hleiti I Bk.- BaiUwedcets St. Hicaiaas festUeklteu! IAAT/TE BERICHTEN NUTTIGE BURGERLIJKE STAND STIENS AGENDA. De verduistering KORT NIEUWS. DONDERDAG 21' NOVEMBER 1940 H A A REE M'S D 'A G B E A D 2 Aantrekkingskracht van het drie landenpact wordt steeds grooter. Duitsche perscommentaren op de gebeurtenissen van Weenen. BERLIJN, 21 Nov. (DNB) De verklaring welke de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop ter gelegenheid der toetreding van Hongarije tot het drielandenpact te Weenen heeït afgelegd, vooral zijn mededeeling, dat de toetre ding van andere landen zal volgen, en de uitdruk king van zijn overtuiging, dat de beteekenïs der in het drielandenpact verbonden landen mede ertoe zal bijdragen den vrede in niet al te ver verschiet te herstellen, vormen de leidende gedachte der Berlijnsche perscommentaren ten aanzien van -de historische gebeurtenis van Weenen. De diplomatieke medewerker van de Berliner Boersen-Zeitung, Karl Megerle, wijst op de „snel om zich heen grijpende aantrekkingskracht van het driemogendhedenpact", welks groote princi- pieele gedachten zoo helder zijn en door de leer stellingen en nooden van de twintigste eeuw 7.00 gesteund worden, dat men bij de overweldigende meerderheid der Europeesche volkeren thans reeds van een geestelijke bekrachtiging van dit groote wereldpolitieke verdragswerk kan spreken. Met de toetreding van Hongarije begint het concrete proces van de opvulling der omlijsting van dit pact. Hon garije spreekt zich daarmede uit voor de Europee sche lotsgemeenschap tegen de machten, die hoewel zij aan deze gebieden vreemd zijn en den vrede verstoren naar bijzondere politieke be voorrechting streven. De verklaring van de Hon- gaarsche regeering onderstreept immers onvoor waardelijk de opvatting der onderleekenaars van het drielandenpact. De ruimte van den Britschen invloed, zoo schrijft het blad, is in Europa tot eenige kleine resten ineengekrompen en de dag zal ko men, waarop ook de laatste enclave van het Engel- sche systeem verdwenen zal zijn. Een dubbelzinnig afzijdig staan, een steunen op twee schouders, gaat niet meer op. De nieuwe denkbeelden en feiten van het nieuwe Europa, verbonden met de gelijkge rechtigde voornemens en krachten van het Verre Oosten, brengen niet alleen de overwegingen van de kleine en middelmatig groote landen, doch de overige groote ruimten en groote volkeren van de Európeesch-Aziatische ruimte onder hun betoove- ring. De lange reeks van diplomatieke handelin gen en gebeurtenissen der laatste weken, het con tact met de bevoegde personen van Spanje tot aan de Sovjet Unie toont aan, dat het proces der nieuwe ordening stelselmatig en met succes wordt voort gezet De Deutsche Allgemeine Zeitung spreekt van een „militaire diplomatie van den Fuehrer" en her innert eraan, dat de democratische westelijke mo gendheden irf den vorigen oorlog het zelfbeschik kingsrecht der volkeren hebben afgekondigd., ter wijl midden in den Engelsehen oorlog thans die mogendheden en staten, die na 1919 het slachtoffer waren van het tot karikatuur van haat en egoïsti sche blindheid geworden „zelf-beschikkingsrecht", den kern eener nieuwe ordening van volkeren vormen. Een nieuwe steen, zoo schrijft de Voelkischer Beobachter, is met de toetreding van Hongarije tot het driemogendhedenpact gekomen in het groote mozaiek der toekomstige wereldordening. DE DIPLO OVER DE TOETREDING VAN HONGARIJE. BERLIJN, 21 November (D.N.B.) De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondonz schrijft, dat de toetreding van Hongarije tot het driemogend- hedenverdrag ook symbolische beteekenis heeft, om dat juist Hongarije sedert lang streeft naar de ver wezenlijking der beginselen, die het verdrag in houdt. De arbitrale uitspraken van Duitschland en Italië hebben het Hongaarsche volk getoond, dat zijn verwachtingen niet zijn bedrogen. De beteeke nis en het doel van het driemogendhedenverdrag zijn opnieuw naar voren gekomen door de toe treding van Hongarij*e. Dit verdrag, waartoe weldra nog andere mogendheden zullen toetreden, is de geloofsbelijdenis van hen, die op den grondslag van de natuurlijke en historische gegevens een orde willen opbouwen, welke ten doel heeft, allen een Taschmoffen Shawls 0 Vossen 0 Bontmantels Barteljorisstraat 26-28 (Adv. ingez. Med.) gezonde ontwikkeling te waarborgen en niemand te benadeelen. Zoóals het alle deelnemers verplicht tot goede nabuurschap, zal het ook meedoogenloos ge richt zijn tegen degenen, die a-socialen als ze zijn het anderen volken niet gunnen, dat zij in hun gebied vrij en onafhankelijk hun eigen en de alge- meene welvaart dienen. ROME. 21 November. (Stefani). De Italiaan- sche bladen houden zich uitvoerig bezig met de toetreding van Hongarije tot het driemogendheden pact welke in Italië en in Duitschland oprecht wordt toegejuicht. De nieuwe orde die in Europa geves tigd wordt ging uit van het beginsel, alle onrecht vaardigheden weg te nemen waarvan Hongarije het voornaamste slachtoffer was. De nieuwe diploma tieke handeling van Weenen .schrijft de Messag- gero, verdrijft definitief den Britschen invloed uit zuidoost-Europa. De deelen waaraan Engeland zich nog vastklampt en die vanzelf zullen verdwijnen, zijn meer dan ooit geïsoleerd. Italië en Duitsch land zien in het bevriende volk een bondgenoot die onwrikbaar trouw is aan hetgeen de eer beveelt. De toetreding van Hongarije, zoo schrijft de Po- polo di Roma, is zoowel voor het Donaubekken als voor den Balkan van groote beteekenis. Het is vol doende een blik te werpen op de kaart om in te zien, dat Hongarije als voorbeeld en als moreele en materieele dam zal kunnen dienen tegen een uit breiding van het conflict. reiding worden genomen en er geen sprake van kan zijn, dat men op verzoeken als hier een ver meld werd, zou kunnen ingaan. Het verzoek in quaestie moest ter zijde worden gelegd. Voorts werd nog medegedeeld, dat op het moment der kanselafkondiging het betreffende verzoek den Rijkscommissaris nog niet eens bereikt had. Lijk van Engelschen vlieger beroofd. Wegens diefstal van respectievelijk een gouden ring en een armbandhorloge, toebehoorende aan een omgekomen Engelschen vlieger, wiens lijk in Augustus te Uithuizen was aangespoeld, heeft de rechtbank te Groningen vandaag den 18-jarigen J. W. te Uithuizen veroordeeld tot 6 maanden ge- gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk, en den 53-jarigen landbouwer J. S. B., even eens uit Uithuizen, tot een geldboete van f 40 subs. 40 dagen hechtenis. Tegen den landbouwer had het O. M. op de zitting van 8 November een gevange nisstraf van 3 maanden voorwaardelijk met een proJftijd van 3. jaar, en een geldboete van f 50. subs. 25 dagen hechtenis geëischt, terwijl tegen den jeugdigen verdachte zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf was gerequireerd. HAARLEM, 21 Nov. Ondertrouwd 20 November: J. P. H. Bergman en G. J. van der Wal. J. F. Pieters en A. Tigchelaar. Gehuwd 21 November: J. Plooijer en A. M. H. Wagenaar. T. van 't Hoenderdaal en E. Geeven. A. van der Meer en T. Homburg. Bevallen: 17 Nov.: J. A. J. de Wolf—Bogaerts. d. 19 Nov.: T. van der Splinter—van Duijn, z. 21 Nov.: E. van der Molen—Beima, z.. A. M. E. TerstalOtter. z.. M. P. M. van DamRooseboom de Vries, d., M. C. Bussing— van der Velde, d. Overleden: 19 Nov.: H. van Gelder. 73 j., Nieuwe Gracht. 20 Nov.: D. Worms, 66 j.. Kenaupark, J. Oosterhof, 74 j., Gr. Houstraat, L. Planteijdt, 80 j„ Hazepaterslaan. J. G. Schornagel. 69 j., Corne- lissteeg. 21 Nov.: G. Verbruggen. 77 j., Raamsteeg. PIANO en ORGEL stemt F. MOLENAAR, 5.*- p. jaar, 4 keer. Repareert, stemt, ook buiten de stad. Telef. 13795, Schalk- burgergracht 38, Haarlem-Noord. (Adu. Ingez. Med.) -► PRETTIG ZIT EEN VAN OPTICIEN Gierstraat 27 - Leveranc. aan Z.fondsen (Adv. Ingez. Med.) Heden DONDERDAG 21 NOVEMBER. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Spreekbeurt Ds. C. J. Hoekendijk, 3 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Frans Hals Theater: Stjenka Rasin, 2.30, 6.30 8.45 uur. Palace: Watt en Half Watt als: Comedianten. 2. 6.30 en 8.45 uur. Luxor: Blonde Carmen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater* De Kribbebijter, 2.30. 6.30 en 8.45 uur. VRIJDAG 22 NOVEMBER. N.V. Houthandel en Kistenfabriek „Het Spaarne" (in liq.): Alg. vergad. v. aandeelh, Hotel Lion d'Or. 3 uur. Rembrandt Theater: Snip en Snap in de Revue „Kod op:", 7.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst z\: ons doel", 10—4 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds (nieuw programma). Ontbinding van anti-Japansche organisaties. TOKIO, 21 November. (DNB) Naar de bladen melden, heeft de gouverneur-generaal van Fransch Indochina Decoux. de ontbinding gelast van ruim vijftig Anti-Japansche organisaties in de Fransche kolonie. De bladen juichen dezen maatregel toe en zien daarin een teeken voor den wensch van Fransch Indochina mede te werken aan de oprich ting van een gemeenschappelijke Groot-Oostaziati- sche levensruimte. Het verzoek der Proteslantsclie Kerken in Nederland. De kanselafkondiging in de Ned. Herv. Kerk. Het A.N.P. meldt: Kort geleden werd van den kansel der Nederlandsche Hervormde Kerft de volgende verklaring afgelezen: „Op verzoek van de Algemeene Synode der Ne- derlandsche Hervormde Kerk wordt aan de ge meente medegedeeld, dat namens de navolgende Protestantsche kerken in Nederland, te weten: 1. De Nederlandsche Hervormde Kerk; 2. De Gereformeerde Kerken; 3. De Christelijk Gereformeerde Kerk; 4. De Gereformeerde Kerken in Nederland in Hersteld Verband: 5. De Remonstrantsche Broederschap: 6. De Algemeene Doopsgezinde Sociëteit; een adres is gericht aan dfen Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, in welk adres deze kerken eenparig uiting geven aan de ernstige bedenkingen, die zij uit beweegredenen van barm hartigheid en op gronden aan de Heilige Schrift ontleend koesteren tegen de onlangs uitgevaardig de voorschriften, waarbij de benoeming en bevor dering van ambtenaren en andere personen van Joodschen bloede in Nederland wordt verboden, met dringend verzoek aan den Rijkscommissaris te wil len medewerken tot de intrekking van bovenbe doelde voorschriften", Nadien bleek, dat deze bekendmaking niet de instemming van al de genoemde kerkgenoot schappen had. In „Evangelie en Volk" waarin eenige critische artikelen inzake deze afkondiging verschenen, werd medegedeeld, dat de deputation der Gereformeerde Kerken voor correspondentie met de hooge overheid aan alle predikanten onder mededeeling van het aan den Rijkscommissaris gedane verzoek hadden verzocht geenerlei publi catie ter zake te doen. Eveneens deelde „Evangelie en Volk" mede, dat in de Christelijke Gerefor meerde Kerk bij de .desbetreffende deputaten de grotoste verbazing over de bovenbedoelde afkondi ging heerschte. Heden werd van offieieele zijde de aandacht gevestigd op een publicatie van prof. dr. H. H. Kuyper in de Heraut (der Gereformeerde kerken) in welke prof. Kuyper publiceerde, dat de Gere formeerde Kerken niet tot kanselafkondiging wa ren overgegaan, wijl het in straijd is met de pi- plomatische usantie om hangende een aan de over heid gericht verzoek, aan dit verzoek publiciteit te geven en voorts een dergelijke afkondiging licht als een manifestatie kan worden opgevat en dan bovendien nog gevaren voor hen, die dit afkondi gen kan bevatten, die ongewenscht zouden moe ten geacht worden Van Duitsche offieieele zijde werd hed>-^ ver klaard, dat deze mededeelingen van prof. Kuyper volkomen terecht waren en men van offieieele zijde met verwijzing naar de verklaring hier alleen nog aan toe te voegen had,-dat besluiten der overheid als het onderhavige slechts na zorgvuldige voorbe- ZON EN MAAN OP 22 NOVEMBER. ZONSOPKOMST 9.12 ZONSONDERGANG 17.39 MAANSOPKOMST 0.03 (L.K.) MAANSONDERGANG 14.17 d.a.v. Nederlandsche vakvereenigings- leiders weer uit Duitschland terug. De heer A. C. de Bruyn spreekt een dankw.oord. Het A.N.P. meldt: De Nederlandsche vakvereenigingsleiders, die op uitnoodiging van het Duitsche Arbeidsfront een studiereis door Duitschland hebben ge maakt, zijn gisteravond in het vaderland terug gekeerd. Na het bezoek dat zij het afgeloopen weekeinde aan Neurenberg en München brach ten, reisden zij Maandag j.l. naar Keulen, waar het gezelschap laat In den avond arriveerde. Den volgenden morgen werd de tocht voortgezet naar Dusseldorf, waar de Nederlandsche gas ten op de bekende Henkel-Persilwerke dooi de leiding van het Duitsche Arbeidsfront in de Gau Dusseldorf bijzonder gastvrij werden ontvangen. In het gemeinschaftshaus van ret Duitsche Arbeidsfront in de gau Dusseldorf hebben de Nederlanders 's avonds .afscheid van hun gast- heeren genomen. Tijdens het diner, waaraan ook verscheidene Duitsche' autoriteiten deelnamen, vertolkte de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond, de gevoelens van erkentelijkheid der Nederlanders jegens het Duitsche arbeidsfront voor de in teressante en leerrijke excursie en de hartelijke ontvangst, waarbij hij zich in het bijzonder richtte „tot de twee leiders der excursie, de hee- ren Strathmann en Bötticher. Nu het oogenblik gekomen is zoo zeide hij dat onzë reis door Duitschland „November 1940" ten einde loopt en wij onzen vaderland- schen bodem weer zullen betreden, hebben wij Nederlanders de behoefte een kort woord te spreken. Het zal zijn een woord van erkentelijk heid jegens de heeren Bötticher en Strath mann, die zich gedurende de afgeloopen 12 dagen buitengewoon hebben ingespannen om het ons zoo prettig mogelijk te maken. Het programma was met groote zorgvuldigheid uitgezocht en het heeft ons van den eersten tot aan den laatsten dag aan niets ontbroken. Het doel van deze reis was, dat wij het nieuwe Duitschland zouden leeren kennen. Dit doel is interessant .omdat velen van ons het Duitsch land van vóór 1933 kenden. Verschillende sociale en eultureele Instellin gen waren ons door de in het eigen land be staande. niet geheel vreemd. Een voor een land -beslissend element is de gemeenschaps geest van het bedrijfpersoneel. Dit is mij vooral in deze dagen duidelijk geworden zoo zeide spr. De tijd is te kort geweest om per soonlijk te constateeren, dat deze geest van broederschap en kameraadschap reeds tot in de lagen van het werkende volk is doorgedron gen. Na alles, wat wij hebben gehoord, mag worden aangenomen, dat deze :-st doorgewerkt is. In ieder geval is de grondslag van het ciaal-economisch leven natuurlijk en gezond. Daarop is een levensvatbare gemeenschap te bouwen. Dat wij ons daarover verheugen zoo ging de heer de Bruijn verder zal hem, die de so ciale geschiedenis van ons land kent, niet ver wonderen. Het stemt ons tevreden, dat wij van het Duit sche Arbeidsfront de gelegenheid hebben gekre gen met dezen in de practijk gebrachten, goe den, gezonden en socialen geest kennis te ma ken. Om aan deze gevoelens uitdrukkïg te geven willen wij u beiden een boek over de werken resp. van Rubens en Breughel overhandigen. Zij geven u een beeld van de zoo rijke cultuur van ons volk. Mogen deze werken voor u een aangename herinnering aan onze studiereis zijn. En tenslotte: moge deze studiereis en uwe zorgen er toe bijdragen dat de verhouding tus- schen onze beide volken en landen zich nor maal, gezond en vriendschappelijk zal ont wikkelen. De leiders van de Nederlandsche Vak- vereenigingen zullen gaarne aan deze taak hun medewerking geven. Even gaarne willen wij deze gelegenheid benutten om de leiders van het Duitsche Arbeidsfront hartelijk tot een tegenbezoek uit te noodigen. Dreigend tekort aan Engelsclie soldalen Bliksemooflog in ouden vorm hervat. NEW-YORK, 21 Nov. (D.N.B.) Volgens de New-York Post vreezen Engelsche militaire deskundigen dat Engeland in den zomer van 1941 onder een sterk tekort aan soldaten zal lijden. Het aantal beroepen waarvan de be oefenaars van den militairen dienst zijn vrij gesteld, wordt thans reeds aanzienlijk vermin derd, ten einde duizenden arbeiders onder de wapenen te kunnen roepen. De bliksemoorlog is in ouden vorm hervat, schrijft hetzelfde blad verder in een bericht uit Londen, dat door de Engelsche censuur sterk is bekort. De laatste vier dagen zijn vol ernstige _;ebeurtenissen geweest. Het wordt langzamer hand eentonig steeds te herhalen, dat de laatste nachtelijke aanval verschrikkelijker was dan die van den vorigen nacht. De gebeurtenissen zijn zoodanig, als elkeen die met dynamiet werkt slechts kan wenschen. T eraardebestelling Zuster Antje Klom. Hedenmiddag twaalf uur werd op dc Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem lei- aarde besteld het stoffelijk overschot van Zuster Antje Klom, diacones, die in den leeftijd 'van 65 jaar in het Diaconessenhuis overleden is. Te voren had in deze stichting een rouwdienst plaats, die geleid werd door den emeritus-predi kant M. G. Blauw en die, behalve door het voltal lige bestuur, directie en een groot aantal zusters, ook bijgewoond werd door mevrouw Van Haeften als vertegenwoordigster der Wijkverpleging te Nijmegen, waar Zuster Klom 21 jaar werkzaam is geweest. Ook op de begraafplaats was de belangstelling groot. Toen de kist in de groeve, waarin reeds het stoffelijk overschot van talrijke diaconessen rust. was neergelaten, nam ds. H. E. Beker het woord. Hij las eerst eenige teksten uit het Bijbelboek Mat- theus voor. „Het is mij een voorrecht", zei hij ver volgens, „bij de laatste rustplaats van onze lieve diacones Antje Klom eenige verzen uit Mattheus te hebben mogen voorlezen en wel naar aanleiding van haar geliefde woorden: „Jezus alleen". Wij danken God voor alles, wat Hij door haar voor ons neeft willen doen; namens bestuur, directie en zusters dank ik Hem, dat Hij ons haar geschonken heeft en dat zij zooveel zegenrijk werk gedurende 33 jaar mocht verrichten, waarvan 21 jaar m Nij megen, waar op dit oogenblik ook velen in dank- haarheid aan haar denken. Zij is heengegaan in rede, omdat zij heeft opgezien tot Jezus; zij zag niemand dan Hem alleen. Wij nemen nu diep be wogen afscheid van haar. Zijn goedertierendheid zal van haar niet wijken. Rust in vrede!" Ds. Beker bad hierop het Onze Vader, waarop gezamenlijk gezongen werd: „Jezus, Uw ver zoenend sterven, blijft het rustpunt van ons hart" De directeur-geneesheer van het Diaconessenhuis, dr. P. van Paassen, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. HET ONDERHOUD MET DEN HEER R. KUITERT. In het onderhoud met den heer R. Kuitert, den nieuwen rector van het Kennemer Lyceum, dat wij gisteren in onze krant afdrukten is een hin derlijke zetfout geslopen. In de 22ste regel staat het cijfer: „4". Dit moet zijn het woord: „zeer". De dubbele punt achter het woord „eischen" wordt dan een enkele punt. (Adv. Ingez. Med.) ZANDVOORT DE GEMEENTEBEGROOTING. Binnen het half uur behandeld. Woensdagmiddag twee uur kwam de gemeente raad van Zandvoort in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphen. DE GEMEENTEBEGROOTING. De heer E1 f f e r s gaf in overweging, ditmaal geen algemeene beschouwingen te houden en de begrooting niet post-, maar hoofdstuksgewijze te behandelen. De heer Molenaar verzette zich hiertegen. Ook wethouder Siegers stelde prijs op een beknopte behandeling. „Laten we nu niet aan woqrdenspel gaan doen!", zei hij. Het voorstel van den heer Elffers werd aange nomen met 8 tegen 4 stemmen. De heer Molenaar verliet hierop de vergade ring. Bij Hoofdstuk VI meende de heer Joustra, dat het bedrag van f 15.900 als uitkeering der pro vincie als aandeel van de motorrijtuigen-belas tingwet te hoog geraamd is, want er rijden haast geen auto's meer. Wethouder Siegers antwoordde, dat het be drag toegezegd is. De heer Joustra vond dat prachtig. Alle andere hoofdstukken gaven geen aanlei ding tot wijziging. De behandeling van de begrooting had nog geen half uur geduurd. Zy werd zelfs zonder stemming ongewijzigd goedgekeurd. Het Unie vlaggetje. - De voorzitter van den stedelijken raad der Nederlandsche Unie te Amsterdam, de heer C. Brink, verzoekt aan alle wielrijders in de hoofd stad, die in het bezit zijn van een Unie-fietsvlag- getje, voorloopig daarmee hun fiets niet te tooien. Er is twijfel gerezen over de vraag, of dit vlag getje al dan niet onder het Uniformverbod valt. Zoolang dit niet is vastgesteld, 'kan het voeren van dat teeken tot moeilijkheden leiden. Reeds is het eenige malen voorgekomen, dat fietsen, die van zulk een vlaggetje voorzien waren, in beslag genomen werden. Inmiddels is elders een proefproces aanhangig gemaakt, teneinde een gerechtelijke uitspraak in dezen uit te lokken. Het is goed het resultaat van dat proces, dat ongetwijfeld bekend zal worden gemaakt, af te wachten. Geringe medewerking van Britscli- Indië. NEW-YORK, 21 Nov, 'D.N.B.) De Associa ted Press meldt uit Londen, dat Engeland het aanbod eener grootere deelneming van Indi sche leiders aan den uitvoerenden raad van den onderkoning en aan de beraadslagingen over oorlogsmaatregelen heeft ingetrokken, omdat dit aanbod door Indië niet voldoende gesteund werd. De onderkoning heeft verklaard met leed wezen te moeten constateeren, dat de politieke partijen in de tegenwoordige omstandigheden niet bereid zijn, zijn voorstel aan te nemen. De leider der Corsicaansche irredentisten heeft, naar Stefani meldt, een telegram aan den Duce gericht om den dank der Corsicanen over te brengen voor de bevestiging der Italiaansche eischen in de rede van Maandag. Volgens een bericht uit Vichy is tot nieuwen gouverneur van den Franschen Soedan benoemd de gouverneur Desantil in plaats van Rapenne. (D.N.B. Blijkens de laatste volkstelling telt de bevol king van de Ver. Staten met haar territoriën en bezittingen 150.362.326 zielen, aldus het D.N.B. Het bevolkingscijfer van 1930 bedroeg 138.439.069 zielen. De stijging bedraagt dus 8.6%. Reuter meldt uit Rangoon dat de aldaar zeet bekende dr. Soezoebi op grond van de bepalingen met betrekking tot de verdediging gearresteerd is. Naar in bevoegde kringen te Boekarest ver luidt zal het stoffelijk overschot van Codreanu, dat nog steeds in den tuin van de militaire gevangenis van Jilava bij Boekarest begraven ligt, op 28 November opgegraven en op 30 November, den sterfdag van Codreanu, plechtig in een definitief graf «bijgezet worden. (D.N.B.) In de Roemeensche stad Foscani', welke door de aardbeving zwaar geteisterd is, is de Joodsche kerk uitgebrand. Het gebouw was, naar Transcon- linent Press meldt, voor drie millioen lei verzekerd Daar men vermoedt dat do kerk in brand is ge stoken om het verzekerde bedrag te bemachtigen, zijn leiders van de Joodsche gemeente in hechtenis genomen. - Ankara en Istanboel zijn begonnen met hei verduisteren der straten. Behalve op enkele hoofd verkeerswegen. stations en haveninstallaties bran den de straatlantaarns niet. Aangekondigd is, blij kens een D.N.B. bericht., dat deze regeling mooi Istanboel principieel gehandhaafd zal blijven, het geen beteekent, dat de straatverlichting in bijna alle wijken der stad niet zal worden ontstoken. Uit Belgrado verneemt het D. N. B.. De hevige regenval der laatste lagen, die, naar reeds gemeld, tot groote overstroomingen in- -Slovenië heeft geleid en tot dusver een schade van 10 mil lioen dinar heeft veroorzaakt, heeft thans ook leid tot een sterken was van de wateren in Bosnië, waar eveneens overstroomingen zyn ontstaan Eenige spoorwegtrajecten staan op sommige plaat sen onder water, zoodat het verkeer gedeeltelijk moest worden stilgelegd. Door een enquête is de Deensche provinciale pers is voorloopig vastgesteld dat het oudste paard van het land een IJslandsche merrie van 37 jaai is, die toebehoort aan een boer te Jersore op het eiland Fünen. Hij koos het dier in 1907 als driejarige te Kopenhagen uit een troep van 500 stuks, die ui' IJsland gekomen waren. (D.N.B.) Reuter meldt uit offieieele bron dat alle Britsche koopvaarders aan de Chineesche kust, die Hongkong of Singapore als thuishaven hebben, ge requireerd zijn. HEEMSTEDE TOESTAND VAN DEN BURGEMEESTER VOORUITGAANDE. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de toestand van den burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, die wegens gezondheidsredenen reeds geruimen tijd zijn werk niet heeft kunnen verrichten, vooruitgaande is. Vermoedelijk zal hij half Januari zijn ambtsbezigheden hervatten. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond vergaderde de onderlinge tuin lieden vereeniging „Aerdenhout en omstreken" in café-restaurant Hof van Heemstede. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer H. van Gurp er aan, dat in de maand De cember de 30e jaarvergadering zal gehouden wor den Hoewel de tijdsomstandigheden niet toelaten dit 6e lustrum feestelijk te vieren, was het be stuur de meening toegedaan dat dit feit niet ge heel onopgemerkt mag voorbijgaan. Aan de 30» vergadering zal een eenigszins feestelijk cachet gegeven worden door een verloting waarvoor de voorzitter de medewerking inriep van (Je leden door b.v. een aardig Kerststukje of iets dergelijks te vervaardigen. De heer van Gurp hield een interessante cause rie met lichtbeelden over kamerplanten zoowel van de oudere als nieuwere soorten, daarbij uit eenzettend de beste manier van bewaren, planten en stekken, bemesten en verdere verzorging. Vele vragen werden gesteld en door inleider beant- woord. j Aan het slot der vergadering lokte de rondvraag nog vele leerzame besprekingen uit. HET VERZAMELEN VAN LEVENSMIDDELEN- AFVAL. In verband met het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening inzake het bewaren en ter beschikking stellen van af val van levensmiddelen enz. heeft het R.K. ge meenteraadslid de heer J. Kamerbeek bij den Raad een voorstel ingediend om de gemeente lijke vergunningen aan schillenboeren e.d. tel kens voor slechts drie maanden te verleenen, teneinde het mogelijk te maken, deze vergun ningen steeds te ontnemen aan hen, wier dien sten gebleken zijn, niet te voldoen. ONTHEFFING VAN DE WINKELSLUITINGS WET. Door B. en W. van Heemstede is ontheffing verleend van de wet op de winkelsluiting op de Zondagen 24 November, 1, 15 en 22 December a.s. tot des avonds 6 uur. Dit in verband met de gelegenheid voor het publiek om inkoopen te doen voor de komende feestdagen. GEREFORMEERDE KERK. Onze plaatsgenoot de heer J. F. Mantz, theol. candidaat. heeft zijn benoeming tot hulpprediker bij de Geref. kerk van 's-Hertogenbosch, met standplaats Oss aange nomen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: G. Kramer en M. v Marlon; M. Ai Kaplan en J. J. Etty. GETROUWD: K. Bijlsma en A. Relnders; W. Kuipers en F. J Fransen. GEBOREN: E. P. Breewel—Hllders, d.; M. J. Beelen-* Duijn, z. OVERLEDEN: T. Robijn, 80 J. wed. Kooren; J. R| Scholten, 91 wedn. BLOEMENDAAL DIEFSTAL VAN KONIJNEN. Bij de politie werd aangifte gedaan door ceri tuinder, dat van zijn in Bloemendaal gelegen erf twee konijnen waren ontvreemd. Bij het door de recherche ingestelde onderzoek bleek dat reeds eerder uit een hok van hetzelfde erf zes konijnen waren gestolen. Als verdacht van dezen diefstal werd een 18-jarige Bloemendaalsche jongeman aangehouden, die in verzekerde bewaring werd gesteld. Na verhoor bekende hij zich aan de dief stallen schuldig gemaakt te hebben. Tegen den dief, die wederom op vrije voeten werd gesteld is proces-verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: H. Dekker—Ploeg, z.: J. G. van Dam-* Houtman, d. OVERLEDEN: R. P. Kuipers. 77 j.; E. fA. H. Vergeer, 72 J.; J. A. Hosbach. 60 j., overleden te Haarlem; C. A, Immink. 37 J., overleden te Haarlem; C. Wiegman, 77 J, IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 21 ovember, Consignatievisch: Haring f 59—f 55, wijling f 24—f 17; schar f 14—» f 12, bot f 60, alles per 50 K.G. Gekookte garnalen 33—30 ct. per K.G. Zoetwatervisch: Snoekbaars 8884 ct., snoek 60 ct., baars 56 ct., blei 3628 ct., voorn 30 ct., alles per K.G. IJM 29, drljnetvisschen, 15 kisten versche haring f 894.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2