3 b: BOSCH De wijzigingen in de distributie. Er werd teveel havermout gekocht. ^'"MKElOXF Reorganisatie bij brandweercorpsen. FLITSEN Dr. Fischböck bezocht Nederlandsche en Duitsche veengebieden FIETSLICHT W Menschen in Amsterdam PTNSDAG 5 NOVEMBER 1940 H A A" R T. E M'S D A 'G B E A D' 4 Puddingpoeder op den bon. Het extra-broodrantsoen voor jongelui. In een persconferentie heeft de directeur van het centrale distributiekantoor de hoer S. de Hoo, eenige toelichtingen gegeven op de nieuwe distri butiemaatregelen. Wij laten zijn uiteenzettingen hier in het kort volgen: ZOETIGHEDEN. De maatregel om deze zoetigheid in de distributie te brengen schijnt een „bittere pil". Men zal zich afvragen of inderdaad de bloempo- sitie van dien aard is, dat deze maatregel noodig was om ons dagelijksche brood veilig te stellen. Het antwoord is ontkennend. Niet de noodzake lijkheid om meer bloem te besparen vormt de on dergrond van dezen maatregel, doch de noodzake lijkheid om voor een bepaalde categorie consumen ten meer brood beschikbaar te stellen. Deze categorie is de groep van jongelieden tus- schen de 14 en 21 jaren (d.w.z. van 14 tot en met 20 jaar). Het is namelijk gebleken, dat deze jongelieden een groote behoefte hebben aan brood. Om aan deze verlangens tegemoet te komen werd aan deze jon gelieden een rantsoen toegekend van 400 gram per week. Een extra broodkaart met 4 bonnen van elk nummer zal hiertoe in den loop der week worden uitgereikt. Indien men bedenkt, dat er circa 1.500.000 personen tot deze categorie behooren, zal men begrijpen, dat er naar een middel gezocht moest worden om de voor dit extra rantsoen benoodigde bloem te kunnen besparen op de huidige consumptie. Het gewone broodrantsoen verder beperken werd niet mogelijk geoordeeld, daarentegen kon het ge bruik van koek, koekjes enz. wel eenigszins wor den ingeperkt. Die hierdoor vrijkomende hoeveelheid bloem kon dan voor het verstrekken van het extra broodrant soen worden aangewend. In dit licht bezien is deze distributie niets anders dan een maatregel om den beschikbaren voorraad bloem op meer doeltreffende wijze aan te wenden. Reeds de eerste dag van deze distributie bleek er bij het publiek een totaal verkeerd beeld van den omvang van deze distributie te bestaan. Men ver keerde blijkbaar in de meening, dat gebak e.d. erg zwaar van gewicht is en dat men d'us voor een broodbon van 100 gram een zeer kleine portie lek kernijen zou kurpen krijgen. Dit is totaal onjuist, immers de rantsoenen voor koekjes, gebak, koek, beschuit en dergelijke zijn afgestemd op de in dit product verwelkte hoeveelheid bloem. Zoo kan men op een broodbon van 100 gram b.v. de volgende minimum hoeveelheden „gebak" betrekken. Speculaas 140 gram Koeltjes 200 gram. Cake 300 gram. Gebak-gebakjes 600 gram. Grootkorstgebak 400 gram. Koek 160 gram. Biscuit 90 gram Beschuit 75 gram. Indien men nu eens uitrekent, wat men voor Zoo'n bonnetje van 100 gram kan koopen (b.v. 2 ons koekjes van 10 cent of een boterletter van een pond) dan valt het heusch genoeg mee. Bovendien zijn er meerdere soorten koekjes bonvrij: b.v. sohuimgebak, weespermoppen en ander gebak, waarin geen bloem is verwerkt, Verder is er nog een belangrijke maatregel ge nomen om de „zoete" consumenten tegemoet te ko men. Er is ml. besloten voortaan het rantsoen bloem of zelfrijzend bakmeel niet meer op een bon van het algemeen distributieboekje beschikbaar te stellen, doch op de bonnen van een in den loop van de week uit te geven bloemkaart. De kaart heeft series van 8 gelijke genummerde bonnen. Iedere maand wordt een serie aangewe zen, Iedere serie van 8 bonnen geeft gedurende de aangewezen maand recht op de volgende pro ducten. 8 keer 50 gram brood of 8 keer y2 rantsoen gebak of 280 gram bloem of zelfrijzend bakmeel. Men krijgt dus door de invoering van de bloem kaart belangrijke voordeelen. Deze zijn: le. Men kan den bloembon omzetten in broo^ of gebak; 2e. Het rantsoen bloem is met 30 gram verhoogd. Uit het bovenstaande moge duidelijk worden, dat de „bittere" pil in deze „zoete" distributie nog al belangrijk meevalt en dat tegenover deze nogal meevallende beperkingen ook diverse winstpunten geboekt kunnen worden. Op eenige punten moet ik nog even de aandacht vestigen en wel de vol gende: 1. De broodbons zijn in den vervolge niet uit sluitend bestemd voor den inkoop bij den bakker, ook de banketbakker en kruidenier kan ze inwisse len voor de bovenomschreven goederen. 2. De verkoop van de tot de groep „gebak" be- hoorende artikelen in hotel, restaurant e.d. kan alleen nog geschieden tegen inwisseling van bonnen. Wisselbonnen van 1/4 rantsoen brood (of gebak) zijn nu ingevoerd. Deze bonnen zijn uitsluitend bestemd voor gebruik in hotels en niet voor inkoop bij de handelaren. EIEREN. De tweede.maatregel, welke de aandacht vraagt Is de distributie van eieren. In het algemeen zal men wel begrepen hebben, dat gezien de noodzakelijke afslachting van pluim vee de distributie van eieren niet achterwege /al kunnen blijven, te meer daar voor een speciale categorie nl. zieken, zwakken en herstellenden de eieren een grootere plaats innemen. Hoewel menig een het versche eitje 's morgens zal missen, is de waarde voor de bovenomschreven categorie van dien aard, dat we hiervoor dit offertje zullen moe ten brengen. Wellicht is het genot van het „Zon- dagsche ei", als men dit bedenkt, des te grooter. Men zal nu ook in hotel en cafés een eierbon moeten inleveren. Gelukkig kunnen wisselbonnen eventueel van een half ei voorloopig achterwege blijven. PEULVRUCHTEN. Alweer een hoopvol geluid beteekent, alhoewel het paradoxaaal klinkt, het verkoopverbod van peulvruchten. Een sperverbod kan twee dingen beteekenen: of het is uit met den verkoop of binnenkort krijgen we distributie. Vooral voor peulvruch ten, waarvoor het laatste geldt, beteekent dit in distributie brengen goed nieuws. Immers nu kan-men binnenkort den nieuwen oogst tege moet zien. Het rantsoen, voorloopig 1 pond per maand is reeds bekend gemaakt en het zal nog maar 14 dagen duren of wij kunnen dit bij uit stek gezonde product weer op het menu plaat sen. Er is reeds bekend gemaakt, dat voorloo pig wellicht grootendeels groene erwten en misschien ook capucijners beschikbaar zullen tUn. Hieruit blijkt, dat in tegenstelling met het vorige jaar alle peulvruchten als keuze-artikel op één bon beschikbaar zullen worden gesteld. Ik wil er reeds nu de aandacht op vestigen, dat dit beteekent dat men den eersten tijd genoegen zal moeten nemen met erwten en capucijners en dat men geleidelijk de bruine boonen wel zal zien verschijnen, doch dan zelf de verhouding zal moeten bepalen. AARDAPPELMEEL ENZ. Een nieuwe maatregel, welke dit week-eind ons bracht, was de invoering van een nieuwen distri butieregel, namelijk de distributie van aardappel meel en sago. Het. was niet langer verantwoord deze artikelen „vrij" te houden. De vlucht hierin werd hoe langer hoe grooter. Voor een zoo belang rijk artikel als aardappelmeel was het niet langer verantwoord, dat de voorraden onnoodig snel uit putten. Om een zoo rationeel mogelijk gebruik te waarborgen was 'het noodig dit artikel onder de distributie te brengen. Het gevolg hiervan is ook, dat de puddingpoeders, bereid uit aardappelmeel, in den laatsten tijd aangeduid als bonvrije pud dingpoeders, op den bon zijn gezet. HAVERMOUT EN GORT. Tenslotte nog de laatste week-eind verrassing op het gebied van distributie, welke zich min of meer geruischloos heeft voltrokken, namelijk de verande ring van den havermoutbon. De vorige perioden had men op een bon de keuze tusschen gort en ha vermout. De ervaring van de laatste maanden heeft geleerd, dat vrijwel iedereen die dezen bon opnam, hiervoor havermout verlangde. Geheele provincies, waar men vroeger bijna uitsluitend gort consu meerde (Friesland, Groningen) wierpen zich nu op de havermout. Het gevolg was in eerste plaats, dat de havermoutfabrieken niet geheel of met groo te moeilijkheden aan de vraag konden voldoen. Daarnaast werd door de abnormaal groote vraag naar havermout een te grooten aanslag gepleegd op de beschikbare havervoorraden, terwijl tenslotte vast stond, dat vele consumenten de havermout kochten om op te slaan voor „slechtere tijden", waardoor de kans bestaat, dat belangrijke voorra den van dit voor de voedselvoorziening zoo prach tige product door bederf zullen verloren gaan. Dit alles maakte het gewenscht de vraag naar haver mout terug te brengen tot normale proporties. Om dit te bereiken werd besloten tot den volgenden maatregel: le. Er wordt één bon aangewezen voor havermout of gort. De geldigiheidsuur wordt bepaald op 2 maanden en het rantsoen op 250 gram. 2e. Daarnaast wordt één bon aangewezen voor uitsluitend gort, geldigheidsduur en rantsoen even eens resp. 2 maanden en 250 gram. Men ziet dus het rantsoen blijft 500 gram in 2 maanden, doch men kan hiervoor ten hoogste 250 gram aan havermout betrekken. Alles met elkaar heeft dit week-einde ons nogal wat verrassingen gebracht. Ik geloof echter aan getoond te hebben, aldus de heer De Hoo, dat over het algemeen de sombere commentaren, welke hier en daar aan deze maatregelen werden verbonden, sterk overdreven zijn en dat het alles met elkaar nog al losloopt. WINKEL NED. UNIE. De Nederlandsche Unie zal Woensdag 6 Novem ber in het perceel Generaal Cronjéstraat 140 te Haarlem-Noord een winkel openen. Het Instituut tot bijscholing van winkelpersoneel heeft te Amsterdam zijn lessen aangevangen. Een der leerlingen legt een proeve van bekwaam heid af. (Foto Pax Holland.) Verduistering var uekenliiiizen en klinieken v relt speciaal gecon troleerd. In verband met de luchtaanvallen. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de burge meesters een circulaire gezonden, waarin o.a. het volgende is geschreven: Het is in den laatsten tijd bij herhaling gecon stateerd, dat ziekenhuizen en klinieken niet zorg vuldig genoeg verduisterd zijn. Daar de ervaring leert, dat bombardementen steeds weer, ook door plotseling opduikende lichtschijnsels veroorzaakt worden en daar naar mij van Duitsche zijde wordt bericht, ziekenhuizen bij herhaling aanvalsdoelen van het Engelsche luchtwapen waren, is het noodzakelijk, dat ziekeninrichtingen de verduis teringsmaatregelen met de meest strikte nauw gezetheid treffen. De Duitsche luchtbeschermings-autoriteit ver zoekt mij een intensieve controle der verduiste ringsmaatregelen van ziekenhuizen en klinieken voor de daarmede belaste instanties te doen in stellen, waarbij aan den dag tredende onvolko menheden onmiddellijk moeten worden verbeterd Bij de controle zal in het bijzonder gelet moe ten worden op de vensters der operatie-zalen, op bovenlichten en op d'e mogelijkheid van het ont staan van lichtreflexen. Ik verzoek u voor zooveel in uw gemeente zie kenhuizen en klinieken aanwezig zijn dienover eenkomstige maatregelen te treffen. De controle mag niet plaats hebben in maanlichte nachten Van de gehouden controle en de daarbij opgedane ervaring dient een proces-verbaal ingezonden te worden aan de rijksinspectie luchtbescherming, De Nederlandsche Pijnstiller Kou Koorts (3§) Griep (Adv. Ingez. Med.) Luchtbeschermingsbrandweer wordt ingelijfd bij het gewone brandweercorps Positie van personeel ongewijzigd. 's GRAVENHAGE 4 November. De secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters geschreven: Naar aanleiding van een brief van den Befehls- haber der Ordnungspolizei deel ik u het volgende mede: In verschillende gemeenten bestaan naast de vrij willige of beroeps-brandweer luchtbeschermings brandweren onder eigen commandanten. Met het oog op den inzet der totale brandweerkrachten, de- aanschaffing van materieel en de eenheid in de leiding der brandbestrijding is deze toestand niet houdbaar meer. Daarom wordt het volgende be paald. Met ingang van heden mbet de geheele brand weer onder leiding worden gesteld van den com mandant der (vrijwillige of beroeps-) brandweer. Deze maatregel beteekent, dat het personeel der luchtbeschermingsbrandweer in de plaatselijke brandweer wordt ingesehageld, waarbij het volgen de in acht genomen moet worden. De brandweercommandant is de leider der ge heele brandweer (met inbegrip van de tot dusver bestaande luchtbeschermingsbrandweer) in de ge meente. De (eventueel aanwezige) speciale com mandant der luchtbeschermingsbrandweer moet verdwijnen. De benaming „luchtbeschermingsbrand weer" mag niet meer gebruikt worden. De luchtbeschermingsbrandweer moet met zijn geheele personeel en materieel in de plaatselijke brandweer opgenomen worden. Het personeel der tot dusver aanwezige luchtbe schermingsbrandweer is dus als een versterking -»- uit luchtbeschermingsoverwegingen der plaatse lijke (vrijwillige of beroeps-) brandweer en als aanvulling te beschouwen. In den huidigen stand van zaken (bijv. vrijwillige toetreding of gevor derd zijn, gekazerneerd of eerst opkomend bij luchtalarm, betaalde of niet betaalde krachten) mag deze regeling geen verandering brengen. Het inzetten van de tot dusver aanwezige lucht beschermingsbrandweer geschiedt voortaan in menwerking met de plaatselijke brandweer op last van den plaatselijken brandweercommandant. Aanschaffing- van materieel der voormalige luchtbeschermingsbrandweer geschiedt plaatselijk door den brandweercommandant. De gezamenlijke brandweren (met inbegrip der voormalige luchtbeschermingsbrandweer) staan, zonder dat dit eenige verandering in de positie van het vrijwillige (of beroeps-) brandweerpersoneel brengt, mede ter beschiking van den luchtbescher mingsdienst. De brandweercommandant moet bij den inzet der brandweer na luchtaanvallen als technisch leider worden beschouwd en is in dat ge val ondergeschikt aan het hoofd van den luchtbe schermingsdienst. (A. N. P.) Rnnd het vacantiekoloniehuis „Ketelaar"' te Ellecom loopen brandtrappen en eens per dag moeten de jeugdige gasten van het huis zich oefenen in het afloopen van deze trappen, om op iedere eventualiteit te zijn voorbereid. (Foto Pax Holland.). NIEUWE SERIE No. 145 Monnikenwerk Van Epscheute is er vast van overtuigd, dat de natuur tegen hem samenspant, want hoe de wind ook waait, elk blad uit de buurt valt in zijn tuintje. Belangstelling voor velerlei kwesties. 's-GRAVENHAGE, 4 November. Dezer dagen heeft de commissaris-generaal voor financiën en economie, minister dr. H. Fischböck, een twee- daagsch bezoek gebracht aan de Groningsche en Oost-Friesche veengebieden. Hij werd hierbij ver gezeld door een aantal Duitsche deskundigen, w.o. graaf Grote van de afdeeling landbouw en veeteelt, terwijl van Nederlandsche zijde aan de reis werd deelgenomen door den directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, dr. ir. L. R. Wentholt, den direc teur van den cultuur-technischen dienst, ir. F. P Mesu en nog eenige deskundigen. Een deel der reis werd bijgewoond door den gouwleider Röver van den gouw Weser-Ems met den Landesbauernführer Gröneveld en naaste medewerkers en door de ge volmachtigden van den Rijkscommissaris voor de provincies Groningen en Drente, resp. Landral dr. Conring en Gauinspector Thiel. Alvorens het veengebied en de daar gevestigde industrieën te bezichtigen, bracht de commissaris- generaal den eersten dag een bezoek aan de haven van Delfzijl. Onder begeleiding van deskundigen zoowel plaatselijke als uit Den Haag werd een rondvaart door de haven ondernomen. Hierbij kon worden vastgesteld, dat de versperringen en ver nielingen, die door de oorlogshandelingen waren teweeg gebracht, volledig uit den weg waren ge ruimd. In de haven heerscht groote bedrijvigheid, er wordt grint uitgevoerd en een belangrijk invoer artikel is hout, dat uit het Oostzeegebied wordt aan gebracht en bestemd is voor Nederlandsch binnen- landsch gebruik. Gedurende den tocht, die op deze bezichtiging volgde, bleek minister Fischböck veel belang te stellen in de economische beteekenis van de veen gebieden en in hun producten. Zoo werden twee groote fabrieken bezocht, n.l. een strookartonlabriek in Sappemeer en een aardappelmeelfabriek in Eexterveensche Kanaal, waarbij de commissaris- generaal zich uitvoerig liet voorlichten omtrent de productie, de prijzen en de afzetmogelijkheden. Ook werd de vraag gesteld, welke exploitatievorm voor- deeliger is voor de boeren: een coöperatieve fabriek of een vennootschap. De strookartonfabriek, die bezocht werd, wordt door een naamlooze vennootschap geëxploiteerd: naast negen van dergelijke fabrieken zijn er in ons land nog negen coöperatieve. De bezochte fabriek, die in 1.878 gevestigd werd, kan 520 ton strookarton in de week produceeren, doch de productie bedraagt op het oogenblik slechts 60 pCt. van deze :apacïteit tengevolge van den verkleinden export. De com- missai-is-generaal zeide zich te zullen bezig houden met de vraag, of nieuwe afzetgebieden voor het strookarton gevonden kunnen worden, niet in het buitenland, doch ook binnenlands door kartonver pakking in de plaats te stellen van houtverpakking ook voor groenten en fruit en daardoor tevens hout te sparen. In Eexterveensche Kanaal werd een van de zestien coöperatieve aardappelmeelfabrieken be zocht; vier fabrieken worden in ons land nog door vennootschappen geëxploiteerd. De bezochte fa briek, die in 1903 gebouwd werd, verwerkt niet minder dan 600.000 hectoliter aardappelen per jaar, (hetgeen overeenkomt met ruim 36.000 ton) en teh thans 350 leden. De Commissaris-generaal infor meerde hier o.m. naar de basis van de coöperatie en naar de rentabiliteit der aandeelen. De leden hebben één aandeel per hectare en moeten 200 hectoliter per hectare leveren; per aandeel, waar voor vroeger honderd gulden moest worden be taald, doch thans 25 gulden, wordt vier procent uit gekeerd. De boeren zijn tevreden, daar zij door de coöperatieve fabrieken in een tijd, waarin nog geen richtprijzen waren vastgesteld, invloed op de prijzen hebben verkregen en niet afhankelijk waren van de prijzen, die de z.g. „speculatieve" fabrieken an ders hadden kunnen vaststellen. Dat is ook de reden geweest voor de oprichting dezer coöpera ties. Ook de ontginningen werden door minister Fischböck bezocht. Een nieuwe „Flachmoor"-kolonie hoogveen met een te dunne laag veen om loo- nend af te turven nabij Bellingwolde had zijn belangstelling. Dit gebied is door den staat gekocht en ontgonnen door werkloozen. De oogst die ieder jaar beter wordt, bestaat thans uit 50 pCt. aard appelen, 25 pCt. rogge en 25 pCt. haver, doch ook erwten en boonen worden er geteeld. De Commis saris-generaal drong er op aan, dat intensief voort gegaan zal worden met de ontginningen, zoodat de 12.000 hectaren van deze soort grond, die nog braak liggen, zoo spoedig mogelijk productief gemaakt zullen worden. Ook de vraag van de afturving dezer gebieden kwam ter sprake. Voorts bezocht minister Fischböck nog afturvin- gen en ontginningswerkzaamheden in het hoogveen LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. (Adv. Ingez. Med.) „Snap je dat nou juffrouw Snap?" Zal juffrouw Snip aan juffrouw Snap vragen. En al zal juffrouw Snap dan van neen schudden, de Amsterdamsche politierechter begreep 't gister ochtend best. En wel zoo best dat juffrouw Snip een zestal guldens zal moeten neertellen om dit begrip te kunnen waardeeren. Juffrouw Snip stond namelijk gisterochtend op het programma van de bonte revue die zich drie maal in de week op het tooneel des politierechters afspeelt. Herman Jan Jacob Kaldemay had de verordening heffing hondenbelasting overtreden, aldus officieel de voordracht van den officier. Oftewel Willy Walden had zijn hondenbelasting vergeten te betalen, minder officieel maar even waar. „Ook zoo'n beroemd artist moet zich aan de Wet houden" vond de rechter en aangezien juffrouw Snip zelf er blijkbaar niet voor voelde om op het tooneel van Vrouwe Justitia op te treden, infor meerde de rechter maar bij den politieagent: „Woont mijnheer in een groot huis?" „Niet grooter dan andere huizen". „Maar hij zal toch wel rijk zijn?" De rechter wou kijken hoeveel gouds hij op het schaaltje der boete kon leggen voordat de balans doorsloeg. Het antwoord was „Dat weet ik niet edelacht bare." „Is zijn hond dan mooi?" „Ik zou hem niet willen hebben edelachtbare." Aldus waren er geen redenen om meer dan zes guldens op het credit van den heer Kaldemay, alias, den heer W. Walden, alias mejuffrouw Snip, van Snip en Snap, te boeken. Straks komt er een briefje in de bus van juffrouw Snip, waarop staat dat ze zes guldens moet be talen. „Mensch" zal ze zeggen tot juffrouw Snap „Ik sta er gewoonweg van te kijijyyijyken". van Valthermond en hij bezichtigde te Tweede Exloermond een van de grootste boerenbedrijven in deze streek. Hij onderhield zich eenigen tijd met den eigenaar en vroeg belangstellend naar de oog sten en de pryzen. Den tweeden dag maakte het gezelschap, waar onder zich de heeren Wentholt en Mesu bevonden, een tocht door de „Landesbauernschaft" Weser- Ems, in de nabijheid van de Nederlandsche grens. Daar werden eveneens ontginningen en kolonies be zichtigd. Het doel was te bezien, welke mogelijk heden er zich voordoen voor een Duitsch-Neder- landsche samenwerking in dit gebied, b.v. ten aan zien van uitwisseling van ervaring en een gemeen schappelijke regeling voor het opnemen van af vloeiend water. Alvorens den tweedaagschen tocht aan te vangen, bezichtigde de Commissaris-generaal den aanleg van den nieuwen Rijksweg AmsterdamUtrecht onder AbcoudeBaambrugge. BESTUUR RIJKSVERZEKERINGSBANK. Tot voorzitter van het bestuur der rijksverzeke ringsbank is in de plaats van mr. dr. H. L. van I'uyl die op verzoek eervol ontslag heeft gekregen, be noemd mr. H. Bijleveld. Tot lid van het bestuur is benoemd mr. G. Jansen,"" te Heemstede. Verhooging van steunuitkeering. In een Maandag gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad heeft wethouder Buur man meegedeeld, dat door middel van de Ver van Ned. Gemeenten bij het Rijk pogingen in het werk worden gesteld tot verhooging van de uit- keering aan steuntrekkenden en armlastigen ta zamen in verband, met de prijsstijging.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5