Laatste B AKKERTJES BURGERLIJKE STAND Gemeenteraad tegen samenvoeging met Bennebroek. De Nederlandsche Pijnstiller Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn Uit de Pers. II Illllllll b m iijgllilif 1 m 1 - V R IJ D A G 8 NOVEMBER 1940 H A A R E E M'S DAGBCAD 8 De Nederlandsche politie en de Winterhulp. 's-GRAVENHAGE, 8 November. De inspec teur-generaal der Nederlandsche politie heelt zich per circulaire gewend tot alle geüniformeer de leden van de Nederlandsche politie, waarin hij een beroep op hen doet. niet zoo zeer om hen aan te sporen tot het brengen van een offer, omdat hij overtuigd is. dat zij daarvoor geen aansporing noodig hebben, doch om hun medewerking te verleenen, opdat de geheele Nederlandsche po litie op spontane wijze van haar offervaardigheid kan doen blijken. Daartoe zullen de door de politie-ambtenaren geofferde gelden centraal wor den verzameld en verantwoord. (A.N.P.) Het prijsniveau. 's-GRAVENHAGE. 8 November. Het A.N.P. meldt: In verband met ongemotiveerde ongerustheid over het prijsniveau hier te lande wordt er ons op gewezen, dat de statistieken voor de voornaamste artikelen slechts een matige prijsverhooging aan wijzen. Bovendien vernemen wij dat binnenkort een nauwkeurige regeling zal worden ingevoerd welke het prijsniveau zoo zal beheerschen, dat ca- tastrophale verhoogingen uitgesloten zijn. Engelsche hommen. 's GRAVENHAGE, 8 November. Het A.N.P. meldt: Ook vannacht hebben Engelsche vliegtuigen aanvallen gedaan op Nederlandsch grondgebied. De uitgeworpen bommmen hebben in het algemeen slechts schade van geringe omvang aangericht, daar de meeste op onbebouwd terrein neerkwamen. Eenige woonhuizen hebben zware beschadigingen opgeloopen. Twee personen zijn gedood en vier andere zwaar gewond. In Overijssel en Limburg zijn brandplaatjes neer gekomen. Aangezien het in de laatste dagen herhaaldelijk is voorgekomen dat personen letsel hebben be komen door splinters van projectielen van het af weergeschut wordt er nogmaals op gewezen dat de aanwezigheid in de open lucht tijdens luchtaan vallen gevaarlijk is. Britscli convooi vernietigd. BERLIJN, 8 November (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Onderwater-strijdkrachten der Duitsche marine, die tot taak hebben den handelsoorlog op den At- lantischen Oceaan te voeren, hebben in het noor delijk deel van den Atlantischen Oceaan, op den belangrijksten Britschen toevoerweg, een Britsch convooi volkomen vernietigd. De in een klap door de Duitsche strijdkrachten tot zinken gebrachte vijandelijke koopvaardij tonnage bedraagt 86.000 bruto ton. Vannacht weer honderden Duitsche vliegtuigen boven Engeland. BERLIJN, 8 November. (D.N.B.) Aan de vergel dingsactie van de Duitsche luchtmacht tegen En geland hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, verscheidene honderden vlieg tuigen deelgenomen. Alleen boven de Engelsche hoofdstad zijn daarbij 109 ton bommen uitgeworpen. Iersche havens niet beschikbaar voor de Britsche vloot. Verklaring van De Valera. DUBLIN. 7 November. Onder grooten bijval verklaarde de Iersche minister-president. De Valera, heden in de Dail dat Eire (Ierland) zijn havens niet voor de Engelsche vloot zal openstellen. De Valera voegde hieraan toe dat de Iersche re geering een politiek van strikte neutraliteit zal blijven voeren. (United Press). Britsch-Russische betrekkingen. Dr. Karl Megerle aan het woord. Het D.N.B. meldt: In een interessante kant- teekening wijst de diplomatieke redacteur van de „Berliner Börsenzeitung", dr. Karl Megerle, op de verwikkelingen in de huidige betrekkingen tus schen Engeland en Sovjet Rusland. De bekende publicist herinnert aan de onlangs afgelegde verklaring van den Britschen minister van buitenlandsche zaken dat de Engelsche ambassadeur te Moskou ook verder actief blijft en dat hij er hopelijk in zal slagen „alle oorzaken, die in de toekomst tot misverstanden zouden kunnen leiden, weg te nemen". Deze oorzaken zoo meent Megerle, zijn gelegen in het nog steeds niet opgeheven voor nemen der Engelschen om de Sovjet Unie toch nog op een of andere manier in hun oorlog te betrek ken. Voorts liggen zij op pi-incipieel terrein. Want Engeland heelt zich met de Ver. Staten verbon den geen wijziging in den territorialen status quo te erkennen, die naar hun meening door geweld of bedreiging met geweld tot stand gekomen is. Engeland weigert dus principieel erkenning van de gebiedswinsten, die de Sovjet-Unie in Finland, het Oostzeegebied, Polen en Roemenië* verkregen heeft. Of Engeland handhaaft zijn standpunt van de prmcipieele niet- erkenning der territoriale wijzi gingen. zoo vervolgt Megerle, of het geeft dit standpunt prijs en verliest daarmede tegelijkertijd den zedelijken en juridïschen titel om zich elders tegen de zelfde ontwikkelingen te verzetten. Welis waar ligt het zeker wel in de lijn van de Engel sche politiek een fraaie formule te zoeken, die haar veroorlooft zich tusschen deze beide princi- pieele beslissingen door te kronkelen, maar daar mede is het wantrouwen te Moskou niet uit de wereld. Daar houdt men van zuivere verhoudin gen en ontzegt Engeland het recht, naar de afwij zing van het Britsche protest inzake de Donaucom- missie toont, zich te bemoeien met vraagstukken en streken, die Engeland niets aangaan. Men zal er zich te Londen dus voortaan in moeten schikken dat het met de Sovjet Unie niet naar Engeland's wensch gaat, doch integendeel in een richting, die men in het geheel niet waardeert HAARLEM, 8 November 1940. Bevallen: 8 November: C. A. Toeset—Kortenaar z.; N. A. Koedijk—Schuit z.; 6 Nov. E. T. Beels— Krabbendam z.; 8 Nov. H. A. M. Boogaard— Zöbisch d.; 7 Nov. E. E. H. Ran—Kaspori z.; M. A. Rozenhartvan de Spreng d., A. E. Milatz Miezenbeek z.: 8 Nov. J. T de Winter—Lucas z. Overleden: 6 Nov. W. A. J. 10 m., d. v. S. Kaiser, Ooievaarstraat; 7 Nov. G. Dikkeboom 83 j. Rozenprieelstraat. Ickes treedt af als Amerikaansch minister van binnenlandsche zaken. De Amerikaansche minister van binnen landsche zaken, Harold Ickes. heeft, naar het D.N.B. uit Washington meldt, Roosevelt zijn ontslag aangeboden. Op een persconferentie heeft Ickes ver klaard dat hij hiermede aan Roosevelt de mogelijkheid wil geven om zijn kabinet te re- organiseeren. De correspondent te Washington van de „New York Herald Tribune" meent dat de verkiezingen waarschijnlijk ook tot het opnemen van verschei dene republikeinen in het kabinet en de over heidslichamen zullen leiden. Ook de naam van Willkie wordt genoemd. MARSCH VAN DE N. S. B. DOOR AMSTERDAM. 's GRAVENHAGE. 8 November. Zaterdag zullen 600 man van de W. A. der N. S. B. een groote marsch door Amsterdam houden. Des morgens zal ir. Mussert in een bijeenkomst te 's Gravenhage mededeelïng doen omtrent een fusie met een andere groep. De boterdistributie in Denemarken. KOPENHAGEN, 8 November (D.N.B.) Met ingang van heden is het verbruik van boter in Denemarken aan rantsoeneering onderworpen. Volgens een officieele mededeeling bedraagt de dis tributie 350 gram boter per week en per persoon. CASTRICUM De heer Spaanse geen wethouder. Onlangs maakten wij melding van het feit. dat de burgemeester van Castricum de vernietiging had aangevraagd van het Raadsbesluit, waarbij de heer Spaanse (tegen uien de burgemeester een klacht had ingediend wegens lastert tot tijdelijk wethouder was benoemd, welke benoe ming noodig was geworden door de langdurige afwezigheid van den heer Turksma, die als werk- looze naar Dultschland was gegaan. Naar wij vernemen heeft de burgemeester thans van den secretaris-generaal bericht ontvangen, dat deze geen termen aanwezig acht, het genoemde raadsbesluit als onge daan te verklaren. Inmiddels is echter de heer Turksma te Castri cum teruggekeerd en heeft hij zijn wethouders functie hervat, zoodat er nu geen sprake kan zijn van een tijdelijk wethouderschap van den heer Spaanse. Raad Heemstede. Alleen de heer Kamerbeek voorstander. Vergadering van den Raad der gemeente Heem stede, op Donderdagmiddag, onder leiding van jhr. A. v. c. Poll, waarnemend burgemeester. Behandeld wordt de brief van Ged. Staten van Noord-Holland van 9 October 1940 inzake samen voeging van de gemeenten Heemstede en Benne broek. De heer Bakhuizen v. d. Brink (lib.) heeft een bezwaar van staatsrechtelijken aard: men mist in dit geval een grondige voorbehandeling. Aan de gewone wettelijk voorgeschreven regeling, waar van slechts onder bepaalde omstardigheden mag worden afgeweken, heeft de secretaris-generaal zich niet gehouden. Daartoe bestond geen aanlei ding: hier toch is geen sprake van noodlijdende of steunbehoevende gemeenten. Besparing zal de sa menvoeging misschien pas op den langen duur geven. (Adv. Ingez. Med.) Het Fransche sportleven herstelt zich. Spoedig een voetbalwedstrijd tegen Zwitserland. PARIJS, 7 November. (ANP) Als bewijs dat Frankrijk hard werkt aan het herstel der interne aangelegenheden geldt de poging, welke wordt aangewend om zoo spoedig mo gelijk te komen tot een landenwedstrijd met ZwitserlandIn principe zijn beide landelijke sportfederaties reeds tot een overeenstemming gekomen, doch men is het onderling nog niet eens over de vraag in welk land deze interna tionale ontmoeting zal gehouden worden. Frankrijk heeft Marseille voorgesteld, terwijl Zwitserland meer vasthoudt aan nader te be palen plaats in Zwitserland. Japansche bommen op den Hongkongweg. „Antwoord aan Engeland". TOKIO, 8 November. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten hebben gisteren drie Ja pansche eskaders den z.g. Hongkongweg gebom bardeerd. welke naar het binnenland van China resp. naar Tsjoengking voert. Ongeveer vijftig kilometer ten noorden van Hongkong hebben zij verscheidene bruggen vernield. Bovendien wer den op een zijarm van de rivier Toenkiang een hondertal jonken met munitie en ander oorlogs materiaal gebombardeerd. Volgens de Japansche pers is dit het antwoord op de houding van de Engelschen, daar de Honkongweg ondanks de vertoogen van den Ja- panschen consul-generaal te Hongkong en de Engelsche beloften, practisch weer voor de le vering van oorlogsmateriaal aan Tsjang Kai Sjek geopend is. Berooving tijdens de duisternis. AMERSFOORT, 7 November. Een dezer dagen is een 68-jarige inwoner van Amersfoort in de avonduren tijdens diepe duisternis op de Korte Gracht door een onbekenden man aangevallen en beroofd van een bedrag van 175. De politie stelt een onderzoek in. (AJM.P.) Grieken poogden tevergeefs om de Italiaansche stellingen heen te trekken. Fiorina Donderdag zeven maal gebombardeerd. BELGRADO, 8 November (D.N.B.) De „Vreme" meldt uit Ljubojno, dat een poging der Grieksche troepen om de Italiaansche stellingen hoen te trekken, niet gelukt is en geen kans op succes meer biedt. De berichten over een opruk ken der Grieken in het Zuidelijk deel van het Morova-gebergte zijn niet juist. De kanonnade, die Donderdag in versterkte mate is aangevangen, is een bewijs dat de Italianen ook in dezen sector met het offensief zijn begonnen. Den geheelen dag lang heeft het artillerievuur geduurd, ver sterkt door de activiteit van de luchtmacht, die Woensdag zevenmaal de Grieksche stad Lerin (Fiorina) heeft gebombardeerd. Van Joego-Sla- visch gebied af heeft men boven deze stad hooge rookkolommen waargenomen. De „Politika" meldt uit Brajtsjino dat de Italiaansche luchtmacht reeds in de ochtend uren van Donderdag met het bombardement van de Grieksche stellingen is begonnen. Bijzonder hevig is dit bombardement tusschen 6 en 10 uur geweest, waardoor het samentrekken van Griek sche troepen zou zijn verhinderd. Lerin is Don derdag nog heviger dan Woensdag gebombar deerd. In de Joego-Slavische grensdorpen hadden de boerenwoningen door deze door het gebruik van zware artillerie versterkte kanonnade ge trild. Ook de Grieksche luchtmacht is in actie gekomen. De meerderheid van de Italiaansche luchtmacht is volgens het blad in dezen sector duidelijk merkbaar. Uit Grieksche bron wordt vernomen dat het den Grieken aan jachtvliegtuigen ontbreekt. De Grieksche jagers zouden de dicht aaneengesloten formaties der Italiaansche bommenwerpers in het geheel niet kunnen aanvallen. Bovendien moeten de Grieksche bommenwerpers telkens uit Athene komen, doch meestal worden zij dan aan het front in Epirus in den strijd gebracht. Een ooggetuige van het bombardement van Lerin van Woensdag deelt mede dat de bevolking in snel gegraven loopgraven tegen de luchtaan vallen dekking zocht. De Italiaansche vliegtuigen vlogen echter zeer laag over de stad en konden hun doelen uitkiezen, daar er in het geheel' geen afweer meer was. De Italiaansche bommenwerpers vernielden o.a. den straatweg van Lerin naar Saloniki. Het grootste deel-van de bevolking van Lerin is reeds naar de omliggende dorpen ge vlucht. De winkels zijn gesloten, zoodat behalve brood en kaas geen levensmiddelen meer te krij gen zijn. Ook de werkplaatsen zijn gesloten en het geheele leven in Lerin stagneert. „Diplomatentrein" uit Athene te Rome aangekomen. ROME. 8 November 1D N B.) De Italiaansche ..diplomatentrein" uit Athene met den gezant Grazzi en het geheele diplomatieke en consulaire personeel is na een reis van drie dagen heden ochtend in Rome aangekomen. TOENADERING? Arnold Meyer schrijft in De Weg over Toe nadering en deelt daarin mede bij de onderhande lingen over een samengaan van Nationaal Front en Ned. Unie den eisch van het leiderschap niet zoo absoluut te hebben gesteld als men het doet voor komen. „Wij hebben er op gewezen, dat er twee moge lijkheden zijn: ofwel dat er een nieuwe figuur op staat, die een waarborg voor de beginselen en voor de goede samenwerking is, ófwel dat voor het geval het gaat tusschen het Driemanschap en mij, verschillende leidinggevende posities door personen uit de Nederlandsche Unie kunnen worden inge nomen, maar dat het Leiderschap door mij in dat geval moet worden opgeëischt. Niet ten persoon lijke pleziere, maar op grond van het feit, dat in de personen van het driemanschap geen enkele waarborg gelegen was „onze" beginselen, die con- junctuurongevoelig zijn, te handhaven". Verder schrijft de heer Meyer aan het eind van zijn artikel: „Voor toenadering moet men breed kunnen zien. Men moet tenminste zijn beweging beschouwen als middel voor een hooger doel, het welzijn van ons geheele volk, en mag derhalve die beweging niet zien als een doel op zichzelf. Wij zijn daartoe bereid. Moge het zijn, dat ook N.S.B. en de Neder landsche Unie zich hiertoe bereid verklaren. Wij moeten vooruit! De huidige verdeeldheid wreekt zich in ons land. Eenheid op politiek gebied is op dit oogenblik echter nog niet mogelijk. Het heeft geen zin om als de beroemde struis te doen alsof dit wel zoo Wat niettemin wel mogelijk is, is samenwerking op ander gebied. Bijv. op sociaal-economisch ge bied, op cultuurgebied enz. Wij hopen dit dezer dagen in een geschrift nader uit te werken en dit zoowel aan de Duitsche autoriteiten als aan de N.S.B. en de Unie voor te leggen". HERVORMING SDR ANG. In den politieken strijd om de macht, om de lei ding in Nedei-land, wordt volgens het A1 g. Han delsblad vaak met caricature voorstellingen gewerkt en het verleden in louter donkere klem-en geschilderd. Het blad is van oordeel, dat dit niet noodig is: „De inventaris van het verleden behoeft geens zins zoo zwart te worden gezien als sommige onge duldige hervormers hem ons thans meen en te moeten voorstellen. De nieuwe tijd is wat Neder land aangaat, niet zoozeer nieuw in wezen dan wel in tempo en vormen. De nationale gemeenschaps gedachte werd ook hier reeds in talrijke sociale verschijnselen in versterkten graad ontwikkeld. Wil men den nieuwen tijd kenschetsen met de begrippen nationaal en socialistisch in dien zin dat de nationale gemeenschap in sterker geordend verband dan vroeger moet worden georganiseerd en tot bloei gebracht, en in hooger dienstvaardigheid van indi vidu ten aanzien van het geheel moet worden ge zien en beleefd dan zijn daarvoor in ons recente verleden tal van aanknoopingspunten en steunvlak- ken te vinden. Het woord soc alistisch.i ontdaan van zijn oude bijproducten van klassenstrijd en een zijdigheid, maar gezien als uitdrukking van een nationale gemeenschappelijke doelstelling, heeft waarlijk voor niemand die het sociale groeipro ces eerlijk wil zien, een afschrikwekkenden klank meer. Een socialisme dat een nationale gemeen schap wil van vrije, menschwaardige, zelfwerk zame persoonlijkheden, zal ook voor onzen Neder- HEEMSTEDE TE VEEL GEDANST? Donderdag vroeg in den morgen werd de po litie gewaarschuwd dat een juffrouw, de 28- jarige G. J. S. nabij de Spoorboomen aan de Zandvoortschelaan onwel was geworden en bin nengedragen was in het spoorwachtershuisje. Dr. D. die ter assistentie was geroepen, con stateerde oververmoeidheid, vermoedelijk als ge volg van bruiloftvieren. Later is het meisje per taxi naar haar dienstbetrekking in Aerdenhout overgebracht. ONGEOORLOOFDE ZORG VOOR DEN KOMENDEN WINTER. Donderdagmiddag was een 3-tal jongens uit Haarlem in het Bronsteepark nabij de Jacob van Ruysdaellaan bezig met het hakken van hout in een boschje. Zij werden door de politie be trapt. Bijlen en zakken werden in beslag geno men. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A., MedenblikG. v. Hensber- gen. K. BijlsmaA. M. Reinders. N. Sleutel—H. A. P. Kroone. Getrouwd: H. W. DahlkampK. M. Moes. L. HartsuijkerF. Kruiderink. Geboren: G. M. HensenTaminiau (z.), G. W. B. MullerEngelenbergh (d.), S. J. Roozen Bende <d.). Overleden: S. J. C. Hesselink 72 j., gescheiden. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Deensche visch. Wijting f 17.50f 16.75. Kleine gul f 26f 22, Kleine schar f 8.50. Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch. Snoek 5348 ct. Snoekbaars 84 ct. Baars 16 ct. Voorn 10 ct. Blei 177 ct. Alles per K.G. landschen individualistischen volksaard volkomen aanvaardbaar kunnen zijn. Dit vooropgesteld, moeten wij nu zoeken naar de beste vormen om aan dezen Nederlandsch en inhoud zijn meest practische gestalte te geven. In de breedst mogelijke samenwerking, waarbij niet het prestige of het belang van een politieke groep, welke ook, op den voorgrond moet staan, maar ook hier vol gens het beginsel „algemeen belang gaat voor groeps of individueel belang" die Nederlandsche inhoud zelf de hoogste rechten heeft." NIET DE ECONOMISCHE MENSCH. In „De Standaard" schrijft prof. mr. P. A. Diepenhorst over de door velen gemaakte fout, om den arbeid los te maken van den mensch, over de verwaarloozing van de centrale positie, die den mensch in de economische bedrijvigheid toekomt. „Het worstelen om de heerlijkheid der onder neming te doen schitteren, prikkelt ongetwijfeld tot energie, maar schept ook groote gevaren. Door den mensch te wringen in een onpersoonlijk maaksel, rijst gemakkelijk het besef, dat de mensch middel, de onderneming doel is. Het gevaar is dan ook geenszins denkbeeldig, dat de menschelijke waar digheid en verantwoordelijkheid op die wijze door het ondernemingsleven in het gedrang komt. Een gezond ordeningsstreven zal zoeken naar de afwending van dit gevaar. Ook die ordening moet uitgaan van den naar Gods beeld geschapen mensch. Dan wordt die ordening een middel van beperkte strekking. Wij droomen niet van en zien niet reik halzend uit naar het meesterschap van den mench._ De Christelijke levensovertuiging komt in verzet tegen eene beweging, die opwekking en wijziging van het stofeflijk productieproces maakt tot de alles- overheerschende figuur in de menschelijke bedrij vigheid." Het fraai gerestaureerde slot te Langweer, dateerend uit 1700, zal op 16 November a.s. als gemeentehuis van Doniawerstal (Fr.) ift gebruik worden genomen (Foto Pax-Holland) De voorgestelde samenvoeging acni spr. in de te genwoordige omstandigheden niet noodig. Waar deering mag geuit worden voor wat de secretaris sen-generaal in dezen tijd doen, maar zij mogen niet uit het oog verliezen, dat zij geen staatshoof den. zijn; zij mogen slechts daden van beheer, niet daden van beschikking verrichten. Al leen al om deze reden kan spr. zijn steun niet ge ven aan het plan tot samenvoeging. Voorts is er een bezwaar van economischer aard. Besparing bij annexatie bestaat alleen in besparing op personeel. Door het geheele plan zal, bij ontslag van personeel, het aantal werkloozen met plm. 600 in de provincie worden vermeerderd. En dat in een tijd waarin men voor ieder werk wil! Heemstede en Bennebroek zijn niet van gelijke beteekenïs; samenvoeging zal alleen beteekenen dat de kleinste gemeente een w ij k van de groote gemeente wordt. Bennebroek zal doodeenvoudig door Heemstede worden geannexeerd. En deze an nexatie is absoluut niet noodzakelijk. Het alge meen belang, noch een der beide gemeenten eischen haar. De nota van B. en W. vormt een waardig en goed gedocumenteerd betoog, waarmede spr. zich vol komen kan vereenigen. De heer Kamerbeek (R.-K.) is het eens met den secr.-generaal. Samenvoeging van gemeenten roept levenskrachtiger eenheden in het leven. Op heffing van een gemeente beteekent nieuw leven voor een gemeente, die tot nu haar eigen leventje heeft geleefd. Spr. ziet in de fusie het levenwek kend element. Het succes zal liggen in samenwer king, als in een goed huwelijk. Een krachtige een heid eischt aanvankelijk offervaardigheid; de eene gemeente heeft de andere noodig om tot een fi nancieel en sociaal krachtige eenheid op den duur te komen. Heemstede en Bennebroek moeten ge zamenlijk kunnen handelen als een organische eenheid. Besparing op het bestuursapparaat zal door de fusie bevorderd worden. De cijfers van Heemstede en Bennebroek kunnen niet vergeleken worden. De rekenmeester die cijfers voor B. en W. opmaakte, rekende alleen naar Heemstede toe. Het perspectief van groot-Heemstede zal gunstig worden beïnvloed door de fusié. Men vergete niet dat „de cost voor de baet" dient uit te gaan. Spr. critiseert de argumenten van B. en W. van beide gemeenten tegen de fusie, die liefst maar alles wil len laten zooals het is. Het eigen belang der ge meenten heeft hier gesproken; de secr.-gen. ziet meer het algemeen belang. Niet het historisch ver leden moet beslissen, maar de werkelijkheid. Het historisch gegroeide moet worden ingesloten in het streekbelang. Aan gemeentelijk isoleeren wil spr. niet meedoen maar hij bevordert gaarne het soli dair streekbelang. De gemeenten moeten in dezen tijd elkander onderling diensten bewijzen; dit kan het beste geschieden door fusie, die bovendien de landelijke rust niet in gevaar zal brengen. Het ge middelde onderwijspeil der vereenigde gemeenten zal stijgen. Bennebroek en Heemstede zullen best op één leest geschoeid kunnen worden». Het niet voldoen aan het verzoek van den secr.-gen. zou wel eens gevolgen kunnen hebben, waarmede geen der beide gemeenten ingenomen zouden zijn. De heer Von Meyenfeldt (A.-R.) wil met B en W. rekening houder» met den historischen groei; het alleen voortbestaan van beide gemeen ten levert geen enkel bezwaar op. Spr. ontraadt de fusie. De heer Rijke s (Lib.) heeft weinig houvast aan het betoog van B. en W. Maar de tijd voor studie is voor B. en W. zoowel als voor den Raad, kort geweest. Niet alleen in Heemstede, maar ook in Bennebroek wonen veel forensen, gepension- neerden en rustbehoevenden. Spr. is het niet een» met B. en W. dat Bennebroek een speciaal lande lijke gemeente is; het karakter van beide gemeen ten is gelijk. Zonder nadere vergelijking tusschen de cijfers van Heemstede en Bennebroek is van de gevolgen der fusie niets te zeggen. Spr. zal zijn stem tegen de samenvoeging uitbrengen, maar niet om de motieven van B. en W., maar omdat beide gemeenten welvarend zijn en als zelfstandige ge meenten kunnen blijven bestaan. Heemstede zegt spr., annexeer nooit en zorg er voor dat ge nooit geannexeerd wordt! De heer Voors (C.-H.) wijst de samenvoeging eveneens af. Samenwerking tusschen gemeenten kan ook plaats hebben zonder fusie. Op dien weg kan worden voortgegaan en het landelijk bestuur kan daarbij leiding geven. Bij samenvoeging zal de aard der bevolking van Heemstede en Benne broek blijven verschillen, dat verschil verandert niet bij verdwijning van grenzen. Een „levenskrach tige eenheid" zal door de samenvoeging niet ont staan. Heemstede heeft trouwens levenskracht en kan die alléén ontwikkelen. Dat is wel na de an nexatie door Haarlem gebleken. Er is voldoend® waarborg voor het ongeschonden blijven voortbe staan van Heemstede, ook zonder fusie. De heer Disselkoen (S.-D.) minderheid in de financieele commissie, zegt dat de algemeen® motiveering van den secr.-gen. voor samenvoeging van gemeenten in de provincie, op Heemstede en Bennebroek niet van toepassing is. Uit dit oogpunt gezien zou de fusie disputabel zijn. Spr. is een voorstander van het vormen van levenskrachtige eenheden, maar levenskrachtig en groot zijn niet synoniem. Te betreuren is het haastige tempo, waarin deze zaak behandeld moest worden. Tech nische deskundigen, de middenstand, hebben zich niet kunnen uitspreken. De motieven van B. en W. besprekende zegt spr. dat B. en W. wat het finan cieele aangaat niet te pessimistisch zijn geweest. De samenvoeging zal eenige 10.000 guldens kosten medebrengen, anders zal er slechts animositeit van Bennebroek tegenover Heemstede komen. De voor deden voor Bennebroek zullen moeten betaald worden door den kleinen man in Bennebroek. Bennebroek wil niets van de samenvoeging we ten. Dat is voor spr. beslissend, met onwilligen is het niet aangenaam samenwerken; zoo zou Benne broek een blok worden aan het been van Heem stede. Spr. vereenigt zich met de conclusie van B. en W. De heer v. d. E r f (R.-K.) zegt dat wat door den heer Kamerbeek gezegd is, niet namens de fractie was gesproken. Spr. sluit zich gaarne bij den heer Bakhuizen van den Brink aan. Besparing staat niet vast, althans niet in den beginne. Bevordering van streekbelang ziet spr. ook niet in de samenvoeging, waar hij tegen is. De heer Stomps (V.-D.) is ook tegen de sa menvoeging. Hij is het eens met de geuite argumen ten tegen de fusie. Dr. Mulder (Vrijz.) vraagt den heer Kamer beek, waardoor de levenskrachtige eenheid, waarover hij sprak, zal ontstaan. Spr. wil Benne broek niet aandoen wat Haarlem Heemstede heeft aangedaan en schaart zich bij B. en W. De voorzitter zegt dat de Raad geen nieuwe argumenten van B. en W. kunnen verwachten. Voor het verschaffen van grondiger financieele ge gevens heeft de tijd ontbroken. B. en W. hadden anders nog veel meer kunnen zeggen. De Raad aanvaardt z.h.s. het advies van B. en W. De heer Kamerbeek vraagt aanteekening dat hij tegen is. Hierna sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10