[HAAS Bonnen die thans geldig zijn: AGENDA. De verduistering De centrale keuken Uit de Pers. f Smet en SpeC J Donderdag 14 november 1940 EI A A R E E M'S D 'A 'G B E A 2 HET TOONEEL Vondel's „Peter en Pauwels" door Het Nederlandsch Tooneel. Het seizoen is nauwelijks twee maanden oud en wij zagen reeds als nieuwe voorstellingen Lucifer, Peer Gynt, De Kersentuin, Hamlet en nu weer een zeer hoogstaande opvoering van Vondel's Peter en Pauwels. Waarlijk, men moet bewondering hebben voor den durf en het doorzettingsvermogen van de tooneeldirecties in dezen toch zoo benarden tijd. Het treurspel Peter en Pauwels is een getuigen van Vondel, onmiddellijk na zijn overgang tot de Katholieke Kerk in 1641. Het is een verheerlijking van het martelaarschap van den eersten bisschop van Rome en van den grooten apostel der heidenen, in wier marteling Christus als het ware een tweeden kruisdood onderging. Van een eigenlijken strijd tus- schen de twee machten, het opkomend Christendom en het ondergaande Romeinsche heidendom, kun nen wij in dit treurspel moeilijk spreken,, maar in Nero's verstandsverbijstering na den dood der twee apostelen en de verheerlijking van Peter en Pau wels door de jonge Christengemeente aan het slot, zien wij reeds den ondergang van het Heidendom en de wereldveroverende macht van het opbloei end Christendom aangekondigd. Peter en Pauwels is dramatisch niet een der sterkste treurspelen van Vondel. De dichter ont wijkt stelselmatig een botsing tusschen de twee krachten, al werken ze dan ook naast elkaar. Naast den martelgang der twee apostelen: hun bevrijding uit den kerker en hun vrijwillige terugkeer na hun ontmoeting met Christus en hun veroordeeling ter dood, zien wij het Hof van Nero en de invloeden, die tot het vonnis tegen Peter en Pauwels leiden. Er is dus wel onmiddelijk en onverbrekelijk verband, maar geen direct contact of tot dramati- schen strijd voerend conflict. Dit treurspel is dan ook nog meer statisch dan de andere werken van den grooten dichter. Dat de opvoering van Peter en Pauwels welke plaats vond in den Stadsschouwburg op het Leid- sche Plein onder auspiciën van „Katholiek Amster dam" tóch een zoo sterken indruk maakte, was voor een groot deel te danken aan de regie van Defresne, die het spel zoo dynamisch mogelijk heeft gehouden. Het decor het lcapitool met de naar de zuilen-gang voerende trappen stelde hem in de gelegenheid het spel bewegelijk te houden. Hiervan heeft Defresne met groot scenisch inzicht gebruik gemaakt. Verrassend was reeds dadelijk het eerste tooneel, waarin de helsche gees ten Simon de Toovenaar en Plymas tegen de apostelen en de Christenen samenspannen en Frits van Dijk als Simon aan zijn spel een groote dynamiek gaf en het tooneel vulde, hetgeen vooral mogelijk was door dezen trappenbouw. Welk een steun vond ook Louis van Gasteren in dit decor bij zijn suggestief spel als Nero in zijn waanzinscène en hoe voortreffelijk maakte hij daar gebruik van. Ook in de opstelling van de reien der gekerstende soldaten heeft Defresne op zeer geluk kige wijze gebruik gemaakt van dit trapvormig decor. Als geheel is deze voorstelling van Peter en Pauwels een der meest geslaagde Vondelopvoerin gen, welke ik mij herinner. Boeiend was zij in hooge mate ook door het voortreffelijk spel over de geheele linie. Het Nederlandsch Tooneel heeft dan ook zijn beste krachten ingezet voor deze opvoering van Vondel's werk. Louis Saalborn en Henri Eerens hebben beiden sterken indruk gemaakt als de twee apostelen. Saalborn was als Peter prachtig, zoowel van spel als zeggen. Hij was van een vrome innerlijkheid, een ware apostol'sche figuur, die gebukt ging on der zijn zonde. Christus tot driemaal toe verloo chend te hebben. Eerens was nobel van gestalte en houding, en ook zijn spel was in zijn geresigneerd heid vam een serene heiligheid. Een wel zeer sterk contrast tegen deze apostelen was Nero, de Romeinsche keizer, waarvan Van Gasteren een eigenlijk deerniswekkende figuur maakte. Van Gasteren toonde zich in deze rol een werkelijk groot karakterspeler. Vooral de waanzin scène speelde hij met sterk beeldende dramatische kracht, aldoor beheerscht en toch zeer suggestief. Een zeer mooien, jongen, krachtigen Agrippa za gen wij van Johan Scbmitz, soldatesk, trotsch en sterk bewust. Frits van Dijk en Han Bentz van de Berg speelden de helsche geesten met veel fantasie en scherpe plastiek. Ook de vrouwenrollen waren uitnemend bezet. Ank van der Moer en Corrie Korevaar, de leerlin gen der apostelen, bleven in hun verdriet van een hooge waardigheid. Hun spel was klassiek en toch aldoor menschelijk. En Magda Janssens toonde weer eens in de rol van Cornelia, de moeder der nonnen van Vesta, welke een betrouwbare, drama tische kracht zij steeds is. Zij speelde met een over tuigende meesleepende kracht en zij wist haar reciet boeiend te maken door haar suggestief spel. De reien der gekerstende soldaten werden tel kens in koor gezegd. Deze spreekkoren hebben voor mij altijd iets mechanisch, maar zij werden zeer gedisciplineerd en met volkomen eenheid ge sproken. Er klonk een van geloof doorgloeide over tuiging in en zij maakten een krachtigen indruk. Een Vondel-opvoering, die Het Nederlandsch Too- neem en den regisseur Defresne alle eer aandoet en bij het publiek grooten bijval mocht vinden. J. B. SCHUIL. Winterhulp te Heemstede. Collectanten gevraagd voor 29 en 30 November. Ook te Heemstede is een comité opgericht voor de Winterhulp Nederland. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen binnenkort worden b^cend ge maakt. Op 29 en 30 November a.s. zullen een straat, en huiscollecte worden gehouden. Wie bereid is te helper, collecteeren, wordt verzocht zich op te ge ven op het Raadhuis te Heemstede, of bij den heer P. de Koomen, Clivialaan 20 te Heemstede, secre taris van het comité. aïzifn Tru&kSucL (Adv. Ingez. Mcd.) Heden: DONDERDAG 14 NOVEMBER. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Zuiderstraat 15: Rede Ds. A. M. Berkhoff, 3 en 8 uur. Luxor Theater: „Onder gele vlag", 2.30, 6.30 er 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Port Arthur", 2.30, 6.3f en 3.45 uur Rembrandt Theater- „Tusschen roem en geluk' 2.30. 6.30 en 8.45 uur Palace: Heinz Rühmann in ..De model echtge noot", 2, 6.30 en 8.45 uur VRIJDAG 15 NOVEMBER Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H.O.V.. 7 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (nieuw programma). Moderne grafische kunst in Nederland. Een keuze-tentoonstelling. De vereen!ging „Voor de Kunst" te Haarlem houdt ier viering van haar 15-jarig bestaan in het Frans Halsmuseum te Haarlem een tentoon stelling van moderne Nederiandsche grafiek en van voorbeelden van het' „schoone boek", zooals dat in ons lan'd wordt, gemaakt. Zij heeft daarbij ruime medewerking ondervonden van oudere zoowel als jongere en jongste kunstenaars, die hun leven ge wijd hebben aan de beoefening der grafische tech nieken, de houtsnede en houtgravure, de litho, de ets en de burijn of kopergravure. Ook de letterontwerpers S H. de Roos en J. van Krimpen zullen hun werken toonen. Er zullen voorts handpersdrukken van mr. J. F. van Roycn te zien zijn, terwijl ook de uitgever A. A. M. Stols een aantal zijner met het moderne Nederiandsche lettermateriaal tot stand gekomen uitgaven zal ex- poseeren. De tentoonstelling zal Zondagmiddag 17 Novem ber a.s. te 3 uur worden geopend. ZONSOPKOMST 09.00 ZONSONDERGANG 17.48 Tusschen deze twee tijden moet worden verduisterd. Morgen komt de maan op om 18.28 uur, ondergang 09.01. Dien nacht is het volle maan. Maatregelen inzake melkverbruik. AMSTERDAM, 14 November (A.N.P.) Van regeeringszijde is aan de algemeene vereeniging voor melkvoorziening (A.M.V.) medegedeeld, dat het in de huidige omstandigheden noodzakelijk is gebleken, stijging van het melkverbruik, als gevoig van de distributie van vele levensmiddelen, te voor komen, het voorshands aan de A.V.M. overlatende, om binnen haar werkgebied de daartoe strekkende maatregelen te treffen. Dientengevolge heeft het bestuur der A.V.M. het noodig geacht, de bij de vereeniging aangeslotenen en dat zijn alle melkhandelaren te verbieden, meer melk en melkproducten af te leveren dan zij normaal deden. De melkhandel is derhalve slechts in staat in normale hoeveelheden te leveren. Grootere bestel lingen zal hij als regel moeten weigeren. Het publiek dient in dat geval te beseffen, dal den leverancier ge enverwijt mag treffen omdat zijn weigering slechts een gevolg is van de door de A.V.M. noodzakelijk gptroffen maatregelen. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graai' on Co. N.V. Amsterdam). Uitgesproken: 8 Nov.: Thijs Knol, rijwielreparateur, Veeningen, Zuidwolde. R.-C.: Mr. Terwindt, Cur.: Mr. J. W. Bast, Meppel. 8 Nov.: P. Warns, winkelier, Hoogeveen. R.-C.: Mr. A. J. E. Terwindt, Cur.: Mr. J. Werkman, Hoo geveen. Vernietigd door het gerechtshof te Amsterdam: 15 Oct.: Chr. Wiedijk, Alkmaar. Vernietigd door het gerechtshof te Den Bosch: 31 Oct.: L. A. H. Hoendervangers, autohandelaar, Breda. Vernietigd op grond van appèl; Jan Dijkstra, expediteur, Erica (Emraen). Opgeheven wegens gebrek aan actief: 31 Oct.: Gerard Vredenburg, gewoond hebbende te Amsterdam, thans zonder bekende woon- of ver blijfplaats. 7 Nov.: H. Zonsveld, Amsterdam. 7 Nov.: F. J. Monsma Jr.. te Amstelveen. 7 Nov.: J. Ponsen, te Amsterdam. 8 Nov.: J. Vrijburg, schoenmaker, Zwolle. Geëindigd door homologatie van het accoord: A. J. Lesterhuis, Den Haag. Gedeponeerde .uitdeelingslijsten: W. F. Wessels, Den Haag. Geëindigd door het ver bindend worden der eerige uitdeelingslijst. stoomt te Rotterdam proef Op grond van de ervaringen daar zullen definitieve regelingen worden getroffen. ROTTERDAM, 13 November. De voedselvoor ziening, vooral voor de minder goed gesitueerden, is een probleem, waaraan de overheid haar volle aandacht besteedt. Goede voeding is vooral in tijden dis deze van het allergrootste belang: zeker een der belangrijkste sociale taken van de re geering. En 't stemt tot groote vreugde, dat dank zij de bemoeiingen van het rijksbureau, voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, thans gezegd kan worden dat iedere Nederlander, ongeacht zijn in komen, ervan verzekerd kan zijn, dat hij in den komenden winter geen enkele vrees behoeft te koesteren voor zijn voeding. In tegenwoordigheid van enkele autoriteiten is gisteren op het Groote Visscherijplein te Rotterdam, de eerste centrale keuken officieel in gebruik ge nomen. De keuken had toen echter reeds bijna een week gewerkt en omwonenden, die daarvoor in aanmerking wenschten te komen, dagelijks van een warmen maaltijd voorzien. Deze keuken is in feite een proefkeuken, welke dient, om de noodige er varing op te doen voor de vijtig a zestig keukens, welke over zes weken in verscheidene gemeenten van ons land maaltijden zullen verstrekken. Voor de vijftig a zestig keukens, welke in Januari gereed zullen zijn, bestaat vooral behoefte in de groote steden, naar gebleken is uit een enquete, welke de Vereeniging van Nederiandsche gemeen ten op verzoek van het bureau voor voedselvoor ziening in oorlogstijd heeft gehouden. Deze keukens zullen door de gemeenten zelf gebouwd worden. De plaatselijke aannemers zullen dus ook ingescha keld worden en bovendien zullen de groenten, aard appelen en het vleesch, welke in de keukens ver werkt worden, voor zoover mogelijk ter plaatse worden ingekocht. Het eten wordt bereid in groote ketels, volgens een nieuw systeem, naar aanwijzingen van prof. Visser, in hoofdzaak zal stamppot worden verstrekt. Deze wordt bereid op de volgende wijze: de groen ten en aardappelen gaan, na resp. machinaal ge~ wasschen en geborsteld, dus niet geschild te zijn, droog in lagen in de potten. Deze worden dan ge sloten en nu wordt er gedurende een tijd van tien a twaalf minuten stoom doorblazen. De eerste stoom zal. doordat alles nog koud is, direct conden- seeren. Dit vocht wordt opgevangen en bewaard, om later, wanneer het eten gaar is, er door te worden gemengd. De opgeloste zouten en vitaminen gaan dus niet verloren. Want alles, wat oorspronkelijk in de pan gegaan is. komt er ook weer uit. Verlies van voedingsstoffen en vitaminen is dus uitgesloten. Nadat het voedsel gaargestoomd is, gaat het in an dere pannen, een soort hooikisten, waar het ge stampt wordt en door blijft koken. Het vleesch wordt in aparte pannen bereid. Ten behoeve van de hygiëne geschiedt het koken op gas en niet op kolen. Iedereen kan van deze centrale keukens eten betrekken. Zij die een klein inkomen hebben betalen een lagen prijs, lager dan den kostprijs zij met een hooger inkomen, een hoogeren. Het groote sociale belang van deze keukens maakt, dat de prijzen zoo laag mogelijk worden gehouden. Een eventueel verlies op de exploitati.e zal door het rijk gaarne worden gedragen. De warme maaltijden worden des middags om streeks twaalf uur verstrekt en de distributie is zoo geregeld, dat men snel wordt geholpen. Iedere keuken verzorgt vier a zesduizend porties, welke ter plaatse of in distributielokalen worden uitge reikt, tegen inlevering van een kaartje. Men zal dus niet aan de keuken vleeschbonnen of andere bon nen behoeven af te geven. Dit is reeds geschied bij het afhalen van de kaartjes. Een definitieve rege ling is echter nog niet getroffen en zal afhangen van de resultaten der proefregelingen bij de keuken op het Groote Visscherijplein te Rotter dam. Voor zoover thans vast staat zullen in Amster dam vijf, in Den Haag drie, in Rotterdam twee, in Maastricht een, in Den Helder een, in Middelburg ARTISTIEKE DAMES- EN HEEREN PORTRETTEN RI C H E FOTO ART" 169 Gr. Houtstraat, Tel. 13472 (Adv. Ingez. Med.) BROOD BON 14 v. 11 t.m. 24 Nov. BON 13 v. 4 t.m. 17 Nov. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood KOFFIE EN THEE BON 81 Algem. Distributie bonboekje van 9 Nov. t.m. 20 Dec. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee SUIKER BON 42 Algem Distributie bonboekje van 26 Oct t.m 22 Nov 1 K.G suiker VLEESCH ?C1 VLEESCH WAREN BON 08 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 11 t.m. 24 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet of een rantsoen vleeschioaren. BON 07 geldig t.m. 17 Nov. BON 08 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr vleesch- waren. BON 07 geldig t.m. 17 Nov. BOTER EN VETTEN BON 15 Boterkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond boter BON 15 Boterkaart. T.m. 22 Nov. 1/2 pond boter BON 15 Vetkaarl. T.m. 15 Nov. 1/2 pond margarine of boter. BON 16 Vetkaart. T.m. 22 Nov. 1/2 pond margarine of boter. KAAS BON 52 Algem. Distributie- boekje. 1 ons kaas Geldio t.m 17 Nov BON 25 Algem. Distributie boekje 1 ons kaas Geldig t.m. 24 Nov. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 alleen voor hen. die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov t.m 29 Dec. 2 Ltr ZEGEL PERIODE B (alleen voor hen, die uitsluitend pe troleum verlichting hebben) van 11 Nov. t.m. 15 Dec. 2 L. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 82 Algem Distributie boekje T.m 29 Nov. 250 gr rijst of riistemeel of rijste bloem of gruttenmeel BON 83 Algem Distributie boekje. T.m. 27 Dec 250 gr havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie boekje. T.m 27 Dec. 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 98 Algem Distributie- boekje Tm 27 Dec 100 gr macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 93 Algem. Distributie- boekje T.m. 27 Dec 100 gr maïzena of griesmeél of sago of aardappelmeel BON 1 van de Bloemkaart. T.m. 1 Dec. 50 gram brood of 65 gram roggebrood of 35 gr. meel of bloem of 1/2 rantsoen gebak EIEREN BON 38 Algem. Distributie hoekje. T.m. 24 Nov. 1 ei. BON 65 geldig t.m. 17 Nov KOEK EN GEBAK BON 14 van de Broodkaart. T.m. 24 Nov. 1 rantsoen koek of gebak. BON 13 geldig t.m. 17 Nov BON 1 van de Bloemkaart. T.m. 1 Dec.. 1/2 rantsoen koek of gebak (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr speculaas 140 gr an dere koekjes 200 gr biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr klein korstaebak 400 gram.) ZEEP BON 29 T.m. 6 Dec. 150 gr toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 ar zeeppoeder of 125 ar zeep vlokken of 250 gr zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vlopihare zeep. SCHEERZEEP BON 116 T.m 31 Dec 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 Dof scheerzeep BRANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden kachels: 1 eenheid BONS 07 08, 09, 10. 11. 12, 13, 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid Bons, gemerkt. Brandstof fen, één eenheid. 2e perio de: 1 eenheid. Bons. gemerktCofces, één eenheid tweede periode 1 eenheid BONS 08. 09. 10. 11 Bonkaar! distributie vaste brandstof fen - haarden kachels: 1 eenheid turf (Wenscht m;en geen turf. dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken) Alles geldig tot en met 30 November HONDENBROOD BON 6 Tm 30 Nov. Groep 1 en 2: 10 K.G Gr 3: 8 K.G Gr 4: 5 K.G. Gr 5: 4 K.G Gr 6: 3 K.G Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft KATTENBROOD BON 6 T.m. 30 Nov. 11/2 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten een, in Eindhoven drie, in Utrecht drie, in Gro mingen een en in Leeuwarden een keuken wor den ingericht. De overige 29 of 39 zullen in andere gemeenten komen. Bovendien zullen twee rijdende keukencolonnes worden geformeerd. Deze hebben ieder een capaciteit van vierduizend porties en zul len klaar staan, om op ieder gewenscht oogen- blik naar iedere gewenschte plaats te vertrekken en daar de voedselvoorziening te verzorgen. Bijv. bij watersnood kan een dergelijke colonne, die ver voerd wordt door auto's met houtgasgeneratoren, zeer goede diensten bewijzen. Op het oogenblik bestaan er in ons land talrijke organisaties, die zich reeds met de uitdeeling van voedsel bezig houden. Deze zullen verdwijnen met uitzondering van „kindervoeding", welke ech ter naar ik mij voorstel, aldus overste de Jongh, op den duur eenvoudiger het voedsel bij ons kan betrekken, dan zelf de bereiding te verzorgen. Behalve voor degenen met kleine inkomens, zal de centrale keuken ook een uitkomst blijken te zijn voor hen, die thans gewoon zijn buitenshuis te eten. Wij denken daarbij aan de studenten, aan andere alleenwonende mannen en vrouwen. Deze zouden, door met vrienden en kennissen „lotge- nooten" samen te werken, een eetlokaal kunnen inrichten. Om tourbeurt zou een van hen zich kun nen belasten met het afhalen der porties en ge zamenlijk zou men kunnen eten. De porties zijn zeer ruim, n.l. 1.2 liter. Het feit, dat de voedingsraad het toezicht op de menu's heeft en een wetenschappelijk verantwoor de samenstelling is gegarandeerd, maakt dat bij voeding van vitaminehoudende spijzen, niet noodzakelijk is. Hij die zich voedt uit de centrale keuken, voedt zich goed. (A.N.P.) W. C. HENNIS OVERLEDEN. Wij ontvingen bericht van het overlijden van den heer W. C. Hennis, tot zijn overlijden ge durende meer van 20 jaar administrateur der N.V. „Ripperda", Haarlem. De crematie zal plaats hebben te Wester veld. Vrijdag 15 November a.s. na aankomst van trein 12.15 uur. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Twee van de drie personen, die in den Oude jaarsnacht van '36 op '37 een inbraak pleegden in het kantoor van een fabrieksgebouw te Zaandam, waar ze uit een brandkast f 675 benevens eenige effecten stalen, werden hedenmorgen bij uit spraak van de Arr. rechtbank te Haarlem ver oordeeld tot ieder 1 jaar en 6 maanden met af trek van prev. De officier had tegen ieder 1 jaar en 6 maanden geëischt, terwijl de pleiters op clementie hadden aangedrongen. De chauffeur, die de dieven vervoerde, werd ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met af trek van prev. De officier eischte 6 maanden gevangenisstraf. Mr. van Haastert had voor vrijspraak subs, een mindere gevangenisstraf gepleit. De bakkersknecht die op 21 Augustus aan een klant bruin en wit brood afleverde zonder bon, en tegen wien de officier f 10 subs. 6 dagen eischte, werd veroordeeld tot f 3 subs. 1 dag. Tegen de klant was f 20 subs. 12 dagen geëischt. Zij werd veroordeeld tot f 5 subs. 1 dag. Tegen een garagehouder en zijn klant te Lisse waren straffen geëischt van f 50 en f 10 wegens ongeoorloofde aflevering van benzine. Zij werden veroordeeld tot resp. f 25 subs. 15 dagen en f 10 subs. 6 dagen. Een inwoner van Beverwijk probeerde geld te verkrijgen door een dreigbrief aan een winkelier te zenden. De officier eischte een voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De uitspraak d.d. heden luidt: 6 maanden voorw. met proeftijd van 3 jaar. DE UNIE EN HET SOCIALISME, Het Volk schrijft: „De Unie wil te veel. Zij wil tegelijk het gan- sche Nederiandsche volk én alle Nederiandsche groepeeringen omvatten. Daardoor begaat zij de onvergeeflijke fout een program te willen samen stellen, dat het kleinste gemeene veelvoud van alle partijen is, terwijl zij moest zoeken naar den grootsten gemeenen deeler van de Nederlanders. ,Qui trop embrasse, mal étreint", wie te veel omhelst, drukt niet aan zijn hart, zegt de Fransch- man. Zoo zal het de Unie ook vergaan, wanneer zij op dezen weg tracht verder te komen. En wij kunnen dan ook aanstonds de proef nemen op de waarachtigheid van het socialistische karakter dat de Unie thans meent te moeten en te kunnen aannemen. Voor Katholieken is tot nu toe iedere vorm van socialisme verboden kost geweest. Zon wel de aanhangers van de S.D.A.P. als van de N.S.B. werden uit de kerkelijke gemeenschap ge- stooten. Van den kansel af zijn de heftigste predi katies afgestoken tegen de „dwaalleer" van hei socialisme. Thans blijkt dat zelfde socialisme plotseling één der grondslagen te zijn van de beweging, waarin het geheele Nederiandsche politieke Katholicisme is ondergebracht. Nu zijn er twee mogelijkheden Ten eerste, dat het socialisme van de Unie een nieuwe variant van deze maatschappijleer is, die zoozeer afwijkt van de beide tot nu toe bekende vormen daarvan (te weten sociaal-democratie en nationaal-socialisme)dat ook voor Katholieken het „Unie-socialïsme" toelaatbaar is. In dat. gevai heeft dit Unie-socialisme nagenoeg geen waarde voor de socialisten van ouderen stempel en verliest het als factor van de Nederiandsche eenheid zijn waarde. Moeten wij onder het Unie-socialisme echter een toenadering tot het socialisme in het algemeen ver staan, dan zal de Katholieke kerk moeten beginnen haar anti-socialistische banvloeken te herroepen. In afwachting van hetgeen daaromtrent van den kansel af verkondigd zal moeten worden, meenen wij gerechtigd te zijn ons oordeel over het socia lisme van de Unie op te schorten". NEDERLANDSCH De Maasbode is van oordeel, dat nooit sterk .enoeg de nadruk kan worden gelegd op dezen eenen grooten eisch van elke nationale hervorming, t.w. dat zij volkomen moet passen in het kader van het nationale temperament en karakter. Volgens het blad is het eenige dat men heden ten dage, zoo lang de oorlog voortwoedt, en waarschijnlijk nog geruimen tijd daarna, zal kunnen doen: rle grond slagen leggen wa,arop in beter tijden een hecht gebouw kan worden opgetrokken. ,Maar een Nederlandsch gebouw, dat onzen eigen aard zuiver weerspiegelt. En bij de voorbe reidingen moet het gevaar worden vermeden, dal het oog méér op buitenlandsche voorbeelden dan op het eigen volkskarakter is gericht. Men behoeft daar men met een reactie van practisch alle volkei tegen het individualisme heeft te doen, allermins' blind te zijn voor het goede, dat elders is bereikt en voor de methoden, welke daartoe werden aan gewend. Mitsmen het verschil in geaardheid dat zelfs bij stamverwante volken bestaat, en, we zouden bijna zeggen ook vooral het niet-weerkee- rende element in de omstandigheden, waaronder de omwenteling zich in elk land afzonderhik vol trekt, als zeer sterk medebepalende factoren vooi den nieuwen maatschappij vorm in aanmerking neemt. Een Philips of een N.S.F. Toestel? Bij Oord, het adres kent U \yel AfjVJi Groote Houlslraol 108, lel. 13046. wwl\V Radio en Gromofoon specialisten. (Adv. Ingez. Med.) Wij schrijven zeer bewust „het verschil in ge aardheid, dat zelfs bij stamverwante volken be staat Want, zelfs in de groote groep van Germaan- sehe volken komen zeer verschillende geaardheden voor, welke allerminst alleen of zelfs voor een ka rakteristiek deel aan vreemde cultuurinvloeden zijn toe te schrijven. Evenals zelfs in één gezin de individueele kinderen sterker verschillen in licha melijke en geestelijke eigenschappen, in karakter en temperament duidelijk en onweerlegbaar ver- toonen, zoo kunnen en zullen ook de volken van één stam, bij alle overeenkomsten ook diepgaande verschillen bezitten, welke sterk met de klimato logische omstandigheden,, de bodemgesteldheid van de gebieden, welke zij bewonen enz. samen hangen. In dat verband zal ook op „het niet-weerkee- rende element" zeer onderscheiden gereageerd wor den, wat wederom een factor va'n hooge beteekenis bij elke evolutie of revolutie vormt". jiiir- Handbal Rapiditas lieeft een goede kans tegen A. H. C. In de eerste klassse kan de ontmoeting tusschen Rapiditas en A.H.C. die Zondagmorgen aan de van Oosten de Bruynstraat zal plaats vinden bijzonder aantrekkelijk worden. Hoewel de zwart-witte heeren Zondag j.l. tegen Olympia wat hebben te leurgesteld door onverwacht met 65 te verliezen, achten we de Haarlemmers tegen het sterke A. H. C. zeker niet kansloos. De Rapidianen zullen het echter niet gemakkelijk krijgen en vooral de ver dediging zal op een zware proef gesteld worden. Wanneer de achterhoede weer voltallig verschijnt en niet te Veel naar voren komt, houden we het op een overwinning voor de thuisclub. De Concordia-heeren gaan wederom naar Am sterdam, ditmaal bij Kr. en VI. op bezoek en zul len waarschijnlijk ai hun best doen om na de neder laag van Zondag j.l. tegen Niloc thans de punten naar Haarlem te brengen. Dat de rood-witten hier toe in staat zijn, zal wel niemand betwijfelen. Zoowel de Rapiditas - als Concordia-dames spelen een thuiswedstrijd, Eerstgenoemden ontvan gen A.H.C, en gezien de prestaties der laatste weken kunnen we niet anders dan een overwin ning voor de Rapiditas-dames voorspellen. De Con cordia-dames spelen 's ochtens tegen Watervrien den en hoewel de verrichtingen der rood-witten niet veel optimisme wettigen kon een volledig elf tal Zondag wel eens voor de verrassing zorgen. In de tweede klasse ontvangen de Concordia- reserves Vooruit 2, waartegen zij het tot een over winning kunnen brengen, mits direct van het be gin af flink wordt aagepakt. S.S.H. krijgt Vriendschap 2 op bezoek en we geven den Velsenaren 'n kans eindeljk eens een succes te behalen. O.S.S. gaat in Zaandam tegen Achilles een. zwaren wedstrijd tegemoet, die echter door de Zandvoorters kan gewonnen worden, wanneer zij hun zelfde spel als van de laatste weken ont wikkelen. De Zandvoortsche dames spelen thuis tegen de Rapiditas-reserves en het zou ons zeer verwonderen wanneer de beide punten niet in Zandvoort ble ven. Ook de Bloemendaalsche dames hebben tegen het Zaansche D.E.V. de beste kansen; we verwachten van de voorhoede nu eens wat meer doelpunten want de tot nog toe verrichte goede prestaties waren voornamelijk aan de sterke verdedging te danken. De S.S.H.-dames, die Zondag j.l. onverwacht goed voor den dag kwamen en met 21 van Rapiditas 2 wonnen, achten we tegen Vriendschap 2 tot een soortgelijke prestatie in staat. EERSTE KLASSE. (Dames). RadipitasA.H.C. 2.30 uur. ConcordiaWater vrienden 10.15 uur. ZeeburgA.D.A. 11.30 uur. VriendschapTurno 11.45 uur. SimsonNiloc 2.30 uur. (Heeren) RapiditasA.H.C. 3.30 uur. Kracht en Vlugheid Concordia 2 uur. AalsmeerNiloc 10.45 uur. D.O.S.Olympia 11.45 uur. LijndenVriendschap 2 uur. TWEEDE KLASSE. (Dames). O.S.S.—Rapiditas 2 2,30 uur. B.G.V.—D.E.V. 2,30 uur. S.S.H,Vriendschap 2 10 uur. (Heeren): AchillesO.S.S 10 uur. S.S.H.Vriendschap 2 11 uur. Concordia 2Vooruit 2 11 uur. Voetbal VERGADERING VAN DE F.I.F.A. ZüRICH, 13 November (A.N.P.) Het da- gelijksch bestuur van de F.I.F.A. is te Zürich in een vergadering bijeen geweest. Op deze bij eenkomst. waar behalve de voorzitter, dr. Mauro, nog dr. Bauwens, dr. Schricker, alge meen secretaris van de F.I.F.A. en de Zwitser Eischer aanwezig waren, werden voornamelijk financieele kwesties besproken. Ook de eerst volgende wereldkampioenschappen kwamen ter sprake. Alhoewel uiteraard geen enkele definitieve beslissing genomen kon worden, werd er princi-- pieel besloten, dat de wereldkampioenschappen voetbal eerst achttien maanden na den oorlog ;ehouden zullen worden. Laivntennis Zweden wint van Denemarken, STOCKHOLM, 13 November. (A.N.P.) Het) mternationale wintertennisseïzoen is te Stock holm ingezet met den wedstrijd ZwedenDe nemarken. Ondanks het feit, dat de Zweden nog niet de beschikking hadden over hun na- tionalen kampioen Schroeder, die zooals be kend, onlangs door den bond geschorst is, wis ten zij toch een 32-overwinning te behalen. De uitslagen luiden: Ploughman (Denemarken) si. Rohlsson (Zwe den) 6—3, 4—6, 0—6, 6—1, 9—7. Rohlsson sl. Wiig (Den.) 68, 8—6. 63, 6—2 Ploughman sl. Thoren (Zweden) 6—0, 64, 6—4. Thoren sl. Wiig 6—3. 6—4. 4—6. 0—6, 6—3. Rohlsson en Oestberg (Zweden) sl. Plough man en Wiig (Den.) 6—3, 6—1, 6—4.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2