Haarlem's Dagblad Zuiver Nederlandscli. De Centrale keukens LEERZAAM SPEELGOED Nieuwe bonnen. Een Studente. Ook gisteren bombardementen op Londen HOUT 25424 m\ 58e JAARGANG No. 17606 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082," Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 8 November 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, pet maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Onze taal is een kostbaar bezit, voor onze volks gemeenschap van de hoogste waarde en beteekenis. Dat is zij niet alleen omdat zij het middel is om onze gedachten, wenschen, gevoelens tot uitdruk king te brengén en elkaar te verstaan maar ook omdat in haar wording en groei, die zich in de verte der eeuwen verliezen, onze volksaard, ons Neder- landsche karakter, onze levensstijl, ons rhythme zich tot uitdrukking gebracht hebben. Zij spreekt in haar woorden en haar vox-men van het eigen volk, dat zij trouw vergezeld heeft op zijn reis door alle eeuwen, alle geslachten heen, waarmee zij alle vreugden en beproevingen heeft doorgemaakt. Zij draagt van dat alles de kenmerken en het karakter; in zekeren zin ligt in haar wezen de gansche geschiedenis van ons volk besloten. Zulk een kostbaar bezit vereischt bescherming en tot de trouwe en toegewijde beschermers van de Nederlandsche taal behoort sinds veertig jaar Cha- rivai-ius. Hij, dr. G. Nolst Trenité, vroeger vele ja ren lang leeraar aan de H.B.S., is niet doctor in Nederlandsche lettei-en. Hij heeft in andere vakken onderwijs gegeven. Maar de merkwaardige veelzij digheid in zijn opleiding, die wij eenige maanden geleden vermeld hebben, toen hij den leeftijd der stei-ken bereikte, heeft zich ook in zijn lateren ar beid en belangstelling doen gelden. Hij is zijn eigen strijd voor de Nederlandsche taal gaan voeren in. een zeer persoonlijken vorm en volgens zijn eigen steeds volgehouden erkenning: als leek. Dat is slechts in zooverre juist, als men iedereen een leek zou willen noemen die een werkzaamheid ontplooit waarvoor hij een bestaande officieele opleiding niet heeft doorgemaakt. Maar er bestaat in deze wereld ook nog zooiets als zelfstudie; Chai-ivarius heeft daar mede een taalkennis verworven die de meeste ge accrediteerde vakmenschen zeker niet bezitten en dus waag ik het, de juistheid van zijn toepassing van het woord leek op zichzelf te betwisten. Een «eredoctoraat in de Nedei-landsche letteren zou hem eigenlijk rechtens toekomen. Maar het wordt niet vereischt om het bewijs te leveren dat hij geen leek is. Zijn veertigjarige strijd voor zuiver Nedei-landsch heeft nu een nieuwe uiting gevonden in een van daag bij de N.V. De Spieghel te Amstei-dam ver schonen boekje onder den titel „Is dat goed Neder lands?" In een kort en pittig voorwoord zet de schrijver uiteen, dat hij jarenlang in zijn rubriek in een weekblad heeft aangetoond hoe het niet moet en dat het doel van dit boekje is antwoord te geven op de vraag, hoe het wel moet. Het is niet to de eerste plaats als schoolboek bedoeld en draagt daar ook niet het kenmerk van. Want taalboeken plegen een bepaalde, in vak kringen aanvaarde systematiek te volgen. Chari- varius heeft zich daaraan niet gestoord en zijn eigen weg gekozen, met de uitgesproken bedoeling dat het boekje ook dienstig zal zijn voor velen in hun maatschappelijken werkkring. Hij heeft jour nalisten, staatslieden, redenaars, ook zakenlieden genoemd. Een journalist moge hier getuigen dat hij het dankbaar heeft aanvaard; niet met de be doeling het eenmaal door te lezen maar met het voornemen-, het vaak te raadplegen als een nuttig handboek in zijn vaklitteratuur. In ruim twintig kleine hoofdstukken behandelt de schrijver Pleonasmen, Het deelwoord, Naamval len, Het meervoud, Vervoeging, Voorzetsels, Ont kenningen, Het juiste woord, Uitdrukkingen, Woord schikking, Zinsverband, Spreek- en schrijftaal, Vreemde woorden, Stoplappen, Gemeenplaatsen enzoovoorts. Hij zou Charivarius niet zijn als hij niet reeds in zijn voorwoord een aanval deed op modezucht en deftigdoenerij, een aanval die met lcracht wordt dooi-gezet. Hij heeft, zooals hij ver klaart, niet gestreefd naar wetenschappelijkheid, zuiver systeem of volledigheid maar een greep ge daan, uit de vele dagelijks vooi-komende fouten en getracht die te verklaren en te verbeteren. Zijn keuze is gedaan met de zorg die zijn werk eigen is en ik geloof dat velen met het boekje gebaat zul len zij©. Velen wil hier zeggen: allen die eerbied voor onze taal koesteren en het groote belang van haar zuivere toepassing inzien, beseffend boven dien dat zij daai-mee zoowel ons volk als de uitwer king van hun eigen arbeid, belangen die identiek moeten zijn, dienen. Het heeft mij getroffen dat Charivarius, waar hij strijdt tegen „barbai-ismen", tegen woorden uit Vreemde talen die vemederlandscht zijn, erkent dat de scheidingslijn tusschen barbarisme en goed Hollandsch niet altijd duidelijk zichtbaar is en dat sommige barbarismen door het gebruik geijkt zijn. „Mijn boek is geen wet, maar een wenk: toets elk verdacht woord nauwkeurig en verkies in geval van twijfel het onbetwistbaar Hollandsche", voegt hij er aan toe. Dit lost overigens de vraag niet op: Wanneer is een woord geijkt? Na hoeveel jaar en hoeveel gebruik? Dit laat men in Frankrijk over Laatste postbestellingen worden in Haarlem niet vervroegd De directeur-generaal der P. T. T. heeft een rondschrijven gezonden aan de directeuren dei- verschillende postkantoren waarin er op wordt aangedrongen de bestellingen en de lichtingen van de bussen zooveel mogelijk normaal te doen geschieden. Naar wij vernemen ligt het dan ook in de be doeling de uitvoering van de laatste bestellingen en de lichtingen der bussen te doen plaats vinden op dezelfde tijdstippen als dat tot dusverre is ge beurd. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen bijvoorbeeld tengevolge van de duister nis en de slechte weersomstandigheid, dat deze bestellingen en lichtingen practisch onmogelijk uitgevoerd kunnen worden. In dergelijke gevallen hebben de directeuren bevoegdheid om naar eigen goeddunken te han delen. Van een vervroeging der bestellingen is te Haarlem nog geen sprake. Ie. StMUolaas dit feest een succes worden; mits ge de vol gende punten In acht KOOPT VROEGTIJDIG in verband met de verduisteringsbepalingen en de beperkte voorraden 9. Met het oog op de drukte kunnen wij gekochte goederen ONMOGELIJK RESERVEEREN. indien ge op tijd Uw bestellin gen in huis wilt hebben, raad ik U NEEM DEZE DAN ZOVEEL MOGELIJK ZELF MEDE. 3e. (Adv. Ingez. Med.) aan het Comité du Dictionnaire van de Académie des Lettres. Als dit een vreemd of verbasterd woord in 't Fransche woordenboek opneemt is het officieel aan vaard. Maar de traagheid van dit comité van taal geleerden is in Frankrijk spreekwoordelijk gewor den. Zouden wij in Nederland beter en sneller kunnen werken door de instelling van een perma nent comité van niet' meer dan vijf leden, bezield door veeleer Charivariaanschen dan strak vak- kundigen geest? Het ware zeker te beproeven. Charivarius' boekje beslujt met een aanhangsel: zijn indertijd in „Klusjes en Kliekjes" verschenen, berijmde bewerking van Schopenhauers opstel over den stijl. He eindig ook hier met daaraan een kern achtig vers te ontleenen: „Hoe moeilijk het ook schijnt, er is maar weinig aan Om zoo te schrijven dat geen mensch je kan verstaan; 't Is heel wat lastiger, eenvoudig, kort en klaar Te schrijven over iets dat duister lijkt en zwaar Als gij diep-zinnig schrijft, verdient gij het verwijt Dat gij diepzinniger wilt schijnen dan gij zijt. Ziehier d e wet der letterkundige moraal: Zeg ongewone dingen in gewone taal. Is deze zin er niet een sprekend voorbeeld van Hoe men iets van gewicht eenvoudig zeggen kan?" Het komt mij voor dat dit boekje op een gelukkig tijdstip is verschenen, omdat de belangstelling voor zuiverheid in onze taal groot is. R. P. Hoe het met de Haarlemsche plannen staat Eenige weken geleden deelden wij mede dat de gemeentebesturen de kennisgeving uit Den Haag ontvangen hadden, dat op korten termijn -plannen ontworpen moesten worden om dezen winter centrale keukens in te richten. Daarbij moest van de veronderstelling uitgegaan worden dat een belangrijk deel der ingezetenen genood zaakt zal zijn van die inrichtingen gebruik te maken. Haarlem kreeg de wenk dat de keukens berekend moeten zijn op 20.000 porties per dag. De wethouder van Sociale Zaken, de heer W. J. B. van Liemt, deelde ons mede, dat het college van B. en W. de plannen van Haarlem «aan den Haag ter goedkeuring heeft ingezonden. Er moeten, omdat de keukens waarover thans beschikt kan worden niet zoo'n enorme capaciteit hebben, eenige nieuwe keukens gebouwd worden. De kosten daar van worden door het rijk gedragen. Eenige heeren uit den Haag, die met deze aangelegenheid belast zijn, hebben te Haarlem den toestand reeds in oogenschouw genomen. De verwachting is, dat thans zeer spoedig het bericht uit Den Haag komt dat met de uitvoering der plannen een begin kan wor den gemaakt. Als de toestand het onverhoopt noodig zou maken, dat op zeer korten termijn met de ver strekking van eten uit centrale keukens begonnen moet worden, dan is het niet noodig te wachten tot de nieuwe keukens gebouwd en ingericht zijn. Voorloopig kunnen wij daar wel buiten. Behalve over de keuken van de St. Vincentiusvereeniging kan de gemeente ook nog de beschikking krij gen over eenige andere groote inrichtingen, (o.a. over de keuken van het St. Elisabeths Gasthuis) zoodat meteen voor een vrij groot aantal personen gekookt zal kunnen worden, ook al zou het dan nog niet mogelijk zijn aan de 20.000 porties per dag te komen. Daarvoor zijn de nieuwe keukens beslist noodig. Het mag evenwel betwijfeld worden of Haarlem althans in den eersten tijd behoefte zal hebben aan centrale keukens met zoo'n groote capaciteit, temeer omdat inmidddels bekend geworden is, dat er voorloopig is afgezien van een rantsoeneering van gas en electriciteit. Een rantsoeneering van die producten toch zou tengevolge hebben dat het in vele huisgezinnen moeilijk wordt het eigen potje te koken, waardoor het betrekken van eten uit de centrale keukens bevorderd wordt. Wij herinneren er nog aan, dat aan de gemeente besturen opdracht gegeven is bij het maken van hun plannen rekening te houden met de om standigheid, dat het aan te nemen is, dat ook beter gesitueerden -van de centrale keukens gebruik zul len maken. De keukens zullen evenwel voorname lijk bestemd zijn voor de economisch zwakkeren. Het is de bedoeling dat gevaar voor ondervoeding voorkomen wordt. Er wordt gemeend, dat juist bij de economisch zwakkeren dezen winter bezwaren kunnen ontstaan bij het verkrijgen van warm voed sel als daarin niet voorzien wordt door de oprich ting van centrale keukens. Het is de bedoeling in de centrale keukens, als die op volle capaciteit moe ten werken, twee keer per dag eten te koken, zoo dat een deel der gebruikers 's middags om 12 uur kan eten en een ander deel 's avonds om 6 uur. Het eten der centrale keukens zal voor onvermogenden tegen lagen prijs beschikbaar gesteld worden er is gedacht aan een prijs van 10 cents per portie de anderen zullen iets meer moeten betalen. Het voedsel wordt door de Centrale keukens niet extra boven het rantsoen verstrekt. Degenen die van die instelling gebruik maken zullen hun bon nen moeten inleveren. VAN WEERT, Anegang 46 (Adv. Ingez. Med.) De groote rivieren stijgen onrustbarend plaatsen overstroomingen. Het pontveer en veroorzaken reeds op verschillende over de Maas bij Elsloo in benarde positie. (foto Het Zuiden.) Brood Elk der met „14" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 Novejnber a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood óf 100 gram andef brood. De op 17 November nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 11 tot en met 24 Novem ber a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in hotels, restaurants e.d. Boter en vetten Gedurende het tijdvak van Zaterdag 9 November tot en met Vrijdag 15 November a.s. geeft de met „16" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vet- kaart geeft, gedurende genoemd tijdvak de met „16" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 15 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 22 November a.s. Vleesch en vleeschwaren Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijd vak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. elk der vier met „08 vleesch" ge merkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleesch waren. De met „08 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de tweede weelj van hun geldig heidsduur dus van 18 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan wor den gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor ge nokte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst- soörten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Kaas In het Palazzo "Vccchia te Florence tijdens de conferentie tusschen Adolf Hitler en Mussolini. Men onderscheidt den Führer en den Duce in gezelschap van minister von Ribbentrop en generaal-veldmaar schalk Keitel. (foto Holland Atlantic). Gedurende het tijdvak van Maandag 11 Novem ber tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de met „25" genummerde bon van het algemeen dis tributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s., met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 18 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrijging van kaas in hotels, restaurants e.d. Eieren Gedurende het tijdvak van Maandag 11 Novem ber tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de met „38" genummerde bon van het algemeen dis- tributiebonboêkje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 17 November nog niet ge bruikt zijn blijven voorts geldig tot en met 24 No vember a.s., met dien verstande, dat ook zij ge durende de week van 18 tot en met 24 November niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants, e.d. Koffie en thee De met „81" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 9 November tot en met Vrijdag 20 December a.s. recht op het koopen van 250 gram koffie óf 75 gram. thee. In verband met bovenstaande bonaanwijzingen voor eieren en kaas wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de bonnen 1 tot en met 13 van het algemeen distributiebonboekje niet aan gewezen zullen worden en dus vernietigd kunnen worden. Petroleum Gedurende het tijdvak van Maandag 11 November a.s. tot en met Zondag 15 December a.s. geeft de met „periode b" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor vei lich ting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht op het koo pen van twee liter petroleum. De verkiezingen in de Ver. Staten. WASHINGTON, 7 November (D.N.B.) De laatste verkiezingsuitslagen zijn: in 119174 van de 127.245 districten heeft Roosevelt 25.957.977 stem men verworven. Willkie 21,592.173. Roosevelt beschikt over 468 kiesmannen. Willkie over 63. (Aan de Technische Hoogeschool te Delft is voor dit studiejaar o.a. een dame van 76 jaar ingeschreven.) Vrienden, hebt u dat gelezen? 't Mocht wel in de kranten staan, Zesenzeventig te wezen En dan nog studeeren gaan. Deze jonge oude dame, Met haar jonge frissche kracht, Is wel waarlijk een reclame Voor haar leeftijd en geslacht. Velen mogen dan beweren, En met nadruk, dat een mensch, Nooit te oud is om te leeren, Maar wie voelt dat zóó intens? Zij zal in 't studentenleven Lessen nemen, trouw en goed En zoo tevens lesjes geven, Hoe je flink studeeren moet. 't Geeft geen pas om hier te vragen: Wist zij na zoo lang bestaan, Eindelijk pas dezer dagen, Welken kant zij op zou gaan? Neen, die vraag is kiesch noch aardig, Dit vrouwmoedig nieuw begin, Maakt die dame eerbiedwaardig In meer dan gewonen zin. P. GASUS. Aan de Britsche kust convooien aangevallen Het D. N. B. meldt: De Duitsche aanvallen op Londen zijn ook Donderdag voortgezet, in weerwil van het aanhoudende slechte weer. Bij verscheidene aanvallen zijn voor den oorlog belangrijke doelen gebombardeerd. Boven Londen zelf en boven het graafschap Kent zijn een levendige luchtgevechten ont staan, waarbij, naar het D.N.B. verneemt, de superioriteit van de Duitsdie vliegers weder om diiidelijk aan het licht trad. De totdus ver bekende verliezen van den vijamd bedragen, tien vliegtuigen. Slechts een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Ten noordoosten van Norwich is gisteren een Britsch convooi, dat dicht onder de kust voer, door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Zes sche pen liepen schade op. Een daarvan kreeg mid scheeps een treffer van zwaar kaliber en geraakte in brand. Ook een tweede schip vatte vuur en stond in korten tijd in lichterlaaie. Een alleen-vliegend Duitsch gevechtstoestel viel ter hoogte van Harwich een convooi aan. Een stoom schip van 5000 tot werd met twee zware bommen getroffen. Hetschip verloor onmiddellijk snelheid en bleef tenslotte met zware slagzij liggen. Ten zuiden van Eastbourne, dicht onder de kust is een vrachtschip, dat onder bescherming van den mist voer, gebombardeerd. Ook dit schip bleef liggen. Rectificatie Het telefoonnummer 2 5 2 4 2 in onze gisteren geplaatste advertentie (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. Actikeien enz. R. P.: Zuiver Nederlandsch. pag. 1 P. Gasus: Een Studente. pap. 1 Hoe het met het plan der centrale keukens te Haarlem staat. pag. 1 F. Noske: César Auguste Franck. pag. 3 Flitsen: Een moment. pag. 3 m Laatste Berichten op pagina 8 m J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1