Van menschen en dingen in Amsterdam. FLITSEN De Haagsche politie heeft succes RENNIE s: De Nederlandsche vlag geen partijvlag. MAANDAG IS NOVEMBER 1940 HSSEEE M'S D S'GBESO 3 Ondanks bonnen en duisternis toch St. Nicolaas. Hoe de lekkernijen ont staan en het speculaas den oven in gaat. (Foto R. v. d. Randen.) Amsterdam maakte zich op voor het Sint Nicolaas- feest. En wel zal het dan een feest zijn met bon nen en een feest met donkere straten, maar toch een feest! Wel zal men, tijdens den gezelligen avond, w.anneer de familiekring vergroot is met fa milieleden die men de rest van het jaar zoo'n beetje uit het oog verliest, erom moeten denken, het niet té lang te maken. Want ook voor Sint Nico laas slaat het klokje van gehoorzaamheid om mid dernacht. Maar verder.... En men zou kunnen vragen: Is het eigenlijk wel zoo erg, dat de straten duister zullen zijn? Kunt ge u iets geheimzinnigers voorstellen, dan een Sint met zijn knecht, die samen als schimmen door de straat dwalen, de oude heilige met den wuivenden baard heel even oplichtend onder het flauwe schijn sel der lantaarns, de knechts onzichtbaar zoodat het is alsof zijn pakje daar wandelt zonder iets of iemand erin, een ware spookverschijning? Of is het nu werkelijk erg, dat de keuze der eadeaux bepaald wordt door textiel- en meeldistri- butie? Smaakt een boterletter minder dan specu laas? En zullen we juist niet gespaard blijven voor tal van nuttelooze geschenken, waarmede men ons vervolgde in den tijd dat wij aan textiel-beperkin- gen niet dachten? Vraagt het de mannen eens! Hoeveel dassen hebben zij niet gekregen, warme wollen dassen die zij nimmer gedragen hebben, omdat ze er zooveel kregen, of omdat de kleur niet paste, en die men niet ruilen durfde? DE WINKELS VOL MOED! Indien ge met de Amsterdamsche winkeliers' spreekt, dan zijn zij vol moed. Zeker, de uiter lijke verschijnselen komen een .beetje, aarzelend. Maar zoo langzaam aan komen de eerste étalages al. Hier en daar prijkt al het „portret" van den Sint op een winkelruit, en kunt ge een keur van Verlokkende geschenken bewonderen en koopen. Het zal wel meer dan andere jaren een feest van Luxe, althans van luxe-artikelen worden.. Men zal elkander wat minder met „nuttige geschenken" bedenken. Tenminste, voor zoover als men, heel on rechtvaardig, het woord „nuttig" beperkt tot sok ken en borstrokken, en veel andere eigenlijk nogal ongezellige artikelen. Men zal wat langer moeten nadenken, en vooral wat langer stil moeten staan bij de uitstallingen. Er zullen dingen, die men vroeger schier automa tisch placht te koopen, niet aanwezig zijn. Maar weegt daartegen niet een groot voordeel op? MEER GENEGENHEID. Wij schrijven het hier neer met een beetje schroom, maar met volle overtuiging: Sint Nicolaas zal dit jaar meer dan tevoren zijn een feest van genegenheid! Het was vaak zoo gemakkelijk vroeger. Voor vader een das, en een paar sokken, en twaalf zak doeken. Voor moeder een das, een paar kousen, en twaalf zakdoekjes. Voor broer een das, en een paar sokken. Voor zusje een das en twaalf zakdoekjes. O ja! dan was er nog nicht Tfuus, die zoo op haar eentje woont het heele jaar. Vooruit maar, een das, een paar kousen en twaalfOef! Hoevelen waren er niet, die zoo als grossiers-in- textielwaren op Sinterklaasdag thuiskwamen, hun collectie eenvormigheden roef-roef inpakten, een stuntelig gedicht opkladden, en zich verbeeldden, dat zij hun „Schuldigkeit" gedaan hadden? O ja, er waren uitzonderen bij de vleet. Als vader met de vuist op tafel geslagen had en gezegd had: Jandorie, nu zal ik een vulpen hebben met Sinterklaas, of ik ga weer aan het Kerstmannetje gelooven; als Treesje haar verloofde toegesnikt had, dat zeenfin vult u maar in. Er waren ook andere uitzonderingen. Dat waren de menschen, die begrepen dat Sint Nicolaas wer kelijk een feest was, waarop men aan elkander dacht, en bewees aan elkander gedacht te hebben. Of zij willen of niet. ook al die slordige, gehaaste en onbelangstellende Sinterklaas-vierders zullen dit jaar het feest op die wijze moeten vieren. En wij ïloemen dit een winst! Men zal meer na moeten denken over hem of haar, wien men wil bedenken. Wat herinnert gij u van uw vaders wenschen? Zoo, het heele jaar door, heeft hij toch wel eens opgemerkt, dat hij dit of dat graag hebben wilde? En moeder? Zij is dagelijks om u heen. Kunt gij, met een beetje moeite, U niet te binnen brengen dat zij dat eene geschenk zoo graag zou willen hebben, iets wat haar zes maan den geleden eens is ingevallen, en waaraan zij zelf sindsdien niet meer gedacht heeft; zij niet maar gij wel! VROEG OP HET PAD! Dit is een van de redenen, waarom het goed zal zijn, zich dit jaar vroeg op het pad te begeven. De tweede reden is, dat er wel ruime keuze is, op het oogenblik, doch dat alleen al het feit dat men het in „specialités" moet zoeken, maakt dat men niet te lang moet wachten. Vroeg op het pad, dat beteekent ook, dat men niet meer zoo laat op den dag zal kunnen winkelen. De gewone winkels in de Amstelstad hebben niet alle die kunstige verduisteringsmaatregelen geno men, waardoor men via ingenieuze „lichtsluizen" binnen kan komen ook als buiten alles reeds duister is. En dat geldt nog meer voor de waren huizen. Deze groote complexen, met veel en hooge ven sters, en het druk in- en uitloopen van bezoekers zijn niet te verduisteren en^ moeten dus vroeg sluiten. Bovendien, erg laat rijden de trams in Am sterdam al evenmin als elders, en wie is er dan bereid, na een gehaast avondmaal nog naar de stad te vliegen, om daar beladen met pakjes in. het duister der straten zijn weg terug te vinden? LAAT NIET BEZORGEN! Amsterdam zal méér dan vroeger zien van de ge zellige Sinderklaasdrukte. Want vroeger had men de gewoonte, zelf de kleinste pakjes te laten bezor gen. Het is te begrijpen, dat ook de warenhuizen, die anders bij de kleinere winkeliers in het voor deel waren, ómdat zij het grootere aantal pakjes gemakkelijker konden bezorgen, thans een beroep moeten doen op het publiek. Neemt het zelf mee! Dat is het verzoek aan de klanten, die inkoopen doen, die toch zonder moeite in een binnenzak of taschje kunnen worden geborgen, en zelfs aan hen, die zaken van gewoon pakjes-formaat hebben ge kocht. Alweer, is dat een nadeel? De stad zal er gezelliger door zijn, de tram misschien wat voller en nauwer! als iedereen zijn inkoopen zelf naar huis draagt. Is het tenslotte niet het feest eener illusie? Dit alles tezamen maakt, dat Sinterklaas mis schien zelfs wel een warmer én oprecher sfeer zal hebben. Al zal het wat minder uitbundig gaan. Minder geschenken misschien, doch geschenken met meer zorg gekozen. Geschenken dus van blij vende waarde. BON-LOOZE LEKKERNIJEN. Ook op de snoeperijen drukt de tijd zijn stem pel. Reeds nu blijkt, dat bijv. speculaas, het Sinter klaaseten bij uitstek, minder druk loopt dan de bon- looze lekkernij én en ook dat banket, waarvan men immers zoovéél voor één bon kan krijgen. Doch ook de koekbakkers zijn vol goeden moed. De ovens branden lustig, en ondanks de bonnen verdwijnen de bakplaten vol speculaas in grooten getale achter de ovendeuren, om een oogen blik later met warmer tint er weer uit terug te keeren. Men maalt er de amandelen, kneedt er de spijs. De tallooze variëteiten verschijnen op het tooneel, als vorige jaren. FEEST VOOR DE KINDEREN. En de kinderen? Is Sint Nicolaas niet het feest voor hen in de eerste plaats? Laten wij hopen, dat het I.C.A. de traditie van jaren voortzet. Een vaste Stil wachten ze, tot Sinter klaas ze hun bestemming geeft (Foto R. v. d. Randen.) De beste en zuinigste lampen ooit door PHILIPS vervaardigd (Adv. Ingez. Med.) gewoonte is het geweest, dat het initiatief Comité Amsterdam Sint Nicolaas uitnoodigde, Amsterdam niet te vergeten, waarop de oude Sint trouwhartig per stoom- of andere boot placht te arriveeren. Men moet over deze uitnoodiging dit jaar nog eens duchtig confereeren. Doch het zou jammer zijn, als de Sint in dezen tijd zijn entree niet op deze feestelijke wijze maakte. Er zijn weinig herinne ringen, die den kinderen zoo dierbaar zijn, als ge vierde Sinterklaasfeesten. Daarom is het te hopen^ dat men hun niet te kort doet. Dat geldt ook voor de bezoeken aan de scholen. De volwassenen mogen bedenken, dat de kinderen van dezen tijd niet al te zeer behoeven te merken, hoe ernstig hij" is. G. I. Weer vele wielrijders bekeurd. Niettegenstaande de ernstige waarschuwing in ons nummer van Zaterdag moesten te Haarlem Za terdag en Zondag in "totaal weer 135 wielrijders wegens verkeei-sovertredingen bekeurd worden. Vijftig hiervan reden met onvoldoende verlichting, veertig niet geheel rechts of met meer dan twee naast elkaar, veertien gaven geen teeken van rich ting veranderen en de overigen kregen een proces verbaal wegens andere overtredingen, zooals rij den door het stoplicht enz. De verduisteriiigsvoorschrifteii. Streng optreden van de Haarlemsche politie. Er zijn verscheiden ingezetenen van Haarlem, die het met de verduisteringsvoorschriften vooral in de vroege morgenuren, als het nog donker is, niet al te nauw nemen. De politie gaat hier tegen strenger optreden. Zondag is tegen 27 personen, die zich daaraan schuldig maakten, proces-verbaal op gemaakt. Engelsclie luchtaanvallen eischen drie do oden. Het A.N.P. meldt: De acties van de Engelsche luchtmacht boven ons land waren in den nacht van Zaterdag op Zondag weer minder intensief dan gisteren. Desalniettemin zijn er onder de burgerij drie dooden en zes gewondeix te betreuren. Onge veer een dozijn huizen is beschadigd, waarvan een geheel vernield is. De meeste bommen kwamen op het open veld neer. Er valjt vrij veel schade aan broeikassen te vermelden. (Adv. Ingez. Med.) NIEUWE SERIE No. 156 Voorbereiding 1. Roept naar de andere jongens dat ze even moeten wachten, hij moet zich nog aanklee- den. 2. Haalt zijn jas enz. te voorschijn. 3. Gooit ze op den grond om de jon gens nog even te be zweren, dat ze op hem moeten wach ten. 4. Wurmt zich in zijn trui. 5. Besluit bij de open deur verder te gaan om zeker te zijn, dat de jongens 'm niet smeren. 6. Komt weer bin nen als moeder klaagt dat het zoo koud wordt in huis. 7. Staakt zijn werk ora de jongens van het plan af te bren gen niet op hem te wachten* 8. Slaagt er in, ze binnenshuis te krij gen en voltooit zijn to£t op zijn gemak. Verschillende diefstallen tot klaarheid gebracht De Haagsche politie heeft in de laatste da gen eenige mooie successen geboekt door het ophelderen van eenige inbraken, welke kort ge leden in Den Haag waren gepleegd. In den nacht van 2 op 3 November werd in gebroken in het pakhuis van een levensmid- delenbedrijf in de Ascubastraat, waar de die ven zich toegang verschaften door het verbre ken van een hangslot aan de buitentdeur. Hier was de buit vijf balen rijst van 100 K.G. elk en zes kisten gecondenseerde melk, in totaal 280 blikjes, tot een waarde van f 200. De verdenking viel op een aantal blaemen- kooplieden, die hun bedrijf uitoefenden in de omgeving van het Valkenboschplein. Zij werkten weinig, doch maaikten vrij groote verteringen, waarbij hun stamcafé was het café Bianco in de Cartesiusstraatè In den avond van 12 November werd ingebro ken in het perce.l aan het Calandplein, waar gevestigd is de Netam (Nederlandsclre tankap paraten en machinefabriek) ook hier ver schaften de inbrekers zich toegang door het verbreken van een hangslot. Gestolen werden zeven complete autobanden, met binnenband en velg, tot een waarde van f 800. In den loop van den avond van 13 November deed de politie hierop een inval in bovenge noemd café, waar werden aangetroffen de 35- jarige schilder J. B. en de 22-jarige chauffeur F. A. A. B. I. D. Tijdens 'dezen inval kwam nog binnen de 27-jarige koop man H. S., terwijl ver der nog in zijn woning werd aangehouden de 35-jarigen koopman p. B. Van beide diefstallen zijn dus alle ontvreemde goeeren teruggevonden. Een audei succes boekte de Haagsche politie op 12 November. De recherheur P. J. Kops keerde te middernacht van een onderzoek elders per auto naar het bureau terug, toen hij op de Bierkade een bakfiets zag waarbij zich eenige mannen bevonden. Gezien het late uur wilde de rechercheur een onderzoek instellen. Hij" riep de mannen aan, die daarop met achterla ting van de bakfiets de vlucht namen in de rich ting van de Wagestraat. De rechercheur zette een vervolging in, waarbij hij uit zijn revolver èenige schoten in de lucht loste. Op zijn geroep van houd de dieven werden de vluchtelingen tegengehouden door een Duitschen militair, die ze aan de politie overgaf. Het waren de 3 min derjarige jongens, nl. de 19-jarige A. V. V., bijgenaamd het „stekeltje", de 18-jarige auto- spuiter C. van de M. en de 16-jarige suikerwer ker J. W. J. De bakfiets bleek een groote partij vetten te bevatten, nl. driehonderd acht en tachtig halve pondspakken vet, 199 pondspak- ken vet, 2-8 halve pondspakken margarine en 17 pakken vet van 5 K.G. ieder. Deze partij bleek gestolen te zijn bij de N.V. Friesche Margarine- fabriek in deScheepmakersstraat. De bakfiets hadden zij voor de inbraak buitgemaakt op de theehandel van de erven van den Bergh in de onbeheerd stond. Bij het onderzoek bleek, dat zij voorts de da ders waren van den inbraak welke in den avond van 6 November in de koffiebranderij en thezhandel van de erven van den Bergh in de Jacobastraat. Hier hadden zij buitgemaakt 68 halve ponden koffie, 635 pakjes thee van 75 gram elk en 125 pakjes thee van een ons. Dit kwam aan het. licht doordat bij huiszoeking in de woning van v. d. M. een partij thee werd aangetroffen, die van deze inbraak afkomstig was. Een deel van de partij bleek verkocht te zijn aan den 24-jarigen zwager van v.d. M., den instrumentmaker E. de W., een goede bekende van de politie. Voorts bekende v. d. M., dat hij in den laat- sten tijd zich schuldig gemaakt had aan diefstal van acht heerenrijwielen, een bakfiets en een koffer. Naar deze laatste zaken stelt de politie thans een onderzoek in. PIJNEN VAN BRANDEND MAAGZUUR kunt ge blusschen met een paar Rennies. Deze heilzame wetenschappelijke samen gestelde Pastille geeft dadelijk verzachting. Ge kunt met Rennie zonder bezwaar weer alles eten, wat ge nu niet nemen durft, bevreesd als ge zijt voor die brandende pijnen na tafel 1.27 «n 0.41 Incl. verh, O.B.. bij «lie Apoth, «n Dreg (Adv. Ingez. Med.) Het A.N.P. meldt: Op verzoek van den commis saris-generaal voor Justitie en Openbare veilig heid, SS-brigadefuehrer Rauter, heeft de secre taris-generaal van het departement van Justitie aan de Procureurs-generaal, fungeerende direc teuren van politie, een aanwijzing gezonden, waar in wordt verzocht ertegen te waken, dat de Ne derlandsche vlag gebruikt wordt voor partij politieke doeleinden. In het bijzonder zal het verboden zijn de Ne derlandsche vlag van partijgebouwen te doen waaien. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. VERGADERING JONGE OUD-KATHOLIEKEN IN NEDERLAND. Zondagmiddag had in café-restaurant Brink- mann te Haarlem een vergadering plaats van den Bond van Vereenigingen van Jonge Oud-Katho lieken in Nederland, waartoe afgevaardigden en vele leden van alle aangesloten vereenigingen, vooral van IJmuiden en Haarlem, tegenwoordig waren. Vooraf was des morgens een kerkdienst bijge woond in de OK. kerk aan den Kinderhuissingel, welke dienst geleid werd door pastoor C. F. Nieu- wenhuyzen. De vergadering werd geopend met een welkomst woord van den voorzitter der Haarlemsche ver- eeniging Blaise Pascal, den heer G. Bollebakker. Pastoor J. A. J. van Zanten, van Egmond aan Zee, bondsvoorzitter, heette de vele aanwezigen welkom, onder wie vertegenwoordigers van den O.-K. Vrouwenbond en het O.-K. Vakverbond. Het verheugde hem dat zoovelen belangstelling voor het bondswerk toonden. Hij herdacht vervolgens de oorlogsdagen en hen die vielen. Inmiddels verscheen de Bisschop van Haarlem, mgr. H. T. J. van Vlijmen ter vergadering; hij werd hartelijk ontvangen. Goedgekeurd werden het jaarverslag en de re kening en verantwoording over 1939. Uitgebracht werd het verslag van de vertegen woordiging in het Oecumenisch Jeugd Comité door pastoor P. J. Jans (Amsterdam). Als nieuwe ver tegenwoordigers in dit comité werden benoemd de heeren H. J. W. Verhey (Rotterdam) en kapelaan A. C. van de Poll (IJmuiden). Mevr. A. Th. Jans—Hijzen (Amsterdam) bracht verslag uit van het Bondsreisbureau, waarin voor de volgende periode zitting zullen hebben kape laan A. Zwart (Egmond aan Zee), de heer J. Schenk (Den Helder) en mej. A. Bongers te Hil versum. Mgr. Van Vlijmen zei dat wil een doel bereikt worden, dit ten aanzien van de O.K. kerk in Ne derland slechts te verwezenlijken is, indien jong en oud in alles samenwerken. Hij bracht namens het Episcopaat dank voor den arbeid, door den Bond verricht. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat de bondssecretaris, pastoor P. J. Jans te Amsterdam werd benoemd tot bondsvoorzitter; in de beide andere vacatures werd voorzien door verkiezing van Mej. M. C. de Wilde te Gouda en pastoor E. Wijker te Krommenie. De begrooting voor 1941 werd goedgekeurd. Op een uitgeschreven prijsvraag voor een bonds- fietsvlag werd de prijs, bestaande uit een fraai boekwerk, toegekend voor het ontwerp van den heer W. Bollebakker te Haarlem. Na de rondvraag, waarbij aan de aftredende bondsbestuursleden voor hun arbeid werd dank gezegd, sloot pastoor J. A. J. van Zanten de bij eenkomst.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5