Haarlem's Dagblad De Snelle Eeuw. Verkeerszonden. Hitier ontvangt Ciano en Suner. Koning Boris bij Hitier. Port Centil gevallen. Rede van Mussolini. Acühelea enz. 58e JAARGANG No. 17615 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- ditgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dins3a« 19 November 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er ligt een snelle eeuw achter ons die begon met de opening van de eerste spoorlijn in Nederland, het eerst zoo goedige lijntje AmsterdamHaarlem en zich voortzette in een ontwikkeling die veel be schreven is en die ik hier niet nog eens behoef te herhalen. Luc. Willink heeft aan het eeuwfeest van de snelheid een beschouwing gewijd in het Haagsoh Maandblad, waarin hij aan merkwaardige feiten herinnert en levendige commentaren ten beste geeft. Zoo merkt hij op dat de menschen, die pro test aanteekenden tegen den aanleg van een ijzeren spoorweg en tegen snelheden, gelegen tusschen 25 en 35 K.M. per uur, volmaakt te goeder trouw wa ren en zelf ernstig geloofden in de hersenziekten, den ademnood en 's lands reddeloozen ondergang, dien zij zoo stellig voorspelden. Ons lijkt dat be lachelijk. In werkelijkheid, zegt Willink, hadden deze menschen alleen nog maar de snelheid niet ontdekt en huiverden zij voor wat zij als een on heil zagen naderen. Anderzijds waren er „de brave Biedermeyers", die tot in hun ziel overtuigd waren van het nut en de deugden van den spoorweg en de telegraaf als blijken van vooruitgang. Maar veel tijdgenooten noemden den spoortrein „louter zinnelijk genot", de rails „een plezierweg" en het geheel „een pest". En deze strijd is blijven voortduren tot den huldi gen dag. „Nog immer vinden wij zeer welbespraak te lieden, die met een vloed van argumenten de snelheid aanprijzen als een van de schoonste zege ningen der beschaving. Nog immer vinden wij him antipoden, die weten te bewijzen dat de mensch- heid rampzalig is geworden sinds zij de snelheid leerde kennen". De schrijver erkent overigens de snelheid als een onontkoombaar verschijnsel des levens en knoopt daar verdere beschouwing aan vast: „Maarzalig, of rampzalig makend, d'e meiheid heeft zich met ons leven saamgevlochten en zij is daarvan niet meer te scheiden. Zij regeert den aanleg der wegen, den bouw der steden, dein opzet der zaken en zelfs beheerscht zij veelal het volmaakt overbodige. Immers: er is thans een ge neratie opgegroeid, die eerlijk en argeloos meent, niet meer te kunnen schrijven, maar steeds te móe ten telefoneeren, die denkt, dat wanneer een auto honderdveertig kilometer per uyr kan rijden, hij dit ook onvermijdelijk bij voortduring doen móét. Zij is er heel den dag en heel haar leven op uit, staak de maximumsnelheid te behalen, zonder dien overeenkomstig gehaast te zijn. Zij laat een auto voorrijden, blijft zich zitten vervelen, tot de tijd verstreken is, waarbinnen een. rit rustig zou kun nen worden volbracht en haalt dan de verloren schade in zonder ,het minste besef van dwaasheid. Want het exces der snelheid zit haar in het bloed. Het excesen wij zijn bij de be- en veroor deel in.g van de feiten maar al te zeer geneigd, het exces als maatstaf aan te leggen. De consequenties van de toepassing dér snelheid, de eeuwige auto- ongelukken en, zoo men wil, ook de bloedbaden der onbewaakte overwegen mogen niet worden verward met die snelheid zelf. Met dat al zijn zij evenzeer een geesel des tijds als de pokken, of de zuigelin gensterfte, of de hondsdolheid het vroeger zijn ge weest. Wij hebben onze eigen snelheid maar zeer betrekkelijk in de hand". Dan. weidt hij uit over de snelheid als een zin genot en narcoticum, haar vergelijkend met'opium en alcohol, waarmee zij een bevrijdend geluksge voel gemeen heeft. Zij kent haar extases. De do seering is voor verschillende menschen verschil lend, maar het geluksgevoel is geen inbeelding. Zijn slotsom is dat het avontuur der snelheid zijn einde bij lange na nog niet bereikt heeft, dat de bliksemsnelle verplaatsing over aanzienlijke af standen zich nog steeds in het midden van haar ontwikkeling bevindt. „Waar gaat de snelheid met ons heen? Is dat alles slechts een aanloop om bui ten de ons gestelde grenzen te kunnen komen? En moest daartoe dat knusse treintje van Amsterdam naar Haarlem puffen?" Met dien aanloop om buiten de ons gestelde grenzen te komen bedoelt Willink hetgeen hij aan duidt als „de illusie van het interplanetaire ver keer". Dat is inderdaad nog steeds een illusie. Moeten wij er naar verlangen dat die ooit verwe zenlijkt zou worden? Zij zal in ieder geval een zoo sterke aantrekkingskracht voor alle eenigszins avontuurlijk-aangelegde naturen behouden, dat het streven naar steeds hooger en steeds verder zeker zijn voortzetting zal blijven vinden. Al zal zich dat dan bepalen tot een kleine groep pioniers, wier ge- dachtenvlucht verder reikt dan vliegen in de stra tosfeer en wier verdere wonderlijke experimenten en waaghalzerijen door d'e groote menigte slechts zullen worden aangegaapt en bewonderd.van wege hun moed en niet minder vanwege de sen satie. Als er eenmaal vrede is zullen wij er spoedig genoeg van hooren. Want de ervaringen van 1919 hebben indertijd al geleerd dat ex-oorlogsvliegers zich niet zoo ineens in een kalmen, regelmatï- gen gang van zaken kunnen schikken en dat velen hunner juist vlak na den strijd geneigd' zijn, het levensgevaar te blijven zoeken. Wat betreft de snelheid als narcoticum en de vergelijking met opium en alcohol sta ik een beetje twijfelend tegenover Willinks betoog. Zijn dit ver gelijkbare grootheden? Het is zeker dat het narcoti cum der snelheid, als het zoo genoemd mag worden, vele jonge menschen bedwelmt maar op ouderen veel minder uitwerking heeft en zelfs dikwijls hee- lemaal geen „geluksroes" maar afkeer en angst be werkt. Er zijn niet zooveel menschen die graag bo ven de 100 K.M. in een auto willen rijden. En er is een ander verschijnsel in dezen tijd, dat ons aller aandacht trekt. Dat is dat de menschen, die geen rijvergunning voor hun auto's hebben, de overgroote meerderheid der autobezitters dus, wier snelheid- op-den-weg teruggeloopen is tot een fietsgangetje, dat zoowat d'e helft uitmaakt van die van het goe dige eerste treintje, het verlies heelemaal niet schij nen te betreuren. Ik heb nog geen hunner ontmoet (Het toezicht op het. rijwielverkeer is met het oog op de vele overtre dingen der verkeersreglementen op nieuw verscherpt.) Waarde fietsers, fietseressen, Is 't nou heusch zoo'n moeilijkheid, Acht te geven op de lessen: Hoe men goed de fiets berijdt? Och, dit geldt niet voor u allen. Want de meesten weten 't wel, Maar in talrijke gevallen Gaat het verre van model. Wat elk fietser goed moet weten, Dat zijn enkle dingen slechts. Die niet moeilijk mogen heeten: Wat is links en wat is rechts. Dan, hoe je tot twee moet tellen, Dat is ook nog wel te doen, En-, om nog een vraag te stellen, Wat is rood en wat is groen? Als j' examen af moest leggen, Vroeg men nog: wie gaat er voor? Weet je dat ook goed te zeggen, Nou, dan ben j' er glansrijk door. Waarlijk, deze simple lessen Zijn door ieder wel geleerd, En toch fietsers, fietseressen Wordt er veel verkeerd'verkeerd. Tja, de theorie is prachtig, Die heeft ieder in z'n macht, Maar zij, eiglijk kinderachtig, Wordt niet in practijk gebracht. Wil men soms ten antwoord geven: Buiten voel ik. me zoo vrij. Daarom kan men nog niet leven In verkeersvrijbuiterij Het lijkt dwaas het uit te leggen, Maar hier komt het toch op neer, 't Fietsverkeer om 't zoo te zeggen Is geen bandeloos verkeer. P. GASUS. niet. Het fietsen, dat de voldoening en de gezond heid van eigen lichamelijke inspanning verwekt, bevalt ons eigenlijk uitstekend; dikwijls beter dan het leunen in zachte kussens achter een motor die het werk voor ons deed. Verlangen wij vaak naar de snelheid? Ik heb het nog niemand hooren zeg gen en ik heb er zélf geen verlangen naar. Wij leggen veel minder lange afstanden af, maar we 2len zooveel meer dan vroeger! En dat het verlan gen naar de snelheid ontbreekt bewijst dan toch wel dat wij er geenszins' aan verslaafd waren Wij kunnen ook heel wel zonder en vinden het eigenlijk zelfs wel aardig, nu weer eens wat anders te beleven. Hetgeen mij doet vermoeden dat de snelheid veeleer mode dan narcoticum was. En de vraag doet rijzen: zou de neiging tot autorijden na den oorlog niet in veel geringer mate aanwezig blijken dan zij ervoor Was? Ik laat nu de financieele overweging buiten beschouwing. Deze overpeinzing zij u hierbij ter eigen bespie geling en wellicht bespreking aangeboden. Met de bijvoeging: zijn niet alle menschen, die weelde hebben moeten prijsgeven, daar nu niet volkomen berustend inen sommigen hunner er zelfs nogal mee ingenomen? Het lijkt wonderlijk maar het schijnt wel zoo te wezen. R. P. VERDERE BEPERKING VAN HET BENZINE- GEBRUIK IN ITAIë. ROME (E.P.E.) In Italië zijn nieuwe maatregelen afgekondigd ten aanzien van de beperking van het benzineverbruik. Het rijden gedurende den nacht en op Zondag is geheel verboden. Voorts zullen alleen nog rijvergun ningen worden verstrekt ten behoeve van het leger, den staat en de partij. WEDEROM BEDORVEN VARKENS- VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Steeds meer Distributie-over tredingen. Het aantal Distributieovertredingen neemt te Haarlem steeds toe, maar de politie is gelukkig waakzaam. Zoo heeft zij Maandag bij een winkelier in Haarlem-Noord wegens prijsopdrijving in bezit genomen 31 busjes witte peper, in totaal wegende zeven KG. Tegen den winkelier werd proces-ver baal opgemaakt. Dit geschiedde ook tegen een grossier te Haarlem wegens overtreding van de Hamster-, Vleesch- keurings- en Prijsopdrijvingswet. De politie nam bij hem dertig pond varkensvleesch in beslag. Het werd ter keuring naar het Openbaar Slachthuis gezonden, waar het bedorven bleek te zijn. Twee mannen vervoerden Maandagavond op een driewielige bakfiets een hoeveelheid benzine. De politie hield hen aan; het bleek haar bij onderzoek dat zij benzine van een 39-jarigen koopman ge kocht hadden. De twee aangehoudenen hadden de benzine inmiddels weer tegen verhoogden prijs ver kocht aan een waschindustrieel. Tegen koopers en verkooper werd proces-verbaal opgemaakt wegens het verhandelen van benzine zonder bon en boven dien wegens overtreding van de Prijsopdrijvings- eh Hamsterwet; de wasch-industrieel kreeg een be keuring wegens het koopen van benzine zonder bon. Er werd zestig liter benzine in beslag ge- Vervalsching van distributiebons. Herstel van fouten in enquêteformulier brandstoffen mogelijk. De Leider van den Haarlemschen Distributie- dienst- vestigt er de aandacht op. dat tegen het vervalschen van distributiebons streng zal worden opgetreden. Niet alleen zullen tegen de verval- schers strenge maatregelen worden genomen, doch ook de winkeliers worden er voor gewaar schuwd. dat zij streng dienen toe te zien, dat zij geen vervalscbte bons aannemen. Tegen hen zal, indien zij deze vervalschte bons inleveren, proces verbaal worden opgemaakt. De Leider van den Haarlemschen distributie- dienst vestigt er voorts de aandacht op, dat de genen, die destijds het enquêteformulier voor de brandstoffendistributie foutief hebben ingevuld gedurende de maand November alsnog gelegen heid hebben deze fout te herstellen. In het bij zonder geldt dit voor degenen, die het aantal ver trekken abusievelijk onjuist opgaven, door alleen opgave te doen van het aantal verwarmde vertrekken. Tot en met vier vertrekken ontvangt men immers 16 eenheden en van 5 vertrekken af 21 eenheden, daargelaten of deze vertrekken al dan niet worden verwarmd. Indien men dus door het formulier verkeerd in te vullen, minder eenheden heeft ontvangen dan waarop men feitelijk recht heeft-, dan kan men deze fout gedurende deze maand nog goed maken. Daarna is dit niet meer mogelijk. Voor het vee. Het ophalen van schillen en etensresten. Men weet dat het thans verboden is aardappel schillen, overblijfselen van groente en etensresten in den vuilnisbak te gooien. De huismoeders moeten het in een afzonderlijke bak of emmer verzame len. De gemeentebesturen hebben opdracht uit den Haag ontvangen voor de inzameling te zor gen en er voor te zorgen dat het gebruikt wordt voor vee- of varkensvoeder. Het is, naar wij vernemen, te Haarlem de bedoeling deze schillen en etensresten twee maal in de week aan de huizen af te halen. Alle schillenboeren die reeds hier ter stede werkten hebben zich bij den directeur der Reini ging moeten opgeven. Er wordt een wijkindeeling gemaakt, waarbij in elke wijk één schillenboer loopt. De ophalers moeten aan de gemeente op geven hoeveel zij eiken keer inzamelen en boven dien mededeelen aan welke vee- of varkenshou ders zij het afleveren. De gemeente houdt niet alleen toezicht op het geregeld afhalen maar ook op den prijs waarvoor de schillenboeren hun waar verkoopen. In den Leldschen gemeenteraad is een voorstel aanhangig gemaakt tot restauratie van het slot Gravesteen. Het gebouw dateert uit de dertiende eeuw. foto Schimmelpenningh Onderhoud van twee uur met den Italiaanschen minister. Te Berchtesgaden werd Maandag, naar het D. N. B. meldt, semi-officieel het volgende bekend gemaakt: Naar men verneemt waren de Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner hedenmiddag de gasten van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, op zijn buitenverblijf in Fuschl bij Salz burg. Eenigen tijd later werd de Spaansche minister van buitenlandsche zaken door den chef van het protocol, Von Dörnberg. per auto van zijn hotel, het „Berchtesgadener Hof" afgehaald en naar den Berg hof bij Berchtesgaden gebracht, waar hij met den Führer in diens werkvertrek een bespreking had. Bij den ingang van den Berghof ontving de rijks minister van buitenlandsche zaken zijn Spaansche collega. Een dubbele post en de schildwachten der S.S. brachten de militaire eerbewijzen. Bij het be gin der besprekingen werd Serrano Suner zeer hartelijk door den Führer verwelkomd. Bij de be spreking was ook de rijksminister van buitenland sche zaken tegenwoordig. Tegen 17 uur kwam ook de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die zich in gezelschap bevond van den Duitschen ambassa deur, Von Mackensen, op den Berghof aan. Tezamen met den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, was hij gast van den Führer aan een thee, die gebruikt werd in de hall van den Berghof. Ook de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, en de chef van het opper bevel der weermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, waren naar vernomen wordt, aanwezig. In aansluiting hierop werd een bespreking gehouden tusschen den Führer en graaf Ciano in tegenwoor digheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Nader werd van semi-officieele zijde gemeld: De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is na zijn bespreking van twee uur met den Führer weer van den Berghof ver trokken. De rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. in wiens tegenwoordigheid de be sprekingen werden gevoerd, vergezelde den Itali aanschen minister van buitenlandsche zaken aar zijn auto. Ook bij zijn vertrek werden graaf Ciano door dubbele posten en door de S.S,-wacht de militaire eerbewijzen gebracht. SALZBURG, 19 November (D.N.B De Spaan sche minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, heeft hedenochtend Berchtesgaden verla ten om naar Spanje terug te keeren. Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop was op het station verschenen om afscheid van Suner te nemen. Ook de Spaansche ambassadeur te Berlijn, generaal Espinosa de los Monteros, alsmede vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht waren op het station aanwezig. BERLIJN, 19 November. (D.N.B.)Ter gelegenheid van een particulier verblijf in Duitschland heeft koning Boris van Bulgarije een bezoek gebracht aan den Führer. SOFIA, 19 November (D.N.B.) Het bezoek dat koning Boris aan den Führer heeft gebracht, heeft te Sofia de grootste verrassing en tevre denheid gewekt. In het geheele Bulgaarsche openbare leven wordt dit feit beschouwd als een bewijs van de beproefde vriendschap tusschen de beide volken. Ook wordt erop gewezen, dat dit bezoek in den tegenwoordigen politieken toe stand de werkelijke stemming onder het volk tot uitdrukking brengt en den nadruk legt op de positie van het land op het gebied van de buiten landsche politiek. Fransch Gaboen geheel onder controle van De Gaulle. GENèVE, 18 November. Uit Vichy wordt gemeld dat thans ook Port Gentil in handen van De Gaulle gevallen is, nadat reeds sedert vele dagen de verbindingen met deze haven stad verbroken waren. Hierdoor is geheel Fransch Gaboen, dat militair zwak beveiligd was, onder de controle van De Gaulle gekomen. (D.N.B.) In het Palazzo Veuezia te Rome heeft Mus solini Maandag een rede gehouden over den oplitieken en militairen toestand. Hij constateerde dat Italië en Duitschland thans op alle gebieden samenwerken en zcide dat de strijd zal worden uitgevochten tot een beslissing is verkregen, „welke zal eindigen met de verwoesting van het moderne Carthago, Engeland". De As wil geen rep'resaillevrede. maar Italië's eischen ten aanzien van Frankrijk zullen zon der compromis ontvangen moeten worden. Ten aanzien van Griekenland zeide de Duce, dat dit land overwonnen zal worden, of de oorlog twee dan wel twaalf maanden zal duren. (Men zie voor het uitvoerige verslag elders in dit nummer). De Haarlemsche Brandweer. Zeer veel kans op handhaving van 't vrijwilligerscorps. In aansluiting met ons bericht omtrent de Haar lemsche bhandweer kunnen wij thans mededeelen, dat in den brief van den Secretaris-Generaal van Binnerilandsche Zaken betreffende het aanstellen van een beroepsbrandweer in plaatsen met een be volking van meer dan 100.000 zielen Haarlem niet genoemd is. Voorshands blijft de Vrijwilligers brandweer in deze gemeente dus gehandhaafd. Dit is van groote beteekenis, aangezien hiermede het oordeel beves tigd wordt, dat in onze gemeente de hoofdzakelijk door vrijwilligers gevormde brandweer haar taak voortreffelijk vervult. LIEVEN DUVOSEL VERTREKT NAAR BRUSSEL. A.s. Zondag afscheidsreceptie te Haarlem. LIEVEN DUVOSEL. (Cliché archief Haarlem's Dagblad.) De besturen van het Haarlemsche mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" en van „Haarlem's Vrou wenkoor" hebben per circulaire aan de leden van deze vereenigingen medegedeeld, dat hun dirigent, de heer Lieven Duvosel, wegens het aanvaarden van een functie in zijn geboorteland zich binnen kort te Brussel gaat vestigen. Daarom heeft hij bij de twee bovengenoemde koren zijn ontslag aan gevraagd. „Het zal u bekend zijn", zoo schrijven de bestu ren, „dat de heer Duvosel de twee koren sedert de oprichting heeft geleid; in de tién jaren van het be staan mochten wij ons in een groote belangstelling verheugen, een belangstelling die haar oorzaak vond in de belangrijkheid der uitgevoerde programma's en in de wijze, waarop de heer Duvosel ons leidde op het terrein van de muziek". In verband met zijn vertrek hebben de besturen besloten, den heer Duvosel een afscheidsreceptie aan te bieden op Zondag 24 November, 's middags van half 3 tot half 5, in Café-Restaurant „Lido" aan het Plein. Auto's en Personeele Belasting. Voor verzegelde wagens over 1941 geen belasting. Eigenaars van auto's die wegens benzinc- schaarschte hun wagens niet kunnen gebruiken, kunnen die door de rijksinspectie der belastingen laten verzegelen. Indien deze verzegeling het ge heele jaar gehandhaafd blijft, behoeft over 1941 geen Personeele belasting daarvoor betaald te worden. Ergerlijk staaltje van baldadigheid. Jongeman schoot met een windbuks op kinderen. Een 22-jarige jongeman heeft gistermid dag te Bussum een ergerlijk staaltje van balda digheid uitgehaald. Hij heeft met een windbuks, welke met looden kogeltjes was geladen, op eeni- ge kinderen geschoten. Drie kinderen van tien en elf jaar werden gewond aan arm, hand en knie. De jongen is in arrest gesteld. Proces verbaal is tegen hem opgemaakt. Goede vangst van de Rotlerdamsche politie. Arrestatie van dieven en helers van heerenstoffen. De Rotterdamsche politie heeft tien mannen, aangehouden, die zich in den nacht van 6 op 7 November schuldig hebben gemaakt aan dief stal of heling van een groote aantal coupons heerenstof ten nadeele van den kleermaker P. Bornstein uit de Eerste Middellandstraat te Rot terdam. Het bleek dat de inbraak gepleegd was door vier mannen en wel den 30-jarigen betonwer ker A. H. R., den 23-jarigen radiotelegrafist P. van O., den 20-jarigen automonteur J. G. B. en den 22-jarigen koopman T. van Z. Deze man nen hebben gezamenlijk de buit, die een waarde had van verscheidene duizenden guldens, ver voerd naar de woning van B. Later werden de coupons door bemiddeling van den 40-jarigen loswerkman J. T. verkocht aan twee bloe- menkooplieden, den 31-jarigen M. van O. en den 33-jarigen A. C„ die de stoffen bij gedeel ten verkochten. De 54-jarige winkelier A. N. R„ bemiddelde hierbij om een deel te verkoopen aan den 28- jarigen chauffeur P. A. van P., terwijl een ander deel verkocht werd aan den 50-jarigen kleerma ker G. J. K. De politie kwam er echter al spoedig achter en arresteerde alle betrokkenen, Behalve P. A. van P. en G. J. K. zullen alle arrestanten wor den overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar ze ter beschikking zullen worden gesteld van den officier van Justitie. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: De snelle eeuw. pag. 1 P. Gasus: Verkeerszonden. pag. 1 J. B. Schuil: Kunstmatinée Ver. van Huisvrouwen. pag. 2 v. T.: De slanke lijn. pag. 3 Flitsen. pag. 3 Voor lange avonden pag. 3 g Schaakrubriek. pag. 3 M Laatste Berichten op pagina 8 mam/

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1