LaatsU BeciM&i Bonnen die thans geldig zijn: a Ver. Staten heden ter stembus. BURGERLIJKE STAND lp f.Vi ~v AH Hf Hi ill Hf HL üi mi Ais in PAW IA DINSDAG 5 NOVEMBER 194Ö H A 'A" REE M'S D A G BEAD 50 millioen stemmen verwacht. NEW YORK, 5 Nov. (DNB) Het New Yorksche stadsbeeld werd Maandag in sterke mate* beheerscht door de komende verkiezingen. Propaganda-auto's, redenaars op de hoeken der straten en het toenemen de aantal partij-insignes wezen op de groote belangstelling van het publiek. Algemeen wordt aangenomen dat de deelneming aan de verkiezingen alle vroegere records zal breken. Naar schatting zouden in totaal 50 millioen stemmen kunnen worden uitge bracht. De belangstelling voor de verkiezingen is in alle staten even groot. De staat New York heeft 12.000 politiebeambten voor den dienst beschik baar. De rechtbanken blijven Dinsdag tot het einde der verkiezingen open, teneinde minder zware overtredingen terstond te kunnen behandelen. De verkiezingsmachines zijn reeds opgesteld en in be paalde stadsdeelen zijn bijzondere voorzorgsmaat regelen tegen verkiezingszwendel getroffen. De verkiezingen eindigen in New York om 3 uur 's nachts (Midden-Europeesche tijd) en in de westelijke staten naar verhouding later. De ver kiezingsuitslag in New York zal waarschijnlijk tus schen 5 en 6 uur 's morgens (M. E. T.) bekend zijn. De definitieve uitslag der verkiezingen is wel licht pas Woensdag tegen den middag (M. E. T.) bekend, daar een felle strijd verwacht wordt en de laatste stemmen nog de beslissing kunnen brengen. Reuter meldt uit New York: De laatste redevoeringen van Willkie en Roose velt vormden het hoogtepunt van de tot dusverre heftigste verkiezingscampagne. Uit de laatste gepubliceerde niet-officieele en quêtes blijkt dat de republikein Willkie, dank zij zijn energie, groote voordeelen heeft behaald. Will kie beschikt over een specialen trein met twaalf wagons, waarin deskundigen en persvertegenwoor digers met hem meereizen. Het is de vraag of het vertraagde besluit van Roosevelt om zijn tournée te bepalen tot de oostelijke gebieden, den toestand in zijn voordeel zal veranderen. Over het algemeen is men van meening dat de strijd tusschen de beide candidaten zoo fel is, om dat eventueel de doorslag zal worden gegeven door het aanzienlijk aantal kiezers, de z.g. onafhanke- lïjken, die lid zijn van geen van beide partijen. Deze kunnen nl. 't laatste beslissende gewicht in de weegschaal gooien. Een onbekende factor is de invloed van den onlangs genomen maatregel tot in voering van den dienstplicht, welke factor hoofd zakelijk bij de vrouwelijke kiezers, die veertig procent der stemmen vertegenwoordigen, even tueel een belangrijke rol kan spelen. In een gisteravond tot de vrouwen der Vereenig- de Staten gerichte radiorede heeft Willkie Maan dag nogmaals de verzekering gegeven dat hij tegen deelneming aan den Europeeschen oorlog was. Hij kende den oorlog uit ervaring en haatte hem. Elk zijner handelingen als president zou erop gericht zijn de V. S. buiten vreemde oorlogen en in vrede te houden. VOORSPELLINGEN. United Press meldt: Op grond van de berichten, die de „New-York Times" van haar correspondenten in de verschil lende staten ontvangt, heeft dit blad een voorspel ling over het resultaat van de presidentsverkiezing gepubliceerd, waarin Roosevelt 231 stemmen, Willkie 111 worden toegekend, terwijl de overige 189 in totaal zullen 531 stemmen worden uitge bracht twijfelachtig zijn. Van deze 189 stemmen zou de meerderheid een tend enz ten gunste van Willkie vertoonen. Genoemd blad wijst er dan ook op dat Roosevelt zal winnen indien deze neiging ten gunste van den republikeirschen candidaat zich slechts regionaal uitdrukt, want Willkie zou van deze twijfelachtige stemmen alle tot op 34 na moe ten winnen om tot president te worden gekozen. De voorzitter van de democratische partij, Flynn, voorspelt dat Roosevelt 427 op zich zal vereenigen, d.w.z. alle stemmen met uitzondering van die van 9 staten. Anderzijds rekent Martin, de voorzitter van de republikeinsche partij er op, dat er 324 stemmen op Willkie uitgebracht zullen worden en deze de overwinning zal behalen. In 15 staten zijn er communistische kiezerslijsten, in 11 socialisti sche en in 5 staten kiezerslijsten van de socialisti sche arbeiderspartij verboden. De staat New-York staat in het brandpunt van de verkiezingskoorts, daar deze staat als een der sleutelstellingen voor het resultaat van de verkiezing wordt beschouwd. Hier zal dan ook de strijd om de meerderheid uiterst hevig zijn. Waarnemers zijn van meening dat zij kunnen voorspellen dat de overwinning in den staat New-York bij een totaal stemmen van 6 millioen met een kleine meerderheid van slechts ongeveer 50.000 stemmen behaald zal kunnen wor den. Hedenmorgen werd aan het D. N. B. uit New York gemeld: De bevolking van de Vereenigde Staten ziet met de grootste spanning den uitslag van de presi dentsverkiezingen tegemoet, welke in den loop van Woensdag definitief bekend kan zijn. In de be oordeeling der vooruitzichten van beide candi daten is men iets gereserveerder geworden daar men verrassingen niet uitgesloten acht, hoewel men Roosevelt iets meer kans zou willen geven. Al gemeen heerscht echter de opvatting, dat de over winnaar slechts een kleine meerderheid zal be halen. De laatste verkiezingsredevoeringen van Roosevelt, Hull en Willkie hebben geen nieuwe ge zichtspunten opgeleverd. Behalve een president en vice-president moeten bovendien gekozen worden: 35 senatoren en 432 af gevaardigden. Kindcrbijslagverzekering treedt 1 Januari in werking. 's GRAVENHAGE, 5 November. (ANP) In ver band rnet ingekomen verzoeken om inlichtingen ten aanzien van het tijdstip van invoering der kiderbijslagverzekering wordt thans officieel mede gedeeld. dat de kinderbijslagverzekering met in gang van 1 Januari 1941 in werking zal treden. HAARLEM, 5 November 1940. Bevallen 1 November: J. J. Hamvan der Pol d. T. MulderNedervcen d., 3 November: A. KoetseOsterman z.. 4 November: R. A. Rolff Verhek z, C. S. M. van den Bergvan den Berg d., W. M. RoestenbergBosch z., M. I. Jordaan de Boever d., A. M. Jonkervan der Valk, A. M. Meijervan Veen d. Overleden: 2 November: S. H. J. ZwartBrau- tigam, 49 j., Kleverparkweg, 3 November: J. B. 4 maanden, z. v. B. J. Bottter, Gashuislaan; H. M. Willeger-". 63 j.. Tetterodestraat: 4 November M. J. van BockhoovenBelterman, 67 j., Zaancnlaan, H. van der Linden 80 j., Wouwermanstraat; R. J. Arens, 67 j., Kamperlaan. Geen vredesvoorstellen van Duitscliland en Italië. Geruchten te Berlijn tegengesproken. BERLIJN, 4 November. Van semi-offi cieele zijde wordt medegedeeld: Ten aanzien van geruchten, die kortelings weer in de buitenlandsche pers zijn opgedoken betreffende „beweerde vredesvoorstellen van den kant van de spilmogendheden" heeft men vandaag in de Wilhelmstrasse op vragen van buitenlandsche journalisten verklaard dat er wel geen speciale verwijzing voor noodig is dat Duitschland en Italië bij hun huidige bui tenlandsche politieke en militaire positie geen aanleiding hebben om den vijand een vredes aanbod te doen. De V.P.B. correspondent te Berlijn meldt: Uit Engeland duiken den laatsten tijd herhaaldelijk berichten op omtrent vredesstappen van Rome en Berlijn, die door bemiddeling van een Ameri- kaansch gezantschapsattaché te Parijs zouden zijn overgebracht. Naar wij hier vernemen bestaat er te Parijs geen dergelijke gezantschapsattaché en valt er ook overigens geen enkele aanwijzing voor belang stelling van de spil t.a.v vredesinitiatieven te bespeuren. Men wijst in dit verband niet alleen op de militaire situatie, die aan de spil geen aanleiding tot vredespogingen geeft, doch even zeer op de politieke ontwikkeling sinds Florence, die men hier met veel voldoening beoordeelt. De tal rijke geruchten over het verblijf van den Duit- schen gezant te Ankara, Von Papen, in Duitsch land, evenals over een reis naar Duitschland van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, duiden er op al wordt ten opzichte van deze geruchten te Berlijn geen en kele verklaring afgelegd dat men in interna- tiinale kringen concrete politieke en diplomatieke uitwerkingen van de ontmoeting te Florence ver wacht. Ook in het geval van het Grieksch-Ita- liaansche conflict acht men alle vredesgeruchten uit de lucht gegrepen. Men gelooft hier dat er voor Italië geen aanleiding bestaat om de periode der daden opnieuw door een periode van woorden te vervangen. In de Duitsch-Grieksche betrekkingen is noch van de zijde van Berlijn, noch van die van Athene eenige verandering te verwachten. Reorganisatie van het Japansche bankwezen. WASHINGTON, 5 Nov. (DNB) De minister van buitenlandsche zaken Huil heeft Maandag een langdurig onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur Haye, die vervolgens een bezoek bracht aan onderstaatssecretaris Welles. Huil verklaarde later tegenover vertegenwoor digers van de pers dat Haye hem een nota van maarschalk Pëtain had overhandigd, die hij thans liet vertalen. Hij nam aan dat de nota het ant woord was op de mededeeling, die Roosevelt on langs'tot Pétain had gericht. Huil zeide verder dat hij met Haye een langdurig onderhoud had gehad over de wederzijdsche betrekkingen met het doel tot overeenstemming te geraken. Bijzonderheden waren echter niet besproken. In het bijzonder had men de kwestie van de Fransche bezittingen in West-Indië slechts terloops behandeld. De Fransche ambassadeur heeft tegenover pers vertegenwoordigers aangeduid, dat de boodschap van Pétain aan Roosevelt een bekrachtiging vormt van de vroegere Fransche verzekeringen, dat de besprekingen met Duitschland en Italic de souve- reiniteit van het Fransche koloniale bezit niet ra ken, evenmin als een gebruik maken van de Fran sche vlootbases door de asmogendheden. Engelseli patrouillevaartuig verloren gegaan. LONDEN, 5 Nov. (DNB) De Admiraliteit maakt het verlies van het patrouillevaartuig „Tilbury ness" bekend. Het verlies is het gevolg van een actie van vijandelijke vliegtuigen. RIJSTAANBOUW IN DE OEKRAÏNE. verbouw op groote schaal van rijst. De opbrengst zijn met groot succes proeven genomen met den verbonuw op groote schaal van rijst. De opbrengst per H.A. heeft op de proefvelden de verwachtin gen der landbouwkundigen overtroffen, zoodat ge adviseerd is den rijstverbouw in de Oekraine op grooter schaal ter hand te nemen. NIEUWE RUSSISCHE IJSBREKER. LENINGRAD, November (Europapress) Dezer dagen is met succes een proefvaart gehouden met den nieuwen ijsbreker „Levanesky", die de groot ste op dit gebied is. Door extra pantsering van het schip kunnen de meest noordelijke routes bevaren worden, zonder risico van vernieling door hevige ijskruiing. NOORWEGEN VERKOOPT GEZONKEN SCHEPEN. OSLO, November (EPE). De Noorsche molest- verzekering voor schepen biedt gezonken schepen ter groote van 700 tot 4000 ton te koop aan. Zij liggen op een diepte van 10 tot 35 meter. Een ven de schepen is reeds verkocht. Een of twee an dere zullen worden gesloopt. Schaken Eerste lustrum van „Het Oosten". Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de schaakvereeniging ,,'t Oosten" alhier, heeft het lid van deze vereeniging, de heer A. G. van Eis een aardig schertsprobleem gecomponeerd, dat u hieronder afgedrukt vindt. De vereeniging stelt hiervoor een prijs beschikbaar, bestaande uit het boekwerk „80 dagen schaak" door C. J. Brensa. een fraai boek. geschreven naar aanleiding van de schaakmatch EuweAljechin. en dat een histo risch overzicht der schaakgebeurtenissen bevat. In één woord, het is de moeite waard, om ge wonnen te worden. Hieronder volgt het probleem: 'm rb'~ Stand der stukken: Wit: Kdl, Pol, Pc3, La6, Lg7, pionnen b5, b6, c4. e2 "totaal 9 stuks). Zwart: Kb4. Ta2, pionnen a4, a5, cl, d7, d4 en e3 (totaal 8 stuks). Opgave: Wit neemt z'n laatste zet terug, doet een nieuwe zet, waarna helpmat volgt in 2 zetten. Oplossingen moeten worden ingezonden aan ons blad vóór of op Vrijdag 15 November a.s. onder het motto „Schertsprobleem 't Oosten". De oplas sing en den naam van den oplosser zullen worden gepubliceerd in ons nummer van 19 No vember. Amerikaansche schepen aan Engeland verkocht. WASHINGTON, 5 November (D.N.B.) De Amerikaansche federale scheepvaartautoriteiten hebben vergunning verleend tot den verkoop van de volgende vrachtschepen der reederij Lykes aan Engeland: „Quistoonek" (5.144 t.on), „Jelse" (4.994 ton). „Liberty Bell" (5.107 ton), „West Skonk" (5.430 ton), „Oakman" (6.081 ton). Verder werd goedkeuring gegeven tot den verkoop van twee particuliere motorjachten. Onophoudelijke bombardementen in Saloniki. BELGRADO. 5 November. (DNB) Het blad ..Politika" geeft de schildering van een neutrale vluchteling uit Saloniki weer, die verklaarde dat alle menschen, die Saloniki thans kunnen verlaten bevrijd herademen, wanneer zij zich buiten de per manent gevaarlijke zone bevinden. Vier dagen lang duren i-eeds de onophoudelijke oombardementen. Het ergst is het verleden week Donderdag geweest. Toen de eerste bommen vielen, zocht alles in wilde vlucht dekking. Vrijdag be gonnen de bomaanvallen opnieuw. Ook Zaterdag en Zondag zijn er Italiaansche bommenwerpers boven Saloniki geweest. De bomaanvallen waren voornamelijk op het nieuwe spoorwegstation ge richt. De materieele schade is groot. Het hoofdge bouw is halverwege verwoest. Ook andere spoor wegstations hebben geleden. De Joego-Slavische vrije zone in de haven is in het geheel niet gebom bardeerd en heeft ook nog in het geheel geen scha de geleden. Ook van de groote Joego-Slavische ko lonie is niemand gewond. Het leven in Saloniki zelf is erg' moeilijk gewor den. De bevolking bevindt zich voortdurend tehuis en gaat er slechts uit om levensmiddelen te koo- pen en andere dringende zaken af te handelen. De straten zijn volkomen verlaten. De enkele voet gangers loopen hard. Het tramverkeer is wel niet geheel gestaakt, doch de dienst is zeer ongeregeld. Het verkeer van particuliere auto's en taxi's is volkomen stilgelegd, want al deze wagens zijn op gevorderd voor het vervoer van troepen. In de zie kenhuizen zijn vele gewonden ondergebracht. Het particuliere reizigersverkeer is sterk ingekrom pen. Het militaire vervoer geniet overal voorrang. Sinds eenige dagen is er geen nieuw schip meer in de haven van Saloniki aangekomen. Koffie en sui ker is in het geheel niet meer voorradig. Vleesch is slechts op twee dagen in de week verkrijgbaar. Op (le Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM, 5 Nov. (A.N.P.) In het mid delpunt der belangstelling staat vandaag in de Ver eenigde Staten, niet alleen in politieke maar ook in economische kringen, ,de presidentsverkiezing. Voor den duur van vier jaar gaat het Amerikaan sche volk thans zijn staatshoofd kiezen. Meer nog dan ooit te voren wordt, niet alleen in de Vereenig de Staten, maar ook in de geheele wereld, betee- kenis gehecht aan den nieuw te kiezen president. Wie van de twee candidaten, Willkie of Roosevelt, ook gekozen moge worden, vast staat op dit oogen-v blik dat de te kiezen persoonlijkheid een ongekend zware taak zal hebben te vervullen. Onze wereld immers maakt tegenwoordig een enorme, revolutionnaire ontwikkelingsperiode door, van een afmeting, die in de historie nauwelijks haar weerga vindt. Waar Amerika, èn als volk èn als natie in staat is een gewichtige en verstrekkende taak in de wereldhervorming (de noodzakelijkheid hiervan zal door niemand worden ontkend) te ver vullen, komt aan de persoonlijkheid van den toe- komstigen president als politiek- en economisch leider, buitengewone beteekenis toe. Welke ge dragslijn zal door hem in de naaste toekomst wor den ingenomen ten aanzien van het Europeesche conflict? Welke richtlijnen zullen door hem worden aangegeven ten opzichte van de economische struc tuur der Vereenigde Staten in de komende jaren? Zie hier twee problemen waar de toekomst een antwoord op zal moeten geven. Iedereen weet hoe zwaar en moeilijk het is ge worden, vooral na den wereldoorlog, ee~ land door perioden van hoog- en laag conjunctuur heen te leiden. Nog moeilijker is deze taak voor een wereld deel, waar de verhoudingen in afzonderlijke deelen der maatschappij, zooals landbouw, handel en in dustrie van eminent belang zijn, en voor het land zelf, en voor de geheele wereld. De gec'urende het bewind van president Roosevelt getroffen maatre gelen op economisch terrein, mogen veel tegenstand hebben ondervonden, vast staat dat stappen moesten worden genomen om de na 1930 zich openbarende moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Het bui tengewoon hooge percentage der werkloosheid, de groote achterstand ten aanzien van sociale proble men en verhoudingen maakte bet regeeren dan ook tot een zeer speciale, nauwelijks te vervullen taak. De moeilijkheden, waarvoor de toekomstige pre sident als leider van het Amerikaansche volk zich zal zien gesteld, zullen onmiddellijk na de aan vaarding van het ambt zwaar op deze persoonlijk heid drukken. Veel zal door hem zelf kunnen wor den bijgedragen voor de wijze, waarop de wereld hervormingen in de r.aaste toekomst zullen ge schieden. Op den uitkijk aan boord van een Duitscheu onderzeeër tijdens de vaart door het Kanaal. (Foto Weltbild.) Het radium van het Instituut Curie. Door de Duitschers gevonden en aan het Instituut teruggegeven. BERLIJN. 4 November (Van den V.P.B.-corres- pondent'. Het radium van het Instituut Curie, dat een gewicht heeft van 18 gr. en door de Fran sche troepen uit Parijs was „geëvacueerd", is door Duitsche troepen in de nabijheid van de stad Blois aan de Loire teruggevonden en door de be zettingsautoriteiten aan het instituut terug ge geven. Daarmede is deze waardevolle schat weer aan het Parijsche instituut voor onderzoekings doeleinden ter beschikking gesteld. Aan de geschiedenis van deze „evacuatie" ver- leenen wij de volgende bijzonderheden. Bij de nadering der Duitsche troepen werd het radium in looden koppen verpakt en naar een rotskelder bij Blois vervoerd, welke vroeger tot depót van. een groote Parijsche bank had gediend. Hoewel de Duitsche opmarsch over Blois verder ging, werd eerst later de aanwezigheid van dit waarde volle depót vastgesteld. Bij dit radium bevindt zich een hoeveelheid, die door een Belgische mijnonderneming aan difc instituut is uitgeleend. De belangrijkste vind plaats van radium ligt in de Belgische Congo. De 10^2 gr., die aan het Instituut Curie behoo- ren, bevinden zich weer in Parijs, de overige 7V& gram zijn naar België gebracht. Het Parijsche radiumonderzoek is dus voor slechts eenige maan-- den onderbroken geweest. De eenheid in den visclihandel. 's-GRAVENHAGE, 5 November. De „federa tie van Organisaties in het Vischbedrijf" schrijffi ons het volgende: Dezer dagen is een persbericht, afkomstig van het bureau voor economische bedrijfsorganisatie, in de dagbladen verschenen. In dat persbericht werd medegedeeld, dat er twee stroomingen zou den zijn. die beiden trachten de zoo hoog noodiga eenheid op het terrein van den visclihandel en van de vischverwerking tot stand te brengen en dat het secretariaat van een dezer „stroomingen", de Federatie van organisaties in het vischbedrijf, zou worden waargenomen door het secretariaat van het „Verbond van prot.-chr. werkgevers in Nederland". Dit laatste is onjuist. Er bestaat geenerlei organisatorisch verband tusschen laatst genoemd verbond en eerstgenoemde federatie, de F.O.V. Het voorloopig secretariaat der F.O.V. berust bij Mi-. A. Hoekema, advocaat te 's-Gravenhage, die naast enkele andere secretariaten ook dat van den Bond van Nederlandsche haringexpor teurs waarneemt. Het is overigens aan twijfel onderhevig in hoe verre gesproken kan worden van twee „stroo mingen". die de eenheid in het vischbedrijf zoe ken. De F.O.V. wil namelijk zijn een federatie van de op het gebied van de visscherij, vischhandel ea vischverwerking in Nederland bestaande organi saties. Zij wil dus met behoud van het organisato risch gegroeide een organisatie tot stand brengen, in wier boezem de verschillende belangenconflic ten tot oplossing moeten worden gebracht. Het zal uit het bovenstaande duidelijk zijn dat er geen intrinsiek verschil bestaat tusschen dat gene, wat de F.O.V. wil en hetgeen de z.g. andere strooming zou beoogen. (A.N.P.) VAN DE FIETS GEVALLEN. Het vierjarig jongetje T. K. uit de Leliestraat te Haarlem, die Maandagmorgen in de Luzacstraat achter op de fiets van een elfjarigen jongen zat, is er af gevallen, waardoor zijn linkerbeen brak. Hij werd verbonden door leden van den Ongevallen- dienst, die hem vervolgens per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerden.. RADIO-DISTRIBUTIENIEUWS. Hedenavond te. half acht zal voor de Haarlemsche luisteraars over lijn 5 van de Haarlemsche Radio Centrale een extra uitzending plaats hebben over distributie aangelegenheden. VEERTIG JAAR BIJ DEN N.Z.H.T.M. Heden is het veertig jaar geleden dat de heer J. Vrieze, ankerwikkelaar, in dienst trad van de N.Z.H.T.M.. De heer Vriese, die den dag vrij heeft, kreeg heden te zijnen huize bezoek van den directeur der N.Z.H.T.M.. ir. W. J. Burgersdijk, die hem namens de Maatschappij geluk wenschte en hem een enve loppe met inhoud overhandigde. De heer Burgers- dijk was in gezelschap van den-voorzitter van het departement Haarlem der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, den heer Ch.E.Visser. Namens deze Maatschappij ontving de jubilaris een oor konde en een gouden draagpenning. Ook de onmiddellijke chef van den heer Vrieze de heer H. J. Mulder, chef van den Technischen Dienst der N.Z.H.T.M., kwam hem gelukwenschen. Vertegenwoordigers van het Jubileumfonds boden hem een geschenk en een oorkonde aan. IJMUIDEN MARKTBERICHTEN. Deensche consignatievisch: Kleine schol f 736—f 32; schar f 30—f 24: kabel- lauw f 48: lom f 20; groote wijting f 16; klein^vij- ting f 13.50f 8; alles per 50 K.G. Tongen f 3.30—f 2.40 per K.G. Zoetwatervisch per K.G. Snoek 48 ct„ snoekbaars 7063 ct., voorn 16— 12 cent, blei 2521 ct., brasem 32 ct. HEEMSTEDE VENTER ZONDER VERGUNNING EN IDENTITEITSBEWIJS. Door de politie alhier is aangehouden een zekere D. van E. wonende te Amersfoort, die gesignaleerd stond in het Algem. Politieblad tot het ondergaan van 12 dagen hechtenis. Hij ventte alhier zonder ••ergunnmg en w.n tevens niet in het bezit van een identiteitsbewijs, voor welke feiten proces-verbaal is opgemaakt. Opheffing van kleine banken. TOKIO, November (EPE) Volgens mededee- hngen van het Japansche ministerie van Financiën is men voornemens, in het kader van de nieuwe ordening van het economische leven ook het Ja pansche bankwezen te reorganiseeren. In de uit schakeling der kleine banken, die, in verband met het kleine kapitaal, waarover zij beschikken, hei publiek geen volodende waarborg kunnen bieden ziet de minister van Financiën momenteel een der belangrijkste opgaven. Het is verheugend te kun nen constateeren, dat het proces der samensmelting reeds zoo ver gevorderd is. Terwijl er in 1939 nog meer dan 1700 kleine banken in de Japanscne pro vincie zaken deden, is hun aantal thans tot 291 ge daald. Daar echter het totale bedrag aan deposito'; van 232 van deze banken minder dan 50 millioen yen bedraagt, schijnt het in het belang van hei economische leven en van het kleine publiek noodzakelijk tot verdere saneering van het bank wezen over te gaan. Men heeft het voornemen, de bankwet, waarvan het statuut van 1927 een mini mum kapitaal van 1 millioen voorschrijft, dusdanig te wijzigen, dat in de toekomst de banken een mi nimum kapitaal van 5 millioen yen moeten bezitten, zoodat dan banken met een geringer kapitaal zullen worden opgeheven. Hiermede zou het banxwezen van Japan op een heel wat gezondere basis worden gesteld. Huil ontvangt den Franschen ambassadeur. Twee dooden door de duisternis. 's-GRAVENHAGE, 5 November. Om onge veer middernacht hebben eenige agenten, met be hulp van een dreg, uit het water van het Groene- wegje ter hoogte van de Spinozastraat het lijk op- gehaal van den 59-jarigen D. H. H. uit Voorburg. Vermoedelijk is hij kort tevoren door de duister nis te water geraakt. Vanmorgen om ongeveer half acht is in een van de kanalen op het terrein van de groenten an fruitmarkt de 24-jarige landbouwer J. R. uit Rijnsburg te water geraakt en verdronken. De oor zaak ligt vermoedelijk in de duisternis. FINANCIEN. Offieieele valutakoersen der Nederlandsche Bank. 5 November. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New-York 1.88 3 16—1.88 916. Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44.90. Zurich 43.6343.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34. New-York 1.86 1 /2—1.90 1 /4. Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.76—44.94. Zurich 43.59—43.75. BON IS v. 4 t.m. 17 Nov. 2000 gr brood of 2500 gr roggebrood KOFFIE EN THEE BON 114 AlgemDistributie bonboeltje van 28 Sept. t.m. 8 Nov 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 42 Algem Distributie bonboekje van 26 Oct t.m. 22 Nov 1 K.G suiker. VLEESCH EN VLEÏSCHWAREN BON 07 vleesch van de Vleeschkaart. Van 4 t.m. 17 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet. BON 07 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- ivaren. BON 06 geldig t.m. 10 Nov BOTER EN VETTEN BON 15 Boterkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond boter. BON 14 Boterkaart T.m. 8 Nov. 1/2 pond boter BON 15 Vetkaart. T.m. 15 Nov 1/2 pond margarine of boter BON 14 Vetkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond margarine of boter. KAAS BON 52 Algem. Distributie- boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 17 Nov. BON 39 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas Geldig t.m. 10 Nov. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 82 Algem. Distributie boekje T.m. 29 Nov. 250 gr rijst of rijstemeel of rijste bloem of qruttenmeel BON 83 Algem Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 98 Algem. Distributie boekje T.m. 27 Dec. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 93 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. maïzena of griesmeel of sago of aardappelmeel. BON 1 van de Bloemkaart. (Deze kaart moet nog worij den uitgereikt.) T.m. 1 Dec. 50 gram brood of 65 gram roggebrood of 35 gr. meel of bloem of 1/2 rantsoen gebak. EIEREN BON 65 Algem. Distriebutie- boekje. T.m. 17 Nov. 1 ei. KOEK EN GEBAK BON 12 v. d. Broodkaart. T.m. 5 Nov. 1 rantsoen koek of gebak. BON 13 v. d. Broodkaart. T.m. 18 Nov. 1 rantsoen koek of gebak. BON 1 van de Bloemkaart. (Deze kaart moet nog wor- gereikt) T.m. 1 Dec.: 1/2 rantsoen koek of gebak. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr. klein korstgebak 400 gram.) ZEEP BON 55 T.m 12 Nov 150 gr toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr zeeppoeder of 125 qr zeep vlokken of 250 gr zelf werkende u-aschmiddelen ol 200 qr vloeibare zeep 5CHEERZEEP BON 116 T.m 31 Dec. 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep BRANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels 1 eenheid BONS 07. 08, 09, 10, 11. 12, 13 14 Bonkaart distributie cen trale verwarmingI een heid Bons. gemerktBrandstof fen, één eenheid 2e perio de: 1 eenheid Bons. gemerkt: Cokes, één- eenheid. tweede periodel eenheid. BONS C8, 09, 10. 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf (Wenscht m:en geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken Alles geldig tot en met 30 November HONDENBROOD BON 6 Tm. 50 Nov. Groep 1 en 2: 10 K.G Gr 3: 8 K.G Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5. 4 K.G Gr. 6: 3 K.G Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 6 T.m 30 Nov. 1 1/2 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8