jCoaUlc UzriM&t* Martinique is Fransch en zal Fransch blijven ~lUrum HEEMSTEDE MA'ANDA'G 18 NOVEMBER 1940 H A A R" i; E M'S DS'GBE'A D" 6 Italiaansche luchtmacht actief. Grickschc troepen zwaar getroffen. ERGENS AAN DE GRIEKSCH-JOEGO-SLAVT SCHE GRENS, 18 November (Stefani). Het scherpe optreden der Italiaansche luchtmachtdoet doet zich meer en meer gevoelen en de Grieksche troepen welke blijven toestroomen in de richting Van Albanië warden daardoor zwaar getroffen. Zelfs het legerbericht van het Grieksche opper bevel moet toegeven, dat aanzienlijke verliezen geleden zyn als gevolg van bommen en machinege weervuur op marcheererde troepen. Men merkt hier op, dat ondanks de pogingen der Grieksche en Engelsche propaganda, welke steeds schitterender overwinningen blijft verkondigen, de waarheid zeer hard is, want dat de actie der Italiaansche luchtmacht zich niet beperkt tot op marsen zijnde troepen of tot troepen die in contact zijn me: de Ital.anen maar ook gerich is tegen steunpunten, opslagplaatsen van munitie, kazernes en concentra ties in de achterhoede. Ook de wegen vormen het stelselmatige doel der actie van de Italiaansche vliegtuigen, die daarmede des nachts haastig her stelde verbindingswegen onbegaanbaar'maken. Amerikaansche fiegers tegen deelneming aan den oorlog. NEW-YORK, 18 Nov. (D.N.B.) Op de bijeen komst van het New-Yorksche negercongres heeft de voorzitter geprotesteerd tegen een eventueele deelneming van de V.S. aan den oorlog aan de zijde van Engeland, daar Engeland de negers in .Afrika onderdrukt, anti-negerwetten in Australië toelaat en,de discrimineering van negers in Canada duldt. Geen neger mag voor Engeland en voor het voort bestaan van dergelijke ondemocratische beginselen vechten Henry Ford voorziet geen langdurigen oorlog. V. S. zullen z. buiten het conflict blijven. Het D. N. B. verneemt uit New-York, 17 November: In een interview met den correspondent van International News Service verklaarde Henry Ford. dat hij geloofde dat de Vereenigde Staten niet aan den oorlog zouden deelnemen. Verder zeide Ford dat ondergronds werkende, slechts op financieel gewin uit zijnde groepen, de werkelijke aanstichters van'den oorlog zijn. Hij geloofde overigens niet dat de oorlog" lang zal duren. Arrestatiebevelen tegen Daladier, Gamelin en Blum. Overbrenging naar de gevangenis van Bourrassol. GENèVE, 17 November. Volgens mede- deeling van het Fransche ministerie van justitie is naar uit Vichy wordt gemeld, een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Daladier, generaal Gamelin en Léon Blum. Het drietal is onmiddellijk van kasteel Chazeron naar de ge vangenis van Bourrassol overgebracht, waai de voormalige minister van luchtvaart. Guy la Chambre, zich reeds bevindt. Dit -arrestatiebevel en de overbrenging der be trokkenen vormt een nieuwe phase in de voortzet ting van het onderzoek van het hooggerechtshof van Riom. Het Fransche ministerie van justitie geeft bij deze gelegenheid' een overzicht van de procedure, die het hooggerechtshof zal hebben toe te passen. Bij de hoofdinstructie, zoo heet het in dit overzicht, heeft het Hof achtereenvolgens -de ex-ministers Pierre Cot;, Guy la Chambre, Dala dier en Léon Blum alsmede generaal Gamelin, in staat van beschuldiging gesteld. In September werd een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Pierre Cot, die voortvluchtig is. Guy la Chambre werd bij zijn terugkeer uit Amerika op 21 Septem ber gearresteerd. De beschuldiging tegen- alle genoemde personen behelst scheiding van hun ambtsplicht, hetzij dat zij de voorbereiding van de nationale verdediging hebben verwaarloosd, hetzij dat zij deze recht streeks in gevaar hebben gebracht door een poli tiek of door besluiten, die niet strookten met de werkelijke belangen van het land. Het onderzoek strekt zich tevens uit tot de vraag of de deelne ming van Frankrijk aan den oorlog niet met schending van de grondwettelijke bepalingen ge paard is gegaan. Het ministerie van justitie wijst er op dat pa rallel met bovengenoemde procedure van het hooggerechtshof twee andere procedures worden gevolgd. De eene omvat de verschillende punten van beschuldiging, die tegen den gewezen minis ter Georges Mandel zijn ingebracht: zijn aanslag op de buitenlandsche veiligheid van den staat wegens zijn gekonkel in Marokko na aankomst van de Massilia in Juni, onregelmatigheden in het beheer der fondsen, waarover hij als minister van koloniën beschikte en ten slotte speculatie ten nadeele van de Fransche valuta. De tweede procedure gaat tegen Paul Reynaud. die nog op kasteel Chazeron vertoeft en zijn twee medewerkers, den directeur van zijn kabinet Leca en diens plaatsvervanger Devaux. Leca en Devaux worden er van beticht eind Juni bedragen van meer dan zestien millioen naar Spanje te hebben uitgevoerd, die als bijzonder fonds ter beschikking van Paul Reynaud stonden, alvorens deze 16 Juni aftrad. (D.N.B.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 November. Ondertrouwd 18 November: A. J. A. van Puffe- len en A. C. Doeksen. Getrouwd 16 November: A. Doeksen en A. Buter Bevallen 14 November: G. DorlandtSelis, z.: 35 November: J. van KesterenJansen, d.; H. Bis- meijervan der Heeft, d.; L. L. Coelingvan der Eijken, z.; A, FlamelingFaber, d.; 16 November: C. SmitOpbroek, d.; J. van de Pietermanvan Haarcn, d.; A. M. KoetseSörensen, d.: M. de Win tervan der Wolf. d.; H. M. KienzleStrassburger, d.; F. de JongSchaart, d.: P. M. Duivenvoorden- Vertegaal, z.; I. S. van der HurkBaatf, d.; J. C. FictoorDuk, z.; E. M. Zwemmer-Vissers, z.; 17 November: R. SpaargarenBuisman, z.; A. J. Pet tenNijdam, d.; 18 November: .A H. van Leeuwen —Hoeben. z. Overleden 15 November: J. M. SmitPieterse, 38 j„ Koudenhorn; 16 November: M. E. HuisKeiler, 72 j., v. d. Meerstraat: H. J. van Toorn, 63 j.. Hyacintenlaan: 17 November: R. Tent. 44 j. Ber kenrodestraat; H. L., 6 j., v. P. G. Begeer Hos peslaan: P. Wolterson, 65 j.. Schotersingel; R., 6 m., z. v. A. Dolk, Lambrecht van Dalelaan;; W. Meulenbclt, 74 j., Westerhoutpark. FORT DE FRANCE (Martinique) 18 November „Martinique is Fransch en zal Fransch blijven en ook verder de aanwijzingen van Vichy uitvoe ren" zoo wordt in een officieel communique mede gedeeld. Hetzelfde communiqué wendt zich ook tegen de hier en daar opgedoken geruchten als zouden Duit- sche vliegeniers op Martinique zijn geland en ergen: militaire voorbereidselen hebben getroffen die tegen de Ver. Staten gericht zouden zijn. (United Press) Bezoek van Antonescu aan Rome geëindigd. Roemenië's staatsleider betuigt zijn dank aan de Italiaansche hoofdstad, Stefani meldt uit Rome De leider van den Roemeenschen. staat, generaal Antonescu, de Roemeensche minis ter van buitenlandsche zaken en het Roe meensche gezelschap zijn Zaterdagavond uit Rome vertrokken. Op het station, dat getooid was in de kleuren van beide landen, nam Antonescu afscheid van Mussolini en graaf Ciano. De trein vertrok onder het spelen van de volksliederen. Alvorens Rome te verlaten heeft generaal Antonescu de volgende boodschap gericht tot het agentschap Stefani „Bij mijn vertrek uit Rome betuig ik jegens de eeuwige stad mijn hartelijken dank voor de warme ontvangst aan mijn land. Ik dank namens mijn land en verzeker dat Roemenië dat nooit zal vergeten. Nu ik naar Roemenië terugkeer en alles wat ik gezien heb overdenk, herinner ik mij, dat een groot denker en baanbreker. Mazzini. In 1863 uitriep: Mocht er een enkele man van for maat geboren worden en de kracht en invloed van Italië zal geweldig worden. Ook Crispi smeekte de Voorzienigheid om zulk een man. Ge hebt het zeldzame geluk gehad zulk een man te krijgen. Hij is voortgekomen uit het gezondste wat een volk bezit. Hij is voortgekomen uit uw bodem. In eerbied en bewondering buig ik mij neer voor zijn werk.'' (get.) Generaal Antonescu. Moeilijkbeden van de Britsche koopvaardij. Bekentenissen van Sir Ronald Cross. ROME, 18 November. (Stefani.) Italiaansche po litieke kringen wijzen met nadruk op de bekente nissen van den Britschen verkeersminister Sir Ro nald Cross omtrent de zware crisis van de Britsche koopvaardij als gevolg van de verliezen door. het verscherpte optreden van de duikbooten, oorlogs schepen en vliegtuigen der asmogendheden. Men merkt op, dat de minister niet alleen gewag maak te van ernstige verliezen aan tonnage tijdens de laatste weken en van de ontzaglijke taak welke de Britsche marine moet vervullen maar ook op de ab solute en dringende noodzakelijkheid wees voor Groot Brittarinië nieuwe schepen te verkrijgen. Wat wij vooral noodig hebben, zeide de minister, zijn schepen, schepen en nog eens schepen, Cross gaf de beslissende beteekènis toe van de Duitsche beheersching der kusten van Noorwegen tot Span je door te verklaren, dat Engeland over een aan zienlijke hoeveelheid nieuwe tonnage moet be schikken, omdat het geen grondstoffen meer kan invoeren uit de West-Europeesche landen, doch deze moet halen in Amerika. Voorts gaf hij toe. dat de Engelsche koopvaardijschepen vaak langdurig in havens moeten liggen om een konvooi te vor men en zich'door vlootstrijdkrachten te doen es corteeren, en dat de koopvaardijschepen in repa ratie grooter in aantal zijn dan in normale tijden. Noodweer in Spanje. Ernstige verwoestingen in de omgeving van Lacoruna. Het D.N.B. meldt: De geheele noordkust van Spanje wordt nog steeds door hevige regens en zware stormen geteisterd, waardoor de de scheepvaart groote nadeelen ondervindt. De visscherij is reeds sedert acht dagen als gevolg van de ruwe zee totaal gestaakt. De tele foon- en telegraafverbindingen tusschen Vigo. Lissabon en Madrid waren Zaterdagavond als gevolg van het noodweer urenlang gestoord. Indien de regen niet ophoudt, vreest men dat men dat overstroomingen van catastrophalen omvang zullen ontstaan. Voor zoover de oogst nog niet is binnengehaald, wordt hij als ver loren beschouwd. Ook uit Lacoruna wordt een hevige storm gemeld, die af en toe het karakter van een cycloon aannam. Groote gebieden in de om geving van de stad zijn verwoest. In Lacoruna zelf werden talrijke daken door den storm mee gesleurd, boomen uit den grond gerukt en licht en telefoonleidingen vernield, talrijke personen liepen verwondingen op. In de haven stuwde de storm het water zoo hoog op, dat de lager gelegen deelen der stad overstroomden. De brandweer en de vrijwillige hulpdienst der Fa lanx zijn urenlang bezig geweest met het ne men van veiligheidsmaatregelen. In den avond van Zaterdag en in den daarop volgende nacht is boven Madrid en omgeving een wolkbreukachtige regen losgebroken, die ver gezeld ging van een zwaren storm. Vooral aan de electrische leidingen werd groote schade aangericht. De Madrileensche brandweer moest vele onder water geloopen kelders leegpompen. De tram- en 'metroverbindingen waren ge durende verscheidene uren verbroken. Talrijke personen werden gewond. Urenlang stonden de Madrileensche hoofdstraten de Calvo Sotelo en de Generalissimo, onder water. Ook Fransche kuststad geteisterd BOULOGNE SUR MER, 17 November. fD.N.B.) Gisteravond heeft hier een storm gewoed, die voorafgegaan was door een korte aardbeving. Door het noodweer werd in alle dee len der stad groote schade aangericht. Op ver scheidene plaatsen werden de daken van de huizen gerukt, vensterruiten ingedrukt en muren omvergeworpen. Talrijke telegraaf- en tele foongeleidingen werden vernield.. Op een en kele plaats werden alleen al dertig groote boo men door den storm geveld. Door een wolk breuk, die iets later begon, werden groote opper vlakten weiland in de omgeving van de stad overstroomd. Een aantal gezinnen is dakloos, De schade wordt tot nu toe op verscheidene mil- lioenen francs geraamd. Het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft blijkens een Reuterbericht medegedeeld dat de opleidingstijd van vliegers en leden van vliegtuigbemanningen nog verkort moet wor den. Slot defect? Tel. 11493 .eSkutelspecialist.L.Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) Laval voert besprekingen met Duitsche autoriteiten. Het D.N.B. deelt mede: Uit Vichy wordt gemeld dat de Fransche vice-president en minister van buitenlandsche zaken, Laval, uit Parijs in Vichy is teruggekeerd. Hij heeft in Parijs wederom diep gaande besprekingen gevoerd met de Duitsche auto riteiten, in het middelpunt waarvan de samenwer king stond, welke tusschen den Führer en maar schalk Pétain is overeengekomen. Laval bracht ter stond na zij aankomst maarschalk Pétain hierover rapport uit, evenals over zijn bijeenkomst met den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ser rano Suner. met wien hij Zaterdagavond te Parijs een vrij langdurige bespreking heeft gevoerd. De Ned. Unie en de Winterhulp. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: Nu de Nederlandsche Unie zich heeft voor genomen, in ieder opzicht hare medewerking te verleenen tot het welslagen van de actie Win terhulp Nederland, heeft zij tot al haar colpor teurs het verzoek gericht, zich in hun woon plaats als collectanten voor 29 en 30 November aan te melden en zich daarbij tevens te ontdoen van alle onderscheidingsteekenen, gelijk speldjes, vlaggetjes, e.d., welke een politiek karakter dra gen. In de dagen van de Winterhulp, waarin het groote volksbelang allen tot één groote Neder landsche samenwerking behoort te binden, be- hooren de politieke verschillen te zwijgen. Aangezien de Nederlandsche Unie van mee ning is. dat op 29 en 30 November het gehee le Nederlandsche volk gezamenlijk moet ijve ren voor hen, die het moeilijk hebben in dezen zwaren tijd. heeft zij besloten, op die dagen niet met het weekblad te doen colporteeren. De Nederlandsche Unie wekt nogmaals haar leden op, zooveel mogelijk in ieder opzicht het werk van de Winterhulp te doen slagen. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDER LANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1.88 3 16—1.88 9/16. Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.8144.90 Zürich 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34. New York 1.86^2—1.90 1/4. Brussel 30.08—30.20. Stockholm 44.7644.94. Zürich 43.59—43.75. Amerikaansche communisten uit de „Internationale" NEW YORK 18 November. De Amerikaan sche communistische partij heeft in een speciale bij eenkomst besloten haar betrekkingen met de inter nationale communistische partij af te breken. De voorzitter, Al Browder, heeft dit voorstel gedaan, dat met algemeene stemmen aangenomen is. Hij verklaarde dat deze maatregel noodig is omdat ten gevolge van de voorgeschreven registreering van alle uit het buitenland géleide organisaties anders de „communistische partij als legale openlijke poli tieke partij der Amerikaansche arbeiders" vernie tigd zou worden. De communistische partij in Amerika heeft zich op het standpunt gesteld der principes van 't proleta risch internationalisme. (United Press). GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering can den raad der ge meente Haarlem gehouden op Woensdag 20 Novem ber 1940, des namiddags 2 uur. De agenda luidt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoek van mej. N. C. de Boer om ontslag «Is hoofd der school voor Voorbereidend Lager Onder wijs no. 5 (Leidscheplein 33). 2. Onderzoek van de geloofsbrieven van een nieuw lid. 3. Jaarstukken van de woningbouwvereeniging: a. „Bloemenhof", b. „Onder Dak", c. voor gemeente- personeel, d. „Rosenhaghe". 4. Opneming van kasgeld in 1941. 5. Toekenning van kasgeld in-1941. 5 Toekenning van vergoeding ingevolge art. 101 bis der Lager Onderwijswet 1920 aan bijzon dere scholen (vakonderwijzers). 6. Toekenning van vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan bijzondere scholen (kosten van instandhouding). 7. Verleening van medewerking tot aanschaffing van meubelen en leermiddelen en hulpmiddelen voor de bijzondere school aan het Roerdompplein 8. Toekenning van een rc .teloos voorschot aan de speeltuinvereeniging „Te Zaanen". 9. Instellen van een rechtsvordering. lOi Beschikbaarstelling van gelden uit het fonds voor kunsten en'wetenschappen ten behoeve van de Haarlemsche Orkestvereeniging. 11. Als voren ten behoeve van de N.V. „Het Nedeidandsche Tooneel". 12. Verkoop van grond aan de: a. Eenhoornstraat (Bosma en Bovenkamp): b. Ambachtstraat (H. Bijl). 13. Aankoop van grond aan de Stephensonstraat 14.Aankoop van het perceel aan de Oranjeboom straat no. 102. 15. Aanvaarding van het recht van opstal op een gedeelte grond in de voormalige gemeente Spaarndam. 16. Uitvoering van herstellingswerken aan het orgel in het Gemeentelijk Concertgebouw. 17. Aankoop van stoelen voor de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgegbouw. 18. Verhooging van het crediet voor den aanleg van een sportterrein aan den Schalkwijkerweg. 19. Vernieuwing van de radiatoren in het d'er.-t- gebouw aan den Rijksstraatweg no. 24. 20. Verbouw van het perceel aan het Nassau- plein no. 2 ten behoeve van de Stads-apotheek. 21. Aanschaffing van een rioolzuigmachine. 22. Veranderen van den auto-stamper. 23. Wijziging van de verordening op de heffin;- van rechten voor het begraven op de algemeene begraafplaatsen. 24. Wijziging en aanvulling van de Algemeene Politieverordening dezer gemeente wat betreft ont- ierende reclame. 25. Alsvoren wat betreft de volkspensions. 26. Alsvoren wat betreft hindernissen op of voor den openbaren weg. 27. Wijziging van de verordening inzake leve ring van electrischen stroom. 8. Verleenen van machtiging aan Burgemees ter en Wethouders inzake vaststelling van den gasprijs. 29. Vaststelling van een verordening, bedoeld in het Afvallenbesluit I en II. 0. Vaststelling van een verordening tot in trekking van bijzondere achtergevelrooilijnen. Benoeming van: een lid van de Commissie van Toezicht n- •t Frans Hals Museum. b. een onderwijzeres aan de Beatrixschool. c. een onderwijzeres'aan de Wouwermanschool. d. een onderwijzer aan de Spaarneschool. In opdracht van de Nederlandsche Spoorwegen wordt de film „Veiligheid" ver vaardigd, waarvoor op de seinbrug van het Oostelijk emplacement bij het Centraal Station te Amsterdam opnamen gedraaid worden. (Foto Pax Holland.) AANGEREDEN WIELRIJDER OVERLEDEN. De 55-jarige heer L., die Vrijdagmorgen bij de Kleine Houtbrug te Haarlem onder de tram is geraakt, is Zondag in het St. Elisabeths Gasthuis aan de gevolgen overleden. Ontsierende reclame. B. en W. dienen een nieuwe regeling ter goedkeuring in. In ons vorig nummer hebben wij reeds melding gemaakt van een voorstel van B. en W. van Haar lem betreffende een nadere regeling voor het weren van ontsierende reclame. Aan dit raadsstuk ont- leenen we het volgende: Het is ter vooi-koming van ontsiering van het stadsbeeld aan den eigenaar of gebruiker van een in Haarlem gelegen om-oerend goed, tenzij hande lend met vergunning van B. en W. verboden: op of aan dit onroerend goed eenig bord. getimmerte of ander voorwerp te hebben, bestemd en gebezigd tot reclame, of dit onroerend goed op eenige andere wijze te bezigen tot reclame. Zoolang B. en W. den eigenaar of gebruiker van een onroerend goed, gebezigd voor geen andere re clame dan de hierna genoemde, niet schriftelijk hebben kennis gegeven, dan die reclame naar hun meeningen de omgeving of het onroerend goed ont siert, is deze vei-bodsbepaling niet op hem van toepassing: in zoover het geldt reclame in een be sloten ruimte, welke als winkel wordt gebruikt, of als het geldt reclame voor zaken, welke op of in het onroerend gode worden vervaardigd of verhan deld, dan wel voor bedrijven of beroepen, welke op of in het onroerend goed worden uitgeoefend, en die reclames binnenshuis zijn aangebracht of aan den gevel en de oppervlakte van laatstbedoelde gezamenlijk niet meer dan een halven M2. be draagt. Aangebrachte reclame, welke gedeeltelijk is ver nietigd of vergaan, moet na bekomen aanschrijving van B. en W. binnen zeven dagen geheel verwij derd zij dan wel hërsteld of vernieuwd. Vergunningen als bedoeld in de eerste alinea ■orden slechts voor bepaalden tijd (ten hoogste vijf jaren) verleend. De eigehaar of gebruiker van een in Haarlem gelegen onroerend goed, die van den openbaren weg af zichtbare reclame of propaganda van tijdelijken aard voor een feest, uitvoering, vergadering, ver kiezing, tentoonstelling, wedstrijd of soortgelijke bijeenkomst op of aan zijn onrorend goed heeft aangebracht of toegelaten, is verplicht zorg te dra gen, dat deze reclame of propaganda binnen drie dagen na die bijeenkomst weder volkomen ver wijderd is. Het is verboden het te huur, buiten veiling te koop of ter bezichtiging aanbieden van een in Haarlem gelegen onroerend goed op andere wijze op of aan dat onroerend goed voor het publiek ken baar te maken, dan door één aankondiging bin nenshuis van ten hoogste een halve M2. en (of) één in behoorlijken staat van onderhoud verkeerend bord buitenshuis van ten hoogste een halven M2. en metende ten hoogste één meter lang. B. en V/. zijn bevoegd, voor zeer groote of bij zonder gelegen perceelen ontheffing van dit verbod te verleunen. Deze verordening treedt één maand na naar af kondiging in werking. Hotel-, Café- en restaurantpersoneel in één Bond. Binnenkort een collectieve arbeidsovereenkomst. De Bond van Hotel-, Café- en Restaurantperso neel in Nederland en de Ned. Geneefsche Bond van Hotel, Café en Restaurantpersoneel hebben zich, thans gefusionneerd. De nieuwe organisatie zal den naam dragen: de Ned. Bond van Hotel- Café en Restaurantpersoneel. In het eerste orgaan van den nieuwen Bond. wordt ojn. aangekondigd, dat de collectieve arbei dersovereenkomst voor het bedrijf binnen afzien- baren tijd een feit zal zijn. Ongetwijfeld zal dit tot stand komen van deze overeenkomst in breede kringen groote voldoening wekken. Het dagelijksch bestuur der afdeeling Haarlem van den nieuwen Bond bestaat uit de heeren: C. F. J. F. M. de Paauw, voorzitter: H. Sonnege. secre taris penningmeester en P. J. M. van Kuik, lid. Aanbesteding Rioleeringswerken. Door den directeur van Openbai-e Werken te Haarlem werd hedenmorgen in het openbaar aan besteed het maken van stamriolen in den Vondel- weg, de Roerdompstraat en de Jan Gijzenkade. In geschreven werd als volgt: N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Sant poort" te Santpoort voor 62.885. J. Teunis en Co te Delft voor 46.998. G. Hulsebosch te Bloemendaal voor 48.800. Fa. J. Tanis en J. van Maas te Haarlem voor f 32.685. Haarl. Grond-, Hei- en Aannemersbedrijf te Haarlem voor 33.364. J. Rombout te Haarlem voor 34.400. H. C. Heemskerk te Leiden voor 49.800. Gebr. Schous te Leiderdorp voor 50.980. C. Godschalk te Leiden voor 49.900. Fa. A. Schoorl te Haarlem voor 32.297. De gunning zal later bekend worden gemaakt. STICHTING „HET VOLKSCONCERT". In ons nummer van Vrijdag werden in het it likje over de Stichting ,Het Volksconcert" als leden van het voorloopig bestuur genoemd de heeren Jos. Spoor en ir. W. Ludolph. Dit had moeten zijn: Joh. Spoor en ir. G. L. Ludolph. 'thöófoi tfi Vicks VapoRup in kokend water smelten en de dampen diep inademen. Dat verwijdert slijm en verzacht fle prikkeling. U ademt weer vrij. (Adv. Ingez. Med.) Lieven Duvosel dirigeert te Brussel. De Vlaamsche componist Lieven Duvosel heeft gisteren in het Paleis voor Schoon© Kunsten te Brussel een concert gedirigeerd. Vrijdag had hij in de Vlaamsche Club een in leidend woord over dit concert gesproken. Zooals bekend woont Lieven Duvosel reeds vele jaren in Haarlem. De voornaamste werken van Duvosel zijn de Leie-cyclus, zeven liederen, indertijd door het Willemsfonds uitgegeven, een twintigtal strijde liederen met orkestbegeleiding, Wereldwee, Sanctus, Alleluia en Verzoening. BEWAREN EN TER BESCHIKKING STELLEN VAN AFVAL. Bij besluit van de Secretarissen-Generaal van da Departementen van Landbouw en Visscherij en van Binnenlandsche Zaken van 22 October 1940, zijn voorschriften gegeven betreffende het benutten van afval van levensmiddelen enz. Aan de gemeenteraden wordt daarbij dè verplich ting opgelegd een verordening vastte stellen ter regeling van de wijze waarop aan de, bij die be sluiten, aan ieder opgelegde verplichting om de af vallen van levensmiddelen te bewaren en ter be schikking te stellen van de gemeentebesturen of van door de gemeentebesturen aangewezen perT sonen of lichamen, moet worden voldaan. Tevens moet worden geregeld de wijze waarop de dierlijke afvallen en de cadavers van honden en katten ter beschikking van de gemeentebesturen dienen te worden gesteld. B. en W. bieden den Raad een desbetreffende ont- werp-vei'ordening ter vastelling aan. SCHAARSCHTE AAN BOUWMATERIALEN. B. en W. stellen den raad voor, in de Bouw- en Woningverordening na artikel 38 op te nemen een nieuw artikel 38a, luidende: B. en W. zijn bevoegd vrijstelling te verleenen ten aanzien van- en nadere eischen te stellen met betrekking tot alle bepalingen dezer verordening, welke op contructies of materialen betrekking heb ben, indien bijzondere omstandigheden, waardoor de bouwmaterialen-voorziening aan beperkingen is gebonden, aanwezig zijn, zulks ter beoordeeling van B. en W. (Dit voorstel wordt ingediend omdat de voorraad van verschillende bouwmaterialen uiterst gering is en soms andere dan de gebruikelijke matei'ialen zullen moeten worden gebruikt.) RAAD. Er wordt een vergadering van den raad der ge meente Heemstede gehouden op Donderdag 21 No vember 1940 des namiddags om 3 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 29 October en 7 November 1940. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verlenging termijn der ontruiming der onbe- woonbaarverklaarde woning Bleekersvaartweg 47. 4. Vaststelling vergoeding vakonderwijs 1939. 5. Vaststelling vergoeding bijzondere scholen 1993. 6. Kasgeldleening 1941. 7. 2e Wijziging Bouw- en Woningverordening. 8. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening en bedrijfsrekeningen over 1939. 9. Vaststelling Verordening afvallen van levens middelen enz. OFFICIEELE IN GEBRUIKNEMING DER MOTORSPUIT BIJ BLOK 13. Zaterdagmiddag had de officieele in gebruik neming plaats van de motorspuit bij blok 13. van den luchtbeschermingsdienst. Op het terrein waar de eerste officieele oefe ning zou plaats hebben het terrein naast de R.K. kerk aan de Heerenweg waren vele ge- noodigden en belangstellenden aanwezig, waar onder o.m. de loco-burgemeester Jhr. A. v. d. Poll, wethouders C. A. M. Jonckbloedt. Pas toor C. v. Mierlo, het hoofd der luchtbescher ming. hoofdinspecteur A. Berentsen mr. A. j. Backer, voorzitter der afdeeling Heemstede van de Vereeniging voor luchtbescherming en den heer de Graaf, secretaris dezer vereeniging, Ir. R. M. Spijksma, namens openbare werken de heer J. Verzijlbergen van den staf der brandweer, het bestuur en blokhoofd van blok 13 en eenige hoofden van andere blokken. Om kwart over 4 gaf het blokhoofd, de heer P. J. Th. Marres het sein „uitrukken" en 2'/s minuut later werd reeds met 2 stralen op de waterleiding water gegeven. Een andere groep belastte zich met de motorpomp, die aangesloten werd op de Nortonwel. De demonstratie slaagde in alle opzichten. VERLENGING TERMIJN ONTRUIMING ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN. B. en W. stellen den Raad voor den termijn, ge- ïoemd in het besluit van 25 April 1940 gesteld 'voor ontruiming van het perceel Bleekersvaartweg 47 en die zou duren tot 29 November a.s., te verlengen met een termyn van 6 maanden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10