a Strijd om het uurrecord op de Winterbaan. Uit de Pers. Pleidooi voor muzikale scheidsrechters DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 HA ARE EM'S D A G B I! A D E.D.O. defensie-aandeelen betalen geen dividend. Is de aanval nog steeds niet de beste verdediging Jubileum Ds. G. W. C. Vunderink. Maandag 25 November hoopt Ds. G. W. C. Vun- derink, predikant-directeur van het Internaat van het Chr. Lyceum te Zeist, vroeger predikant te Haarlem, den dag te herdenken, dat hij veertig jaar geleden het predikambt bij de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Vunderink, die op 13 Augustus 1877 te Gro ningen geboren is. werd in 1900 candidaat in Gelderland; 25 November 1900 predikant te Dorkwerd. In 1902 volgde zijn benoeming te Hoo- gevëen, vier jaar later te Amersfoort. Beroepen naar Amsterdam en Rotterdam werden door hem afgewezen. Op 29 Januari 1911 werd hij predikant te Haarlem. Hier herdacht hij op 25 November 1925 zijn zilveren ambtsjubileum. Hij werd toen in een bijeenkomst gehuldigd door een commissie, waarvan de heer H. Bijkerk voorzitter was. Bij het huldeblijk, dat Ds. Vunderink namens een groot aantal vrienden ontving, was een door den heer G. A. Luitingh fraai gecalligrafeerde album. Op Woensdag 25 November hield hij te zijnen huize een druk bezochte receptie. Op 24 April 1927 hield Ds. Vunderink te Haar lem zijn afscheidspreek. Hij zal zijn 40-jarig jubi leum zonder publieke viering doen voorbijgaan. „VOEDING IN OORLOGSTIJD".'— De voorberei dingen voor de tentoonstelling, welke onder dezen titel in het Veiligheidsmuseum te Amsterdam op 23 November a.s. geopend zal worden, zijn in vollen gang. (Foto Pax Holland.) BESTUUR STICHTING „HERBOUW MIDDELBURG". In de gehouden vergadering van den ge meenteraad van Middelburg zijn vier personen be noemd, die met den burgemeester als voorzitter, het bestuur zullen vormen van de stichting: „Her bouw Middelburg". Aanvankelijk was de benoeming overgelaten aan B. en W., doch na opmerkingen terzake in de raadsvergadering van 6 November, is alsnog de benoeming aan den raad gekomen. Benoemd werden: mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, contact-commissaris voor den wederop bouw, jhr. ir. J. de Ranitz, inspecteur van de Volks gezondheid, jhr. G. A. A. van Nïspen, agent der Nederlandsche bank, financieel adviseur van de stichting „Zeeland 1940", en C. Zwagerman, voor zitter van het bestuur der „Stichting getroffenen oorlogsgeweld Zeeland 1940". CREMATIE GEP. GENERAAL MAJ. D. MERENS. Woensdagmiddag heeft in het crematorium te Velsen onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den gep. generaal-majoor der genie van het Ned. Indisch leger D. Merens, in Den Haag overleden. Behalve verscheidene andere sprekers heeft een neef van den overledene, de heer A. Merens te Amsterdam, als oudste der familie Merens het woord gevoerd. Spr. herdacht de jeugdjaren in Haarlem, hoe de overledene werd opgevoed bij zijn grootvader op de Nieuwe Gracht en spr. zelf bij zijti vader in de Jansstraat. Samen hebben we veel gespeeld in de Spaarnestad. De ontslapene liep ge makkelijk de driejarige H.B.S. in Haarlem af ca deed met glans examen voor de K.M.A. te Breda. Hij heeft moeilijke en mooie jaren gehad in het leven. Een mooie tijd was voor hein het adjudant schap van generaal Snijders tijdens den wereldoor log. Generaal Snijders was in Breda zijn leeraar geweest en riep later zijn oud-leerling tot zich en benoemde hem tot zijn adjudant. Voor de vereeniging „Familie Merens" heeft hij ook veel gedaan, vooral voor het behoud der fa milieportretten. "Voor zijn jongen zoon hier en de dochter in Indië is het verlies groot. Het moge voor hen een troost zijn. dat zoovelen hier zijn gekomen, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Namens de vereeniging „Familie Merens" «prak mevr. H. Stoop-Merens uit Den Haag woorden van dank voor alles, wat de overledene voor de ver eeniging heeft gedaan. Zij zeide, dat hij moeilijk te vervangen zal zijn. Nadat de'kist was gedaald, waarbij het volkslied werd gespeld, heeft een broeder van den overlede ne voor de belangstelling bedankt. RADIOPROGRAMMA. VRIJDAG 22 NOVEMBER JOJO. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma. AVRO. 8.00 NieuwsÖterlchten A. N. P., gramofoonmuziek, 9.10 Omroeporkest (opn). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10,30 Voor de vrouw, 10.35 Ensemble Jonny Kroon en soliste. 11.00 Letterkundige causerie. 11.15 En semble Jonny Kroon en soliste. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.00 Reportage. 2.15 Concertgebouworkest en solist (opn.) 3.30 Biologische cau serie. 3.45 Orgélspel en zang. 4.30 GraRiofooirtmizlek. 5.05 Voor de jeugd. 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten. A. N. P. 5.30 Omroeporkest en soliste. 6.25 Cau serie ,,De geest van onzen tijd". 6.45 Lezing ..De zelfmoord van het kapitalisme". 7,00—7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P. sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Solisten- concert en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1,00 Gramo- foonmuziëk. 1.30 Molto Cantabile en gramofoonmuziek.- 2.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3 00 Voor de vrouw. 3.20 Apollo-ensemble en gramofoonmu ziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Hobo. piano en gramofoonmu ziek. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.00 Utrechtsch Stedelijk orkest. 6.45 Lezing „De zelfmoord van het kapitalisme". 7.00—7.15 Economische vragen van den dag, nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten. Engelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 9.00—9.15 Berichten. Duitsch. 10.30 Orgelspel. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.30 Berichten, Engelsch. 11.45 Gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Be richten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.301.45 Berichten. Engelsch. 2.00—2.15 Berichten. Duitsch. 2.30—2.45 Berich ten, Engelsch. 3.30 Berichten. Engelsch 3.45 Paljas", opera (gr.pl.). 5.00 Berichten, Duitsch. S.15 „Giuss aus der Heimat een programma voor de Duilsche Weermacht. 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten. Engelsch. 6.45 Gramofoon muziek. 7.00—7.15 Economische vragen van den dag en .nieuwsberichten A. N. P., sluiting. Waterpolo Zondag 24 November a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat de brandweercommandant van Amsterdam, de heer C. Gordijn Jr.,Jiet levenslicht aanschouwde. In onze sportrubriek is herhaaldelijk over de betrek kelijke waarde en de toepassing van „het systeem" in het voetbalspel geschreven en er werd op gewezen, dat over het algemeen elk bijzonder systeem in de practijk der amateurs op den duur meer na- dan voordeelen zal opleveren, tenzij een club jaar na jaar met dezelfde elf. volkomen op etl«ar ingestelde spelers kan uitkomen. Het Nederlandsche voetbal is Immers niet zoo hoog ont wikkeld. dat een ploeg ongestraft het zwaartepunt van haar tactiek op een bepaalde linie kan leggen. Volgens de normale opvatting moeten de middenspelers de kerr. van het elftal vormen, omdat ztj tot taak hebben, de verbinding tusschcn en de versterking van aanval en verdediging tot stand te brengen en te behouden. Zij moeten dus zeer bewegelijk zijn, reden waarom de halfbacks in Duitschland dan ook „Laufor" worden genoemd. In de polders, waarin de tuinbouw op groote schaal beoefend wordt, treft men de z.g. overhalen aan. Uit de diepe polders worden de vol geladen schuiten op een groot» lorrie machinaal over ringdijk in de ringvaart gebracht (Foto Pax Holland.) Nu ligt bij E. D. O. hét zwaartepunt in de verdedi ging, uit overwegingen, die wij nog onlangs in beschou wingen over de wedstrijden tegen Hilversum en H. V. C. naar voren brachten en van twee zijden belichtten. Wij beweerden, dat aanval nog steeds de beste verde diging is, omdat men zonder het maken van doelpunten geen match kan winnen. De feiten stellen ons thans in het gelijk en ze zijn te merkwaardig om ze hier niet te vermelden. E. D. O. heeft (hans zeven wedstrijden gespeeld, is de eenige ongeslagen club in haar afdeeling en heeft even veel verliespunten als de leiders H. V. C.. te weten vier. Dat moeten dus vier gelijke spelen zijn en dat is ook inderdaad zoo. waardoor er maar drie overwinningen overblijven. Dat is op zichzelf al een topzware situatie voor een elftal, dat tot deserieuze kampioenscandida- ten behoort, maar nog merkwaardiger is. dat doelman Wille slechts drie keer werd gepasseerd, waarvan een maal tegen Watergraafsmeer door een eigen speler. De roodzwarten boeken dus meer verlies- dan tegen- punten en men kan dus met recht zeggen, dat de voor- waartsen geen dividend uitkeeren op de dcfensie-aan- deelen, hoe hoog die ook staan genoteerd. Verleidelijke premie als inzet. Dat er geldprijzen worden uitgeloofd voor het winnen van een wegwedstrijd, een koppelrace of een sprint, is in de beroeps-wielersport de natuurlijkste zaak van de wereld. Maar dat een alleen' rijdende renner ook een flinke som kan verdienen, zal wel een zeldzaamheid: blijven, want de strijd tegen het horloge komt slechts als regel op het wleler-programma dei Olympische Spe len voor. Er ls echter voor de in Europa vertoevende beroeps- rijdejs door de tijdsomstandigheden weinig werk aan den winkel en daarom had een Fransch sportblad een premie uitgeloofd voor den renner die een wereld uurrecord binnenshuis,, derhalve op een winterbaan zou vestigen. Er was natuurlijk geen sprake van, dat een der candtdalen het op 3 „September 1937 door Archambaud op de Vigorelli-baan gevestigde record van 45.840 K.M. zou verbéteren, want eerstens is de Parljsche winter baan zwaarder te berijden en bovendien is de zaal atmosfeer niet de geschikste voor een dergelijke prestatie. Niettemin werden er behoorlijke afstanden gereden: eerst was liet Coüdraïn, die 41.940 K.M. in het uur af legde en eenige weken later bracht Tanneveau het zelfs tot 42.794 K.M. Hooger is men tot nu toe niet kunnen komen, zoodat laatstgenoemde pedaalridder wel met de „frankskes" zal gaan strijken. Dammen CLUBKAMPIOENSCHAPEN 1940 1941 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond j.l. werden bovengenoemde wedstrijden1 in de bovenzalen van Restaurant Munniks voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. van Looij wint van J. W. van Dartelen; Th. Tholenaars remise met P. H. Meure. Eerste klasse: J. .T. Koren wint'van D. Schrijnemakers; D. Philippo wint van H. A. Hoddenbach. Tweede klasse: P. van Dijk remise met H. van Es: W. H. J. v. d. Eijnde wint van W. J. A. Matla; O. T. Glaser wint van G. J. Steenkist; A. Blom remise met H. L. Phi lippo; C. van Wageningen wint van J. J. Zalm; C. B. de Laat wint van F. Akersloot; W. H. J. v. d. Eijnde remise, met O- T. Gröser. Haarlem tegen H. P. C. 2. H. V. G. B.-dames stellen teleur. Deze week is in verband met de zwemcompetilie slechts een drietal waterpolowedstrijden voor de wintercompe titie gespeeld. Voor de eerste afdeeling zette H. P. C. haar reeks overwinningen voort. Nereus werd Zondag het slachtoffer van Braam en zijn mannen. Nadat Boot Nereus met een ver schot den H. P. C.-doelman Bley had gepasseerd, nam H. P. C. het spel in handen. Zes doel punten kwamen er van de hand van Braam, een van Siegmund en van de Bruyn. De dameswedstrijd tusschen de zeventallen van Haar lem eindigde in een groote overwinning voor het eerste zevental. (6—0). Nog grooter was de overwinning van de D. W. R.-dames op H. V. G. B. Tien maal moest mej. Hogeland den bal achter zich vandaan halen. Het rang lijstje in de damesklasse ziet er als volgt uit: D. W. R. 2 2 2 0 0 4 12— 1 Haarlem 1 3 2 1 0 5 11— l H: P. C. 10 10 11 Haarlem 2 2 10 12 5 V. Z. V. 2 0 0 2 0 1—6 H. V. G. B. 2 0 0 2 0 0—15 Zondag a.s. wordt er in het Sportfondsenbad een zestal wedstrijden gespeeld. De belangrijkste is Haarlem 1- H. P. C. 2 heeren. Of het H. P. C. 2 ook zal lukken Haai lem te verslaan? Beide zeventallen spelen met een ach terhoedespeler op de middenvoorplaats. Braam voor P. C. en Zeeman voor Haarlem. Het volledig programma voor Zondag is: D. W. R. 2—H. P. C. (dames) 1.00 uur Haarlem 2—V. Z. V. (dames) 6.30 uur Haarlem 2—H. P. C. 3 7.00 H- P. C. 4—H. V. G. B. 3 7.30 Haarlem 1—H. P. C. 2 8 D. W. R. 3Haarlem 3 8.30 Dinsdagavond speelt H. V. G. B. 4 in Stoop's Bad tegen D. W. R. 4 Automobilist reed wielrijder aan. Twee weken hechtenis geëischt. Op Maandagavond 9 Januari van het vorige jaar gebeurde op de Franschekade te Bergambacht een verkeersongeluk, waarbij een 16-jarige jongen het leven verloor. Een koopman uit Schoonhoven, op weg van Vlist naar zijn woning overreed in den donke ren avond den jeugdigen wielrijder G. N., die door den automobilist van achteren werd aan gereden. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde den koopman wegens het veroorzaken van dood door schuld tot een maand gevangenisstraf, welk vonnis door het Hof te Den Haag werd bevestigd. De Hooge Raad echter vond aanlei ding om het vonnis te casseeren en de zaak voor een nieuwe behandeling te verwijzen naar het Hof te Amsterdam. De automobilist was van oordeel, dat het on geluk niet aan zijn schuld was te wijten. De wielrijder zoo verklaarde verdachte had geen rood achterlicht- en plotseling was de fiets naar links gezwenkt. Op 23 October heeft het Hof een langdurig getuigenverhoor in deze zaak gehouden, dat toen wegens het late uur geschorst moest wor den. Vandaag is dit getuigenverhoor voortgezet. De procureur-geueraa! mr. A. A. L. F. van Dullemen hield een uitvoerig requisitoir. Spr. was van oordeel, dat dit ongeluk aan verd.'s schuld te wijten was, daar hij hoogst onvoor zichtig en hoogst onachtzaam heeft gereden. Uit het getuigenverhoor is gebleken, dat de verlichting van de fiets in orde was. Verd. reed tamelijk snel. ook nadat hij zijn lampen ge dimd had. Het ongeluk is dan ook gebeurd door verd.'s onachtzaamheid en zijn onvoorzichtig snel rijden. Spr. vorderde verd's veroordeeling wegens het veroorzaken van dood door schuld, tot twee we ken hechtenis. De verdediger mr. D. Giltay Veth, pleitte vrijspraak. Arrest 4 December. WAT AAN ONZE NATIONALE EENHEID IN DEN WEG STAAT. Het verbond voor Nationaal Herstel heeft een dezer dagen in een open brief, gericht tot het Nederlandsche volk en in zonderheid tot de N.S.B., Nationaal Front en De Nederlandsche Unie, ge waarschuwd tegen verscherping der politieke be- strijdingsmethoden waarbij het Verbond opmerkt, dat op de drie genoemde groepen de verantwoorde lijkheid rust, bij het jonge en komende geslacht de leer der nieuwe orde ingang te doen vinden, welke niet op haatgevoelens kan worden gebouwd, terwijl het tenslotte de noodzaak stelt, dat het Nederlandsèhe volk zich in den nationalen staat hervïnde, waartoe opheffing van alle groepen en partijen noodig is. Zoo zal dan Nederland zich de plaats kunnen veroveren, welke in het Europeesch bestel aan Nederland toekomt. Het Driemanschap van De Nederlandsche Unie heeft thans op dezen brief geantwoord en merkt daarin het volgende op: „Ofschoon ons een concrete bespreking over het nationale vraagstuk nuttiger ware voorgekomen dan een vage, open briefwisseling, willen wij thans niet nalaten in het openbaar te antwoorden. „Wij zien het als een plicht van ons Volk tegen over zichzelf, dus tegen- het Nederland der ko mende generaties, nieuwe binding te brengen in wat in de laatste generaties is losgeslagen. D e massa der Nederlandsche individuen zal weer tot een aaneengesmeed volk moeten worden. Waar de nationale volksgemeenschap niet bereikt kan worden zonder sociale arbeidsgemeenschap, zal deze binding tegelijkertijd door en door Nederlandsch en sociaal moeten zijn. Wij ijveren dan ook voor een nieuw Nederlandsch socialisme, waarvan ons or gaan „De Unie" wekelijks getuigenis aflegt honderdduizenden Nederlandsche gezinnen. De or ganische, corporatieve uitwerking daarvan namen wij reeds ter hand en wij verheugen ons over de genomen overheidsmaatregelen in corporatieve richting op sociaal-economisch gebied. „Dat intusschen de strijdmethodes zich hadden erscherpt en dat de volksvoorlichting werd ver troebeld en zelfs verstoord do.or intimidatie en twisten, betreuren ook wij. Gij laat de redenen daarvan rusten, ook wij willen daarop hier niet ingaan. Ook wij verklaren, deze twisten le ver- oordeelen en wij hebben ons dan ook in een forsch woord hierover in ons orgaan uitgesproken. Ook de haat-gevoeleris veroordeelen wij, waarvan ons orgaan nog deze week getuigenis zal afleggen. Wij zagen en zien onze organisatie niet als doel, doch uitsluitend als middel voor volksbinding en volksvoorlichting in dezen overgangstijd naar de komende tijden en voor bemiddeling en advies, daar waar thans bemiddeling en advies noodig zijn. Daarvan getuigde ons voorstel tot het vormen van een raad van Advies, welke een schakel, zoo mogelijk de schakel, tusschen volk en bezetting had kunnen zijn. Dit voorstel ondervond echter niet de noodige medewerking. „Zoodra opheffing van alle groepeeringen in het Nederlandsche volksbelang zou zijn, zouden ook wij tot opheffing bereid zijn. Wij zien echter op dit oogenblik niet, hoe dit thans iets beters zou kunnen doen geboren worden. De onderlings tegen stellingen zijn nog onoverkomelijk groot voor zulk een standpunt. „De ware volksgeest laat zich niet forceeren. De volksvoorlichting zal niet alleen door, maar ook in iedere groep eerst een geest moeten ademen, die voor ons volk aanvaardbaar is. Pas in dien Nederlandsch socialistischen geest kan in ons land het nieuwe en goede geboren worden. „Inmiddels gaan wij voort, de Nederlandsche sociale gedachte op Christelijke basis van man tot man en van hart tot hart in onze, zich dagelijks sterk uitbreidende, gelederen uit te dragen. COMPETITIE HAARLEMSCHE VEREENIGING EN. Voor de door de commissie uit de Haarlemsche vereeni- gingen georganiseerde competitie speelde Maandagavond j.l. in haar clublokaal, bovenzalen .Restaurant Munniks, de Haarlemsche Damclub II tegen de Damvcreeniging „D. O. S." I uit Haarlem. De gedétailleerde uitslag van dezen wedstrijd volgt hieronder: Bord no. Haarl."Damclub II: Damvereen. „D.O.S." I: 1. K. Olij—T. B. Dinkla l—1 2. Chr. GerritsenH. Oudhof Jr. 11 3. G. Bakker—J. Boerkoel 1—1 4. I. RavensbergenW. Dijkhof 20 5. D. SchrijnemakersW. de Goede 02 6. I. Risseeuw—G. Hekelaar 1—1 7. J. Otter—H. J. Oudhof Sr. 0—2 8. A. SmitA. M. Jansen 20 9. J. H. MeureB. Zurel 1—1 10. J. J. Koren—A. Harmsen 2—0 Totaal: 11—9 voor de Haarlemsche Damclub II. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Met ingang van Zondag a.s. worden de clubbijeen komsten der Haarlemsche Damclub wederom gehouden op Dondagmorgen in de bovenzalen van Restaurant Mun niks. Zondagmorgen a.s. wordt gespeeld van 9 tot 12.30 uur; volgende Zondagen van 9.30 tot 14.00 uur. Oude man in liet water geloopen. Woensdagavond half acht is de 81-jange heer v. d. K.. door de duisternis misleid, bij de Schalkwij- kerbrug in het water van den Heerensingel te Haarlem geloopen. Mel behulp van den reddings- haak en een dreg werd hij door voorbijgangers op het droge getrokken en bij den slager Booy bin nengebracht, waar hij door een dokter en leden van der. Ongeralleno'ienst verzorgd werd. Na van droge kleeren voorzien te zijn, werd de heer v. d. K. per taxi naar zijn 'woning vervoerd. WOENSDAG 54 VERKEERSOVERTREDERS. Woensdag reden te Haarlem 23 wielrijders met onvoldoende verlichting, 15 niet rechts of links langs een vluohtheuvel en 7 gaven geen teeken dat zij van richting wilden veranderen. Negen fietsers maakten zich schuldig aan andere verkeersovertre dingen. Zij kregen allemaal een proces-verbaal. AMSTERDAMS BRANDWEERCOMMANDANT ZESTIG JAAR Kool en zetkool worden gettuicuUe acn win-.er .n schuren bewaard, in v* Friesland kan men het echter aantreffen, dat de kool in kuilen wordt opgeslagen, d.w.z. men stapelt een aantal lagen kool op elkander, bedekt ze met riet of stroo en vervolgens met een flinke laag aarde. (Foto Pax Holland.) Ter veredeling van het voetbalspel Niet zelden gebeurt het we zagen het nog Zondag J.l. bij den wedstrijd HaarlemXerxes, waar de scheids rechterlijke fluit dubbel en dwars haar geld opbracht, dat de spelers na een fluitsignaal in het onzekere verkee'ren, waarom dit werd gegeven. Men moet zich dan ook afvragen, of het in de toekomst niet mogelijk i zou zijn. de arbiters van een meertonige fluit te voor- i zien. Allereerst kweekt men daardoor muzikaal gevoel, zoowel bij den referee, de spelers als het publiek eh voorts zal men na eenige oefening op het gehoor af kunnen zeggen, welke overtreding er werd begaan. De allerlaagste toon zou dan moeten dienen voor opzette lijke. lage overtredingen, zooals haken, natrappen, e. d. Buitenspel eischt een hoogeren toon. terwijl spelers, die zelf een hoogen toon aanslaan en derhalve een waar schuwing moeten hebben, juist weer door het bas- register tot de orde moeten worden geroepen. Voor ge vaarlijk spel moet een flajolet of halftoon bestemd wor den cn het eirjde van den speeltijd kan door een forsch, meertonig slot-accoord worden aangekondigd. Natuurlijk zou de muzikale opleiding van de scheids rechters door den N. V. B. ter hand moeten worden ge nomen, waarbij voldoende vingervlugheid een rol van beteekenis zou spelen. in ieder geval zouden de geneugten van het voetbal spel door de uitvoering vair de hier uitgestippelde maat regelen zeer worden verhoogd. En de spelers zouden terecht kunnen zeggen: Kunst zij ons doel! Hoeveel winstpunten zijn er noodig voor een kampioenschap? Een percentage van 75 wel voldoende Het heeft in de voetbalwereld langen tijd als een axioma gegolden, dat een club om kampioen te worden, gemiddeld drie van de vier punten op elke tegenpartij moet veroveren, rnet andere woorden- op eigen veid winnen en den uitwedstrijd gelijk spelen. Deze ziens wijze geldt uiteraard slechts voor die afdeelingen, waarin het krachtsverschil tusschen de elftallen onder ling niet groot is en dit zal in het algemeen slechts het geval zijn in competities tusschen ploegen, die alle een zelfden graad van technische vaardigheid hebben be reikt, wat derhalve feitelijk slechts op beroepsclubs betrekking kan hebben. In de hoogste klasse van den N. V. B is dit overi gens aanvechtbare axioma zeker niet van toepassing, want zelfs de grootste optimist zal niet durven bewe ren. dat de 52 eerste klassers alle gelijkwaardig zijn. Verre van dat: eerder zou mén kunnen zeggen, dat in elk der vijf secties slechts twee of drie clubs als top- klassers worden beschouwd en na een scherpe selectie zou men waarschijnlijk niet verder dan een twaalftal vereenigingen komen. In de lagere afdeelingen zijn de elftallen daarentegen veelal aan elkaar gewaagd en bovenbedoeld axioma zou daar wellicht toegepast kunnen worden, mits men het eenigszins anders formuleert. Want dat een club. om kampioen te "worden, ongeslagen zou moeten blijven, is piactisch natuurlijk een zeldzaamheid cn daarom moet men uitgaan van de redeneering. dat een titelcandidaat de volle winst op de minst sterke clubs zal behalen dus Vier punten uit en thuis om tegen de zwaarste concurrenten nu en dan een paar steken te kunnen laten vallen. Op die wijze kan dan toch een 75 procent winst punten-basis worden verkregen en het is wel eens aar dig om aan de hand daarvan de ranglijstjes van het oogenblik te bekijken. Nemen we dan allereerst de derde klassers uit ons rayon, dan blijkt dat de drie kopclubs. Zandvoort. Schoten en Kinheim ieder 12 punten uit 0 matches heb ben verkregen. Geen van deze drie elftallen is meer ongeslagen, maar toch hebben zij 75 procent van het beschikbare aantal punten behaald. In de tweede klasse B van afdeeling I blijven H. V. C. en E. D. O. eveneens in de onmiddellijke nabijheid van dit peil, want de Amersfoorters boeken momenteel 77 en de roodzwarten 71 procent. Daarentegen toonen de eerste klassers een ander beeld; In Zuid en Oost komen P. S. V. en N. E. C. tot 83 procent. Be Quick In het Noorden zelfs tot 93 en V. S. V. tot 100. Slechts D. H. C. in West I brengt het tot 75, evenals Haarlem, dat dus blijkbaar van gelijke kracht als de Delftenaren is. Op die wijze berekend, springt de goede prestatie van V. S. V. nog meer In het oog, al kan er in den loop van enkele weken ook zeer veel veranderen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8