AKKERTJES r 7 BURGERLIJKE STAND De Nederlandsche Pijnstiller Sp!t in den rug Qheumatèek Lendenpijn Nieuwe Uitgaven DINSDAG 3 DECEMBER 1940 HS'ARL'EM'S DS'GBE'AD' L4AT/TE BtKICIITtN Vijf Engelsche schepen nal>ij de lersclie kust getorpedeerd. Binnen vijf uur tot zinken gebracht. Het D. N. B. verneemt: Radio-Mackay heeft radioberichten opgevangen, waaruit blijkt dat op 600 mjjl van de Iersche Noordkust drie Brit- sche stoomschepen getorpedeerd zijn. Het eer ste is de 5448 ton metende „Goodleigh", waar van reeds melding is gemaakt. De naam van het twee schip kon uit de morseteekens niet ontcijferd worden. Het schijnt een schip te zijn, dat zijn eerste reis maakte. Het .derde is het vrachtschip „Lady Glanely". 5497'ton groot. Verder heeft Mackay-Radio S.O.S.-seinen op gevangen van nog twee andere Britsche vracht schepen, die meldden eveneens op 600 mijl bui ten de Noordkust van Ierland te zijn getorpe deerd. Uit de morse-seinen meent Radio-Mackay te kunnen afleiden dat het eene schip het Brit sche vrachtschip „Victoria" is. De naam van het tweede vaartuig is nog onbekend. Volgens Radio-Mackay zijn aldus in de genoemde streek van den Atlantischen Oceaan binnen vijf uur vijf Britsche vrachtschepen tot zinken ge bracht. A Tien vliegtuigbommen op Indo-Chineescli gebied. Grens met Thailand gesloten. Domei meldt uit Hanoi: Thailandsche legervliegtuigen hebben Zater dagnacht een aanval gedaan op Taket, een sleu- telpunt aan de grens in de streek van Cambodja, waar zij ongeveer tien bommen lieten vallen. De aanvallers vlogen l^ag over de stad. Zij richtten hun aanval op verschillende instellin- ê'en- Volgens een mededeeling van de autoriteiten van Fransch Indo-China zijn twee man ge dood en twee andere gewond door de neerge worpen bommen. Terwijl de toestand aan de .grens tusschen Thailand en Indo-China ten zeerste verscherpt raakt worden berichten ontvangen over scher mutselingen, die zich voordoen op verscheidene punten langs de rivier Mekong. De beide le gers hebben kortelings artillerievuur op elkander gericht. Met het oog op den gespannen toestand in Fransch Indo 'hina hebben de autoriteiten kort geleden de grens naar Thailand gesloten. Luchtgevecht boven grensgebied. Uit Sjanghai verneemt het D.N.B.: Nadat de Indo-Chineesche grensstad Taket herhaaldelijk door Thailandsche vliegtuigen gebombar deerd en de Thailandsche grensstad door In do-Chineesche artillerie beschoten was, zijn Za terdag boven tfet grensgebied Indo-Chineesche en Thailandsche luchtstrijdkrachten in gevecht geraakt. Volgens een bericht uit Hanoi ontwik kelde zich een verbitterde strijd, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Kanonneerboot genomen. Uit Vichy wordt aan het D.NJ3. gemeld: Nadat pas gisterochtend een Fransch bericht melding maakte van bomaanvallen van Thai landsche vliegers op Franschrlndo-Chineesche grensplaatsjes op 28 November, is thans in Vichy een bericht ontvangen over een nieuw inci dent. Volgens dit bericht is een Fransche kanonneerboot, die op de Miklong kruiste, door Thailandsche troepen genomen. Er zouden bij dit incident dooden gevallen zijn. Een officieel Fransch bericht hierover is nog niet ontvan gen. In goed ingelichte kringen gelooft men dat de regeering als gevolg van de incidenten der laatste dagen in Bangkok zal protesteeren. Southampton ernstig door de lucht aanvallen geteisterd. STOCKHOLM, 3 December (D.N.B.) Pas in den loop van vandaag is het bekend geworden, al dus wordt gezegd in persberichten uit Londen, dat de nachtelijke aanval op Southampton in den nacht van Maandag op Dinsdag nog veel erger en nog Veel ernstiger gevolgen had dan die in den voor- gaanden nacht. Een Amerikaansche ooggetuige spreekt van den ernstigsten aanval, dien ooit een Engelsche stad heeft beleefd. De manschappen der luchtbescherming en van de brandweer der stad zijn, volgens de berichten van dezen Amerikaanschen journalist uit South ampton zoo oververmoeid, dat zij op' straat ineenzak ken. Veldkeukens en auto's van de vrijwillige hulp organisaties doorkruisten gisteren de straten van Southampton om den manschappen en de burger bevolking tenminste eenige levensmiddelen en warme, thee te kunnen verstrekken. De reddings werkzaamheden schieten slechts zeer'langzaam op. Onder de puinhoopen van het vernielde centrum van de stad ligt nog steeds een groot aantal men- schen begraven en alle pogingen om deze slacht offers te bereiken, zeis door gebruik te maken van dynamiet, hebben tot' dusver geen succes opgeleverd. Terwijl geheel Engeland met toenemende angst de gestadig stijgende kracht van de Duitsche lucht aanvallen op Ëngeland's belangrijke en voor den oorlog belangrijke provinciesteden volgt, worden van de wereldzeeën nieuwe berichten ontvangen, die aantoonen, dat ook de oorlog tegen Ëngeland's koopvaardijschepen opnieuw een plotselinge ver scherping heeft ondergaan. Duitscliers van Braziliaausch schip gehaald. RIO DE JANEIRO, 3 December (D.N.B.) Vol gens een radiogram van het Braziliaansche kust vaartuig „Itape" is Zaterdag het s.s. „Meileni" door een Engelsche hulpkruiser opgebracht. Ondanks protest van den kapitèin zijn 22 Duitsche passagiers met hun bagages van boord gehaald. Toen de kapi tein er op wees dat het schip zich in de veiligszöne bebond antwoordde de Engelschen dat Engeland slechts de driemij lszóne^ erkent. HAARLEM, 3 December. Bevallen 30 November: S. J. M. van Bijsterveld— Vluggen, z.: H. BaanBlansjaar, z.; 1 December: J. A."MeijerRuigrok van der Werven, z.; C. Lan- geveldOppe, z.; 2 December: P. van Tongeren Pennink, z.: H. Noort—Leeuwenburgh, d.; W. M. Elstgeest—Joores, d.; G. Koene—Wilderom, d.: A. M. van den BoorenHandgraaf, z. Overleden 1 December: G. van der Leest, 74 j., Ramplaan: G. van der Vlugt, 61 j., Hazepaterslaan; C. Dekker-Koe1 man60 .i_. Korte Begijnestraat: G. H. Lotze. 73 i Hazepaterslaan: A.. 4 d., z. v. H. J, van Eden. Wcltevredenplem; 2 December: M. E. MeijerHallewaard, 69 j., Karei van Manderstraat; J. Leuven, 27 j., Kamperlaan; G. Strik, 87 j., Pega- gusstraat. (Adv Ingez. Med.J Buitenlaiidsch bezoek aan Italiaansche oorlogsbodems. ROME, 3 Dec. (D.N.B.) Buitenlandsche pers vertegenwoordigers hebben gisteren bij het be zichtigen van de tweede groep zware Italiaansche kruisers, die deelgenomen heeft aan het zeege vecht bij Kaap Trulada, kunnen constateeren dat ook deze drie eenheden der Italiaansche marine, n.l. de „Bolzano", „Trento" en de „Trieste" noch door torpedo's noch door bommen of kanonvuur getroffen of beschadigd zijn. Hetzelfde geldt voor de kleinere eenheden, die thans in een Italiaan sche Middellandsche Zeehaven liggen. De schade aan Italiaansche zijde beperkt zich dus tot den torpedojager „Lanciere" die tijdelijk buiten be drijf gesteld is en die onder bescherming van eenige kruisers volkomen ongehinderd in een derde Italiaansche haven gesleept kon worden om gerepareerd te worden. Aan Engelsche zijde zijn daarentegen zes groote scheepseenheden tijdelijk buiten gevecht gesteld, waaronder, naar door de Engelsche Admiraliteit is toegegeven, de zware kruiser „Berwick", alsmede een tweede zware krui ser van de Birmingham-klassé, terwijl vier andere groote eenheden, n.l. een slagschip, een vliegtuig moederschip en nog twee zware kruisers door het Italiaansche luchtwapen rechtstreeks zijn ge troffen. y De financiëele positie van Engeland. Beschouwing van dr. Karl Mcgerle. BERLIJN, 3 Dec. (DNB) De ontbinding van Ën geland's politieke machtspositie gaat voort, schrijft de diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsen Zeitung", Karl Megerle, waarna hij aldus vervolgt: Financiën en weermacht zijn d'e beide belangrijkste pilaren dér grootheid en souvereini- teit van een rijk. In beide gevallen geeft Engeland toe dat het niet meer in staat is uit eigen kracht te geven. Het door de buitenlandsche commissie van den Amerikaanschen senaat geëischte onderzoek naai de financieele kracht van Engeland brengt Groot- Brittannië in een pijnlijke situatie. Dit onderzoek zal uitmaken dat ofwel Lord Lothian gezwendeld heeft, of dat Engeland werkelijk voor het bankroet staat. In het eerste geval kan de vraag gesteld wor- den of het nog de moeite waard is geld te steken in een firma, die op het punt staat te liquideeren en welker failliete boedel voor een belangrijk deel den Ver. Staten in den schoot zal vallen, zonder dat deze een vinger behoeft uit te steken. Wordt het aangekondigde onderzoek voor den, Amerika'an- schen senaat ingesteld, dan zal het Amerikaansche volk zich herinneren dat het thans nog vele mil- liarden dollars aan eigen-, en 26 milliard dollars aan geallieerde oorlogsschulden achter zich aan sleept. Afgezien nog van de geweldige bedragen voor eigen bewapening, dat juist de financieele hulp aan Engeland, Amerika in- den wereldoorlog bracht en dat de Ver. Staten door de economische en financieele gevolgen van den wereldoorlog, in 1929 in de grootste crisis geraakten, welke 't land ooit beleefd heeft. In concrete getallen kan men de verliezen van het Amerikaansche vólksvermogen in liet geheel niet uitdrukken. Bijna, in elke Amerikaansche familie echter heeft men die verliezen de laatste jaren bespeurd. Daar om heeft het Amerikaansche parlement zich ge noodzaakt gezien Amerika door de z.g. Johnson- wet, die het verleenen van credieten aan oorlog voerende. landen verbiedt, tegen een herhaling van het financieele'bedrog te beschermen. Vervolgens vestigt Megerle de aandacht op het feit, dat het Engeland na den wereldoorlog gelukt is om met Amerikaansch geld zich de positie van financieel wereldcentrum te veroveren en uit te breiden. Met de onbetaalde Amerikaansche milliar- den dollars hebben Engeland en Frankrijk na den wereldoorlog hun politiek stelsel in Europa en el ders uitgebreid door uit de Amerikaansche leenin gen alle politieke credieten, welke het bedrijfsle ven verstoorden, te verleenen aan die kleine sta ten, die het Engelsch-Fransche stelsel van bond- ;enootschappen vormden. Amerika heeft dus niet alleen den zinneloozen wereldoorlog, maar ook de zinnelooze na-oorlogsche ordening gefinancierd. Overigens, zoo meent Megerle, zullen de dragers der oude ordening van Engeland na dezen oorlog niet meer de democratie terugvinden, waarvoor zij z.g. in den oorlog getrokken zijn. Ook in dit opzicht komt „hulp" dus te laat. Wie erop uittrekt om de Engelsche democratie te redden, redt in het uiterste geval wat geen democratie meer is en in wezen ook niet meer zijn wil. Wat Amerika, de natuurlijke erfgenaam van Engeland, noodig heeft en waarop het volgens zijn geografische, historische en economische beteekenis aanspraak kan maken, zal 't vanzelf in den schoot vallen, zonder dat het een hand behoeft uit te steken. Engelscli convooi vernietigd. Vijftien koopvaardijschepen en een hulpkruiser tot zinken gebracht. BERLIJN, 3 December (D.N.B.) Duitsche duikbooten hebben op 2 December een groot naar Engeland varend convooi met buiten gewoon groat succes aangevallen en ver- nietigd. In weerwil van de zeer sterke beveili ging en de krachtige afweer zijn vijftien schepen met een totalen inhoud van meer dan 110.000 ton en de Britsche hulpkruiser „Cale donia" (17.046) ton, die tot de begeleidende schepen behoorde, tot zinken gebracht. Waar schijnlijk zijn nog twee sqhepen van H£t con vooi met een gezamenlijken inhoud van 16.000 ton in den grond geboord. Van één enkel convooi hebben de Duitsche duikbooten dus meer dan 140.000 ton vijande lijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Dans verbod opgeheven. Met ingang van 5 December. Het AN.P. meldt: Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat het dansverbod van 5 Dec. af, zoowel voor de Nederlandsche bevolking als voor de Duitschers, zal worden opgeheven. De opheffing geschiedt bij wijze van proef en zal indien zich geen moeilijkheden voordoen blij vend zijn. RADIOREDE VAN PROF. SNIJDERS. AMSTERDAM. 3 Devember. Hedenavond van 18.45 uur tot 19 uur zal prof. dr. Snijders over de zenders Hilversum 1 en 2 spreken over den Cul tuurkring. Het Poolsche leger in Frankrijk. Ondergebracht in arbeidskampen. VICHY. 3 December, Hoewel de Poolse'.:c hvh- telingenregeering niet meer in Frankrijk be staat, staat de Fransche regeering thans voor het probleem wat er moet gebeuren met de resten van het Poolsche leger in het onbezette gebied van Frankrijk. Deze resten bestaan uit duizenden Poolsche soldaten, die als speciale Poolsche een heden tot de ineenstorting van den Franschen tegenstand in het Fransche leger gestreden heb ben. De Fransche regeering tracht thans deze men- schen tot drie divisies te verzamelen om hen den winter in arbeidskampen te laten doorbrengen tot er gelegenheid zal zijn om hen en hun officeren naar een der Fransche koloniën over te brengen. De officieren zijn in voor dit doel gerequireerde hotels ondergebracht en in hun levensonderhoud wordt door het Roode Kruis voorzien. Tiendui zend Poolsche soldaten zijn ondergebracht in drie arbeidskampen, bij Toulouse, bij Marseille en bij La Puy. Zij wonen daar en worden daar onder houden, terwijl zij betaalden arbeid verrichten in den Franschen landbouw. Dit gewezen Poolsche leger bestond voor het grootste deel uit mannen, die voor den oorlog als mijnwerkers in Noord-Frankrijk werkzaam waren De meesten hunner waren jongelieden, die in Frankrijk geboren zijn en wier Poolsche ouders na het einde van den wereldoorlog op uitnoodiging van de Fransche regeering naar Frankrijk gekomen waren ter voorziening in de arbeidsschaarschte in Frankrijk. (United Press). Niet op straat bij luchtafweer! 's-GRAVENHAGE, 3 December (A.N.P.) Het. komt steeds opnieuw voor dat dooden en gewonden onder de burgerbevolking te betreuren zijn omdat het voorschrift, dat bij het schieten van het lucht afweergeschut dekking moet worden gezocht, niet wordt'opgevolgd. De bevolking wordt daarom nog maals dringend aangemaand ook dan, wanneer geen luchtalarm gegeven wordt en alleen het afweerge schut schiet, tijdig dekking te zoeken en in geen geval uit nieuwsgierigheid op straat te blijven. De aanval op Bristol. BERLIJN, 3 Dec. (DNB) De pachtelijke aanval len van de Duitsche bommenwerpers werden in den nacht van 2 op 3 December met een versterk te actie tegen Bristol voortgezet, welke stad als in voerhaven voor graan en veevoeder alsmede voor petroleum en derivaten, evenals Liverpool, een bij zonder loonend object bood. Leverde reeds de eer ste groote aanval een aanzienlijk succes op voor het Duitsche luchtwapen, ook in den afgeloopen nacht konden nog een aantal andere loonende ob jecten in Bristol worden aangevallen, die door de zware branden totdusver nog niet aangetast waren. De licht brandbare groote opslagplaatsen voor graan en hout, waarvan er een in de buurt van een staatsfabriek in Porthishead-dock ligt, gingen in vlammen op. Het vuur sloeg op de gashouders over, waardoor deze met een reüsachtige vlam ontplof ten en totaal vernield werden. Op de Amsterdainsclie Beurs. AMSTERDAM, 3 Dec. (AN.P.) De beurs te New-York heeft tegenwoordig een onregel matige verloop. Telkens wanneer men meent dat zich onder invloed van de gunstige berichten omtrent het economische leven in de Ver. Staten een hausse-beweging zal ontwikkelen, komt men bedrogen uit. Want iedere stijging wordt vrijwel onmiddellijk gevolgd door een overeenkomstige reactie en het koerspeil is de laatste weken per saldo niet veel veranderd. Hoe groot de activiteit in de Amerikaansche nijverheid is blijkt wel hieruit dat volgens de jongste ramingen de staal industrie op bijna 97 procent van haar capaci teit werkt en het is bekend dat indien de staal fabrieken op een hooge bezetting werken, ver scheidene andere takken van bedrijf daarvan den gunstigen weeromslag ondervinden. Volgens de taxaties van het ministerie van handel in de Ver. Staten is het nationale inko men sterk aan het toenemen en men veronder stelt dat dit inkomen in 1940 in ronde cijfers 74 milliard dollars zal bedragen of 4 milliard dollars meer dan in 1939. Dat ondanks de verschillen de mooie indices, de koersen op de effectenbeur zen in de Ver. Staten niet duurzaam naar bo ven willen gaan, moét klaarblijkelijk hieraan worden toegeschreven dat men aldaar ook re kening moet houden met tal van factoren van onzekerheid en met elementen, welke ten aanzien van den algemeenen toestand een minder goede uitwerking kunnen hebben. In de eerste plaats houdt men er rekening mee dat de staatsschuld snel zal blijven stijgen en dit bsteekent een ver dere verzwaring van het budget van den fede ralen staat dat trouwens reeds astronomische cijfers aanwijst, Het is dan ook niet voor niets dat men een verzwaring van de belastingen verwacht, niettegenstaande de belastingschroef aan de overzijde van den Oceaan reeds zoo sterk is aangedraaid. Het geld moet men echter ergens vandaan komen en in dit verband denkt men het eerste aan de groote ondernemingen welke door de aanzienlijke orders ten behoeve van de be wapening eveneens aanmerkelijke winsten ma ken. Naar gemeld houdt men er dan ook reke ning mee, dat het nieuwe jaar de vennoot schap-belasting wederom zal worden opgevoerd. Maar met dat al wordt de beurshandel in Ame rika nog niet veel levendiger. De omzetten in Wallstreet vertegenwoordigden gisteren niet meer dan 480.000 aandeelen en hoewel een der gelijke omzet wat grooter is dan nog slechts kort geleden doorgaans het geval was, is een handel die tot 480.000 aandeelen "beperkt blijft voor Wallstreet van niet veel beteekenis. J. W. Heyting: Hollandsch Schepenboek. De roemruchte historie der vaderlandsche scheepvaart trekt in dit boek in woord en beeld aan ons oog voorbij. De samensteller behandelt zoowel de koopvaardij- als de oorlogsschepen, zoo dat zijn onderwerp zich over een breed terrein uitstrekt. Natuurlijk is het niet mogelijk binnen het bestek van een honderdtal bladzijden een vol ledig beeld van de ontwikkeling van onze handels- en oorlogsvloot te geven en dit heeft de schrijver dan ook geenszins beoogd. Hij koos uit elke pe riode een merkwaardig type uit en beschreef dit bij een groote duid lijke afbeelding. De schrijver deed dit op deskundige wijze, zooveel mogelijk met vermelding van historische feiten." die bij het be sproken schip te pas komen. De rij der koopvaar dijschepen begint met een vaartuig uit de zestien de eeuw en eindigt met de „Nieuw Amsterdam", het grootste schip der huidige Nederlandsche han delsvloot; die der oorlogsbodems opent met de „Amelia", het vlaggeschip van Maerten Harperls- zoon Tromp en sluit met den flottieljegeleider „Tromp" en den kruiser „De Ruyter". Een be langrijke plaats is in dit boek terecht toegekend aan de fraaie zeezeilschepen van hout of ijzer 'die tot aan het l?egin van deze eeuw de wereld zeeën bevoeren. Het boek is een uitgave van de N.V. Holdert en Co. .te Amsterdam. LANGS BIJBELSCHE PADEN. Van de hand van H. V. Morton, den schrijver van de rèeds in ons land bekende en zeer gewaardeer de boeken „In de voetstappen van Paulus" en „In de voetstappen van den Meester", is een nieuw werk uitgekomen getiteld „Langs Bijbelsche paden", Daarin wordt een pelgrimstocht beschreven van de Middellandsche Zee naar den Euphraat, van den Eu- phraat naar den Nijl en van den - Nijl naar den Tiber. De schrijver voert zijn lezers naar Babyion en Ur. Sinaï en Egypte en vertelt daarbij allerlei bijzonderheden die den bijbellezer irteresseerep. Door kennis te nemen van deze beschrijvingen krijgt men een beter inzicht in de bijbelsche ge schiedenis. Veel vertelt Mortcr ook van het leven der eerste Christenen. Hij stelt zijn lezers Egypte voor oogen zooals het onder de Pharao's was en zooals het zich kenmerkte in de dagen van Markus Tenslotte voert de schrijver zijn lezers nog naar Rome, waar ook veel herinr-eringen liggen. De Nederlandsche vertaling is van Dr. Luca: Verkoren. De mooi geïllustreerde uitgave van dit Nederlandsche werk, dat ongetwijfeld veel koopers zal vinden, werd, verzorgd door H. P. Leopold's uit geversmaatschappij' te 's-Gravenhage. In de Serie „Weten en Kunnen", uitgave van de Mij. Kosmos te Amsterdam, verscheen een werkje van den bekenden kynoloog P. M. C. Toe poel: 25 Meest voorkomende hondenrassen, foto's en beschrijving, een lezenswaardig werkje voor wie zich on dit gebied wenscht te oriënteren. Waar Nederland trotsch op is. Bij A, W. Sijt- hoffs Uitgevers Maatschappij te Leiden zal een serie plaatwerken verschijnen onder den titel „Waar Nederland trotsch op is". Ons land mag gelukkig ten aanzien van vele zaken zekere trots aan den dag leggen. Hier gaat het intussehen om het karakter van ons land en zijn bewoners, van de bewerking van den grond, den strijd tegen het water, tegen het klimaat en de moeilijkheden, die overal bij de ontginning optraden. Van deze serie verscheen het eerste deel, dat den ondertitel draagt: Hoe we tegen het water vochten en wat we er mee deden. De heer Paul Schuitenta stelde het samen, schreef een kleine inleiding en bezorgde elke foto. die hu verzamelde uit het werk van een groot aantal Nederlandsche fotografen van een kort bijschrift. Deze foto's, die voor een deel in twee- en drie kleurendruk zijn uitgevoerd, be handelen in rijke schakeering het aangekondigde onderwerp en vormen dan ook een overzicht, dat een bron van telkens wederkeerend genot zal blij ken voor ieder, die zijn land kent en het lief heeft. „In den maalstroom van den oorlog'" is een boek van Karei van Waelre dat den lijdensweg van de burgers van Breda, die in de oorlogsdagen weg trokken en tot Nantes afzakten beschrijft, Het is een vlot geschreven, suggestief geïllustreerd werkje dat straks historische waarde zal krijgen, dat ver telt van veel leed, zorg en ontbering, van behouden thuiskomst na een zorgenvol verblijf in den vreem de en zoowaar nog eindigt als een echte roman, te weten met de vereeniging van een hij,—tje en een zij-tje. Uitg. Scheltens en Giltay, Amsterdam. HOOFDDORP ONDERWIJZEND PERSONEEL KRIJGT LES IN GYMNASTIEK. In het gymnastieklokaal te Hoofddorp volgen' de onderwijzeressen en onderwijzers thans een gym- nastielccursus in verband met het verplichte turn- onderwijs. De lessen worden gegeven door den heer Gordijn, leeraar M. O. te Amsterdam. BEVERWIJK De omzet aan de bloemenveiling. Weer een hoogere opbrengst. Ook in de afgeloopen maand heeft de bloemen veiling ,,'t Centrum" weer een hooger omzetcijfer bereikt dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De omzet bedroeg 11372,21 tegen 10614,71 in November 1939. Een vermeerdering dus van ruim 750. Ondanks de gunstige uitkomsten van de laatste maanden is de achterstand"in den omzet bij vorig jaar vergeleken nog lang niet ingehaald. In het eerste halfjaar van 1940 bedroeg de omzet ƒ162.110 tegen 213.682 in 1939. Er was dus een achtei-- uitgang in den omzet van 51.572. Deze achter uitgang moet voornamelijk worden toegeschreven aan de zeer strenge vorstperiode in de eerste maand van dit jaar en aan den oorlog, die in Mei uitbrak. Vooral in laatstgenoemde maand daalde de omzet schrikbarend. In Januari 1940 werd ongeveer voor 16000 minder geveild dan in dezelfde maand van 1939, terwijl in Mei de omzet door de oor logshandelingen 21.000 minder was dan in Mei 1939. Door de gunstige uitkomsten in het tweede, half jaar werd een gedeelte van den achterstand, die 51572 bedroeg, ingeloopen, waardoor deze op het oogenblik nog maar 45795 bedraagt. De maand December zal dit wel niet goed kunnen maken, zoodat 't Centrum ditmaal wel een lage- ren omzet zal noteeren dan vorig jaar. In de afgeloopen elf maanden bedroeg de totale omzet ruim 226.221 regen 272.016 in dezelfde periode van het vorige jaar. In Januari was de omzet 16.477, in Februari 31.258, in Maart 46.172, in April 31.199, in Mei 16.604 (oorlogsmaand), in Juni 20.400, in Juli 15.859, in Augustus 14.695, in September 11.427, in October 10.758 en in rNovembe 11.427, in October 10.758 en in November VELSEN Extra levensmiddelen voor lang- duri^en arbeid en nachtarbeid. De leider van den distributiedienst meldt ons, dat extra rantsoenen brood, vleesch en bo ter of vet kunnen worden aaingevraagd voor: 1. Arbeiders in fabrieken of werkplaatsen (als bedoeld in art. 2 der Arbeidswet) die geduren de minstens één maand ononderbroken eiken werkdag lichamelijken arbeid verrichten en die tengevolge van den grooten afstand van hun woonplaats naar en van het werk en/of tenge volge van een langdurigen arbeidsdag 12 uren of meer per dag van hun woning afwezig zijn. 2. Arbeiders als bovenbedoeld, die bij het 3- ploegenstelsel, gedurende minstens één week van elke drie weken ononderbroken in de nachtploeg lichamelijken arbeid verrichten. De arbeiders, die reeds extra levensmiddelen ontvangen voor zwaren of zeer zwaren arbeid, vallen buiten deze regeling. De aanvragen kunnen uitsluitend door werk gevers worden ingezonden overeenkomstig de voorschriften, welke bij den plaatselijken dis tributiedienst verkrijgbaar zijn. Uitslag „WmterhuIp"-coïlecte tc Velsen. Totale opbrengst ongeveer ƒ20.000. De straatcollecte, welke Zaterdag j.l. in onze gemeente gehouden werd. heeft in totaal opge bracht f 859,80. Tezamen met- het bedrag van de huis-aan-huis collecte van Vrijdag en de directe bijdragen, welke resp. f 1.243.61 en f 17.583 op brachten is het totaal ingekomen bedrag in Vel sen voor de Stichting „Winterhulp Nederland" dus f 19.686.41. Het definitieve eindbedrag is nog niet bekend, daar nog -steeds giften binnenkomen. Voorts brengt de leiding van de „Winterhulp" te Velsen langs dezen weg aan allen die vrijwillig hun medewerking verleenden aan de collecte en de voorbereidingen hiervan haar hartelijken dank. Zij vertrouwt, dat zij in de toekomst op uw mede werking zal kunnen blijven rekenen. De Bioscopen en de Winterhulp. Zooals wij reeds mededeelden hebben de direc ties van de theaters „de Pont" en „T'nalia" aan de collectanten en medewerkers van „Winterhulp" in Velsen een gratis-bioscoopvoorstelling aange boden. Om eventueele misverstanden te voorkomen, vestigen wij er de aandacht op, dat deze voorstel lingen niet op een bepaalden datum plaats vin den, doch dat men zoowel den avond waarop en het theater waarnaar men wil gaan, zelf kan kie zen. Men denke er echter aan, het door „Winter hulp" toegezonden Identiteitsbewijs mede te bren gen. Hieronder volgt wederom een verantwoording van de bij het plaatselijk comité ingekomen gelden. Reeds verantwoord f 12889.50. W. F. H. V. te Vel sen f 20, H. S. te Driehuis f 15, A. J. F. te Velsen (N.) f 50, A. P. B-, IJmuiden f 25, A. E. te IJmui- den f 25, A. E. te IJmuiden f 5, Th. V. te Velsen FN.) f 10. G. F. te Velsen (N.) f 5. P. J. J. E. te Velsen (N.) f 2.50. N. V. D T. te Velsen (N.) f 300, A. J. M. M. te Santpoort f 5. F. D. R. te Velsen (N.) per maand f 1. W. C. G. te Driehuis f 10, P. W. te Driehuis f 5, W. B. te Driehuis f 10, G. v. K. te Driehuis f,2.50, N. V. A. v. D. te Velsen (N.) f 5, G. H. S. te Velsen (N.) f 50. P. D. te IJmuiden-O. f 10, C. T. J. te IJmuiden-O. f 2.50, J. v. d. V.*te IJmuiden f 10, P. K. te IJmuiden f 5, J O. te IJ muiden f 2.50, W. v. H. te IJmuiden f 10. J. G. te IJmuiden f 10. J J. G- te Velsen f 5, Mr. D. O. te Driehuis f 4. Dr. B. M. t. B. te Velsen f 10, N. V. S. R. te Velsen-N. f 25. H. J. L. te Sant poort f 5, R. V. te Santpoort f 10, W. S. te Sant poort f 10, A. J. d. G. te Santpoort f 2.50, N. V. R. V. N. .te Velsen-Noord f 25. C. M. te Velsen- Noord f 10, P. v. d. W. te Velsen-Noord f 5, N. V. N. G. te Velsen-N f 2.50, P. K. te Velsen-N. f 10. L. P. K. te Velsen-N f 10. N. V. V. S. te IJ muiden f 200, N. V. Stm. te IJmuiden f 100, H. J. W. te IJmuiden f 25, J. v. I. te IJmuiden f 25 J A. W. te IJmuiden f 15, Dr D. v. d. K. te IJmuiden f 10. C. W. d. B. te IJmuiden-O. f 10, J. H. V. te Santpoort (dorp) f l. p. c. d. W. te Velsen f 2.50. Totaal f 13983. Nagekomen N.V. v. G. Zn. te IJ muiden f 3600. Totaal stortingen op girorekening f 17583. Opbrengst collecte (2 dagen) f 2103. To taal generaal f 19686.41. SANTPOORT Ds. TER BRINK AANVAARDT BEROEP. Ds. H. J. ter Brink te Twtfzel heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. ZANDVOORT Teraardebestelling F. Jellema. Groote belangstelling. Maandagmiddag had onder groote belangstelling op de Algemeene Begraafplaats, alhier, de begra fenis plaats van wijlen den heer F. Jellema, in leven secretaris van de gemeente Zandvoort. Bij hel Raadhuis hield de stoet een oogenblik stil. Hier sloot zich het gemeente-personeel voor zoover dit bij den dienst gemist kon worden, achter den stoet aan. Bij den ingang van het kerkhof sloten zich nog velen aan om den overledene.de laatste eer te bewijzen. Bij de groeve, die met bloemen overdekt was, zagen wij o.a. burgemeester H. van Alphen, den heer Bosman, waarnemend secretaris: jhr. Speel man, gemeente-ontvanger, den heer Pesman, mr, E. Tjaden, diretceur van Soc. Zaken; den heer A. A. Cense, directeur van de Bedrijven, ir. Kruger, diretceur van Publieke Werken, den heer Van der Mye, hoofd van het bureau der Bevolking, de hoe ren C. Siegers en A. J. v. d. Moolen, wethouders der gemeente Zandvoort, vele der raadsleden, de oud-wethouders de heeren F. Zwaan en W. van der Werff, de heer L. Blaauboer, als vertegenwoordiger der Zandv. Handelsvereeniigng en verscheidene kerkelijke atuoriteiten. Van de vele bloemstukken noemen we slechts, die van den burgemeester en het secretarie-personeel, van den gemeenteraad van Zandvoort, van de Be drijven, Maatschappelijk Hulpbetoon en Publieke Werken, van oud-burgemeester Beeckman en van den oud-inspetceur van Politie Hiebendaal. Aan de geopende groeve trad als eerste spreker burgemeester Van Alphen r.aar voren. Hij schetste den overledene als een persoonlijkheid, die zfcfi' zelf het leven niet gemakkelijk had gemaakt. Nooit girg hij de moeilijkheden uit den weg. Ook lag het niet in zijn aard hierbij de hulp van anderen in te roepen, daar hij de moeilijkheden zelf wilde overwinnen, Ook veel leed, dat hem niet gespaard bleef,_ heeft hij zelf gedragen. Zijn nagedachtenis zal bij allen die hem van nabij kenden, bij voort during blijven voortleven. Hierna voerde de heer Bosman het woord, die namens het gemeenteperscreel dank bracht voor de groote medewerking, die het secretarie-personeel steeds van den heer Jellema mocht ondervinden. Tenslotte sprak ds. Tromp naar aanleiding van Psalm 94 19 woorden van waardeering en af scheid, tot hem, die was heengegaan en woorden van troost tot hen, die achterbleven. De oudste broeder van den overledene dankte voor de belangstelling en voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming die zijn broer tijdens zijn langdurige ziekte mocht ontvangen. IJMUIDEN MarktfieriVliten en besommingen. Consign a ti evlsch Groote schar f 45f 35. Kleine schar f 15.50— f 11.50; Wijting f 22.50—f 21.50. Bot f 70—f 60, Versche haring f 65. Alles per 50 kilo. Zoetwatervisch: Snoekbaars f 1.30—f 1.20;. Baars 80 cent. Blei 45—42 cent. Spiering 80—73 cent. Alles per kilo. Besomming: Kustvisschers (open booten). IJm. 370 f 34; IJm. 307 f 39; IJm. 30 1 106, IJm. 306 f 28; IJm. 209 f 65.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7