Jladia TüeceCdcecocd uec&etecd Volksconcert. N.V. „GRANITO" AGENDA. Uit de Pers. De verduistering KORT EN BONDIG. Speet m Spel j WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940 HAARLEM'S DAG BLAD 2 Haarlemsche Orkestvereeniging. De invloed van het nieuwe 14 daagsche maan- abonnement op hei bezoek van het nu Dinsdagavond gegeven volksconcert was duidelijk merkbaar: dit concert was veel drukker bezocht dan dat van een week geleden, 't Is eigenlijk jammer dat er nog geen bruikbaar maansurrogaat uitgevonden is. De uitvinder zou. als hij er octrooi op kreeg, er schat ten mee verdienen en in elk geval heel veel men- schen er mee gerieven. Misschien komt het er nog wel. Er was dus vrij veel publiek. Dat was een geluk kige omstandigheid voor den jongen vioolsolist Dick de Reus, die dezen avond optrad. Vermoedelijk was dat optreden zijn debuut op het „groote" podium, althans als we waarschijnlijk voorafgegane presta ties op voordrachtsoefeningen en einduitvoeringen van het Amsterdamsch Conservatorium buiten re kening laten. Dick de Reus is n.l. een pupil dier instelling, en wel een, die haar en in 't bijzonder zijn leermeester Herman Leydesdorff reeds nu tot eer strekt. Uiterlijk was zijn verschijning nog niet imponeerend; hij kwam te vroeg op; hij stond er schijnbaar onbewogen. Maar wie alleen maar luisterde, kreeg heel andere indrukken. Daar zat warmte in die vertolking van Max Bruch's 1ste Vioolconcert en bovendien een heel wat grootere technische beheersching dan die waarvan „gearri veerde" violisten op hetzelfde podium wel eens blijk gegeven hebben. Dat was bij De Reus alles zuiver van intonatie en duidelijk in het passagewerk, mooi van toon in de cantilenes van het Voorspel en het Adagio, brillant en levendig in de Finale. Niet dat De Reus nu al de bovenste sport van den violisti- schen ladder bereikt zou hebben: er zijn nog onvol komenheden in zijn spel te corrigeeren. Zijn stok- voering is vaak nog wat ruw, speciaal bij de wisse ling van op- en afstreek vice versa; zijn overgangen van een hoogere naar een lagere positie zijn nog niet altijd mooi. Maar deze en dergelijke „Erden- reste" zal hij op den duur waarschijnlijk zelf wel „zu tragen peinlich" vinden, en dan behoeven we aan de eliminatie er van niet te twijfelen. In elk geval hield zijn vertolking een mooie belofte in; de zeer warme bijval dien hij met zijn spel oogstte, moge voor hem een aansporing zijn om dat spel nog te perfectionneeren. Dat hij een deel van dien bijval aan den dirigent Marinus Adam en aan het orkest endosseerde, geschiedde volkomen, terecht, want die hadden den jongen violist uitstekend ter zijde gestaan. Omtrent het overige, wat dezen avond ten gehoore gebracht werd, kunnen we kort zijn. De zwoele, veelal chromatische polyphonie van Wagner's Vorspiel „Tristan und Isolde" schiep voor verschei dene instrumentalisten, hetzij individueel of in groepsverband, de gelegenheid om zich te onder scheiden; de malsche tonen der cello's en alten trok daarbij de bewonderende aandacht. En Beethoven's Achtste, het slotnummer van 't programma, verliep vlot, wat het „Tempo di Minuetto" betreft zelfs iets vlugger dan gebruikelijk is, zoodat het tempo van hei eerlijk mooie Trio nu een zeer merkbaar con trast opleverde. De 1ste clarinet en de beide hoorns waren in dat Trio de sterren van het veld. K. DE JONG. MATINEE ANK VAN DER MOER. Zaterdagmiddag 16 November zal Ank van der Moer in den Haarlemschen Stadsschouwburg een aantal door haarzelf geschreven schetsen spelen Dit is een première voor Nederland. De schetsen, waarin de actrice zich richt tot tegenspelers, wier beeld in den tekst duidelijk wordt geteekend, wor den ieder gespeeld in het costuum, dat de situatie eischt en zijn samengevat onder den verzamelnaam „Oud en Nieuw". De matinee, die half drie begint, zal te ongeveer kwart voor vijf geëindigd zijn. Het postverkeer met België. Gebruik van vrijwel alle talen weer toegestaan. In het postverkeer met België was het tot nu toe alleen toegestaan zich te bedienen van de Ne- derlandsche, Fransche, Duitsche of Vlaamsche taal. Deze beperking is met ingang van Dinsdag opge heven. Correspondentie in alle talen is voortaan geoor loofd, echter met uitzondering van geheimschriften, kunstmatige talen zooals Esperanto en codetalen en Hebreeuwsche letterteekens. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 7 NOVEMBER. Progr. I Jaarsveld. Na sluiting der zenders gramofoonplatenconcert voor de Radio Centrales tot 11.00 uur. Progr. II Kootwijk. Na sluiting der zenders gramofoonplatenconcert voor de Radio Centrales tot 11.00 uur. Progr. III Duitsch station. Progr. V. Idem, 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Beroemde zangers. Intermezzo Vioolmuziek. 1. Der Evangeliemann v. Kienzl, H. E. Groh, 2. Si vous l'aviez compris, Luigi Fort; 3. Marga- retha, K. Schmidt Walter; 4. Wiegelied, B. Gigli; 5. Schlösser die im Monde liegen, Richard Tauber; 6. I'm falling in love with someone, James Melton: 7. Frag nicht, Joseph Schmidt. Vioolmuziek: 8. Rondo v. Mozart, Tossy Spiwa- kowsky; 9. Wals v. Brahms, Vasa Prihoda; 1Q. Sara- banda et Tambourin v. d. Sarasate, Yehudi Menu- hin; 11. Cavatina v. Raff, Paul Godwin. Zang: 12. Ay Ay Ay. Luigi Fort; 13. Zar und Zim- mermann, K. Schmidt Walter; 14. Vergiss mein nicht, B. Gigli; 15. Vilja Lied, Richard Tauber; 16. Oh sweet mystery of live, James Melton; 17. Ein Lied geht um die Welt, Joseph Schmidt. N. BOERKOEl Aelbertsbergstraat 80 Telef. 14028 Zaak Ged. Oude Gracht 4é Alle GRANITO- en TEGELWERKEN Strak van lijn9 soepel van prijs." (Adv. Ingez. Med.) Heden WOENSDAG 6 NOVEMBER. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Frans Hals Theater: „Mysterie Kamer 12", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Op een avond In Mei" 2.30 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De avonturier van Parijs", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Amor doet in kousen", 2.30 6.30 en 8.45 uur. DONDERDAG 7 NOVEMBER. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Opwekkingssamen komst. Spreker J. Kits. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zii ons doel", 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Heemstede. Gemeenteraad, 3 uur. Begrafenis Duitsche militairen. Rijkscommissaris bij de plechtigheid aanwezig. AMSTERDAM. 5 November. Het A.N.P. meldt: Op hoogst plechtige en indrukwekkende wijze en in tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris, Rijksminister Sevss Inquart, is Dinsdag met mili taire eer het stoffelijk overschot van twee-en-twin tig leden van de Duitsche weermacht, die Vrijdag avond bij den vliegeroverval op het Wilhelmina- gasthuis voor hun vaderland het leven hebben ge laten terwijl zij werden verpleegd in het lazaret, voorzien van de kenteekenen van het Roode Kruis, ter aarde besteld. Behalve de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, woonde generaal Siburg, commandant van de Luftwaffe, Gau Holland, de Ortscommandant van Amsterdam en vele andere hooge Duitsche mi litaire en partij-autoriteiten deze indrukwekkende teraardebestelling bij. In de hooge aula stonden de kisten, gedekt door de Duitsche oorlogsvlag en bloemen, opgebaard. Zacht ruischten de orgeltonen door de stille doo- denhal. Naast de baren hadden leden van het lucht- wapen, de marine en de Grline Polizei, de dooden- wacht over hun gevallen kameraden betrokken. Buiten, op het door de milde herfstzon overgoten plein, stond een eerecompagnie aangetreden, even als de kapel van het luchtwapen en formaties van de Grüne Polizei. Ook een deputatie van de Deut sche Verein in den Niederlanden stond met om floerste vaandels aangetreden. Van Nederlandsche zijde waren de heerban van de W.A. der N.S.B.. een afdeeling van de N.S.N.A.P., en van de Nationaal Socialistische Partij aanwezig om een laatste hulde aan de gevallenen te brengen. Ook hadden zich langs de paden van de dooden honderden leden van de Duitsche kolonie en andere belangstellenden geschaard. Prachtige kransen, w.o. van den Rijkscommissa ris, en den bevelhebber van het Duitsche leger hier te lande en van de vele onderdeden van de Duit sche weermacht, polïtie-instanties en partij-orga nisaties waren opgesteld om de graven te dekken. Een veldprediker hield in de aula een korte predi katie, gevolgd door gebed. Daarna klonken korte bevelen op het plein, de eerecompagnie presenteerde het geweer en gedra gen door soldaten werden de kisten in de inmiddels geformeerde stoet opgenomen. De kapel speelde „Der gute Kamerad". Onder de sta tige tonen van een koraal schreed de indrukwek kende stoet, waarin wij ook een deputatie verpleeg sters zagen, grafwaarts. Aan de geopende groeven, waaromheen de auto riteiten, de familieleden der gevallenen en de troe pen. stonden opgesteld, sprak een veldprediker. „Wij Duïtschers, zoo zeide hij, „weten te sterven als mannen en soldaten en wanneer wij onze ka meraden naar den doodenakker brengen, zijn wij bezield met de gedachte verder te strijden in dienst van het vaderland en de overwinning te verwezen lijken. Wij hoorden uit eigen land van de laffe aanval len op ziekenhuizen, welker namen ons allen be kend zijn. Thans hebben wij dat, wat ons van een diepe verbetenheid vervulde, hier van nabij mee gemaakt. Het bloed van deze dooden schreit ten hemel en roept om wraak. Want het sterven van deze kameraden is het gevolg geweest van een mis daad, die in de annalen der geschiedenis met bloe dige letters zal worden geboekstaafd. Het zij den nabestaanden een troost, dat hun dierbare betrekkingen gevallen zijn in dienst van volk en vaderland en wij nemen van den dooden akker met ons het innig geloof in de zending van ons volk en de de gelukkige toekomst, die ons wacht. Uw offers, zoo besloot spreker, zijn niet tevergeefsch gebracht. Nadat de namen en rangen der gevallenen wa ren afgeroepen en het Onze Vader gebeden was, trad Oberstabsartzt, dr. Blacksteir., naar voren om een woord van afscheid te spreken. Hij legde op ieder graf een krans, waarna Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, naar voren trad om een fraaie krans neer te leggen op de geopende groeven. Eenige oogenblikken bleef hij onder diepe stilte verwijlen, terwijl hij den Duitschen groet bracht. Weer klonken korte bevelen. Drie salvo's kraak ten over den doodenakker. Hierna drukte de Rijkscommissaris de nabestaan den de hand, waarop ook andere autoriteiten en de deputaties gelegenheid kregen de kransen en bloe men op de graven te leggen. De onrust in Den Haag. Wat in politieele rapporten wordt gemeld. 'sGRAVENHAGE 5 November. Het A. N. P. meldt: Uit officieele politieele rapporten over de „onrust in Den Haag" en daar voorgevallen straat incidenten, blykt dat te dezer stede in zeer belang rijke mate provocaties van andere zijde jegens de W. A. en de N. S. B. plaats gehad hebben. De rap porten betroffen gevallen die plaats hadden van 17 October af tot 4 November en gaven zeer ernstige gevallen zeer gedetailleerd te lezen. Zelfs vele ernstige mishandelingen hadden plaats, van welke de slachtoffers naar een ziekenhuis gebracht moes ten worden. De in bepaalde kringen ontstane indruk alsof de schuld inzake bedoelde onrust voor een belangrijk deel aan gebrek aan zelfbeheersching bij de W. A. zou zijn te wijten, wordt door deze rapporten met de feiten weersproken. Zelfs werden bij een grooter aantal in hechtqpis genomen perso nen wapenen van vrij gevaarlijk karakter gevonden, gummiknuppels, lood en pijpen, met lood bezwaar de riemen, wapenen van zwaar gevlochten ijzer- draad, stokken met spijkers, dolken enz., die alleen daardoor Zaterdag j.l. niet gebruikt konden worden,, omdat de hanteerders dezer wapenen zeer snel ingerekend werden. Van de in bezit dezer elementen gevonden wapenen werden foto's gemaakt. Zij zul len hun straf niet ontgaan. Opmerkelijk was, dat onder deze elementen ook Delftsche en Leidsche studenten werden aangetroffen. Voorts werd vast gesteld dat de leden der W. A. volgens de ontvan gen consignes allen ongewapend waren op een enkele uitzondering na; de eenige die een wapen bij zich droeg, werd eveneens in hechtenis genomen. Deze handelde tegen de uitdrukkelijke bevelen van de leiding der W. A. die overigens de zaken geheel in de hand bleek te hebben. Ontkend wordt niet, dat in de afgeloopen weken ook wel eens hier en daar een enkel N. S. B.'er zijn zelfbeheersching verloren heeft. Dat was psychologisch te begrijpen, doch wordt niet goedgekeurd en voor orde en disci pline werden de strengste bevelen gegeven. De schaal, waarin echter 't verkeerd gewogen wordt slaat volgens de officieele rapporten van poli tieele zijde zeer sterk door naar de zijde der tegen standers van de N S. B. en wijst op ongure elemen ten, die hun poltieke hartstochten op ongemoti veerde en zeer al te keuren wijze in de gegeven omstandigheden hebben trachten bot te vieren. De Engelsche bomaanvallen op Nederland. •s-GRAVEHHAGE, 5 November. Het A.N.P. meldt: Slechts enkele Engelsche vliegtuigen zijn er in den afgeloopen nacht in geslaagd tot boven ons land door te dringen. Er zijn hier en daar enkele bommen afgeworpen, welke gelukkig geen dooden of gewonden hebben geèischt, terwijl ook de mate- rieele schade van geen beteekenis is. PHILIPS EN ERRES OOK IN HUURKOOP HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 (Adv. Ingez. Med.) Wol te duur verkocht. Vijfduizend knotten in beslag genomen. De Haarlemsche politie heeft Dinsdagmiddag proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier in Haarlem-Noord, die wol te duur verkocht. Een partij van vijfduizend knottpn werd in beslag ge nomen en ter beschikking van den Distributiedienst gesteld. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Voor de leden der afd. Haarlem en omstreken der Ned. Natuurhistorische Vereeniging zal Zater dagmiddag 9 November in het Lutherhuis, Wil- helminastraat te Haarlem drs. P. J. Bels uit Utrecht een lezing met lichtbeelden houden over „Het leven der vleermuizen in Nederland". BIJ HET SPEL GEWOND. Twee jongens van dertien jaar waren Dinsdag aan het spelen op het speelterrein aan de Jan Gij- zenvaart te Haarlem. Eén hunner werd door zijn kameraadje achterover gedrukt, waardoor hij viel en niet meer kon loopen. Vermoedelijk is zijn wer velkolom een weinig beschadigd. Door leden "an den Ongevallendienst werd hij per ziekenauto naar het ziekenhuis Sint Johannes de Deo vervoerd. Hier is hij ter observatie opgenomen. Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecialist.L.Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) EEN NIEUW STADIUM. De N. R o 11. C r t. schrijft onder den titel „Een nieuw stadium": „Onze binnenlandsche politiek heeft in haar ont wikkeling een nieuw stadium bereikt. Voor velen, zeer velen zal dit bij overrompeling zijn gebeurd: velen zullen het misschien nog niet eens hebben bemerkt of althans: aan het symp toom niet de beteekenis hebben gehecht, welke het toekomt. Het symptoon is het besluit, waarbij de straat vrijgegeven is voor de W.A. (de weerafdeelingen) en de Nederlandsche S.S. van de N. S. B. Herinneren wjj ons nog eens weer de woorden, welke de Rijkscommissaris bij zijn intrede gespro ken heeft, woorden waarop hij zelf onlangs nog eens den nadruk heeft gelegd: „Wij willen dit land en zijn bevolking noch imperialistisch in het nauw drijven, noch aan dit land en zijn volk onze poli tieke overtuiging Opdringen" „De politieke wils vorming in dit land is een zaak der Nederlanders". Het zijn woorden, die voor de meeste Nederlan ders te luid opgeklonken hebben boven geheele redevoeringen uit. Dezen hebben daarvoor vele andere woorden aan zich voorbij laten gaan, die tenminste evenveel beteekenis hadden, wellicht zelfs eerst beteekenis gaven aan de woorden, welke zoo gemakkelijk in onze ooren bleken te liggen, een opstootende, zeker niet een kalmeerende beteekenis. Een uitspraak bijv., welke veel minder vaak her haald is, is deze, dat de Rijkscommissaris alle con centratiepogingen met welwillende belangstelling bezag en haar geen moeilijkheden in den weg zou leggen, „tenzij het alleen maar gaat om zulke po gingen, welke beoogen in eenigerlei vorm dien geest te laten voortleven, die tenslotte het Nederland sche volk naar den lOden Mei 1940 heeft gevoerd." Het blad haalt dan een artikel van de Deutsche Zeitung aan, waarin naar aanleiding van bepaalde verschijnselen met zooveel woorden werd gevraagd, of het Nederlandsche volk dan soms toch op den terugweg was naar den tijd van voor den lOden Mei en verder een artikel uit de Essener National Zeitung. Dit laats*e blad heeft geschreven, dat den Nederlander de gelegenheid niet benomen wordt persoonlijk met de fundamenteele vraagstukken onzer dagen in het reine te komen. De *veg daar heen zal op Nederlandsche wijze gevolgd moeten worden. „Het Duitsche begrip.* de tegemoetkomend heid en het wachten op het Nederlandsche antwoord hebben echter grenzen" Tenslotte zegt de N. Rott. Crt. van den beginne af de woorden van den Rijkscommissaris altijd in denzelfden zin als het Duitsche blad te hebben uitgelegd, maar daarbij het gevoel te hebben gehad voor doovémansooren te preeken. WINTERHULP. De Nederlander schrijft: „Van de oudste tijden af werd in Nederland met kracht ingegrepen, indien door bijzondere omstan digheden velen door tegenslag en armoede werden bedreigd. Steeg de zorg, sterker steeg het mede gevoel en de inspanning van hen, die helpen konden. Er is sedert 1685 in Nederland veel veranderd en, in het bijzonder na de inwerkingtreding der Ar menwet van 1912, werd een steeds grooter deel van de zorg voor behoeftigen en lijdenden overgeno men door de openbare instellingen. Maar de ijver, om met beleid en goed verstand de armoede te be strijden en de behoeftigen te helpen, bleef. Op de Gemeente-Begrooting van 's Gravenhage voor het jaar 1941 worden de uitgaven tot onder steuning in allerlei vorm aan behoeftigen en werk- loozen, welke uitgaven, hetzij direct uit de Ge meentekas worden betaald, hetzij als Rijksbijdrage voor dit doel worden besteed, geraamd op ruim 17'o millioen gulden. Kon men bij dit bedrag nog tellen, hetgeen door kerkelijke en bijzondere Instellingen van Weldadig heid werd uitgegeven, voorwaar men kreeg in cijfers een respectabel beeld van het geheele werk van armenzorg en liefdadigheid in 's Gravenhage. En, gelijk het te 's Gravenhage is, zoo is het in de meeste gemeenten van Nederland. Is er dan, naast al dezen arbeid, nog plaats voor den nieuwen vorm van steunverleening, met de „Winterhulp" bedoeld? Deze vraag moet bevesti gend worden beantwoord. Drieërlei omstandigheid dringt hier tot bijzondere maatregelen. De stijging der eischen voor hen. die in het bedrijfsleven een plaats zoeken, is oorzaak, dat de leeftijd, waarop dit zoeken door vinden wordt beloond, daalt. Hierdoor neemt het getal van hen, die gesteund moeten wor den, toe. In de tweede plaats zijn allerlei moeilijk heden oorzaak, dat velen, die in klein eigen bedx-ijf een bron van levensonderhoud vonden, den strijd moeten opgeven. Tenslotte, al zijn de steunbedra gen belangrijk verhoogd in vergelijking met het geen vroeger regel was. toch leert de ervaring, dat langdurige ondersteuning linnen- en kleerenkast dermate aantast, dat tot dekking van dit tekort bij zondere steun noodzakelijk is." Het blad verklaart tenslotte te gelooven, dat door de Winterhulp iets goeds voor ons volk kan worden gedaan, mits zij. die het nieuw-opgevatte werk heb ben uit te voeren, zich willen aansluiten bij het uitgebreide en welgeordende geheel van den arbeid, welke in Nederland tot hulp van behoeftigen en werkloozen wordt verricht. De voorloopige bezoldiging van liet personeel van den Opbouwdienst. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken is ten aan zien van de voorloopige bezoldiging van het per soneel van den opbouwdienst een aantal bepalingen uitgevaardigd, in afwachting van een nieuwe regeling. De voornaamste bepalingen zijn: De bezoldiging van officieren op nonactiviteit, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal bedragen het verschil tusschen de nonactiviteits-bezoldiging en de activiteitsbezoldiging, welke zij bij de landmacht zouden hebben genoten. Kindertoelage wordt niet in rekening gebracht. Inhoudingen voor pensioen bijdragen hebben niet plaats. De bezoldiging van officieren en militairen be neden den rang van officier, ontslagen onder toe kenning van wachtgeld en ingedeeld bij den Op bouwdienst, zal ingaan drie maanden na den dag, waarop zij in het genot van wachtgeld zijn ge steld en zal bedragen voor gehuwden 15 pet. en voor ongehuwden 25 pet. van het voor de eerste drie maanden vastgestelde wachtgeld. De bezoldiging van reserve-officieren, verlofs onderofficieren en personeel der marine-reserve, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal gelijk zijn aan die, welke zij vóór 15 Juli 1940 bij de Nederlandsche weermacht genoten, behoudens het hierna bepaalde. Voor zoover de betrokkenen in het tijdvak 15 Juli 1940 tot en met 14 October 1940 zijn gehuwd, worden zij berekend voor een bezoldiging, welke zij zouden hebben genoten, indien zij op 14 Juli 1940 reeds gehuwd waren. De sergeanten (wachtmees ters)- titulair worden van 15 October 1940 af berekend voor de minimum-bezoldiging van een sergeant bij de landmacht. Officieren van de marine-reserve ontvangen het traktement voor plaatsing aan wal, benevens de kindertoelage Personeel van de marine-reserve beneden den rang van officier ontvangt de soldij voor .plaatsing aan boord, benevens de kindertoelage; de bezoldiging geschiedt uilsluitend volgens de algemeene schaal, zoodat vaklieden e.d. niet langer als zoodanig hoogere soldij ontvangen. Personeel van den vrij- willigen reserve-hulpschependienst geniet de be- ginsoldijen voor plaatsing aan boord der over eenkomstige categorieën beroepspersoneel, be nevens de kindertoelage. De zakgelden bij den opbouwdienst zullen per dag bedragen voor: a. het gewezen beroepspersoneel: korporaal met geschiktheid voor den naasthoogeren rang f 0.70: korporaal f 0.65; soldaat 1ste klasse f 0.55; soldaat f 0.45. b. het gewezen verlofspersoneel: korporaal f 0.40, soldaat f 0.30. Het besluit is Dinsdag in werking getreden, met terugwerkende kracht tot 15 October 1940. Niet-schriflelijke pachtovereen komsten. Ten behoeve van partijen bij mondelinge pacht overeenkomsten wordt vanwege het departement van justitie bekend gemaakt, dat vermoedelijk bin nen zeer korten tijd eèn besluit tot stand zal komen ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 November 1938 niet schriftelijk zijn aange gaan. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat be paalde voorschriften, die de loopende oude over eenkomsten met nietigheid bedreigen, tijdelijk buiten werking worden gesteld. ZONSONDERGANG 18.02 ZONSOPKOMST 8.46 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 14.34 Ondergans 0.35 Schijngestalten der maan: 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 29 Nov. N.M. Na overleg met het bureau voor vreemdelingen verkeer heeft het provinciaal bestuur van Gro ningen een commissie in het leven geroepen, welke tot taak heeft een plan te ontwerpen voor den aan leg van een rijwieipadennet in de provincie Gro ningen. De 23-jarige H. van Egmond is te Oegstgeest in den Ouden Rijn gevallen en verdronken. Zaterdagmiddag is.de 34-jarige heer A. H. C. van Eekelen, die op de Boompjes te Rotterdam fietste door efn vrachtauto aangereden. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is Dinsdag aan de ge volgen overleden. Dinsdagavond om zeven uur is de elfjarige J. Schipper, wonende in de Stokroosstraat te Rotter dam, onder een tram van de R.T.M. geraakt. De jongen is enkele oogenblikken later overleden. Dinsdagmiddag is op de Ceintuurbaan bij de Dusartstraat te Amsterdam een 22-jarige schilder van het dak gevallen. In hoogst ernstigen= toe stand is het slachtoffer door den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. In de vergadering van de Provinciale Staten van Utrecht is Dinsdag als opvolger van ir. F. C C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten, jhr. mr. K. J. Schorer. jii» —l ^lllllllllllllIIIIIIUIIII» H. P. C. herdenkt haar in den oorlog gevallen leden. Onthulling van een herinneringsplaquette in het Sportfondsenbad. In het Sportfondsenbad te Haarlem heeft H. P. C. gisteravond haar twee in den oorlog gevallen leden W. A. van Ommen en G. Nelis op plechtige wijze herdacht. De oud-voorzitter der vereeniging de heer A. J. J. Verspoor hield een toespraak waar in hij zich richtte tot de familieleden en de aan wezige leden der H.P.C. en de nagedachtenis van de beide jongelieden, die hun leven voor hun vader land hebben gegeven, eerde. De hechte vriend schapsbanden, die hen steeds met de andere leden van H.P.C. hebben verbonden, werden door den heer Verspoor gememoreerd. Zij zijn een voorbeeld voor alle anderen geweest. Zijn aangrijpende rede besloot spr. met den wensch dat de ouders en familieleden kracht mogen vinden dit zware verlies te dragen. Door het in acht nemen van een mi nuut stilte werden de overleden vrienden hierna herdacht. Vervolgens werd overgegaan tot de onthulling van een door een H.P.C.-lid ontworpen herinne ringsplaquette. De heer R. Engelenberg droeg hier na een door mej. Bekker vervaardigd gedicht voor, waarna de heer Verspoor de familieleden dank bracht voor hun aanwezigheid. Tenslotte heeft de heer W. van Ommen H.P.C. en in het bijzonder den heer Verspoor dank ge bracht voor de eer den overledenen bewezen. PIANO en ORGEL stemt F. MOLENAAR. Repareert ook buiten de stad. Ged. Schalkburgergracht 38, H.-N., Telef. 13795 Adv. Ingez. Med.) Zwemmen 500 M. schoolslag door Jopie Waalberg Jopie Waalberg. (Foto archief H. D.). Dinsdagavond is onze wereldrecordhoudster en nationaal kampioene, Jo Waalberg van de Amster- damsche Dames Zwemclub er in geslaagd in het zwembad van de A. M. V. J. beslag te leggen op het wereldrecord 500 Meter schoolslag, daarbij even eens haar eigen Nederlandsche records op de 400 en 500 Meter aanmerkelijk verbeterend. Sinds 26 Februari van het vorig jaar stond dit record op naam van de Deensche zwemster Inge Soerensen, die het vestigde te Kopenhagen in den tijd van 7 minuten 58,8 sec. Het is niet de eerste maal, dat onze landgenoote beslag legt óp een wereldtitel, want 11 Juni 1937 slaagde zij er reeds in 'n wereld recordtijd te zwemmen op de 200 Meter schoolslag, hetgeen zij achtereenvolgens op 27 Juni 1937 te Zaandijk en 2 October 1937 te Gent nog verbeterde door dezen afstand te zwemmen in den tijd van 2 minuten 56,9 sec. Ruim twee jaar later, op 8 No vember 1939 verbeterde de Braziliaansche zwemster, Maria Lenk, dezen tijd nog te Rio de Janeiro door dezen afstand af te leggen in 2 min. 56 sec. De prestatie van dezen avond is des te fraaier, wanneer men rekening houdt met het feit, dat nog niet zoo heel lang geleden onze nationale kampioene op de 100 Meter werd geslagen door haar groote rivale, Alie Stijl van de zwemvereeniging de Meeuwen, die op 14 Januari j.l. te Amsterdam op dezen afstand 1 seconde sneller bleek met den tijd van 1 min. 21,6 sec. Ondanks dezen tegenslag wist Jo Waalberg haar goeden vorm wederom te verkrijgen, zoodat zij er den laatsten tijd zelfs in slaagde bij haar gewone training de 500 Meter schoolslag tot 1 seconde bin nen recordtijd te zwemmen. Daarom werd besloten hedenavond een definitieve poging te wagen. Over de wijze, waarop zij er in slaagde dit be langrijke record te verbeteren, nog het volgende: De kampioene zwom in de bekenden prach- tigen stijl, rustig de 50 Meter baan, kennelijk haar krachten sparend om op den langen afstand een zoo goed mogelijken tijd te maken. De eerste 100 Meter zwom zijn in 1 min. 27,9 sec. (nationaal record I min. 21,6 sec.), op de 200 Meter werd genoteerd 3 min. 4,3 sec. (nationaal record 2 min, 56,9 sec.). Daarna ging het sneller, zoodat zij de 400 Meter bracht op 6 min. 16,8 sec., waarmede het door haar te Kopenhagen gevestigde Nederlandsche record van 10 September 1937 met 3,3 sec. verbeterd werd. Duidelijk gaf zij blijk zich nog niet volledig ge geven te hebben Zij reserveerde haar beste krach ten om in een prachtige eindspurt den tijd op de 500 Meter zoo sterk mogelijk te kunnen beïnvloe den. Zij slaagde daarin ten slotte uitstekend en zwom de 500 Meter in 7 min. 49,9 sec., daarmede den tijd van Inge Soerensen met 8,9 sec. ver beterend. Met vreugde nam de nieuwe wereldkampioene de felicitaties in ontvangst van bondsofficials, waar onder de heeren J. de Vries en P. H. J. Dogger, resp. voorzitter en secretaris van den N. Z. B., alsmede van haar vele sportvriendinnen, die met belang stelling haar recordpoging langs de kanten hadden gadegeslagen, haar vooral op de laatste 50 Meter flink aanmoedigend. Het stemt tot voldoening, dat onze landgenoote haar energieke pogingen met zoo'n fraai resultaat bekroond heeft gezien. Behalve de nieuwe titels op de 400 en 500 Meter heeft Jopie Waalberg thans nog de volgende titels in haar bezit: wereldrecord 200 yards schoolslag, gevestigd te Amsterdam op 11 Juli 1939 in 2 min. 40,3 sec. Europeesch- en Nederlandsche record 200 Meter schoolslag, gevestigd te Gent op 2 October 1937 in '1 min. 56,9 sec. Over de geslaagde recordverbetering van Jopie Waalberg schrijft men ons nog: Gisteravond heeft Jopie Waalberg in het A. M. V. J.-bad te Amsterdam het wereldrecord 500 M. schoolslag, staande ten name van J. Sörensen (Dene marken), op 7 min, 58.8 sec. met niet minder dan met 8.9 sec. weten te verbeteren. Zij bracht dit record met de Chronometers alleen als tegenstan ders op 7 min. 49.9 sec., voorwaar een buitenge wone prestatie. De tusschentijden bedroegen: 100 M. 1 min. 27.4 sec. 200 M. 3 min. 4 sec. 300 M. 4 min. 40 sec. 400 M. 6 min. 16.8 sec. Dat de zwemster momenteel wel in een buiten gewone conditie moet zijn, blijkt zeer zeker ook nog uit het feit, dat zij en passant het Nederlandsch re cord 400 M. bracht van 6 min. 20.1 sec. op 6 min. 16.8 sec. hetgeen nu nog maar 1 sec. af is van he* wereldrecord van de Braziliaansche zwemster M. Lenk en slechts 0.6 sec. van het Europeesch record op naam van J. Sörensen. We kunnen dan ook binnenkort volgens de traln- ster mevr. S. W. de DoodKoenen, een record poging op dezen afstand verwachten. Vrijdag a.s. om 4.15 uur zal in intiemen kring op het oefenuur van de Zwemclub „Haarlem" in Stoop's bad een huldiging plaats vinden van de zwemster en haar tramster, daar beiden ook him krachten geven aan de training van de leden van deze vereeniging en dus dan steeds in Haarlem aanwezig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2