gevolmachtigden voor de provinciën, aan de vier commissarissen-generaal, de heeren Fisehböck, Wimmer, Rauter en Schmidt, het Kriegsver- dienstkreutz tweede klasse uitgereikt, dat hun v. egens hunne verdiensten door den Fiihrer is verleend. Slachtoffers van de duisternis. ZWOLLE, 1 November. Gisteravond omstreeks acht uur zijn de 24-jarige M. M., echtgenoote van P. L. en J. R.. echtgenoote van A. G., beiden woon wagenbewoonsters, door de duisternis misleid, met haar fietsen in de stadsgracht gereden. Op het hulpgeroep der vrouwen kwam spoedig hulp opdagen. Menslagade erin J. R.' echtgenoote die het dichtst bij den kademuur lag, uit haar nete lige positie te bevrijden. Zij werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. M. M. die eerst later kon worden opgehaald, bleek reeds te zijn overleden. Het slachtoffer was moeder van drie kinderen. Delft. 1 November. Tengevolge van de diepe duisternis is gisteravond de heer Van der Ende, wonende te Delft, in de gracht aan de voorstraat te water geraakt. In bewusteloozen toestand werd hij op het droge brachtacht. Het toepassen van kunstmatige ademhaling en het toedienen van zuurstof mochten echter niet meer baten. In den af- geloopen nacht is de heer van der Ende over leden. DEVENTER, 1 November. Gisteravond is de 55-jarige D. W. de Weerd, bouwkundige uit Twello bij het oversteken van den weg tegen een wagen van de Geldersche tram gereden. De ge troffene is in den afgeloopen nacht in het zieken huis aan zijn verwondingen overleden. (A.N.P.) ZWARTSLUIS, 1 November. Gisteravond is de 69-jarige A. Brouwer tengevolge van de duister nis over een hekje gestruikeld. Hij is aan de be komen verwondingen overleden. (A.N.P.) Op t de Amsterdamsche Beurs. De door den Duitschen rijksminister van eco nomische zaken genomen maatregelen inzake het Duitsche betalingsverkeer met Nederland beteeke- nen ongetwijfeld een groote verzachting van de tot dusverre geldende bepalingen. Niet alleen kunnen zondm- bijzondere deviezen-vergunning bij een reis naar Nederland Mk. 1000 of f 750 in contanten worden meegenomen, maar bovendien behoeft voor betalingen naar Nederland voor bedragen beneden Mk. 5000 geen deviezen-vergunning te worden aangevraagd, zoodat alle mogelijke betalingen, uit gezonderd verzekeringspremies, daarmede kunnen worden bewerkstelligd, zij het dan ook dat deze be talingen door bemiddeling van het Ned. clearing- Instituut ten uitvoer moet worden gelegd. Het be talingsverkeer wordt door een en ander ten zeerste vergemakkelijkt en is 'n flinke stap op den weg die moet leiden naar een intensieve en regelmatige goederen- en dienstenuitwisseling tusschen Duitsch- land en Nederland. Van niet te onderschatten belang is voorts de wijziging met betrekking toi vermogensinvestee- ring in het Duitsche rijksgebied van in de bezette gebieden woonachtige personen. De interest en op brengsten uit deze beleggingen kunnen in het ver volg zonder deviezenvergunning tot het volle be drag worden overgemaakt en behoeven niet meer via de conversiekas te worden geëfecctueerd. Voor deze beleggingen is tevens de deviezenblokkcering opgeheven, zoodat hier te lande woonachtige be langhebbenden over hun credieten spervorderingen, aandeelrechten, grondbezit en immobiele rechten zonder speciale vergunning onmiddellijk kunnen beschikken. Terwijl de opbrengsten van dergelijke investeeringen op verzoek naar Nederland kunnen worden overgemaakt langs den leg van de clearing, mogen ook effecten van in Nederland woonachtige personen voortaan zonder vergunning van de deviezenbank worden verkocht. Hierbij BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 November 1940. Bevallen: 29 October M. A. Schipper—de Vries, z30 Oct. P. L. Korthuijsvan Wijck d., G. Vastenhout—Wulf f z„ 31 Oct. C. M. Frenaij—Hees terbeek. z.; J. H. HubersGiltaij z., 1 Nov. C. C. de Steenwïnkelvan 't Huil z. Overleden: 30 October: H van Berksel—Gal- liciotte. 78 j.. Ripperdapark: 31 October J. Zelden- rijk (18 j.. Rozenhagenstraat; I. A. M. Aarts jümrner, 42 j., Rollandslaan. De NedeHandsche Pijnstiller (Adv. Ingez. A led.) dient er echter op te worden gewezen, dat bij de overmaking van uit een en ander voortspruitende gelden een evenredige belasting zal worden inge voerd, indien onrechtmatige winsten bij overmaking zouden worden gemaakt. Deze belasting wordt echter slechts geheven indien opbrengsten uit de verzilvering of amortisatie van zulke waarden uit het Duitsche rijk naar het bezette Nederlandsche gebied uiterlijk 31 Decerqber 1944 wordt over gemaakt. Zij bedraagt tot en met 31 December 1941 70 pet., in het jaar 1942 60 pet., in het jaar 1943 40 pet. en in het jaaar 1944 20 pot. en zij wordt bij de overdracht afgehouden. Dit wijst er dus op, dat de sperrmarken waar schijnlijk binnen eenige jaren geheel van het tooneel zullen zijn verdwenen. Hoewel de verzachtingen in kwestie niet gelden voor rentedienst den aan- en verkoop van Dawes en Youngleening, evenmin als voor de Oostenrijksche Volkenbondsleening, de leening der voormalige Tsjecho-Slowaaksche republiek en van de vroegere stad Danzig kan een en ander aan den handel in Duitsche fondsen wellicht ten goede komen en zeker mag toch wel worden aangenomen dat de verbondenheid tusschen Amsterdam en Berlijn als financieele centra inniger zal worden. Brief uit Tokio. TOKIO, October 1940 (van den V.P.B.-correspon- dent): Tusschen de grenzen van de Engelsch-Indische provincie Birma en Tsjoengking, den zetel van de" regeering van Tsjang Kai Sjek, loopt een weg, die 1200 KM lang is en die tevens een van de gevaar lijkste is op de geheele wereld, door de talrijke bergkloven en afgronden, waardoor deze weg wordt doorneden. Op dezen weg nu rollen sinds enkele dagen weder de rijen auto's die van Birma naar Tsjoenking trekken. De Londensche en de New- Yorksche zender hebben medegedeeld dat 1000 rachtauto's onderweg zijn en dat 10.000 koelies onder leiding van Engelsche en Amerikaansche ingenieurs voortdurend bezig zijn met het herstellen an aan den weg toegebrachte schade, zoodat de transporten geen vertraging ondervinden. Tsjang Kai Sjek's troepen zijn over de provincie Sjetzoean verdeeld. Het eene front bereikte in het zuiden de provincie Joennan. De tweede opmarsch- linie van de Chineesche troepen loopt in oostelijke richting en heeft tot doel de provincie Sjetzoean. NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF. Van de oostzijde zijn de Japanners, na maanden lang werkeloos te zijn gebleven, een nieuw offen sief begonnen, met di'ie aanvalscolonnes. Daardoor zijn ongeveer twintig Chineesche divisies ingeslo ten en het is aan slechts enkele troependeelen van Tsjang Kai Sjek gelukt zich aan de omsingeling te onttrekken. Zij hebben zich achter het Japansche front weer aaneen gesloten en een aanval onder nomen om het door de Japanners overmeesterde bruggehoofd Tsjoeki te heroveren. Deze aanval is mislukt. Den Japanners viel een rijke buit in han den in Tsjoeki en nu gaat hun opmarsch voort. De mogelijkheid om Tsjang Kai Sjek van oorlogs materiaal te voorzien wordt steeds kleiner en de toestand van het Chineesche leger wordt van dag tot dag hachelijker. Over het gebergte in het noor den en westen is toevoer onmogelijk. In het oosten staan de Japansche troepen. Van het zuiden uit stonden tot voor kort twee wegen open: de zuid westelijke weg over Hanoi en Joennan naar Tsjoengking en dan die over Rangoon. Er blijft over de weg via Rangoon (Birma) en deze is nu oorzaak van het nieuwe conflict tusschen Engeland en Ja pan. De Japanners hebben onmiddellijk na de ope ning van dezen weg hun bommenwerpers uitge zonden om deze laatste hoop van Tsjang Kai Sjek den bodem in te slaan. Van Japansche zijde be weert men dat zij daarin volkomen zijn geslaagd. Men laat er overigens van diezelfde zijde geen twijfel aan bestaan of deze aanvallen zullen worden gezet, tot het doel van de volslagen blokkade bereikt. De Engelsche hebben zich er over uitgelaten dat er nog een kleine mogelijkheid bestaat de Chi neesche legei's van voorraad te voorzien en wel over Hongkong, hoewel de afstand van Hongkong tot Tsjoenking niet minder dan 1500 kilometer be draagt. Practische beteekenis kan daarom aan deze route niet worden toegekend. EEN OMRINGDE VESTING. De provincie Sjetzoean, het kernland van de regeering van Tsjang Kai Sjek, is derhalve te vergelijken met een aan alle zijden ingesloten ves- ting. In het begin van 1938 moest de Chineesche centrale regeering na den val van Hankou en Nan king naar een anderen zetel omzien. Haar keus viel op Tsjoengking, dat voor Chineesche begrippen toen nog vrijwel buiten schot lag, namelijk in vogelvlucht ongeveer 800 Kilometer van Hankou. Hier werd de tegenstand tegen de Japanners op nieuw georganiseerd. Nu echter begint het er den schijn van te krijgen dat men er in een groote val zit, omgeven als men aan alle zijden is door bergketens. Toen Tsjang Kai Sjek zich in Tsjoengking ves tigde, telde de stad ongeveer 1 millioen inwoners. In enkele maanden echter vestigden zich er zoo veel menschen dat het er overbevolkt werd, hetgeen iets wil zeggen voor China. Duizenden en tien duizenden vluchtelingen uit gebieden, die door de Japanners waren bezet of bezet dreigden te worden, stroomden dagelijks de stad aan de Jangste binnen. Het verkeer werd totaal ontwricht. Huizen en hutten vulden zich tot het laatste hoekje. Vol gens betrouwbare schattingen telt de stad thans niet minder dan 4 millioen inwoners. Bij bomaaqvallen heerscht hier een paniek, die onbeschrijflijk is. Schuilkelders zijn er natuurlijk iets onbekends, zoodat alles de huizen in de nabij heid binnendringt. In zulk een stad zetelt thans de regeering van Tsjang Kai Sjek, die ondanks alles het verzet tot nog toe weet vol te houden. Of dit echter nog lang vol te houden is bij den keer, dien de zaken op het oogenblik nemen, valt sterk te betwijfelen. Dammen HOOFDKLASSE NEDERLANDSCHE DAMBOND. Maandagavond a.s. speelt de Haarlemsche Dam club I in baar clublokaal, bovenzalen van Restau rant Munniks. Groote Markt 10, voor bovenge noemde competitie tegen Damclub „Haarlem" I. Wedstrijdleider is de heer Th. Schijvenaar Sr. {Damclub Oosterkwartier). BROOD BON 12 v. 28 Oct. t.m. 5 Nov 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. KOFFIE EN THEE BON 114 Algem. Distributie- bonboekje van 28 Sept. t.m. 8 Nov. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 42 Algem. Distributie bonboekje van 26 Oct. t.m. 22 Nov. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 07 vleesch van de Vleeschkaart. Van 4 t.m. 17 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vete BON 07 „worst of vleesch- ivaren" 75-150 gr. vleesch- waren. BON 06 geldig t.m. 10 Nov. ZEEP BON 55 T.m. 12 Nov. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. MEEL- EN GRUTTERSWAREN Geldigheidsduur nieuwe bons begint 4 November a.s. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken), van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr. BOTER EN VETTEN BON 15 Boterkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond boter. BON 14 Boterkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond boter. BON 15 Vetkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond margarine of boter. BON 14 Vetkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond margarine of boter. HONDENBROOD BON 6 Tm. 30 Nov. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KAAS BON 52 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas Geldig t.m. 17 Nov. BON 59 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 10 Nov. BRANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 07. 08, 09, 10, 11, 12, 15, 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, 2e perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid, tweede periode: 1 eenheid. BONS 08. 09, 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht m:en geen turf. dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 30 November. KATTENBROOD BON 6 T.m 30 Nov. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. De crematie van ir. J. E. F. de Kok. In ons vorig nummer publiceerden we reeds de rede van jhr. ir. H. Loudon bij de crematie van ir J. E. F. de Kok. Tweede spreker was de heer C. Kolff, voorzit ter van de Nationale Luehtvaartschool. Hij zei, dat het zelden zal zijn voorgekomen, dat zoo velen met dezelfde gevoelens hier samenkwamen, met het gevoel van diepen weemoed, dat zij een man zul len moeten missen, waarvoor zij een hoog gevoel van waardeering koesteren. „Niet in de laatste plaats is dit het geval bij degenen, die behooren tot den grooten kring van de Nederlandsche lucht vaartwereld, die den heer De Kok zoo nauw aan het hart lag en waarvoor hij zoo ontzaglijk veel heeft gedaan. Hij nam hier een bijzondere plaats in, niet door wilsoplegging, maar door zijn helder oordeel en juist inzicht. Toen hij besloot het vliegen zelf te gaan leeren, liet hij zich bij de N. L. S op Waalhaven inschrijven, waar hij met zijn mede leerlingen ongeacht rang en stand als vriend om ging. Zulk een houding heeft hij steeds aange nomen. Binnen korten tijd behaalde ir. De Kok zijn brevet: dikwijls heeft hij verklaard, dat zijn aan genaamste uren die waren, welke hij doorbracht achter het stuur van zijn vliegtuig in het lucht ruim en dat zijn prettigste vacanties de verrre reizen waren, welke hij in gezelschap van Schmidt Crans ondernam. Zijn scheppende geest was met de benutting als ontspanning van d eluchtvaart niet tevreden. Zijn wensch om leiding te geven deed hem het voorzitterschap van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart aanvaarden, waar hij den stoot gaf tot reorganisatie. Voorts was hij voor zitter van het Luchtvaart- en het Luchtverdedi gingsfonds, waardoor tallooze jongens in de ge legenheid werden gesteld vliegen te leeren. Niet alleen sportvliegen had zijn belangstelling; ook het luchtverkeer had zijn volle interesse. Hij aan vaardde het. commissariaat van de K.L.M. en de K.N.I.L.M. en bezette jarenlang den voorzitters- stoel van den raad van beheer van de K.L.M. Hij had dus een open oog voor de luchtvaartbelangen; geen aeroclub of zweefvliegclub die in moeilijk heden verkeerde, klopte vergeefs bij hem aan. Ook met particulieren was dit het geval; steeds stond ir. De Kok gereed, wanneer er leed viel te lenigen. Alles, wat hij in dit opzicht heeft gedaan, zal een lichtend voorbeeld voor ons allen blijven". Tenslotte sprak de heer Kolff nog eenige per soonlijke woorden van afscheid en besloot: „Wij weten, dat geheel Nederland en zeker de Neder landsche luchtvaartwereld u nimmer zullen ver geten. Gij waart een gaaf mensch. Rust in vrede". Toen sprak de heer De Keijser enkele woorden namens de Belgium Shell Company te Brussel waarna een jaargenoot van de promotie 1902 der Militaire Academie een woord van afscheid sprak Namens den Senaat van de Technische Hoogeschon! te Delft werd vervolgens uitdrukking gegeven aan een diep gevoel van weemoed. „Nederland ver liest in ir. De Kok een van zijn groote mannen" zoo eindigde spreker. De broer van ir. De Kok dankte voor de be langstelling, waarna de kist onder de tonen van het „Ave Maria" van Gounod, daalde. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). Surseance van betaling: Namens Jacques Lopes de Leao Laguna, reserve kapitein der Infanterie, afdeelings-commandant bij den Opbouwdienst ter standplaats Alkmaar, voor heen handel gedreven hebbend in moderne reclame materiaal onder den naam „Morena", is door den procureur mr. A. M. C. Persenaire. kantoorhou- dende te Amsterdam aan de Heerengracht 36S, bi de Arrondissements-Reehtbank te Amsterdam inge diend een verzoekschrift om verlenging van sur séance van betaling. Dd. 24 October 1940 is het verhoor bepaald oi_ Maandag. 25 November 1940, des v.m. te '1 uur. in haar Raadkamer in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. Betreffende de aanvrage van surcéance van be taling en de aanbieding van een accoord door d- N.V. A. C. van der Schoot's Bloembollenhandei en Kweekerij, te Hillegom, wordt hierbij kennis gegeven, dat de beraadslaging en beslissing over het aangeboden accoord is uitgesteld, zoodat een en ander niet op 2 November a.s. zal geschieden maar op Zaterdag 23 November 1940, des v.m. te 9.45 uur. Uitgesproken: 25 October: de Coöperatieve Vereeniging: .Coöpe ratieve Handelsvereeniging U.A.", gevestigd te Willemstad. R.-c. mr. F. A. J. Marres, cur. mr. H D. J. Wolfensberger, Dalemsche straat 11, Tliolen Opgeheven wegens gebrek aan actief: N.V. Drukkerij „Huetinck", te Den Haag. Vernietigd op grond van verzet: 25 October: Th. Roepers, Sappemeer. INDISCHE FILM Op 11 November draait in het Verenigingsge bouw der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort de documentaire kleurenfilm der maatschappij „Ne derland" „Kleur en Glorie onzer Tropen". De film begint te Amsterdam. Het eerste gedeelte eindigt te Tandjong Priok. Het Indische gedeelte omvat Sumatra, Java (met Madoera) en Bali. Om deze film te vervaardigen werden 13000 km. over land en 15000 mijlen over zee afgelegd. Het Sint Nicolaasfeest. Sinds jaren ben ik een der genoodigden op het Sint Nicolaasfeest. dat de Onderwijzers van Haar lem voor de kinderen m net Concertgebouw orga- niseeren en telkens weer ging er iets van de uit gelaten vreugde dier jongens en meisjes op mij over. Ik ben er van overtuigd, dat dit St. Nicolaas feest voor zeer vele kindere - vooral voor de on- bemiddelden het groote feest van het jaar is, een feest, dat zij zich heel hun verder leven met dankbaarheid zullen herinneren. Daarom deed het mij zoo'n genoegen te lezen, dat de onderwijzers het St. Nicolaasfeest weer in eere zuller herstellen. Juist nu. dit jaar komt 't den kinderen immers nog meer toe dan anders, omdat zij het n dezen oor logswinter toch reeds zooveel moeilijker zullen heb ben dan andere jaren. Ik zou het daarom zoo jam mer hebben gevonden, als zij ook hun heerlijk St. Nicolaasfeest in het Concertgebouw evenals ver leden jaar hadden moeten missen. Het programma belooft zeer veel. Voor de kleinen komt Sinterklaas zelf en zij krijgen film en tooneel. Voor de ouderen zal onder regie van Herk Bakker Roder ik de Toovenaar worden vertoond. Hulde aan de Haarlemsche onderwijzers, die ook nu weer toonen met de jeugd mede te leven. Laten wij allen door onze bijdragen hen daarin steunen, opdat het weer 'n feest wordt, dat klinkt als 'n klok! J. B. SCHUIL. SKIëN OP HET ZAND. Als voorbereiding voor den aanstaanden winter worden in de omgeving van Berlijn ski-cursussen voor de enthousiaste bewonderaars van deze sport georganiseerd. De eerste schreden op het ongewone schoeisel. (Foto WeltbUd.) IJMUIDEN De visehomzet in October. Was ruim de helft van verleden jaar. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand October 1940 bedroeg f 188.788 tegen f 342.731 in dezelfde maand van het vorige jaar of ruim 50 pet. Uit het cijfer van October blijkt, dat de omzet zich in 'n stijgende lijn beweegt want voor Augus tus en September waren de cijfers resp. f 109.754 en f 164.466. Waarbij dient te worden vermeld, dat deze stijging niet zoozeer het gevolg is van den grooteren aanvoer dan wel van de hoogere visch- prijzen. Vooral de laatste dagen worden zeer hooge prijzen voor de visch betaald. De omzet in de eerste tien maanden van 1940 bedroeg f 2.805.503 tegen f 5.090.675 in hetzelfde tijdvak van 1939. MARKTBERICHTEN. IJmuiden, 1 November. Kleine schol f 40f 22.50. schar f 25f 19, groo ve gul f 31, kleine gul f 17.50, koolvisch f 29f 26, kleine wijting f 17.50f 13.50, alles per 50 K.G Zoetwatervisch: snoek 0.370.36, snoekbaars 1.700.65, baars 0.30, blei 0.190.14, voorn 0.16— 0.12, zeelt 0.40, brasem 0.23, alles per K.G. HEEMSKERK SAMENVOEGING HEEMSKERK- CASTRICUM. Heemskerkers wi"en zelfstandig blijven. Onder leiding van den burgemeester van Heems kerk zijn de raadsleden van deze gemeente voor een voorloopige bespreking van de kwestie der samenvoeging van Heemskerk en Castricum bij een gekomen. Het bleek dat zij niets voor deze samenvoeging voelden. Daarom zal geprobeerd worden gedaan te krijgen, dat Heemskerk zelf standig kan blijven bestaan. Mocht dit niet moge lijk zijn, dan wil men liever samenwerking met Beverwijk, die trouwens reeds in vele opzichten be staat, o.a. wat betreft het onderwijs, rioleering, gas, veiling- en bankwezen. Maandag 4 November, des midddags vier uur, komt de gemeenteraad van Heemskerk voor deze aangelegenheid in openbare vergadering bijeen. HEEMSTEDE Afscheid op het Politiebureau. De hoofdagent-rechercheur B. Silvis en de hoofd agent H. Mulder hebben Donderdag den politie dienst te Heemstede met pensioen verlaten. Te half- vier werden de vertrekkende politieman nen per auto in gezelschap van hun echtgenooten van hun woning gehaald, om nog eenige oogenblik- ken te vertoevén op het bureau, waar zij meer dan 28 jaar hebben gearbeid. Ter verwelkoming waren aanwezig de loco-bur gemeester, Jhr. A. van de Poll, de hoofdinspecteur, de heer A. Berentsen, de inspecteur, de heer B. Hagen, vrijwel het geheele politiecorps en de heer Salomons, rijksveldwachter te Bennebroek: ook eenige ambtenaren van den luchtbeschermings dienst en van het Raadhuis. „Dikwijls", zei Jhr. Van de Poll, „zijn wij hier bijeen geweest om een jubileum te herdenken. Een afscheid doet soms leed. en dit afscheid is al heel bijzonder omdat het betreft twee mannen, die te gelijk gekomen zijn en die nu ook samen den dienst verlaten. Beiden hebben zich volkomen gegeven aan Heemstede en hebben het wel en wee der ge meente meegemaakt. Zij hebber den goeden kant van hun werk begrepen en huldigden den stelre gel: „beter voorkomen dan genezen": zij wilden straffen voorkomen door opvoedend werk". Spreker dankte hem namens het gemeentebestuur speciaal den heer Silvis, die acht maanden tijdens de vacature als inspecteur fungeerde, waarvoor hij zich alleszins bekwaam toonde. Jhr. Van de Poll eindigde met den wensch, dat God hun nog larg de gelegenheid moge geven, van de welverdiende rust te genieten. De hoofdinspecteur dankte beide politiemannen, voor wat zij in het belang van het corps en voor de gemeenschap hebben gedaan. Hij dankte den heer Silvis' in het bijzonder voor de wijze, waarop hij hem ter zijde stond bij zijn in dienst treden in Heemstede als inspecteur van politie. Als stoffelijke blijken van erkentelijkheid voor hun werk overhandigde de heer Berentsen den heer Silvis een wandelstok met zilveren montuur en den heer Mulder een leeslamp. De heeren Mulder en Silvis dankten voor de hartelijke woorden en de fraaie geschenken, vooral omdat die zijn van het geheele corps. Nadat aan de echtgenooten der scheidende poli tiemannen bloemen waren aangeboden, werd op hartelijke wijze afscheid van hen genomen. CURSUS VOOR VVERKLOOZEN. Het bestuur van het algemeen Comité tot ont- wikkelingien ontspanning aan werkloozen te Heem stede, is voornemens bij voldoende deelneming wederom een cursus in hout en koperbewerking te openen. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. P. S. van den RaadtRings, z. S. J. Grootvan Es, d. W. G. BoumanKemker, d. Ondertrouwd G J Beelen en D. M A Steevers. J. H. Hoogendijk en R. Vettewinkel. Getrouwd: H. M. van Fenema én M. C. Brantsma. Overleden: Geen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8