Bonnen die thans geldig zijn: BOUVYkR'ST4lbadzoi/t.^ üue flacon. een ge&cA&etA Jf AGENDA. Fa Gebrs Vermeulen Mr. dr. A. baron Röell herdacht. DINSDAG 3 DECEMBER 1940 HA'A RE EM'S DAGBEAD" 2 De schatten der Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem. Hoe ze te gebruiken. In een serie van 3 voordrachten gaf de directeur der Stads-Bïbliotheek en Leeszaal te Haarlem, de heer P. V. de Wit, voor de Volksuniversiteit een uiteenzetting van hetgeen de Stads-Bibliotheek zoowel uit een oogpunt van studie, volksontwikke ling, ontspanning en als inlichtingenbureau te be- teekenen heeft voor de bevolking van Haarlem en omstreken. In de le voordracht werd als inleiding een over zicht gegeven van de geschiedenis der bibliotheken in het algemeen, van die der grijze oudheid, der vroege en late middeleeuwen, van die der Renais sance en tenslotte van de tegenwoordige biblio theken. Uitvoerig werd de merkwaardige geschie denis van de Haarlemsche Stads-Bibliotheek nage gaan, hoe deze gesticht werd als gevolg van de overdracht der geestelijke goederen aan de stad Haarlem, waartoe behoorde de rijke klooster bibliotheken. Spreker ging na hoe onder toezicht van de curatoren der Latijnsche school en onder beheer der scholarchi het bezit der bibliotheek, die in 1596 gesticht werd, niet alleen groeide, maar hoe ook steeds het boekenbezit over meerdere weten schappen zich uitbreidde cn zoodoende een rijke verzameling van theologische, juridische, medische, historische en klassieke werken ontstond. In de 19de eeuw evenwel werden na de groote verval der bibliotheek in den Franschen tijd enger richtlijnen getrokken en alleen werd aangeschaft op het gebied van de uitvinding der boekdrukkunst cn van de vaderlandsche geschiedenis. Was dit dan ook het opzettelijk doel van den bibliothe caris. Ds. Abraham de Vries, die 40 jaar lang het bïbliothecariaat voerde en wiens langdurige arbeid van de grootste waarde was voor de biblio theek. de opvolgers van de Vries. Mr. Gerlings en de beide Enschedé's wilden weer terug naar een bibliotheekopbouw waarbij het boekenbezit nauw verband hield met de vraag van het publiek naar werken, waarin de uitkomsten der moderne wetenschap was verwerkt, boeken ook van litte ratuur en" kunst. De geringe financiën evenwel verhinderen een grooten uitbouw naar dien kant en eerst onder het bibliothecaviaat van den heer J. D. Rutgers van der Loeff, toen de Stads- Bibliotheek tevens Openbare Leeszaal werd in 1922, kon op groote schaal het boekenbezit naar alle kanten uitgroeien. In de 2e en 3e voordracht heeft de inleider van het etgenwoordig boekenbezit een overzicht ge geven, waarbij hij op den voet volgde de sedert 1935 voor de Stads-Bibliotheek ingevoerde syste matische indeeling der boeken in 124 hoofdrubrie ken. terwijl elke hoofdrubriek in tientallen ru brieken en deze weer op hun beurt in tal van onderrubrieken ingedeeld zijn: de schrijvers en titels van een keur dezer werken in elke rubriek werden genoemd. Deze 24 hoofdrubrieken zijn: Algemeene Werken; boek- en bibliotheekwezen: wijsbegeerte: ziel- en zedekunde; godsdienst: sociale wetenschappen; krijgswetenschappen; op voeding en onderwijs; exacte wetenschappen; de levende natuur; geneeskunde-gezondheidsleer, gymnastiek en sport; huishouding en huisvlijt; techniek; mechanische en chemische technologie; handelswetenschappen en verkeer; tuin- land- en boschbouw, jacht en visscherij; taalwetenschappen; letterkunde; folklore; beeldende kunsten; muziek; aardrijkskunde, land- en volkenkunde geschiede nis. Tenslotte is de Stads-Bibliotheek een groote collectie oude kinderboeken rijk. De heer de Wit wees zijn gehoor op de wensche- lijkheid om naast romans ook aan andere genres letterkunde aandacht te schenken als aan essays, kritieken, studies, dicht- en tooneelwerk en lit teratuurgeschiedenis. Ook de belangstelling voor klassieke litteratuur moest herleven, ook indien men daarvan alleen in vertaalden vorm kon ken nis nemen. Spreker lichtte een en ander toe door het voorlezen uit tal van boeken, waarbij hij eindigde mei het oude kinderboek. In den loop dezer lezingen sprak de directeur zijn hoop uit dat de muziekbibliotheek, waaraan enkele jaren reeds gebouwd is, binnen enkele maanden zal worden geopend en dat als normale tijden zullen zijn weergekeerd, zoowel de hoofd- biblotheek als de filiaalbibliotheek een betere huisvesting zullen verkrijgen. Dan ook moeten we streven naar een kinder- en jeugdbibliotheek in de 5e stad van Nederland, waar toch in tal van kleinere plaatsen deze instellingen jaren deel uit maken der in die plaatsen gevestigde Openbare leeszalen en bibliotheken. Nadat het gebruik der katalogi en de knip selverzameling besproken was, was aan het eind van elke Zaterdagmiddaglezing ter demonstratie van het gesprokene een uitgebreide boekencol lectïe in de directeurskamer der bibliotheek te be zichtigen voor de cursisten, waar zoowel pracht volle en kostbare eeuwenoude uitgaven naast mo derne edities op alle gebieden van wetenschap, techniek en kunst te bewonderen waren. (Adv. Ingez. Med.) ALLEDAG-KERK TE HAARLEM. Woensdag 4 December zal mevr. E. Misset-van Andel hare medewerking verleenen bij den dienst van de Alle-Dag-kerk te Haarlem en een tweetal liederen ten gehoore brengen. De te zingen liederen zijn: De wereld zingt Gods lof", van J. W. Franck en „O Jesu" van J. F. Tierie. Voorganger bij dien kerkdienst is ds. G. W. van Deth. De Alle-Dag-kerk wordt gehouden in de ver-' warmde Kerkeraadskamer der Groote Kerk. Oude Groenmarkt, hoek Klokhuisplein, des middags van 33.30 uur. St. Nicolaas-pakketteii voor de geïnterneerde Nederlanders. Door Ned. Roode Kruis en Winterhulp Nederland samengesteld. Het A.N.P. meldt d.d. 2 December uit Den Haag: Overeenkomstig een aan hem medegedeeld initia tief heeft de Rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart, goedgevonden, dat aan de zijnerzijds, bij ■wijze van represaille wegens de arrestaties van Duitsehers in Nederlandsch-Indië, ter interneering aangehouden en naar Duitschland in het kamp Buchemvalde overgebrachte Nederlanders bij ge legenheid van den aanstaanden St. Nieolaasdag gcschenkenpakctten worden overhandigd. Deze paketten, welke een gewcht van tien pond per stuk hebben, zijn door het Nederlandsche Roodc Kruis en door de Winterhulp Nederland samen gesteld en ter verzending gereedgemaakt. Zij zullen morgen in den loop van den dag in vracht auto's naar Buchemvalde worden vervoerd om daar tijdig vóór den St. Nieolaasdag aanwezig te zijn. DINSDAG 3 DECEMBER. Gebouw Ned. Protestantenbond: Ledenvergade ring Vereeniging „Tot Steun", 3 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zi ons doel", 104 uur. Luxor Theater: „Op stap", 2.30, 6.30 en 8.45 uur Palace: „Moordzaak Holm", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Verbannen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De Postmeester", 2.30, 6.30 er. 8.45 uur. WOENSDAG 4 DECEMBER. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Haarlemsche kinderen in Sinterklaas- stemming. De Excursie- en St. Nicolaasvereenïging „Haar lem" gaf een Sint Nicolaasfeest, waaraan door ruim 1200 kinderen werd deelgenomen. Dit feest werd gegeven in twee gedeelten, des morgens voor de kleuters en des middags voor de oudere kinderen tot den leeftijd van 14 jaar. Te circa half elf opende de voorzitter, de heer J. Steffers het feest en gaf allereerst het woord aan de voorzitster der excursie-afdeeling, die een opwekking deed tot het steunenvan den kienavond die in Maart 1941 zal plaats hebben en waarvan de netto opbrengst geheel bestemd is om de kinderen een leerzame en nuttige ontspanning of excursie te bezorgen. De zaal bood een gezelligen aanblik met zoo veel kinderen, die vol spanning naar het oogenblik verlangden waarop Sint Nicolaas binnen trad. Het bestuur had tevens voor een goed programma ge zorgd. De bekende „Marinucci's" brachten al spoedig de goede stemming er in. Ook werd medewerking verleend door Roland Wagter's Kindervariété, hierbij traden op John Hens cn de bij vele Haar lemmers bekende Nico de Vreede, die met zijn jongleeren en goochelen, maar bovenal met zijn verrassende handschaduwbeelden menigeen deed schaterlachen. Kortom een programma dat bij jong en oud zeer in den smaak viel. In de pauzen werden de kinderen onthaald op speculaas, suikergoed en chocolademelk. Nadat het programma was afgewerkt versche nen de kinderen groepsgewijze ten tooneele voor 't in ontvangst nemen hunner cadeautjes. Zeer mooie geschenken werden uitgereikt en de kinderen verlieten „gepakt en gezakt" het tooneel. Zeer welkom was dit alles in deze dagen, waar in vele kinderen zooveel moeten ontberen. Een woord van hulde aan bestuur, leidsters en leiders die alles dnèn om het den kinderen zoo aangenaam mogelijk te maken, is hier zeker op zijn plaats. De heer C. A. Schagen vertolkte de gevoelens der ouders en zei het bestuur hartelijk dank voor de onverdroten ijver en toewijding, waarmee dit kinderfeest werd georganiseerd, een feest dat in alle opzichten volkomen geslaagd mag heeten en veel leed en zorg deed vergeten. St. Nicolaasfeest van „Eensgezindheid". De Overijselsche, Geldersche en Drentsche ver eeniging „Eensgezindheid" te Haarlem hield in de Turnzaal van het Gem. Concertgebouw voor de kinderen, leden en donateurs haar jaarlijksch Sint- Nicolaasfeest. De kinderen en oudere aanwezigen werden al spoedig op snoep getracteerd en door de muzikale medewerking van de band „The Jolly Jokers" o. 1. van den -heer Grootegoed zat al heel spoedig de goede stemming er in. Er werden enkele zeer aar dige films vertoond, welke in den smaak vielen. Toen de voorzitter de heer Ensink op Kemna medeclee- ling deed dat Sint Nicolaas alsmede Zwarte Piet waren gearriveerd, kwam aan de uitbundigheid geen einde. Met „Daar ginds komt de Stoomboot" enz. betrad de Sint de zaal en onderhield zich ge- ruimen tijd met de kinderen. Met hulp van Zwaite Piet reikte hij cadeautjes uit. Er ontstond een al gemeene grabbelpartij toen Zwarte Piet de zaal rond ging en onder alle aanwezigen z'n lekkernijen uit strooide. Er werd vroolijk gelachen toen de Sint z'n helper opdracht gaf één der stoutste kinderen in den zak te stoppen! Het bestuur van „Eensge zindheid" kan op een zeer geslaagd feest terugzien. Na afloop dankte de voorzitter een ieder die tot het welslagen van dit feest had medegewerkt. Ned. Herv. Gemeente te Haarlem. De vacature dr. J. Weener. In de vacature dr. J. Weener heeft de Kerkelijke Kiesvereeniging „Schrift en Belijdenis" te Haarlem het volgende drietal aan het Kiescollege aanbevolen: ds. A. Dönszelmann, Amersfoort; dr. H. J. Honders, Wassenaar en ds. G. C. van Niftrik, Rijnsburg. Over een eventueel drietal van de Kerkelijke Kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" kon men ons nog geen mededeeling doen. Het Kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem komt Vrijdag a.s.. 6 December, bijeen om het officieele drietal op te maken. DE NEDERLANDSCHE UNIE IN CIJFERS. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons o.a. mede: In de maanden October en November kreeg De Nederlandsche Unie er in totaal 132.000 leden bij. zoodat we op het oogenblik dus het half millioen al ver achter ons hebben gelaten. Het weekblad van De Nederlandsche Unie wordt thans in meer dan 260.000 exemplaren verkocht, voor het grootste deel door huis- en straatcolpor- tage. Het aantal abonnementen neemt per week met ruim tweeduizend toe. In totaal zijn er tot nu toe 358.300 Unie-speldjes aan de Gewestelijke Secretariaten verzonden. Deze zijn. zoo goed als uitverkocht, doch zoo juist is een bestelling gedaan voor de aanmaak van honderd duizend nieuwe insignes. Maximumprijzen voor groenten en fruit. Voor het binnenland vastgesteld. Met ingang van 2 December zijn voor groenten en fruit bestemd voor het binnen land maximumprijzen ter veiling vastgesteld. Tevens zijn percentages vastgesteld, welke maximaal door den groot- en kleinhandel mogen worden berekend. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een in de bladen opgenomen officieele publicatie. Den Haag krijgt voorloopig geen nieuw stadhuis. In de memorie van antwoord inzake de be grooting van 's Gravenhage deelen B. en W. den 1 met betrekking tot den stadhuisbouw het volgende mede: Een poging in Juni 1940 gedaan om de ver- eischte vergunning van den algemeen gemachtig de voor den wederopbouw te verkrijgen voor de uitvoering van den bouw van het gewapend be- tonskelet voor het nieuwe raadhuis is zonder het gewenschte resultaat gebleven. Inmiddels is de materialenpositie in ons land nog aanmerkelijk moeilijker geworden, zoodat de vergunning voor dezen bouw voorloopig uitge sloten moet worden geacht. Met het uitwerken van de plannen wordt ge regeld voortgegaan. 1879 Edison vindt de gloeilamp uit Ook U is een licht opgegaan, toen U merkte, dat het met de textielkaart mits verstandig gebruikt wel meevalt. Sokken van natuurzijde slechts 3 punten. Sokken van ander materiaal 6 punten. U moet er evenwel op letten, dat U goede kwaliteit krijgt. Dat spaart geld enpunten BESTEED UW PUNTEN GOED BIJ GROOTE HOUTSTRAAT hoek GR. MARKT. (Adv. Ingez. Med.) Patentwet ook geldend voor den tuinbouw? Naar het A.N.P. verneemt bestaan er plan nen de patentwet ook te doen -gelden voor den tuinbouw. Hierdoor zou het mogelijk worden, nieuwigheden op het gebied van den tuin bouw zooals nieuwe variëteiten en cultures, wettelijk te beschermen. Deze patentkwestie, die vele moeilijke kan ten heeft, wordt in de kringen van den tuin bouw met groote belangstelling gevolgd. G. II. BüHRMANN'S PAPIERGROOTHANDEL N.V. In de Maandag gehouden buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders werd de tot dusver eenige directeur der vennootschap, de heer G. H. Bührmann, benoemd tot hoofddirec teur. terwijl tot directeur werd benoemd de heer H. Weidema, tot dusverre onder-directeur der vennootschap. (A.N.P.) JAPON GESTOLEN. Maandagmiddag te half vier is in een kle dingmagazijn te Haarlem een 46-jarige in woonster van Haarlem aangehouden wegens diefstal van een japon. Het kleedingstuk is in beslag genomen. Tegen de juffrouw is proces verbaal opgemaakt. 'n Zeet geslaagd kade vindt u bil „<Kees d. Ca" Speciaal adres voor KINDERMUZIEKINSTRUMENTEN KRUISSTRAAT 33 - HAARLEM 1 (Adv. Ingez. Med.) PROVINCIALE STATEN Door mr. J. B. Bomans en den heer E. Luden. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland in het gebouw der Pro vinciale Griffie te Haarlem in openbare vergade ring bijeen. Aanwezig waren mevr. A. A. bar.esse Röellbaro ness* de Vos van Steenwijk en leden van de familie Röell, de oud-griffier van Prov. Staten van Noord-Holland, mr. S. H. Vening Meinesz en verschillende ambtenaren der Prov. Griffie. De zitting werd gepresideerd door mr. J. B Bomans, waarnemend Commissaris der provin cie. Na de gebruikelijke opening bleven alle leden staan. REDE MR. BOMANS Mr. J. B. Bomans, waarnemend Commissaris der Provincie Noord-Holland, sprak de volgende rede uit: Mevrouw, dames en heeren leden der Staten van Noord-Holland! Antonïe baron Röell, is door zijn Schepper ge roepen. Deze Almachtige was zijn Vriend. Hij gat hem een lang en nuttig en schitterend leven. Hij gaf hem een zachten dood, Hij zal hem voor immer genadig zijn. Dit is de eenige troost, mevrouw Röell, die wij u en uwe kinderen kunnen geven in deze droeve oogenblikken, nu het onherstelbare geschied is aan hem, gelijk het aan ons allen geschieden zal. De troost is: dat God hem genadig zal zijn. Om zijn noesten arbeid, zijn plichtsbetrachting, zijn woeke ren met God's gaven, zijn liefde voor Noord-Hol land, zijn trouw aan Nederland. De laatste woorden die hij tot Gedeputeerden sprak bij het sluiten der laatste vergadering waren deze: Tot Dinsdag, Hee ren, in de groote zaal! Hopen wij, dat wij elkander zullen weerzien in de groote zaal der eeuwigheid onder God's gewelven. Groot was hij. Immer ->b ik hem bewonderd. En deze bewondering steeg tot vereering na 10 Mei 1940. Het „j'y suis, j'y reste" is niet gesuroken voor een 75-jarige in benarde tijden. Hij bad reeds meer dan zijn plicht gedaan, hij kon vrijelijk gaan Maar hij bleef. Om Noord-Holland, om zijn vader land te dienen, te steunen, te helpen. „Mijn schild ende betrouwe zijt Gij, o God. mijn Heer"' Ridder lijk was hij, in zijn :tandvastigheid. zijn stoutmoe digheid, zijn trouw aan ons. Een edelman van den aard der Rohan-baronnen: „Roi ne puis, prince ne daigne, Röell je suis". Hij stierf op het veld van eer: zijn laatste handteekening op gen spoedstuk ge- teekend hebbende, ontbrak hem de kracht om het stuk te sluiten. Indien één Nederlander voor zijn volkslied heeft getuigd, is hij het: „Het Vaderland, getrouwe blijf ik tot in den dood". Wij hebben onzen Commissaris, onzen voorzitter in het begin van ditzelfde jaar hartelijk en geest driftig gehuldigd. Toen hij 25 jaren Commissaris der Koningin was in dit gewest. Nog geen 25 weken was hij daarna Commissaris der Provincie Maar deze 25 weken hebben de kroon gezet op de 25 jaren. Het machtige werk is voleind, het is held haftig en glorierijk volbracht. Wij danken onzen Commissaris. Toen. op 16 Januari, werd zijn manneren borst beeld in dit gebouw gedragen. Het is goed, het is nuttig voor ons nageslacht, maar wij, zijn tijd- genooten, hebben geen marmer van noode om ons Röell voor oogen te stellen, zijn beeld, zijn fiere kranige persoonlijkheid leeft in ons hart, zal blij ven leven in ons, zal ons tot voorbeeld strekken in onze daden, het lichtend voorbeeld van liefde voor ons gewest, van trouw aan ons vaderland. Door daden moet zijn plaatsvervanger, moeten Gedeputeerden, moeten de Staten van Noord-Hol land de nagedachtenis van Antonie baron Röell eeren. Evenals hij ons schild vindende in den Almach- tigen God. BROOD BON Ié. Geldig van 25 Nov. t.m. 8 Dec. BON 17 Geldig van 2 tot en 15 December. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. BON 2 van de Bloemkaart Geldig van 2 t.m. 15 Dec. 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood. KOFFIE EN THEE BON 81 Algem. Distributie bonboekje van 9 Nov. t.m. 20 Dec. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON Ié Algem. Distributie boekje van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1 K.G. suiker. VIEESCH EN VLEESCHWAREN BON 10 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 25 Nov t.m. 4 Dec. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet of een rantsoen vleescliwaren. BON 10 „worst of vleescli waren" van 25 Nov. t.m. 4 Dec. 75150 gr. vleesch- waren. BOTER EN VETTEN BON 18 Boterkaart. Van 23 Nov. t.m6 Dec. 1/2 pond boter of margarine. BON 18 Vetkaart. Van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1/2 pond margarine of boter. BON 19 Boterkaart en vet kaart. T.m.. 6 Dec. 1/2 pond boter of 1/2 pond margarine of 2 ons vet. KAAS BON 24 Algem. Distributie- boekje.1 ons kaas. Geldig v. 25 Nov. t.m. 8 Dec. BONS 49, 50, 62. 65 Algem. Distributieboekje elk 1 ons kaas. Geldig van 229 Dec. PEULVRUCHTEN BON 56 Algem. Distributie- boekje t.m. 16 December 1/2 kg. peulvruchten. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 45 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeel. BON 85 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. gort of gortemeél of grutten BON 98 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 95 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. maïzena of griesmeél of sago of aardappelmeel. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig vail 2 Dec. t.m. 29 Dec. 35 gr. tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeél. BON 57 van het Algem. Dis tributieboekje. Geldig van 25 Nov. t.m. 8 Dec. 1 ei. BON 56 Geldig van 2 Dec. t.m. 15 Dec. KOEK EN GEBAK BON 16 v. 25 Nov. t.m. 8 Dec. BON 17 van de broodkaart v. 2 t.m. 15 Dec.: 1 rantsoen gebak. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig van 2 t.m. 29 Dec. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr. klein korstgebak 400 gram.) SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep. zeep bon 29 T.m. 6 Dec. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. brandstoffen bons 04. 05. 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen, haarden, kachels, 1 een heid. bons 07, 08, 09, 10, 11. 12. 15 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid 2e periode: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid tweede periode: 1 eenheid. bons 08, 09, 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 14 December. hondenbrood bon 11 T.m. 31 Dec. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G Gr. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. kattenbrood bon 11 Tm. 31Dec. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. petroleum zegel periode 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr zegel periode 8 (alleen voor hen, die uitsluitend pe troleum verlichting hebben) van 11 Nov. t.m. 15 Dec. 2 L. Evenals hij vol liefde dienende het Noord-Hol- landsche volk. Evenals hij: Het Vaderland getrouwe Zoo zal deze onvergetelijke Commissaris door onze bestuursdaden voortleven in ons gewest. REDE VAN DEN HEER LUDEN. Als oudste lid in jaren sprak hierna de heer E. Luden als volgt: Namens de Provinciale Staten, namens de Pro vincie Noordhollard acht ik mij verplicht, op de zen weemoedigen dag een woord te spreken bij het zoo buitengewoon groote verlies, dat wij allen, dat de geheele Provincie, nu heeft geleden. Nog enkele dagen geleden mochten wij hier ver gaderen onder de beproefde leiding van onzen Commissaris, baron A. Röell en thans is hij niet meer! Wel toonde zijn gelaat toen, als gevolg van de ontzettende zorgen en beslommeringen der laatste maanden, vermoeienis, doch fier en flink, als al tijd, hield hij zich staande. Ik roep uw gedachten terug naar de gevoelvolle woorden, welke hij in onze vergadering van 18 Juni tot ons sprak: Hij deed onder de wereldschokkende gebeurte nissen, waarorder wij verkeeren, een beroep op ons aller medewerking. Hij wees op de hooge qualitei- ten, welke het Nederlandsche volk bezit en spoor de ons aan, met fiere zelfstandigheid aan de ge volgen der omstandigheden het hoofd te bieden. Toen hij de gevallenen in den strijd daarop her dacht sprak hij met de woorden van den Psalmist: „Leer ons onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen" en eindigde met den uitroep: „God zegene Noordhollar d". Geen onzer kon, noch op 18 Juni, noch gedu rende onze laatste vergadering, bevroeden dat zóó kort daarna, die woorden van den Psalmist op hem betrekking zouden hebben: niemand kon bevroe den dat ziin. zoo hoogstaande persoon, wiens arbeid, iuist in deze dagen, van zulk een buitengewoon belang was. ons plotseling zou ontvallen. Tot het laatste oogenblik van ziin zoo welbesteed leven, heeft hij gearbeid voor het welzijn van het algemeen, voor het heil onzer Provincie. Onzen overleden Commissaris te schetsen zal ik, na hetgeen door u is gesproken, mijnheer de voor zitter, niet pogen. Wanneer ik daaraan namens de Staten en de Provincie oog een enkel woord wil toevoegen,dan moge ik verwijzen naar wat ik op 16 Januari, de feestvergadering waarin wij den overledene bij zijn 25-jarig jubileum huldigden, tot uiting mocht brengen. Ik bracht toen in herinnering de uitnemende eigenschappen waarvan hij gedurende 25 jaren, als Hoofd onzer Provincie, met scherp inzicht van za ken. met groote kennis van ors Staatsrecht en met volledige toewijding, heeft blijk gegeven. De toen gesproken woorden kan ik slechts in uwe herinnering roepen en met klem bevestigen. Het borstbeeld, dat wij hem toen aanboden, zal niet noodig zijn om in deze zalen die herinnering te doen voortleven aan onzen Commissaris Röell, die zoo lange jaren de Provincie Noordholland op uit stekende wijze heeft geregeerd en geleid. Zijn gemis zal, vooral onder de moeilijke om standigheden waaronder land en volk verkeeren, dagelijks worden ervaren; hij die deze taak waar neemt, hij die hem zal opvolgen, draagt een zwa- ren last; moge God hem daartoe wijsheid, kennis, kracht en toewijding schenken. Het is ons een diepgevoelde behoefte deze hulde aan den overledene te brengen en daarbij tevens onze innige deelneming te betuigen aan hen die hij achterliet: wij vragen zijne weduwe en zijne kin deren die deelneming in hun groot verlies te willen aanvaarden en wenschen hen berusting in dit groo te leed toe. Wij, wij zullen, met hen, zijn gedachtenis in hooge eere houden. Nadat de redevoeringen waren uitgesproken werd de vergadering geschorst en verliet de fa milie de zaal. Na heropening van de vergadering werden m de vacature P. P. Hartendorf en dr. A. Melehior die periodiek aftreden, tot leden der Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen be noemd de héeren P. P. Hartendorf te Haarlem en A. J. v a n L e n s e n te Velsen. (In verband met be palingen van het Algemeen Reglement kan slechts één der aftredenen voor een herbenoeming m aanmerking komen). Tot leden van den Raad van Toezicht op de Prov. Bedrijven in de vacatures E. Luden en dr. J. A. van Steijn (aftredend) en in de twee vaca tures, ontstaan door het overlijden van de heeren dr. ir. Th. van der Waerden en R. P. van Royen, werden herkozen de heeren E. Luden, te Hilversum en dr. J. A. van Steijn te Zeist en ge kozen de heer W. van de Valk te Alkmaar en ir. W. J. Harders te 's Gravenhage. Verschillende voorstellen werden commissoriaal gemaakt. Hierna werd de vergadering verdaagd tot 1f December, des morgens te half elf. Tuinbouwteeltregeling voor 1941 verzacht. Het AN.P. meldt d.d. 2 Dec. uit Naaldwijk: Nu de Nederlandsche tuinbouw een enormen afnemer heeft gevonden in het groot-Duitsche rijk, ver wachten sommige tuinbouwkringen dat in net teeltplan voor den tuinbouw alle teeltbeperkingen zouden vervallen. Dit is echter niet het geval, in bevoegde overheidskringen denkt men er niet aan, den tuinbouw geheel vrij te laten en alle teelt-be perkingen op te heffen. Men wenscht een herha ling van de crisisjaren te voorkomen, die wellicht ontstaan zou indien de tuinbouw zich ongebreideld kon uitbreiden. Thans wordt gestreefd naar coördinatie en ol dening in het bedrijfsleven van den tuinbouw. De nadruk wordt gelegd op de behartiging van de be landen van den tuinbouw in zijn geheel en van de volksgemeenschap .waarbij het individueele be lang niet mag overheerschen. Tevens dienen gronden in ons land vrij te blijven voor andere takken van bedrijf, die in dienst staan van de volksvoeding. Toch zijn in het officieele teeltplan 1941 ver schillende bepalingen verzacht en soepeler toege past dan voorheen het geval was, Zoo mag de tuinder de hem toegestane oppervlakte glas be telen zooals hem het beste lijkt. Ook de telers van vroege aardappelen hebben wat meer vrijheid ver kregen. Dat de opleving in den Nederlandschen tuin bouw niet slechts van tijdelijken aard was. blijkt wel duidelijk uit de nog steeds stijgende omzetten der tuinbouwveilingen. De laatste weken werden in het. Westland schorseneeren en prei in grootere kwanta aangevoerd en verkocht tegen bevredi gende prijzen. Alleen al aan de groente- en fruitveiling te Poeldijk bedraagt de omzetvermeerdering verge leken 'met. het vorige jaar. bijna een millioen gul den. Tot 24 November j.l. bedroeg de totale omzet der Poeldijksche veiling f 2.750.422,61 tegen f 1.905.956.06 in 1939. In het Westlandsche tuinbouwcentrum blijkt de oerzikencultuur zich dit jaar te hebben uitgebreid. De teelt van perziken is voor ons land van groot belang, vooral nu de import uit Italië eenigszins stagneert en velen ook de Hollandsche vruchten vanwege de kwaliteit preferee ren boven de Ita- liaansche. In 1939 werden aan de fruit- en groenteveiling te Poeldijk 1.363.606 stuks perziken aangevoerd voor een waarde van f 72.144.35. In 1940 werden echter aan deze veiling 1.721.766 perziken aangevoerd welke f 89.405.49 opbrachten. Dit is dus een belangrijke vermeerdering.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2