Haarlem's Dagblad HOUT Hitier over den strijd tegen Engeland Roosevelt brengt geen wijziging in zijn kabinet. WIJ RIJDEN TAXI °r IEDER DOEL Tel. 11025 BRINKMANN Spoorzoeken. ELECTR. BRANDHOUTZAGERiJ LEERZAAM SPEELGOED Vrijdag aanhoudend luchtaanvallen op Londen Actikeleu enz. V 58e JAARGANG No. 17607 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 9 November 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Distributie van bakkerijproducten Op bon 14 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. Elke der met „14" genummerde bonnen van het broodbon- boekje geeft gedurende het tijdvak van Maan dag 11 tot en met Zondag 17 November a.s. recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit rantsoen bedraagt voor de verschillende hieronder genoemde soorten gebak ten minste het telkens daarachter genoemde gewicht: Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke hierboven niet zijn genoemd, geldt, dat een rantsoen omvat een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De bonnen, welke op 17 November niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 18 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants, e.d. Financiën van Haarlem. Een gunstig resultaat over 1939. De rekening dei- gemeente Haarlem over 1939 is nog niet door B. en W. aan den raad aangeboden. Nu evenwel November in het land is kan verwacht worden dat daartoe weldra zal worden overgegaan. Met belangstelling wordt naar het financieele resultaat van 1939 uitgezien. De jaren 1936 en 1937 gaven tekorten te zien van 711.000 en 744.000, waarna 1938 volgde met een batig saldo van 11.000. Hoewel wij de rekening over 1939 nog niet onder oogen gehad hebben kunnen wij met vrij groote zekerheid mededeelen dat het financieel resultaat van de financiën der gemeente Haarlem over 1939 gunstig zal zijn. Dat is af te leiden uit het feit., dat de le supple- toire begrooting 1939, die door B. en W. bij den raad is ingediend als een voorlooper van de reke ning, zonder tekort sluit. „Winterhulp Nederland". Geen toestemming meer voor andere openbare inzamelingen. De Burgemeester van Haarlem brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat blijkens me- dedeeling van den procureur-generaal, fungeerend directeur van politie te Amsterdam' de Commis saris-Generaal voor Openbare Veiligheid heeft bericht? dat in verband met de oprichting van d'e stichting „Winterhulp Nederland" voortaan geen toestemming ingevolge verordening 109/40 voor het houden van openbare inzamelingen meer mogen worden verleend. Reeds verleende toestem mingen zijn ingetrokken. Prof. mr. A. S. de Blécourt overleden LEIDEN, 9 November. In den ouderdom van 67 jaar is te Den Haag overleden prof. mr. A. S. de Blécourt, oud-hoogleeraar in het oud-vaderlandsch recht aan de Leidsche universiteit. De bommen op Joego-Slavisch gebied. Démarche van Belgrado. BELGRADO, 9 Nov. (D.N.B.) De bladen pu- bliceeren een door het officieuze persagent schap Avala verspreide mededeeling der Joe- go Slavische regeering over de stappen, die ge nomen zijn in verband met het bombardement van de nabij de Grieksche grens gelegen Zuid- Servische stad Bitolj (Monastir) op 7 Novem ber. In deze mededeeling wordt gezegd: Naar aanleiding van het bombardement van Bitolj heeft de koninklijke regeering reeds thans, in afwachting van de beëindiging van het nog aan den gang zijnde onderzoek, de noodige stappen on dernomen bij de regeeringen te Athene, Rome en Londen en dit geval van schending van het Joego Slavische grondgebied door de gewapende strijd krachten van een der oorlogvoerende mogendhe den, die in een militaire actie aan de Grieksch- Albaansche grens zijn gewikkeld, uiteengezet. De regeering heeft de oorlogvoerende mogendheden opmerkzaam gemaakt op de ongewensche gevol gen, waartoe een herhaling van zulke incidenten zou kunnen leiden en uiting gegeven aan de hoop, dat zij van haar kant de noodige maat regelen zullen nemen, opdat zulke incidenten niet nogmaals voorkomen. De regeering ziet zich het recht voorbehouden, op grond van de resultaten- van het ambtelijk onderzoek, vergoeding te eischen voor de schade, die personen en zaken tengevolge van het bombardement lijden. De baard van den gevangene. SAN QUENTIN Gevangenis (Californië). Een dezer dagen heeft de 91-jarige Louis Genopolis, trotsch eigenaar van een prachtige witte baard, de groote San Quentin-gevangenis verlaten. Louis Genopolis is de eenige man in de gesohiedenis van de San Quentin-gevangenis, die ooit het strenge verbod om een baard te dragen, heeft mogen overtreden. Ziehier hoe Genopolis er in slaagde zijn baard te redden. Toen hij in 1935 de gevangenis binnenkwam, wilde men hem, volgens voorschrift, zijn destijds nog mooiere baard af scheren. Genopolis ontstak hierover in toorn en uitte de bedreiging: „Wie mijn baard aanraakt zal sterven". De barbier van de gevangenis echter lachte spottend en zette den toen 86-jarigen grijs aard tegen zijn wil op den kappersstoel strekte zijn hand uit naar het scheermes en zakte op hetzelfde moment dood ineen, door een beroerte getrof fen. Door dit voorval kwamen zelfs de autoriteiten van de San Quentin-gevangenis onder den indruk en het gevolg hiervan was, dat men Louis Geno polis toestond ziin baard te behouden. (United Press). Toespraak tot zijn oude strijdmakkers. Herdenking van den 8sfen November te München. Het D.N.B. meldt uit München: Het uiterlijk van de herdenking der- oude strij der-s in den Löwenbrau-keller verschilde dit jaar nauwelijks van die van het vorige jaar. De zaal was aangepast aan den ernst en belangrijkheid van den tijd en stijlvol en eenvoudig versierd. Aan de wan den hingen op gelijke afstanden vlaggen met het hakenkruis. De groote ruimte was reeds lang voor Adolf Hitler. (Foto archief H.D.) het begin der herdenking tot op de laatste plaats gevuld. Naast het spreekgestoelte waren weer de plaatsen van de rijksleiders Rosenberg, Schwarz, Hühnlein en Himmler. Ook zag men dr. Ley, dr. Ohnesorge, Fiehler, Hermann Esser, dr. Weber en Semmelmann. De stoottroep Adolf Hitler" zat aan de linkerzijde van het spreekgestoelte. Tezamen met de familieleden van de dooden van 9 November 1933 zaten de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van 8 November 1939 in het midden van de zaal op eereplaatsen. Om 18.00 werd de bloedvlag de zaal binnengedragen. Daarop werd de Badenweiler marsch gespeeld. De Führer verscheen. Een storm van geestdrift rukte de oude garde van haar plaatsen. Het heilgeroep hield niet op. Na den Führer kwamen Rudolf Hess, Adolf Wagner, Christian Weber, Julius Sehaub en Ulrich Graf., dr. Dietrich en Borman binnen. Christian Weber groette den Führer. Daarop betrad Adolf Hitler het spreekgestoelte. Opnieuw bracht de oude garde haar Führer onbeschrijfelijke ovaties. Daarna trad plot seling een groote stilte in. De Führer sprak. In groote spanning volgden ook thans weer de oude strijders der partij de woorden van den Führer. De Führer spreekt bij deze gelegenheden als kameraad tot kameraden, voert om zoo te zeg gen met hen een gesprek en ga^1, met hen nog eens den weg dien toentertijd de strijdende partij ge gaan is en dien thans het voor zijn levensrecht strijdende volk gaan moet. Het zijn oogenblikken van inkeer en bezinning, terugblik en herinnering, wanneer de Führer zijn oudsten getrouwen nog een beeld van het Duitschland dér nood en ellende, der oneer en verscheurdheid, van het ongeluk en de wanhoop voor oogen stelt en daarna de harde en moeilijke, doch mooie jaren van strijd en of fers in de herinnering wakker roept. Met treffen de woorden, dikwijls met superieure ironie, ken schetst de Führer den strijd tegen het Jodendom, dat tegen de nationaal-socialistische beweging, te gen het nieuwe Duitschland heeft uitgespeeld. Met bijtenden spot bewees de Führer, dat alle voor spellingen en alle profetieën, alle berekeningen en ramingen van den vijand ineengestort zijn en thans evenals toen ineen zullen storten. Met meesleepen- de woorden formuleerde Adolf Hitler de beteeke- nis van deze worsteling en dezen strijd voor de vrij heid en eer van Duitschland, voor zijn toekomst en zijn levensrecht Toen de Führer tegenover de En- gelsche begoochelingscampagne en de drogredenen van den vijand de harde en naakte feiten der wer kelijkheid stelde en daarna met enkele zinnen het geweldige militaire gebeuren in herinnering bracht dat de afgeloopen twaalf maanden gemaakt heeft tot het grootste jaar van het Duitsche soldatendom, dreunde de zaal weer van het heilgeroep. De Führer sprak echter ook zijn waardeering uit voor de discipline en houding, de aangeslotenheid en op offeringsgezindheid van het Duitsche vaderland. De geheele hartstocht van zijn ziel openbaarde zich, toen hij zijn volgelingen uiteenzette, dat de strijd zoolang zal duren, tot het Duitsche volk hem be ëindigen zal met een overwinning. De oude kameraden sprongen van hun stoelen op en brachten den Führer hartstochtelijke ovaties. Opnieuw klonk gejubel en bijval, toen Adolf Hitler sprak van de innerlijke kracht van de Duitsche weermacht en van de absolute zekerheid van de overwinning, waarmede de hoogste veldheeren be zield en vervuld zijn. Met de grootste innerlijke bewogenheid luisterde de oude garde naar den Führer, toen hij de nach telijke aanvallen van het Britsche luchtwapen op de Duitsche burgerbevolking aan de kaak stelde. Toen de Führer sprak over de harde en onver biddelijke vergelding, die het Duitsche luchtwapen, na langen tijd geduld geoefend te hebben, thans sinds weken op de militaire doelen van Engeland oefent, werden hem door de kameraden opnieuw ovaties gebracht. Toen daarop de Führer den wil van de natie om te overwinnen proclameerde en van haar onwankelbaar geloof en rotsvast ver trouwen in de leiding sprak, kwam aan het heil geroep bijna geen einde. Aan het slot. van zijn rede, die meer dan een uur duurde, herdacht de Führer nog eens het overlijden van de eerste nationaal-socialistische bloedgetuigen. Allen geloofden gezamenlijk aan het rijk, aan het geloof der overwinning. Deze overwinning zal aan het einde van dezen strijd staan. (Vervolg op pag. 5). WASHINGTON, 9 Nov. (D.N.B.) President Roosevelt heeft in de eerste persconferentie na zijn herkiezing verklaard, dat hij door de grootte van zijn overwinning was verrast, want hij had slechts gerekend op de stemmen van 340 kiesmannen en zich dus 110 stemmen vergist. Roosevelt sprak daarop de geruchten tegen, vol gens welke eenigerlei wijziging in zijn kabinet zou zijn overwogen. Ten aanzien van een bericht uit Londen, dat tusschen Engeland, Australië en de Ver. Staten een accoord was gesloten betreffende gemeenschappelijke verdediging en gebruik van steunpunten, of dat dit elk oogenblik te verwach ten was, verklaarde Roosevelt, dat dit bericht ze ker niet uit officieele bronnen kwam. De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Ken nedy, zou, naar Roosevelt tenslotte meedeelde, voor- loopig te Washington blijven om in verband met de ontwikkeling in de komende dagen zijn deskundig advies te geven. Over de vraag of Kennedy daarna naar Londen zou terugkeeren wilde Roosevelt zich niet uitlaten. De oorlog in Griekenland. Groote activiteit der Italiaansche luchtmacht. VAN EEN ITALIAANSCHE LUCHTBASIS, 8 Nov. (Stefani) De bedrijvigheid van de Italiaan sche luchtmacht boven Grieksch gebied wordt van dag tot dag grooter. Dit blijkt uit de Italiaansche weermachtberichten van de laatste dagen, die mel ding maakten van bombardementen op en gewa pende verkenningen boven de Grieksche troepen, van aanvallen op versterkingswerken, op de steden Fiorina, Volos, Larissa, Missolonghi, Patras, Me- thone, op de versterkingen bij het Presbameer, op het eiland Zacynthus en op Korfoe. De activi teit, die heerscht op de bases, vanwaar de vliegtui gen opstijgen om de Grieksche centra te bombar deeren, doet verwachten, dat de Italiaansche lucht macht een groote rol zal spelen bij de militaire ge beurtenissen van de eerstkomende dagen. $Electrische wagens G\rage ebr. Smedestraat 22 flfl (Adv. lngez. Med.) De montage-wagens van den Haagse hen telefoon dienst worden met „man en macht" getrokken, nu de benzinebezuiniging de motoren kracht heeft uitgeschakeld. (Foto Schimmplpenningh). Een reeks van jaren al geleden, vrinden, Toen ik me nog een jongen noemen mocht, Was ik er dol op, boeken te verslinden, Waar listig sporen in werden gezocht. De hoofdpersonen waren Indianen, Of bleekgezichten, vaardig en vol moed, Die zich een weg door 't oerwoud moesten banen, Zooals de mensch dat heden niet meer doet. Geruischloos wisten zij daar voort te sluipen, Want overal dreigde hun doodsgevaar, Op handen en op voeten uren kruipen, Was voor die helden nauw lij ks een bezwaar. Dat waren nog eers echte fijne boeken, Waarin een verre wereld openging, En naast het ideaal van sporen zoeken, Leek zelfs de vreugd van voetbal nog gering, Nu ben iknou, ik zei, 't is lang geleden, Ik lees nu 's avonds rustig in mijn krant, Zij deelt me heel een reeks van nieuwtjes mede, Waarbij ik dit vind uit mijn eigen land; Er zal weer spoedig een nieuw spoorboek komen En vanzelfsprekend schaf ik me dat an, Omdat men, alles bij elkaar genomen, Zonder dat boekje moeilijk leven kan. Ik denk nog even aan mijn jongensboeken, Welker lectuur my zulk een vreugde gaf, Al ga ik binnenkort weer sporen zoeken De romantiek van vroeger is er af. P. GASUS. Fa. de Clercq van Lennep Soendaplein 23, Tel. 25424 Dreef 33, Telef. 10677 - S. DE CLERCQ. voor HAARD, KACHEL en CENTR. VERWARSViING Gewicht bij aflevering op wagen controleer baar met geijkte weegschaal. (Adv. lngez. Med.) au^cte avonden ~L'(_w ltd in otde Brillenmakers K E IP GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. lngez. Med.) Chamberlain ernstig ziek. Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: Oud minister-president Chamberlain is volgens een Reuterbericht ernstig ziek. Reuter heeft het volgende telegram ontvangen van mevrouw Chamberlain: „Neville Chamberlain wordt de laatste dagen steeds zwakker. Hij is thans ernstig ziek". Troepen van De Gaulle bezetten Lambarene. Positie van Fransch Gabon overigens niet bedreigd. Naar blijkens een D.N.B.-bericht uit Vichy gemeld wordt heeft het Fransche ministerie van Koloniën bevestigd dat Lam barene in Fransch Gabon door de troepen van De Gaulle is ingenomen. In een com muniqué wordt hierover o.a. medegedeeld: „dat het kleine marktplaatsje door vliegtui gen gebombardeerd is en van drie kanten door de troepen van de opstandelingen De Gaulle en Larminat is ingesloten, waarop het door de bevolking moest worden ont ruimd. Bijzonderheden,ontbreken nog. De positie van Gabon wordt echter hierdoor op geen enkele wijze getroffen, daar de voornaamste centra Libreville en Port Gen- til aan de Atlantische kust zich vast in Fransche hand bevinden en volkomen loyaal blijven, hetgeen blijkt uit de door den gou verneur der kolonie gegeven verzekerin gen". Libreville gebombardeerd. ..GENeVE, 8 November (D.N.B.) Uit Li breville in Fransch equatoriaal Afrika wordt gemeld dat de stad op 5 November opnieuw hevig gebombardeerd is door Engelsche vliegtuigen. De Fransche autoriteiten te Libreville hebben aangedrongen op het zenden van een hospitaal schip, dat tevens de burgerbevolking in veilig heid zou moeten brengen. Het gesprek van den dag is „TAVEN U" Café-Restaurant met Vergunning. KRUISWEG hoek PARKLAAN. 's Middags en 's avonds CONCERT. (Adv. lngez, Med.) Amerikaansch schip op een mijn geloopen. STOCKHOLM, 9 November (D.N.B.) De Australische minister Hughes heeft, naar Reuter uit Melbourne meldt, bekend gemaakt, dat het Ameri- kaansche s.s. ,City of Frayville" in Australische wateren waarschijnlijk door een mijn tot zinken i: gebracht. 37 der uit 38 koppen bestaande beman ning zijn gered. VAN WEERT, Anegang 46 (Adv. lngez. Med.) PIANO en ORGEL stemt F. MOLENAAR, 5— p. jaar, 4 keer. Repareert, stemt, ook buiten de stad. Telef. 13795, Schalk- burgergracht 38, Haarlem-Noord. (Adv. lngez. Med.) Convooien aangevallen Het D.N.B. meldt: De vergeldlngsaanvallen op Londen zijn Vrijdag vrijwel zonder onder breking voortgezet. Boven Londen en het Zuidoosten van Engeland ontwikkelden zich verschillende luchtgevechten, waarbij dertien Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen ge leden. De Duitsche gevechts- en duikvliegtuigen heb ben bovendien ook gisteren de ravitailleering van het Britsche eiland aanzienlijk belemmerd door succesvolle aanvallen op den aanvoer van over zee. In krachtig beveiligde convooien werden ondanks hevig luchtafweergeschut vier koopvaar ders van totaal 22.000 ton zwaar beschadigd. Ver ten Westen van Ierland werden op zee nog twee koopvaardijschepen van samen 9.000 ton tot zinken gebracht, zoodat tot op dit oogenblik in totaal 31.000 ton .scheepsruimte verloren gegaan is. Met de mogelijkheid van nieuwe uitbreiding valt rekening te houden, daar de gevechtsacties nog niet geëindigd zijn. Omtrent de in het legerbericht (men zie elders in dit nummer. Red.) gepubliceerde succesvolle aanvallen van Duitsche duikbommenwerpers op Britsche convooien verneemt het D.N.B. nog nader dat in het verdere verloop van de gevechts handelingen een kruiser door verscheidene vol treffers in brand werd geworpen en onder sterke verschijnselen van een ontploffing onmiddellijk tot stoppen werd gebracht. Een andere kruiser, die eveneens een convooi moest beveiligen, kreeg door het ontploffen van verscheidene zware bom men groote slagzij. Het jachteskader Mölders, heeft bij de lucht gevechten van gisteren zijn 600ste overwinning behaald. Kapitein Storp, commandant van een. groep gevechtsvliegtuigen, heeft bij buitengewone bevordering den rang van majoor gekregen, omdat hij zich bij de krijgsverrichtingen van den laat- sten tijd heeft onderscheiden door buitengewone vaardigheid en door voorbeeldige aanvoering van zijn groep. Belangrijke boodschap van den Paus te wachten. VATICAANSTAD, 8 November. Naar officieel bekend gemaakt wordt, zal Paus Pius den 24sten November, den dag, waarvoor hij bepaald heeft dat in alle katholieke kerken der wereld een bij zondere mis voor den vrede gehouden moet wor den, in aansluiting op de mis, die door hem zelf in de heilige stad gecelebreerd zal worden, een belangrijke boodschap voorlezen. Deze boodschap, die in de Italiaansche taal ge houden zal worden, zal door het omroepstation van het Vaticaan in samenwerking met de radiostations van vele andere landen over de geheele wereld uit gezonden worden. (United Press.) Nog DIRECT uit voorraad PIANO'S VLEUGELS STEINWAY SONS BLUETHNER SEILER en andere fabrikaten. MODERNE MODELLEN. GOLDSCHMEDING GROOTE MARKT HAARLEM. (Adv. lngez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S. ?he i isl P. Gasus: Spoorzoeken. pag. 1 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 3 I. Veenhoven: Volksgebruiken op St. Maartensdag. pag. 3 P. v. d. Hem: Nu de winter nadert jg pag. 3 gj Voor de Vrouw. pag. 4 Voor lange avonden. pag. 5 Filmschouw pag. 6 B J. B. Schuil: Peter Pech in een revue M pag. 11 fj Flitsen: Boodschap aannemen, pag. 3 M i Laatste Berichten op pagina 10

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1