Flandin over het ontstaan van den oorlog. Frankrijk en de nieuwe orde in Europa. KORT NIEUWS. MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 TT "A A E E E M'S D" A G B E A S Het D.N.B. meldt uit Parijs: In Dijon zijn op 15 November ongeveer 50 hoofdredacteuren en politieke redacteuren van dagbladen uit ge heel Oost-Frankrijk bijeengekomen in een persconferentie, in het middelpunt waarvan een redevoering van den vroegeren Franschen minister-president, Flandin, stond. Flandin begon met de oorlogsookzaken van 1939 te bespreken. Daarbij zette hij het volgende uit een: De beslissende phase, het jaar 1936 met de 'bezetting en hermilitariseering van 'het Rijnland, zou een beslissenden keer in de Europeesche po litiek moeten brengen. Toen heeft de po litiek van de overwinnaars in den wereldoorlog gesteund op hun militaire macht, om het verdrag van Versailles door te zetten, waarbij Frankrijk de rol van den eersten gendarme van Europa speelde. Van dit tijdstip af zijn duistere krachten in de wereld in beweging gekomen om een oorlog in Europa te provoceeren, welke den vrijmetse laars en Joden de heerschappij mogelijk moest maken. Deze oorlog lag reeds in het voornemen ter gelegenheid van het Abessynische conflict, toen de Engelsche regeering door haar sanctie- politiek streefde naar het uitbreken van het con flict in de Middellandsche Zee. Wel was Engeland toen slechts gewapend voor een oorlog tegen Ita lië, maar niet tegen Duitschland. „Dit", aldus Flandin, „werd mij formeel in Londen in Maart 1936 verzekerd". In aansluiting hierop gaf Flandin een beschrij ving van zijn streven om een basis voor samen werking met Duitschland en Italië te vinden. Hij ging als volgt voort: „Intusschen meenden ver scheidene imperialisten in Londen dat een staken van de Fransch-Italiaansche rivaliteit in de Mid dellandsche Zee Engeland zou berooven van zijn scheidsrechtersrol in deze ruimte en dat het sta ken van de Duitsch-Fransche rivaliteit op het vasteland den Britsehen invloed zou verminderen. Dat moest inderdaad gevaarlijk lijken voor de heerschappij van een zekere internationale pluto cratie. De reactie der onderaardsche krachten bracht Frankrijk de vorming van het. Volksfront met de regeeringen van Chautemps, Blum en Da- ladier, die in volkomen overeenstemming met de Londensche regeering steeds slechts werkte aan een Europeesche ontwikkeling, die tot den oorlog moest leiden. Diplomatiek werd in denzelfden tijd het net van verplichtingen in het leven geroepen, waaruit men zich te gegevener tijd onmogelijk kon los maken. Van dit gezichtspunt kon men vooral de mondelinge toezegging van den heer Delbos in het licht stellen, die in den zomer van 1937 de ver plichtingen van Frankrijk jegens Tsjecho Slowa kije uitbreidde. De aansluiting van Oostenrijk werd in Maart 1938 voltrokken en wel op het oogenblik, dat Rey- naud de vertegenwoordigers van de communis tische partij trachtte te bewegen deel te gaan nemen aan de regeering, ten einde daardoor een nationale eenheid voor den oorlog in het leven te roepen. Ik verhinderde deze manoeuvre en daarmede ook het conflict in September 1938. De conferentie van Miinchen wekte weer groote ver wachtingen. Ik ben er van overtuigd dat wanneer men op dat oogenblik in plaats van de verzekerin gen en aanbiedingen van Hitler van de hand te wijzen onderhandelingen zou hebben geopend, een nieuw tijdvak van vrede in Europa zou heb ben kunnen beginnen. Alle naar den oorlog drij vende krachten echter vereenigden zich in Enge land en Frankrijk om onderhandelingen te ver hinderen. Dat was de tijd van de valsche berich ten, van de onwaarschijnlijkste geruchten, zooals over een legendarische revolutie in het binnen land van Duitschland, welke gezien de energieke houding van Engeland en Frankrijk, een ineen-' storting als gevolg zou moeten hebben. De nieuws- bureaux, bijna de geheele pers en de particuliere omroep in Frankrijk, werden toentertijd be- heerscht door een Joodsch consortium, terwijl dank zij de drie jaar Volksfrontregeering de be langrijkste commandoposten in den staat in han den waren gekomen van creaturen der vrijmetse laars. Het was verboden te spreken over vrede en zij, die het desondanks aandurfden, werden ge arresteerd. Tenslotte werd de oorlog verklaard op een leugen van Daladier, die de verzekering had gegeven dat de legercredieten, die van de Kamer werden geeischt, niet beteekenden, dat de regee- ring een recht om oorlog te voeren kreeg." HET AANBOD VAN DEN FüHRER IN OCTOBER 1939. Ten aanzien van het vredesaanbod van den Führer in begin October 1939 herinnerde Flandin er aan dat Daladier als voorwendsel voor zijn weigering genoemd had dat het onmogelijk was geloof te slaan aan Hitler's woorden. „Welnu, wat hebben wij thans anders, behalve het woord van Hitier?" aldus spreker. „Niemand kan zich in beelden dat Europa na dezen oorlog weer terug zal keeren naar den status van 1919. Hoe wij onze toekomst ook mogen denken, wij moeten medewerken aan het nieuwe Europa, want dit nieuwe Europa is geen politieke hervorming, maar een sociale revolutie. Den Europa door Lon den opgedrongen gouden standaard heeft slechts ten voordeel gestrekt aan een laag speculanten en de arbeidende massa's beroofd van de opbrengst van hun werk. De verhooging van de prijzen en loonen was slechts een illusie voor den boer en den arbeider, wier winst, wanneer die aanwezig was. als sneeuw in de zon wegsmolt. Wanneer thans het vluchtende en zwervende goud ophoudt, de maat te vormen van de salarieering, wie zal daarover klagen, uitgezonderd eenige beursspecu lanten?" Aan het slot van zijn uiteenzettingen verklaar de Flandin: „Een nieuwe orde wordt in Europa ge boren. Wij zouden een groote fout begaan, wan neer wij daaraan niet deelnamen. De overwinnaar heeft door zijn uitnoodiging tot samenwerking tusschen beide volken bewezen, dat hij de presta ties en het geestelijk gelaat van Frankrijk kent en ze wil behouden voor het nieuwe Europa". De uiteenzettingen van Flandin werden met grooten bijval ontvangen. De vergadering richtte een telegram aan maarschalk Pétain, waarin „directeuren, hoofdredacteuren en redacteuren uit veertien departementen de verzekering geven van huh medewerking voor de vernieuwing van het land en zijn intrede in de groote Europeesche familie". Duitsch legerbericht van Zaterdag: Bommen op strategische doelen te Londen. Boodschap van Hitier aan liet Japansche volk. Bij het 2600-jarig bestaan. Het D.N.B. meldt: Ter gelegenheid van het 2600-jarig bestaan van het Japansche keizerlijke huis heeft de Führer de- Volgende boodschap tot het Japansche volk gericht: „Bij het 2600-jarige, onafgebroken bestaan van het Keizerlijke Huis doe ik het bevriende Japan den groet van Duitschland toekomen. Met het Duit- sche volle gedenk ik in bewondering, wat in dien langen tijd aan den opbouw van het Japansche rijk gepresteerd is. Met trots mag het Japansche volle zich herinneren dat geen vijand ooit als heer zijn eilanden heeft kunnen betreden en dat juist daar door zijn ras duizenden jaren lang zuiver is ge bleven. Met voldoening kan Japan constateeren dat. zijn invloed in het Oost-Aziatische gebied en in de wereld voortdurend is gegroeid en dat het er thans, als leidende mogendheid in Oost-Azië, aanspraak op kan maken, tezamen met de leidende mogendheden in andere deelen der aarde een betere en rechtvaar diger wereld tot stand te brengen. Ik doe' dan ook niet oprechte vreugde het verbonden 'Japansche volk mijn gelukwenschen toekomen. Japan, dat met liet Duitsche en het Italiaansche volk een harden strijd voor zijn levensrechten voert, zal, puttend uit zijn heldhaftige traditie, het doel bereiken, dat het lot. heeft .gesteld: een gelukkigen vrede in een beveiligd levensgebied". Convooi ten westen van Ierland aangevallen. BERLIJN, 16 Nov. (DNB) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op 15 November en in den nacht van 15 op 16 November hebben onze gevechtsvliegers de vergel- dingsaanvallen op Londen voortgezet en talrijke treffers geplaatst, in het bijzonder op verkeersin- stellaties, de Victoriadocks en andere strategische doelen. Ook andere plaatsen in Zuid- en Midden- Engeland werden gebombardeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voorgezet. Een Duitsch bombardementsvlieg tuig met grooten actieradius viel 700 kilometer ten westen van Ierland een groot convooi aan. In weer wil van het heftige afweervuur der begeleidende torpedoboot jagers werden een vrachtschip van 9300 ton en een van 16.000 ton in brand gebombar deerd. Zij bleven met slagzij liggen. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vlieg tuigen vooral Hamburg aangevallen. De schade staat in geen verhouding tot het aantal aanvallende toestellen en kon in de meeste gevallen snel her steld worden. Het kantoorgebouw van een scheeps werf werd beschadigd. Een graansilo geraakte in brand, doch de vlammen konden onmiddellijk ge- bluscht worden. Ook werd weer een ziekenhuis aangevallen. Op andere plaatsen, die gebomb: deerd werden, is de schade eveneens gering. Er zijn eenige dooden en gewonden. In den loop van den dag hebben Duitsche jagers zeven vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het luchtdoelgeschut vijf Britsche vliegtuigen neer gehaald. Het marinegeschut had in den voorgaan- den nacht een toestel neergeschoten. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Het jachteskader „Freiherr von Richthofen" heeft onder aanvoering van majoor Wieck zijn 500ste overwinning be haald". De verwoestingen te Coventry. De Stockholmsche bladen, zoo meldt het D. N. B. gewagen in hun eigen berichten uil Londen van de vernietigende kracht van de Duitsche vergeldings- aanvallen op het belangrijke centrum der Britsche oorlogsindustrie van Coventry. „Dagens Nyheter" meldt dat de Duitsche vlie gers iedere drie minuten kwamen opzetten om de industriestad aan te vallen, Van het centrum dei- stad zijn nog slechts puinhoopen over. De stad maakt den indruk, alsof er een aardbeving heeft gewoed. De aanval was de hevigste sedert den in September ondernomen aanval op de havenwerken van de Britsche hoofdstad. De aanvallen gingen gepaard met een onbeschrijfelijk lawaai. Na de ge weldige branden, die overal in de stad waren uit gebroken, stegen boven de stad donkere rookwol ken op. De lucht was bezaaid met vliegtuigen, die door het schijnsel der branden werden geleid. Het groote aantal slachtoffers zou hierdoor te verkla ren zijn, dat het vuur de bewoners der huizen de straat op dreef. „Svenska Dagbladet" schrijft dat de luchtver dediging van Coventry blijkbaar volkomen was overrompeld. De waakzaamheid van de luchtaf weer is door de voortduvende Duitsche aanvallen verslapt, of wel alleen op de hoofdstad des lands geconcentreerd. De Duitschers hebben hun aanvallen met groot succes ondernomen en zich in duikvlucht op hun doelen geworpen. De schade aan de ooi'logsindus- trie te Coventry wordt ook in het bericht van „Svenska Dagbladet" als vooralsnog onoverzien baar gekenmei-kt. „Stockholm Tidningen" merkt op dat de Engel sche luchtafweer tegenover de kracht der Duitsche aanvallen volkomen machteloos staat." Een correspondent van de Engelsche radio, die een bezoek heeft gebracht aan Coventry, heeft me degedeeld dat de schade in deze plaats werkelijk niet meer valt te overdrijven. Eenzaam en verlaten is hij vele kilometers lang daar, waar vroeger stra ten en wegen waren, met zijn auto langs bomtrech- ters en grtjote hoopen glas gereden. Coventry, de eens „zoo 'groote industriestad" is thans een een zame en verlaten plaats. In de groote eenzaamheid ontmoette hij tenslotte een jongen man. Zij hadden beiden dorst. Pas na lang zoeken vonden zij nog een gespaard gebleven café, waarin men hun no; een glas bier kon verschaffen. Talrijke bewoners van Coventry hebben de stad reeds verlaten. Het gebrek aan rijdende keukens is groot. De Engelsche aanval op Hamburg. Naar thans blijkens een D. N. B. bericht bekend wordt, zijn bij den luchtaanval van de Royal Air- force op Hamburg in den nacht van Vrijdag op Za terdag twee bekende ziekenhuizen, twee hospitalen, een kerk, zes scholen en een groot aantal woonhui zen, die in duidelijk te onderkennen woonwijken lagen door Engelsche bommen getroffen. Behalve de hospitalen, die voorzien waren van het Roode Kruisteeken, zijn geen militaire gebouwen ge troffen. De Engelschen gooiden een groot aantal licht- fakkels uit en de nacht was zoo helder dat zij zon der eenigen twijfel de woonwijken, ziekenhuizen kerken en scholen met opzet troffen. Op een groot ziekenhuis werden vijftig brandbommen geworpen Deze bommen troffen de afdeelingen, waarin vrou wen en kinderen ondergebracht zijn. Een kerk werd door twee dynamietbemmen beschadigd. Zes scho len, die als middelpunt van woonwijken te herken- ren waren, werden door dynamiet- en brandbommen deels zwaar, deels licht beschadigd. Vele woonhui zen liepen lichte schade op, terwijl enkele huizen totaal vernie l' werden. Duitsch legerbericht van Zondag Luchtmacht valt Londen en Zuid-Engelsche steden aan BERLIJN, 17 November (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Bij de vergeldingsaanvallen op Londen in den nacht van 15 op 16 November werden, naar eerst thans wordt gemeld, treffers geplaatst op de Wa- tlerloobridge station in Paddin&ton. op een gasfabriek in de buurt van de Commercial docks. Bij deze gasfabriek konden branden worden waarge nomen. In verschillende steden van Zuid-Engeland, zooals Portsmouth en Southampton, werden voor den oorlog belangrijke doelen zwaar getroffen. Op 16 November werden de aanvallen op Londen voort gezet en verschillende plaatsen aan de Zuid-Oost kust van Engeland met bommen bestookt. In den loop van den dag vielen Duitsche gevechtsvliegtui gen opnieuw talrijke scheepsdoelen aan. Hierbij werd een koopvaardijschip van ongeveer 8000 b.r.t. en een vrachtschip van 2000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Twee andere vrachtschepen werden zwaar beschadigd. Het mijnenlegggen in Britsche havens werden voortgezet. Op 16 November des morgens werd in het Kanaal een slechts gedurende een kort oogenblik zichtbaar Engelsch convooi door een batterij van het leger doeltreffend beschoten. De Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 16 op 17 November naar Duitschland vlogen, deden voornamelijk aanvallen op Hamburg, Bremen en Kiel. Aan voor den oorlog belangrijke objecten werd slechts geringe schade aangebracht. Een brandbom viel in een droogdok. De bom kon echter onmiddellijk gebluscht worden. Een hospitaal werd aangevallen doch de talrijke neergeworpen bom men vielen in den tuin zonder schade aan te richten. Andere aanvallen waren gericht op woonwijken en kolonies. Er ontstonden verscheidene branden, die echter snel gebluscht konden worden. Een groot gedeelte van de bommen viel in de Elbe en op het open veld. Viertien dooden en verscheidene gewon den zijn te betreuren. In den nacht van 15 op 16 November werd aan de Noord-Fransche kust een vijandelijk vliegtuig door de artillerie van de marine en in den nacht van 16 op 17 November een ander vliegtuig bij Ham burg door de luchtdoelaftillerie en een derde vlieg tuig door nachtjagers neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist". Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Optreden der luchtmacht in Griekenland. Italiaansche duikboot brengt een torpedoboot jager tot zinken. ERGENS IN ITALIë, 16 Nov. (Stefani). Het 162ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front was gisteren aan weerszijden actie van artillerie en infanterie- detachementen waar te nemen. De met onze troe pen samenwerkende luchtmacht bombardeerde vijandelijke troepen en concentraties, het vlieg veld te Larissa, waar twee Blenheimtoestellen op den grond werden vernietigd en andere bescha digd, en de Grieksche vlootbasis Navarino. In Noord-Afrika heeft een onzer luchtformaties de militaire installaties en het vliegveld van Mersa Matroeh met machinegeweervuur bestookt. Tij dens luchtgevechten werden negen vijandelijke vliegtuigen van verschillend type neergeschoten. Brandend vielen zij omlaag. Andere vliegtuigen hebben opnieuw de vloot- bases te Alexandrië, het station te Mersa Matroeh Maaten Bagoesj en een spoorweg gebombardeerd, waarbij branden uitbraken. Al onze vliegtuigen keerden terug. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Sidi el Barraru, Solloem en Bardia bir Sofali zon der slachtoffers te maken of schade te veroor zaken. Onze Roode-Kruisvliegtuigen, die de in ternationale kenteekenen droegen, werden door vijandelijke jagers aangevallen, terwijl zij ter hoogte van Sidi el Barraui hun taak volbrachten. Eén er van werd tot zinken gebracht, de beman ning werd gered. Op den Atlantischen Oceaan heeft een onzer duikbooten een vijandelijken torpedoboot jager tot zinken gebracht. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vijande lijke artilleriestellingen ten Westen van Gallabat gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Kassala en Assab zonder resultaten te bereiken, en op Diredawa en Djavello, waar ge ringe schade werd veroorzaakt en geen slacht offers te betreuren zijn. In den afgeloopen nacht heeft de vijand met talrijke vliegtuigen een aanval op Brindisi gedaan. Door een snel en doeltreffend afweervuur werd verhinderd dat bommen op de stad werden ge worpen. Verscheidene bommen vielen in zee of in het open veld. Daarbij ontstonden kleine branden, die onmiddellijk bedwongen werden, terwijl een huis vernield werd. Een vijandelijk vliegtuig is waarschijnlijk neergeschoten, twee andere werden door het afweervuur getroffen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren". Italiaansch legerbericht van Zondag Aanvallen en tegenaanvallen in Griekenland. Spoorwegen en militaire stellingen bestookt. Haveninstallaties op Kreta en te Alexandrië bestookt. ERGENS IN ITALIë. 17 Nov. (Stefani). Het 163e weennachtbericht van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front werden gisteren aanvallen en tegenaanvallen ondernomen, die vooral in den sector van het negende leger verbitterd waren. Onze luchtmacht, in nauvfe samenwerking met de troepen, bombardeerde spoorwegen, artillerie- en vijandelijke stellin gen, waardoor branden en ontploffingen ont stonden en de verbindingen werden verbro ken. Ook troepenconcentraties werden be stookt. Een van onze vliegtuigen is niet terug gekeerd. Onze vliegtuigformaties bombardeerden haveninstallaties van Soeda (Kreta) en de haven van Alexandrië. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht de vijandelijke vliegtuigbases van El Daba en Maaten Bagoesh, waar een geweldige brand ont stond, alsmede de installaties van Mersa Matroeh en den spoorweg tusschen deze laatste plaats en Bir Amasin. Een rijdende goederentrein, bestaande uit dertig wagons, werd door bommen en mitrail- leurvuur getroffen en geraakte in brand. Te Alam en Islagoeiya, veertig kilometer ten Zuiden van Sidi el Barani, werden tentenkampen en een dertig mechanische voertuigen in duikvlucht met mitrailleurs beschoten en met bommen van klein kaliber bestookt, waardoor zeer ernstige schade werd aangericht en branden ontstonden. Vijan delijke vliegtuigen, die snel en nauwkeurig door onze luchtverdediging werden ontvangen, wierpen lukraak bommen op Solloem. Bardia, Derna, Bom- ba en Benghazi, waardoor in totaal twee perso nen werden gewond, doch geen schade werd aan gericht. Een vijandelijk vliegtuig van het type Lysander werd door onze jagers in brand gescho ten. Een van onze jagers ging bij een duikvlucht verloren, doordat het toestel den grond raakte. In Italiaansch Oost-Afrika bombardeerde een van onze vliegtuigformaties de haveninstallaties van Port Soedan, waarbij zij werd aangevallen door een groep vijandelijke jagers. De formatie Italiaansche vliegtuigen wist een vliegtuig van het type Gloster neer te schieten. Door de vijandelijke vluchten boven Decamere en Massaoea vielen geen slachtoffers en werd geen schade aangericht. Te Massaoea werd een vijandelijk vliegtuig neergehaald. De vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Bari. waardoor twee personen werden gewond en onbeteekenende schade werd aangericht. Ook op Monopoli werden bommen geworpen, waardoor een persoon werd gedood en enkele woonhuizen werden vernield." Mutaties bij het Engelscne luclitwapen. Nieuwe opperbevelhebber der aanvals- luchtstrijdkrachten. Reuter meldt dat het Britsche ministerie van luchtvaart wijziging gebracht heeft in de bezetting van belangrijke functies bij de luchtstrijdkrachten. Zoo is de vice-maarschalk der luchtstrijdkrachten, Douglas, benoemd tot opperbevelhebber der aan- valsluchtstrijdkrachten. In de naaste toekomst zal hij den maarschalk der luchtstrijdkrachten, Dowding, vervangen. Maarschalk Dowding wordt bij het ministerie voor vliegtuigproductie gedeta cheerd en zal bijzondere functies in de V.S. ver krijgen. De vice-maarschalk der luchtstrijdkrachten Harris, is benoemd tot plaatsvervangend chef van den generalen staf der luchtstrijdkrachten en zal dus Douglas vervangen. De vice-maarschalk der luchtstrijdkrachten, Boyd, is benoemd tot plaats vervangend opperbevelhebber der luchtstrijd krachten in het midden oosten. De voorzitter van de begrootingscommissic van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, Taylor, heeft, naar het D.N.B. meldt, verklaard dat de staatsuitgaven in het volgende jaar het huidige recordbedrag van 17 milliard nog zullen overtref fen, indien de oorlog in Europa voortduurt. Uit Woodbridge, (New Jersey), meldt het D. N. B.: Een ambtenaar, die beweerd heeft dat de onlangs gemelde ontploffing in Woodbridge te wij ten was aan sabotage is intusschen van zijn functie ontheven, „wegens het afleggen van verklaringen, waartoe hij niet bevoegd was". De Zwitsersche Bondsraad heeft, naar het D, N. B. verneemt, een besluit uitgevaardigd over vervolging van verspreiders van geruchten en schending van den plicht tot .geheimhouding op het gebied van de oorlogseconomie. Wie deze bepa lingen overtreedt, stelt zich bloot aan een boete van ten hoogste fr 30.000 of gevangenisstraf van maximaal een jaar. De woordvoerder van het Londensche mini sterie van voorlichting heeft op een desbetreffende vraag van de buitenlandschc- pers medegedeeld, dat in de laatste acht weken in totaal 3.6 millioen per sonen uit Londen, dus meer dan vijftig procent van de bevolking, is geevaeueerd, waaronder onge veer 309.000 kinderen (D.N.B.) Domei deelt mede dat de Japansche strijd krachten operaties ingezet hebben tegen 20.000 man Chineesche communistische troepen in de grens streek tusscchen Sjansi, Tsjahar en Hopeh. De ope raties begonnen 10 November. Thans zijn posities ingenomen, die den Japanners in staat stellen de Chineezen te omsingelen. Bij beschikking van den Franschen minister van onderwijs zijn de rector van de Parijsche uni versiteit, Roussi, en de secretaris-generaal van de Academie, Guyot, van hun functie ontheven. Roussi was, naar het D.N.B. mededeelt, een bekend lid der vrijmetselarij. Hij wordt opgevolgd door Jerömé Carcopino, tot dusverre rector van de technische hoogeschool. Generaal Laure is, naar uit Vichy wordt gemeld, benoemd tot secretaris-generaal van het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain. Generaal Laure volgt generaal Brévard op. Deze is benoemd tot grootkanselier van het Legioen van Eer. Volgens een Reuterbericht uit Ahmedabad is de voorzitter van de parlementaire fractie van het Pan-Indische congres, Vallasjai Patel, gearresteerd op grond van de defensiewet. Te Londen werd, naar Reuter mededeelt, het volgende communiqué over de scheepsver- liezen der zeestrijdkrachten van de „Vrije Fran schen" uitgegeven: De opperbevelhebber der zeestrijdkrachten van de „Vrije Franschen" moet tot zijn leedwezen mededeelen dat het patrouillevaartuig „Le Poulmlc" door optreden van den vijand verloren is gegaan. Volgens een bericht van de „New-York Times" uit Montevideo is de Argentijnsche re geering voornemens zich tegen het oprichten van lucht- en vlootbases aan de kust van Uru guay te verzetten, daar deze den toegang tot de Rio de la Plata beheerschen zouden, welke door Argentinië als een 'deel van de territoriale wa teren beschouwd wordt. (Tass.) De Britsche autoriteiten in Indië hebben volgens een Domeibericht uit Bangkok een algeheel verbod van goederen naar Fransch- Indochina uitgevaardigd. In scheepvaartkringen te New-York is bekend geworden dat het Canadeesche vrachtschip „Beaverford" (10942, toni waar schijnlijk bij een aanval op een Britsch con vooi gezonken is (D.N.B.) RACHELE MUSSOLINI ONDERSCHEIDEN. Stefani meldt: Rachele Mussolini, de echtge- noote van den Duce( is Zondag onderschei den met de zilveren medaille voor burgermoed. Deze decoratie is haar toegekend voor het élan en de energie, waarmee zij in het voorjaar 1939 leiding gaf en deelnam aan de hulpactie voor de bevolking der provincies Orli en Ravege, die zwaar getroffen was door overstrooming en noodweer. De prefect van de stad speldde me vrouw Mussolini namens den onderstaatsse cretaris van binnenlandsche zaken de medaille op de borst, waarbij de bevolking overtuigende blijken van haar genegenheid gaf. Een ongedachte houtvoorraad leverde de storm op, die over Brabant woedde. Met een kolossale vracht brandhout od wee naar huis. (Foto Het Zuiden.) Portretten van Rembrandt in het water geworpen? Uit Parijs verneemt het D.N.B.: Bij het uitbreken van den oorlog werden vele kunstvoorwerpen van het Museum te Laon, waaronder enkele portretten van Rembrandt, uit 't museum en naar de woning van den direc teur van 't museum overgébracht.De directeur van het museum is intusschen gestorven. Toen men onlangs nasporingen verrichtte naar de kunst voorwerpen, was een gedeelte verdwenen, waar onder portretten van Rembrandt, teekeningen van Fragonard, prachtige ivoren voorwerpen, waardevol vaatwerk en bronzen voorwerpen. De politie heeft een vrouw, die na den dood van den museumdirecteur verlof had gekregen om in het huis te gaan wonen, verhoord. Uit dit onder zoek is gebleken dat de vrouw een gedeelte van deze waardevolle museumvoorwerpen in een ka naal heeft geworpen Men vreest, naar de „Ma- tin" meldt, dat zich hieronder ook enkele por tretten van Rembrandt en teekeningen van Fragonard bevinden. De vrouw en twee andere personen zijn gearresteerd. De „Lange Jan" van Weert is van zijn bovenstuk beroofd. De storm heeft een gedeelte van het bouwwerk weggevaagd en groote verwoestingen aangericht. (Foto Het Zuiden.) A: OT PROCRAMMA DINSDAG 19 NOVEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Nedorlandscli programma KKO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.15 Musiquette. n.oo Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 KRO- Melodislen cn solist. 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. ï.oo Gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkost. Voor de vrouw. 3.00 Pianovoordracht. 3.20—3.40 Gra mofoonmuzielc. 4.00 Gramofoonmuziek. <.15 Zang met pianobegeleiding. 4.30—4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cyclus „Portretten van Nederlandsche inusicl". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A N. P. 5.30 KRO-orkest. 6,00 KRO-Medolisten en solist. 6.45 „Aan de eenzamen", lezing. 7 00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. p., gramofoonmuziek. 9.00 Concert (opn 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pianovoordracht. 11.00 Huishoudelijke wen ken. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 „Uw Jiond en de mijne", causerie. 1.05 Omroeporkest. 2.00—2.15 Cyclus ..Ir» de schijnwerper". 3.00 „Wees zuinig met uw brandstof", causerie. 3.15 AVRO-Amusementsorkest, planosoll en gra mofoonmuziek. 4.30 Pianovoordraeht. 5.00 VPRO: Jeugd uitzending. 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten A. N. P. 5.30 Amabiie-sextet. 6.15 Vo.caal concert met planobegeleiding en toelichting. G.«5 „Aan de een zamen", lezing, 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuws berichten A. N. P., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten. Engelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 9,00—9.15 Berichten. Duitsch. 11.30—11.45 Berichten, Engelsch. 12.00—12.15 Berichten 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgel spel. 1.30 Berichten, Engelsch. 1.45 Gramofoonmuziek. 2 00 —2.15 Berichten, Duitsch. 2.30 Berichten, Engelsch. 2.43 Verkorte opera „Lohengrin" (gr.p).). 3.30 Berichten, Engelsch, 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. p. 5.30 RVU: Cyclus „Hoofdstukken uit de geschiedenis van den lach". 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.4» Gramofoonmuziek. 7.06-7.15 Vragen van den da;: en nieuwsberichten A. N. P., Bluitinjj.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9