Hitier ontvangt Hongaarsche en Italiaansche ministers. Hongarije officiëel tot het pact van drie toegetreden. BIJ VERDUISTERD VERKEER.... DONDERDAG 21 NOVEMBER 1940 H A "A RL EM'S D AG B EX D 3 Andere landen zullen volgen. Semi-officieel wordt aan het A.N.P. uit Weenen medegedeeld: Tegen 15.30 uur Woens dagmiddag heeft de Führer, naar wordt ver nomen, den Hongaarschen minister-president, graaf Teleki en den minister van buitenland- sclie zaken, graaf Csaky, in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, in Hotel Imperial voor een bespreking ontvangen. Officieus wordt verder gemeld: Zooals reeds is gemeld, heeft de Führer Woensdagmiddag om 3.30 uur in Hotel Imperial den Hongaarschen premier graaf Teleki en den minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, voor een uitvoerig onderhoud ontvangen. Deze bespreking duurde, naar wordt vernomen, omstreeks twee uur. Bij hun vertrek werden de Hongaarsche ministers hartelijk toege juicht door de menigte, die bij duizenden voor het hotel was samengekomen. Daarna ontving de Führer den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken voor een bespreking. De Führer gaf des middags in het kaestel Bel vedère naar aanleiding van de opneming van Hongarije in het driemogendhedenpact een receptie waaraan werd deelgenomen door den Hongaarschen minister-president, graaf Teleki, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano; den Hongaarschen minister voor Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe en den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. Voorts waren aanwezig de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, rijks perschef dr. Dietrich, rijksleider Bormann en rijks stadhouder Baldur von Schirach, evenals de pro minente leden der delegaties der betrokken mogend heden, voorts de gezant Sztojay, ambassadeur von Mackensen en gezant von Erdmannsdorf. Van Italiaansche zijde waren verder aanwezig de leider van de politieke afdeeling in het depar tement van Buitenlandsche Zaken ambassadeur Butï en de chef van het protocol, gezant von Ghyczy en van Duitsche zijde de generaal der in fanterie Streccius, de generaal der vliegers Loehr, de chef-adjudant der weermacht bij den Führer, kol. Schmundt en de chef van het protocol, ge zant von Dörnberg. HONGARIJE, IN HET DRIEMOGENDHEDENPACT. De toetreding van Hongarije tot het drie mogendhedenpact is voltrokken in het kader van een plechtige, officieele ceremonie, aldus meldt het D.N.B. Voor het kasteel van prins Eugenius, dat de laatste jaren reeds vaker de plaats is geweest van belangrijke gebeurte nissen voor Zuid-Oost Europa, was een eere compagnie opgesteld. Om 12.15 uur arriveerde de rijksminister van buitenlandsche zaken en kox-t daarop de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken en de Japansche ambassadeur, Koeroesoe. Op de groote buitentrap begroetten zij de ver tegenwoordigers van Hongarije, die om 12.30 uur arriveerden. De rijksminister van buitenlandsche zaken begeleidde de vertegenwoordigers der ver bonden mogendheden naar de gele zaal ter vol trekking van de officieele ceremonie. Daar waren reeds talrijke vertegenwoordigers van de Duitsche en de buitenlandsche pers, met name de Italiaansche de Japansche en de Hongaarsche, benevens die der ovgrige Zuid-Oostelijke staten, verschenen. In den aanvang van de plechtige officieele ceremonie, deelde de rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, mede, dat de Hongaarsche regeering den wensch te kennen heeft gegeven opgenomen te worden in het drie-mogendhedenpact en dat de regeeringen der in het drie-mogendhedenpact vereenigde staten voldaan hebben aan dezen wensch van de Hongaarsche regeering. Na het voorlezen van het protocol betreffende het toetreden van Hongarije tot het driemogend hedenpact, werd de onderteekening voltrokken. Vervolgens las de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, in het Hon- gaarsch en het Duitsch de Hongaarsche regeerings- verklaring betreffende het toetreden tot het drie- mogendhedenpact voor. In aansluiting hierop begroette de rijksminister van buitenlandsche zaken Hongarije als niouw lid van het driemogendhedenpact. In zijn slotwoord sprak de rijksminister over de beteekenis van dit pact „dat een oorlogsverkla ring vormt aan de oorlogsophitsers, gericht is tegen iedere poging om den oorlog uit te breiden en een aaneensluiting ten doel heeft ten behoeve van een spoedig herstel van den wereldvrede en de in stelling van een rechtvaardiger wereldorde". De rijksminister zeide voorts, dat Hongarije de eerste mogendheid is, die zich solidair verklaart met deze doelen en dat hij het bijzonder op prijs stelt, waarbij hij ook uit naam van den Italiaanschen en den Japanschen vertegenwoordiger sprak, dat de Antonescu naar Berlijn. Roemenië's staatsleider verliet Boekarest Woensdagavond. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Het hoofd der Roemeensche regeering, generaal Antonescu, is gisteravond om kwart voor acht voor het aangekondigde officieele bezoek aan Berlijn vertrokken, Behalve een vertegenwoordiger van den koning waren op het station o.a. verschenen de geheele re geering, de hoogere functionarissen van het Duit sche gezantschap, de gezanten van Italië, Slowakije en Turkije, de pauselijke nuntius en de Japansche zaakgelastigde. De plaatsvervangende premier, Horia Sima, richte afscheidswoorden tot generaal Antonescu. Hij verzocht hem zeer hartelijke groeten aan den Führer en het Duitsche volk over te bren gen en wenschte hem namens de Roemeensche re- geerïng veel geluk op zijn reis. Generaal Antonescu antwoordde: „Ik vertrek vol vertrouwen op het Roemeensche volk en zal vol vertrouwen op het Duitsche volk terugkeeren". Onder de klanken van het lied der légionairs stapte Antonescu in den trein en met hem de Duit sche gezant, dr. Fabricïus, en de Duitsche lucht- attaché, kolonel Gerstenberg, die hem op zijn reis vergezellen. Het gevolg van den staatsleider bestaat uit den minister van buitenlandsche zaken, Sturdza, den minister van arbeid, Jaszinschi, den minister van economische zaken, Cancico, den onderstaats secretaris Constant en den onderstaatssecretaris van het ministerie van financien, Papanace. Antonescu zal te Berlijn belangrijke ontmoetingen hebben met den Führer en met leidende persoonlijkheden van ket Duitsche rijk sinds lang bevriende Hongaarsche natie als eerste is toegetreden tot het driemogendhedenpact. De minister verklaarde, dat nog andere mo gendheden zullen toetreden en dat het het on veranderlijk besluit is van de in dit pact ver eenigde mogendheden een wereldomvattende aaneensluiting tot stand te brengen van alle werkelijk tot opbouw bereide, voor een recht vaardigen vrede arbeidende jonge volken. Met de hartelijke begroeting der Hongaarsche vertegenwoordigers door den rijksminister van buitenlandsche zaken, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken en den vertegenwoordiger van Japan was de plechtige officieele ceremonie geëindigd. „Keerpunt in den oorlog". Beschouwing van Freiherr Von Rheinbaben. Het A.N.P. meldt: In een artikel, dat als opschrift heeft „Keerpunt in den oorlog", schrijft de Duit sche oud-staatssecretaris Freüierr von Rheinbaben: „Toen hij in het Lagerhuis Chamberlain herdacht zeide Churchill dat het „keerpunt in den oorlog" gepasseerd was. Hij bedoelde daarmede natuurlijk dat Engeland, trouw aan het historische plan, in het begin van den oorlog zooals gewoonlijk eenige slagen had verloren-, dat thans echter, zooals even eens gebruikelijk is, de eerste positieve teekenen voor de eindoverwinning gezien konden worden. Indien dat waar zou zijn, aldus von Rheinbaben, zou het voor Duitsohland een zeer ernstige opmer king zijn, want Duitschland weet welk lot het in geval van een nederlaag heeft te wachten. Geluk kig voor Duitschland en gelukkig ook voor Europa en de geheele wereld stemt Churchill's uitlating niet met de werkelijkheid overeen. Zij is een illusie. Churchill en zooveel andere Engelschen verwar ren hun wenschen met de harde werkelijkheid. Elders in zijn rede kondigt Churchill het beroem de Engelsche offensief pas voor 1941 of 1942 aan. Een Canadeesche minister, die na een verblijf van geruimen tijd in Engeland naar Canada is terug gekeerd, heeft openlijk gezegd dat het gewetenloos is te spreken over een offensief in 1942, want dan zouden pas de noodzakelijke voorbereidingen vol tooid zijn. En Lord Lothian, de eex'ste Britsche pro pagandist in de Vereenigde Staten, heeft voor hij naar zijn ambassadeurspost te Washington terug keerde, aan de aethei-golven weer eens een zeer. dringende oproeping tot hulpverleening aan Enge land toevertrouwd. Engeland zou verloren zijn, al dus riep hij uit, wanneer de Vereenigde Staten niet meer vliegtuigen, andere wapenen en grondstoffen zouden sturen. Hier vertoont zich duidelijk het dubbele gezicht der Britsche officieele mededeelingen over den oorlogstoestand. Indien zij voor het binnenland be stemd zijn, is alles prachtig. De Duitsche lucht macht verliest dagelijks meer vliegtuigen dan zij ter vervanging kan opstellen, de Engelsche lucht macht is, wat hoedanigheid aangaat, veel beter, de stemming der burgerbevolking is voortreffelijk, het legep in Engeland trappelt van ongeduld om de* Nazi's te vernietigen, de door de bommen aange richte schade is niet belangrijk, de productie der wapenindustrie bereikt astronomische cijfers, men heeft reeds den eersten stap op den weg der over winning gezet. Naar buiten echter, in de richting van het land waarop het gebeukte en zwaar-getroffen Engeland zijn hunkerende blikken vestigt, zijn die officieele medeelingen geschreven in den toonaard S.O.S. Op den duur kan deft Amerikaansehen waarnemers in Engeland de harde werkelijkheid toch niet verbor gen worden. Naar beide zijden echter zoowel naar binnen als naar buiten, moeten bombastische over- winningsberichten, zooals die over de zware schade, zoogenaamd toegebracht aan een Italiaansch eska der te Tarente, het door Churchill uitgevonden „keerpunt in den oorlog" geloofwaardig maken. De waarheid is, dat, zooals de vernietigende aan val der Duitsche luchtmacht op Coventry weer heeft aangetoond, Duitschland doordat het de kust van de Noordkaap tot ten zuiden van Bordeaux bezet heeft, in staat is een honderdmaal grootere uitwerking bij luchtaanvallen te bereiken Wat in Coventry is gebeurd zal ongetwijfeld zeer binnenkort ook in andere gx-oote wapencentra geschieden. Alle verwachtingen van vergroote productie, su perioriteit in de lucht in 1941 e.d. zullen in rook Duitsch legerbericht: BIJ DEN SCHAATSENFABRIKANT. De blokken worden gestoken, een werk dat veel vaardigheid vereischt en waarmede de Friesche schaatsenmakers wel vertrouwd zijn. (Foto Pax Holland.) opgaan. En wat betx-eft het offensief in 1941, 1942 of 1943, er is op de geheele wex-eld wel niemand, die, wanneer hij met xxiilitair inzicht den oorlogs toestand beschouwt, zou kxxnnen gelooven dat het bij Duinkei-ken verslagen Engelsche' leger ooit weer op het vasteland zou kunnen verschijnen en het overwinnende UDuitsche millioenenleger met kans op succes strijd zou kunnen bieden. Dit is het oordeel van ons Duitschers: Churchill heeft met zijn „keex-punt in den oox'log" in zooverre gelijk dat bij de politieke ontwikkeling de Engel sche nederlaag op het oorlogsterx-ein zich steeds duidelijker afteekent, Zooals Churchill onlangs in een oogenblik van oprechtheid zelf heeft toegege ven, vecht Engeland alleen nog om zijn bestaan. Duitschland ondei'handelt met Frankrijk over een komende samenwerking in een nieuw Europa, zon der Engeland. Het spreekt met Rusland over het wederzijdsohe nut van een verder in evenwicht brengen der belangen. Het onderhandelt met Span je over de toekomst van dat land aan de zijde der spilmogendheden, alles is in beweging en de stroonl is tegen Engeland gericht. Er is nu eenmaal geen vaststaand schema in. de wereldgeschiedenis, zelfs niet voor de Engelschen". Italiaansch legerbericht. Aan front in Griekenland Grieksche cavalerieaan val afgeslagen. maar wèl zoo'n keurig lichtge vend speldje van Hooij. Deze week krijgt U 't ten geschenke in al onze filialen ter herinne ring aan de heropening van onze verbouwde zaak: Rijks straatweg 8. U kunt het be schouwen als een lichtend symbool van de aloude kwa liteit onzer artikelen. Wie ver standig is, vult vandaag, zon der één dag te wachten, zijn voorraad aan. In onze etalages vindt U aardige Sinterklaas- verpakkingen, waar U geen bonnen voor noodig hebt. Winkels door de geheele stad. (Adv. Ingez. Med.) „HET SCHIP VAN 1600 TOT 1900". Onder dezen titel wordt in het Scheepvaartmuseum te Amsterdam een ten toonstelling gehouden, waar vele modellen van historische vaartuigen te bewonderen zijn. (Foto Pax Holland.) Luchtmacht bombardeert Alexandrië. ERGENS IN ITALIë. 20 November (Stefani). Het 166ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: „Krachtige herhaalde aanvallen ten Zuidoosten van Koritza en een cavalerie-aanval op den weg naar Kalibaki zijn met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Onze luchtmacht, die nauw samenwex-kt met de strijdkrachten te land, heeft de vijandelijke troepen met lichte bommen be stookt en wegen, barakken en troepenconcentra ties getroffen. Buiten de drie vijandelijke vlieg tuigen, vermeld in het vorige weermachtsbericht, zijn nog vijf vijandelijke toestellen neergehaald. Zij vielen brandend omlaag. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In Noord Afrika heeft een onzer luc'htformaties, na ten Zuiden en ten Zuidoosten van Sidi el Bar rani sterke vijandelijke colonnes van gepantserde auto's te hebben opgemerkt, dezen aanzienlijke verliezen toegebracht. Een deel werd onbruikbaar gemaakt, de rest op de vlucht gedreven. Vei*vol- gens bonden onze snelle colonnes den strijd met den vijand aan. Zij noodzaakten hem zich terug te trekken. Onze luchtformaties vielen de bege leidende Engelsche jagers aan en schoten zes toestellen van het type Gloster neer. Verder wer den vijf vijandelijke gevechtswagens, een twaalf tal gepantserde wagens en eenige kanonnen ver nietigd. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. Onze luchtafdeelingen hebben de haven van Alexandrië gebombardeerd, alsmede de kaden van het eiland Ras el Tin. het vliegveld, de schepen, die gemeerd lagen in het Nefisjmeer ten Zuiden van Ismailia, spoorwegwerken te El Hamman, in stallaties te El Quassab en een kamp te Birauani, ten Zuidoosten van Mersa Mati-oeh. Zij veroor zaakten branden, oxxtploffingen en een duidelijke schade. Al onze vliegtuigen keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen hebben herhaalde aan vallen gedaan op Tobroek, waar geen schade werd aangericht, en op Benghazi, waar de schade zeer gering was en een mohammedaansche vrouw ge wond werd. In Oost-Afrika heeft een onzer patrouilles vijandelijke detachementen, die te Ocoea ten westen van Goerafanda in den Boven Soedan waren gestationneerd, op de vlucht gedreven. Onze luchtmacht heeft vijandelijke kampen te Aroma en Kasjim el Ghirba gebombardeerd. Een der vijandelijke kruisers heeft te Dante de instal laties voor het winnen van zout gebombardeerd en lichte schade verooi-zaakt. Vijandelijke vlieg tuigen hebben Barbas, Decamere, Agordae, Ker nen en Massaoea gebombardeerd zonder dat er slachtoffex-s vielen, de schade is niet belangi-ijk. Vijandelijke vliegtuigen hebben getracht aan vallen te ondernemen op de Oostkust van Zuid- Italië. Zij werden met een snel reageerend afweer- vuur ontvangen en trokken zich terug zonder bommen te hebben laten vallen. Waarom het offensief in de koloniën nog niet hervat is. Stefani meldt: Talrijke buitenlandsche mili taire critici vragen zich af waarom maar schalk Graziani na de verovering van Sidi el Barrani het offensief nog niet hervat heeft. Deze vraag kan men niet beantwoorden zon der nogmaals te wijzen op de moeilijkheden, die geboden worden door het terrein en het heete klimaat van de Libische hoogvlakte een woestijn, waar het leven zwaar gemaakt wordt door de hitte, die dikwijls vijftig gra den bereikt en gebrek aan water. Deze at mosferische omstandigheden versterken nog den eisch tot grondige voorbereiding, die vooraf moet ,gaan aan den nieuwen sprong van de Italiaansche colonnes naar Mersa Ma- troeh. Na de verovering van Sidi el Barrani moesten de troepen werken aan den aanleg van een ge- teerden weg van 120 km, die van Solloem naar Sidi el Barrani loopt, en de primitieve vrachtauto wegen herstellen. Het grootste vraagstuk vormde het water, dat door tankauto's ter plaatse ge bracht moest worden, waar dan per hoofd en per dag een anderhalve liter beschikbaar gesteld werd. Thans is dit vraagstuk geheel opgelost, dank zij den bouw van een aquaduct, hetgeen in record tijd geschied is en de ontdekking van bronnen bij de voorste linies. Eveneens moest ontzaglijk veel werk verzet worden om het noodige materieel en hulpmiddelen voor den aanstaanden' op- marsch aan te voeren. Deze voorbereiding staat op het punt voltooid te worden. Opgemerkt moet nog worden dat het in de ge schiedenis nooit voorgekomen is dat men van het Westen uit Egypte trachtte te verovei-en juist wegens de woestijn der Libische hoogvlakte Maar schalk Graziani is de eerste, die een dergelijke on derneming beproeft. Thans bevindt zich tusschen de voorste Ita liaansche linies en die der Engelschen een nie mandsland" van dertig kilometer breed Daar spelen zich dikwijls de gevechten tusschen gemo toriseerde patrouilles af. De Engelschen beschik ken in Egypte over ongeveer 300.000 man. Zij hebben van Mersa Matroeh een 'geducht versterkt kamp gemaakt, voorzien van volmaakte inrich tingen en waar men de beschikking heeft over een verbinding over land en door de lucht en over een spoorlijn, die naar Egypte loopt. Op 300 km van Mersa Matroeh staan de beste divisies, waarover het Britsche leger beschikt, opgesteld en zij heb ben versterkingen ontvangen in den vorm van manschappen, materieel en munitie. Zonder twij fel is deze sector het best voor den oorlog toege rust, want Engeland weet heel goed, welke gevol gen het verlies van zijn positie in Egvpte zou hebben. Ruim 500,000 k.g. bommen viel op Birmingham. BERLIJN, 20 November (D.N.B.) Hel oppei-bevel der vveex'macht maakt bekend: „Als vergelding voor de Britsche aanvallen op woonwijken in Hamburg, Bremen en Kiel, hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen van de generaais-veldmaarschalk Kesselring en Spex-rle, in den nacht van 19 op 20 November de centra der Britsche industrie van wapenen en materiaal te Birmingham met bommen aan gevallen. Zonder tusschenpoozen wierpen hon derden gevechtsvliegtuigen ruim 500.000 kilo- gx-am bommen, ook van het zwaarste kaliber, omlaag. De tot op grooten afstand zichtbare branden en ontploffingen waren nog van grootei-e uitgestrektheid dan by den aanval op Coventry. In den nacht van 18 op 19 November heeft het luchtwapen overigens zijn aanvallen op Londen en andere belangrijke doelen in Zuid- en Midden- Engeland voortgezet. Een reeks vliegvelden als Marham, Norwich-Latton en Cranwell werd met bommen bestookt en daarbij werden hangars en schuilplaatsen in bx'and geschoten en vernield. Liverpool, Southampton en andere havens aan de kust van het Kanaal waren eveneens het doel van de Duitsche luchtaanvallen. In .het zeegebied voor de Oostkxist van Engeland gelukte het aan lichte gevechtsvliegtuigen om drie koopvaardijschepen met goed succes aan te vallen. Een kleine duikboot onder bevel van den eei-sten luitenant-ter-zee Wohlfahrt, die, zooals reeds ge meld, op zijn jongsten tocht vier vijandelijke koop- vaai-dijschepen met 23.880 b.r.t. totv zinken heeft gebi-acht, heeft tot dusver in totaal 61.500 b.r.t. vij andelijke koopvaardijscheepsruimte vernietigd. In den nacht van 19 op 20 November wierpen Bxutsche vliegtuigen in het gebied van het Duit sche rijk bommen op woonwijken en andere doelen, die geen militaire beteekenis hebben. Het grootste deel der vijandelijke machines, welke naar de rijks hoofdstad vlogen, werd door het afweervuur, al- vorens 4zij BeiTijri bex-eikten, gedwongen terug te keeren. Een vliegtuig wierp zijn bommen op de historische stad Potsdam. De hier, evenals in an dere plaatsen van Duitschland aangerichte schade in onbeteekenend en blijft over het algemeen be perkt tot lichte beschadigingen van woonhuizen en straten. Opnieuw werden verscheidene ziekenhuizen getroffen. Twee Britsche bommenwerpers werden dea nachts, alvorens zij hun doel bereikt hadden door luchtdoelartillerie neex-geschoten. Vijf eigen toestellen wox-den vermist". BIRMINGHAM ERNSTIGER GETROFFEN DAN COVENTRY. BERLIJN, 20 November (D.N.B.) Naar het D.N.B. ter aanvulling op het weermachtbe- richt van vandaag verneemt over den grooten aanval van Duitsche luchtstrijdkrachten op Birmingham, wordt eensgezind door alle be manningen der vliegtuigen, die hebben deel genomen aan den aanval, gerapporteerd dat het effect nog grooler en treffender was dan in Coventry. Reeds nadat de eerste golven vliegtuigen hun bommen hadden uitgeworpen, was de stad als door daglicht door de vlammen van i'eusachtige branden verlicht. De volgende toestellen konden spoedig van het Kanaal af van iedere richbingpeiling afzien, aangezien de vuurgloed tot hoog in den hemel straalde en zoo de eenvoudigste wegwijzer werd. De Duitsche gevechtseskaders startten nog tijdens de avondschemering bij volkomen bedekten hemeL Het was echter bekend dat het weer zou verande ren. Tegen middernacht was de wolkenlaag ook bijna geheel weg, zoodat de Duitsche aanvallen bij buitengewoon goed zicht uitgevoerd konden wor den. Veel meer dan 500 vliegtuigen zijn naar Birming ham gevlogen en hebben bommen van alle soorten en kalibers uitgeworpen. In grooten omvang werd gebruik gemaakt van de zwaarste bommen, die zoowel door hun brandstichtende uitwerking als door hun splinters en den luchtdruk buitengewone schade aani'ichtten. In totaal werden ruim 500.000 K.G. bommen neergeworpen. Tegelijkertijd vieleo duizenden en duizenden brandbommen op de stad, zoodat bij de vernielende explosies ook nog dé alles verwoestende uitwerking van het vuur kwam Sommige branden waren reusachtig, aangeziert spoedig de eene brandhaard zich aansloot bij d« andere. Tusschen deze groote branden, die heele fabrieksterreinen, blokken huizen en tenslotte hee- le straten aantastten, stonden ontelbare kleiixer« en heel kleine branden, die voor een groot deel ook weer om zidh heen grepen en zich aaneensloten tot groote branden. De Britsche afweer van geschut eri zoeklichten was krachtig en aanhoudend. Zij had echter geen succes. De Duitsche aanvalstactiek slaagde er jn de afweer volkomen in verwarring te brengen en zonder effect te doen zijn. De moed der Duitsche vliegers brak door ieder spervuur heen en negeerde ieder gevaar. De aanvallen werden ingeleid door afzonderlijk vliegende toestellen, waarop verscheidene malen een massaal bommenwerpen door aaneengesloten formaties volgde, terwijl in de pauzes tusschen deze gx-oote aanvallen weer afzonderlijk vliegende toe stellen aanvielen. Afzonderlijk vliegende toestellen beëindigden den strijd in de eerste ui-en van den ochtend. De aard van den aanval maakte gebrxük van iedere technische mogelijkheid. De afzonder lijke togstèllen en de formaties deden hun aanval len in gewone, horizontale vlucht, andere nader den in geruischlooze glijvlucht en weer andere stortten zich met een plotselinge duikvlucht op hun doelen en stieten zoo door het versperrings- vuur heen. Nu eens vielen afzonderlijk vliegende toestellen van alle kanten aan, dan weer attaqueer den gesloten formaties een beperkt gebied door den ring van spervuur heen. De verliezen zijn zeer gering. Bij een optreden van ruim 500 vliegtuigen zijn slechts vijf toestellen vermist geraakt. Hongaarsche ministers weer in Boedapest. BOEDAPEST, 21 November (D.N.B.) De Hon gaarsche minister-president graaf Teleki en de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, zijn in gezelschap van den Duit- schen gezant in Boedapest Woensdagavond 11 uur uit Weenen weer in de Hongaarsche hoofdstad aangekomen. Bij hun aankomst werden zij door den Italiaanschen gezant en den Duitschen en Ja panschen zaakgelastigde in Boedapest alsmede door tal van personen uit het openbare leven en door een groote menschenmenigte vex-welkomd. Graaf Csaky zal binnenkort voor de buitenlandsche politieke commissies van het parlement rapport uitbren gen over zijn reis naar Weenen. Kruitmagazijn in Griekenland in de lucht gevlogen. Uit Belgrado verneemt het D.N.B.: Naar „Politika" uit Saloniki meldt, is Maandag in Noord-Griekenland een groot kruitmagazijn in de lucht gevlogen. De ontploffing was zoo hevig dat in veele deelen van Noord-Grickm- land en in Saloniki een trilling als van een aardbeving werd gevoeld.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9