Haarlem's Dagblad ^Roosevelt heeft de Ceiding) Biefdebiet. Heemstede en Bennebroek. Democratische zege in den Amerikaanschen Senaat De Italiaansche opmarsch in Griekenland. Nachtelijke aanval op Londen. Op 29 en 30 Nov. eerste collecte Winterhulp. Artikelen ent. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM (Op het gemeentehuis te Nieuw koop is een voederbiet van dertig pond te zien, die gegroeid is op het ont ginning sbedrijf van rietland, dat sinds tien jaar met stedelijk vuil uit Leiden en Wassenaar is opgehoogd.) Amerikaansche presidentsverkiezingen 58e JAARGANG No. 17604 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Een titel als deze op de voorpagina, in een tijd waarin zulke geweldige gebeurtenissen in de we reld plaats grijpen, gebeurtenissen die de grens wijzigingen van ettelijke duizenden kilometers ten gevolge hebben gehad, moge onbelangrijk schijnen. Maar het is goed als wij onze volle aandacht aan de vraagstukken van onze eigen kleine omgeving blijven schenken, welker behartiging trouwens op onzen weg ligt. En dat geldt zeker voor het plaat selijke dagblad. Met belangstelling zullen velen de adviezen van B. en W. van Heemstede en van B. en W. van Ben nebroek over het plan, om deze twee gemeenten samen te voegen, gelezen hebben. Zooals men weet is dit plan geopperd door den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken en maakt het deel uit van een veel grooter bestek, geheel Noordholland betreffende. Daarbij zijn 91 van de 106 gemeenten in deze provincie betrok ken; bij algeheele uitvoering van het plan zouden die 91 door samenvoeging tot 30 verminderd wor den. Maar zoover is het nog geenszins. Immers heeft Den Haag eerst aan het Provinciaal Bestuur en aan alle 91 betrokken gemeentebesturen gele genheid gegeven, hun adviezen over de zaak uit te brengen. Die moeten vóór 15 November uitge bracht zijn. In een geval dat vrij dicht in onze buurt ligt: de voorgestelde fusie van Heemskerk en Castricum, heeft de gemeenteraad van Heems kerk zijn oordeel al uitgesproken en het afwijzen de advies van B. en W. met algemeene stemmen aanvaard. Mocht er samenvoeging moeten komen, dan zou Heemskerk liever met Beverwijk vereenigd willen worden, maar het verkiest verreweg, een afzonderlijke gemeente te blijven. Castricum voelt ook niet voor de vereeniging met Heemskerk en zou liever met Limmen vereend worden. „Wij hebben geen gemeenschappelijke belangen", zeggen Heems kerk en Castricum beide en wat is het vooruitzicht voor een huwelijk, waarbij de eene partij liever ongetrouwd zou blijven, en de andere het oog op een ander meisje heeft? Niet best. In Heemstede en Bennebroek hebben de gemeen teraden zich nog niet uitgesproken. Maar zij zullen eerstdaags bijeen komen, de Heemsteedsche op 7 en de Bennebroeksche op 12 November en beide colleges van. Burgemeester en Wethouders hebben afwijzend advies over de geopperde samenvoeging uitgebracht. De mogelijkheid van andere vereeni- gingen doet zich hier niet voor; beide colleges wil len hun gemeenten zien blijven wat ze zijn. Dat is dus een verschil met het geval Heemskerk-Castri- eum. Heemstede en Bennebroek zijn geen van beide noodlijdende, maar integendeel (naar omstandig heden) welvarende gemeenten, hetgeen vooral voor Heemstede geldt. Dit doet dit geval al sterk afwij ken van vele andere in Noordholland, waarin in derdaad de noodlijdende toestand van een of meer betrokkenen het leidmotief voor een samenvoeging is. Maar er bëstaat, zooals B. en W. van Heem stede in hun betoog aanvoeren, overigens een on gelijksoortigheid tusschen de beide gemeenten die bij fusie tot verhooging van de bestaande uitgaven inplaats van tot bezuiniging zou leiden. Heemstede draagt het karakter van een forensengemeente, Bennebroek dat van een plattelandsgemeente. Werden zij nu samengevoegd, dan zou het geheele grondgebied de Heemsteedsche verzorging vergen, „De aandrang van de ingezetenen van het toege voegde gebied zou onvermijdelijk daartoe leiden, hoewel de behoefte er aan vooralsnog niet bestaat", zeggen B en W. van Heemstede. En hier kan ik het college niet geheel in zijn gedachtengang volgen, ofschoon de noodzakelijkheid der samenvoeging mij ook niet duidelijk is. Heeft het hier niet wat al te veel willen bewijzen? Het is toch wel degelijk mogelijk dat een forensengemeente een plattelands- gedeelte heeft wordt dat ook al niet bewezen door de Glipperbuurt in het bestaande Heemstede? en de Heemsteders zouden na samenvoeging toch mans genoeg blijven om te dure, onvoldoende ge motiveerde wenschen van de hun toegevoegde Bennebroekers het hoofd te blijven bieden. Ook dat woordje „vooralsnog" in, het betoog van B. en W. doet even twijfelen. Is Bennebroek al niet op weg forensengemeente te worden en moet men bij deze dingen niet vooral het oog op de toekomst ge richt houden? Indrukwekkender zijn de argumenten betreffen de verhooging van de levensduurte voor de be volking, die Heemstede aanvoert. Het herinnert er aan dat het bij den groei der eigen gemeente van plattelandsdorp tot forensencentrum ervaren heeft dat de huren enorm zijn gestegen, dat de werkge legenheid afnam omdat cultuurgrond bouwterrein werd en dat de eerste levensbehoeften in prijs stegen terwijl daarentegen de loonen, vooral in de bloembollenteelt, zeer laag bleven, zoodat de oor spronkelijke bewoners van de verandering in het karakter der gemeente niets dan last hébben on dervonden. Hier stelt Heemstede zich op het stand punt der Bennebroekers en voorspelt hun toekom stige droefenis, als een fusie mocht doorgevoerd worden. De argumenten zijn zeker sterk al komt hier weer de gedachte boven: wat is het streek- belang en wat zijn de logische vooruitzichten van Bennebroek? Het is lastig dat Den, Haag zijn in zichten omtrent de voordeelen, die deze samenvoe ging zou bieden, niet heeft geopenbaard. Ook het advies der Provincie is ons niet bekend. Een onzer correspondenten heeft ons overigens gemeld dat het nog niet zeker is of de Heemsteed sche Raad het advies van B. en W. wel zal aan vaarden. Sommige leden zijn vóór samenvoeging omdat zij er een „levenskrachtiger eenheid" van verwachtenhet algemeene argument, door Den Haag ten aanzien van alle geopperde samenvoe gingen gebezigd. Anderen aanvaarden dit wel als principe, maar niet in het bijzondere geval. Maar H zijn er ook, die meenen dat juist de forensen- Alle nieuwtjes in de kranten Zijn niet steeds van groot gewicht, Er wordt ook van vele kanten, Wat men noemt klein goed bericht. En nu kan het heel goed wezen, Dat u mompelt: mij een biet, Als u dit weer krijgt te lezen, Maar zoo min is dit toch niet. Niet alleen is dertig ponden Zelf al een gewichtig ding, Maar op heele andre gronden, Is dit feit ook niet gering. Op het stadsvuil van tien jaren, Bloeit een biet van een formaat, Als haast geen kan evenaren, Die in schooner gronden staat. En een biet die zoo omvangrijk, Waar ook opbloeit, is daarbij, Voor de voeding zeer belangrijk, Zij 't dan niet voor u en mij. Voor het vee is 't een tractatie Waai- het strakjes van geniet Nieuwkoop levert een prestatie Biet nieuw koop op biet gebied Stadsvuil kon tot dorpsschoon worden Dat dus Nieuwkoop dankbaar erft Want dit vindt het best in orde, Als de biet debiet verwerft. P. GASUS Op post in het mijnenveld bij het uitvaren naar open zee. (Foto Welübild.) gemeente Heemstede met de toevoeging van een landelijk deel gediend zal zijn. De Financieele Com missie uit den Raad heeft zich in meerderheid met het advies van B. en W. vereenigd. B. en W. van Bennebroek zijn kort in hun be toog. Zij zeggen dat de gemeente nooit eenigen Rijkssteun heeft behoefd, dat de financiën gezond zijn en de bevolkings-aanwas normaal is, dat Ben nebroek een gezond dorp met een eigen leven is en in geen enkel opzicht behoefte aan samensmelting met een andere gemeente heeft. Wie dit alles overziet vraagt zich af of inderdaad ten aanzien van Heemstede en Bennebroek, evenals ten aanzien van andere gemeenten in deze streek, een ver-doorgevoelde, georganiseerde, in zekere mate gedwongen gemeentelijke samenwerking niet veel grooter en nuttiger resultaten wellicht met vermijding van sommige nieuwe uitgaven zou opleveren dan een samenvoeging. R. P. In den strijd om het presidentschap der Ver- Staten van Amerika heeft Roosevelt de leiding. Een tusschentijdsche telling om 2.55 uur plaatselijke tijd in 76.392 van de 127.245 kies districten leverde naar het D. N. B. uit New York meldt voor Roosevelt 17.061 millioen stemmen op tegen 13.779 millioen voor YVillkie. Roosevelt leidde op dat oogenblik met de stem men van 447 kiesmannen, Willkie met die van 84 kiesmannen. De voorsprong van Roosevelt is vooral groot in Pennsylvania, Indiana, Wisconsin, Califor- nië, Ohio, Missouri en Illinois. Behalve de „New-York Times" en de „New- York Herald Tribune", heeft reeds een groot aantal toonaangevende bladen, dat tot nu toe voor Willkie was, Roosevelt als overwinnaar aangewezen. De republikeinsche candidaat voor het vice- presidentschap McNary heeft om 1.40 plaats, tijd de stembusnederlaag der republikeinen toegegeven. Willkie had kort daarvoor gezegd voor den volgenden ochtend geen verklaring meer te willen afleggen. Associated Press meldt de eerste resultaten van de verkiezingen uit Alabama, itelgens welke Roo sevelt 660 en Willkie vijf stemmen heeft behaald. In het kiesdistrict Martin in Alabama kreeg Roo sevelt acht stemmen en Willkie geen enkele. Ala bama is een oud-democratisch bolwerk. Uit de eerste niet-officieele resultaten uit Houston in Texas van 33 kiesdistricten in het graaf schap Sarris, waarvan de stemmen nog niet volle dig zijn geteld, blijkt dat Roosevelt 756 en Willkie 174 stemmen heeft gekregen. Ook Texas is een de mocratisch bolwerk en stemde in Januari 1936 voor Roosevelt in een verhouding van zeven tot een. De eerste stad van Massachusetts, die haar ver kiezingsuitslag bekend gemaakt heeft, is Goshen. Voor Willkie werden 140 stemmen uitgebracht en 11 voor Roosevelt. Bij de laatste verkiezing kreeg de repuiblikeinsche candidaat Landon 115 en Roo sevelt 10 stemmen. GEWELDIGE OPKOMST DER KIEZERS. NEW-YORK, 6 Nov. (D.N.B.) Om 9 uur des avonds (plaats, tijd), d.i. 4 uur 's morgens Duit- sche zomertijd, zijn de stemlokalen van den belang rijksten staat New-York gesloten. Natuurlijk duurt het nog geruimen tijd voor de stemmen geteld zijn, want men rekent op een in de Amerikaansche ge schiedenis ongekende" deelneming aan de verkiezin gen. Waarschijnlijk 50 millioen stemmen. Vóór 6 uur. plaats, tijd, d.w.z. 13 uur Duitschen zomertijd, zijn geen definitieve resultaten te verwachten. In regeeringskringen te Washington was de stem ming op den verkiezingsdag voortdurend vol ver trouwen, ofschoon weddenschappen van 4 of zelfs 2 tegen 1 tegen Willkie niet meer aangenomen wer den. Berichten uit alle staten wijzen er op, dat tot den middag overal 60 tot 75 procent der kiezers reeds hun stem hadden uitgebracht, waaruit ge concludeerd kan worden dat ditmaal het record aantal van 50 millioen stemmen bereikt wordt, d.w.z. dat ook de groote massa der „onpolitieke burgers", die zich anders niet met de verkiezingen inlaat, ter stembus gegaan is. Vele deskundigen beschouwden dit als een goed teeken voor Willkie. Niettemin achtte men echter Roosevelt's kansen beter, want voor hem stemt het geweldige blok van de door hem in het geheele land geschapen bureaucratie, alsmede de kringen, aan wie hij re- geeringsorders heeft* verschaft. Voor werkverschaf fing en voor bewapeningsorders zijn Roosevelt de laatste jaren door het parlement fantastische som men ter beschikking gesteld en de daarbij geïnte resseerde kringen verwachten met stelligheid dat het parlement nieuwe bedragen zal voteeren, als Roosevelt herkozen wordt. Talrijke Amerikanen zijn waarschijnlijk door de, vooral sedert het voor jaar gevoerde, stelselmatige propaganda tegen het nieuwe Duitschland er toe gebracht voor Roosevelt te stemmen. Willkie is waarschijnlijk zeker van de stemmen der isolationisten en van hen, die princi pieel tegen een derde ambtsperiode zijn. Daarbij komt het groote aantal dergenen die niet kunnen inzien, waarom zij voor „Engeland of Indo-China" hun bloed moeten vergieten en de groote schare jonge Amerikanen, die bovendien Roosevelt's systeem van werkloozensteun en werkverschaffing onteerend en on-Amerikaansch achten. De wijze, waarop Willkie in weerwil van deels heftige aanvallen zijn verkiezingsstrijd gevoerd heeft, heeft in de kringen der on-politieke burgers een goeden indruk gewekt. Het tijdstip van sluiting der stembussen is in de verschillende staten hoofdzakelijk tengevolge van de uiteenloopende normaaltijden zeer verschillend. Gewoonlijk wacht ingeval van een geweldige meer derheid van een candidaat de tegenstander het defi nitieve resultaat niet af, doch „concedeert" hij de stemming, terwijl hij den overwinnaar een felicita tietelegram zendt. De even na elf uur New Yorksche tijd binnen gekomen uitslagen wezen op een scherpen strijd tusschen Willkie en Roosevelt om den staat New York. Roosevelt had op dat tijdstip rond 1,19 mil lioen stemmen voor zich gewonnen, tegen Willkie 1,11 millioen. In de City leidde Roosevelt met 3 tegen 2, terwijl in de voorsteden, die steeds repu- blikeindsch zijn geweest, Willkie met 4 tegen 3 leidde. Roosevelt gaf tegen 10 uur 's avonds in een tele foongesprek met den voorzitter van den democra- tischen partijraad uiting aan zijn vertrouwen in de overwinning. Willkie daarentegen verklaarde dat de vei-kiezingsstrijd met een paardenren zou kunnen worden vergeleken en dat men den uitslag nauwe lijks voor Woensdag zou kunnen weten.. Ondanks de groote spanning hebben zich tot dus ver geen ei'nstige incidenten voorgedaan. Slechts zijn enkele personen gearresteerd wegens pogingen tot het plegen van verkiezingsfraude. Bij het vallen van den avond werd het straatverkeer op Broadway voortdurend drukker. Sterke afdeelingen politie trokken door de straten. Het gedrang in de buurt van het gebouw der „New Yoi-k Times" werd lang- zamei-hand zoo groot, dat het vei'keer moest worden omgelegd en de trams niet langer konden rijden. Nader verneemt het D. N. B.: Volgens schat tingen van de politie bevonden zich vannacht ongeveer 500.000 New Yorkers op Broadway en Times Squai'e, om daar de verkiezingsresulta ten af te wachten. Het stedelijk bestuur van New York had 19.000 man politie op de been gebracht. De brandweer werd terstond na het vallen van de duisternis niet minder dan 100 maal gealarmeerd. In de meeste gevallen be trof het vuurwerk,, dat door de menigte op straat werd afgestoken. DE CANDIDATEN TER STEMBUS Vernomen wordt voorts dat de republikeinsche candidaat Willkie des ochtends in New-York zijn stem uitbracht, terwijl Roosevelt des middags in Hydepark stemde. In New York waren bijna alle zaken en kantoren gesloten. Tot aan het sluiten van de urnen mochten er geen alcoholische dranken worden geschonken. Alle hotels en restaurants wa ren van des avonds negen uur af voorbereid op een massabezoek en speciale verkiezingsfeesten. Willkie heeft sedert zijn candidaatstelling voor de ï'epublikeinen (eind Juni) ongeveer 30.000 mijl in 34 der 48 staten afgelegd, voor 12 millioen men- schen gesproken en tusschen half September en eind October 450 redevoeringen gehouden. Roose velt had voor zijn eindcampagne rok gebi'uik ge maakt van de medewerking van minister Huil, Dorothy Thompson en filmsterren uit Hollywood. REPUBLIKEINSCHE PARTIJ LEIDERS BIJEEN. NEW YORK 6 November (D. N. B.) De repu blikeinsche candidaat voor het presidentschap Willkie heeft te middernachs een vergadering van de republikeinsche partijleiders belegd. Er werd niet gezegd omtrent hetgeen besproken zou worden. De democratische candidaat voor het vice-pre- sidentschap, Wallace, verklaarde kort voor midder nacht dat hfj over het verloop der verkiezingen te vreden was en later een verklaring zou afleggen. Ook Willkie heeft een rede voor zijn aanhangei-s aangekondigd. NEW-YORK, 6 Nov. (D.N.B.) De demo cratische meerderheid in den Senaat is reeds thans een feit. Met zeven democratische sena- toi-en die nieuw gekozen zijn, beschikken de Democraten over in totaal 51 zetels in den Se naat. Voor een meerderheid zijn 49 zetels noodzakelijk. De Republikeinen beschikken met 3 nieuw gekozen Senatoren over in totaal 18 zetels. Vei'der zijn tot dusverre, wat de gouverneurs betreft, zeven democraten gekozen tegen één republikein. De democraten hebben een gou verneurspost gewonnen, ongewijzigd bleven 11 democratische en 3 republikeinsche gouver neurszetels. Voor het Congres werden tot 2 uur 15 Ame rikaanschen tijd gekozen 155 democraten, 37 republikeinen, 1 afgevaardigde der arbeiders partij en 1 onafhankelijke. Nog niet beslist was toen over 241 zetels van afgevaardigden. Engelsch-Turksck contact. BELGRADO, 6 November (D.N.B.) De cor respondent van de „Politika" te Istanboel meldt dat de chef van den generalen staf van het Britsche leger in het nabije Oosten, generaal Smith, wederom te Ankara is aangekomen en daar met Turksche politieke en militaire kringen nauw contact onder houdt. Woensdag 6 November 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Italianen trekken profijt van het betere weer. STOCKHOLM, 5 November (D.N.B.) „Nya Dagligt Allehanda" brengt een vrij uitvoerig bex'icht van een Amerikaansch persagentschap, waarin o.a. medegedeeld wordt dat de Italianen thans partij getrokken hebben van het betere weer. Zij hebben een grootscheepsch offensief op touw gezet. Het ziet er naar uit, alsof de Grieksche troepen zich moeten terugtrekken, als zij het leven er althans nog willen afbren gen. Dit staat in verband met het feit dat de Italianen geconcentreerde bomaanvallen op de rotsvestingen van de Grieken uitvoeren. Zware artillerie is door de Italianen in de voorste linies in actie gebracht. Zelfs de vernieling, die de Grieksche artillerie aan de wegen aangericht heeft, heeft niet verhinderd dat de Italiaansche pioniers deze zeer spoedig weer gerepareei'd hebben, zoodat de Italiaansche artillerie thans zonder moeilijk heden oprukt. Onder de Italiaansche troepen be vinden zich ook Albaansche eenheden, die een goeden indruk maken. Uit Ljubojna aan de Grieksch-Jo.ego-Slavische grens meldt de Pi-avda, dat gistei-en de gevechten in den sector Kortsja-Florina met de grootste hevig heid zijn voortgezet. Het is zonnig en winderig weei-, zoodat aan de Joego-Slavische grens het machinegeweervuur en kanongebulder heel dui delijk hoorbaar is. De Italiaansche Alpenjagers strijden vooral om een hoogte, welke de vlakte van Korga beheerscht en strategisch van zeer groot belang is. Maandag heeft aan beide zijden ook het lucht- wapen aan den strijd deelgenomen. KRACHTIG OPTREDEN DER BEIDE LUCHTMACHTEN. BELGRADO, 6 November (D.N.B.) De cor respondent van de „Vreme" te Gjevgjelja (he$ Joego-Slavische grensstation op het traject Sa* loniki-Belgrado) meldt dat Dinsdag de Grieksche zoowel als de Italiaansche luchtmacht tot krach tiger acties zijn overgegaan. Uit Saloniki wordt vernomen dat zich van de bevolking der stad een panische angst meester heft gemaakt en dat zij in schai-en de stad verlaat. De Grieksche autoi-i- teiten hebben een strenge veroxdening uitge vaardigd, volgens welke alle eigenaren van winkels en werkplaatsen him zaken evenals vroeger, open moeten houden. STOCKHOLM, 6 November (D.N.B.) Nadat gisteren overdag viermaal luchtalarm was gemaakt, hebben de Londenaars, naar uit de berichten uit Engeland blijkt, weder aan een, den geheelen nacht durenden aanval, blootgestaan. De dix-ecteur-generaal van de Winterhulp Nederland deelt mede, dat op 29 en 30 No vember a.s. de eerste collecte zal worden ge houden. Den burgemeesters is verzocht terstond maatregelen te treffen welke het welslagen van deze collecte waax-borgen, zooals het op roepen van collectanten enz. A.N.P.) Bij de gemeente-reiniging te Haarlem is het paard in eere hersteld en de levende tractie geniet thans even goede verzorging als tot vooï kort de mechanische, zooals bovenstaande foto duidelijk laat zien. (Foto De Haas.) HEDEN: 8 PAGINA'S l R. P.: Heemstede en Bennebroek pag. 1 I P. Gasus: Bietdebiet. pag. 1 1 Uit de Pers. pag. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en 1 daarbuiten. pag. 3 I Ir. Ringers over den wederopbouw f van getroffen gebieden pag 3 K. de Jong: Volksconcert der H.O.V. pag. 2 Flitsen: Opstaan! pag. 3 g v. T.: „Maanverlichte straten", pag. 3 J LQatste Berichten op pagina 6 j De laatste Noordoostpolderwerken, welke aan het droogmalen van het nieuwe gebied voorafgaan, worden thans bij Lemmer voltooid. De werkzaamheden aan het kanaal, waardoor de scheepvaart via de schutsluis in en uit den polder kan komen, wanneer half November de omringdijk geheel gesloten zal zijn. XFoto Pax Holland.),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1