Haarlems Dagblad Vergoeding oorlogsschade geregeld. VULPENHOUDERS! December. Normale verkoopswaarde op 9 Mei j.l. aangenomen. Sinaasappelen. Spoorwegramp in Spanje. Bristol haast nog erger getroffen dan Coventry. No. 11 de vleeschbon ActikeCen etti. 58f JAARGANG No. 17628 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij vooi Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensclag '1 December 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. De donkerste maand des jaars heeft ditmaal zijn duisternissen verplaatst en weinigen van ons zullen, het waardeeren, dat zij nu in het morgeoduister naar hun werk trekken en dit onder lamplicht aan vangen. Het langer blijvende daglicht in den na middag is er geer afdoende vergoeding voor. Wie zich 's avonds met zijn schaarsche fietsverlichting buiten gewaagd heeft, daarbij met succes maar jiiet zonder inspanning alle obstakels heeft meden, er tenslotte weer in geslaagd is zijn fiets in deszelfs hok te werken zonder zich een buil te slooten of over een emmer te struikelen, vindt het vooral ongenoegelijk als hij 's morgens vroeg weer met dezelfde oefeningen moet aanvangen. Het wekt gedachten aan der Poolnacht: het is alsof er geen eind aan komt. Is men 's avonds thuis gebleven dan lijkt het minder onplezierig; er zit niet zoo'n voortzetting in. Maar we kijken tooh allen reik halzend uit naar den kortsten dag, die dan wel geen onmiddellijke verbetering zal inluiden maar tooh in elk geval het groote keerpunt beteekent. „Ze worden weer langer", zullen wij zeggen en binnen een week of zoo volgt daarop: „Je kunt bet al mer ken". Gedachten aan de eerste voorjaarsbloemen beginnen dan te ontwaken als een heerlijk voor uitzicht. op bereikbaren afstand. December heeft tenslotte ook immer zijn groote aantrekkelijkheden gehad en die zijn gebleven. Wij staan nu aan den vooravond van een feest en daar volgen er nog twee op eer de maand uit is: Kerst mis en Oudejaarsavond. Drie hoogtepunten varn verinniging van, het. familieleven. December diient dit meer dan eenige andere maand. En wij moeten deze maand nog meer goeds toeschrijven, want evenals haar voorgangster uit den jare 1939 maakt zij den mensch gelukkig met zeven Zondagen, waarvan wij r pas één achter den rug hebben. Zoodat, bij een beetje goed weer, er nog tal van mooie wandel- en fietstochten op het programma staan. En het zal velen verheugen dat het dansver- bod gisteren is opgeheven. Het heeft maar korten tijd geheerscht, maar het moet vele toegewijden varn Terpsichore in hun levensvreugd beperkt heb ben en veel leden van bands en van „Horecaf" (u weet toch dat dit Arabisch-klinkende woord hötel-, café. en resauranthouders aanduidt?) in hun in komsten. Ieder jaar houdt December een vage belofte voor de schaatsenrijders in, die zelden vervuld wordt. Bdhoorend tot hen hoop ik niettemin, dat hij dit maal niet vervuld zal worden en dat ons ook ver der de minst-koude winter te wachten zal staan, dien wij ooit geleend hebben. Want bij de duizen den in ons land die het zeer arm hebben en voor wier steun pas nog zooveel actie is gevoerd man gelt het in de meeste gevallen vooral aan kleeding en dekking. Een hooge thermometerstand zal de winter voor hen veel dragelijker maken, want we kunnen moeilijk aannemen dat in al hun tekort aan verwarmend goed zal kunnen worden voorzien na de eerste inzameling, voor hen gehouden. Wie naar ijspret haakt dient deze overwegingen1 tot bedwang van zijn verlangens te doen gelden. Voor zoover ^December op dit punt beloften inhoudt moeten die .maar naar het achterste vertrek van onze gedach- 'tenwoning verwezen worden. Er rest genoeg. En het feest van den ouden Hei lige zal morgenavond de reeks hoogtepunten van de laatste maand des jaars op waardige wijze in luiden. Dat heeft de St. Nicolaasdrukte van de laatste dagen wel bewezen, met al haar gedrang voor en in winkels en een vrooiijke stemming in de straten zopals wij die in dit zware jaar 1940 ons .nauwelijks meer hadden kunnen voorstellen. Ook was het 's avonds wel heel stil op straat. Wie zich eenzaam langs 'de donkere huizenrijen voortspoedde kon zich indenken hoe achter al die zwijgende ge vels nijvere handen pakjes maakten en vernuftige breinen nieuwe surprises bedachten of zidh afpij nigden in het zoeken van het juiste rijmwoord. Dat is niet eenvoudig, nietwaar? en allerminst als men zulke stoplappen als „ras" en „dra" ver mijden wil. Nog erger wordt het voor wie zich aan zijn reputatie in de familie verplicht acht, een zui ver metrum toe te passen en dus niet in jolige af wisseling vijf, elf acht en dertien versvoeten toe te passen. Zoodat hij zijn rijmelarij telkens met naden kend getik op de tafel moet afwisselen. Ook voor een waardige St. Nicolaasviering geldt het woord, dat klassiek is geworden in de namen en zinspreu ken van vele vereenigingen in Nederland: Door In spanning Uitspanning. „Span in span uit", placht onze oude dienstmaagd in mijn kinderjaren te zeg gen, want ide bedoeling van den naam van haar vereeniiglng was oooit tot haar doorgedrongen en er waren toen nog zooveel stalhouderijen. Duizenden moeten in dezen tijd des jaars met eer bied aan een man als P. Gasus denken en huiveren bij de gedachte, dat zijn arbeid hen zou worden op gelegd. De noteering van zijn gaven in de publieke Waardeering moet in de eerste week van December bet hoogste punt des jaars bereiken. Een soort aureool omgeeft nu zijn dichterlijke slapen. Maar 'bij is er zich niet van bewust. Bescheiden als immer leverde hij vanmorgen zijn kopij in en zette zich daarna.aan de Sinterklaasrijmen voor zijn eigen gezin. December.donkerste aller maanden. Maar geenszins zonder vreugden. En als wij er wat dieper over nadenken: rijk aan de diepere vreugden en ge dachten die ons schragen en sterken in dit leven en die vooral met Kerstmis maar ook op Oudejaars avond ons vervullen. R. P. UITHEEMSCHE KUNST. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam wordt deze week een tentoonstelling' van Afrikaansche Kunst geopend. Het inrichten der expositie. (Foto Pax Holland.) Bedragen tot ƒ50.000 volledig vergoed. Verlangen van den Paus. Rust aan de fronten tijdens Kerstdag. VATICAANSTAD, 4 December. De Paus 'heeft het verlangen te kennen gegeven dat in den Kerstnacht en op den Kerstdag aan de fronten de wapens zullen rusten. (United Press). Het Verordeningenblad van Dinsdag bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betreffende de bij dragen van het rijk in de als gevolg van het oorlogsgeweld geleden schade. Behalve voor hpisraad en lijfgoed en voor an dere bijzondere gevallen, waarvoor speciale re gelingen zullen worden getroffen, wordt de schade bepaald door het verschil tusschen de waarde vair het goed .-voor-en na-de beschadi ging. Blijken in geval van herStel van het goed de herstellingskosten, na aftrek van een rede lijk bedrag wegens de door het herstel verkre gen vernieuwing of verbetering, lager te zijn dan dit genoemde verschil, dan wordt het lagere be drag als grondslag voor de schadeloosstelling ge nomen (art. 3.) De waarde van het goed wordt in den regel gesteld op de normale verkoopwaarde op 9 Mei 1940. Voor onroerende goederen, waar van deze verkoopswaarde niet kan worden vastgesteld alsmede voor bedrijfstoerustin- gen geldt de boekwaarde d.i. kostende prijs minus afschrijvingen (art. 4.) De schade aan bedrijfs- en handelsvoorraden wordt vastgesteld op grondslag van den in koopsprijs, waarbij van abnormaal groote voor raden alleen de normale hoeveelheid in aanmer king komt en het overige wordt verwaarloosd, (art. 5). De aldus vastgestelde schade wordt tot een bedrag van f 50.000 voor 100 pet. ver goed, daarboven voor 90 pet. (art. 6) Voor huisraad en lijfgoederen zal de Ned. Staatscourant een bijzondere regeling, opgesteld door den secretaris-generaal van financiën, be vatten. Deze regeling betreft in de eerste plaats de bijdragen in de geleden schade en ook waarborgen voor een goede besteding daarvan. Voor zoover huisraad gebezigd werd in een bedrijf of bij de uitoefening van een beroep valt het onder de hierboven genoemde algemeene regels (art. 7). Tenslotte is den secretaris-generaal in artikel 8 vrijheid gelaten in bijzondere gevallen scha de en bijdrage op afwijkende wijze vast te stel len. Op de rijksbijdrage worden uit anderen hoofde ontvangen schadevergoedingen a fonds perdu in mindering gebracht. Voor de molestverzeke- ring gelden bijzondere regelingen (Zie hier onder). De uitkeering. In den regel geschiedt de uitkeering van de bijdrage aan den eigenaar van het beschadigde goed. Indien deze een voorschot heeft van de „Stichting Rotterdam" of van een provinciale stichting, wordt aan deze stichting uitbetaald. Iets dergelijks kan geschieden op aanwijzing van den secretaris-generaal, indien het rijk of der den voorschotten verleend hebben (art. 10). De ontvangen uitkeeringen moeten in het algemeen voor herbouw resp. heraanschaffing worden besteed. Het besluit stelt daarvoor waarborgen. Bijdragen wegens schade aan gebouwde onroerende goederen worden niet aanstonds in geld uitbetaald, doch in geschreven in een „grootboek voor den we deropbouw", totdat waarborgen voor een juiste besteding zijn gegeven. De inschrij vingen zijn onvervreemdbaar en blijven bui ten faillissement. Zij dragen 4 pet. rente gedurende een bepaalde periode (art. 11) Hypotheekhouders hebben geen verhaal op de hoofdsom, gedeeltelijk wel op de rente. Na de rentedragende periode kan de inschrij ving door den hypotheekhouder worden verworven, indien de ingeschrevene dan nog niet met den herbouw is begonnen (art. 12). Het plan van herbouw behoeft de goedkeu ring van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Deze houdt rekening met de belan gen van hypotheekhouders en andere zakelijke gerechtigden (art. 14 e.v.) Molestverzekcring. De molestverzekeraar is tot het bedrag der rijksbijdrage van zijn verplichtingen bevrijd. Hij kan reeds uitgekeerde bedragen deswege terug vorderen. Voor zoover de uitkeering der molest- verzekering de rijksbijdrage overtreft, komt het meerdere den verzekerde ten goede (artt.. 18 en 9). De verzekerde is van zijn verbintenis uit het verzekeringscontract in zooverre bevrijd, als deze betrekking heeft op dat deel van de verplichting van den verzekeraar, waarvan deze door de rijksbijdrage wordt bevrijd (art. 18 lid 2). Tenslotte bevat het besluit bepalingen over de terugvordering van ten onrechte uitge keerde bedragen. Ook wordt bepaald dat tot 50 pet. van de bijdrage kan worden af getrokken in geval van onjuiste schade-op ga ve. Terzake van toekenning en uitbetaling der bijdrage worden geen rechtsvorderingen te gen den staat toegelaten. De stukken, opgemaakt ter uitvoering van het besluit zijn vrij van zegel, registratie rechten en leges. NU WEER DANSEN MAAR.D'AN GEZELLIG EN GOED. Dus naar THE AMERICAN CLUB. A.s. ZATERDAGAVOND 7 DEC. van 7—11 uur A.s. ZONDAGMIDDAG 8 DEC. van 25.30 uur A.s. ZONDAGAVOND 8 DEC. van 7—11 uur In „DE LEEUWERIK". Entrée 0.50 pl. r. Leden 0.40 pl. r. THE RHYTHM SELLERS (10 man) Vertel dit belangrijke bericht verder (Adv. IngeZi Med.) Wij hebben een ENORM E sorteering van ALLE merken DE VULPENDOKTER. ZIJLSTRAAT 90-92. Telef. 11161 (Adv. Ingez. Med.) (Te Rotterdam zijn weer zendin gen sinaasappelen uit Italië aan gekomen en men verwacht in de naaste toekomst regelmatige aan voeren.) Velen willen ons bedienen, Met de kostbre vitaminen, Bouwstof voor ons vleesch en bloed; In tabletten of in pillen, Vloeibaar als je dat mocht willen, Slik ze, want het doet je goed. Ongetwijfeld zijn ze nuttig'. Want ze maken je weer futtig, Als je wat bent afgezakt: En wanneer ze je maar baten, Kan 't je onverschillig laten, Hoe de dingen zijn verpakt. Toch wil ik het wel bekennen, Ook al kan ik aardig wennen, Aan het slikken van een pil; 'k Heb met groote vreugd vernomen, Dat er sinaasappels komen, Vitaminen in een schil. Want ik ben naar waarheid happig Op die bollen, malsch en sappig, Waar zoo'n frissche smaak aan zit. Vruchten die bij het verdeelen Ons zoo goede parten spelen, Vol gezondheid en vol pit. 'k Zou j' een welkom kunnen zingen Welbekende vreemdelingen Kom bij mij ook gauw eens an, Vitaminenspijs der goden, Dat 'k je aan mijn dïsch kan nooden En volmondig loven kan. P. GASUS. Exprestreinen tegen elkaar op gereden. Het D.N.B. verneemt uit Saragossa. 3 Decem ber: Vanochtend zijn bij het station Velilla del Ebro de expressetreinen uit Madrid en Barce lona op elkaar gereden. De locomotieven scho ven in elkander. Verscheidene wagons werden vernield. De eerste ambulancetrein met slachtoffers van de ramp is hier aangekomen met veertig dooden en zestig gewonden. Het aantal dooden van het spoorwegongeluk bedraagt volgens de laatste berichten 53, dat der gewonden ligt boven de zestig. De oorzaak van het ongeluk is wellicht gelegen in vertraging van den express van Barcelona. Ge woonlijk passeeren de beide express-treinen op dit traject elkaar op het station Puebla de Hijar. Ten gevolge van de vertraging werd dit punt ver plaatst naar Velilla del Ebro. Blijkbaar was de wisselstand verkeerd. De botsing geschiedde om half vijf 's morgens Voor zoover men thans heeft kunnen nagaan is voor den express uit Madrid ten onrechte het sein op veilig gezet. De stopseinen van den baanwachter van Velilla konden den trein niet meer tot staan bren gen, ofschoon de machinist de remmen nog aan zette. De trein uit Barcelona reed met groote kracht en volle snelheid om een vertraging van een half uur in te halen. Een slaapwagen schoof over den bagagewagen heen, een wagon derde klasse sloeg om en een andere viel de helling van twee meter af in puin. De beide locomotieven en een tender schoven in elkaar. Onder de passagiers bevond zich ook een priester, die den stervenden de laatste troost van de kerk reikte. De botsing geschiede 51 KM ten zuidoosten van Saragossa. Het station wordt door de Ebro van de plaats Velilla geschieden. Daardoor werden de red dingswerkzaamheden aanvankelijk zeer bemoei lijkt. De eerste hulp kon slechts door drie spoor- employés verleend worden. Van de vele gekwetsten is de toestand ernstig, daar hun wonden door de vorst erger geworden zijn. Men veronderstelt ook dat de doodelijke afloop in een aantal gevallen een gevolg van bevriezing is De eerste hulptreinen kwamen pas enkele uren na het ongeluk aan. De koude bedroeg op het tijdstip van het ongeluk tien graden onder nul. Onder de dooden en gewonden bevindt zich ook een groot aantal soldaten, dat met verlof naar Val- ladolid ging. Van de 53 dooden heeft men er tot dusver 20 kunnen identificeeren. Nader verneemt het D.N.B. uit Madrid: De machinisten der beide sneltreinen hebben zich weten te redden door van de locomotief te springen. Beiden verklaarden dat de seinen op veilig stonden. De trein uit Madrid kon nog remmen, terwijl de trein uit Barcelona met een vaart van 90 kilo meter op den anderen inreed. Bommen veroorzaakten reusachtige branden. NEW-YORK, 4 December. (D.N.B.) Nieuwe uitvoerige schilderingen van Amerikaansche correspondenten in Engeland geven een aan schouwelijk beeld van den omvang der ver woestingen in Bristol, dat door de Duitsche nachtelijke luchtaanvallen door golven van Duitsche vliegtuigen in afstanden van telkens drie minuten werd aangevallen. Talrijke vroe gere iowoners van Coventry, die zich na de verwoesting van deze stad naar Bristol hadden begeven, verklaarden aan de Amerikaansche correspondenten dat de schade welke in den tiaoht van Zondag op Maandag is aangericht reeds aanzienlijk belangrijker is dan in de Engelsche communiqués wordt toegegeven. De indruk van het bombardement is wegens de uitgestrektheid van de stad bijna nog verschrik kelijker geweest dan de vernietigende aanval len op Coventry. Bij de aanvallen in den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Duitsche vliegtuigen weer tal- looze brand- en brisantbommen op de deels in puin liggende stad, vooral op de haven voor de uit Ca nada en de Vereenigde Staten voor Bristol bestem de schepen geworpen. De eerste bommenwerpers arriveerden reeds kort na zonsondergang. Eerst ver oorzaakte een hagel van brandbomnvr- in oen groot deel van de stad reusachtige branden, waarvan sommige Woensdagochtend nog niet gebluscht wa ren. De branden wezen den weg aan de hierna komende bommemvefpers, die met groote snelheid kwamen aanvliegen en ondanks het zware afweer geschut en enorme hoeveelheid sterk explosieve bommen lieten vallen. Daarbij zijn vele gebouwen, welke reeds in den nacht van Zondag op Maandag hevig beschadigd waren, opnieuw getroffen en nu volledig in puin gelegci. Zeer groot zijn de ver woestingen aan de fabrieks- en havencomplexen. Reizigers vertellen, zoo melden de Amerikaansche correspondenten, dat de straten van Bristol cr uit zien, als de verwoeste gebieden van Vlaanderen in den wereldoorlog. Voorts melder deze berichten dat het Bntsche ministerie van voorlichting een verontschuldiging heeft gepubliceerdomdat de luchtdoelartillerie er met in geslaagd is de Duitsche vliegtuigen af te weren. HERNIEUWDE AANVALLEN OP LONDEN. Het D.N.B. meldt voorts: Ook Dinsdag zyn de Duitsche bomaanvallen weer op de Brit- sche hoofdstad gericht. Reeds des ochtends was Loniden twéémaal het doelwit der Duitsche gevechtsvliegtuigen. Met opvallerd gemak luk te het den Duitschen formaties de Britsche versperring van jagers en afweervuur aan de Zuidoostkust en bij Londen te verbreken. Aan Duitschen kant vielen geen verliezen. Naar Reuter mededeelt heeft Lcrden gisteren overdag viermaal luchtalarm gehad. In een Lon- densch district zijn bommen uitgeworpen, waar door huizen verwoest zijn. In den nacht van Maan dag op Dinsdag waren de aanvallen volgens het Reuterbericht voornamelijk op Bristol gericht. Branden laaiden op en aan huizen benevens open bare en handelsgebouwen werd aanzienlijke sohade aangericht. Eer ge personen werden gedood en an dere gewond. Geldig van 5 tot 15 December 's GRAVENHAGE, 4 December. De secre taris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij, deelt mede: Gedurende het tijdvak van Donderdag 5 De cember tot en met Zondag 15 December a.s. geeft elk der vier met „11 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „11 worst vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 15 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woens dag 18 December a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 190 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever-artikelen, tongenworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. De dagen tgn kotf en het etalagelicht brandt niet. Toch wilt U cadeautjes koopen. Neem de consequentie GA WINKELEN VÓÓR 12 UUR. HEDEN: 8 PAGINA'S EEN DRIJVEND HOSPITAAL. In de ziekenzaal van een marine-lazaret, dat aan boord van een Duitschen hulpkruiser is ingericht. (Foto Weltbild.) R. P.: December. pag. 1 P. Gasus: Sinaasappelen. pag. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Langs de Straat: Een vrooiijke con ducteur. pag. 3 J. B. Schuil: Onderwijzers St. Nico- laasfeest. pag. 2 Uit de Pers. pag. 7 Flitsen: Afblijven. pag. 3 Laatste Berichten op pagina 6

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1