RADIO N.V. „G RAN ITO AGENDA. De verduistering ONS KNIPPATROON N.V. Holster "iSS8 Zondag geen eerste klas wedstrijden De groote beteekenis van 't schoolzwemmen ZATERDAG 9 ND.VEMBRR 1940 H A AREE M'S DAGBEA'fi 2 Het Tooueel. Ank van der Moer zal eigen geschreven schetsen spelen. Ank van der Moer in „Oud en Nieuw". (Foto Godfried de Groot.) Ongeveer tien jaar geleden heeft de Amerikaan- sche actrice Ruth Draper een tournee door eenige landen van Europa gemaakt en toen veel succes o.a. te Parijs en Londen gehad in schetsen en korte tooneelstukken, die zij geheel alleen speelde. Bij dit solo-spel werd uitgegaan van de gedachte, dat de actrice en dus ook de toeschouwers de denkbeeldige tegenspelers tot wie gesproken werd, voor zich zag. De „omgeving" werd duidelijk gemaakt door tallooze details, die in den tekst voor kwamen. Het succes van Ruth Draper heeft Ank van der Moer er toe gebracht eenige schetsen te schrijven, die zij op dezelfde wijze als de Amerikaansche actrice dit deed voor het voetlicht zal brengen. De premiere van dit, laten wij het noemen „solo- tooneel" zal plaats hebben :e Haarlem en wel op Zaterdagmiddag 16 November in den Stadsschouw burg. Ank van der Moer zal dan voor de pauze vijf komische en dramatische schetsen spelen, waarvan er één bewerkt is naar een Italiaansche novelle van Marino Moretti. Deze schetsen bieden de actrice gelegenheid om telkens weer een anderen kant van haai- talent te toonen. Na de pauze speelt Ank van der Moer „Oud en Nieuw", waarin zij in den trant van het bekende tooneelspel „Mijlpalen" een en dezelfde vrouw in drie verschillende phasen van haar leven van jong meisje tot oude vrouw telkens op oudejaars avond, uitbeeldt. Met belangstelling mogen wij dezen tooneelmiddag tegemoet zien. NED. VROUWEN ELECTRICITEITS- VEREENIGING. De afdeeling Haarlem van d'e Ned. Vrouwen Electriciteitsvereeniriging houdt Dinsdagmid dag 19 November in restaurant „Lido" Plein te Haarlem, een bijeenkomst, waarin mevr. E. J. Milzen Bruins uit Utrecht een lezing zal hou den over het onderwerp: „Hoe vullen wij onze lange avonden en de komende feestdagen?" Tevens zullen de plannen voor de a.s. Kerst viering van de afd. met de aanwezigen worden 1 -«mroken. K—S VAN DE VAKVEREEMGINGSLEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Heden is een gezelschap vakvereenigings- leiders van alle richtingen naar Duitschland vertrokken, waar zij onder deskundige leiding een aantal bedrijven, sociale instellingen en de werkkampen zullen bezichtigen. N. BOERKOEL Aelbertsbergstraat 80 Telef. 14028 Zaak Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN „Strak van lijnsoepel van prijs" (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 9 NOVEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Tooneelgroep Het Masker met „Gaslicht", 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Peter Pech in de revue „Wij zijn niet bang!" 2.30 en 7.30 uur. „La Gaité", Cabaret, 711 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Luxor Theater: „Onder gele vlag", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Port Arthur", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Tusschen roem en geluk". 2.30, 6.30 en 3.45 uur. Palace: Heinz Rühmann in „De model echtge noot", 2, 6-30 en 8.45 uur. ZONDAG 10 NOVEMBER Stadsschouwburg.. Vereen. „Voor de Kunst": George van Renesse en Félix de Nobel, 2 uur. Stadsschouwburg. N.V. Het Ned. Ned. Tooneel „Boefje", 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Peter Pech in de revue „WÜ zijn niet bang!", 7.30 uur. Gem. Concertzaal, H.O.V.: Ledenconcert, 2.30 uur. ..La Gaité", Cabaret, 711 uur. Rembrandt Theater: Populaire Sportochtend, 11.30 uur. Frans Hals Theater: West-Indisch programma, 11.30 uur. Luxor Theater: „Onder gele vlag", 11.30 uur. Palace: „De Model Echtgenoot", 11.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Bioscóopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 11 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: Peter Pech in de revue „Wij zijn niet bang!", 7.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 9 Nov. tot en met 15 Nov. zijn op Zon en feestdagen en op werkdagen gedurende de avonduren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend: Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793 Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946 Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Te Heemstede is geopend: Aankoop materieel N. Z. H. T. M. Twaalf aanhangrijtuigen. Het Maandblad voor het personeel der N. Z. H. T.M. deelt het volgende mede: In het begin van dit jaar werden van de Gooische Tramweg Maatschappij een zestal aanhangrijtuigen, welke door opheffing van haar tramwegdienst waren vrijgekomen, overgeno men. Deze rijtuigen zijn eerst in onze werk plaats Rijnsburg zoodanig gewijzigd, dat ze op onze lijnen dienst konden doen. Zoo werd er een electrische verlichting in aangebracht, een passend remsysteem gemonteerd, het remwerk verbeterd. Uiterlijk dus weinig veranderd, werden de rij tuigen in dienst gesteld als aanhangrijtuigen van de A 600 treinen en zoo heeft men ze bij drukte dezen zomer op de baan kunnen aan treffen. Rustig loopende lange rijtuigen met langsbanken. groote ramen, groote open eind- balcons en bruin van kleur. Deze kleur, hoewel lang niet onaardig, stak wel erg af bij onze andere rijtuigen. Het is echter maar voor tijde lijk. want ze gaan stuk voor stuk weer naar de werkplaats terug voor het ondergaan van een belangrijke verbouwing. Dat dit niet onmiddellijk is geschied, is een gevolg van het feit, dat de ver bouwing vrij veel tijd vergt en de capaciteit van onze werkplaats niet zoodanig is, dat aan alle rijtuigen gelijktijdig kan worden gewerkt, ten gevolge waarvan deze rijtuigen niet voor dezen Zomerdienst voor gebruik ter beschikking waren geweest. Iumiddels werd echter aan één rijtuig voort- gewerkt en dit rijtuig is thans gereed gekomen en in dienst gesteld. Degenen, die het rij tuig reeds hebben gezien, zullen toegeven, dat het een aanwinst voor onze Maatschappij is. Het inwendige onderging de grootste wijziging. De lan<j§banken hebben plaats gemaakt voor dwarsbanken uit Java teak met zittingen, voor zien van trijpbekleeding, zooals dat de laatste jaren meer en meer geschiedt. Het tusschen- schot werd voorzien van een glazen wand, waardoor men het geheele rijtuig kan doorzien. Verder werden de balcons geheel afgesloten en uitgerust met schuifdeuren. Uitwendig werd een plaatijzeren bekleeding aangebracht en werden de „lijnen" iets gemoderniseerd. Zoodra de benoodigde materialen zijn aan gekomen, wordt met de volgende rijtuigen een begin gemaakt. Van deze rijtuigen zullen de balcons echter blijven, zooals ze zijn. Tengevolge van de aanschaffing van deze rij tuigen worden zes oude volgrijtuigen buiten dienst gesteld. Verder werden eenigen tijd geleden zes volg rijtuigen van aanmerkelijk kleiner formaat van de Gemeente Tram te Amsterdam overgeno men. Deze zullen eerst wijzigingen moeten on dergaan aan de wielen, het onderstel, het rem werk en de electrische uitrusting en daarna wor den in dienst gesteld op de stadslijn te Haarlem onder gelijktijdige buitendienststelling van de oude Gooische- en S.S.-rijtuigen. De rijtuigen zijn voorzien van langsbanken en bezitten groote gesloten eindbalcons. Zondag gaat de zon op om8.51 Zondag gaat de zon onder om 17.56 Maandag gaat de zon op om 8 53 Maandag gaat de zon onder om 17.54 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 15.52 Ondergang 2.44 Schijngestalten der maan 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 29 Nov. N.M. 6 Dec. E.K. GEKLEEDE JAPON. De prinsesse japon handhaaft zich nog steeds en dames dragen deze graag vanwege de afklee- dende lijn. Smalle baantjes, die zich naar den zoom toe verbreeden, vormen dit model, waarvoor flu weel zich zeer goed leent. De rug bestaat, drie banen, terwijl de halslijn aan de voorzijde vierkan' is uitgesneden. Garneering met enkele oloemen b.v.soepele wit glacé leeren gardenias. Patronen voor dames in maat 48. Ben. stof 3 X hoogte en lengte mouw van 9G c.M. breed. Prijs van het patroon 26 ets. Het :s van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux- fan dit blad Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 Centrale Verwarming AUTOM OLIE KOLENSTOOKINR SANITAIRE INSTALLATIES (Adv. Ingez. Med.) Jubilea bij de N. Z. II. T. M. in 1941. In 1941 zullen bij de N.Z.H.T.M. de volgende ambtsjubilea gevierd worden: 40-jarige dienstver vulling: T. van Keulen, haltechef te Zandvoort (5 Juni). Him 25-jarige dienstvervulling zullen vieren: F W. H. van Maris, chauffeur, Haarlem (25 Januari); W. van der Heyden, hulpwerkman, Haarlem (20 Maart): F. J. Hilterman. ambachtsman I, Haarlem (27 Maart); A. Th. d'Herripon, commies-titulair, Voorburg (1 April); H. W. van Bruggen, wagen bestuurder, Haarlem (3 April); J. Veen. conduc teur, Voorburg (10 April). G. van Bemmel. con ducteur, Haarlem (10 April); J. H. Reedijk, weg werker te Haarlem (25 April); J. v. d. Aar, weg werker te Haarlem (27 April): H. Schaap, weg werker te Haarlem (9 Mei); G. van den Brink, re serve-conducteur te Amsterdam (10 Mei); B. Knook, wagenvoerder, W. J. Wiggers, poetser en K. Veneman, wegwerker, allen te Haarlem (22 Mei); L. Lagrand, wagenbestuurder-conducteur te Am sterdam (29 Mei): J. Zondervan, schipper op Mar ken (3 Juni); W. Verhoeve, wagenbestuurder-con ducteur te Amsterdam (24 Juni); J. Smit, railveger te Hillegom (26 Juni); J. Wortel, wagenbestuurder conducteur (14 Juli); J. H. van Leeuwen, wagen bestuurder te Haarlem (30 Juli); P. P. Ober, con ducteur te Leiden en J. 6. Koppen, wagenbestuur der te Haarlem (31 Juli); J. J. Bout, chauffeur te Haarlem (9 Augustus); C. Tolman, wagenbestuur der-conducteur te Amsterdam (11 Augustus); W. N. Schalkwijk, bureau-ambtenaar I te Haarlem (1 September); H. van Merkensteijn, wagenbestuurder te Haarlem (16 September); W de Zwart, chef onderhoudsmonteur W en B te Amsterdam (17 September): A. A. M. van Dam, (klerke te Haar lem (21 September); D. de Jongh. wagenbestuurder te Haarlem (5 October); C. van Rooy, conducteur te Haarlem (27 November); J. Wester, voorwer ker te Edam (27 December). NOG EEN SPORTOCHTEND IN HET REMBRANDT THEATER. Opnieuw zal Zondagmorgen in het Rembrandt- Theater een populairen sportochtend gegeven wor den. waarbij naast de vertooning van een goede sportfilm weer demonstraties op het tooneel te zien zullen zijn. De morgen wordt wederom in geleid door den heer Jan J. P. Hut, lid van de gemeentelijke commissie inzake de lichamelijke opvoeding, die een toelichting en opwekkend woord zal preken. De film van dezen morgen is getiteld „Het water in!", een benaming, die zeker geen nadere toelichting behoeft. Evenals de anders films op deze sportochtenden, zal ook deze ongetwijfeld weer in den smaak van het publiek vallen. De demonstraties op het tooneel worden dezen morgen verzorgd door de turnsters en turners van de gymnastiekvereniging „Bato" en door de wiel renners van de wielerclub „De Kampioen". „Bato" staat thans vlak voor haar groote turnuitvoering in het Concertgebouw en zal met haar demonstra ties reeds een voorproefje geven van deze gebeur tenis. Onder leiding van den heer Smal komen de turnsters uit met vrije oefeningen, de turners met oefeningen naar het systeem van den Deen Niels Bukh, de turnsters voorts met bal-oefenin gen en de turners tenslotte met een keurdemon- stratie aan de hooge brug. Tezamen met de demonstratie die de wielrenners op hun home-trainers ten beste geven, wordt dit dus weer een morgen, die dank zij ook de film en de toelichting van den spreker, van groote propagandistische waarde voor de sportbeoefening zal zijn. VERKOOP VAN MOTORRIJTUIGEN. Vergunning noodig van Rijksrubberbureau. Zooals bekend zal zijn moesten kort geleden alle houders van banden zoowel van wagens als van in gebruik zijnde of opgelegde motorrijtuigen, dan wel van losse banden opgave daarvan verstrek ken aan het Rijksbureau voor Rubber. In de desbetreffende verordening werd bepaald dat het verboden is zonder de vergunning van den Directeur van het Rijksbureau voor Rubber feitelij ke of rechtshandelingen ten aanzien van deze ban den te verrichten. De K. N. A. C. wijst er op dat onder een zoodanige handeling ook wordt verstaan de verkoop van de banden mèt het motorrijtuig. Indien men dus een bijv. opgelegd motorrijtuig met de daarop gemonteerde banden wenscht te ver- koopen, dient men daartoe eerst vergunning aan te vragen bij den Directeur van het Rijksbureau voor Rubber, Heerengracht 182, Amsterdam. Indien het motorrijtuig wordt verkocht aan de Duitsche Overheid kan de verkooper er mee vol staan, zoo spoedig mogelijk na den verkoop het Rijksbureau daarvan in kennis te stellen, onder ver melding van de gegevens van het motorrijtuig en de daarbij behoorende banden. Tenslotte adviseert de K. N. A. C. hun, die door een of andere oorzaak nog geen opgave verstrekten van de in hun bezit zijnde banden, zulks alsnog ter stond te doen. De daarvoor noodige formulieren zijn bij het Secretariaat, de bijkantoren en de agent schappen van de K. N. A. C. verkrijgbaar. Hockey Uitgestelde oefenwedstrijden worden thans gespeeld HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Daar Zondag de uitgestelde oefenwedstrijd in Bussum gespeeld zal worden, is de geheele eerste klasse compe titie stilgezet. Ook de wedstrijd Gooi—B. M. H. C. gaat dus niet door. De overige wedstrijden zullen normaal doorgang vinden en hiervan luidt het programma. Promotie-klasse A. H. D. M. 2—Victoria Zandvoort—Leiden B. M. H. C. 2—Strawberries S. O. S.—Delftsche Studenten Tweede klasse D. H. O. C. 3—Alliance Groen GeelH. D. M. 3 Lelden 2—H. O. C. 2 H. D. M. 4—H. B. S. Derde klasse C. V. C. L.—Zandvoort 2 H. B. S. 2—B. M. H. C. 4 Alliance 2—S. O. S. 2 B. M. H. C. 3—Te Werve Derde klasse D. F. A. H. C. 2—F. A. H. C. Alkmaar 2—Kraaien V. V. V.—Ijsvogels 2 Strawberries 2—B. M. H. C. 5 Vierde klasse F. H. B. S. 4—Alliance 3 B. M. H. C. 6—Strawberries 3 Alkmaar 4-H. B. S. 3 B. M. H C. 8—B. M. H. C. 7 Strawberries 4—Zandvoort 3 Al speelt B M. H. C 1 dan Zondag niet thuis, toch ls Zondag wel iets te beleven in Bloemendaal; het tweede ontvangt namelijk bezoek van Strawberries. In vorige jaren golden deze wedstrijden reeds als iets bijzonders en nu te meer, dagr beide teams in de kopgroep zitten met de Delftsche Studenten als leider. Bovendien speelt B. M. H. C. 3 thuis tegen te Werve, en speelt het zesde tegen Strawberries 3 en ontvangt het achtste „bezoek" van het zevende. Zwemmen Zwemclub „Haarlem" huldigt Jopie Waalberg. Ook haar trainster in de huldiging betrokken. Vrijdagmiddag te ongeveer 5 uur vond in Stoop's Bad de huldiging plaats van Jopie Waalberg, die j.l. Dinsdag het wereldrecord 500 M. schoolslag met niet minder dan 8.9 sec. verbeterde. Namens de Zwemclub „Haarlem" sprak de heer J. C. Veldhoff. die haar van harte geluk wenschte. niet alleen met deze buitengewone prestatie, maar ook met het feit, dat zij haar inzinking te boven is gekomen en dat zij haar ouden vorm weer terug heeft ge vonden. Hij liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een kleine bloemenhulde in de rood-witte kleuren. Ook haar trainster mevr. S. W. de Dood—Koenen, tevens trainster van de Z. C. Haarlem werd in deze hulde be trokken en er werd de hoop uitgesproken, dat zij In de toekomst oolc enkele ,,Haarlem"-leden zal opvoeren tot de klasse van de kampioenen. Een kleine bloemenhulde vergezelde ook deze wenschen. Voor deze huldiging bestond groote .belangstelling. Wij vernamen nog, dat mej. J. Waalberg a.s. Dinsdag avond om 7.45 uur in het A. M. V. J. Bad te Amsterdam een aanval zal doen op het wereldrecord 400 M. schoolslag HAGEMAN Kostwinnersvergoeding aan groot verlofgangers. 's-GRAVENHAGE. 8 November. Aan de bur gemeesters is medegedeeld dat in de vorige maand een aantal dienstplichtigen die zich nog bij de rege lingsbureaux van de Nederlandsche weermacht in werkelijken dienst bevonden, wegens reorganisatie met groot verlof gezonden zijn. Ook is medegedeeld, dat in den loop van deze maande en mogelijk ook later, met het verleenen van groot verlof aan zoodanige personen zal wor den doorgegaan. Het is wenschelijk, dat na het vertrek met groot verlof van deze dienstplichtigen de kostwinnersvergoeding nog eenigen tijd door betaald wordt, waarbij de volgende regelen <n ach' te nemen zijn. Ten aanzien van allen, die na 15 October 194" met groot verlof zijn gezonden, wordt de kostwin nersvergoeding doorbetaald tot en met de week volgende op die. waarin het groote verlof wordt verleend. Ten aanzien van de in vorige alinea be doelde personen, die op het einde van de week. waarin het groot verlof werd verleend, nog geen loongevenden arbeid hebben gevonden, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald gedurende de twee weken, volgende op eerstbedoelde week. In de gevallen, waarin "de militaire inkomsten invloed hebben gehad op het bedrag van de kost winnersvergoeding, wordt deze met ingang van der dag, waarop het groot verlof ingaat, nader vast gesteld in dien zin, dat de militaire inkomsten nie' worden medegerekend. In gelijken zin wordt ge handeld, indien als gevolg van de militaire inkom sten geen kostwinnersvergoeding kon worden toe gekend. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avoncif betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Da mes- Hockey Interessante stedenwedstrijden. Sterk elftal van Den Haag. Door de noodcompetitie is het contact tusschen de ver schillende clubs niet zoo groot. Het bestuur van den Ned. Dames Hockey Bond heeft daarom Stedenwedstrijden georganiseerd voor de oude eerste klas vereenigingenin het Haagsche elftal zijn ver tegenwoordigd speelsters uit H. D. M., H. O. C. en H. H. Y. C. De speelsters van B. D. H. C. en Rood Wit vormen de Haarlemsche combinatie, de Amsterdamsche-, de Gooi sche- en Hilversumsche Hockeyclub zullen tezamen de Amsterdamsche kleuren verdedigen. In het Haagsche elftal, dat zeer sterk genoemd mag worden, zien we een aanval, die bestaat uit 5 speelsters van H. H. Y. C., Bruigom, Teilegen, S. Broese v. Groenou. E. Krul ze en E. Exalto. allen verdedigden reeds een of meerdere malen de Nederlandsche kleuren, het zijn ge routineerde speelsters, die bovendien goed op elkaar in gespeeld zijn. Doordat de halflinie bestaat uit speelsters, die in hun club tijdelijk een andere plaats innemen, zal het de vraag zijn of zij als geheel zullen voldoen. Het zijn 3 technisch zeer goede speelsters: Braat, Offerhaus en Van Haastert. Doch zal de onwennigheid een woordje meespreken? Een nieuwe combinatie van backs: E. Piel (H. H. Y. C.) en Boissevain van H. D. M. en een nieuwe keepster Horsting (H. H. Y. C.) zullen aan de verdediging hun beste krachten bijdragen. Is de aanval van het Haagsche elftal promineerend, de verdediging van het Haarlemsche elftal valt bijzonder op. Als hulp van de internationale halflinie Wijnstroom, J. Goeting en De Vletter,- die haar sporen reeds verdiend hebben, zien we de dames Kerkhoven, E. Loeb en De Jong, drie jonge veelbelovende speelsters. De aanval is hier het vraagteeken; wel zijn allen individueel goed, doch van een combinatie is hier niet te spreken, noch de rechtervleugel W. Mulder, Paardekooper Overman, noch de linkervleugel Hackenltz, Jongeneel hebben reeds met elkaar gespeeld. Zal mej. P. Loeb die de plaats van mej. Vreede inneemt in staat zijn het verband er in te brengen? Zien we in deze 2 elftallen voornamelijk namen, die wij al meerdere malen gelezen hebben, in het Amsterdam sche elftal zijn vele nieuwe gezichten: mej. Kok uit Hil versum heeft als binnenspeelsters naast zich 2 Gooische dames: v Esveld en R. Granpré Molière: Amsterdam le vert de linksbuiten Montijn, Hilversum de rechtsbuiten G. Leven. Twee debutanten in de halflinie: Rinkel en Dul- laart houden mej. Enthoven, die na eenige jaren op non- actief geweest is, haar knie weer gaat probeeren, gezel schap. Ook in de achterhoede is een nieuweling: hier zien we mej. Versluys met de dames Ubbink en Smithuisen. die al eenige malen samen speelden. Het programma voor deze wedstrijden, die zeer interes smt beloven te worden is: IO'/j uur Haai lem—Den Haag 12.15 uur Den Haag—Amsferdam 2.— uur Amsterdam—Haarlem Voor de lagere klassen wordt een begin gemaakt, met den Amsterdam-beker. Hiervoor schreven 51 elftallen in. Zon dag a.s. wordt de 1ste ronde gespeeld. Voor de clubs uit Haarlem en omgeving yermelden wc: B. D. H. C. 3. dat een zware dobber zal hebben aan Rotterdam. B. D. II. C. 4, dat bezoek krijgt van Fit uit Amsterdam. H. B. S. I ont vangt S. O. S. 2. terwijl H. B S. 2 naar Kieviten moet. wat misschien een te moeilijke opgave zal zijn. Tenslot te moet. Rood Wit 3 de reis aanvaarden naar Den Haag om het reserve-elftal van H. H. Y. C. te ontmoeten. Ook hier dus eenige Interessante ontmoetingen, die een wel kome afwisseling zullen geven aan het competitie-pro gramma. PHILIPS EN ERRES OOK IN HUURKOOP Ged. Oude Gracht 52 (Adv. Ingez. Med.) Wandelsport Dammen EINDSTRIJD MEESTERTITEL. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den Neder landschen Dambond gunstig beschikt op het verzoek van den Dlstrlctsbond Noord-Holland, om aan den a.s. eind strijd om den meestertitel drie spelers van het district Noord-Holland te doen deelnemen. Van alle overige districten zullen slechts twee spelen tot de finale worden toegelaten. Behalve door meester P. J. van Dartelen (Haarlemsche Damclub) die ln dezen wedstrijd zijne rechten om deel te nemen aan het tournool om het persoonlijk kampioen schap van Nederland zal trachten te heroveren zal ln de finale om den meestertitel het district Noord-Holland vertegenwoordigd worden door H. Laros (Damclub „Uitluiden"). terwijl Yme de Jong (Damclub „Oosterkwar- ilcr") en P. v. d. Horst (Damclub „Koog-Zaandijk") nog moeten herkampen om de derde plaats ln dezen eind strijd. WANDELSPORT EN INDOORTRAINING. Door den Noord-Holiandsehen Wandelsportbond zullen, evenals vorige jaret, ook nu wederom Serie-wandel tochten worden georganiseerd er. wel te Amsterdam, Haarlem en Den Helder. De data en afstanden der wandeltochten zijn respec tievelijk: 17 November 15 K.M.; 1 December 15 K.M.; 15 Decembei 20 K.M 5 Januari 25 K.M. (totaal 75 K.M.) Voor Haarlem Is de organisatie en de regeling dezer Serie-Wandeltochten opgedragen aan de Wandelsport- Vereeniglng „Jan Passtoors" te Haarlem. >or nadere gegevens of Inlichtingen omtrent genoem de Serie-Wandeltochten kan men zich wenden tot den heer H. H. Winters. Jan Haringstraat 101. Haarlem-N., bestuurslid van den* Noord-Hollandschen Wandelsporlbond. Gedurende de wintermaanden wordt aan de dames- en heerenleden van „Jan Passtoors", onder deskundige lei ding indoonraining gegeven, in een door het gemeente bestuur van Haarlem beschikbaar gesteld gymnastiek lokaal. verband met de verduisteringsbepalingen wordt deze Indoortrainingscursus gegeven des Zondags 's morgens van 10 tot 12 uur. Deze indoorti'ainlng ls niet alleen bedoeld om in con ditie te blijven voor het deelnemen aan wandeltochten, doch tevens om het lichaam te sterken voor het dage- lijksch leven. Zwemmen Van veel belang voor de Lichamelijke Opvoeding In den loop van de eeuwen is de Lichamelijke oefening het stiefkind geworden onder de onder- wijsvakken. Wel zijn er vele paedagogen geweest, die veel waarde hechten aan de lichamelijke ont wikkeling en zeer speciaal aan het zwemmen, doch hun stem is in hun tijd geweest als die van den roepende in de woestijn, gedeeltelijk omdat de gelegenheid ontbrak, gedeeltelijk omdat men niet wist hoe men het moest aanpakken. Eerst in 1863 werd de gymnastiek op de H. B. S. als verplicht leervak ingevoerd. In 1920 geschiedde dat voor de gymnasia en de lagere scholen. Voor de lagere scholen kwam de eigenlijke verplichting echter pas in 1936, daar in 1920 geen voldoende lokaliteiten beschikbaar waren en de financiën het niet toelieten onmiddellijk met den bouw van gymnastieklokalen te beginnen. Thans staat de lichamelijke oefening in het centrum van de belangstelling. De lichamelijke ontwikkeling is minstens even belangrijk als de geestelijke ontwikkeling, mis schien zelfs belangrijker. Men lean over dit punt van meening verschillen. Het is echter een feit, dat de lichamelijke oefening op onze huidige school nog zeer onvoldoende is. Een bewijs hier voor moge zijn, dat slechts 60 pet. van de school kinderen onderwijs ontvangen in de gymnastiek en daarbij, komt. dat dat onderwijs in vele geval len zeer onvoldoende is. Er moet dus verbetering komen in den vorm van uitbreiding van het vak. Reeds in vorige eeuwen bevalen, zooals gezegd, vele gezaghebbende paedagogen het zwemmen aan als één van de beste hianieren van lichamelijke oefening. Zij hadden daarin gelijk. Er zijn slechts weinig sporten, die een zoo alzijdige ontwikkeling geven van alle spieren en alles, wat daarmee noodzakelijk samenhangt, dan het zwemmen. De beteekenis van het schoolzwemen kan èn uit practische overwegingen èn uit een oogpunt van lichamelijke opvoeding van de jeugd niet hoog genoeg aangeslagen worden. Onder schoolzwemmen dient men te verstaan, het in schoolverband, bin nen het raam van de geldende lesroosters, geven van zweminstructie aan de leerlingen onder leiding en toezicht van het personeel der school en onder verantwoordelijkheid Van de school. Zoo opgevat behooren de zwemlessen dus tot de verplichte lessen, waarvan alleen, vrijstelling gegeven kan worden op verlangen van den schoolarts of van den huisarts. Op deze wijze wordt het schoolzwem men reeds gedurende meer dan 20 jaar te Haar lem gegeven. Klein begonnen, heeft het school zwemmen thans zoo'n groote vlucht genomen, dat in het zomerseizoen in de open zweminrichtingen van de gemeente van 's Maandags half negen tot 's Zaterdags 12 uur gedurende de schooltijden steeds meer klassen worden aangetroffen. Bijkans alle scholen in Haarlem en dat zijn er ongeveer 90 nemen 's zomers aan het schoolzwemmen deel. Wanneer men het lesrooster voor de zwem baden aan de Kleverlaan en aan de Houtvaart ziet, dan duizelt het voor de oogen. In Haarlem beperkt zich het schoolzwemmen jammer genoeg voor een al te groot gedeelte tot het zomerseizoen. Totaal werden in het seizoen van 1939 nog 27000 baden genomen door leerlingen van de Haar lemsche scholen, die daar in groepsverband kwa men zwemmen. In Bloemendaal zijn veel scholen, die het school zwemmen 's winters doorzetten in Stoop's bad te Overveen. Het bad heeft dan per week ruim 1000 leerlingen, die onder leiding van het personeel va ndie scholen en het personeel van Stoop's Bad onderwijs in het zwemmen ontvangen. Het schoolzwemmen heeft uit een oogpunt van practische overwegingen een zeer groote beteeke nis. Het zou voor velen een vraag kunnen zijn of het in feite zooveel practisch nut heeft, dat de leerlingen van de lagere school (te beginnen met die van de 5e klas) éénmaal per week een zwem les krijgen gedurende een kort zomerseizoen, dat nog onderbroken wordt door de groote vacantie en de onvermijdelijke dagen met slechte weers gesteldheid. Men behoort dan evenwel in aanmer king te nemen, dat toch in ieder geval het voor naamste bereikt wordt, n.l. het contact van het schoolkind met de zweminrichtingen. Vele kinde ren, vooral die uit de gezinnen, waar de ouders zelf niet kunnen zwemmen, komen dikwijls niet uit eigen beweging tot zwemmen; vaak ook weer houdt hen een ongemotiveerde angst. Is eenmaal aanraking- verkregen met de zweminrichtingen, dan verloopt het proces vanzelf. Het kind ondervindt dat voor angst geen enkele reden behoeft te be staan. De gevolgen blijven niet uit, de leerlingen bezoeken de zweminrichtingen ook op andere uren dan die, welke voor het schoolzwemmmen bestemd zijn. Maar ook ten aanzien van hen, die om welke reden dan ook, de zwemlessen moeten beperken tot de schoollessen, mogen de resultaten worden ge zien. Verheugend is, dat niet slechts de openbare, doch- ook de bijzondere scholen in ruime mate aan het schoolzwemmen deelnemen. Niet minder verheugend is, dat in de onlangs verschenen richt lijnen voor het onderwijs in de lichamelijke oefe ning op de lagere scholen ook het zwemmmen is opgenomen. Helaas ontbreekt tot nu toe een im peratief voorschrift, deze richtlijnen in toepassing te brengen. Dit neemt niet weg. dat in verschil lende gemeenten van ons land het schoolzwem men in ruime mate toepassing heeft gevonden en zal blijven vinden, tot heil van de jeugd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2