„Speelgoed hoeft niet pee se kapot" FLITSEN Kopzorgen Een witte raaf. IHïRmzijn Harald Kreutzberg. DONDERDAG 21 NOVEMBER 194Ö HAARLEM'S DAGBLAD 3 EEN SINTERKLAASPRAATJE OVER KLEINE EN VÓÓR CROOTE MENSCHEN De energie van het kind moet deskun dig geleid worden. NIEUWE SERIE No. 159 P 5 Do bouw van scholen stopgezet. Het besluit treft Haarlem niet. Zooas men in dit nummer lezen kan heeft de Regeering besloten, den gemeentebesturen op te dragen, den bouw van nieuwe scholen voor het gewoon en uitgebreid lager onderwijs stop te zetten tot 1 Januari 1942. Naar wij vernemen zal de gemeente Haarlem van dit besluit weinig of geen hinder ondervin den. Bouwplannen voor nieuwe scholen zijn den laatsten tijd in Haarlem niet gegund. Wel is men in Haarlem-Noord bezig aan den bouw van twee scholen, een voor het openbaar en een. voor het bijzonder onderwijs. Deze scholen wor den normaal afgebouwd. Dan wordt de school aan de Nassaulaan momenteel verbouwd. Ook deze werkzaamheden kunnen op de gewone wijze beëindigd worden. NED. NATUUR-HISTORISCHE VEREENIGING. Voor de leden van de afd. Haarlem en omstre ken der Ned. Natuurhistorische Vereeniging zullen Zaterdag 23 November te 2.30 uur in het Lutherhuis, Wilhelminastraat te Haar lem, dr. O. Deggeler en de heeren G. L. van Eyndhoven en G. A. van Schaik spreken, onder scheidenlijk over de onderwerpen; „Voortbestaan van de wisent", „Een en ander over paddestoe len" (met lichtbeelden) en „Bespreking van eenige nieuwe biologische literatuur". PROP AG AND A-UITVOERING VAN BATO. Zondagrjiiddag te 3 uur zal de Gymnastlekvereeniging Bato een propaganda-ultvoerlng geven in het Gem. Con certgebouw. Door bij deze uitvoering het podium als werkruimte te gebruik en de toegangsprijzen zeer laag te stellen, meent het bestuur, daar veel belangstelling te verwachten ls, meer propaganda te kunnen maken. Een uitgebreid programma zal verwerkt worden o.a. vrije oefeningen en toesteltumen door jongens en meis-» jes, hoepeloefeningen door meisjes, vrije oefeningen, bal-' oefeningen en toestellen door. dames en vrije en gedoupli- ceerde oefeningen en toesteltumen door heeren. in totaal 16 nummers. Plet geheel staat onder leiding van Bato'g directeur den heer C. Th. Smal. Fietsers visschen in de Amsterdamsche grachten. 4. Wordt wanhopig en stopt zijn heele hoofd in de waschbak. 5. Is er eindelijk met veel borstelen in geslaagd, de lok te temmen. variété-sketoli zooals Buziau die „speelt" 1 maar er bovenuit ging door de zekerheid en de ge raffineerdheid waarmee het geheel wer'd gedanst. Elke persoon kreeg zijn eigen karakter en was van een gesublimeerde geestigheid. Onze Stadsschouwburg was lot den nok gevuld en het succes van Harald Kreulzberg was ook nu weer het was de vier.de keer binnen een jaar, dat hij hier optrad zeer groot. Verschillende nummers moesten worden, herhaald en aan het slot werd het enthousiaste publiek niet moe den genia- len danser toe te juichen. J. B. SCHUIL. 2. Drukt het plat met zijn hand, waarbij één weerbarstige lok niet wil toegeven. 3. Gebruikt kam en bor stel en maakt ze nat, zonder succes. 6. Gaat naar beneden, niet beseffend dat het maar een zegepraal voor een kort oogenblik is ge weest. Wanneer u naar speelgoed kijkt. „Hé, wat is dat IrinrU" nf H pn kt een étalage met kijkt, denkt u dan: dat aardig voor een kind!", of denkt u onwillekeurig: Hé, wat vind ik dat zélf aardig". Eigen lijk wel een beetje dat laatste. Toegegeven? Immers, eenvolwassen mensch houdt ook nog van speelgoed, doch hij is te welopge voed cm daarvoor uit te komen. Maar zijn uw kinderen ermee gebaat dat u het speelgoed, dat u hun geeft, zelf zoo aardig vindt? Dat is een ander hoofdstuk.... want de praetijk heeft bewezen dat de groote menschen hebben moeten lééren zich in te denken in de wereld vai\ het kind. Lang niet altijd als een groot mensch zoo „voor de vuist weg" denkt: „Dat is leuk speelgoed voor een kind" is het kind zelf het daar mee eens. Vroeger bootste men in het speelgoed de wer kelijkheid zoo nauwkeurig mogelijk na. Poppen- kamers, waar alles in aanwezig was en treintjes, auto's en andere voertuigen, waar alles aan zat, .zoodat 't zoo echt mogelijk leek. Het bezwaar van speelgoed, waar alles in, aan en om zit is dat 't vlug kapot is. Daarom dat ouders ook nu nog het heel logisch vinden dat 't kind speelgoed kapot maakt. Daar is 't een kind voor en daar is _'t speelgoed voor, zegt men dan. De heer Ko Verzuw, een speelgoedexpert in ons land, is van een geheel andere meening. Vijftien jaren lang ontwerpt hij reeds het bekende A.D.O. speelgoed, dat onder zijn leiding in de A.D.O.- werkplaatsen te Bilthoven gefabriceerd wordt. We hebben ons licht, met het oog op den naderenden Sinterklaasdag, dan ook eens bij den heer Verzuw opgestoken. Hij ziet de kinderwereld als een eigen wereld. Een kind is geen dwerg en daarom kan men er ook- niet komen door het kind eenvoudig in een spéelgoedwereld te plaatsen, welke zich tot de groote wereld verhoudt als een dwerg tot een volwassen mensch; een miniatuur-wereld dus. Neen! De wereld van het kind groeit organisch uit tot die van 't groote mensch, maar als zoodanig is dat wereldje een ruimte met eigen wetten. En de hoofdwet is deze: het kind wil geen na bootsing van wat in huis en. op straat staat en gaat, maar hij wil het wezenlijke ervan, de eer lijke essentie van de werkelijkheid. En daarmee wil hij spelen, d.w.z. zijn fantasie wil door be weging groeien. Vroeger werden veel luxe-auto's in speelgoed ge maakt. Maar juist omdat die dingen zoo echt mo gelijk waren gemaakt en ook omdat 't kind in zijn fantasie hoogstens oom en tante er een ritje mee kon laten maken, voldeden ze niet aan den speelzin van het kind: het autokerkhof in de kinderwereld is bijzonder groot! De groote menschen zijn ook wat 't kinderspeel goed betreft al doende wijzer geworden. Thans bij voorbeeld maken de A D.O.-werkplaatsen geen luxe-auto's .meer, maar vracht-, post-, en snel- dienstauto's, alleen het wezenlijke van de echte wagens is in speelgoedformaat vervaardigd. Bo vendien lean 't kind met een postauto in zijn fantasie allerlei opdrachten uitvoeren en met zoo'n vrachtwagen met steenen, zakken cement, hout of mellcblikken is dat nog sterker het 'geval. De kraanwagen van „Eerste hulp" en de stadsreinigings auto zullen wel favorieten worden! U hoort, het accent wordt dus gelegd op de nuttige auto's en wagens, waar wat mee gedaan kan worden, waar de groeiende fantasie van 't kind zich in uiten kan. Waarom legt een treintje met wagons 't dik wijls af onder kinderhanden? Ook al omdat men met de constructie geen rekening houdt met de expansiezucht van de kinderziel. Die expansie moet oordeelkundig geleid Worden. (Foto Van Agtmaal.) Men is begonnen met personen treint) es met bankjes erin en alles „precies net echt". Gebleken is dat 't kind veel meer in zijn schik is met een treintje dat bestaat uit een loco motief met vier massieve wieltjes en een schoor steen dus zonder franje en kipkarretjes, in die karretjes kun je wat leggen en naar %en andèr plaatsje op den huiskamervloer vervoeren. Zoo'n treintje heeft een doel, en daar is 't een kind om te doen. mL. „Graag speelt het kind met het treintje van kip karretjes. Luxewagons kunnen het niets schelen." (Foto A. D. O.) Als eischen voor kinderspeelgoed Hfeeft de heer Ko Verzuw geformuleerd: 1ste: Het moet act.ueel zijn, de essentie van wat het kind om zich heen ziet, dus geen historische dingen of toe komstige vormen. Het kind ziet een ephtë auto eenvoudig, en daarom moet £e speelgoedautp eenvoudig zijn. Be langrijk is dat met speelgoedgespeeld moet kunnen worden. 2de. Het speelgoed moet er kleurig uitzien. De groote mensch kent vele tusschentinten, gedekte Meuren. Bij het kind moet deze verzwakking van kleur niet geïntroduceerd worden. Het kind houdt van elementaire, eerlijke kleuren: rood, blauw, geel, Geeft hef die kleuren. 3de. Speelgoed moet degelijk zijn. Hij of zijn die zegt: „Het is maar speelgoed" gaat van een cuderwetsch standpunt uit. Het kind is een'vol strekt logisch wezen, Het maakt speelgoed kapot, dat voor hem niet deugt. Omdat men het kind vroeger altijd en later dikwijls nog ver keerd speelgoed gaf, vernielde het dat. Men moet daarvan het kind echter niet de schuld geven, doch den grooten mensch. Bewezen is dat degelijk speelgoed, waar metterdaad mee gespeeld kan worden, niet kapot gaat. 4de. Onschadelijkheid van speelgoed is een eerste vpreischte. Hoeken mógen niet te scherp zijn. Maar ook mogen de „afrondingen" weer niet zoo worden dat het speelgoed karakterloos wordt. 5de. Speelgoed dient smaakvol te zijn. De heer Verzuw is wel zoo ruim van opvatting dat hij weet dat dit „wetboek voor speelgoed" een zekere wetteloosheid naast zich moet tolereeren, Maar daar zorgt het kind zelf wel voor; een leeg sigarenkistje, een eindje hout, een eindje wol voldoen niet aan vorengaande wetten, doch even goed zijn zij speelgoed! Het speelgoed, dat groote menschen hun kinderen echter geven met de be doeling hun een plezier te doen, laat men daar de noodige zorg aan besteden en laten de ouderen daarvoor niet te veel afgaan op de beantwoording van de vraag' of ze het zelf leuk vinden. Want al is elk groot mensch een kind geweest, hier schiet de zoo hooglijk gewaardeerde ervaring toch te kort Er is vooi den volwassen mensch weinig moeilijker dan zich te verplaatsen in de wereld van het kind! v. H. Het speurend oog van een wandelaar langs de Amsterdamsche grachten nam Vrij dag op verschillende punten kleine groepjes van dicht aaneen gedrongen menschen waar. In het middelpunt der belangstelling stond steeds in iedere groep een figuur, die een grooten reddingshaak hanteerde, ijverig zoekend naar een of ander voorwerp. Zoo kon men o.a. aan de Heerengracht drie kloeke gestalten waarnemen, die, voorzien van een langen reddingshaak in een tempo voortsnel den, waar zelfs de Amsterdamsche brandweer respect voor zou hebben gehad, naar een plek, waar tal van oogen op het bruine grachtwater waren gevestigd. Met vereende krachten werd de haak te water gelaten. Reeds .spoedig had men beet. Zwaar trokken behulpzame handen aan den reddings haak, die voor den zooveelsten keer zijn nut be wees, wanneer het gèldt „iets" *Uit het water te halen. Langzaam, tergend langzaam kwam de haak omhoog. Endaar zagen tal van nieuwsgierigheid brandende oogen een fiets ver schijnen die dankbaar door den eigenaar in ontvangst werd genomen. Maar wederom ging de haak te water. Onder luide kreten van aan moediging uit de ramen aan weerszijden der gracht werd na eenig zoeken wederom een fiets opgehaald, die evenals tal van andere rijwielen in het water was gewaaid. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wisbrun en Liffmann, Gr. Houtstraat 25—27, broche; v. Ulzen, Essenlaan 16, Bloe- mendaal, boeken; Melgers, Schoterboschplein 2, hond; Jansen, Duinoordstraat 3, dameshoed; Wijtsma, Zaa- nenlaan 35, handschoenen; Roggeveen, Verspronckweg 155, halsband; Kroes, Pleiadènstraat 30, portemonnaie m. i.; Boekhouder Gem. Concertzaal, portemonnaie m. i.; Wisbrun en Liffmann, Gr. Houtstraat 25—27, parapiuie; Rooze, Westergracht' 113 rd„ portemonnaie m. i.; Derks, Tulpenstraat 9 rd., rijwielplaatje; Wisbrun en Liffman, Gr. Houtstraat 25—27, rijwielplaatje; Tim- mers, Bilderdijkstraat 19, rijwielplaatje; Obbes, Veen- bergplein 28, rijwielplaatje; Morsen. Harmenjansweg, 61, regenkap; Bureau, van Politie, Smedestraat, schoen tje; v. d. Dool, Hageslraat 45, actetasch m. i. Verkrijgbaar GROOTE HOUTSTRAAT 120 KLEINE HOUTSTRAAT 58 GEN. CRONJéSTRAAT 5 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) „Spaansch feest" (Granados) gedanst door Harald Kreutzberg. (Foto Stevens). 1. Beseft dat er iets aan zijn haar gedaan moet worden, want er dreigt visite. Een gemeente, welke er toe over kan gaan, de belastingte verlagen, is stellig een groote zeldzaamheid. Zulk een gemeente is evenwel het nabij Velp gelegen Rozendaal,- bekend om zijn mooie park Rozendaal. Dank zij den gunstigen toestand der finan ciën kon de gemeenteraad in zijn jongste zit ting besluiten, de opcenten op de gemeente fondsbelasting te verlagen van 55 tot 40. Verder heft deze gemeente reeds geduren de eyikele jaren slechts 39 opcenten op de vermogensbelasting en 80 opcenten óp de per- soneele belasting, hetgeen ook in 1941 het ge val zal zijn. Dawes. en Youngleening. Een oud gebruik komt in sommige Noord-Hollandsche dorpen op het oogenblik nog sporadisch voor. Het is het z.g.n. koekventen, ook wel speculaas-venten, waarmede behoeftigen in de dagen voor het St. Nicolaasfeest een extra centje voor den winterdag verdienen. (Foto Pax Holland.), De vervaardiging van goed speelgoed behoeft een goede voorbereiding. Hier zien we den heer Èo Verzuw bezig bij het ontwerpen van een nieuw stuk sueelgoed. (Foto Nico Zomer.) De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Financiën deelt mede, dat: a. De aanwijzing tot opneming in de dage- lijksche noteering in de prijscouranten der beurzen wordt ingetrokken ten aanzien van de volgende fondsen: 7 pet. obligatiën 1924 in ponden Duitschland (m. st.) Dawesleening. 7 pet. idem 1924 in dollar, Duitschland (m. st.) Dawesleening. 5l/= ct. idem 1930 in gld„ Duitschland (ra. st.) Youngleening. b. De opheffing van het verbod tot handel in buitenlandsche fondsen en het verlof tot handel in regelmatig beursverkeer worden ingetrok ken ten aanzien van de fondsen hierboven onder A. vermeld. Toen het doek opging stond Harald Kreutzberg daar in al zijn mannelijke fierheid en hij vulde met dezen eersten dans van Granados onmiddellijk heel het tooneel. In dit „Spaansche Feest", dat waarlijk een feest werd om te zien, was Kreutzberg op zijn best; nobel, forsch, krachtig, en tegelijk, zwierig, elegant en licht. Prachtig was dadelijk het spel met den blauwen doek, die golfde om zijn lenig lichaam en waarmee hij verrassende effecten bereikte. Het was de trotsche Spanjaard, die daar danste, zelf bewust en met een veroverende bravour en mee- sleepend élan. Een der mooiste- dansen van dezen avond. De twee volgende „liederen" Feldeinsamkeit van Brahms en Widmung van Schumann, vielen daarna tegen. Feldeinsamkeit is van een te pure innigheid om gedanst te worden en het uitbundige Widmung, dat zonder pauze er onmiddellijk op volgde, sloot daar al heel slecht op aan. Deze combinatie leek mij dan ook een artistieke vergissing. Maar waarlijk grootsch was daarna de „Apoka- lyptische Engel" op muziek van Wilckens, een visionnaire dans, breed van gebaar en beweging en prachtig van conceptie. Hoe zeldzaam mooi en im poneerend was o.a. de stand van Kreutzberg aan het slot. Met vreugde zagen wij de geestige Hongaarsche dansen van Brahms terug en vooral de daaropvol gende Pan, met zijn dierlijke verlangens en driften. Hier is het niet alleen de danser, dien wij bewon deren, maar ook den uitbeelder. Want Kreutzberg is in de eerste plaats een dramatisch danser, die aan den puren dans niet genoeg heeft, maar met zijn dans een dramatische gedachte tot uitdruk king wil brengen of een scène komisch of dra matisch dansend uitspeelt. Een 'kostelijk voorbeeld kregen wij daarvan in het slotnummer voor de pauze, „De verliefde Tui nier" op muziek van Mozart, een dans van een zoo burlesque dwaasheid en een zoo speelsche dartel heid, dat de zaal in één voortdurenden lach was. En hoe veerend licht en geestig werd deze scène ge danst! Geen wonder, dat deze Verliefde Tuinier ge bisseerd moest worden. Na- de pauze kregen wij drie dansen, die ook reeds op vorige programma's voorkwamen, de Ko- ningsdans van Reger, koninklijk en grandioos, het Vagebondenlied van Smetana, van uitbundige vroo- lijkheid en zonnigheid en grooter tegenstelling is nauwelijks denkbaar - Orpheus treurt om Eurydike" een gedanst gedicht van een schier ver pletterende zwaarmoedigheid en wanhoop. Het was, of Kreutzberg met zijn programma van gisteravond, dat de meest plotselinge overgangen gaf te zien, zijn groote veelzijdigheid wilde bewijzen. Tot slot van den avond kregen wij een panto mimische parodie op „De Barbier van Sevilla" van Rossini, die in het clowneske spel grensde aan een

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5