Duiisch-Roemeensche samenwerking Economisch tienjarenplan opgesteld. DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Het D.N.B. meldt: De laatste weken zijn te Berlijn omvangrijke Duitsch-Roemeensche economische onderhandelingen gevoerd, waar hij de richtlijnen getrokken zijn voor de eco nomische samenwerking na de hervorming der politieke verhouding tusschen beide staten. De Roemeensche staatsleider, generaal An- tonescu, heeft van zijn aanwezigheid te Ber lijn gebruik gemaakt om zich met toonaan gevende Duitsche persoonlijkheden te onder houden over de belangrijkste vraagstukken, die "betrekking hebben op de nauwe economi sche samenwerking tusschen beide landen. iDe te Berlijn aanwezige Roemeensche minis ter van economische zaken, Cancikof, nam aan deze onderhandelingen deel. De getroffen regelingen zijn Woensdag on derteekend door gezant Clodius voor Duitsch- land en den Roemeenschen gezant te Berlijn, Grecianu, mitsgaders den staatssecretaris van het Roemeensche ministerie van economische zaken, Dimitriuc, voor Roemenië. Van deze overeenkomsten is het belang rijkst een protocol nopens de Duitsch-Roe meensche samenwerking bij de uitvoering van een Roemeensch tienjarenplan. Dit luidt als volgt: Met het doel door een veelomvattend tien jaar plan den economischen opbouw van Roemenië te bewerkstelligen heeft de koninklijk Roemeensche regeering zich tot de Duitsche regeering gewend om haar ondersteuning en medewerking bij de uitvoering van dit plan. De Duitsche regeering verklaart zich bereid haar technischen en financieelen steun voor den opbouw van Roemenië op alle terreinen van het economisch leven te verschaffen. Voor de prac- tische uitvoering van deze overeenkomst zijn de beide regeeringen voorloopig het volgende over eengekomen: OMVANGRIJKE CREDIETEN. 1. Duitschland staat voor den duur van het tien jaarplan doorloopend op bijzondere voorwaar den en op langen termijn de omvangrijke credie ten beschikbaar, die voor de uitvoering van het plan noodzakelijk zijn. 2. De reeds bestaande samenwerking op het ge bied van land- en boschbouw ter intensiveering en verbetering der productie wordt voortgezet. Duitschland zal tot dit doel in het kader van de toegestane credieten aanzienlijke leveranties van werktuigen en machines voor de ontwikkeling van den Roemeenschen landbouw doen en de noodzak 'jke installaties voor drooglegging en bevloeiïng van landbouwgebieden beschikbaar stellen. 3. Om de industrieele productie van Roemenië in het kader van de economische reorganisatie van Europa volgens een vast plan te bevorderen zal Duitschland in samenwerking met de Roe meensche nijverheid en in overeenstemming met het tienjarenplan zijn technischen en financieelen steun beschikbaar stellen. UITBREIDING WEGENNET EN OLÏELEIDINGEN. 4. In het kader van het tienjarenplan zal Roe menië het Roemeensche verkeerswezen, te weten zoowel het spoorweg- en wegennet als de olie- leidingen uitbreiden in overeenstemming met de natuurlijke afzetgebieden van het Roemeensche bedrijfsleven binnen het bestek van de nieuwe Europeesche ordening. Duitschland zal in het kader van de bedoelde credieten de omvangrijke leveranties verzorgen, die voor de uitvoering van dit plan noodig zijn. 5. Duitschland verklaart zich bereid om boven en behalve de credieten op langen termijn na voorafgaande overeenkomst met de Roemeensche regeering en op de in deze overeenkomst vastge stelde voorwaarden nopens de samenwerking van Duitsch en Roemeensch kapitaal ook kapitaal be schikbaar te stellen voor uitbreiding van de Roe meensche industrie en het bank- en credietwezqn op den grondslag van economische samenwerking tusschen particulieren. 6. De Duitsche regeering stelt agrarische, in dustrieele en andere deskundigen op verzoek van de Roemeensche regeering tot haar beschikking. 7. De beide regeeringen zullen er bij de organi satie van de handelspolitieke betrekkingen tus- TELEKÏ BEVESTIGT DE HONGAARSCHE VRIENDSCHAP JEGENS DE AS. Rede in het Parlement. ALS GEVOLG VAN DEN OORLOG ZULLEN DE HONGAREN ZICH BEPERKINGEN MOETEN OPLEGGEN. Het D.N B. meldt dat de in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden gehouden debatten be sloten zijn met een redevoering van den minister president, graaf Teleki, welke vijf uren in be slag nam. Teleki begon met een uiteenzetting van de groote regeeringstaak, waaronder hij o.a. noemde den weg naar de geleide economie en de coi'po- ratieve organisatie, de hervorming van de staats leiding en de bestuurshervorming. Wat de buiten- landsche politiek betreft, onderstreept hij de vriendschap van Hongarije jegens de mogendheden van de as. Hongarije heeft de wijziging in de Europeesche heerschappij duidelijk ingezien en trekt daaruit zoowel in politiek als in econo misch opzicht zijn conclusies. De betrekkingen tot Roemenië besprak de minister-president onder het aspect der Roemeensche feestelijkheden van 1 December in Karlsburg, waar, naar hij meende, revisionistische neigingen, welke Hongarije niet onverschillig kunnen blijven, tot uitdrukking zijn gekomen. De regeering, zoo betoogde de minister president verder, streeft ev- ijverig naar om de Hongaren in het buitenland naar hun eigen land te doen terugkeeren. Over de jodenkwestie zeide Teleki het volgende: Deze kwestie kan slechts in het kader van een eensgezinde Europeesche ordening worden opge lost, Maar zoo lang deze oplossing er niet is, moet in Hongarije in het belang van het volk, op heldering verschaft worden over de kwesties welke betrekking hebben op de bijna 1 millioen Joden, die hier wonen. De sleutelposities van het econo mische leven mogen niet langer in handen zijn van Joden, halve Joden of stroomannen. Teleki zeide verder dat als gevolg van den ooi'log beperkingen noodig geworden zijn. Als onze bonclgenooteri oorlog voeren kunnen wij. zeide hij, geen goed leventje leiden. Wanneer het zijn moet, willen wij aan de zijde onzer bondgenooten ook honger en kou leiden. In geheel Europa heeft de enkeling zijn levenspeil moeten verlagen en ook wij moeten ons in 't belang dei- Europeesche solidariteit beperkingen opleggen. Teleki kondigde verder aan dat een dezer dagen een verordening zal worden gepubliceerd, op grond waarvan in het in Hongarije verkochte brood 15 procent mais en 25 procent aardappelen moet zijn verwerkt. Bak kersproducten zullen in de toekomst, slechts in beperkte mate verkocht mogen worden. Dc ver schillende soorten van ontbijtgebak worden tot één soort genormaliseerd. De vetkaarten zullen den orthodoxen Joden ontnomen worden, schen de beide landen op bedacht zijn, dat de Duitsche markt verzekerd blijft als een veilig af zetgebied voor de Roemeensche producten met behoorlijke prijzen, die onafhankelijk zijn van economische crises en dat de be teekenis van de Roemeensche markt voor het handelsverkeer met Duitschland verder uitgebreid wordt. 8. De beide regeeringen constateeren met te vredenheid dat de Duitsch-Roemeensche samen werking op alle gebieden reeds begonnen is. Zij zijn besloten de vruchtbare voortzetting van deze samenwerking in het belang van de beide volken te verzekeren. Ministerconferentie te Washington. Beraadslaging over de financiering van de Engelsche inkoopen in de Ver. Staten. Het D.N.B. meldt uit Washington. Dinsdag is in het departement van financiën een conferentie ge houden, waaraan werd deelgenomen door den mi nister van financiën, Morgenthau, den minister van oorlog Stimson, den minister van marine Knox, den minister van handel Jones, den chef van den gene- ralen staf, Marshall, den vice-minister van buiten- landsche zaken, Welles, den vice-minister van oor log. Patterson, den onderstaatssecretaris van Marine, Forrestal, den voorzitter van de commissie voor de nationale verdediging, Knudsen, en den econo mischen adviseur van het departement van buiten- landsche zaken, Fels. Van toonaangevende zijde te Washington ver neemt Associated Press dat deze conferentie be trekking had op de kwestie der financiering van de Engelsche inkoopen in de Vereenigde Staten. De beraadslagingen betroffen niet crediëten voor Engeland, maar het Engelsche tegoed in de Ver eenigde Staten en de vraag voor hoever dit te goed het volgend jaar een dekking zou vormen voor de toeneming van de waarde der Engelsche bestellingen, die op 1 >/2 milliard dollar geschat wordt. De geheele kwestie is een vervolg op de uitlatingen van Lord Lothian over Engelands behoefte aan cre- diet. Men vermoedt ook dat de regeering der Ver. Staten voornemens is aan de door de Engelschen aangekondigde financieele missie, die zal worden belast met een onderzoek naar het Britsche tegoed in Amerika, een Amerikaansche missie toe te voegen, vooral omdat, een aantal Congresleden inlichtingen over dit onderwerp heeft verlangd. Ook de Ame rikaansche industrie heeft na de verklaringen v.an Lothian groote belangstelling voor den werkelijkcn financieelen toestand van Engeland. In het bijzonder de vliegtuigfabrikanten willen gaarne weten of de millioenen, welke in de nieuwe fabrieken belegd zouden worden, loonend zullen zijn en of het aannemen van nieuwe bestellingen ver antwoord is. Bij de bevolking, die zich de onbetaalde Engelsche schulden herinnert, bestaat nog altijd tegenzin tegen nieuwe leeningen. Ook vraagt menig een zich af wat er van den Amerikaanschen uitvoer zal worden, indien Engeland, zooals men heeft laten doorschemeren, den invoer van Amerikaansche goe deren wellte niet van belang voor den oorlog zijn met 60 procent zou beperken. Een D.N.B.-bericht uit New York meldt: In vele Amerikaansche bladen wordt het vragstuk van fi- nancieele steunverleening aan Engeland behandeld. Een deel der bladen betwijfelt of de financieele nood van Engeland werkelijk zoo groot is als men beweert. In de „Washington Daily News" schrijft Flynn dat Engeland twee motieven heeft om zoo hard om financieele hulp te roepen. In de eerste plaats wil het zooveel mogelijk van het in de Vereenigde Staten liggende Britsche kapitaal ontzien, in de tweede plaats wil het Amerika financieel zoo vast aan zich binden dat de Vereenigde Staten tenslotte aan den oorlog moeten gaan deelnemen om de vele milliarden aan Engeland geleende dollars te red den. Mededeelingen van Cordell IIull Een nader D. N. B. bericht meldt: Ten aanzien van de vermoedens over belangrij ken steun aan Engeland in den vorm van Ameri kaansche schepen, ter vervanging van de vele En gelsche schepen, die tengevolge van Duitsche aan vallen verloren zijn gegaan, heeft staatssecretaris Huil verklaard dat het geheele scheepvaartprobleem bestudeerd wordt. Er zijn echter nog in het geheel geen beslissingen genomen. Huil merkte op dat in deze categorie ook het vraagstuk der voorziening van Zuid-Amerikaaansche landen als Argentinië met voldoende tonnage voor het verkeer met Noord- Amerika thuis behoort. Wat betreft hulp aan Engeland in den vorm van credieten, inzonderheid het plan Engeland tegen de In deze tijden van I stroombesparing PHILIPS „BI-ARtrrA" LAMPEN. De beste en zuinigste lamp ooit doot Philips vervaardigd (Adv. ïngez. Med.) Engelsche goudproductie verscheidene milliarden dollars voor te schieten, zeide Huil dat tot dusver niets van dezen aard officieel of systematisch be sproken was. Het is juist dat het credietvraagstuk door particulieren en in een bepaalden vorm be sproken wordt, doch op het oogenblik is geen enkel plan voor financieele hulp aan Engeland in over weging. Opvoering der productiecapaciteit in Engeland. Desnoods dwangsysteem voor de arbeiders, zegt Sir John Anderson. Het D. N. B. deelt mede: De Lord-President van den Britschen staatsraad, Sir John Andersen, heeft Woensdag in het Lager huis verklaard dat de oorlogsinspanning van En geland in de eerste plaats gericht moet zijn op de ontwikkeling van de productiecapaciteit. Niets wet tigt de veronderstelling dat de regeering niet be reid is zoo noodig een dwangsysteem voor handar beiders in te voeren. Ten aanzien van de bedreiging der zeeverbindingswegen van Engeland, die zich de laatste maanden vooral bij de noordwestelijke toe gangswegen heeft ontwikkeld, zeide Anderson dat het vitale belang van deze kwestie door de regee ring geenszins wordt onderschat. Deze kwestie en de daarmede verband houdende vraagstukken be- hooren tot de voornaamste zorgen van het ver dedigingscomité, waarvan de eerste minister voor zitter is. Maarschalk Pétain te Toulon. Hulde voor de bemanning van de „Strassbourg". Uit Vichy wordt blijkens een D.N.B. bericht ge meld: De staatschef maarschalk Pétain is Woensdag in de oorlogshavenstad Toulon dezelfde blijde ont vangst bereid als den dag tevoren te Marseille. Ook hier was de maarschalk op weg naar de officieele ontvangsten der autoriteiten het voorwerp van har telijke betoogingen der bevolking. De huizen en straten der stad waren feestelijk versierd. De mid dags begaf Pétain zich naar de haven, waarin zich alle eenheden der vloot van het moederland ver zameld hadden. Onder hoera-geroep der menigte begaf de maarschalk zich aan boord van de Barkas, die hem naar het slagschip „Strassbourg" bracht. Daar werd hij ontvangen door admiraal Darlan en de opperbevelhebber der Oceaanvloot, admiraal De Laborde, alsmede andere hooge marine-officieren. De maarschalk feliciteerde den schout-bij-nacht Cal- linet, die het bevel voerde over de „Strassbourg" tijdens den Engelschen overval op Mers-el-Kebir. voor de schitterende houding, die deze en de be manning van het slagschip getoond hadden. De maarschalk bleef twee uur aan boord van het slag schip. Later inspecteerde hij marïnecompagnieën, die in de havenwijk waren opgesteld. In den na middag woonde de maarschalk de eedsaflegging dei- leden van het oudstrijderslegioen bij. Op deze plech tigheid volgde een défilé van formaties van marine en leger. Om 20 uur verliet de staatschef onder de toejuichingen der menigte in zijn specialen trein het station van Toulon. Nederlandsch journalist in Indo-China gedood. HANOI, 4 Dec. (United Press). De corres pondent van het Soerabajaasch Handelsblad. Hubert Hermans, is in een huis der grenswacht in Poipet aan de Indo-Chineesche grens, door een geweerschot om het leven gekomen. Men neemt hier aan, dat een Siameesch sol daat, die alleen op patrouille was en zich in een boom had opgesteld en wel op Fransch Indo- Chineesch gebied het schot heeft gelost. De heer Hermans stierf op weg naar het zie kenhuis. Hij was 32 jaar oud. De Posterijen hebben de gebruikelijke St. Nicolaasdrukle verwerkt. Hazen en fazanten zijn in deze dagen bijzonder welkome geschenken. .(Foto Schimmelpenning!!^ Duitsch leger bericht: Duikboot bracht zes koop vaardijschepen tot zinken Duitsche vliegers doen aanvallen op vliegvelden, troepenkampen en fabrieken in Engeland. BERLIJN, 4 (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Het Duitsche duikbootwapen heeft in den han delsoorlog tegen Engeland nieuwe successen be haald. Een duikboot heeft zes bewapende vijande lijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 32.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Hier door heeft de onder bevel van den korvetten- kapitein Viktor Schiilze staande duikboot in to taal 94.500 b.r.t. vijandelijke handelsscheeps- ruimte tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld vielen in den nacht van 2 op 3 December vrij sterke afdeelingen gevechts vliegers de haveninstallaties van Bristol met bom men van alle soorten kaliber aan. Bij de alge meen slechte weersomstandigheden doken de vliegtuigen soms door de laaghangende onderste wolkenlaag teneinde de opgegeven doelen met zicht op den grond aan te vallen. Talrijke waar nemingen bevestigden dat de bommen goed in het doel geplaatst waren. Bovendien werd dezen nacht Southampton opnieuw met bommen be stookt. In den loop van den dag vielen lichte en zware gevechtsvliegtuigen vliegvelden, troepenkampen, verkeersinstallaties en wapenfabrieken aan. Zoo werden op Londen en op een wapenfabriek in Grantham bommen geworpen. Op het vliegveld van Shoreham gelukte het hangars te treffen en verscheidene vliegtuigen op'den grond te vernie len. Een lange afstandsbommenwerper viel op 400 kilometer ten noordwesten van Ierland een groot beschermd convooi aan en bracht daarbij een koopvaardijschip van 4.000 b.r.t door voltreffers tot zinken. In den nacht van 3 op 4 December werden on danks de slechte weersomstandigheden aanvallen gedaan op verschillende voor den oorlog belang rijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen in dezen nacht in West- en Zuidwest Duitschland bommen neer, waardoor slechts geringe schade aan gebouwen werd aangericht, zonder dat hierbij personen werden gewond. Majoor Wiek. De commodore van het jachteskader Von Richt- hofen, majoor Wiek, keerde na zijn 56ste over winning in de lucht van een vlucht naar den vij and niet terug. Hierdoor heeft het Duitsche luchtwapen een van zijn dapperste en succesvolste jachtvliegers verloren. Majoor Wick, die voor zijn heldhaftig gedrag in den strijd voor de toekomst van het Duitsche volk, onderscheiden was met het eikenloof behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, zal in het Duitsche volk en vooral in de Duitsche jeugd als voorbeeld blijven voortleven. FRONTBERICHT. Het Woensdag gepubliceerde frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Duitsche tegen-blokkade, die de Britsche oorlogvoering sinds lang moeilijkheden berokkent, maakt snelle vorderingen. Het weermachtbericht, dat nog pas Dinsdag het tot zinken brengen van ruim 1600 ton scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij kon melden, kon Woensdag reeds het in den grond boren be kend maken van nog zes gewapende koopvaardij schepen van in totaal 31500 ton. De Duitsche successen bij het tot zinken brengen van Engelsche koopvaardij tonnage breiden zich uit. In de nachten op 19 en 20 October brachten twee gezamenlijke aanvallen van Duitsche duik- booten alleen 44 koopvaardijschepen met een in houd van 327.000 ton tot zinken. Op 8 Novem ber brachten Duitsche oppervlaktestrijdkrachten een vernietigenden slag toe aan een Britsch con vooi op den Atlantischen Oceaan, die den Engel schen 36000 ton met waardevolle lading kostte. Nu komen berichten over nieuwe groote successen in den strijd tegen de Britsche scheepvaart, welke den uiterst gespannen ravitailleeringstoestand van Engeland nog moeilijker maken. Ook het Duitsche luchtwapen was op 3 December bij een aanval op Engelsche scheepsdoelen succesvol. Bij de actie van den Duitschen verre afstandsbommenwerper, tegen een koopvaardijschip van 4900 ton, welke in een beveiligd convooi voer, is het tooneel der stout moedige gevechtshandelingen bijzonder opmerke lijk. Dit ligt 400 K.M. ten noordwesten van Ier land, dus midden in den Atlantischen Oceaan, zoo dat de geweldige actieradius van Duitsche verre afstandsbommenwerpers opnieuw drastisch be wezen is. Ook Bristol heeft een nieuwen grooten aanval van het Duitsche luchtwapen beleefd. De eerste massale aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen was pas acht dagen geleden, in den nacht van 24 op 25 November ondernomen. Tusschendoor wer den er verscheidene afzonderlijke aanvallen ge daan, waarvan alleen herinnerd moge worden aan de bombardementen op de Spitfirefabrieken en op de voorhaven van Bristol, Avonmouth. Bristol is dus sindsdien niet meer tot rust gekomen. Op merkelijk zijn de verwijzingen in het weermacht- bericht naar de aanvalstactiek, die door de in den strijd geworpen formaties is toegepast. De weers omstandigheden waren over het algemeen slecht. Toch nam men niet zijn toevlucht tot het hulp middel der koppelnavigatie volgens radiopeiling. De vliegtuigen daalden integendeel door de onder ste wolkenlaag heen tot zij zicht op den grond kregen en daardoor kon de beste positie voor tref fers op de opgedragen doelen verkregen worden. Talrijke waarnemingen bevestigen de verschrik kelijke gevolgen. Twee brandhaarden van elk een vierkanten kilometer omvang konden in de havenwijken gezien worden. Daartusschen brand den lange reeksen pakhuizen en andere afzonder lijke objecten. ftaliaansch legerberieht. Artillerieaanvallen der Grieken afgeslagen. Twee kruisers in de haven van Loed (Kreta) gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 4 December (Stefani). Het 180ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front zijn hernieuwde, door belangrijke artillerieafdeelingen voorbereide en gesteunde aanvallen van sterke vijandelijke af deelingen bedwongen door den hardnekkïgen tegenstand van onze troepen, die bovendien krach tige tegenaanvallen hebben gedaan. Onze lucht machtformaties hebben het optreden der troepen gesteund en in het bijzonder het gebied ten Wes ten van Erseke hevig gebombardeerd. De havens van Prevesa en Santa Maura zijn met succes door onze bommenwerpers aangevallen. Bij een gevecht tegen een escadrille vijandelijke vliegtuigen heeft een onzer formaties boven Tirana zes toestellen neergeschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Miraka (El Bass an), waar- Een der hoofdstraten van Plymouth, dat niet 300.000 inwoners een der belangrijkste havenste den is van de Engelsche Zuidkust en waarop in den laatsten tijd vele aanvallen van het Duitsche luchtwapen gericht zijn. (Foto Weltbild.) door twee vrouwen, een kind en een arbeider om het leven kwamen. Schade werd niet aangericht. Onze torpedovliegtuigen hebben in de baai van Soeda Kreta) twee vijandelijke kruisers getor pedeerd. In Oost-Afrika heeft op 29 November een vijan delijke kruiser het vuur geopend op de werken van Aloela. Er werd eenige schade toegebracht, doch er zijn geen slachtoffers. Op 1 December heeft een onzer duikbooten op den Atlantischen Oceaan een vijandelijken torpedobootjager getorpe deerd". Ongeregeldheden op Martinique. Gevolg van broodgebrek. Het D.N.B. verneemt: Volgens een bericht uit Fort de France hebben zich in verschillende plaatsen op het eiland Marti nique ernstige ongeregeldheden voorgedaan als ge volg van het stijgende broodgebrek. De bevolking bestormde de bakkerswinkels zoodat militairen tus- schenbeiden moesten komen om de orde te her stellen. Het gebrek aan brood is veroorzaakt, door dat de uit de Ver. Staten verwachten meelleveran- ties uitgebleven zijn. AMERIKA OPENT NIEUWE DIENSTEN OP BIRMA. Sterker verkeer met Rangoon. NEW YORK, 4 December (Europapress). Van New York uit zijn thans nieuwe vrachtdiensten op Birma geopend. Met een vijftal vrachtschepen zal in verband met de toegenomen vraag naar laadruimte een maandelijksche dienst op Rangoon worden geopend. ITALIë VERZAMELT OUDE OLIE. ROME, 4 December (Europapress). Voor ge heel Italë is een afgifteplicht voor gebruikte olie afgekondigd. De gebruikte olie zal worden ge zuiverd en voor andere doeleinden opnieuw wor den gebezigd. STRENGE BENZINERANTSOENEERING IN BELGIë. Groote auto's kunnen niet meer rijden. BRUSSEL, 4 December (Europapress). Van 1 December af zijn verscherpte bepalingen voor het verbruik van benzine ingevoerd, hetgeen hierop neerkomt, dat alle groote auto's niet meer voor het verkeer gebezigd kunnen worden. Aangezen in België veel groote vrachtauto's in bedrijf zijn, worden de nieuwe bepalingen voor het verkeer zeer ingrijpend genoemd. PROGRAMMA VRIJDAG 6 DECEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO. 8 00 Nieuwsberichten A. N. P.. gramofoonmuziek. a.4S Concertgebouw-orkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroep orkest. 11.1511.30 Reportage. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.00 „De ruilhandel in het internationale goederenverkeer', causerie. 2.30 Syl-< vestre-trio. 3.00 Cyclus „Levende volkskunst". 3.20 Ver sterkt kamerorkest van Leipzig, Riedel-koor en solisten (opn.). 4.40 Orgelspel. 5,00 De Romancers. 5.15—5.30 Nieuws, economische- en beursberichten A. N. P. (i.00 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 6.25 „Binding", toe spraak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 —7.15 Economische vragen van den dag en nleuwsberich-i ten A. N. P, en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en Me-t dltatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.40 Vloolduo met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. 1.00 Apollo-ensemble. 1.30 Orgelspel. 2.20 Molta Cantabile. 3.00 Vrouwenhalfuur, 3.30 Vocaal concert (opn). 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economi sche- en beursberichten A. N, P. 5.30 Berichten. 5.33 Christelijke gemengde zangvereeniging „Harmonie"' (opn.) 6.00 Clavecimbelvoordracht. 6.25 Gramofoonmuziek* 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen' van den dag en nieuwsberichten A* N. P. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek, 7.35-4 7.45 Berichten. Engelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten A, N. I»* 9.00—9.15 Berichten, Duitsch. io.30 Orgelspel. 11.00 Gramo* foonmuzlek. 11.3011.45 Berichten, Engelsch. 12.0012.18 Berichten. 12.30 Berichten. Duitsch. 12.45 Nieuws- en eco-f nomische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30—4 1.45 Berichten. Engelsch, 2.00—2.15 Berichten. Duitsch. 2.30 —2.45 Berichten, Engelsch. 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Tweede en derde acte van de opera „Tosca" (gr.pi.). 5 00 Belichten. Duitsch. 5.15 Uit Berlijn: „Gruss aus der Het-* mat', programma voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Orgel* spel. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00-4 7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten Ai N, Pj ea sluiting,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7