Bonnen die thans geldig zijn: KORT NIEUWS. Nieuwe Uitgaven. DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 TT A" A R TJ E M'S DAGBI2A D Ontploffingen en branden in Londen en Birmingham. BERLIJN. 5 December (D.N.B.) Naar het D N.B. verneemt zijn Londen en Birmingham in den nacht van 4 op 5 December in verscheidene golven aangevallen waarbij op verschillende plaat sen door de neergeworpen bommen vrij zware ont ploffingen en branden ontstonden. Een aantal voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid-Engeland en in de Midlands stonden aan groote vernieling bloot. Andere aanvallen waren gericht op de ver schillende steden aan de Engelsche Zuidkust. In den loop van gisternacht zijn door de Duit- sche luehldoelartillerie drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. Bij de operaties in de lucht boven Engeland zijn drie Duitsche vliegtuigen verloren gegaan. Griepepidemie in Californië. 55.009 gevallen bekend. LOS ANGELES. 4 December. Een griep epidemie dreigt zich over geheel Californië uit te breiden. In Los Angeles zijn tot dusverre reeds 55000 gevallen aangegeven. Dertig procent der schoolkinderen is ziek. Alle doctoren, verpleeg sters en ander personeel van het Mount Sinai- ziekenhuis zijn eveneens door de ziekte aangetast. Voorts is het meerendeel van de artsen, ver pleegsters enz. van het stedelijk ziekenhuis, be nevens een achthonderdtal onderwijzers lijdende aan griep. Op één enkele school wordt het aantal zieke kinderen geraamd op 1400. Van de 2100 ge vangenen der cedelijke gevangenis te Los Angeles zijn er 400 ziek. In een andere stad is 25 pet. der uit 130.000 inwoners bestaande bevolking door de griep aangetast. In Santa Barbara, Blythe en het dal van de Palo Verde moesten alle scholen ge sloten worden. In Los Angeles zijn tot dusver 70 gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Een dokter van het stedelijk gezondheidsbureau heeft verklaard, dat de griep eerst in haar begin stadium is. Hij verzocht dringend het federale bureau 200 verpleegsters te zenden. In San Fran- sisco zijn tot dusver 358 gevallen van gi'iep aan gegeven. (D.N.B.) Maken Engelsche oorlogsschepen gebruik van Amerikaansche havens? RIO DE JANEIRO, 5 Dec. (D.N.B.) De kapitein van het Braziliaansche s.s. „Taqui". dat ter hoogte van Kaap Sao Thomas het Britsche oorlogsschip met gedoofde lichten heeft aangetroffen, dat het s.s. „ltape" heeft opgebracht, heeft bij zijn aan komst in Rio verklaard dat deze Engelsche hulp kruiser blijkbaar rechtstreeks van zee naar het punt gekoerst heeft waar hij de „ltape" opbracht. De kapitein van den Britschen oorlogsbodem moet dus nauwkeurig op de hoogte geweest zijn van de bewegingen der „ltape". Daarom moet aange nomen worden dat een illegaal radiostation in Rio den Engelschen oorlogsschepen berichten door stuurt. Voorts verklaarde de kapitein van de „Ta qui" dat hij onlangs nabij het eilandje Monta do Trigo, op enkele mijlen van de Braziliaansche kust ter hoogte van Santos, een Engelsch oorlogsschip heeft waargenomen, dat uit een tankschip brand stof overnam. Op zijn radiografische vraag, heeft hij van geen van beide vaartuigen antwoord ge kregen. Hij vermoedt daarom dat het eiland aan Engelsche schepen als basis dient om brandstof in te nemen. Hij heeft zijn waarnemingen daarom me degedeeld aan de havenautoriteiten in Santos. De voorzitter van de Inter-Amerikaansche neutrali- teitscommissie, de Braziliaansche ambassadeur Mello Franco, heeft in een verklaring aan de pers meegedeeld dat de commissie op een officieel be richt over het „ltape" geval wacht om de zaak te gaan onderzoeken. Wellicht zal hij een gemeen schappelijk protest der Amerikaansche landen aan bevelen of, wanneer de commissie het geval bij zonder ernstig beoordeelt, bovendien sancties voor stellen, welke zouden bestaan uit een verbod voor Engelsche oorlogsschepen Amerikaansche havens aan te doen, met de mogelijkheid dit verbod ook te laten gelden voor Engelsche koopvaardijschepen. Vlaamseh vertrouwen in den Fiihrer. ANTWERPEN. 5 Dec. "Belgapress). In de Schouwburgzaal van het Kunstverbond te Ant werpen. vond Maandag een vergadering plaats van het Vlaamseh Nationaal Verbond, waar de leider van het V.N.V., Staf de Clercq, een rede uitsprak. Voor de zeer talrijke opgekomen toe hoorders zeide De Clercq o.a. dat Duitschland's eindzege reeds thans een voldongen feit is. ..Het is onze plicht vertrouwen te hebben in den Führer. Wat hij doen zal. zal goed zijn voor ons gansche volk. Vlaanderen is op den weg zijner bestem ming, die Nederlandsch en Germaansch is. Vlaan deren moet zijn plaats innemen in de nieuwe orde. geboren uit de natïonaal-socialistische revolutie. „In Vlaanderen", vervolgde de redenaar, „moet een volksverbondenheid geschapen worden, die in de politieke, cultureele, sociale en economische orde haar uitdrukking moet vinden. De redenaar riep zijn aanhangers op te strijden tegen de onruststokers, tegen den woeker, de Joden en de vrijmetselaars. Ook keerde hij zich tegen Engelsche propaganda. Lijk van een Fransehen officier beroofd. Dader tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. 'S-HERTOGENBOSCH. 4 Dec (A.N P.) r- De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft vandaag vonnis gewezen in dc strafzaak tegen den 28- jarigen, thans gedetineerden dansleeraar J. W. van Rwoonachtig te Tilburg, die. toen op 14 Mei onder de gemeente Oirschot een Fransch vlieg tuig neerstortte, van het lijk van den daarbij om gekomen Franschen officier, een gouden ring had weggenomen. De officier van justitie had tegen den .verdachte een gevangenisstraf van twee jaar geëischt. De rechtbank veroordeelde den man vandaag tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. Bo vendien heeft de rechtbank de teruggave van den ring gelast aan de weduwe van den Franschen officier. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 Dec. Bevallen: 2 Dec.: E. M. BoschHornsby, z, 4 Dec.: J. Cannio—van Weezei, z., J. D. Kuipers van Goor. d., M. van SchagenKoopman, d, 5 Dec C. HoogkamerEising, z. Overlede/i 4 Dec.: G. Prins. 83 j„ Thomsonlaan, M. de Groot—van Berkel, 64 j., Teijlerstraat. J. 82 j., Oost Indiëstraat. Radiorede van prof. dr. G. A. S. Snijder. Prof. dr. G. A. S. Snijder, voorzitter van den Nederlandschen Kuituurkring, heeft Dinsdagavond een rede voor de Nederlandsche radiozenders uit gesproken. Hij zeide daarin o.a.: Het komt er nu op aan, dat hel Nederlandsche en het Duitsche broeder volk den weg tot elkaar vinden. Daar ligt de keus waarvoor wij thans staan. En wie ons Nederland sche volk met opzet of door onverstand er toe brengt, te volharden in een bevroren starheid en stijfhoofdigheid, draagt tegenover zijn eigen volk een zeer groote verantwoordelijkheid. Want laat hij wel bedenken dat wij nu staan tegenover de „vredesvoorwaarden". Deze zijn ongehoord in hun eenvoud, want in den grond van de zaak kan ik ze samenvatten in enkele woorden: „Zullen wij als goede kameraden samenwerken, ja of neen?" Dat is de vraag, die de Rijkscommissaris ons tel kens weer stelt, en het is zaak dat wij dit ver staan. Een vraag, die een keuze behelst. En wanneer ik u verzekerd heb, dat wij van den Nederland schen Kuituurkring en vele anderen met ons in het land, hier „geen haast" mee hebben, omdat wij al gekozen hebben, dan wil ik daar alleen nog aan toevoegen, dat zij, die nog steeds niet hebben willen of kunnen kiezen, wel haast hebben. (A. N. P.) Prof. dr. S. R. Steinmetz overleden. Een der stichters van de Volksuniversiteit. Op 78-jarigen leeftijd is van daag te Am sterdam overleden de oud-hoogleeraar prof. dr. S. R .Steinmetz, een der oprichters van de be kende Volksuniversiteit. Prof. Steinmetz, die tot de grootste geleei'den be- hooi'de, welke Nederland in de laatste eeuw heeft gekend, heeft zeer veel gedaan voor de opvoeding van het volk, zooals de oprichting der Volksuni- vei'siteit bewijst. Hij had een bi'eeden kijk op de sociale toestanden en nooden van ons volk en ook buiten onze landsgrenzen was hij bekend om zijn publicaties op sociaal en ethnologisch gebied. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft, naar het D.N.B. meldt, medegedeeld, dat de som van 25 millioen dollai', die is toegestaan voor het inrichten van luchtbases voor de marine op Engelsche eilanden, zal wox'den gebruikt voor opmeiingen en de inrichting van garnizoenen. Uit Tokio verneemt het D.N.B. dat Yoemoto, de financieele gevolmachtigde voor Londen en Parijs benoemd is tot gevolmachtigde voor Berlijn en Rome en ontheven uit zijn tegenwoordige functies. De ochtendbladen melden, naar het D.N.B. mededeelt, dat de scheidende Bx-itsche ambassa deur, Sir Balfour Celby, op 8 December uit Portu gal zal vertrekken om txaar Londen terug te keeren De nieuwe Britsche ambassadeur, Sir Ronald Camp bell, wordt 12 Decembei* per vliegtuig in Lissa bon verwacht. De nieuwe Mexicaansche minister van buiten- landsche zaken, Padilla, heeft, naar de bladen mel den, verklaard, dat de nieuwe regeering de mo gelijkheid van herstel der afgebroken Engelsch- Mexicaansche betrekkingen zal bestudeeren. Ook de kwestie van het aanknoopen van diplomatieke betx'ekkingen met Spanje zal te gelegener tijd over wogen worden. (D.N.B.) De Syrische ovex-heid heeft volgens het D.N.B. een officieele delegatie nar Bagdad ge zonden voor het sluiten van een accoord betref fende het transpox't van Mekka-Pelgrims door Iraksch gebied. In strijd met anders luidende beweringen heerseht te Oslo volkomen orde en rust. Uit wel ingelichte kringen verluidt dat Quisling naar Berlijn is verti-okken. (D.N.B.) Uit Boedapest meldt het D.N.B. dat de Hon- gaarsche gezant in Washington, Pelenyi, door zyn regeering teruggex'oepen is. Uit Chicago wordt gemeld dat vlak bij de luchthaven een verkeersvliegtuig der United Aix' Lines is neex'gestor*t. Van de dertien inzittenden zijn vermoedelijk zeven om het leven gekomen. In leidende politieke kringen der Joego slavische hoofdstad bevestigt men het bericht om trent het a.s. bezoek van den Hongaarschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, aan Belgrado, aldus het D.N.B. Als eersten dag van het bezoek zou men den llden December op het oog hebben. MARKTBERICHTEN BARNEVELD. Pluimveemarkt: Oude kippen ,per .kg f 0.95f 1. Oude hanen f 1.50—f 2.50. Jonge hanen per kg f 1f 1.50. N.H. Blauwen per kg f 1-10f 1.25. Jonge hennen f 1.20f 1.75. Duiven per paar f 0.400.50. Tamme eenden f 0.75f 1. Wilde een den in jachttijd) f 1f 1.40. Ganzen f 7f 10. Kalkoenen per kg f 1.90f 2.20. Tamme konijnen f 2.50f 3.50. Wilde konijnen f 1.25f 1.50. Hazen (in jachttijd) f 2.50f 3.50. Fazanten (in jacht tijd) f 1.75f 2. Aanvoer 15000, handel trager. - Eeiermarkt: Kipeieren f 1.07 per kg. Eenden eieren f 5.75f 6.75 per 100 st. Aanvoer 110.000; liandel matig. Veemarkt: Zeugen f 100 tot f 150. Schrammen f 28 tot f 37.50. Biggen f 18 tot f 25. Zware vai'kens 38 tot 39 ets. per pond. Vette kalveren 42 tot 48 ets. p. pond. Nuchtere kalveren f 10 tot f 20. Han del redelijk. BON 16 Geldig van 25 Nov t.m. 8 Dec BON 17 Geldig van 2 tpt en 15 December 2000 gr brood of 2500 gr roggebrood BON 2 van de Bloemkaari Geldig van 2 t.m. 15 Dec. 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood. KOFFIE EN THEE BON 81 Algem Distributie bonboekje van 9 Nov. t.m 20 Dec. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 16 Algem. Distributie boekje van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 11 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 5 t.m. 18 Dec. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet of een rantsoen vleeschioaren. BON 11 „worst of vleesch- waren" van 5 t.m. 18 Dec. 75150 gr. vleeschwaren. BOTER EN VETTEN BON 18 Boterkaart. Van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1/2 pond boter of margarine. BON 18 Vetkaart. Van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1/2 pond margarine of boter. BON 19 Boterkaart en vet kaart. T.m. 6 Dec. 1/2 pond boter of 1/2 pond margarine of 2 ons vet. KAAS BON 24 Algem. Distributie boekje 1 ons kaas Geldig v 25 Nov t.m. 8 Dec BONS 49, 50, 62, 63 Algem. Distributieboekje elk 1 ons kaas. Geldig van 229 Dec PEULVRUCHTEN BON 56 Algem. Distributie- boekje t.m. 16 December 1/2 kg. peulvruchten MEEL EN GRUfTERSWAREN BON 43 Algem. Distributie boekje. T.m 27 Dec 250 gr rijst ol rijslemeel of rijste bloem of grultenmeel BON 83 Algem Distribune boekje T.m. 27 Dec 250 gr havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort mout of grutten BON 88 Algem Distributie- hoekje. T m. 27 Dec. 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 98 Algem Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr macaroni of vermicelli of spaghetti BON 93 .4lg<-oi Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. maïzena of griesmeel of sago of aardappelmeel BON 2 van de Bloemkaari Geldig van 2 Dec. t.m. 29 Dec. 35 gr tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeél BON 37 van het Algem. Dis- tributieboekje. Geldig van 25 Nov. t.m. 8 Dec. 1 ei. BON 36 Geldig van 2 Dec. t.m. 15 Dec. KOEK EN GEBAK BON 16 v 25 Nov. t.m. 8 Dec. BON 17 van de broodkaart v. 2 t.m. 15 Dec.: 1 rantsoen gebak. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig van 2 t.m. 29 Dec. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr an dere koekjes 200 gr biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taan 600 gr. gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr klein korstgebak 400 gram. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep BON 29 T.m 6 Dec 150 gr toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr zeeppoeder ol 125 gr zeep izlokken of 250 gr zelf werkende waschmiddelen o 200 gr vloeibare zeep BRANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06. 07 Bonkaan distributie vaste brandstof fen. haarden, kachels. 1 een heid BONS 07. 08, 09. 10, 11 12. 13 14 Bonkaart distributie een- rale verwarming 1 een heid. Bons. gemerkt. Brandstof fen, één eenheid 2e periode l eenheid. Bons, gemerkt. Cokes, één eenheid tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09, 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels 1 "enheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 14 December HONDENBROOD BON 11 T.m. 31 Dec. Groep 1 en 2: 10 K.G Gr 3: 8 K.G Gr 4: 5 K.G .Gr. 5: 4 K.G Gr. 6: 3 K.G Hondenbrood wordt alleen verstrekt woo* groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft KATTENBROOD BON 11 Tm. 31 Dec. 1 1/2 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov. t.m. 29 Dec 2 Ltr ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend pe troleum verlichting hebben) van 11 Nov t.m 15 Dec. 2 L Bij W. J. Thieme en Cie. te Zutphen is ver schenen: „Besluit op de Winstbelasting 1940". Met toelichtingen voorzien door W. Schotema. „Winstbelasting 1940" door P. Nassette en F. Klomp. 2e druk. Een leidraad bij het samenstel len van de overgangsbalans (fiscale balans) en tekst van het definitieve Wetsontwex-p. Uitgaven van De Belastinggids te Amstex-dam. „Blijft u zelf!" Een aansporing tot behoud van geestelijk evenwicht door G. H. Streux-man. Uit gevers Maatschappij „Elsevier" N.V. te Amster dam. „Hoe wordt onze Kerk bestuurd?", door J. Prik kel. De schrijver van dit boekje, dat een eenvoudig en beknopt overzicht van de Bestuursinrichting der Nedei-landsche Hervormde Kerk geeft, is Hoofd- bestuux'slid van den Chx-istelijk-Nationalen Wei'k- mansbond. Bij J. J. Romen en Zonen te Roermond-Maaseik verscheen de tweede druk van een „Oorlogskook boek" door A. Geurts. „Hoe behandel ik zelf de wasch?", door A. W. Schuekink Kool. Uitgeversmaatschappij W. de Haan N.V. te Utrecht. „Het snoeien van boomen en struiken", door G. Bleeker. Handleiding voor allen die snoeien of laten snoeien. 2e druk. Met 27 fologi-afische afbeeldin gen van den schrijver. N.V. Uitgevers Mij. „Kos mos' te Amsterdam in de serie Weten en Kunnen Nieuwe Reeks. Tevens verschenen in de Sei'ie Weten en Kunnen Nieuwe Reeks, bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam: „Rotsplanten in den tuin", door Mien Ruys en „Rozenteelt voor amateurs" door J. J. van der Windt. „Kornuiten" is een bundel liedjes van David Tomkins, vei'zameld door Jo Elsendoorn, die bij Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen het licht zag. De liedjes zijn voor guitaar en accoi'deon of piano bewex'kt door N. de Haas. „Hollandsche baanbrekers der wetenschap" is een door J. C. Alders geschreven werk, waarin de verdiensten van een aantal Nederlandsche na tuur- en scheikundigen in het licht worden ge steld. Alles wat zweemt naar wiskunde, con structie van toestellen en instrumenten, berekenin gen, waarnemingen enz. is weggelaten. De schrijver heeft zich na een verklarende inleiding beperkt tot het beschrijven van de problemen, waarvoor de onderzoekers zich gesteld zagen, hoe zij ze be- 'woox'd hebben en de verschijnselen verklaar den. .Hdus bezox'gde hij een ovei-zicht van wat ge durende een halve eeuw Nederlandei's hebben bijgedi-agen tot de wetenschap. Hoofdstukken ge wijd aan Kamerlingh Onnes, Van der Waals, Van 't Hoff en Lox'entz, om er maar enkelen te noemen, de petroleum-ïndustrie, radio-telefonische verbin dingen, de mutatietheorie van De Vi'ies en nog heel wat meer, geven een interessant overzicht van wat onze gi'ooten in de laatste vijftig jaar gewrocht hebben. Het lezenswaardige werkje werd bezorgd door Bigot en Van Rossum te Amsterdam. „Hoe wij vliegen", is een werkje geschreven Het nieuwe Zaansche museum, dat op 14 December in het Oud-Zaansche gebouw van wijlen mej. Neeltje de Jager te Zaandijk geopend zal worden, is gereed. Eenige poppen in historische klccdij. (Foto Pax Holland.) door ir. C. G. de Kat, vei'bonden aan de K. L. M. en gewijd aan de theorie van de luchtvaart. De schrijver, die reeds jaren lang onderwijs geeft in deze theorie aan verschillende cursussen bij de K. L. M. en bij de Rijksopleiding voor Verkeersvliegers, is tevens werkzaam bij het practische luchtverkeer. Hij is daai-door bij uitstek in staat te beoordeelen welk gedeelte van de theorie in de practijk 't meest, noodig. Bij het schrijven heeft hij ernaar gestreefd, zooveel mogelijk begrip te vox-men van de behandelde stof en geen droge opsomming van feiten te geven. Aan het einde van ieder hoofdstuk volgt een korte samenvatting van hetgeen in de voorgaande bladzijden behandeld werd. De tekst wordt vex'duidelijlct door 126 af beeldingen. Uitgave H. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haar lem. Handbal Dames-teams van Concordia en Rapiditas zullen elkaar bekampen Lastige wedstrijden mor de heeren-elftallen. Het belooft Zondag aan de Van Oosten de Bruijn stx-aat weer eeix aantrekkelijken handbalmiddag te woi'den. Voor de dames staat nJ. de plaatselijke wedstrijd ConcordiaRapiditas op het pi-ogramma en al is een overwinning voor laatstgenoemde vrij zeker, toch kan zoo'n ontxnoeting van twee elftallen, die elkaar door en door kenxxen, altijd een ver rassing opleveren. Hierbij komt nog, dat beide par tijen versterkt zijn door het weer meespelen van twee speelsters, die de handbalschoenen reeds had den opgehangen. De oud-Concoi'dia-rechtsbuiten mevr. R. WezelmanAkersloot, die inxniddels naar Rapiditas is overgegaan en de oud-aanvoers'er der rood-witten mej. M. Duijff, hebben de verleiding niet kunnen weei'staan om in clubverband zoo nu en dan nog eens mee te spelen, waai'door deze ont moeting een bijzonder karakter krijgt, hetgeen echter niet wegneemt, dat de uitslag voor ons vrij zeker is. Ook de Rapiditas heeren krijgen een bekenden tegenstander, n.l. Lijnden. Hoewel de Meerbewoners er op de ranglijst beter voor staan dan de zwart- witten, gelooven we toch, dat de kansen hier vrij wel gelijk staan. Vooral thuis hebben de Rapidianen de laatste weken goede resultaten geboekt en wellicht zox-gen ook nu P. Brussé c.s. weer voor een aardige ver rassing. De Concordia heeren gaan een der zwaarste wed stx-ijden van het seizoen tegemoet, daar zij bet in de Koog tegen het sterke Vooruit moeten op nemen. Veel hangt hier af van de terx-eingesteld- heid, die de verwende Haarlemmers wel eenige moeilijkheden zal opleveren. Wanneer echter de vooi'hoede haar oude tempo kan ontwikkelen, ach ten we de x-ood-witten tot een overwinning in staat. In de 2e klas spelen alle Haarlemsche dames uit S.S.H. gaat tegen Vooi'uit een vrij zékere nederlaag tegemoet,, terwijl Rapiditas 2 en B.G.V., respectie velijk tegen Lijnden en Carna, waarschijnlijk zullen winnen. Ook de S.S.H. heeren zijn tegen Vooruit 2 vrijwel kansloos, tex-wijl de onlmoeing Concordia 2O.S.S een interessanten strijd kan opleveren, waarin o.i de kansen gelijk staan. Voor Zondag a.s. zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Eerste klasse: Dames: Concox-diaRapiditas VriendschapWatervrienden A.DAl.Simson ZeeburgA.H.C. Heex-en: RapiditasLijnden VooruitConcordia OlympiaVriendschap Kr. en VI.Niloc AalsmeerA.H.C. Tweede klasse: Dames: Vooruit—S.S.H. LijndenRapiditas 2 Carna—B.C. V. Heeren: Vooruit 2—S.S.H. Concordia 2O.S.S. 11 11.40 13.20 3 2.30 10.45 2 2 12.30 10.30 ZANDVOORT AMUSEMENTS VEREENIGING „TOB MET". Nu het dansverbod is opgeheven, gaat de amuse, .nents-vereeniging „Tob niet" de schade inhalen. Zaterdag- en Zondagavond is er voor de laden ge- legenheid tot dansen in „Loelhoeck". Het bcstuui heeft voor een uitstekende band gezorgd. ST. NICOLAASFEEST. Het St. Nicolaascomité alhier heeft besioten hel St. Nicolaasfeest dit jaar op zeer bescheiden schaal te vieren, n.l. alleen voor dc drie laagste bi assen Van St. Nicolaas is bericht ontvangen, dat hij dezen morgen vergezeld van zijn knecht, bij alle scholen op bezoek zou komen. COLLECTE „WINTERHULP-NEDERLAND". Bericht wordt dat de te Zandvoort gehouden collecte heeft opgebracht 3212,95, namehik de lijstcollecte 1084.98 en de straatcollecte 382.91 Aan afzonderlijke giften is ontvangen of toegezegd f 1745. Er zijn ongeveer 1700 speldjes vex'kocht. BLOEMENDAAL CURSUS IN GROENTENTEELT VOOR TARTI- CULIEREN. Men schrijft ons: In verband met de tijdsomstandigheden zijn thans velen in hun tuinen of tuintjes groenten gaan kweeken, die tevoren hieraan nimmer eenige: aandacht hadden besteed, Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de x-esultaten daai'van menig een bitter zijn tegengevallen, hetgeen er niet al leen toe zou kunnen leiden, dat men zijn pogingen verder staakt, maar ook tot verkwisting van ma teriaal aanleiding geeft. Dit valt zeer te betreuren want met eenigen goeden wil en kennis van zaken valt er op dit gebied" toch zeer zeker wat te be reiken. Teneinde aan het gebrek aan kennis tegemoe: te komen, heeft de afdeeling Bloemendaal van: de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en plantkunde een cursus georganiseerd voor particulieren in dt eerste beginselen van de groen tenteelt. Deze cur-i sus zal gegeven worden door den heer An. Jager tuinbaas van Lindenheuvel en zal bestaan uit zes; lessen, tex-wijl bij voldoende belaxxgstelling boven dien nog een practische of buiten-les gegeven za! worden. De lessen zullen gegeven worden op de' Zaterdagmiddagen 11. 18 en 25 Januari en 1, 8 en| 15 Febi'uari 1941 telkens van 3 tot 5 uur in café Rusthoek te Bloemendaal. Hun die hieraan willen deelnemen wordt ver-1 zocht zich vóór 1 Januari 1941 schriftelijk op te1 geven bij den secretaris, Mr. N. Reeling Brouwer Potgietei'weg 13. Bloemendaal. Den deelnemers wordt verzocht papier en pot-' lood mede te nemen voor het maken van aan-1 teekeningen en aangeraden om vooral niet on-' noodig te verzuimen, daar er waarschijnlijk geen tijd zal zijn voor herhalingen. Daar reeds van vele kanten belangstelling is getoond, mag verwacht worden, dat Zaterdag 11 Januari a.s. een gi-oot aantal deelnemers op den cursus zullen verschijnen, die dan later in letter lijken zin de vruchten van hun beiangstellin?. zullen plukken door de betere resultaten, die zij: bij het kweeken van hun groenten zullen bereiken 1 Bevallen: A. ClaijKörber z.: M. E. Rolvers— Voorham d., C. Vex-hoeveSlot d. Ondertrouwd: A. de Buck en L. Jansen. Getrouwd: Geen. Ovei'leden: F. Th. Bloem 69 j.. L. Planteijdt 80 j„ ovei'leden te Haai'lem: D. Worms 66 j., over leden te Haarlem: H. Chr. Kraanstuyver, wed. Volmer 92 j.: M. A. Poggel 78 j„ G. A. A. Bleijerveld, echtg.e. van Van Loo 27 j.; M. J. Keip, echtg.e. van Koetse 56 j. HEEMSTEDE M. A. KAPLAN t In het Diaconessenhuis tc Haai'lem is in den afgeloopen nacht na een korte, hevige ziekte over leden de heer M. A. Kaplan te Heemstede die sinds 2V2 jaar als arts hier gevestigd was. Vooi'- dien was hij gedurende drie jaai', na zijn studie aan de Amsterdamsche Universiteit volbracht te hebben, te 's Hertogenbosch gevestigd. Hoewel hij maar korten tijd in Heemstede zijn practijk heeft uitgeoefend had de jonge medicus zich hier reeds het volle vertrouwen verworven van een gi'ooten ki'ing van patiënten: gevolg van bijzondere be gaafdheid, ernstige toewijding en zorgzaamheid voor allen, die zijn hulp inriepen. Ook in den Bosch had hij zich indertijd reeds een groote practijk verworven. Zijn heengaan op zoo jeugd! gen leeftijd hij was pas 34 jaar zal door velen met di'oefheid en onti'oering vernomen worden; het is des te tragischer omdat hij dezer dagen in het huwelijk zou zijn getreden. ST. NICOLAAS BIJ DE R.K. VOLKSBOND. Zatei'dagmddag zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan de 600 kinderen van leden van den R.K. Volksbond. Daar de zaal te klein is om alle kinderen gelijk te ontvangen zullen deze in 2 groepen verwacht woi'den n.l. n.m. om 2.30 en 4 uur. EEN SOCIALE ZONDAG. Zondag 15 December a.s. houdt de afdqeling Heemstede van den R.K. Volksbond haar eerste Socialen Zondag. Om 10 uur wordt in de Parochie kerk van den H. Bavo aan den Heerenweg een Hoogmis opgedragen, waarna in het R.K. Vereeni- gingsgebouw of in het Jeugdhuis een bijeenkomst plaats vindt waarvoor een bekend redenaar is uit- genoodigd. DE HONDERDJARIGE. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van een daartoe gevormd buurtcomité op 9 Decembei a.s„ wanneer, zooals wij reeds meldden, Mevrouvf wed. J. StruiekKosters haar honderdsten ver jaardag hoopt te herdenken, de jarige een bloe menhulde aan te bieden. ST. NICOLAAS BIJ DF- INDISCHE BUURT- VEREENIGING. St. Nicolaas bracht Woensdagmiddag een be zoek aan de kinderen van de leden der Indische Buurtvereeniging in de zaal van c.afé-restaurant ..Het Wapen van Heemstede", waar om 3 uur de kinderen van 4 tot 6 jaar vol spanning zijn komst vei'beidden. De vooi'zitter, de beer J. Nccskens, heette vóór! ie komst van St. Nicolaas de ouders en kinderen welkom. Het bestuur, zeide de voorzitter, heeft gedaan wat het kon om den middag te doen sla-I, gen. Onder luid gejuich en gezang der kinderen kwamen St. Nicolaas en Zwarte Piet de zaal "bin- Ij nen. De Sint sprak de kinderen toe. waarna tal-ji '•iike versnaperingen werden uitgedeeld. Tenslotte kreeg elk kind een fraai cadeau uit handen van St. Nicolaas. Onder gejuich en gezang van de kinderen ver-I' i-rokken de hooge gasten. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJ muiden, 5 December. Aangevoerd door consignatiezendingen: Schar 27—17, kleine schar f 10.50. Bot f 85—75 Wiiting f 31—27.50. alles per 50 kg. Tong f 4.60 per kg. Zoetwatevvisch: Snoek 74 e., Snoekbaars f L28— (.09, Baars 76—75 c„ Blei 48—40 c„ Voorn 26—23 c„ Forel f 1.601.50, Spiering 7872 ct„ alles per kg. Kustvisschers (open booten): IJM 328 t 29 30 f 139, 324 f 23 326 f 24 367 f 23 373 f 5C.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8