<SH VII® BOUVY KEUKENZOUT, door het Tri-Procédé 73d.pJUiopaA é- De bietencampagne te Halfweg. Athletiek KORT EN BONDIG. De verduistering ACENDA. DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 /2l.HE£Rl'JKlJlS BOUIFiX Suikerfabriek Holland" draait op volle kracht. Bijzonder gunstig percentage suikergehalte. Wie tijdens de herfstmaanden het kleine dorp Halfweg passeert, zal ongetwijfeld de enorme bedrijvigheid, welke de Suikerfabriek „Hol land"' gedurende de bietencampagne veroor zaakt, opgemerkt hebben. Honderden bietenschepen vormen a.h.w. een drijvend dorp, fabrieksarbeiders vinden enkele maanden een dankbare werkgelegenheid en de plaatselijke middenstand ondervindt een merk bare opleving. Reeds in September worden ar beiders uit Gelderland, Noord-Brabant, Lim burg, en Zeeland als bieten- en aardappelen rooiers te werk gesteld. Het zijn stoere, harde werkers deze menschen en in den Haarlem mermeerpolder en de IJpolders worden zij te zamen met de „Hollanders" zeer gewaardeerd. Wie veronderstelt, dat de aanvoer van bieten dit jaar ernstig in moeilijkheden geraakt zou zijn door de benzinebesparing, vergist zich. Wij moeten niet uit het oog verliezen, dat de laatste jaren de aan- 1 voer per ,.as" enorm gestegen was, zoodat de schip pers slechts sporadisch een „vracht" kregen. De autoriteiten van de bezettende macht hebben er echter voor gezorgd, dat duizenden liters benzine gereserveerd bleven voor een snellen bietenaanvoer. welke immers noodzakelijk is voor het behoud van het goede suikergehalte. Een eerste voorwaarde bij de suikerfabricage is, dat de biet „versch" moet zijn. Op benzine behoeft dus niet gekeken te worden en bovendien is, in tegenstelling met andere jaren, de aanvoer meer gecentraliseerd. De tijdsomstandigheden hebben geen stempel ge drukt op den aanvoer, doch de directie heeft ern stige moeilijkheden ondervonden met de verduiste ring van haar gebouwen. Duizenden raampjes wer den zwart geschilderd en wie 's avonds te Halfweg een suikerfabriek tracht te ontdekken, zal dit niet kunnen. De arbeiders hadden, in verband met de hooge temperaturen in de fabriek de gewoonte, dag en nacht de ramen geopend te houden. Nu echter tijdens de duisternis de ramen gesloten moe ten blijven, was er in sommige afdeelingen (waai temperaturen van ongeveer 100 a 150 graden F geregistreerd werden!) een ondragelijke hitte, zoo dat verschillende arbeiders tijdens de nach telijke uren bewusteloos ineenzakten. Door venti latoren aan te brengen is dit euvel zooveel moge lijk verholpen. EEN PRACHTIG, DOCH INGEWIKKELD PROCES. Op het fabrieksterrein liggen de bekende „sui kerbergen" en nadat de kranen met hun kolossale „grijpers" de schepen gelost hebben, brengen de brugkranen op hun beurt de beetwortelen in een goot met warm stroomend water. In deze goot wor den de bieten van de ergste klei ontdaan en zoo komen zij gedeeltelijk gereinigd in de fabriek. Als we het gebouw betreden lijkt het alsof we in een hel geraakt zijn. De machines, waar de bieten nogmaals gereinigd en „gewasschen" worden, ma ken door de ronddraaiende beweging een donderend lawaai en onze rondleider kan zich nauwelijks verstaanbaar maken. De eerste eigenlijke bewer king van de biet is het in reepen snijden, zoodat de zoogenaamde „snijdsels" ontstaan. Om het sap te verkrijgen wordt sinds jaren in alle Hollandsche fabrieken het diffusiestelsel toegepast. De snijdsels worden met water of suikersap uitgeloogd, want het is voor de diffusie geen vereischte dat de omrin gende vloeistof water is, zij kan eveneens een suikeroplossing zijn, mits deze laatste minder ge concentreerd is dan de concentratie in de cellen. De diffusie-batterij bestaat uit een aantal ijzeren ketels, welke onderling door buizen zijn verbonden. In de ketels zijn temperaturen van ongeveer 70 a 80 graden en door aanraking van versche snijdsels daalt de temperatuur, zoodat het sap bij 30 graden de batterij verlaat. De snijdsels, die uitgeloogd zijn, worden als vee voeder gebruikt en dragen den naam „pulp". De pulp bevat nog 0.2 a 0.4 percent suiker. Het sap wordt met de suiker gedeeltelijk ver bonden en vervolgens door koolzuurgas ontleed, dat, terwijl het verwarmd wordt, door de vloeistof geleid wordt. Nu ontstaat de zgn. „schuimaarde" welke als meststof in de polders wel gebruikt wordt. Schuimaarde is dus het uitgeperste neerslag van de koolzure kalk enz. De oplossing wordt gefiltreerd en ingedampt in prachtige toestellen „quadruple effects", welke be slaan uit vier aaneengekoppelde pannen, waar van de eerste door directe stoom verwarmd wordt terwijl de damp, die uit het sap in de eerste pan opstijgt, gebruikt wordt bij de verwarming van het sap in de tweede pan enz. enz. Het koken van de oplossing geschiedt alleen dooi personeel, dat na een jarenlange ervaring bekwaam genoeg is om te beoordeelen of van het „diksap". dat in vacuumpannen op „grein" gekookt wordt, de kristallen de juiste grootte hebben verkregen. Uit deze pannen komt een taaie, dikke brij. de suiker kristallen, welke nog door stroop omgeven zijn. Eenvoudig is nu het verkrijgen van de ruwe suiker, want de centrifuges zorgen er voor, dat de stroop in het midden afvloeit en de suikerkristallen zich in den rand ophoopen. De stroop ondergaat nogmaals verscheidene bewerkingen en zoo kunnen uit het „tweede" en „derde" product ook ;iog sui kerkristallen verkregen worden. Het laatste over blijfsel wordt nog benut, door van deze „melasse" alcohol en spiritus te maken. Een groote boeveel heid gaat naar de spiritusfabrieken te Delft. GESPECIALISEERD PERSONEEL Het is te begrijpen, dat bij dit ingewikkeld pro ces, dat wij in het kort besproken hebben, uit sluitend personeel aan het werk gesteld kan worden dat gespecialiseerd is in één enkoio afdeeling. Bij gevolg heeft de Suikerfabriek „Holland" bekwame arbeiders, die door hun jarenlange ervaring ais hel ware in het vak opgroeien om volledig hun taak te kunnen beheerschcn. Toen de Centrale Suiker Maatschappij, kortweg de C.S.M. genoemd, enkele jaren geleden de „Hol land" niet kon laten werken, aarzelde zij niet om personeel van deze fabriek naar Engeland te zenden om speciaal de „suikerkokets" bekend te maken mot het technische apparaat. De fabriek draait dit jaar op volle kracht en ver werkt per dag ongeveer 2Vo millioen K.G. bieten Dc ruwe suiker wordt met vrachtschepen naar do fabrieken van Wester te Amsterdam overgebracht, waar zij geraffineerd wordt. Van alle Nederlandsche suikerfabrieken levert de „Puttershoek" direct de zuivere suiker. Het technisch personeel werkt met groote nauwkeu righeid de genomen „monsters" uit in 't bedrijfs- en bietenlaboratorium en men kon ons mededeelen. dat het suikerpercentage, dat met de polarisatie- methode berekend wordt, dit jaar bijzonder hoog is. het bedraagt n.l. 18.1 a 18.2. Het drogen van de bie tenbladeren en zelfs van geheele bieten wordt te genwoordig om economische redenen achterwege gelaten. Tien jaren geleden kon de Nederlandsche suikerindustrie ruim 266.000 ton suiker vervaardi gen, een bedrag, dat nog aanzienlijk vergroot werd Wij informeerden hoe het nu eigenlijk stond met de suikervoorziening van ons land. Men vertelde ons en dit moge tot geruststel ling dienen! dat de Hollandsche huismoeder zich geen zorgen behoeft te maken, dat het toegewezen kwantum zal verminderen, want zoo verzekerde men ons: „Er is voldoende", C. F. (Adv. Ingez. Med.) Het handelsverkeer met België. Voor eenige artikelen een regeling getroffen. 's-GRAVENHAGE, 4 Nov. In aansluiting op de' reeds vroeger gegeven bekendmakingen over het betalingsverkeer tusschen het bezette Neder landsche en Belgische gebied kan thans worden medegedeeld, dat eenige regelingen over het goe derenverkeer werden getroffen. Voor eenige artikelen, waarvan de invoer voor de Nederlandsche voorziening van belang is, werden regelingen getroffen waardoor een be paalde invoer in Nederland tot het einde des jaars verzekerd wordt. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de betreffende Nederlandsche rijksbureaux voor de Nijverheid en tot den Economischen Voorlich tingsdienst, Rijnstraat 24, 's-Graverihage. Ten aanzien van goederen waarvoor nog geen nadere regelingen getroffen werden is de invoer uit het bezette gebied mogelijk naar gelang aan Belgische zijde uitvoervergunmgen kunnen wor den verkregen. Ten aanzien van den uitvoer van Nederlandsche goederen naar het bezette Belgische gebied wer den eveneens ten aanzien van bepaalde goederen eenige regelingen getroffen; het crisis uitvoer bureau verstrekt hierover nadere inlichtingen. Ook met betrekking tot den invoer geldt, dat voor die artikelen, waarvoor thans nog geen re geling bestaat, op de tot dusverre gebruikelijke wijze uitvoervergunningen en vereffeningscerti ficaten kunnen worden aangevraagd. Het crisis uitvoerbureau zal daarop na onderzoek en over leg met de terzake bevoegde instanties nader be slissen. (A.N.P.). FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken: 31 Oct. Tjeerd Rinkema, caféhouder, Oenkerk. R.C. Mr. H. J. van Maanen, Cur. Mr. P. T. van der Herberg, Leeuwarden. 31 Oct. De Nalatenschap van wijlen Wa. Wie ling, in leven echtgenoote van H. S. Gratama, Apeldoorn, Boschweg 100. R.C. Mr. H. Sluyter- raan, Cur. Mr. R. Bichon van IJsselmonde, Zutfen, Marschpoortstraat 1. W. J. Essers, vrachtrijder, wonende te Chevre- mont-Kerkrade, Teutelbroekstraat 95. R.C. Mr. Ch. Petit, Cur. Mr. J. Camps, Heerlen. In de week van 28 Oct. t/m. 2 November werden in Nederland 21 faillissementen uitgesproken: Opgeheven wegens gebrek aan actief: W. van Gulik, kleermaker. Tilburg. 30 Oct. J. S. Breuker, Amsterdam. 30 Oct. C. C. J. Schoof, echtgenoote van L. C. Huurman, Amsterdam. 31 Oct. J. A. Resink, te Amsterdam. 31 Oct. P. C. Kohier, Amsterdam. 31 Oct. H. F. J. Verboom. Voorburg. 31 Oct. C. Korpershoek, Den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 28 Oct. J. B. E. Smit, winkelbediende, Tilburg. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. f 96.25 aan pref. en f 116.02 aan conc. crediteuren. 2S Oct. W. C. Hageman, electricien, Dordrecht. Idem. E. G. de Lange, gewezen echtgenoote van J. C. Lepeltak, destijds wonende te Dordrecht. Geëin digd door het verbindend worden der 2e, tevens slotuitdeelingslijst. J. C. Lepeltak, destijds wonende te Dordrecht. Idem. ONGELUK BIJ DEN ARBEID. Maandagmorgen waren twee arbeiders van resp. 34 en 30 jaar bezig met werkzaamheden in de Industriehaven in den Waarderpolder te Haarlem. Zij transporteerden een heipaal, dien zij. op de plaats van bestemming gekomen, tegelijk van hun schouder wierpen. Doordat de grond ongelijk was zwiepte de paal met het eene einde in de hoogte en trof den arbeider J. W. tegen de kin, waardoor hij een kaakfractuur kreeg. Leden van den Onge- vallendienst verbonden hem en brachten hem per ziekenauto naar de Maria-Stichting. JUBILEUM. Op 10 November a.s. zal het 12y2 jaar geleden zijn dat de heer P. A. v. d. Graft in dienst trad bij wasscherij „Zoorein", Brouwersvaart 52 alhier als chauffeur-besteller. Voordien was de jubilaris reeds 13 jaar werkzaam bij Wasscherij ,,'t Spaarne" (eigenaar A. Vasen. :ader van de tegenwoordige firmanten van Was scherij „Zoorein") zoodat de heer v. d. Graft nu reeds meer dan 25 jaar bij de familie Vasen in dienst is. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 r. Bewijs van Nederlanderschap t.n.v. Nijssen— Been, Heerenhoed, 1 paar dameshandschoenen, handwarmer. Distributiestamkaart t.n.v. Ponstein te Amsterdam, Distributiekaart, hondenriem, rij- wielplaatje t.n.v. v. Aalst te Heemstede, schoentje. Distributiestamkaart t.n.v. Geijl, rijwielreparatie- taschje, 1 paar kinder wantjes, Bureau van Politie, Smedestraat; Autoped, Koster, Popelingstraat 3: Broche, Wempe, Plataanstraat 34: Distributiebon. Kater, Zocherstraat 66; Distributiebonnen, v. Wes- terhoven, Minahassastraat 9 zw.; Heerenhoed, Hoe- vens, Minahassastraat 63; 1 paar handschoenen. Van Straaten, Kampersingel 10; 1 paar heerenhand schoenen, Scherpenzeel, Liewegje 18, woonschip Haarlemmerliede; Damesarbandhorloge, Postkan toor loket 17, Ged. Oude Gracht: Heerenhoed. Schaap, Lorentzkade 376: Dameshoed, De Veen. Emostraat 31; Handwarmer, v. d. Vlucht, Zaanen- laan 29; Manteltje. Zandstra, Westergracht «5 rd.. Muts, Lefèbre. Timorstraat 22; Pakje bev. japon. Postkantoor. Tempeliersstraat: Portmonnaie m.i.. Dc Nieuwe. Gen. de la Reijstraat 14; Pakje bev ■r»l. v. Kleef. Bandoengstraat 10; Rijwielplaatje, v. Veen. v. 't Hoffstraat 77;; Riempje, v. d. Waag, Tet- lerodestraat 40 rd.; rijwielplaatje, v. d. Hoek, A. L. Dyscrinckstraat 12: Kinderschoentjes, De Rid der. Kritzingerstraat 33; Schoentje, v. d. Hart, Gael- straat 51; Vulpotlood, Cannegieter, Kleverparkweg 22; 1 paar kinderwantjes. Schaap, Lorentzkade 376. Autoped. Verzijlberg. Hoeufftstraat 4; broche, Kossen. Oranjestraat 37; bril, Bureau van Politie. Smedestraat: ceintuur, v. Weel, Damiatestraat 24; pak dekens, Bureau van Politie, Smedestraat; doos je tafzijde, Schaal, Kloosterstraat 47; 1 paar hand schoenen, v. Batum, Bakenessergracht 52 zw.; hand warmer, v. d. Brands. Stringstraat 2; 2 honden, Kennel Haerlem, Amsterdamschevaart 320; hond, Jamin, Vergierdeweg 5; handwarmer, Reuben. Ko gelstraat 3: kleedje. Vermeer, Reyer Anslostraat 56: muts, v. Weel, Damiatestraat 24; oorbel. Lugt- meyer, Vimkenstraat 46: ring, Dakkenhoven, Scho- terweg 174; rirg en rentezegels, Calandt, Seringen- straat 12: rijwielplaatje. Warmers, Spaarnwouder- straat 15 rd.; rijwielplaatje. Kool. Schoterveen- straat 2; taschje m.i;. Bureau van Politie. Smede straat: tasch inh. schoolboeken. Moorhop, Loots- straat 5; turnpak, Seheclings, Slachthuisstraat 17; taschje m.i., Schous, Gierstraat 64. De nieuwe regeling bij de brandweer. Een verbetering meent commandant C. J. v. d. Broek. Uit een bekendmaking van den Secretaris- Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken aan dc Burgemeesters blijkt, dat met in gang van heden de geheele brandweer onder leiding moet worden gesteld van den commandant der (vrijwillige of beroeps-) brandweer. Het personeel der luchtbescherming wordt daardoor dus in de plaatselijke brandweer ingeschakeld. De heer C. J. van de Broek, de commandant der Vrijwillige Haarlemsche Brandweer deelde ons mede, dat de Haarlemsche Branweer zich tot nu toe theoretisch alleen met de opleiding van de Lucht beschermingsbrandweer bemoeide. Daarna werd deze brandweer ingeschakeld bij den Luchtbescher mingsdienst. De thans ontstane toestand achtte de commandant een groote verbetering. Het dient ver melding, dat het Haarlemsche brandweercollege reeds geruïmen tijd den ouden toestand als onge- wenscht had gekenschetst en een oplossing had voorgestaan zooals die thans is gevonden. BRIDGECLUB „HAARLEM NOORD". Nu het door de gewijzigdé verordening weer mo gelijk is 's avonds wat later op straat te zijn worden de onlargs geschorste wintercompetitiewedstrijden volgens het September-schema voortgezet. De stand is als volgt: Dames WiegminkMuller 45 m.p., heeren Vee- nings-Scheaffer 39JZ m.p., heeren J. J. Walter- Steenkist 39 m.p., heeren Brouwer-Beijer 33Vz m.p., heeren v. d. Bogaard-Dekker 29 m.p., mevr. v. d. Heuvel-hr. Wiegmink 27 m.p. De overige van de 20 ingeschreven paren hebben mirder dan 25 m.p. maar de nieuwe wijze van het toekennen der matchpunten, die door den competi tieleider in deze wedstrijden wordt toegepast, maakt het mogelijk zich in één rende bij de leiders te voegen. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN TE HAARLEM. Op uitnoodiging van het Comité voor Opwekkings samenkomsten zal de Evangelist J. Kits uit Zeist a.s. Donderdag 7 November des middags om 3 uur spreken in de Zuïderkapei aan de Zuiderstraat No. 15 te Haarlem. Verder zal er een viertal lezin gen over het Boek der Openbaring plaats hebben, waarvan de beide eerste op Zondag 10 November door den heer J. A. Verwey. Evangelist te Zwolle gehouden worden: des morgens om 10 uur zal hij spreken over „De openbaring der levenden" en des middags om 4 uur over ..Het oordeel der dooden". De beide laatste lezingen worden op Donderdag 14 November gehouden des middags om 3 uur over: „Het verzegelde boeksken" en des avonds om 8 uur over „De twee getuigen". „ALLE-DAG-KERK" TE HAARLEM. Woensdag 6 November a.s. hoopt de heer Adriaan Pape tijdens den dienst in de Alle-Dag-Kerk eenige liederen ten gehoore brengen. Het orgel wordt be speeld door den heer W. H. Biele. De dienst wordt gehouden in de verwarmde Kerkeraadskamer der Groote Kerk, ingang Oude Groenmarkt. Aanvang 3 uur. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. De statistiek van bezoek en uitleening over October 1940 geeft de volgende cijfers te zien: 1. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2245 personen (vj. 1983), 2022 mannen en 223 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 4264 personen (v.j. 4739), 3813 mannen en 451 Vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 6509 personen (v.j. 6722) 5835 mannen en 674 vrouwen. Uitgeleend werden 10158 boeken (v.j. 7715). 2. Filiaal „Huis te Zaanen". Uitgeleend werden 3308 boeken (v.j. 3091). 3. Hoofdbibliotheek en filiaal. In het. geheel werden uitgeleend 13466 boeken (v.j. 10806). De leeszaal van het filiaal is nog steeds in ge bruik bij den luchtbeschermingsdienst en bleef dus gesloten. FILMNIEUWS. Nederlandsch balletfilmpje. De Nederlandsche filmassociatie „Visie", zal zich geheel gaan toeleggen op een doqploopende productie, aanvankelijk alleen van korte filmpjes, later ook van groote speelfilms. De korte film, waarmede begonnen zal worden draagt den titel van „Droomlandmelodie". Het is een balletfilm waarin het Rodrigoballet optreedt. De hoofdrol zal worden vertolkt door Joke Wells, een jonge Nederlandsche actrice. Over veertien da gen zullen de opnamen beginnen. De regie en het manuscript zijn van Herman Wassenaar, de technische leiding is in handen van Ir. G. Bakos, een Hongaarsch filmoperateur. Frits Lemaire zal aan de camera staan. DAMESKOOR ARS VOCALIS Dinsdagmiddag j.L gaf het dameskoor „Ars Vo- calis" een geslaagd concert in het Diaconessen- huis te Haarlem. Hedenmiddag zingt het koor voor de verpleeg den in „Brederodeduin" met medewerking van de dames Hens va'n der Beek, (sopraan) en Map Strookman (alt). Dc pianobegeleiding wordt verzorgd door Riek Alterino-de Vries. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940. Progr. I Jaarsveld. Na sluiting der zenders gramofoonplatenconcert Progr. IT Kootwijk. Na sluiting der zenders gramofoonplatenconcert voor de Radio Centrales tot 11.00 uur. Progr. III Duitsch station Progr. V Idem. 7.003.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Hold my hand. Terry Shand. 2. Tiger Rag, Nat Gonella. 3. Someday Sweetheart, Joe Venuti. 4. Eine Nacht auf Java, Adalbert Lutter. 5. Goodnight angel, Victor Silvester. 6. You couldn't be cuter. Tommy Dorsey. 7. Standchen auf dem Regenbogen, Will Glahe. 8. My heaven in the pines, Jack White. 9. Let's break the good news, Terry Shand. 10. Rio, Orch. Pésenti. 11 Japanese Sandman, Joe Daniels. 12. Nagasaki, Nat Gonella 13. Farewell Blues, Joe Venuti, 14. Ja bei Nacht, Adalbert Lutter. 15. Please be kind, Victor Silvester. 16. Says my heart, Tommy Dorsey. 17. Sensation, Will Glahe. 18. The last waltz is mine. Jack White. 19. Un baiser, Orch. Pésenti. Prof. dr. Van Schelven 11 November 60 jaar. Prof. dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar in de vaderlandsche- en algemeene geschiedenis der middeleeuwen en van den nieuweren tijd tot pl.m. 1648 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, wo nende te Bentveld, zal Maandag 11 November a.s. den 60-jarigen leeftijd bereiken. Prof. van Schelven werd 11 November 1880 te Haarlem geboren bezocht het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam, waar zijn vader predikant was en studeerde aan de Vrije Universiteit aldaar. In 1908 promoveerde hij als docter in de theologie op een proef schrift: „De Nederlandsche vluchtelingenkerken der 16e eeuw in Duïtschland en Engeland". Na eerst als Geref. predikant te Maarsum en Vlissingen werkzaam te zijn geweest werd hij in 1918 hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Prof. dr. A. A. van Schelven. (Foto Archief H.D.) Prof. van Schelven is bestuurslid van het Histo risch Genootschap en van Groep Nederland van het Internationale Comité voor historische weten schappen en redacteur van het tijdschrift „Neder landsche Hist. Bladen". Hij bereisde Zuid-Afrika en vele landen van Europa. Hij heeft steeds geijverd voor het behoud van een eigen taal in Zuid-Afrika. Zooals wij meldden is prof. van Schelven onlangs toegetreden tot Nationaal Front. Hij is voorzitter geworden van de door Nationaal Front opgerichte cultureele kamer. PRIJSOPDRIJVING. De politie heeft Maandag proces-verbaal opge maakt tegen een 33jarigen leerhandelaar te Haarlem, die zich aan prijsopdrijving schuldig had gemaakt. Er werden 21 platen leer in beslag geno men. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Maandagavond zes uur werd door de politie te Haarlem een 33-jarige man aangehouden, die Zon dagavond in de Spaarnwouderstraat een fiets had gestolen. De man heeft bekend. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE DUISTERNIS EN DE BESTELLERS. Een lezer vestigt er de aandacht op, dat de be stellers, die boodschappen bij de menschen thuis moeten bezorgen, zooveel moeilijkheden van de duisternis ondervinden. „Vroeger" schrijft hij,, „konden zij de huisnummers met een lantaarn be lichten, maar dit is nu verboden. Vele boodschap pen komen nu niet op denzelfde dag ter plaatse zoodat de bestellers er den volgenden dag nog eens op uit moeten". Volgens inzender is dit euvel ge makkelijk te verhelpen. Hij geeft aan de villabe woners in overweging, hun naam en huisnummei in zwarte letters op een wit bord van liefst licht gevende verf aan het tuinhek te bevestigen, en aan de menschen, die in de stad wonen, zulk een duidelijk bord voor het raam te zetten. Dit geef' veel arbeidsbesparing en voorkomt teleurstelling. Spanje neemt het bewind van Tanger over. Bevelhebber van het bezettingsleger krijgt den titel van gouverneur. Officiéél wordt uit Madrid medegedeeld: Het comité van toezicht, de wetgevende vergade ring en het gemengde inlichtingenbureau van de internationale zóne te Tanger staken hun werk zaamheden. De bevelhebber van het Spaansche be zettingsleger, Robert Yuste, neemt als gouverneur en gedelegeerde van den hoogen commissaris van Spaansch Marokko de regeeringszaken van de zóne van Tanger over. Deze verordening treedt op den dag van haar bekendmaking (4 November) in wer king en wordt gemotiveerd door de tegenwoordige internationale situatie. De Madrileensche pers merkt hieromtrent in haar commentaren op, dat deze nieuwe verordening de sluitsteen van de inlijving der zóne van Tanger, waarmede 14 Juni door de bezetting reeds een be gin gemaakt was en dat Tanger thans definitief opgehouden heeft internationaal te zijn. De „Infor- maziones" zegt dat thans een onhoudbaar stelsel is opgeheven. (D. N. B.). Sinfelbaanactie van de N. A. U. een succes. Verschillende steden hebben reeds tot den aanleg besloten. De heer G. E. van der Werff Jr., de voorzitter der Nederlandsche Athletiek Unie meldt dat de actie door het bestuur ingesteld onder het motto: „Meer, sintelbanen in Nederland" een groot succes heeft. Een prachtige sintelbaan is in aanleg op het P.S.V.- veld te Eindhoven, terwijl Leeuwarden, Tilburg, Bussum, Kerkrade en Enschedé den bouw van eer, sintelbaan reeds hebben uitbesteed. Hoe is het mogelijk, zoo verzucht de heer v. d. Werff, dat in een sportstad bij uitnemendheid, zoo als Haarlem toch mderdaad is, nu reeds zooveel jaren wordt gepraat en gepraat en rfien maar niet tot een beslissing kan komen. Ja, meneer v. d. Werff, die sintelbaan.... (Adv. Ingez. Med.) De opbrengsten der P. T. T. in Augustus. De verschillende onderdeelen van het Staatsbe drijf der P.T.T. hebben in Augustus j.l. in totaal 6.062.227 opgebracht. Dit is 621.008 minder dan in Augustus 1939. De mindere ontvangst over de onderdeelen was: posterijen 189.771; telegrafie 273.681; telefonie 303.196. De postchèque en girodienst gaf een meerdere opbrengst van 145.640 te zien. De opbrengst over de maanden Januari t/m Augustus van dit jaar was 48.924.969, dat is 2.390.296 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1939. GEVANGENE ONTSNAPT EN WEER TERUGGEBRACHT. Vrijdagavond is zekere S. uit Amsterdam, die wegens een klein delict in de Strafgevangenis te Haarlem vertoefde, maar die de laatste dagen in het Ziekenhuis St. Johannes de Deo verpleegd werd, daaruit ontsnapt. Onmiddellijk werd zijn opsporing verzocht. Van bevoegde zijde vernemen we, dat de man reeds weer naar de strafgevangenis terug ge bracht is. Slachtoffers der duisternis. I Velen te water geraakt en verdronken. - Het komt helaas maar al te veel voor, dat menschen in het donker den weg niet goed kun nen vinden en te water raken. Uit de Nieuwe Achtergracht en uit de Da Costakade bij de Pot gieterstraat te Amsterdam zijn de lijken opge haald van een 60-jarigen en een 75-jarigen man. Drie bewoners van de Croeselaan te Utrecht, die samen aan het wandelen waren in de duis ternis zijn in den Katharijnesingel geloopen. Op hun geroep om hulp sprongen een inspecteur van politie en twee agenten van het bureau Tolsteeg- singel in den singel en het gelukte twee van de drenkelingen te redden. De derde, de 39-jarige Van Doorn uit de Croeselaan. is verdronken. In Rotterdam is een melkauto in de Nieuwe Haven gereden. De 24-jarige A Kromwijk die naast den chauffeur zat, heeft' zich niet tijdig kunnen redden. Na eenige uren dreggen is zijn lijk opgehaald. De chauffeur wist op den wal te komen. In Alkmaar is een 30-jarige man verdron ken en in Vianen reed de heer J. Baas, misleid door de duisternis, met zijn fiets te water, en kwam om het leven. - In Den Haag. op den Rijswijkschen weg, is een 24-jarig meubelmaker aangehouden, die vroe ger in Den Haag woonde en thans te Amsterdam. Hij kwam echter nog iederen dag naar Den Haag om daar rijwielen te stelen. Hij bekende, er meer dan 35 te hebben ontvreemd. De aangehoudene is een oude bekende van de politie. - Zonder eenige plechtigheid is de nieuwe ver- keersbrug over de Vecht bij Vreeland in gebruik gesteld. De weg is thans van Haarlem tot de Utrechtsche grens gereed. Op 71-jarigen leeftijd is te Oegstgeest over leden de heer J. J. A. d? Koning, gep. commissaris van politie te Hilversum. De heer De Koning is oprichter en eerste directeur geweest van de Modelpolïtievakschool te Hilversum, hij was schrij ver van verschillende politieleerboeken. De over- 'edene was officier in de orde van Oranje-Nasau en ridder in Kroonorde van België. De Broederschap der Notarissen in Neder land zal Zaterdag 16 November zijn jaarlijksche algemeene vergadering houden in de groote zaal van het American Hotel te Amsterdam, (ingang Marnixstraat) Maandagavond gebeurden in Amsterdam verschillende ongelukken. Op de Ceintuurbaan stapte een 50-jarige dame uit een rijdenden motorwagen van de tram en raakte met haar rechterbeen bekneld tusschen motor- en bijwagen. In de Tesselsc hadestraat is een 42-jarige dame van de trap gevallen; zij kreeg een hersenschud ding. Een 70-jarige man liep door de duisternis misleid nabij de Utrechtschestraat in het water van de Prinsengracht, maar werd door een agent gered. Hij kon verder onder geleide huiswaarts gaan. Maandag is een 24-jarige los werkman te Rotterdam aangehouden wegens diefstal van f 1400 ten nadeelé van een winkelier aan de Oranjeboomstraat, wiens achterkamer hij was binnengeslopen. Maandagmiddag heeft te Utrecht een 14- jarige jongen een 8 m.M. hagelpatroon, dien hij van een vriendje had gekregen uit zijn zak laten vallen. De patroon ontplofte en de knaap werd ernstig gewond. ZONSONDERGANG 18.04 ZONSOPKOMST 8 44 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 14.00 Ondergang 23.31 Schijngestalten der maan 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 20 Nov. N.M. Heden: DINSDAG 5 NOVEMBER. Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 1 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kunst zij ms doel" 104 uur. Frans Hals Theater: „Mysterie. Kamer 12", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Op een avond in Mei" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De avonturier van Parijs", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Amor doet in kousen" 2.30, 8.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 6 NOVEMBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonda

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2