Aan het front in Griekenlanc Groot-Brittannië en Griekenland. KORT NIEUWS. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 H A A R E E M'S D "A G B E A D 5 Indrukken van een oorlogscorrespondent De bijzondere correspondent van United Press bij de Italiaansche troepen in Griekenland, Rey nolds Packard, meldt: Vandaag, den tweeden zonnigen dag sedert het begin van den Ttaliaanschen opmai'sch in Grieken land, zijn de Italiaansche troepen langs het geheele front opgerukt. Daar de regen thans heeft opgehou den en de modder op de wegen door de zon ge droogd wordt, is het tempo nu belangrijk sneller dan eerst. Vandaag patrouilleerden Italiaarsche vliegtuigen in de lucht en ondersteunden de zware artillerie, welke de Italianen op verschillen de plaatsen van het front in actie gebracht hebben Ofschoon ik mij reeds drie dagen bij de Italiaan sche troepen aan het front bevind, heb ik tot nu toe slechts drie Grieksche vliegtuigen te zien ge kregen. Deze vlogen op groote hoogte, vanwaar zij hun bommen wierpen, die in het vrije veld neer kwamen. Aar den anderen kant heb ik zeer veel Italiaansche vliegtuigen in actie gezien, die de Grieksche forten en artilleriestellingen bombardeer den en vernielden. In een sector van het front had ik gelegenheid door mijn verrekijker waar te remen hoe cavalerie- corpsen in de linkerflank oprukten en in een groo- ten boog om de Grieksche batterijen die in het bergachtige terrein verborgen lagen, heentrokken. Deze cavaleriemaroeuvre.s werd in gestrekten ga lop volbracht. Onmiddellijk daarop viel de infante rie van de rechterzijde aan. Na een kort gevecht, waarbij ongeveer een dozijn Grieken sneuvelden, gelukte het den Italianen een aantal Grieksche bat terijen. te veroveren. Ik heb een reis gemaakt langs het geheele Al- baneesche en Grieksche front van de kust, waar ik In de verte Korfoe zag liggen, tot aan de uiterste oostpunt van het front aan de Albaneesche grens. Hierop heb ik persoonlijk kunnen vaststellen dat de Italianen overal op Grieksch gebied doorgedron gen zijn, op vele plaatsen een groot aantal kilo meters, en ik ben er volkomen van overtuigd dat de Grieken op geen enkel punt van het front Albanië binnengedrongen zijn, zooals in eenige bui- tenlandsche berichten beweerd werd. Op weg naar het front passeerde ik Tirana en groote deelen van het Albaansche gebied. Overal waren de mensahen aan den gewonen dagelijkschen arbeid. Nergens be merkte ik teekenen van orrust of wanorde, waar van ook bij geruchte sprake is geweest. Nadat ik den cavalerie-aanval gadegeslagen had. sprak ik daarover met officieren van den gene- ralen staf en deze vertelden mij dat deze aanval slechts een van de velen was, die aan het front worden uitgevoerd. Daar, waar het terrein de actie van de cavalerie niet toelaat, worden stoottroepen gebruikt, uitgerust met handgranaten en lichte ma chinegeweren. Terwijl de infanterie dan oprukt bombardeeren de Italiaansche artillerie en de „Pie- chiatellis" (de Italiaansche duikbommenwerpers) de vijandelijke stellingen. Met de vliegende colon nes der infanterie gaan tegelijkertijd pioniers mee om de ingenomen stellingen dadelijk weer Ln staat van verdediging te brengen. Naar mij bericht werd worden door de Italianen met vlammenwerpers uitgeruste afdeelingen ge bruikt daar, waar de Grieken hun artilleriestellin gen in bergholen hebben ondergebracht. Na den dnfanterie-aanval resp. den aanval van cavalerie en infanterie tezamen, worden ter versterking eenhe den artillerie en gemotoriseerde troepen gezonden. Naar officieren mij vertelden hebben de oprukken de infanteriecolonnes meermalen vijandelijke veld keukens buitgemaakt waarin het eten nog op het vuur stond. Moskou vierde den 23sten verjaar dag der bolsjewistische revolutie. Groote troepenparade op het Roode Plein. Het D. N. B. verneemt uit Moskou: Op het Roode Plein in Moskou is Donderdag ochtend ter gelegenheid van den 23sten verjaar dag der bolsjewistische revolutie in aanwezigheid van alle toonaangevende Sovjet-Russische staatslieden met Stalin en Molotof aan het hoofd, benevens de leden der regeering, de hoogste vertegenwoordigers der generaliteit etc. de traditioneele groote troepenparade gehou den. Voor de eerste maal werd de Novemberparade, die onder bevel stond van den bevelhebber van het Moskousche militaire district, leger generaal Tjoelenef, gehouden voor den com missaris van oorlog Timosjenko. De commissaris opende de parade met een korte toespraak in den geest van de uitgevaardigde legerorder, Na de toespraak van Timosjenko begon de parade, waaraan werd deelgenomen door formaties van alle soorten troepen. Voor de eerste maal zag men de nieuwe, prachtige uniformen der Sovjets- generaals en de eveneens nieuwe bontmutsen bij de troepen. De parade werd geopend door af deelingen van de Moskousche krijgsscholen en academies, benevens troepen van de grensbe scherming, de binnenlandsche beveiliging en de marine. Daarop volgden formaties der z.g. eer ste Moskousche proletarische divisie in veld- tenue afdeelingen cavallerie en gemotoriseerde infanterie op motorrijwielen en in pantserauto's. Bij de parade van dit jaar was echter de na druk gelegd op de demonstratie van de zware en zwaarste gemotoriseerde wapens. Zoo zag men schijnwerpers, luchtafweergeschut, van alle ka libers, pantserafweergeschut, mijnwerpers, lich te, zware en zeer zware veldartillerie. Voor de eerste maal merkte men verder op verdragend geschut en mortieren van het modernste type. Daarop volgden ongeveer 250 tanks van alle groepen, o.m. tien van het zwaarste type. De parade werd besloten met eenige honderden bommenwerpers en jachttoestellen van ver schillende types, die over het Roode Plein vlo gen. Op de militaire parade volgde een massabe- tooging, in den loop waarvan verscheidene hon- derdduizende personen met vlaggen, transparan ten, leuzen en portretten van Sovjet-Russische staatslieden over het Roode Plein trokken, ter wijl Stalin en zijn medewerkers op de trappen van het mausoleum van Lenin voor het Krem lin staande hun hulde in ontvangst namen. Engelsche koningspaar bezoekt getroffen gebieden. Inspectiereis langs de Mersey. Een D.N.B, bericht uit Stockholm meldt: Naar uit Londen wordt vernomen heeft het En gelsche koningspaar Woensdag in steden aan de Mersey de omvangrijke schade bezichtigd, die door Duitsche bommenwerpers in deze streek is aan gericht. Uit de berichten, die de Britsche nieuws dienst publiceert omtrent de inspectiereis, blijkt ondubbelzinnig dat de spoorwegtrajecten door de Duitsche bomaanvallen zwaar getroffen, resp. ver nield zijn. Er werd n.l. uitdrukkelijk op gewezen dat het koningspaar het herstel van seininstallaties der spoorwegen en van rails had bezichtigd. Een verder bericht van de „Göteborgs Handels och Sjöfartstidnïngen" meldt dat de verbreking van het spoorwegverkeer in het district van Londen dusdanige storingen bij de postbestelling heeft doen ontstaan, dat de postautoriteiten gedwongen jiraren het aantal auto's te verdubbelen. Een historisch oogenblik. Adolf Hitler en Musso lini op het balcon van het Palazzo Vecchia te Florence tijdens het be zoek van den Fiihrer aan Italië. (foto Holland Atlantic) Italiaansch legerbericht. Gezamenlijk optreden van leger en luchtmacht in Griekenland ERGENS IN ITALIë, 7 November. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 153 maakt het Ita liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: ,Onze divisies hebben de ï'ivier Kalamas in Griekenland overschreden. Onze luchtmacht heeft deelgenomen aan de operaties te land met behulp van machinegeweervuur en bommen en daarbij vijandelijke installaties langs den weg van Janina naar Ka li bak i getroffen, alsmede in de zone van Fiorina en nabij het meer van Prespa. Onze luciht- foi-maties bombardeerden bovendien de havenwer ken van Volos en Patras, het vliegveld en het sta tion van Larissa, militaire doelen te Missolonghi, Zakinthos en Methone, alsmede het station van Fio rina, waar groote branden werden veroorzaakt. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Een vijandelijk toestel werd neergehaald. Een andere vijandelijke machine is waarschijnlijk neergehaald. Tijdens eer) vijandelijken aanval op het vliegveld van Valona werd een vijandelijk toestel door onze jagers bran dend neergehaald en een ander toestel door de luchtdoelbatterijer. der marine. Een vijandelijk viermotorig toestel van het type Sunderland, welke te Malta gemeerd lag, werd door onze jagers met machinegeweren beschoten, en liep merkbare schade op. In Oost-Afrika leed de vijand groote verliezen en herhaalde hij geleidelijk zijn aanvallen. De actie is nog gaande. O.nze luchtmacht werkte met de troe pen samen in herhaalde aanvallen, gedurènde welke onze jagers zes vijandelijke vliegtuigen van het type Gloster neerschoten". Duitsch legerbericht: Luchtmacht bestookt doelen in verscheidene Engelsche steden. Britsch convooi ten westen van Ierland aangevallen. BERLIJN. 7 November (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Formaties gevechtsvliegtuigen hebben de vergeldingsaanvallen op Londen overdag en voooral des nachts met sterke krachten voortgezet en ook andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen op succesvolle wijze met bommen bestookt. In de Docks en pakhuizen van Southampton en andere plaatsen in Zuïd-Engeland braken branden uit. Nachtelijke aanvallen waren voorts gericht op Coventry, Birmingham en Liverpool. Hangars en schuilplaatsen der vliegvelden van great Driffield, Leeming en Rum werden in brand gezet. Lucht doelbatterijen werden door machinegeweervuur tot zwijgen gebracht. Aan de kust van het Kanaal schoten jacht- vliegers weer negen Britsche jagers omlaag. Ver dragende batterijen van het leger beschoten de haven van Dover, alsmede eenige vijandelijke schepen zuid-oostwaarts van Dover. Een dezer schepen werd zoo zwaar getroffen dat het zijn reis niet kon voortzetten. In den AtlantisChen Oceaan, 500 K.M. ten westen van Ierland, deden Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op een convooi en troffen drie vrachtschepen van elk 6.000 b.r.t. zoo zwaar dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Ten zuiden van de Orkaden werd een koopvaar dijschip van 8000 brt. midscheeps getroffen en tot zinken gebracht, een tweede schip werd besohadigd, een derde vrachtschip werd aan de Britsche oost kust met bommen bestookt. Bij de aanvallen op de haven Kinloch-Castle aan de Westkust van Schot land kreeg een groot koopvaardijschip twee zware treffers. Pakhuizen werden in brand geschoten. Ook gisteren werden mijnen gelegd voor Britsche havens. Tijdens nachtelijke vluchten van den vijand boven Duitsch rijksgebied vielen de bommen in hoofdzaak in het open veld en veroorzaakten slechts schade aan landerijen. Slechts in twee gevallen deden vijandelijke vliegtuigen aanvallen op fabriekscomplexen. Zij beschadigden daarbij niet aanzienlijk een ketelhuis en een laadbrug. Bij andere aanvallen op woonwijken zijn verscheidene personen gedood en gewond. In West-Duitschland werd een aanval ondernomen op een ziekenhuis, dat duidelijk van het Roode Kruis teeken was voor zien. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren bij elkaar negen vliegtuigen. Drie eigen toestellen worden vermist". Het D.N.B. meldt voorts: Inzake den in het weermachtsbericht van Donderdag vermelden aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen op een groot convooi nabij de Orkaden verneemt het D. N. B. nog dat het convooi door verscheidene torpedo jagers en andere patrouillevaartuigen beschermd was. Ondanks hevig afweergeschut ondernamen de Duitsche toestellen verscheidene succesvolle aan vallen. Bij den eersten aanval kreeg het grootste schip, een vaartuig van 8000 ton, drie zware treffer, die een ketelontploffing en een brand tot gevolg hadden. Bij den tweeden aanval kreeg een schip van 6000 ton eveneens drie zware treffers. Na een hevige ontploffing stond het geheele schip ter stond in brand. Beide schepen bleven brandend lig gen. Nog op veertig K.M. afstand waren hun zwarte rookwolken te onderscheiden. De kwestie der garantie. De diplomatieke redacteur van het Italiaansche persagentschap Stefani schrijft: De Britsche premier heeft in zijn jongste rede zeer korte, ontwijkende verklaringen aan Grieken land gewijd. Op het oogenblik, waarop Engeland zijn verplichtingen o~der de oogen had moeten zien, neemt het een houding van voorzichtige reserve aan. Op deze wijze blijkt het ware verraderlijke, provoceerende, schurkachtige karakter van de Brit sche „garantie"' aan Griekenland. Evenals in het geval van Noorwegen, Polen en andere landen had deze befaamde „garantie" de strekking om het con flict uit te breiden en nieuwe soldeniers in dienst te nemen. Engeland ging op zoek naar hulp in het zuidoosten, zooals het reeds in Oost- en Noord- Europa gedaan had om als bliksemafleider te die nen en den druk te verlichten dien het onderging. De Grieksche interventie valt samen met een bij uitstek moeilijke phase in den Britschen tegen stand in Egypte en dit feit verklaart ruimschoots de Britsche intriges, die Metaxas er toe wilden brengen zich in een avontuur tegen Italië te stor ten. Griekenland is opgeofferd, maar daar tegen over konden de Engelschen hun positie op het eiland Kreta versterken. Het Britsche belang, dat bestaat in het vestigen van vlootbases voor den tegenstand in de Middellandsche Zee, dekt niet het Grieksdie belang, dat meebrengt buiten het con flict te blijven of rechtstreeksche hulp te ontvan gen voor de verdediging van de grenzen op het vasteland. Doch met medeplichtigheid der regee ring te Athene kreeg het Britsche spel de overhand en het Helleensche volk ondergaat de gevolgen van dit cynisch bedrog. Engeland had reeds van bijzon dere internationale constellaties geprofiteerd door zich meester te maken van het Grieksdhe eiland Cyprus en thans neemt het Kreta in bezit. Maar het zal in het geheel geen daadwerkelijke hulp aan Griekenland kunnen verleecen. Dit blijft aan zijn lot overgelaten. De strijdkrachten, waarover Groot- Brittannië nog kan beschikken, zijn inderdaad in een strijd op leven en dood voor de verdediging van het moederland gewikkeld. Wat Egypte aangaat, Eden stelt zich voor de daar verspreide contingenten te versterken, het geen beteekent dat de Engelschen er niet verzekerd van zijin dat zij weerstand kunnen bieden aan den druk, van het leger van Graziani en dat geen enkel detachement uit Egypte gemist kan worden om ko ning George van Griekenland en Metaxas te red den uit de positie, waarin zij zich hebben lateer brengen. De invloed van Alexis Léger op de Fransche politiek. „Interfrance" bespreekt de figuur van den gewezen secretaris-generaal aan den Quai d'Orsay. Het D.N.B. deelt mede: De „Interfrance", zoo wordt uit Vichy gemeld, wijdt een belangwek kend artikel aan de voor Frankrijk noodlottige rol, die de onlangs van de Fransche nationali teit vervallen verklaarde gewezen secretaris generaal aa.ii den Quai d'Orsay, Alexis Léger, heeft gespeeld. Léger wordt in het artikel als middelmatig, dwaas en vooringenomen gekarakteriseerd, als man die geen tegenspraak duldde en niet eens nauwkeurig ingelicht wilde zijn. Van de Fran sche vertegenwoordigers in het buitenland ver langde hij dat zij zich uitten in den zin zooals hij dat wenschte. Dank zij deze methode en dank zij dezen man, zoo schrijft „Interfrance", heeft de Fransche diplomatie voortdurend op het verkeerde paard gewed. In Spanje zoowel als in Abessynië, in Midden- zoowel als in Oost- Europa. Léger had de gewoonte zijn verantwoor delijkheid achter die van de ministers van bui- tenlandsche zaken schuil te laten gaan. Als „leenman van Groot-Brittannië" schakelde hij uit het ministerie van buitenlandsche zaken de politici uit, welke zich niet bij voorbaat ver plichtten tot gehoorzaamheid ten aanzien van de politiek van Londen. Wanneer de ministers, bijvoorbeeld Pierre Laval of Georges Bonnet, blijk gaven van Londen onafhankelijk te willen zijn verried Léger hen terstond. Zoo bevorderde hij de voortijdige publicatie van het plan Hoare- Laval te Genève in 1935 door bemiddeling van een zijner journalistieke trawanten, Pertinax, hetgeen de achteruitgang der betrekkingen van Frankrijk met Italië inleidde. Georges Bonnet, zoo vervolgt „Interfrance", werd destijds toen hij als minister van buiten landsche zaken aan den Quai d'Orsay zetelde, door zijn secretaris-generaal gedwarsboomd. Da gelijks bracht Josef Elie Bois, toentertijd hoofd redacteur van het grootste Parijsche blad „Petit Parisien", bezoeken aan Léger, terwijl hij zorgvuldig ieder contact met het ministerie van 'buitenlandsche zaken zelf vermeed. Bois begaf zich daarna naar Daladier. Daar ook Da ladier dagelijks en menigen dag zelfs tweemaal Léger ontmoette werd hij eveneens volkomen door dezen beheerscht. Rond de ministers, die vijandig tegenover zijn politiek stonden, organi seerde Léger een net van intriges. Op een door hem zelf bepaald oogenblik ontketende hij in de pers felle of ondergrondsche acties, gecamou fleerde campagnes, of gaf den stoot tot publica ties, die voor zijn plannen gunstig waren. Hier voor stonden hem Pertinax, madame Tabouis en Bure ter beschikking. Léger moest hun in lichtingen of persoonlijke vingerwijzingen ge ven, die aan hetgeen zij schreven een opzienba rend karakter konden verleenen en hun in staat koden stellen, hun invloed in het land uit te brei den. In de laatste vredesdagen, begin September 1939, zoo deelt „Interfrance" verder mede. liet Georges Bonnet Léger bij zich komen, om hem te verzoeken zich niet te mengen in de pogingen die hij bij Daladier wilde ondernemen om het voorstel van Mussolini tot het houden van een conferentie te doen aannemen. Daarop begaf Bonnet zich naar Daladier en verkreeg van dezen werkelijk de toezegging in den volgenden ministerraad door hem te zullen worden ge steund. Deze belofte werd niet nagekomen, want in den tusschentijd waren bij Daladier dringende stappen ondernomen door den Poolschen ambas sadeur en den vertegenwoordiger van een groote neutrale mogenheid (Bullitt), die tot dit doel door Léger op de hoogte waren gebracht. Bo vendien vertelde men den nog aarzelenden Franschen regeeringschef dat hij bij een oorlog niets riskeerde, want het nationaal-socialistische regime was niet in staat daadwerkelijke tegen stand te bieden. „Interfrance" herinnert er ten slotte aan dat ambassadeur De Brinon onlangs in een verklaring voor de pers gewezen heeft op de onjuiste inlichtingen en slechte adviezen die Daladier en de Fransche regeering vooral ont vingen uit het milieu, dat door namen als Bullitt en Lucasziewics gekenmerkt wordt. In dit milieu heeft, naar uit de voorgaande onthullin gen blijkt, Alexis Léger eveneens een fatale rol gespeeld. Jolin Lewis gaat heen. Naar eenheid in de Amerikaansche vakbeweging? Associated Press meldt: President Roosevelt's onomwonden overwinning op Wendell Willkie is voor John Lewis aanleiding geweest om zijn woord in te lossen en als voorzitter van het C.I.O. (Comité voor Industrieele Organisatie) af te treden. Voorts heeft zij aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat nieuwe pogingen gedaan zullen worden om een einde te maken aan de splitsing in de Amerikaan sche vakbeweging. Lewis, die in 1936 de New Deal steunde, had zich voor Willkie uitgesproken en gezegd dat als Roo- selvelt voor de tweede maal herkozen zou worden, hij dit als een motie van wantrouwen zou opvatten! die men jegens hem Lewis uitsprak en dat hij daarom zijn functie zou neerleggen op de bij eenkomst van het C.I.O. op November a.s. Niettemin heeft men bij de eerste teekenen van Roosevelt's zege stappen gedaan om Lewis over te halen de zaak nog eens te overwegen en in functie te blijven. IN HET BUITENLAND. Het Amerikaansche volk heeft zich uitgesproken voor een derde ambtsperiode van Roosevelt en daarmede zijn goedkeuring gehecht aam den door den huidigen president gevolgden koers. De open bare meening in de V. S. houdt zich thans bezig met de gevolgen, die de herkiezing voor de Ver. Staten, in de eerste plaats op het gebied der bui tenlandsche politiek, zal hebben. De conclusie wordt getrokken dat *de hulp voor Engeland en China nu wel spoedig versterkt zal worden, dat een krachti ger politiek jegens Japan te verwachten is en dat Amerika zich in zijn binnenlandsche werkzaamhe den zal concentreeren op de bewapening. Er klin ken ook waarschuwende stemmen, zooals die van de „Washington Daily News", welk blad Roosevelt aanraadt zich de noodige „terughoudendheid" in zijn politiek op te leggen, opdat het land niet in oorlog gerake. Inmiddels doen geruchten de ronde over ingrij pende reorganisatie van Roosevelt's kabnet. De minister van binnenlandsche zaken, Harold Tskes, is afgetreden en heeft daarbij medegedeeld dat hij den weg wilde vrijmaken voor een regeeringswij- ziging. zoodat dus blijkt dat de geruchten in ieder geval op een grond van waarheid berusten. Of de veronderstelling juist is dat Wendell Willkie in Roosevelt's kabinet zal toetreden, valt nog niet met zekerheid te zeggen, aangezien er tot dusver geen enkele officieel mededeel ing gedaan is over plannen tot vorming van een „kabinet van nationale concentratie". Wellicht zal Willkie kun nen fungeeren als „factor voor terughoudendheid", waarvan het hierboven genoemde Amerikaansche blad sprak. Zooals bekend wordt te Berlijn en Rome geen al te groote beteekenls aan den verkiezingsuitslag gehecht. Deze meening wordt nog eens bevestigd door den toonaangevenden Italiaanschen journalist Virginio Gayda, die schrijft dat men hier met een aangelegenheid van binnenlandsche politiek voor de Ver. Staten te doen heeft en dat; het program der beide rivalen te Washington op buitenlandsch politiek terrein hetzelfde is. Reuter meldt uit Bombay dat meer dan honderd Amerikanen, die hier verblijf hielden, op het eiland Bahrein, dat onlangs door de Italianen gebombardeerd is en in andere gebie den van de Perzische Golf, op weg naar Ame rika te Bombay aangekomen zijn. Ongeveer 250 Amerikanen, die in Zuid- China woonden, hebben naar Reuter verneemt, passage besproken op het Amerikaansche s.s. „Mariposta", dat 31 November van Tsjin- gangtau naar de Vereenigde Staten vertrekt. Uit Washington meldt het D. N. B. dat minister Morgenthau medegedeeld heeft, dat hij zeer binnenkort vertrekt voor een reis naar Por- torico, de Maagden-eilanden en Jamaica, waar hij de financieele voorwaarden voor het defen sieprogramma wil bestudeeren. Ter gelegenheid van den 23sten verjaardag van de Bolsjewistische revolutie heeft de Sovjet- Russische Ambassadeur bij het Quirinaal in de zalen van de ambassade een receptie gehouden. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, als mede bijna het geheele diplomatieke corps, namen aan deze receptie deel. (Stefani.) De Führer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft aan twee officieren posthuum het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend, nl. aan luitenant generaal Ritter von Speek en commodore Bonte. (D.N.B.) De bekende Duitsche jachtvlieger en dra ger van het ridderkruis, majoor Wieck, heeft, naar het D. N. B. meldt, in den loop van Woensdag op Donderdag in totaal zes vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Het aantal overwinningen van majoor Wieck is hierdoor tot 53 gestegen. Op het Witte Huis, aldus het D.N.B., wordt verklaard dat president Roosevelt Maan dag te li uur een boodschap tot het Amerikaan sche volk zal richten ter gelegenheid van Wa penstilstandsdag. Naar Associated Press uit Londen meldt, zijn 631 overlevenden van de onlangs getorpe deerde hulpkruisers „Laurentic" en Patroclus" in een haven aangekomen. Onder hen bevonden zich 52 officieren en 316 matrozen van de „Laurentic" en 33 officieren en 230 matrozen van de „Patroclus". (DU.B.) Het Noorsche Telegraaf Agentschap meldt blijkens een D.N.B.-bericht, dat het 1800 ton metende Noorsche s.s. „Marstenen", dat onder Britsche controle voer, benoorden Schotland Lb vergaan. De bemanning is gered. Volgens berichten in de Mexicaansche bla den voert de Mexicaansche regeering onder handelingen met de Australische regeering voor den aankoop van een groote hoeveelheid petro leum. Deze onderhandelingen zouden reeds ver gevorderd zijn, aldus het D.N.B. Uit Lissabon verneemt het D.N.B. dat gisteren twee clippers met 22 passagiers en zeer veel post naar de Vereenigde Staten vertrokken zijn. —Volgens een bericht uit Tacoma in den staat Washington, is de hangbrug over de baai van Tacoma tengevolge van een zwaren storm aan het slingeren geraakt en tenslotte neerge stort. Er kwamen geen personen om het leven. De vernielde brug was op twee na de langste brug der wereld (DJJ.B.) RADIB PROGRAMMA ten afbeelding van de lichtgevende speldjes, welke verkocht zullen worden ten bate van de nieuwe stichting .Winterhulp Nederland" (Foto Pax-Holland) ZATERDAG 9 NOVEMBER 1940. JAARSVELD, 414.4 M. VARA-uitzendiug. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmu- ziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.20 Voor ar beiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoon- muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Esmeralda en soliste en gramofoon- muziek. 2.00 Letterkundig overzicht. 2.15 VARA- orkest. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 VARA-orkest. 4.10 Causerie „Het Nederlandsche volkskarakter". 4.30 De Ramblers. 5.00 Orgelspel en gramofoonmu- ziek. 5.15 Vragen van den dag en beursberichten A. N. P. 5.30 Esmeralda. 6.00 VARA-orkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-ultzending. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberich ten A. N. P. Schriftlezing en meditatie. 8.25 Ge wijde muziek (gr.pl.). 9.00 Berichten, Duitsch. 9.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 9.55 Gramofoon muziek. 10.45 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 11.30 Berichten, Engelsch. 11.45 Cym- baalsextet. 12.00 Berichten 12.15 Cymbaalsextet. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten A. N. P. 1.00 Cymbaalsextet. 1.301.45 Berichten, Engelsch. 2.00 Berichten, Duitsch. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Berichien, Engelsch. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten) Engelsch. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Spaarne- sextet en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Vragen van den dag en beursberichten A. N. P. 5.30 Spaame-sextet en gramofoonmuziek. 6.15* Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7