Haarlem's Dagblad VULPENHOUDERS! In een maand een millioen voor Winterhulp Het verzamelen van afval te Haarlem Drankverbod Schroefloos vliegtuig. Duitsche aanvallen op Londen en de Midlands Actikeien enz. 58c JAARGANG No. 17629 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. ^Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie j 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM er ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 5 DcccmEer 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand f ï.fö, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Eerste collecte bracht 5 a 600.000 gulden op Tweede collecte op 27 en 28 December Het A.N.P. meldt: De directeur-generaal van de stichting „Winterhulp-Nederland", de heer C- Piek, heeft Woensdag in een pers conferentie uiting gegeven aan zijn groote tevredenheid over het resultaat en het verloop van de eerste Winterhulpcollecte in Nederland. Hij deelde mede, dat, hoewel alle gegevens daaromtrent nog niet zijn binnen gekomen, aangenomen kan worden dat het resultaat van de huis- en straatcollecte tezamen een totaal bedraagt van 5 a 6 ton. De afzonderlijk ontvangen giften hierbij opge teld komt men tot een totaalbedrag van rond 1 millioen gulden, hetwelk in één maand tijd is bijeengebracht. De directeur-generaal liet zich vol lof uit over het enthousiasme en den ijver van de honder den collectanten, die zich op voortreffelijke wijze van hun soms moeilijke taak hebben ge kweten. Verder deelde hij mede dat de tweede Win terhulpcollecte gehouden zal worden op 27 en December. Op 27 December een bus-huiscol lecte en op den volgenden dag een bus-straat collecte. Wederom is voor een aardige verras sing zorg gedragen. Ket publiek ontvangt nl. draagspeldjes, waarop sprookjesfiguren staan afgebeeld. Hiervoor zijn gekozen: de Gelaarsde Kat, Sneeuwwitje, Asschepoester, Roodkapje, Hans en Grietje, Doornroosje en Klein Duimpje. De stichting v mterhulp is bereids haar mooie werk begonnen. De directeur-generaal zei de daaromtrent dat allereerst aandacht zal wor den besteed aan het gezin met het kind. De heer Piek gewaagde verder van de schend- verhalen, die ten aanzien van zijn persoon en ook ten aanzien van de stichting de ronde doen. Verhalen waarop hij nooit heeft gereageerd. Hij dat ook nimmer in de toekomst doen. Hij noemde deze slechts om duidelijk in het licht te stellen dat men met de verspreiding ervan niet zijn persoon of de stichting treft, maar de tien duizenden landgenoot-en, die een zoo dringende hulp noodig hebben. Hij gaf uiting aan de hoop dat dergelijke individuen eindelijk eens zullen inzien hoe verkeerd en hoe slecht zij doen door op deze wijze het eigen volk in den nek te grij pen. De Haarlemsche ontvangsten Zooals men weet heeft de Haarlemsche collecte voor Winterhulp ongeveer f 6500 opgebracht. Bij den penningmeester van Winterhulp-Neder land, afd. Haarlem, zijn de volgende giften inge komen: N.V. Vroom en Dreesmann f 3500, Gerzon's Mo demagazijn f 500, Haarlem's Dagblad f 500, Bis dom Haarlem i 500, Oprechte Haarlemsche Cou rant 1' 500, B. F. E. f 500, Hout en Steen- werf f 250, N.V. v. Waverens Graanhandel f 250, J. J. W. 100, N. J. H. f 100, Mej. C. W. A. d. 1. P. f 100, N.V. Wed. Oosten en Zoon 1' 100, B. B. f 100, N.V. Houth. Peltenburg en Zn., f 100, N.V. H. en J. Lamp f 100, N.V. Heringa en Wuthrich f 100, Th. Th. K. f 100, N.V. Haarl. Auto-Centrale f 100, J. A. F. f 100, H. E. v. S. K. f 75, J. P. J. H. f 50, M. v. B. f 50, M. B. f 50. C. V. f 50, J. V. f 50, Mr. L. L. F. A. d. 1. P. f 50, L. P. B. f 50, Dr. G. R. f 50, L. A. v. 't S. f 50, Dr. W. v. d. B. f 40, D. II. f25, Wed. M. C. v. S. f 25, Th J. S. f 25, W. B. 25, J. A. J. S. i' 25, J. L. B. Sr. f 25, C. M. B. f 25. C. R. f 25, G. M. f 25, R. B. f 50, A. G. B. f 25, Mw. N. B. II. v. A. f 25, P. W. P. f 25, C. G. E. f 25, Mr. W. G. J. V. f 25, Mr. S. J. P. f 25, Hand. Ondern. Edego f 25, Mr. W. G, D. B. f 25, Crommelin en Bouwm. f 25, J. L. F. f 20, J. A. A. O. f 15, P. II. V. f 15, H. Z. f 10. C. S. C 10, J. P. B. f 10, R. v. W. Jr. f 10, R. S. f 10, L. C. W. f 10, A. v. T. f 10, F. A. G. f 10, H. A. K. f 10, F. S. f 10, H. L. Jr. f 10, J. v. D. B. f10, J. C. K. f 10, J. V. f 10, W. C. v. d. L. f 10, M. K. f 10, W. F. B. f 10, Dr. S. P. f 10, P. P. f 10, Mw. M. C. V. f 10, S. K. f 10, II. de W. f 10, Kleinere giften f 73.90. Totaal f 8508.90 Bij elkaar is te Haarlem dus thans ongeveer f 15000 ingekomen. Per week ongeveer 100.000 k.g. schillen Het sorteeren van het vuil in vollen gang Men weet dat sinds eenige weken geen aard appelschillen en groentenafval meer in den vuil nisbak gegooid mogen woi'den. De gemeente-reiniging heeft een ophaaldienst daarvoor georganiseerd waarbij alle schillenboeren die hier al werkten zijn ingeschakeld. Er zijn er 84 a 85 die alle een bepaalde wijk hebben gekregen, waar zij tenminste twee keer per week aan alle huizen moeten hooren. In het algemeen werkt dit systeem reeds goed, hoewel het natuurlijk te begrijpends, dat er in de eerste weken eenige moeilijkheden moeten worden overwonnen. Er is evenwel te constateeren dat iedere huismoeder haar verplichting nakomt om schillen en afval te bewaren. Er wordt geschat dat op deze wijze elke week in Haarlem 100.000 KG aardappelschillen en groentenafval wordt ingezameld. De schillenboeren hebben vrijheid het verzamelde aan boeren in de omgeving te verkoopen. De ge meente houdt toezicht op de prijzen die daarbij bedongen worden, om aldus te waken tegen prijs opdrijving. ij De ingezetenen hebben ook de verplichting af val van papier, metalèn en andere stoffen die nog gebruikt kunnen worden te bewaren en ter be- •chikking te stellen van koopers. Het gemeentebestuur van Haarlem tracht evenwel die verplichting voor de Haarlemmers buiten werking te mogen stellen omdat toepassing dezer bepaling voor Haarlem weinig zin heeft. Het vu'l dat te Haarlem wordt opgehaald wordt eerst op het ter rein der Reiniging te Haarlem op vluchtige wijze gesorteerd. Daarna wordt nog op het terrein van den pachter, die het vuil naar Leimuiden vervoert, tweede sorteering toegepast. Alles wat dus als afval waarde heeft wordt al uit het vuil gehaald. Boven dien weet het publiek dat oude metalen en vodden waarde hebben, zoodat er x*eeds velen waren die op eigen gelegenheid dit afval bewaarden om aan opkoopers te verkoopen. Wij hebben een ENORM E sorteering van ALLE merken DE VULPENDOKTER. ZIJLSTRAAT 90-92. Telef. 11161 (Adv. Ingez. Med.) tusschen 19 en 4 uur. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Zaken, van Justitie en van Binnenlandsche Zaken betreffende dansvermaak en betreffende den verkoop van sterken drank in het klein. Hierin is bepaald, dat het besluit no. 190/1940 van de secretarissen-generaal van de departe menten van Justitie, van Binnenlandsche Za ken en van Sociale Zaken betreffende dans- vermaak buiten werking treedt, (het bedoelde besluit behelsde het dansverbod). Voorts bepaalt dit besluit, dat de ver koop, de aflevering, de verstrekking en het gebruik van sterken drank in het klein in localiteiten, waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, tusschen 19 uur en 4 uur verboden Ten aanzien van de omschrijving van „sterken drank", van „verkoop van sterken drank in het klein" en van „vergunning" is het bepaalde in de drankwet toepasselijk. Hij, die in strijd handelt met het boven- bepaalde, wordt gestraft met de in artikel 59, lid 1 van de drankwet genoemde straffen. De artikelen 59, lid 2 en 64 tot en met 66 van de drankwet zijn van toepassing. Dit besluit treedt op 5 December 1940 in wer king. De Mannen van den Dag (en vooral van den avond). (Foto Pax Holland.) Een persgesprek met den Rijkscommissaris. De werkloosheid. BERLIJN, 4 December (D.N.B.) De Rijkscom missaris voor Nederland, rijksminister Seyss- Inquart, heeft in een gesprek met een verslag gever van de „Völlcischer Beobachter" zijn stand punt weergegeven ten aanzien van verschillende vraagstukken in Nederland. Hierin verklaarde de Rijkscommissaris o.a.: De werkloosheid in Nederland was buitengewoon groot en bedroeg rond 500.000, van wie ruim 200.000 niet geteld en geregistreerd waren. Destijds be vonden zich daarvan nog 100.000 in het Neder- landsche leger. Thans zijn er nog slechts 185.000 werkloozen. van wie de helft niet voor arbeid geschikt is. In Deze cijfers zijn zelfs de ontslagen krijgsgevange nen meegerekend. Door onze bemiddeling hebben 80.000 arbeiders werk in Duitschland gevonden. Het vraagstuk van de werkloosheid is opgelost, Men kan zelfs zeggen dat er in sommige vak groepen nog nooit zoo weinig werkloozen geweesi zijn als thans. De belangrijkste taak was het herstel van de verkeerswegen, de bruggen en de versperde Waterwegen, waarover vroeger meer dan twee derde van het geheele goederenverkeer ging. Voor het najaar is het ons gelukt dit doel te bereiken De nieuwe toestand heeft uiteraard geweldige wijzigingen meegebraent. Uit een vrijhandelsland van zeer liberaal karakter, uit een economisch ge bied dat het oog op de landen overzee gericht houdt, ontstaat een land met geleide economie, dat zich moet inschakelen in de economie, van het Europeesche vasteland. Ondanks de inspanningen door den tegenwourdigen toestand, zijn de finan ciën en de valuta van Nederland volkomen in orde gebracht. Dat Nederland ook in de toekomst met het Duitsche rijk zal samengaan, is in genuan- ceerden 'aandrang dc overtuiging van bijna alle vooraanstaande politieke kringen. (De Italiaansclie vliegtuigbouwer Campini heeft een vliegtuig zonder schroef geconstrueerd, dat door ach- terwaartschen druk van heete lucht wordt voortbewogen en waarvan men een snelheid van 1000 K.M. per uur en een „plafond" van 15000 meter verwacht.) Tjonge, dat is weer zoo'n vinding Waar je mond van open gaat, En je vraagt of er verbinding Met de tooverkunst bestaat. Vliegmachines hebben schroeven Maar een man zei: och wel nee, Schroeven hoeven niet te hoeven, Dat is maar zoo'n oud idee. Denk aan d'ceuwen die verklaarden, Voor men trams en autos vond, Bij een voertuig hooren paarden, Of een ezel, os of hond. Ik zal u iets demonstreeren, Dat is meer origineel, Een soort stoomfiets van de sferen, Een soort heete luchtkasteel Al het vroeger luchtig varen Wordt straks hierdoor overtroefd, 't Vliegtuig is al teveel jaren In de wereld opgeschroefd. Nou, Campini weet het beter En we zullen 't straks wel zien Hoewel, vijftienduizend meter Is daarvoor te hoog misschien.. Maar 'k moet me wel erg bedriegen, Als er dan niet veel zijn die Denken: nou, ik zie ze vliegen, Nu ik ze zoo vliegen zie. Het electriciteitsverbruik in Haarlem en Heemstede. Sterke invloed van het uur meer zon. Uit de Statistische Gegevens, uitgegeven door de gemeente Haarlem, zijn belangrijke feiten te halen over het electriciteitsverbruik in Haarlem en Heem stede. Wij hebben daarbij in het bijzonder het oog op den toestand die in Mei j.l. in ons land ont staan is. Het G. E. B. te Haarlem heeft in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September van dit jaar in totaal 11.785.914 K.W.U. verkocht. In denzelfden tijd van 1939 zijn 13.730.844 K.W.U. „aan den man gebracht". Dat wil dus zeggen dat in de 5 maanden na den oorlog dc omzet van het Haarlemsch elek triciteitsbedrijf met 1.944.930 K.W.U. of ruim 14 pCt. gedaald is. Het is interessant te berekenen welke factoren op die vermindering invloed gehad hebben. Natuur lijk allereerst het i'eit dat de straatverlichting sinds 10 Mei practisch buiten werking is gezet. Dit alleen reeds beteekent een vermindering van 388.155 K.W.U. Dan is er ook belangrijk minder stroom geleverd aan de P.E.G.E.M. (de combinatie van de eleetri- citeitsbedrijven der Provincie, Amsterdam en Haar lem, die o.a. tezamen electriciteit aan de Nederland- sche Spoorwegen leveren). Op dit. hoofdstuk be draagt de verminderde levering 248.500 K.W.U. Het opmerkelijke is dat de maanden Mei-Augustus stuk voor stuk nu veel lager waren, alleen September was 100.000 K.W.U. hooger dan verleden jaar. Geeft dat voor Haarlem hoop dat de volgende maan den ook weer hooger zullen zijn? De stroomverkoop te Haarlem aan particulieren en de industrie beliep in de maanden Mei-Septem- ber van dit jaar 7.045.890 K.W.U., tegen 8.055.230 in 1939. Een achteruitgang dus van 1.009.390 K.W.U. Het is moeilijk aan te geven hoeveel het verbruik van de particulieren en hoeveel dat van de industrie afzonderlijk verminderd is. Er zijn wel twee groepen ..particulieren" en „grootverbruikers", maar onder de laatste groep zitten ook nog vele particulieren. De groep „particulieren" ging achteruit met 201.442 K.W.U. Het percentage van den achteruitgang was: particulieren" ruim 7 en „grootverbruikers" ruim 15 pCt. Ongetwijfeld zal de invoering van den Midden- Europeeschen tijd, waardoor wij dezen zomer per dag 40 minuten langer licht hadden, bijgedragen hebben tot het verminderde electriciteitsverbruik. Doordat bovendien verduistering verplicht was, werd in ver schillende gezinnen in den afgeloopen zomer in het geheel geen licht ontstoken. Ook herinneren wij aan de opwekking na het uit breken van den oorlog gedaan om, in verband met de besparing van steenkolen, zuinig te zijn met electriciteit. Ean uur minder kunstlicht op een dag heeft groo- ten invloed op het electriciteitsverbruik. Als wij aannemen dat in 40.000 perceelen in dat uur gemid deld 2 lampen branden van 50 Watt, beteekent dit over een periode van 5 maanden een minder gebruik aan electriciteit van 600.000 K.W.U. Het opvallende is dat het verbruik in de groep „particulieren" in de afgeloopen maand September voor het eerst weer boven de overeenkomstige maand van 1939 was. Wat electriciteitsverbruik be treft zijn de particulieren dus, mede omdat de zo mertijd nu minder invloed meer heeft men moet. hoewel men nu door het behoud van den zomertijd 's avonds minder licht brandt, immers thans 's mor gens meer licht verbruiken weer op het niveau van vroeger gekomen. Van de industrie valt dit nog niet te zeggen. September 1940, met een verbruik van slechts 858754 K.W.U. stak voor de groep „grootverbruikers" nog ongunstig af bij de 1.211.672 K.W.U. van September 1939. Het Haarlemsche G. E. B. levert ook stroom aan Heemstede. In de laatste 5 maanden van 1940 be trok Heemstede 775.500 K.W.U. tegen 1.106.922 K.W.U. in 1939. Alzoo een vermindering van 33L422 K.W.U. of 33 pCt. Daaronder is natuurlijk ook de straatverlichting begrepen. Het verminderde verbruik van electriciteit door particulieren is in Heemstede natuurlijk in verhouding niet grooter dan in Haarlem. De lantaarns voor voetgangers. Gewone zaklantaarns zijn te gebruiken met blauwe lampjes. Men weet dat nieuwe voorschriften zijn gegeven voor het gebruik van lantaarns door voetgangers. Van den Commissaris van Politie te Haarlem vernemen wij, dat daarvoor gewone zaklantaarns gebruikt kunnen worden mits die voorzien worden van blauwe lampjes. Deze zijn reeds in den han del en zullen binnenkort op zeer ruime schaal verkrijgbaar gesteld worden. Het donkerblauwe licht der zaklantaarns mag niet van een te groote sterkte zijn. Bovendien mag de voetganger het licht van zijn lantaarn nooit naar boven richten. Voorraad zeep niet juist opgegeven. Haarlemsche parfumeriehandelaar krijgt proces-verbaal. Tegen een Haarlemschen parfumeriehandelaar is door de Haarlemsche politie proces-verpaal op gemaakt wegens het in November j.l. niet juist op geven van zijn voorraad zeepproducten. Een groote hoeveelheid van eenige honderden kilogrammen bestaande uit scheerzeep, toiletzeep, huishoudzeep, scheercrême en zelfwerkende waschmiddelen, is in beslag genomen. Sliaw deelt liet standpunt van De Valera. Iersche havens moeten Iersch blijven. NEW-YORK, 5 December (D.N.B.) Bernard Shaw (zelf Ier van geboorte, Red.) heeft, naar hier gemeld wordt, in een artikel over de Iersche kwestie o.a. geschreven: De houding van De Valera inzake het afstaan van Iersche havens aan de Britsche vloot is be grijpelijk. De havens zijn nu eenmaal Iersch en De Valera wil zijn land niet in een oorlog storten, waartoe Engeland besloten heeft zonder Ierland te raadplegen. Shaw zegt tenslotte ervan overtuigd te zijn dat de groote Ier De Valera niet van zijn standpunt zal afwijken. HET ITALIAANSCHE FRUITCONTINGENT VOOR FINLAND ROME, 4 December (Europapress) Op grond van het Italiaansch-Finsche handelsverdrag, dat tot De cember 1941 van kracht is. is het voor Finland be stemde exportcontingent van fruit en tuinbouw producten vastgesteld op 6000 ton. O.a. zullen de volgende producten worden geleverd: 3000 ton si naasappelen, 500 ton citroenen, 600 ton appelen. 300 ton peeren en 100 ton amandelen. Verder is voorzien in nog een exportcontingent ten bedrage van 2,5 mill, lire, dat eveneens betrekking heeft op ooft en tuinbouwproducten. Naar voorts wordt medegedeeld, hebben de Duit sche autoriteiten toestemming gegeven voor den invoer van Italiaansche appelen ter waarde van 3 mill. RM. Het vliegtuigongeluk in de Ver. Staten. (Men zie ook onder Kort Nieuws) NEW YORK. 5 Dec (DNB) Nader wordt gemeld dat bij het vliegtuigongeluk in de nabijheid van Chicago zes menschen om het leven zijn gekomen en tien gewond IJsvorming is waarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk OOK HET KUSTGEBIED BESTOOKT NEW YORK, 5 December (D.N.B.) United Press meldt uit Londen dat Duitsche bom menwerpers gisteravond Londen en daarna een stad in de Oostelijke Midlands hebben aangevallen. Golf na golf Duitsche vliegers is naar deze stad gevlogen. International News Service meldt uit Lon den dat Midden Engeland en het kustgebied nieuwe nachtelijke aanvallen te verduren hebben gehad. Een stad in de Oostelijke Mid lands vormde het eerste doel van de talrijke aanvallers. Daarna zijn ook meer Zuidelijk gelegen steden gebombardeerd. De Londensche correspondent Gaffin van de „Daily News" meldt dat de Duitschers des nachts Birmingham opnieuw hebben aangevallen. Ook op een kleine stad in de Midlands zijn bommen ge worpen. Verder worden aanvallen gemeld op Zuidwest-Engeland, Wales en Londen. Een stad in East Anglia is twee maal door laag vliegende Junkers-vliegtuigen aangevallen. TAL VAN BRANDBOMMEN OP EEN STAD IN DE MIDLANDS. STOCKHOLM, 5 December (D.N.B.) Volgens een radiobericht uit Londen verschenen gisteren reeds in den vroegen avond Duitsche bommenwer pers boven Londen, waar zij hun bommenlast lieten vallen, in weerwil van de actie van het Engelsche afweergeschut. Ook een stad in de Westelijke Midlands is, naar uit het bericht blijkt, het voor werp van verscheidene opeenvolgende aanvallen geweest. Een hagel van brandbommen viel op deze stad. In verscheidene districten hebben voorts zeer explosieve bommen groote schade aangericht. Een groot convooi, zoo meldt het D.N.B. verder, waarvan de schepen onderling op grooten afstand voeren, bestaande uit achttien koopvaardijschepen, beschermd door verscheidene torpedojagers is door Duitsche lange afstandbommenwerpers met succes aangevallen. Het convooi, dat zich ongeveer op 400 Kilometer ten Noordwesten van Ierland in den Atlantischen Oceaan bevond en in de richting van de Schotsche kust voer, werd door den aanval van de Duitsche bommenwerpers uiteen geslagen en voor een deel zwaar beschadigd. Een koopvaardij schip van 4900 b.r.t. kreeg een voltreffer en wen- tot zinken gebracht Vreemde vliegtuigen boven Zwitserland. BERN, 5 Dec. (D.N.B.) De staf van het TnMst* sche leger deelt mede: „In den afgeloopen nacht hebben vreemde vliegtuigen van het noorden naar het zuiden over Zwitsersch gebied gevlogen Op verschillende plaat sen kwam de luchtafweer in actie Te Genève werd alarm gemaakt" De kwestie der Amerikaansche credieten. Britsche pogingen voorloopïg opgegeven? NEW-YORK. 5 Dec. (D.N.B.) International News Service meldt uit gewoonlijk betrouwbare bronnen te Washington vernomen te hebben, dat de Engel sche regeering besloten heeft haar pogingen om credieten in de Ver. Staten te verkrijgen, voorloo pïg althans op te geven. Dit besluit zou aan twee factoren zijn toe te schrijven: 1. De koele ontvangst der vooi'stellen voor credieten te Washington, en 2. de bezorgdheid een slechten indruk op het Ameri kaansche volk te maken. Ook andere overwegingen hebben tot het besluit der Engelsche regeering bij gedragen, n.l. het onvermogen de regeeringsambte- naren in Washington van de noodzakelijkheid der credietverleening te overtuigen zoolang Engeland weigert investeeringen in de Ver. Staten en Zuid- Amerika te liquideeren. De voornaamste oorzaak der Britsche moeilijkheden in Washington is de schuld uit den wereldoorlog en de enorme waarde van het Engelsche bezit in Nooi'd- en Zuid-Amerika. De Ver. Staten, zoo gaat het bericht van den I.N.S. voort, hadden kort na het begin van den oorlog Engeland aangeboden aan de Ver. Staten eenige Engelsche bezittingen op 't Westelijke half rond, alsmede de in Amerikaansche havens liggende schepen als de „Queen Mary" af te staan in ruil voor een herziening van de schulden uit den wereld oorlog. Dit aanbod heeft Engeland van de hand ge wezen, een feit, dat thans nog bij verschillende re- geeringsambtenaren kwaad bloed zet. Voorts heeft Engeland tot dusver het denkbeeld verworpen eener liquidatie van zijn investeex-ingen in Noord- en Zuid-Amerika. Het standpunt van Washington is, dat minstens een jaar noodig is om het Amerikaan sche werkloozenvraagstuk door het bewapenings program in evenwicht te brengen en dat het thans voor de Ver. Staten niet raadzaam is Engeland mil- liardencredielen te verleenen, zoolang Engeland niet alle andere middelen heeft uitgeput. HEDEN: 8 PAGINA'S Mr. H. Schokker is benoemd tot commissaris voor de prijzenregeling. (Foto Schimmelpenning!!.). P. Gasus: Schroefloos vliegtuig. pag. 1 Het electriciteitsverbruik in Haar lem en Heemstede. pag. 1 Zal Utrecht's Geertekerkje verdwij nen? pag. 3 Betty den Haan: Geheimen van de textielkaart. pag. 3 Flitsen: Vijfde man. pag. 3 Te Haarlem worden per week on geveer 100.000 kg, schillen opge haald pag. 1 Laatste Berichten op pagina 6

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1