De installaties voor de centrale keukens in aanbouw. Teraardebestelling mr. dr. A. baron Röell U VOELT U NIET PRETTIG 'n radio? DOXDERDAG 5 DECEMBER '1930 ÏTKSREEH'S DX'GBE'AD Wij brengen een bezoek aan de Ensinkfabriek te Hilversum. Het systeem van prof. Visser. In de machinefabriek Ensink, te Hilversum ont staan thans de massale ketels, die binnen enkele weken in tal van plaatsen van ons land een beken de verschijning zullen worden en een belangrijke functie in het huidige openbare leven zullen gaan spelen. Hier groeit dus de centrale keuken uit platen metaal in zijn grondvorm, waarbij het door Prof. Visser te Wageningen uitgedachte hyper-eco nomische kooksysteem in toepassing komt. Een standaardtype zal straks voor het heele land als „officieel" erkend wordeneenige variatie in de uitvoering is er dus niet. De eerste proefkeuken te Rotterdam, waarbij de nieuwe „schepping" op dit speciale gebied mocht bewijzen, wat zij in de practijk waard is, werd ook door Ensink vervaar digd. Reeds voordat er in den lande ook zelfs maar gefluisterd werd over centrale keukens, experimen teerde de fabriek reeds met gegevens van Prof. Visser die op dit terrein reeds zijn sporen ver diend heeft, daar hij voor landbouwdoeleinden een „laagdrukstoomontwikkelaar" ontwierp om aan deze toekomstige instelling den meest geschikten vorm te geven. Deze pogingen hadden ook het in teresse van het Rijksbureau voor voedselvoorzie ning, die het grondprincipe „zuinig, maar toch zoo royaal mogelijk" op de juiste wijze wist te waar- deeren. Prof. Visser wiens installatie bij de boe ren voor het stoomen van aardappels veel sympa thie ontmoet, omdat men stellig op het platteland ook toegankelijk is voor het practische. verwezen lijkte met zijn centrale keuken die thans dus in een geheel nieuwen, gemoderniseerden vorm ver schijnt, zooals wij hem ons niet kunnen herinneren uit vroegere jaren feitelijk dezelfde grondge dachten. Het zal voor den leek wat vreemd schij nen: koken schijnt hem slechts een kwestie van hitte toe, waarvoor men verschillende warmtebron nen kan kiezen, maar waarbij een nog wel door een hoogleeraar uitgedacht systeem wel wat over bodig lijkt. Maar uit een nadere uiteenzetting zal duidelijk worden, dat de nieuwe methode heel wat geld uit de portemonnaie van het rijk bezuinigt en wat in deze dagen veel meer zegt: dat er gewoekerd wordt met waardevolle stoffen. Het ligt voor de hand, dat het normaal koken op een open vuur een on verantwoordelijke verkwisting van calorieën is. Beter is al het toebereiden van het voedsel volgens de indirecte stoom-methode die op verschillend terrein ook toepassing vindt: in dit geval is de ke tel omgeven door een mantel, waardoor heete wa terdamp gevoerd wordt en die zoo het kookproces teweeg" brengt. Het groote bezwaar is echter, dat men het voedsel in dit geval niet zonder water op kan zetten het zou anders immers uitdrogen en dat men met dit water kostbare voedingszouten bij het afgieten verliest. Prof. Visser nu vond het verstandiger om het eens met de „directe" stoom te probeeren, d.w.z. de waterdamp met het voed sel zelf in aanraking te brengen. Het lijkt eenvou dig, wanneer men dit zoo leest, maar er zit meer aan vast en er waren verschillende technische puzzles te overwinnen, voordat de centrale keuken volgens deze gedachte als verwezenlijkt beschouwd kon worden. Wanneer men een ketel zonder meer bestudeert, komt men er zonder uitleg niet: de ver lossende opmerkingen „hoe alles in elkaar zit" kun nen ook hier niet gemist worden. De centrale keu ken 1940 bezit ook twee of meer stoommantels, die onderling door buizen verbonden zijn, zoodat de waterdamp door alle „afdeelingen" zijn weg kan vinden. Opdat het vuur den binnenin liggenden stoomketel goed kan verhitten, bevinden zich in de mantels verschillende gaten. Het doel van deze in richting naar aanleiding van het aantal mantels spreekt men van systeem Wageningen 1 en van Wa geningen 2 is duidelijk: het verwarmingsopper vlak moet zoo groot mogelijk worden. De in dit toe stel ontwikkelde stoom wordt naar de diverse ke tels gevoerd en sist daar met al zijn gloeiend ge weld van 100 graden Celsius b.v. op groote bergen aardappels of groenten. Een inhoud van 600 liter spreekt een duidelijke taal: uit een zoo'n vat kan genoeg gehaald worden om honderden magen te vreden te stellen. Ongeveer een kwartier sist de stoom: dan gaat de kraan dicht. Al gaar.Neen zoover is het nog niet, maar het vat, dat hermetisch gesloten blijft en dus geen stoom uitlaat, gaat nog wat „na- broeien". De tweede kraan gaat ondertusschen open: het stoomgeweld stort zich op een nieuwen voorraaden zoo gaat het steeds verder. En over een half uurtje kunnen de heerlijke gare aardappels uit de „broeikist" te voorschijn gehaald worden. 4000 kg. aardappelen maakt men op deze wijze kant en klaar in drie uur. De stoomketel wordt geheel geïsoleerd opgesteld: geen roet en geen heete damp in het lokaal is het parool. De van binnen vertinde kookvaten zijn kip- baar en kunnen hun inhoud uitstorten in formida bele wachtketels. Men ziet dus: het moderne ele ment en het vernuftig inzicht zijn aan de nieuwe keukens niet vreemd. Wat de huisvrouw iederen dag met een achteloos gebaar in den gootsteen werpt, wat bij haar walmend naar het plafond opstijgt, wordt hier tot in het fijnste uitgebuit. Moderne kookeconomie in zijn besten vorm zal dus binnen kort zijn intrede doen. Verschillende ketels en in stallaties zijn reeds practisch voltooid in de hallen van de machinefabriek te Hilversum. Zij zullen in de verschillende groote steden met vreugde be groet worden dat staat buiten twijfel. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Het bestuur van de afd. Haarlem der Ned. Ver- eeniging van Huisvrouwen heeft voor December het volgend programma opgemaakt. Dinsdag 10 December, des namiddags twee uur in de zaal van Hotel „De Leeuwerik": voordracht middag van mr. A. W. Kamp uit Den Haag. Vrijdag 13 December, 2.15 uur in den Stads schouwburg: opvoering van de première van „Het Huis der gebroken Harten" van Bernard Shaw door het gezelschap A. van Dalsum. Maandag 16 December, 2 uur in Het Remon strantenhuis, WiLhelminastraat: handwerkmid- dag. Vrijdag 20 December 2 uur. zaal Pro tes taai ten- bond. Jacobstraat: Wijdingsmiddag. Inleiding door mevr. W. BoschJesse uit Doetinchem. Het koor zal eenige liederen zingen. AGENDA DONDERDAG 5 DECEMBER. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zi ons doel". 104 uur. Luxor Theater: „Op stap", 2.30. 6.30 en 8 45 uur Palace: „Moordzaak Holm", 2, 6.30 en 8.15 uur Frans Hals Theater: „Verbannen". 2.30, 6.30 er 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De Postmeester", 2.30, 6.3«' en 8.45 uur. VRIJDAG 6 DECEMBER. Frans Hals Museum. Tentoonstelling .Kunst zi ons doel", 104 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags er des avonds. Nieuw programma. Woensdagmiddag had op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Mr. Dr. A. baron Röell, in leven Commissaris der Provincie Noord-Holland. (Foto De Haas.), De uitvaart van mr. dr. A. baron Röell had hon derden Woensdagmiddag op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede samengebracht, die in ambtelijke betrekking dan wel anderszins aanraking met den overledene hebben gehad in de bijna vijf tig jaren, gedurende welke hij in diverse functies stad en gewest heeft gediend. Nadat in het sterfhuis een rouwdienst was gehou den, waarin ds. Beker voorging, had te ongeveer drie uur de begrafenisplechtigheid plaats. Lang te voren verzamelden zich echter op den doodenakker tallooze vertegenwoordigers van Provinciale in stanties, vereenigingen en particulieren. Opgemerkt werden de Beauftragte van den Rijkscommissaris, Reichshauptamtleitcr Seidel, de secretarissen-gene raal mr. dr. Frederiks en mr. Tenkink, vrijwel alle Commissarissen der onderscheiden Provincies, het College van Gedeputeerde Staten, leden van de Pro vinciale Staten, een zeer groot aantal burgemeesters uit ons land, inzonderheid Noord-Holland, o.w. mr. G. C. J. D. Kropman, waarnemend burgemeester van Amsterdam, jhr. A. v. d. Poll, waarnemend burgemeester van Heemstede, jhr. mr. C. J. A. den Tex, e.a. De burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk nam als familielid van den ontslapene deel aan den rouwstoet, doch voegde zich later bij de burgemeesters van Noord-Holland. Het Provinciaal Electrisch Bedrijf werd venegen- woordigd door de heeren ir. J. A. Wijnmalen, direc teur en mr. W. Snellen, secretaris, het Waterleiding bedrijf door Ir. W. Mensert, directeur en mr. W. J. Schönhard, secretarie, de Provinciale Ziekenhuizen te Santpoort Medemblik en Duin en Bosch dr.or de directeuren dezer instellingen, resp. dr. G. Ki-auss, dr. Hirschfeld en dr. Teenstra. Van het personeel der Provinciale Griffie waren, behalve de griffier, mr. A. Stufkens en de hoofden van afdeelingen zeer vele ambtenaren aanwezig. Voorts waren vertegenwoordigd: de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen door het geheele bestuur met uitzondering van den heer J. A. Fontein, die om gezondheidsredenen afwezig was, doch den rouwdienst aan het sterfhuis'bijwoonde,'het Con certgebouw te Amsterdam door dr. H. P. Heyne- ken. den heer Boissevain en dr. Rudolf Mengelberg, het Koloniaal Instituut door den voorzitter van het bestuur, W. C. Bonebakker en de hoofden der af deelingen, resp. prof. dr. L. Ph. Ie Cosquino de Bussy, prof. dr. B. .T O. Schriecke en prof. dr. E. P. Snijders, de Universiteit van Amsterdam door den Rector Magnificus, prof dr. B. Brouwer en den secretaris van den Senaat prof. dr. A. W. de Groot, de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland door de drie directeuren A. F. Bronsïng, F. de Boer en jhr. mr. H. L. A. Kretschmar. do vereeniging St Lucas door Bart Peizel en H. B. Dieperink. Arti et Amicitiae door prof. Huib Luns en Herbert v. d. Poll, „De Onafhankelijken" door Ch. Maks en M. Kolthoff, e.a. Opgemerkt werden voorts o.m.: mr. dr. J. M Jol les, president van bet Gerechtshof te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, procureur generaal te Am sterdam, mr. G. Sluis, president der Arr. Recht bank te Haarlem, mr. W. M. Paardekooper Over man, Officier van Justitie te Haarlem; E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie te Haarlem, mr. dr. W. P. Vis, voorzitter en mr. P. Barbas, secretaris van den Armenraad te Haarlem, J P. de Josselin de Jong namens de Sociëteit „Trou moet Blijken", W. Lulofs namens de P.E.G.E.M., mr. dr Fockema Andreae, oud-Commissaris der Provincie Groningen, J. J. Swens en jhr. dr. J. C. Mollerus. resp. voorzitter en secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem, J. C. Tadema, H D. Tjeenk Willink, R. W. P. Peereboom, directeur hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad, mr. J. N E. Heerkens Thijssen, oud-lid der Eerste Kamer E. H. Krelage, J. H Voors. Louis Zimmermann na mens het Concertgebouw-orkest en talrijke anderen In het Raadhuis te Heemstede verzamelden zich de burgemeesters van Noord-Holland en begaven zich daarna gemeenschappelijk naar de begraaf plaats, waar zij zich met de»: waarnemend burge meester van Amsterdam cn den burgemeester van Haarlem aan het hoofd, bij den stoet aansloten. In de aula, waar niet meer dan een gedeelte der be langstellenden plaats konden vinden er wa ren overigens op eenige punten der begraafplaats luidsprekers aangebracht voerde, nadat orgel muziek van Bach had geklonken, een broeder var den overledene het woord. Hij wees er op, hoe kort de afstand tusschen leven en dood is. Dit verschei den bewijst dat weer. Nog slechts enkele dagen ge leden had spr. het voorrecht, den overledene in naar het scheen de beste omstandigheden te mo gen aantreffen en alle gedachte, dat men zóó dicht van het afscheid zou staan, was verre. Spr. herdacht baron Röell als een geliefden broe der, in wiens gastvrij huis zijn verwanten steeds een hartelijke ontvangst ten deel viel. Bijgestaan door zijn trouwe echtgenoote, die 45 jaar lief en leed met hem deelde wist hij altijd een sfeer van vrede en vriendschap om zich heen te scheppen, waarin iedereen gaarne vertoefde. Daarom is er in zijn woning een groote leegte gekomen. De schit terende wijze, waarop hij zijn ambtelijke en maat schappelijke plichten vervulde, behoeft hier niet nader in het licht te worden gesteld. Ieder weet, welk een voorbeeld van werklust en plichtsbe- achting hij steeds is geweest. Dit moge een troost zijn voor zijn treurende weduwe en nabestaanden, een troost, die gedragen wordt door het vertrou wen, dat dit geen afscheid voor immer is, omdat wij aldus eindigde spreker hopen hem eens weer te zien. Nadat de heer Mr. S. H. Vening Mevesz hier op de reeds gfeteren vermelde rede had uitgespro ken en de plechtigheid met het slotkoor uit de Mattheus Passion was besloten, had de teraarde bestelling plaats. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den zoon van den overledene, Jhr. Mr. W. F. Röell, die de vertegenwoordigers der landsregeering voor hun tegenwoordigheid dankte en zich daarop in het Duitsch tot den vertegenwoordiger van den Rijks commissaris wendde en hem dank bracht voor zijn belangstelling. Zich daarna tot de overige aanwezigen wendend gewaagde hij van de dankbaarheid, die door de nabestaanden van baron Röell wordt gevoeld voor het groote voorbeeld, dat hij in zoo breeden kring mooht zij«". Dankbaar stemt ook de gedachte, dat hfj, zooals reeds werd gezegd, in het harnas ge storven is en dat hem een langdurig ziekbed be spaard bleef. Spr. besloot met een woord van per soonlijken dank voor alles, wat zijn vader voor den kring der zijnen is geweest. Hierna las Ds. H. E. Beker eenige teksten voor en besloot met het Onze Vader. DE VORDERING VAN PAARDEN. Het bestuur der Burger Ruitersport Vereeniging deelt mede, dat er thans wederom een vordering van paarden hier te lande zal plaats vinden. Na overleg met de betreffende autoriteiten is het bestuur gemachtigd mede te deelen, dat van de nog te vorderen rij- en springpaarden zijn vrij gesteld: a. drachtige merries; b. koudbloedpaarden beneden 4 jaar en boven 9 jaar; c. warmbloedpaarden beneden 5 jaar en boven 12 jaar; d. paarden, die op een officieel concours in 1939 een le, 2e of 3e of in 1940 een geldprijs hebben gewonnen, met dien verstande, dat niet temin de kleinste helft van deze onder d. genoem de paarden van den eigenaar kan worden ge vorderd; e. paarden met veulens van nog geen 4 maan den. Aan de eigenaren van bovengenoemde paarden zal op verzoek door het secretariaat van Cen traal Comité voor de Concoursen Hippique in Ne derland, tel .555583, 's Gravenhage (Gevers Dey- nootweg 196) een certificaat worden uitgereikt, hetgeen dient als officieel bewijs, dat het betref fende paard niet kan worden gevorderd.. Het in het bezit hebben van een certificaat als bovenbedoeld ontheft den egienaar niet van de verplichting met zijn paard op de bij de voor vordering aangegeven plaats te verschijnen. De vaststelling van oorlogsschaden aan voorraden. 's-GRAVENHAGE, 4 December (A.N.P.) Hel besluit op de materieele oorlogsschaden bepaalt in art. 5: „1. Voor bedrijfs- en handelsvoorraden wordt d< waarde voor de beschadiging gesteld op den in koopsprijs. 2. In geval de ten tijde van de beschadiging aan gehouden voorraad een grooter omvang had dan dii welke met inachtneming van goed koopmunsge- bruik en van de destijds bestaande omstandigheden voor het getroffen bedrijf als redelijk kon v\order aangemerkt, wordt dat meerdere buiten heschou wing gelaten". Naar de beteekenis van het 2e lid van dit artike hebben wij bij het departement van financiën ge ïnformeerd. Ons werd geantwoord, dat het 2e lid slechts bij hooge uitzondering zal worden toege past. Men weet te bevoegder plaatse zeer wel, dat in het begin van dit jaar de bedrijfs- en han.leisvoor raden in vele gevallen hoog waren, mede 'n vt u-bana met de defensiebelangen en met het oog op de voedselvoorziening in oorlogstijd. Aleeen bet feit dat een voorraad veel grooter is dan normaal, nrengt het 2e lid nog niet in toepassing. Slechts indien de voorraad ook voor destijds bestaande omstandig heden onredelijk groot is geweest, zoodat zij dui delijk van speculatieven aard was, zal gebruik wor den gemaakt van de in het 2e lid gegeven moge lijkheid om een gedeelte buiten beschouwing te laten. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsformaties v. d. Graaf en Co N.V., Amsterdam). 29 November: Kornelis 't Mannetje, tuinder, Ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Utrecht is door Mr. G. ter Laan, advocaat en procureur, wonende te Utrecht. Oudegracht 158 bis, ingediend een verzoek tot het bekomen van verlenging van surséance van betaling van Roelof Louis van den Berg, commissionnair in effecten, wonende te Soest. Verhoor: Woensdag, 29 Januari 1941. des middags 12 uur ter Raadkamer der Recht bank a. d. Hamburgerstraat 28. Uitgesproken: 29 November: Nalatenschap van Jan de Jong Azn., laatstelijk gewoond hebbende te Rotterdam Brielschelaan 244. R.C. Mr. A. Huygen, Cur. Mr. C. Lourens, Rotterdam. 29 November: Kornelis t Mannetje, tuinder, Rockanje, Dorpsweg 7. R.C. Mr. A. Huygen, Cur. Mr. L. J. den Hollander, Middelharnis. 2 December. A .van der Valk, reiziger, den Haag Anemoonstraat 160. R.C. Mr. J. H. van Laer Cur a trice Jkvr. Mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, Den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 2 December E. Bramer, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 20 November S. R. de Jong, smid en installateur, Oranjewoud. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst. Uitkeering nihil aan conc. crediteuren. TWEE RIJKSVELDWACHTERS ONDERSCHEIDEN Op 29 Augustus j.l. hebben de Rijksveldwachters J. F. Feije, gestationneerd te Zandvoort en II. J. Visser, gestationneerd te Haarlem te Bloemendaal onder Aerdenhout, waar zij samen surveilleerden, met levensgevaar een span op hol geslagen paarden tot staan gebracht. Op dit heldhaftig optreden werd reeds de aan dacht gevestigd in het Algemeen Politieblad. Thans kunnen wij mededeelen, dat zij Woensdag uit han den van den waarnemenden Districtscommandant der Rijksveldwacht, den heer A. J. Stienstra, de bronzen medaille van het. Carnegie Heldenfonds. die hun in verband met genoemd feit is toegewezen, ontvingen. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-ga! in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uvr lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de !e.ver-ga! te doen vloeien. Eischt Carters Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.7' (Adv. Ingez. Med.) Ondanks distributiezorgen heeft Kroes in „Van ouds de Duivekater" te Nieuwen- dam ook dit jaar zijn katerbrood kunnen bakken, waarvan de bereiding veel zorg vereischt. Boven: het wegen van het deeg onder: het trekken van de figuren. (Foto Pax Holland.) neen een muziekinstrument! In onze zaak zuil U alleen radio's vinden, die ten volle den tilel „muziek instrument" verdienen. Dat zijn wij aan onzen naam als muziek-experts verplicht. De nieuwe Philips Serie kunnen wij voor 100°/o adviseeren radio en gramofoonweergave op zijn best! Wij geven U raad bij den aankoop, zorgen i voor een goede in* stallatie, leveren U 00'4 ''e nieuwste gramofoonplaten en blijven tot Uw be schikking zoolang als U een topstel in huis heeft, dat bij ons is gekocht) GROOTE HOUTSTRAAT 108, TELEFOON 13046 RADIO- EN GRAMOFOON-SPECIAUSTEN (Adv. Ingez. Med.) Honderdzeventig kinderen vierden het St. Nicolaasfeest Bond van Hotelpersoneel zorgde voor uitstekende organisatie Indiër ge Woensdagmiddag in de groote zaal van hótel „De Leeuwerik" te Haarlem een kijkje had kunnen nemen dan zoudt ge ongetwijfeld verbaasd zijn geweest over de gezellige drukte, die heerschte. Een drukte, die werd veroorzaakt door 170 kinderen, die vol spann rg het oogenblik af wachtten waarop St Nicolaas binnen zou komen. Want, en ge hadt het ongetwijfeld reeds geraden, het was een St. Nicolaasfeest. dat hen allen bij elkaar had gebracht. De afdeelirg Haarlem-Zand- voort van den Ned. Bond van Hotel-, Café en Restaurantpersoneel had dezen middag georgani seerd en zooals alle jaren was ook nu de organisa tie uitstekend zoodat de feestcommissie met den ijverigen voorzitter, den heer H. J. Lijsing aar het hoofd, met voldoening op haar werk kan terug zien. e voorzitter der Hnarlemsche afdeeling, de heer C. de Paauw hield een u:' e>ige openings rede waarin hij zich ook tot de aders, die in ruimen getale waren vertegenw, -digd. richtte. Allereerst bedankte hij natuurlijk allen, die aan het welslagen van dit feest dat een vreugdevolle noot vormt in deze donkere tijden, hadden medege werkt. Als ik spreek var „donkere tijden", zoo zeide de heer Paauw, dan is dat toch geen uiting van pessi- isme. Ondanks alle moeilijkheden zijn er voor hen, die het hoofd koel weten te houden en onbe vooroordeeld kunnen waan emen, lichtpunten ge noeg aanwezig, ook al zullen deze eerst recht tot ontplooiing kunnen komen zoodra het wapenge kletter is verstomd. Veel van wat ons vertrouwt was zal straks een nieuwe gedaante aannemen. F.én ding is daarbij zeker, de sociale positie van den arbeider zal de nieuwe constellatie méér recht doen' wedervaren dar nog kort geleden mogelijk werd geacht. Ook wij behooren daartoe en dat moge allerminst een reden tot droefenis zijn. Reeds thans teekent deze toekomst zich schier met den dag duidelijker af. Ik moge slechts her inneren aan de talrijke uitspraken, de laatste maande»- gedaan, over het recht van den mensch op behoorlijk betaalden arbeid, op rust en op een onbezorgden ouden dag. De dynamiek van den nieuwen geest staat er ons borg voor, dat dit geen ijdele woorden zijn. Wij kurnen dit proces bevordei-en door onder vaan van hel herboren N.V.V. energiek t.e strij den voor die betere toekomst. Wij kunnen dit in de eerste plaats doen door onze ongeorganiseerde of nog riet aangesloten bedrijfsgenooten te bewe gen zidh in dit machtig groepsverband te scharen. Verder moge ik herinneren aan een ingrijpenden maatregel als het ontslagverbod. Wat zou er van velen van ons zijn terecht gekomen indien dit ver bod eens niet zou zijn uitgevaardigd? Een zaak van de eerste orde is het collectie! arbeidscontract, dat binnenkort tegemoet kan wor den gezien. Hoewel r-og veel-org: n'salorisch werk zal moeten worde»- verzet voordat dit contract in werking zal kunnen treden, is het toch vreugdevol te kunnen constateeren, dat onze positie binnen. afzie»"baren tijd een niet onaanzienlijke verbetering zal ondergaan. Na de onbevredigende ervaringen, met het Rusttijdenbesluit waaraan tusschen twee haakjes ook de bedrijfsgenooten zf!\f wel eeniger- mate schuld hebben mag ons dit een reden tot voir eer ing zijn. Zoo werken wij eendrachtig en eensgezind aanl de fundeering van een levensniveau, waarop wij als onmisbare schakel in het groote raderwerk defl maatschappij, recht hebben. Moge bij alle tegen gesteldheid var opvattingen de geest van samen werking en saamhoorigheid groeien tot welzijn van allen, die zich in den Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel hebben vereenigd. Met het ;eheele bestuur hoop ik, dat u allen ons het volste vertrouwe»- zult willen schenken in de overtuiging, dat uw belanger- ir v?;;.ge handen zijn. Met dezen wensch, die door een luid applaus werd onderstreept, opende de heer de Paauw het feest en toen duurde het natuurlijk niet lang of het „Zie girds komt de stoomboot" davehde door de zaal. CN der leiding van Martin van Delden voerden Nelly v. d. Veldt, Henk Smal, Leo van Norden cn niet te vergeten de goochelaar Lou Marti een al leraardigst programma op, dat wel zeer in den smaak van de „kleine" aanwezigen viel. Het hoogtepunt van het feest was echter de komst van den goeden, braven Sint. die alle gevaren had getrotseerd en ook dit jaar de zaal van „De Leeu werik" weer wist te vinden.... De sfeer var 7,00'n binnenkomst te beschrijven! Ach. waartoe is het noodig. Allen, die wel eens iets met kinderen te doen hebben kunnen zich dat wel voorstellen. En ik kan u verzekeren: ook de groo teren belever aan zoo'n middag hun vreugde. Maar de beste belooning voor de organiseerende vereeniging zal toch wel het besef zijn geweest, dat de kinderen, die in dezen tijd buiten hun schuld niet zooveel vreugde hebber als dat in normale tijden het geval is, dezen middag hun schade dub bel en dwars hebben ingehaald. Het was dus een feest waarop met recht met groote voldoening kan worden teruggezien! j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2