Bonnen die thans geldig zijn: BURGERLIJKE STAND Staatsrat Emil Helfferich over Ned. Indië WOENSDAG 6 NOVEMBER 194Ö HAARDE M'S DAGBtAD (5 De presidentverkiezingen in de Ver. Staten. NEW-YORK, 6 November. (United Press). Na dat 90 procent van de stemmen was geteld bleek dat Roosevelt in den staat New-York 2.960.000 stemmen en Willkie 2.670.000 stemmen had behaald. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Roosevelt in dezen belangrijken staat de overwinning zal be halen. Het D.N.B. meldt: In de stad New-York heeft een record aantal kiezers deelgenomen aan de ver kiezingen. 96 procent der stemgerechtigden heb ben hun stem uitgebracht. Roosevelt verwierf in New-York een meerderheid van ruim 725.000 Stemmen. NEW-YORK, 6 November. (D. N. B.) Te 5.30 uur New-Yorksche tijd waren op Roosevelt uitgebracht 18.4 millioen stemmen, op Willkie 15.6 millïoen stemmen. Wilkie leidde toen in 10 staten, Roosevelt in de overige 38, De verkiezingen voor het Ameri- kaansche Congres. NEW YORK, 6 Nov. 'D.N.B.ï De samenstel ling van het komende Congres staat nog niet vast. Tot dusver zijn 170 democratische en 59 repu- blikeinsche afgevaardigden gekozen. Danslessen blijven toegestaan. 's-GRAVENHAGE, 6 November (A.N.P.) Met betrekking tot het. bepaalde in het besluit no. 290/1940 betreffende dansvermaak, opgenomen in het verordeningenblad, deelt de secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van justitie, in een circulaire aan de procureurs-generaal, fgd. directeuren van politie, mede namens zijn ambt- genooten van binnenlandsche zaken en van sociale zaken mede dat onder het in dit besluit uitgevaar digde dansverbod niet valt en derhalve is toege laten: het geven van dansles in dansscholen en dansinstituten alleen aan ingeschreven leerlingen op den tot dusver gebruikelijken voet. Z.g. oefenavonden, georganiseerd aan deze scho len en instituten, zijn slechts toegelaten, voor zoo ver deze normaal plegen plaats te hebben en daar aan uitsluitend ingeschreven leerlingen deelnemen, introducés en oud-leerlingen mogen derhalve in geen geval worden toegelaten. Leden der W.A. voor den rechter. UTRECHT, 5 November. (AN.P.), Tien leden van de W.A. van de N.S.B. stonden hedenmiddag voor de Utrechtsche rechtbank terecht terzake ge weldpleging met vereende krachten tegen perso nen en goederen. Het betrof hier het relletje, dat zich heeft afgespeeld te Zeist op den avond van den derden September van dit jaar. Toen maakte een afdeeling van de W.A. een marsch door Zeist, van het Krirghuis via een arbeidersbuurt en over de Slotlaan terug. Aanvankelijk verliep de tocht rustig en zonder cenige onregelmatigheid, doch aangekomen aan de hoofdstraat van Zeist, waar het, dien avond zeer druk was, ontstond er door gejoel van. wat opgeschoten jongens allengs meer deining. Niet alleen dat sommige wandelaars onder het publiek scheldwoorden bezigden, de opgescho ten jongens, die meerendeels op de fiets waren, namen steeds meer en meer een dreigende houding aan. Om te voorkomen, dat er een relletje zou ont staan, gaf de commandant van de W.A. bevel een stille zijstraat in te slaan. Doch ook in de Wees huislaan lieten vele fietsers den W.A.-troep niet met rust, zoodat de commandant zich op een ge geven moment genoodzaakt zag bevel te geven de straat schoon te vegen. Twaalf W.A.rmannen gre pen hierop hun koppelriemen en girgen daarmee het opdringende publiek te lijf. Er zijn toen harde klappen uitgedeeld, doch daar de Officier van Justitie van meening was, dat de W.A.-mannen niet eigenmachtig behoorden op te treden, versche nen zij thans als verdachten voor de rechtbank. In deze zaak waren vele getuigen gedagvaard. De getuigen a charge verklaarden allen op hun beurt, dat de W.A.-troep een provoceerende hou ding had aargenomen. De getuigen a décharge vertelden allen, hoe het dien avond in Zeist was geweest. En hun verkla ringen kwamen in hoofdzaak hier op neer, dat er op 3 September, toen ce W.A. den marsch organi seerde. zoo goed als geer. politie op straat was. Nadat men allerwege had gejoeld, geschreeuwd en hinderlijk had gescholden van ,.sla ze dood. die ploerten, die moordenaars, die landverraders", was men overgegaan tot handtastelijkheden. Daarom ook had de commandant van de W.A. bevel gege ven een stillen zijweg in te slaan. Maar toen ook daar de handtastelijkheden niet ophielden, had, zoo verklaarde de commandant voor de rechters, hij zich genoodzaakt gezien bevel te geven de straat schoon te vegen. President: Wat bedoelt u eigenlijk met „als we niet hadden ingegrepen, zouden er ongelukken zijn gebeurd?" Getuige (de commandant van de W.A.): U be grijpt toch wel. dat als men eerst gaat spuwen, la ter met de fietsen tegen de beenen gaat rijden en tenslotte door het plaatsen van de fietsen voor de marcheerenae troep, dat men dan ook niet er voor terugdeinst, om tot erger dingen over te gaan. Het publiek lokte eenvoudig een relletje uit en daaraan wenschte ik een einde te maken. Een der rechters tot den commandant van de W-A.: heeft u opdracht gegeven met de koppel riemen de menigte uit elkaar te slaan? Beteeken- de dat, dat iedereen van straat werd geveegd. Ook zij, die met het geheele relletje niets te maken hadden? Commandant: Ja, edelachtbare, als wij de straat schoonvegen, dan doen wij dat grondig. Wij heb ben alleen de kinderen en de vrouwen buiten ge vaar gesteld. In zijn requisitoir achtte de officier van justitie jhr. mr. Twiss Quarles van Ufford het in de dagvaarding ten laste gelegde bewezen. De ver dachten doen, aldus spreker, een beroep op nood weer. Inderdaad gaf het Zeister publiek aan leiding tot ontevredenheid. De troep werd lastig gevallen, er werd gescholden en zelfs maakten ver schillende opgeschoten jongelui het de marcheeren- de W.A.-mannen lastig. Doch dit alles geeft den erdachten geen reden om er maar op los te slaan. Van twee verdachten kan niet bewezen worden, dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan ggweld- ileging, zoodat zij behooren te worden vrijgespro- en, tegen alle anderen eisch ik een boete van i v/intlg gulden, subsidiair tien dagen hechtenis, I rismede 1 maand voorwaardelijk met een proef- j tijd van 3 jaar. Hierna was de verdediger mr. v. Vessem aan het woord. Spr. memoreerde in het kort wat er op dien derden September in Zeist was voorge vallen. Door het meer dan hinderlijk optreden van t publiek. dat steeds meer en meer ging op- c'ringen, ontstond er een toestand, waaruit de ergste 1 gevolgen zouden zijn voortgekomen, als niet twaalf I man van de W.A. tijdig haddden ingegrepen en de straat hadden schoongeveegd. Als de troep alles maar over haar kant had laten gaan, zouden er zeker dooden zijn gevallen. Het beroep op noodweer zal, aldus spr. door de rechtbank aanvaard dienen te worden. De W.A.- mannen behooren niet tot een willekeurige groep of vereeniging. De W.A. is een wettig toegelaten organisatievorm. Het. is een op bevelsbeginsel ge grondveste organisatie en toen dus de commandant bevel gaf om de straat schoon te vegen, moesten zij, die daarvoor waren aangewezen, gevolg geven aan het commando. Zij kunnen dus hier niet te recht staan voor een feit, dat zij persoonlijk zouden hebben gepleegd. Want persoonlijk hebben zij niets misdaan, zij hebben gezamenlijk een bevel opge volgd en daaraan hadden zij eenvoudig te vol doen. Hier zal dus ontslag van rechtsvervolging moeten volgen, omdat het hun ten laste gelegde feit niet strafbaar is. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De „Diplo" over Churchill's rede. BERLIJN, 6 Nov. (D.N.B.) Bij gebrek aan reëele grondslagen, aldus de Deutsche Diploma- tisch-Politische Korrespondenz. neemt bijna da gelijks de een of andere Engelsche minister het woord om den ..schitterenden toestand" van de Britsche defensie uiteen te zetten en een spoedig offensief aan te kondigen. Zoo zeide bijvoorbeeld de Eerste Lord der Admiraliteit. Alexander, dat de Duitsche piloten van geringer kwaliteit zijn dan de Britsche vliegers, die, zooals bekend is, overdag niet boven Duitsch gebied durven komen. Dat Churchill thans de sinds lang voorbereide en ingeleide bezetting van Kreta als bijzonder roem rijk feit van den Britschen offensieven geest in de Middellandsche Zee naar voren heeft gebracht, kon nauwelijks anders worden verwacht. Bijzon der effect schijnt men thans in Engeland te ver wachten van de bewering dat Duitschland weer eens vredesvoelhorens uitsteekt. Men verwacht klaarblijkelijk dat de eenige maanden geleden op gelijke wijze gepubliceerde soortgelijke legenden in dien tusschentijd vergeten zijn en gelooft ze thans opnieuw te kunnen opdienen. Afgaande op de nadrukkelijkheid, waarmede ze gepubliceerd worden, acht men het oogenschijnlijk noodig bij gebrek aan andere argumenten, om de vaak ge noeg bedrogen bevolking om haar moreel op te monteren aanwiizingen te geven van de zwakte van een tegenstander, wiens geconcentreerde kracht slechts wacht op nieuw optreden tegen den Britschen vijand. HAARLEM 6 November 1940. Ondertrouwd 6 November: J. Meij en C. Ver- nout; A. A. H. Preusser en G. Pardon: T. van 't Hoenderdaal en E. Geeven; S. E. F. Eikerbout en G. de Ruiter: A. J. S'oppelsteen en E. Molijn; N. J. M. Blesgraaf en J. C. de Graaff; S. E. ter Maat en G. de Vries: A. van der Meer en T. Homburg; P. Hooft en R. Knol; A. H. Hessels en A. Prinsen; J. H. van Dam en J. A. Luiten; G. Dros en J. Eelman; J. Plooijer en A. M. H. Wagenaar: J. Keijzer en M. Wijshake; C. H. Koning en S. B. Berends; C. J. Westera en G. H. Brinkman. Gehuwd 6 November: F. Korte en C. A. M. Go- seling; P. Prins en M. J. Wesselink; J. Schneider en C. Koning; J. J. Hompes en G. C. Nijssen; G. J. van Huissteden' en J. A. M. Huijgen; J. Engel en S. de Vries; R. Heidstra en C. M. Schouten; T. H. F. Daniels en A. G. Comajta; J. Ruiter en W. C. van Butselaar; J. W. Gelder en E. M. Bramer; Ph. Sluis en B, van der Lijn. Bevallen: 2 Nov., T. van Gelderde Groot, z.: E. BlankendaalKraakman, z.; 4 Nov.. E. Scholte Ubink, z.; F. HavelaarBosscher, d.: 5 Nov., M. G. J. ElshoffDekker, d.; C. W. van der Vooren Tijssen, z.; C. Veningsvan Balen, d.: M. H. Deen •van der Born, z.; H. Wielartde Boer, z.: C. M. LippusNederstigt, z.; 6 Nov., W. SerneePauw, z.; W. M. van BakelAdmiraal, d.; G. M. Cossee Roest, d.: R. van DiemenPostma, z. Overleden: 4 Nov., G. M. Bode, 46 j., Hazepaters- laan; 5 Nov., J. F. Kroonsberg, 79 j., Schotersingel. Hoefsmeden te Haarlem. Belangrijke verhooging prijzen voor hoefbeslag. Men schrijft ons: In een gecombineerde spoed vergadering van alle hoefsmeden te Haarlem, waarbij aanwezig waren, de besturen van de afd. Haarlem van den Bond van Smedenpatroons in Nederuand en den R.K. Smedenbond waarvan de de heer Alders, voorzitter van de R.K. afdeeling. de leiding had werd besloten en met algemeene instemming de prijzen van het hoefbeslag be langrijk te verhoogen en hier voorloopig een zoo danige» prijs vast te stellen, dat de levensvoor waarden voor hoefsmeden op beteren grondslag wor den gebracht en aan den toestand van willekeur in dit vak een einde wordt gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Etui met rozenkrans, Spierdijk, Leidsche plein 50; horloge, Krouwel, Wagenweg 186; 1 paar hee renhandschoenen, Bureau van Politie. Smedestraat. 1 paar handschoenen, den Hartog. Marnixstraat 3: hoed, Blanken. Zijlweg 106; hoed. Timmer, Gen. Cronjéstraat 102; distributiekaart, Bureau van Po litie, Smedestraat; manteltje, Disko, Donkere Spaar- ne 50 rd., portemonnaie m. i., bureau van Politie, Smedestraat; portemonnaie m. i., v. d. Kroft, Wes terstraat 69; portemonnaie m.i., Lind, Adr. de Jon- ges'traat 24; damesparapluie, Meijer, Ted. v. Berk- houtstraat 114 rd.; portemonnaie m.i., Brouwers, Lange Heerenvest 20 rd.; rijwielplaatje, v. Gils, Beresteyrstraat 22; springtouw, Baar, Pijlslaan 30; tasch m. i.. Hoogland, Amsterdamschevaart 124; taschje m. i., Bodengraven, Lange Heerenvest 5; Op de Amsterdainsclie Beurs. AMSTERDAM, 6 November. (ANP) Uit de pu blicaties van winstcijfers der industrieele onderne mingen gedurende het derde kwartaal van dit jaar, blijkt hoe langer hoe duidelijker dat het bedrijfsle ven in de Vereenigde Staten een periode van onge- kenden voorspoed doormaakt. Sedert de ernstige cri sis, welke zich tegen het einde van 1937 in Amerika openbaarde en die tot midden 1938 duurde, heeft een krachtige conjunctuuropleving plaats gevonden. Weliswaar heeft tot twee keer toe een tijdelijke te rugslag plaats gehad, namelijk in het begin van 1939 alsmede in Januari van dit jaar, maar deze pe rioden van inzinking werden toch betrekkelijk spoe dig overwonnen. In vele takken der industrie nam de opleving na deze onderbrekingen zelfs nog merkbaar toe, hetgeen mede een gevolg is van de toenemende bewapeningsopdrachten, waardoor,han del, nijverheid en industrie vrijwel algemeen een gunstigen invloed ondervinden. Hoe voorspoedig op het oogenblik de gang van zaken bijv. in de staal- en automobielindustrie is, moge blijken uit de behaalde cijfers van enkele groote concerns. Bij een gemiddeld percentage van ruim 85 procent der theoretisch mogelijke capaciteit behaalde de U. S. Steelcorporation een netto-winst an 33 millioen dollar tijdens het derde kwartaal van dit jaar, tegen 10.4 millioen dollar in de over eenkomstige periode van een jaar geleden. Zooals bekend werd een onveranderd dividend van 1 dollar gedeclareerd. Naar verhouding behaalde Beth. Steel Corporation nog betere resultaten. Over de ge noemde periode werd door deze instelling een netto winst van 12.5 millioen dollar verkregen, te- ge 5,4 millioen dollar in het derde tijdvak van 1939. Zooals reeds is gemeld verhoogde deze maatschap pij de kwartaalsuitkeerïng van 1.25 dollar tot 1.50 dollar. De sterke stijging der winstcapaciteit van deze beide groote concerns gedurende de laatste twee jaren zal ongetwijfeld ook in de naaste toe komst in zeer hooge mate tot uiting komen in ver dere uitkeeringen aan aandeelhouders. Blijft de hooge stand der bedrijvigheid zich ook de komende maanden handhaven (en daar behoeft men, gezien de sterke stijging van de binnenkomende orders niet aan te twijfelen) dan zal men in deze ver wachting niet teleur worden gesteld. Ook de positie van de leidende ondernemingen in de automobiel-industrie van Amerika is uiterst gunstig. Door de General Motors en de Chrysler Corporation werden in de eerste drie kwartalen van het loopende jaar tezamen een nettowinst ge boekt van bijna 160 millioen dollar, tegen 141 mil lioen dollar in dezelfde periode van verleden jaar. Ter vergelijking diene nog dat in de eerste negen maanden van 1938 dit percentage 45 millioen dol lar bedroeg. De vooruitzichten voor het laatste tijdvak van 1940 worden in vakkringen zeer gun stig beoordeeld. BON 13 v. 4 t.m. 7" Nov. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. KOFFIE EN THEE BON 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t.m. 8 Nov. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 42 Algem. Distributie bonboekje van 26 Oct. t.m. 22 Nov. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 07 vleesch van de Vleeschkaart. Van 4 t.m. 17 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet. BON 07 ..worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. BON 06 geldig t.m. 10 Nov. BOTER EN VETTEN BON 15 Boterkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond boter. BON 14 Boterkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond boter. BON 15 Vetkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond margarine of boter. BON 14 Vetkaart. T.m. 8 Nov 1/2 pond margarine of boter. KAAS BON 52 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldia t.m 17 Nov BON 39 Algem Distributie- boékje 1 ons kaas. Geldig t.m. 10 Nov. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen. die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov t.m. 29 Dec. 2 Ltr MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 82 Algem. Distributie boekje T.m. 29 Nov. 250 gr. ryst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeel. BON 83 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aarddppel- meélvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. gort of gortemeel of grutten. BON 98 Algem. Distributie boekje T.m. 27 Dec. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 93 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel. BON 1 van de Blocmkaart. (Deze kaart moet nog worij den uitgereikt.) T.m. 1 Dec. 50 gram brood of 65 gram roggebrood of 35 gr. meel of bloem of 1/2 rantsoen gebak. EIEREN BON 65 Algem. Distriebutie- boekje. T.m. 17 Nov. 1 ei. KOEK EN GEBAK BON 12 v. d. Broodkaart. T.m. 5 Nov. 1 rantsoen koek of gebak. BON 13 v. d. Broodkaart. T.m. 18 Nov. 1 rantsoen koek of gebak. BON 1 van de Blocmkaart. (Deze kaart moet nog wor- gereikt) T.m. 1 Dec.: 1/2 rantsoen koek of gebak. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr. klein korstgebak 400 gram.) ZEEP BON 55 T.m 12 Nov 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr zeeppoeder of 125 gr zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep. BRANDSTOFFEN BONS 04. 05, 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 07. 08. 09, 10, 11, 12, 13. 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, 2e perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid. tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09, 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht mien geen turf. dun kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 30 November. HONDENBROOD BON 6 Tm. 30 Nov. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G Gr. 6: 3 K.G Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 6 T m 30 Nov. 1 1/2 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Extra hooge 'en lange bietenkuilen zijn op de boerderijen gevuld als winter provisie voor het vee. De vroeg ingetreden vorst maakt dekking met een flinke laag stroo noodzakelijk. (Foto Pax Holland.) HET LICHT LATEN BRANDEN. Dinsdagavond elf uur zag een politieagent in de Generaal Cronjéstraat te Haarlem Noord, dat door een niet afgeschermd raam licht naar buiten straalde. Er bleek niemand in het perceel aanwezig te zijn. Door -erbreking van een ruit verschafte de agent zich toegang; het bleek hem dat f.r twee electrische lampen brandden, die hij uitdraaide. Tegen den in Heemstede wonenden eigenaar is pro ces-verbaal opgemaakt. De Nederlandsche Unie is tot kadervorming overgegaan. In het belang van de geestelijke heroriënteering van ons volk. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: De leiding van De Nederlandsche Unie heeft on langs aan den algemeenen secrtaris opdracht ge geven, een „Unie-kader" in het leven te roepen. Deze kadervorming is inmiddels ter hand geno men en zal spoedig ook in de vijftien gewesten, waarin De Nederlandsche Unie het land heeft ver deeld worden doorgezet. Het is immers de indrukwekkende taak van De Nederlandsche Unie, een geestelijke vernieuwing in het Needrlandsche volk te verwezenlijken. Dit wordt niet bereikt door het administreeren van honderdduizenden Nederlanders, die zich als mede werkers van de Nederlandsche Unie kwamen aan melden, noch door het organiseeren van al dezen in onderling verband. Voor het bereiken van dit doel zal De Nederlandsche Unie de volksopvoeding moeten ter hand nemen, omdat alleen de geestelijke heroriënteering van ons volk een grondslag kan zijn voor waardevolle daden voor de toekomst. Degenen, die de verantwoording dragen voor het werk van De Nederlandsche Unie in de verschil lende gewesten en plaatsen, moeten van dezelfde vernieuwende idee uit werkzaam zijn, want anders zal ons werk door al te groote verscheidenheid vruchteloos blijven voor ons volk. Zij moeten de geestelijke revolutie van dezen tijd hebben door leefd en bewust hebben doorvoeld. Dan alleen zul len zij in staat zijn, de speciale verantwoordelijke functies, die bij het uitgroeien van ons werk steeds grooter en talrijker worden, goed te vervullen. De economische ontwikkeling in de tropen. 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Op den eei'sten voordrachtsavond, die de hoofdafdeeling „Volks- aufklarung und Propaganda" als onderceel van een serie, die dezen winter zal worden gehouden, hier ter stede heeft georganiseerd, sprak varavond Staatsrat Emil Helfferich, voorzitter van de Duitsch- Nederlandsche vereeniging te Berlijn, over het on derwerp „Gedachten over economische ontwikke ling in de tropen met Nederlandsch-Indië als voor beeld". Onder de vele aanwezigen bevonden zich de commissaris-generaal voor Financiën en Econo mie, minister dr. H. Fischböck, de secretarissen- generaal der Nederlandsche departementen, vele leden der weermacht en Duitsche en Nederlandsche deskundigen. Spreker gaf ter inleiding een overzicht van de geografische, ethnografische en economische ver schillen in de tropen en ce verschillen tusschen de tropen en de gematigde zones. Spr. kwam tot de slotsom, dat in het algemeen de aanleg der tropen- bewoners oneconomisch is. Hieraan hebben de grondleggers van de Europeesche macht niet ge dacht. In dien harden, wreeden en onhygienischen tijd in den allervroegste» tijd van den wereldhan del en de wereldeconomie kon zich de economische ontwikkeling in de troepen onder de heerschende omstandigheden slechts op zeer laag peil bevinden. Vervolgens ging spreker de werking van het mo nopolie na, dat hoofdzakelijk werd uitgeoefend door de Engelsche East India Company en de Vereenig de Oost-Indische Compagnie. Handel eq monopolie waren destijds een en beteekenden uitbuiting. Het monopolie was het tegendeel van economische vor ming en dezen eersten tijd van den wereldhandel kan men terecht als de periode van de uitbuitirg kenschetsen. Een verandering hierin kwam door de Fransche revolutie. Stamford Raffles, die van 1811 tot de teruggave van Java aan Nederland in 1816 gouver neur-generaal was. wierp het roer radicaal om. Hij schakelde de regeerirgsbemïddeling uit, trok een scherpe scheidingslijn tusschen de heerschappij van den staat en het particuliere bedrijf en schiep dui delijk rechtsverhoudingen. Hij ging er van uit, dat de regeering den eigendom van allen grond had; hiertegenover stelde hij echter het gebruiksrecht der inlanders op den door hen bebouwden grond en schiep daarmede tegelijk 't recht van den land bouwer op het product van zijn grond en van zijn handenarbeid. Hij schafte de contingenten en de gedwongen leveringen af en hief in plaats daarvan een belasting, de landrente. Ook de gedwongen ar beid der inlanders werd afgeschaft. Voortreffelijke Nederlanders stonden Raffles daarbij ter zijde. Deze maatregelen hebben de economische vorming sterk beïnvloed. Met het vertrek van Raffles verdween de vry- eid en heerschte de chaos. Tegenover elkaar ston den twee opvattingen, nl. het economische systeem van Raffles, vertegenwoordigd door den gouver neur-generaal burggraaf Du Bus de Gisignies en het mercantiele systeem van de Oost-Ir.dische Com pagnie, dat werd voorgestaan door een opvolger van den eerste, graaf van den Bosch. Men was het er wel over eens, dat een ontwikkeling, die uitging boven de primitieve inlardsche economie, en het nastreven van overschotten slechts mogelijk zijn door het verbouwen en den uitvoer van export producten en dat de inlanders tot het telen van exportgewassen op eigen initiatief en zelfstandig niet in staat zijn. Men was het er echter niet over eens, hoe men de exportcultures moest scheppen. Spreker citeerde in dit verband uit de discussies van dien tijd over dit onderwerp. Het moederland besliste in dezen strijd: de Koning aanvaardde het systeem-van den Bosch, het „cultuurstelsel", dat in 1830 in werking trad. De financieele resultaten overtroffen de stoutste verwachtingen, doch de na- deelen waren vele. Op kosten van den verbouw van voedingsproducten werd slechts de productie van exportproducten gestimuleerd. In tegenstelling tot de bedoeling van het systeem waren de arbeids omstandigheden en de beloonirgen der inlanders zeer slecht. Van Europeesche zijde kwam verzet tegen dit systeem, in welk verband spr. Multatuli's „Max Havelaar" noemde. Het bleek onmogelijk in staatsbeheer tot succes te komen met die cultures, die een bijzondere kennis of verzorging of welker producten een speciale sorteering behoefden. Par ticuliere ondernemers bleken de moeilijkheden te overwinnen. Langzaam aan loste het cultuursysteem op en in 1870 kwam de oplossing van de vraag stukken van landbezit en cultures door de agrari sche wet. Deze wet, de „magna charta" van Neder- landsch-Indië, aldus spreker, behoorde met gouden letters te worden geschreven in de geschiedenis der economische ontwikkeling der tropen. Zij heeft den grondslag gelegd voor de oplossing van het groote probleem, waarvoor de economische ontwikkeling in de tropen zich gesteld ziet, den grondslag voor een gezonde volkshuishouding en een gezonde uit- voereconomie naast elkaar. Uitvoerig ging spreker de beteekenis van beide na. In 1870 begon de groot-kapitalistische ontwikke ling van Nederlandsch-Indië, doch ook voor de ge heele wereld was dat jaar een keerpunt. De nieuwe techniek en de grootere behoeften van Europa ver- eischten meer en andere producten uit de tropen. De uitvoer van Nederlandsch-Indië steeg enorm en bedroeg in 1925 1.8 milliard gulden. Hiertegenover valt de winst van het dwangsysteem in het niet. Vervolgens behandelde spreker de vraag, hoe het den inlander verging in den loop van deze ontwik keling. De regeering toonde zich thans vriend en beschermer van den bruinen man en nooit, aldus spr. is de rustige, gedegen en humane aard van den Nederlander, meer tot uitdrukking gekomen dan thans bij de leiding van het lot van millioenen inlanders, die hem waren toevertrouwd. Toch bleek na den wereldoorlog, dus In den bloeitijd van de Europeesche cultures, de volkswelstand van de in boorlingen sterk te zijn achteruitgegaan. De vraag werd toen gesteld, of de groote plantages voor de volkshuisvesting een zegen waren. Immers, zij wa ren hoofdzakelijk buitenlandsche ondernemingen (waaronder ook Nederlandsche ondernemingen werden verstaan) en alle voordeelen gingen naar het buitenland. Men ried de regeering aan mini- mum-loonen vast te stellen, doch de regeering wees dit, volgens spr., terecht af. Men voerde sociale maatregelen in, die den inlanders ten goede kwa men. Ook werkte men aan de opheffing van den inlander door gezondheids-, onderwijs- en crediet- maatregelen, doch ook heeft de regeering energiek aangepakt de moeilijkheden, ontstaan door de over bevolking van Java. Ook heeft men getracht den inlander onafhankelijk te maken van den export. De proef op de som was de economische wereld crisis, die voor den Indischen export catastrophaal was. De terugstrooming van de inlandsche arbeids krachten uit de plantages werd geheel opgenomen in de inheemsche bedrijven. Er waren toen wel Europeesche werkloozen, doch geen inlandsche. Tenslotte zeide spreker, dat het recht van ingrij pen in de tropische economische ontwikkeling door den Europeaan daaruit kan worden afgeleid, dat hij een behoefte heeft aan producten uit de tropen, die riet kan worden gedekt door de inlandsche teelt. (A.N.P.) IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Deensche consignatievisch. Kleine schol f 44—f 30, Schar f30—f23, Schar- tong f 45f 42,50, Kabeljauw f 62f 37, Koolvisch f 36f 35, Lommen f 23, Lengen f 33f 31, Wijting f20f 16,50, KI. wijting f 14f 11 alles per 50 K.G. Tongen f3.80—f2,40 per K.G. Zoetwatervisch per K.G.: Snoekbaars 68 cent, Baars 3228 cent, Voorn 11 cent, Blei 2423 cent. BLOEMENDAAL WERKLOOZEN. Maandag stonden bij de arbeidsbeurs alhier in geschreven 79 mannelijke en 4 vrouwelijke per sonen, in totaal 83 werkzoekenden. GEREF. KERK. Het aantal leden van de Geref. Kerk van Bloe- mendaal bedroeg op 1 October nil. totaal 750, waar van 427 belijdende- en 323 doopleden. HEEMSTEDE LOOPJONGEN VERDUISTERT f 25. Door de recherche is een loopjongen van een Heemsteedschen aardappelenhandelaar aange houden wegens verduistering van gelden in dienst betrekking. De jongen had zich een bedrag van f25 toegeëigend. Tegen hem is prooes-verbaal opga» maakt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8