Haarlem's Dagblad Brandhout J VULPENHOUDERS! N.v. hoenderdos' Geschiedenis van het dagelij kscli leven. PiM SUMP Een oude baas. Kolendampvergiftiging te Haarlem. „Winterhulp Nederland" Bristol opnieuw bestookt. Kacheiblokken Brandstoffen hand el 58e JAARGANG No. 17627 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 3 December 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regeiabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Gisteren heb ik geschreven over boeken in het al gemeen: over oorspronkelijke Nederlandsche ei vertaalde uit het buitenland. En nu moet ik iets zeggen over één boek in het bijzonder. Het behoort tot die groote groep van historische werken, die in de laatste jaren ter markt verschenen is en aan een steeds klimmende vraag poogt te voldoen. Maai" in die groep is het toch weer een genre op zichzelf. Eigenlijk streeft het naar het antwoord op een vraag, die iedereen die geschiedenis op school leerde zich toen en ook later wel vaak ge steld moet hebben: waarom bepaalt het zich alles tot groote mannen, goede en slechte grootheden en tot geweldige gebeurtenissen zooals oorlogen revoluties? Waarom weten wij zoo weinig van het leven van den gewonen mensch in het verleden? Hoe ouder de tijd, hoe minder wij van hem weten. Hoe leefden onze voorouders hun dagelijksch le ven, wat deden en ondervonden zij en wat dachten zij daarbij? Er werd in oude tijden oneindig minder van op- geteekend dan in de onze. Wie er aan denkt dat de boekdrukkunst pas in de vijftiende eeuiw werd uit gevonden en dat die dagelijksche kroniek des le vens, de krant, aps in de zeventiende eeuw ontstond en eerst in de tweede helft van de negentiende tot vollen wasdom geraakte* vindt daarin al veel ver klaard. Ook was de litteratuur zelfs maar een halve eeuw geleden nog zooveel beperkter dan nu. Het dagboek van den Engelschman Samuel Pepys, door hem zelf nimmer voor openbaarmaking be stemd, blijft gelden als een zeer zeldzame getuige nis van het leven der zeventiende eeuw en in ons land kennen wij de honderdjarige Camera Obscura als een weergave van het burgerlijke leven van de eerste helft der negentiende, die geen evenknie kent. In vroeger eeuwen hadden bovendien ge schiedschrijvers blijkbaar weinig neiging om het leven van alledag te boekstaven. En toch is er in allerlei andere vormen wel veel van opgeteekend: in beschrijvingen van zeden en gebruiken, in oude brieven en dagboeken, in de beperkte litteratuur. Maar te zelden is gepoogd er een totaal beeld van te vormen. De schrijfster Anne H. Mulder heeft dit nu on dernomen in een- groot werk onder den titel „Ze ven Eeuwen Nederlandsche Levenskunst" met den ondertitel „Een geschiedenis van het Dagelijksche Leven". Het zal in vijf deelecv verschijnen in den loop van een paar jaar; het eerste deel heeft het licht gezien bij den uitgever, d'e Querido te Am sterdam is. Het Is een groote opgaaf die zij zich gesteld heeft. Maar hij bekoort haar buitengemeen, zooals blijkt uit deze passages uit haar inleiding: „Het is een lokkend en fascineerend avontuur, geschiedenis te schrijven met alleen maar een ver loren muiltje in je hand, met alleen maar een om- gestooten wijnglas voor je. Er is een historie, die parallel loopt aan de officieele. Want de heftigheid van de wereldgeschiedenis is niet alleen, af te me ten aan de stroomen vergoten bloed en aan den duur der politieke debatten, maar even goed aan de lengte van een vrouwerok. Echter werden, als we onze vaderlandsche geschiedenis repeteerden, die dingen stelselmatig overgeslagen. Er zijn eigen lijk wel duizend Vaderlandsche geschiedenissen te schrijven: die van de keuken en die van de liefde, die van de zee en die van den dansEn alle duizend zullen ze niet anders dan de eene, eeuwig bekorende geschiedenis van menschen zijn". Het bijzondere karakter van dit boek komt niet alleen tot uiting in het feit, dat men het niet in een van de gebruikelijke klassen kan indeelen. Het is geen roman, geen wetenschappelijk werk en natuur lijk nog minder „officieele" geschiedenis. Het is in zijn genre een eenling. Misschien zal het de eerste ling van een nieuw genre blijken te zijn. Maar bo vendien is het bijzonder in zijn opzèt, zijn indeeling en zijn zeer eigen, levendigen, met veel humor en soms met vriendelijke ironie doorspekten verteltrant. Opzet en indeeling baseeren zich op een lied, op hel oude Hollandsche liedje „In Holland staat een huis". Zoo vinden wij onder dien aanvangsregel In het eerste deel: Bouw en inrichting van een mid- deleeuwsche burcht. Bouw en inrichting van abdij en kloosters uit dien tijd. Boomen, bloemen en kruiden in de Middeleeuwen. Dan volgt „En in dat huis daar woont een heer", in welk hoofdstuk levendig, soms speelsch beschre ven worden: Edelen. Ridderideaal. Spel, illusie, rid derlijk, vechtbedrijf. Kleeding, maaltijden, wapenen. Geestelijken. Kloosterorden, standen in kloosters. Cultureele centra, etc. Zoo gaat het verder. Wij blijven niet bij ridders en edelvrouwen en geestelijken, want immers: Die vrouw die kiest een kind, dat kind dat kiest een knecht, en die knecht die kiest een meidmet al de verjagingen die daarop volgen en de brand van het huis tot slot: allemaal hoofdstukken. Anne H. Mulder moet een zeer uitgebreide bron nenstudie voor dit eerste deel volbracht hebben. Ik besef het als ik bijvoorbeeld de voor onzen tijd wel ontstellende beschrijving lees van de zeer in gewikkelde kleedij en uitrusting van den geharnas- ten ridder. Als gij leest in hoeveel lagen alleen 's mans hoofd al verpakt was zult gij niet naar zijn tijd en zijn beproevingen terug verlangen. En even min zal de vrouw dat doen, die uit dit boek inzicht verwerft in de levenspositie, van haar middeleeuw- sche voorgangster, hetzij edelvrouwe of boerin. Maar het boeit, ge doet al lezend een schat van ken nis op, blijft geboeid en bent vaak geamuseerd en verneemt van de melaatsdhheid, van de kruistoch ten, van het onderwijs en de middeleeuwsche be grippen omtrent opvoeding, van het leven in de .steden en van handel, scheepvaart en bestuur, van woekeraars, geldschieters, marskramers en zooveel menschen en toestanden meer. Dit is waarlijk een werk dat verrijkende kennis brengt. En dat nog veel belooft in zijn volgende vier deelen. Want naarmate Anne H. Mulder zich verder Bij den kindervriend. Wie zou er bang zijn voor den Sint, die, on danks zoovele beslom meringen, deze week voor groot en klein weer zijn gave komt brengen? (Foto Pax Holland). ALS GESCHENK j Sett M^euUaudet Haarlem's eerste en eenige Vulpenspecialist Grootste sorteering. Wij repareeren alle merken VULPENHOUDERS. {Adv. mgez. Mea.j (In Turkije is een man ontdekt Osman Islamoglu geheeten, die volgens ambtelijke opvattingen 152 jaar oud moet zijn en zelf beweert reeds 300 jaar geleefd te hebben.) Vriend Methusalem werd ouder En, natuurlijk, Sinterklaas, Maar die twee dan daargelaten, Is die Turk een krasse baas. Vreemd dat steeds weer in den Balkan, Zulk een voorbeeld wordt ontdekt, Dat misschien dan niet tot leering, Maar dan toch tot afgunst wekt. Honderdtweeënvijftig jaren Is die grijsaard officieel, Maar hij schat zijn eigen leeftijd Op maar liefst tweemaal zooveel. 't Is niet maklij k uit te kienen Want er was in 't Turksche land, Toen dat oudje werd geboren, Nog geen burgerlijke stand. Daarom blijft het bij een schatting, Nou, zeg honderdvijftig maar, Waarop d'oude zelf verklaarde: 'k Voel me wel driehonderd jaar. Tja, wat moet men ervan denken, Als men van die marge leest, Voor den oude valt te zeggen: Hij's er steeds zelf bij geweest. Anderzijds lijkt dit te machtig, Dan blijft nog de mooglijkheid, Dat die Osman Islamoglu, 'n Dubbel leven heeft geleid. Wij hebben een ENORM E sorteering van ALLE merken DE VULPENDOKTER. ZIJLSTRAAT 90-92, Telef. 11161 (Adv. Ingez. Med.) voortspoedt door haar zeven eeuwen zal zij meer materiaal ter beschikking krijgen over het leven en de levenskunst van den gewonen mensch. Zij heeft thans de oude kronieken terzijde gelaten en de oude gebruiksvoorwerpen als haar voornaamste bron nenstudie gebezigd. „Wij staan wat schichtig tegen over die chaotische erfenis van oude schoenen, pruiken en poederdoozen, van vaatwerk en retorten, eetserviezen en ordeteekenen, geeselwerktuigen en brieven, sleutels en zégels, scheepsmodellen en stadsmuren, want deze en al die andere simpele, ontroerende getuigenissen van het dagelijksch leven zullen de attributen voor onze geschiedschrijving zijn", zegt de schrijfster in haar inleiding. Zij zal in haar tocht door de eeuwen steeds meer in steeds grooter versch ei denheid vinden, ten dienste van de volgende vier deelen en van hen die ze zullen lezen. Dit eerste is een vervulling op zichzelf en houdt tevens een groote belofte in. R. P. HEDEN NOG V R IJ V R IJ V R IJ Stookt met HOUT, al is het nog zoo koud. Beuken, Eiken, Iepen, Popels en Dennen Blokken voor kachel en haard en een speciale afmeting voor centrale verwarming. Gem'engde blokken 20 c.M. per ton 40. Eiken Talhout, circa 60 ton, voor centrale ver warming en bakkersa ƒ25.per ton. En een 30000 stuks Takkenbossena 8 cent Te vervoegen bij de Firma's TH. WILLEMSE, Kadijk 15, Heemstede. 3. A. WARMERDAM, Nassaulaan 58—62, Haarlem. TELEF. 10757 - HAAST U - TELEF. 10757 (Adv. Ingez. Med.) Echtpaar bewusteloos geraakt. In de Allanstraat te Haarlem heeft zich Maan dagavond een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan. Het echtpaar J. is hiervan bijna het slachtoffer geworden. Des middags was me vrouw J. reeds onwel geworden. Des avonds werd zij zoo ziek. dat zij het bewustzijn verloor. Ook haar man zakte even later bewusteloos in elkaar. Een huisknecht had nog juist kracht genoeg naar buiten te gaan en een buurman te waar schuwen doch daarna viel ook hij flauw. De buurman waarschuwde onmiddellijk de brand weer en een dokter, die direct de eerste hulp verleende. De slachtoffers konden thuis verzorgd worden en maakten het naar omstandigheden goed. De brandweer stelde een onderzoek naar het ontstaan van den kolendamp in. Wat te Haarlem tol dusver is ontvangen Naar ons wordt medegedeeld heeft de straat collecte te Haarlem Zaterdag j.l. opgebracht f 6397,14'/2. Bovendien werden aan giften buiten de straatcollecte door den penningmeester van Winterhulp te Haarlem ontvangen f 6894, zoodat tot dusver een bedrag van f 13.291.14V2 is binnengekomen. Vliegtuigen in ruil voor whisky. Engelsch-Amerikaansclie ruil. Met Schotsche whisky heeft Engeland de eerste oorlogsmaanden de vliegtuigen uit de Vereenigde Staten betaald, zoo bericht het A.NP. In deze periode hebben de Ver. Staten voor een waarde van 23 millioen dollar vlieg tuigen aan Engeland geleverd en Engeland le verde in dat tijdsbestek voor 26 millioen dollar whisky aan Amerilka. De Schotsche whisky neemt onder de Britsche uitvoer-artikelen naar de Ver. Staten volgens de waarde de eerste plaats in. De groote hoeveelheden whisky, die thans door Engeland aan Amerika geleverd worden, komen naar het Zondagsblad „The People" plotseling opmerkt uit de groote reseiwes, die in de ïaren voor den oorlog in de pakhuizen van de groote Schotsche stokerijen aangelegd waren. De abnormaal hooge uitvoer als tegen prestatie voor de Amerikaansche oor logsleveranties is dus ook een soort uitverkoop van de reserves van het Britsche nationale ver mogen. Hoe groot de whisky-reserve ook is, zij zal nauwelijks groot genoeg zijn ter betaling van de Amerikaansche vliegtuigen. Sterke Duitsche vliegtuig formaties in den aanval. BERLIJN, 3 December (D.N.B.) Sinds de eerste avonduren van 2 December bevonden zich, naar het D. N. B. verneemt, stei-ke forma ties van het Duitsche luchtwapen boven het Kanaal. Haar weg voerde ditmaal weer naar de belangrijke militaire doelen van de reeds zwaar geteisterde havenstad Bristol om ook daar haar werk der vernietiging van de in dustrie- en havencomplexen te voltooien en tevens, zooals in Coventry en Southampton ge schied is, waren Duitsche vliegers onderweg om, zooals bijna eiken nacht, de toevoerwegen der Britsche overzeesche scheepvaart met mij nen af te sluiten. Zoo zijn de bemanningen der Duitsche luchtmacht eiken nacht weer bezig den Britschen toevoer op zijn gevoeligste plekken te heffen, terwijl de Royal Air Force zich des nachts nog nauwelijks naar bui ten waagt, weerhouden door de ongunstige weersge steldheid en het krachtige Duitsche luchtdoelge schut. Omtrent den jongsten nachtelijken Duitschen aanval op Southampton heeft de Britsche Nieuws dienst nog medegedeeld dat in den nacht op Maan dag behalve de voorsteden vooral de zakenwijk ernstig geleden heeft. De gas-, water- en electrici- teitsleidingen zijn op vele plaatsen in de stad ver nield. Men heeft echter intusschen vastgesteld dat het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking in verhouding tot de hevigheid van den aanval niet bijzonder groot is. Het aantal slachtoffers in de beide laatste nachten bedroeg namelijk volgens de tot dusver verrichte tellingen 370 dooden en zwaarge wonden. GEEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WILHELMSHAVEN BERLIJN. 3 Dec. (DJNT.B.) Londen heeft op 2 December officieel door Reuter laten melden dat Britsche vliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag met succes Wilhelmshaven gebombardeerd en branden en ontploffingen veroorzaakt hebben. Hiertegenover wordt van Duitsche zijde geconsta teerd dat dien nacht geen enkel Britsch vliegtuig boven Wilhelmshaven of in de omgeving dezer stad geweest is. Dientengevolge is er ook geen enkele Britsche bom op de Marinewerf aldaar, op fa brieksgebouwen of stadsdeelen gevallen. Wel hebben de Engelschen gebruik makend van de ochtendsche mering Maandagmorgen vroeg de 50 kilometer meer noordoostwaarts gelegen stad Cuxhaven, tot cloel genomen en aldaar eenige bommen uitgeworpen. Uit deze feiten blijkt dat het den Engelschen niet gelukt is om het door hen gestelde doel t.w. Wilhelmshaven te vinden, om niet te spreken van bombardeeren. Daarom moet het bombardement op de volkomen on- beteekenende stad Cuxhaven beschouwd worden als het resultaat der mislukte oriënteering door de Engelsche luchtmacht. Deze omstandigheid, zoo wordt van Duitsche zij de verklaard, toont duidelijk het onderscheid aan tusschen hetgeen de Engelschen willen en wat zij kunnen. Zoo kan dus thans niemand meer zich er over verbazen dat de beweringen der Engelschen over bombardementen op militaire doelen in Duitschland zich in werkelijkheid nog steeds ont popt hebben als lukrake bombardementen op groote steden, in zoover de Britten deze althans gevonden hebben, ENGELSCHE MEDEDEELING. STOCKHOLM, 3 December (D.N.B.) Volgens het communiqué van de Britsche ministeriën van luchtvaart en binnenlandsche veiligheid hebben Duitsche bommenwerpers gisteren kort na het vallen van de duisternis een grooten aanval op een stad in West-Engeland gedaan. Het commu niqué zegt verder dat een aantal branden is uit gebroken en dat aanzienlijke schade veroorzaakt is. In het begin van den nacht zijn ook, aldus het Britsche communiqué, bommen geworpen in East- Anglia, Wales en in eenige andere streken. Ook hier is schade aangericht. Britsche torpedojager verloren gegaan. Tijdens mist aan den grond geloopen. BERLIJN, 3 December (D.N.B.) De Brit sche Admiraliteit maakt bekend dat de torpedo jager „Sturdy" verloren is gegaan. Naar Reuter hierover meldt, was de torpedojager „Sturdy" 905 ton groot en had zij in vredestijd een be manning van 98 personen. Het schip is tijdens mist ter hoogte van de Schotsche kust aan den grond geloopen en daardoor vergaan. Vijf matro zen zijn om het leven gekomen. Het ,>or van het luchtafweer-geschut. De bedie ning van de luisterapparaten eischt groote bedrevenheid. .(Foto Weltbild.), lüiefaildexs denkt aan de nieuwe veiduistexwqs-- aaatschü^ten- De Commissaris van Politie te Haarlem her innert de wielrijders hiermede aan de verplich ting om met ingang van morgen, 4 December, hun rijwielen voorzien te hebben van de voorge schreven, afgeschermde, verlichting. De voorlan taarn moet zoodanig zijn afgeschermd, dat slechts een 3 c.M. lange en 0.4 c.M. hooge ope ning in de bovenste helft het licht doorlaat. Bovendien moeten voor- en achterlicht van boven afgedekt zijn. Het verdient aanbeveling goedgekeurd af- schermmateriaal aan te schaffen. Den voetgangers wordt er nog eens opgewezen, dat lantaarns bij het gebruik buitenshuis alleen donkerblauw licht van niet te groote sterkte mogen uitstralen. Ook dit donkerblauwe licht mag niet naar boven worden gericht of zoodanig worden gebruikt, dat anderen er door worden verblind. Op de juiste naleving van de nieuwe voor schriften betreffende het verduisteren zal door de politie scherp worden toegezien. De strijd aan het Grieksclie front. ROME, 3 Dec. (Stefani)De bladen publicee- ren met voldoening een objectief oordeel van het Russische dagblad „Krasnaja Svedsa" (Roode Ster) in een artikel over het conflict tusschen Italië en Griekenland. In dit artikel wordt gecon- statèerd dat na de heldhaftige verdediging van Koritza door de Italianen de toestand bezig is zich te stabiliseeren. Het blad wijst op de groote moge lijkheden voor het Italiaansche leger ten aanzien van het komende tegenoffensief, vooral ook dank Eij de beheersching van de straat van Otranto, waardoor de toevoer van levensmiddelen en ver sterkingen voor het expeditieleger verzekerd is en dank zij de Italiaansche heerschappij in de lucht. Dit getuigenis bewijst hoe de waarheid aan het Grieksch-Albaansche front zich begint te ver spreiden, ondanks de Engelsch-Grieksche leugen campagne. HOOFD VAN BOSCH EN BOVENSCHOOL. Tot hoofd van de Bosch en Hovenschool te Heem stede is beroemd de heer M. Verwoest te Rijswijk (Zuid-Holland). 't (Keedijk avondje is nog niet gekomen. Het komt ook niet als U niet bijtijds voor Uw inkoopen zorgt. WIE VERSTANDIG IS KOOPT VROEG (60 tot 80 pet. eiken) f 40.- per ÏOOO K.G. incl. o.b., franco bergplaats, (niet gestapeld) Kinderhuissingel 2, Telef. 11979 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. Actikeien enz. R. P.: Geschiedenis van het dage lijksche leven. pag. 1 P. Gasus: Een oude baas. pag. 1 Van menschen en dingen in Am sterdam. pag. 3 De oplossing. pag. 3 Flitsen: Begroeting. pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 Sinterklaas, goed heilig man pag. 6 J. B. Schuil: Het versteende woud. pag. 9 Het Nederlandsche Ballet pag. 9 Uit de Pers: pag. 9 kaatste Berichten

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1