Haarlem's Dagblad Kunst aan het Volk. Britsch industriegebied bestookt De Stichting „Winterhulp Nederland" Vischverhaal. Zeep op bon 29 11 De Qeuttemeeiden Het slachtverbod van schapen. I Actikeiea enz. 58e JAARGANG No. 17609 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 12 November 1910 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. De Haarlemsche Orkest Vereenigipg zal op Dins- |dag 19 November des avonds 7 uur in de Gemeen telijke Concertzaal een concert geven waarvoor ik bijzondere belangstelling vraag. Het zal een z.g. paedagogisch concert zijn, ten doel hebbend niet alleen om nieuwen aanhang te winnen voor de muziek van hoog gehalte, die het symphonie-or- 'kest brengt, maar ook en vooral om op den duur in het leven van velen iets nieuws te brengen waar mee het zal worden verrijkt. Het concert, dat er op ingericht is om de kennismaking te vergemakke lijken, staat om zoo te zeggen onder het patronaat van de drie Haarlemsche dagbladen. Wij steunen het, bevelen het aan, propageeren het omdat deze zeer goede zaak ons ter harte gaat. Men heeft een zoo groot mogelijken kring willen bereiken, daarom wordt het concert aangediend als bestemd voor de abonnés van de drie dagbladen. En laat ik nu maar meteen tot onze lezers zeggen, om mogelijk misver stand te vermijden, dat het niet uitsluitend boeiend en leerzaam zal zijn voor nieuwelingen in de con certzaal. Er zijn anderen, die daar min of meer geregeld komen, die zich tot de actieve muziek liefhebbers rekenen en die verrijking van him le ven, waarvan ik sprak, allang hebben ondervonden, die nochtans nog meermalen vragen bij zich zul len voelen opkomen, waarop zij het antwoord zul len kunnen krijgen op dit concert. Zeker hebben sommigen hunner vroeger al eens zoo'n paedago gisch concert bijgewoond, wellicht een jeugdconcert. Welnu, die ervaring zal hen aansporen opnieuw te gaan. Want zij zullen nu weer wat anders hooren en wellicht opnieuw iets vernemen dat aan hun herinnering ontglipt was. In beide gevallen zullen zij blij zijn het te weten. Wie op 19 November ver hinderd is te gaan wete nu alvast dat er een twee de dergelijk concert, eveneens door de dagbladen gepatroniseerd, op het programma staat voor de volgende maand. De H.O.V. heeft in den loop der jaren heel wat gepresteerd op het gebied van volles concerten, wel ker aantal trouwens dat der ledenconcerten pleegt te overtreffen. En zij heeft ér succes mee gehad ook, zooals in dit blad meer dan eens is vastgesteld. Men heeft de zeer verheugende ervaring opgedaan dat de belangstelling regelmatig steeg en dat een trou we bezoekers-schare der volksconcerten groeide die ook vanzelf in muzikaal begrip rees. Zoodat de muzikale waarde der uitgevoerde programma's ook steeg en deze concerten ofschoon zij tengevolge van den zeer lagen entreeprijs de H.O.V. weinig materieele baat brachten tot een maatschap pelijk zoowel als een artistiek succes klommen. Maar tevreden met de bereikte resultaten is men bij de H.O.V. nog geenszins. Men wil meer be reiken, meer menschen winnen en meent dat dit ook kan en moet in een stad van 140.000 inwoners die bovendien nog een dichtbevolkte omgeving be zit. Dus doet men een nieuwe poging met deze paedagogische concerten en wil naar aanleiding hiei-van komen tot een nieuwe organisatie, de stich ting „Het Volksconcert". Bijzonderheden daarover zullen op het concert van 19 dezer worden mede gedeeld. Dat belooft dus wat. Het is een goed plan, het is een nieuwe daad en wij deelen het enthou siasme van den dirigent Marinus Adam, die het concert leiden zal en zich veel van de nieuwe on derneming voorstelt. Adam's standpunt is dat de Nederlander, van nature geenszins onmuzikaal, het nadeel ondervindt van het ontbreken van onderwijs in muziek op de scholen. Hij zegt: „er zijn menschen die zullen be weren dat het onmogelijk is datgene, dat jarenlang op de scholen verzuimd werd, met het geven van enkele concerten te herstellen. Maar het zal wel kunnen als iedereen meewerkt en de ondervinding heeft geleerd, dat de bezwaren omtrent onbegrij pelijke muziek verdwijnen als men de moeite neemt, geregeld goede muziek te gaan hooren". Zeker is het moeilijkste, de menschen tot den eersten stap te brengen. En zeker is de kans op verdere stappen veel grooter als de eerste hun ge makkelijk gemaakt is. Dat zal nu gebeuren. Er zal natuurlijk een heel lage entrée gevraagd worden. Maar bovendien krijgt het publiek behalve muziek ook een toelichting te hooren, in populairen dus voor ieder begrijpelïjken vorm. Werken van com ponisten uit verschillende tijdperken zullen worden uitgevoerd en het aandeel dat de verschillende in strumenten daarin nemen zal worden verklaard. Zoo zullen dus het gesproken woord en de muzi kale taal elkaar aanvullen. De dirigent Adam zal zelf de toelichtingen geven en aangezien hij zich in deze tak al vroeger onderscheiden heeft en ik hem toen gehoord heb kan ik verzekeren dat ook dit hem goed-ligt en dat niemand behoeft te vree zen dat hij naar een droog en nuchter betoog met veel technische termen, een soortement van saaie lezing, zal moeten luisteren. Wel zou ik bij voor baat willen zeggen dat de dirigent die zich tevens met toelichtingen tot het publiek gaat richten een zeer zware taak op zich neemt, want hij moet op zoo'n avond eigenlijk in twee talen tot zijn audito rium spreken, zich in beide gevallen even sterk be- wust dat hij het boeien moet en iets van werkelijke waarde meegeven. Zoodat men hem eigenlijk bij zulk een gelegenheid ook wel tweemaal zooveel erkentelijkheid mag toonen als bij een gewoon concert.Maar hier loop ik op de feiten vooruit; het zal wel blijken dat dit beseft wordt. Ware het niet zulk een zware opgaaf, men zou een toelich ting bij veel meer concerten, in het belang van vele toehoorders, voorstaan. Maar de boog kan niet steeds zoo strak gespannen worden en het is strak, al kan men dat niet in alle gevallen uit houding en uiterlijk van den dirigent afleiden. Dit zij onze eerste aanbeveling voor het paeda gogische concert op 19 November. Wij zullen het hierbij niet laten en behalve de bekendmaking van het programma, die eerstdaags zal volgen, er ook nog in anderen vorm op terug komen. R. P, Verscheidene luchtaanvallen op Birmingham. Ook doelen te Londen Maandag weer gebombardeerd. BERLIJN, 11 November (D.N.B.) In het industriegebied van Midden-Engeland is Maan dag, behalve andere steden, vooral Birming ham verscheidene malen door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen, waarbij, naar het D.N.B. verneemt, verscheidene gashouders vol treffers van bommen kregen en ten deele in brand geraakten. Machtige steekvlammen ge tuigden reeds van verren afstand van het succes der aanvallers. In enkele andere steden werden fabrieken en inrichtingen op het gebied der levensmiddelenvoorziening getroffen en op ver scheidene plaatsen werden branden veroor zaakt. Een nader D.N.B.-bericht meldt: Een groot aantal Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft Maandag onder bescherming van sterke jachtgroepen voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen aangevallen en met succes met bommen bestookt. Andere formaties vielen verscheidene verkeersinstallaties in Engeland aan. O.a. kregen de havens van Portsmouth en Ramsgate aanzienlijke bomtreffers. Voorts werden spoorwegwerken in de nabijheid van Londen alsmede eenige vliegvelden zwaar be schadigd. Tot luchtgevechten kwam het bij deze aanvallen niet. De Duitsche jachtvliegers keer den terug zoncler contact met den vijand te hebben gekregen. VOORTDUREND LUCHTAANVALLEN STOCKHOLM, 12 November (DNB) Neutrale be richtgevers in Londen hebben thans bevestigd dat de Britsche hoofdstad en uitgestrekte gebieden van Engeland sinds Zondagavond 6 uur aan onafgebro ken luchtaanvallen waren blootgesteld, die pas tegen 1 uur in den nacht van Maandag op Dinsdag kort onderbroken werden. Zooals reeds gemeld is de Maandag een bijzonder zware dag voor Londen geweest. Het was den bewoners den geheelen dag niet mogelijk op eenigerlei wijze den traditioneelen Wapenstilstandsdag te vieren. Van den ochtend tot den avond waren Duitsche vliegers boven de stad en wierpen hun bommen uit, vielen de vijande lijke afweerinstallaties aan, keerden naar hun steunpunten terug om kort daarop weer met een nieuwe bommenlast boven de stad te verschijnen. Den geheelen dag heeft dit „pendelverkeer" geduurd Een Amerikaansch'persbureau meldt hierover uit Londen: De Londensche burgers hebben gisteren den wa penstilstandsdag onder practisch voortdurend lucht alarm gevierd. Afgezien van enkele pauzes waren de Duitsche vliegers den geheelen dag aanwezig en zetten de verschrikkelijke nachtaanvallen op de hoofdstad voort. De sirenes loeiden. De lucht was vervuld van het lawaai van het afweergeschut en de straten der stad sidderden onder de geweldige ontploffingen der Duitsche bommen. Een Zweedsche correspondent bevestigt dat niet alleen den geheelen dag bomaanvallen op Londen gericht waren, maar dat zich boven de hoofdstad ook verbitterde luchtgevechten afspeelden. „Svens- ka Dagbladet" meldt o.a.: Boven Londen waren felle luchtgevechten ontbrand, toen des ochtends om 11 uur met twee minuten stilte de traditioneele wapenstilstanddagherdenking zou beginnen. Des middags namen de Duitsche vergeldingsaanvallen op Londen nog in hevigheid toe. Bij het invallen van de duisternis moest de Londensche luchtafweer weer met alle kracht optreden. Steeds sterkere formaties Duitsche machines vielen de militaire doelen der hoofdstad aan. Volgens de eerste Engelsche berich ten is een bijzonder groot aantal Duitsche bommen niet alleen in de stad zelf, maar ook op de voor steden en de omliggende graafschappen gevallen. VEREENIGING „VOOR DE KUNST". Het bestuur der Vereeniging „Voor de Kunst" te Haardem heeft uitnoodigingen rondgezon den voor het bijwonen van de opening der keu ze-tentoonstelling van moderne, grafische kunst in Nederland, waaraan verbonden een af deeling „Het Schoone Boek", op Zondag 17 November a.s. te 3 uur in de groote zaal van het Frans Hals Museum te Haarlem (ingang Klein Heiligland). Een af deeling Haarlem opgericht Een Comité van Advies en Bijstand Gelijk reeds bekend is, heeft de Directeur- Generaal van bovenstaande Stichting zich per rondschrijven tot alle burgemeesters gewend met het verzoek of dezen in hun gemeenten de organisatie van het wintel-hulpwerk ter hand willen nemen en wel in de eerste plaats de voorbereiding van de algemeene collecte, die op 29 en 30 November in het geheele land gehouden zal worden. Zaterdag j.l. heeft de burgemeester van Haarlem een aantal vooraanstaande personen op het gebied der sociale hulpverleening verzocht ten Stadhuize samen te komen; allen hebben aan deze uitnoodi- ging gevolg gegeven en na een uiteenzetting van den burfgemeester over doel en methode van het winterhulpwerk te hebben aangehoord, zich be reid verklaard zitting te nemen in een comité van advies en bijstand. Reeds staande de vergadering werd een subcomité voor de collecte en een finan cieel subcomité gevormd. Het eerste van deze sub comités is terstond met zijn werkzaamheden be gonnen. De burgemeester, die zich voorstelt, voor zoo ver zijn ambtsbezigheden hem dit toelaten, persoon lijk het winterhulpwerk in zijn gemeente te leiden, heeft den heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, bereid gevonden, als algemeen secretaris en eventueel als zijn plaatsvervanger op te treden. Evenzoo heeft de heer D. Andrea, gemeenteontvanger, zich bereid verklaard de functie van penningmeester op zich te nemen. Voorts heeft de burgemeester den heer de Saussaye Briët aangesteld als secretaris en be last met de dagelijksche leiding van het bureau, hetwelk binnenkort gevestigd zal worden Gedempte Oude Gracht 47, maar' voorloopig ten Stadhuize functionneert. Giften worden thans reeds door den Gemeente-ontvanger te zijnen kantore in ontvangst genomen. Daar het de bedoeling is, de werkzaamheden op het secretariaat zooveel mogelijk door vrijwillige krachten te doen verrichten, heeft het geen zin, zich voor een bezoldigde betrekking bij dit werk aan te melden. Voor vrijwillige hulp, bijv. van admini stratieven aard, verzoekt de burgemeester de aan melding van vrouwelijke krachten te doen ge schieden door tusschenkomst van het K.V.V., van mannelijke krachten rechtstreeks aan het secreta riaat. Voor collectanten zal een nadere oproeping ge schieden. Wel kan er nu reeds op worden gewezen, dat, nu de N.S.B. en de Nederlandsche Unie hun collectieve medewerking hebben toegezegd, de leden van deze organisatie het beste doen de oproeping van hun eigen leiding af te wachten. Alle aan meldingen gelieve men schriftelijk te doen met uit voerige inlichtingen omtrent geslacht, leeftijd, opleiding, soort van werkzaamheden die men aan biedt te verrichten en den tijd, waarop men be schikbaar is. Het comité van advies en bijstand bestaat uit de volgende leden: Voorzitter: de burgemeester van Haarlem. Ondervoorzitters: de heeren W. J. B. van Liemt mr. dr. W. P. Vis. Algemeen secretaris en plaatsvervangend direc teur: S. C. de Haas van Dorsser. Penningmeester: de gemeente-ontvanger D. Andrea. Leden: S. Boonzaayer, mr. dr. F. A. Bijvoet, D. van Egmond, Plebaan F. B. J. M. Filbry, W. F. G. L. Kelder, Th. Th. Koot, dr. A. A. G. Land, jhr. dr. J. C. Mollerus, mevr. J. van Nispenvan Wely, S. Plekker, jhr. J. van Reigersberg Versluys en J. Vernhout. 's-GRAVENHAGE, 11 November. De ac tiviteit van de Winterhulp Nederland begint zich overal in den lande af te teekenen. Het voorbereidende werk gaat gestadig voort. De plaatselijke en provinciale comités worden overal snel gevormd, waarbij personen van alle richtingen worden betrokken. Overigens kan worden vastgesteld dat de autoriteiten, in het bijzonder de commissarissen der provincies en de burgemeesters, alle medewerking verleenen, De thans ontwikkelde activiteit laat voor de toekomst een gunstig resultaat verwachten. Evenals in België wordt thans ook in Frank rijk een winterhulpactie in grootén stijl op gezet. (A.N.P.) (Visschers hebben aan de Spaan- sche kust een monstervisch van onbekende soort, van 6 meter lengte en 900 K.G. gewicht, ge vangen.) Toen daar die groote visch opdook, Wat zullen zij geschrokken zijn, Al doen de Spaansche visschers ook Misschien wel wat aan vischlatijn. In elk geval zal 't zeker wel Een machtig monster zijn geweest, En dan van onbekend model Dat 's zeker een merkwaardig beest. Dit is het vreemde van 't geval, Waardoor je 't niet zoo gauw gelooft, De mensch, hoe vaak bewees hij 't al. Ziet kleintjes zelfs niet over 't hoofd. En dat dan zonder dat men 't merkt, In dit formaat het ondermaacsoh Weer in zijn vischstand wordt versterkt, Dat klinkt toch'wel een beetje Spaansch. Men kreeg het monster aan den wal, Zes meter lang van staart tot kop, Een walvisch lijkt me dus 't geval, Daar hou ik het tenminste op. En is hij zoo correct benaamd, Dan is hij, denk ik, aan zijn ras Ontvlucht, daar hij zich heeft geschaamd, Dat hij zoo'n onderkruiper was. Aan den voet van het ontzaggelijk beeld van den reus Goliath in de hal van het Waagge bouw te Amsterdam, hebben kleuters 'n de monstratie van kleu- terrythmiek gegeven ter gelegenheid van de Fröbelten toonstelling. (Foto Pax Holland.) Molotof te Berlijn aangekomen. Begroet door Yon Ribbentrop en generaal- veldmaarschalk Keitel. BERLIJN, 12 Nov. (D.N.B.) Precies om 11 uur is vanochtend de speciale trein die den voorzitter van den Raad van Volks commissarissen der Sovjet-Unie en volks commissaris voor buitenlandsche zaken W. M. Molotof, voor zijn bezoek naar Ber lijn bracht, op het Anhalter Bahnhof al hier binnengeloopen. Te zijner verwelkoming waren op het sta tion verschenen de rijksminister van bui tenlandsche zaken, Von Ribbentrop. en ge- neraal-veldmaarschalk Keitel, benevens talrijke prominente mannen van den staat en de weermacht. De „Diplo" over het bezoek. BERLIJN, 12 Nov. (D.N.B.) De levens vatbaarheid, ja de eisch van vriendschappelijke en vertrouwelijke Duitsch-Russische betrek kingen zijn naar de overtuiging van beide vol ken de hechte en duurzame grondslag van hun wederzijdsche politiek, zoo schrijft de „Deutsche Dipl. Politische Korrespondenz" naar aanleiding van het bezoek van Molotof aan Berlijn. De bedoeling van de Duitsch-Russische accoorden is de wederzijdsche betrekkingen zoodanig af te stemmen en er een zoodanigen vorm aan te ge ven dat de levensbelangen van den partner te allen tijde in het oog worden gehouden, geen plaats meer overblijft voor onderlinge wrijving en het naast elkaar leven meer en meer gericht wordt op eendrachtige samenwerking. In tegen stelling tot de van het Westen afkomstige poli tiek is het derhalve een der leidende gedachten van deze politiek, dat geen der beide mogend- heen nut erin ziet de andere in de bevrediging van haar levensbehoeften belemmerd te zien. Veeleer zijn beide partners ervan doordron gen dat welvaart en veiligheid van den een ook den andere ten voordeele strekt. Deze grondgedachte, die ver uitgaat boven alle actueele vraagstukken, is, naar de „Diplo" verklaart, onafhankelijk van de uiterlijke om standigheden van het oogenblik, derhalve ook van een oorlogstoestand zooals die thans den eenen partner in beslag neemt. Derhalve kon ook het hangende conflict den absoluten wil van beide mogendheden, in haar gemeen schappelijke grenssfeer geordende verhoudin gen te scheppen, op geenerlei wijze belemme ren of beperken. Ja, de imperialistische oorlog van Engeland werd juist het uitgangspunt voor deze nieuwe ordening. Storingsmanoeuvres kunnen slechts het besef van de noodzakelijk heid eener de geheele wereld omvattende nieu we orde verdiepen. Slechts zij, die zich steeds weer als destructieve krachten hebben ontpopt, dienen hiervan te worden uitgesloten. De ver houding tusschen Duitschland en Rusland be rust derhalve op een uitsluitend constructief programma. De DuitschRussische vriendschap heeft ook een gunstigen invloed gehad op de ver houding der Sovjet-Unie tot de vrienden en bondgenooten van Duitschland, met het re sultaat, dat alle vier „Euraziatische" groote mogendheden thans bereid zijn, tot begrip voor haar wederzij dsche levensbelangen te ge raken. Daarmede echter, zoo besluit de „Diplo" openen zich de poorten voor een nieuwe wereld politieke ontwikkeling. - Gedurende het tijdvak van Woensdag 13 No vember tot en met Vrijdag 6 December a.s. geeft de met „29" genummerde bon van het algemeen distributiebomboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voorzoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de j verbruiker desgewenscht gedeelten van boven- I staande hoeveelheden in combinatie op een bon I koopen. Men zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen moeten voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met „29" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje van hun cliëntèle in ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kun nen betrekken. Men heeft dezer dagen in ons blad gelezen dat de Nederlandsch-Indische regeering tot vrijlating van de in Indië geïnterneerde Duitsche vrouwen en kinderen was overgegaan en dat de Duitsche over heid harerzijds daarop geantwoord had door on middellijk de in Duitschland geïnterneerde Neder landsche vrouwen in vrijheid te stellen. Dit in overeenstemming met een gedane belofte. Van dit bericht zal men algemeen met genoe gen en voldoening kennis genomen hebben. Intus- schen zal men zich met belangstelling af vragen of het hierbij nu blijven zou, of de Indische regeering niet verder zal gaan en tot stappen be sluiten, die zouden leiden tot de bevrijding en terugkeer naar ons land van de Nederlandsche man nen, die in Duitschland geïnterneerd zijn. Zooals men weet is aan dezen evenmin iets ten laste ge legd als aan de Duitschers die in Indië van hun vrijheid zijn beroofd. De interneering van de Neder landers in Duitschland is niet anders geweest dan een vergeldingsmaatregel van Duitsche zijde tegenover het vasthouden van de Duitschers in Nederlandsch-Indië. In beide gevallen beteekent dit een beproeving voor de betrokkenen en niet minder voor hun gezinnen. En ten aanzien van de Neder landers, die uit ons land zijn weggevoerd, moge op gemerkt worden dat velen hunner belangrijke maatschappelijke posities innamen en dat hier dus sprake is van een belang voor land en volk. De terugkeer der geïnterneerde Nederlanders naar hun gezinnen en hun arbeid zou ons niet alleen ver heugen op grond van sympathie met deze land- geriooten en de hunnen, maar ook omdat wij in een tijd als deze meer dan ooit behoefte hebben aan de aanwezigheid en den arbeid van allen, die onze volksgemeenschap door hun werkkracht en be kwaamheden kunnen dienen. Dit is een zaak van zoo kennelijk belang, dat zij geen nadere toe lichting behoeft. En aan weerszijden geldt het im mers menschen, die van niets beschuldigd zijn, die zoowel door de Nederlandsch-Indische als door de Duitsche regeering als onschuld igen worden be schouwd! Derhalve hopen wij dat beroep van Neder landsche zijde op de Nederlandsch-Indische regee ring tot verdere gevolgen zal mogen leiden, dat zij tot verdere maatregelen zal overgaan en dat wij dientengevolge spoedig de in Duitschland geïnter neerde langenooten in ons midden zullen zien weerkeeren en hun arbeid hervatten. IN ELZAS-LOTHARINGEN. Dc prikkeldraad versperringen, een onderdeel van het Fransch» verdedigingsstelsel, worden opgeruimd. (Foto Weltbild.) Dit beteekent niet, dat er geen schapen- vleesch meer te koop zal zijn. In ons vorig nummer hebben wij al medegedeeld, dat er een slachtverbod van schapen is afgekon digd. Dit beteekent evenwel niet zoo vernamen wij van de directie van het Openbaar Slachthuis te Haarlem, dat er geen schapenvleesch meer ge kocht zal kunnen worden. Voor het slachten van schapen moet nu toestemming verkregen worden van de Nederlandsche Veehouderij Centrale. Het is aan te nemen, dat er minder vergunningen zullen worden gegeven dan het aantal schapen dat den laatsten tijd werd geslacht. De autoriteiten willen de bevoegdheid hebben om het aantal te bepalen. Dit staat blijkbaar in verband met de wolvoorzie ning in ons land. Als alleen gelet wordt op de vraag naar schapenvleesch door het publiek is de kans groot dat er ook schapen geslacht worden die beter nog wat in leven kunnen blijven voor de wol, waaraan immers behoefte is. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat te verwachten is, dat schapen die „slachtrijp" zijn ook nog uitstel van exeutie zullen krijgen. Zooals men weet is het schapenvleesch buiten de distributie. In de eerste weken na dat het rund-, kalfs- en varkensvleesch op den bon was gebracht, werden te Haarlem wel 700 schapen per week ge slacht.. De prijzen waren intusschen opgeloopen, waardoor het verbruik van schapenvleesch vermin derde. De laatste weken werden dan ook niet meer dan 150 schapen geslacht. Door het nu ingevoerde slachtverbod zal het ver bruik nu opnieuw verminderen. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: Kunst aan het volk. pap. 1 De geïnterneerden. pap. I Schaarschte in vroeger eeuwen. 1 pag. 1 Voor lange avonden. pag. 5 Flitsen: Verloren ouders. pag. 3 I Laatste Berichten op pagina 2 W - III f

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1