Haarlem's Dagblad ;In I rager Tijden. Postbestelling. Nieuwe bonnen. Maarschalk Badoglio afgetreden Optreden der Duitsche luchtmacht AdikeCm enz. '58c JAARGANG No. 17630 juitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courti».* Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Grooto Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. DrukkeiSj: Zuider Buiten Spaarne 12. Ijelefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 110600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 6 DecemKer 11JÏ1 'Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. rr Een groot deel der verworven verkeers-smelhe- den is ons in dezen tijd ontvallen. Van het ver keersvliegtuig is heelemaal geen sprake meer, het autorijden is nog maar voor zeer weinigen weg gelegd en dan alleen veroorloofd voor bepaalde beroeps-doeleinden, de spoorwegdiensten zijn schaarsch en houden zich veelal niet erg nauw keurig aan de tijden, in het spoorboekje vermeld. Wij mogen nu blij wezen dat wij bet meest-fiet- serde volle ter wereld zijn in het vlakste aller lan den, anders zouden de bezwaren van al dit snel heidsverlies nog veel grooter zijn. Maar nu sloeg ik een boek open dat heet „Onder t de loupe van het buitenland" door G. Brugmans, waarin de schrijfster een overzicht geeft van bet geen beken'de buitenlanders in' den loop der eeuwen over ons volk en land tem1 beste hebben gegeven. Het is geen nieuw boek, ik heb het ook niet giste ren van St. Nicolaas gekregen, het is verschenen in 1929 en het staat al vele jaren in mijn boeken- t kast. Maar men vindt in boeken "van vroeger tijd, in velerlei boeken en dus niet alleen in klassieke meesterwerken der litteratuur, zooveel dat het her lezen waard is. Daar heb ik al eens eerder voor gepleit. Toen ik dit boek opensloeg, dat geenszins uitslui tend vriendelijke meeningen over ons Nederlanders en ons land ten beste geeft, trof ik toevallig het oor- deel van den Spaanschen schrijver Esquiros aan, over de wijze waarop onze voorouders zich in het openbare verkeer voortbewogen. En het gold niet eens een oordeel van zoo heel lang geleden. Esquiros' boek „Nederland en het Leven in Nederland" ver scheen in 1858, dus 82 jaar geleden zoodat het voor zeer velen onzer den jongen tijd van onze groot vaders geldt. Er waren in 1858 weliswaar al spoor wegen, maar nog maar heel weinig en zoo had de ?panjaan_ ons land in hoofdzaak doorkruist met het toenmaals nog geijkte vervoermiddel, de trek schuit. Hij heeft daar een beschrijving van gegeven die zoo plezierig aandoet dat onze verlangens in dezen tijd meer naar dat trage vervoermiddel zouden Beigen dan naar den terugkeer van al dat vervaarlijk snelle motorvervoer.als wij voor zulke rust en bezonkenheid, zulke trage voortbeweging nog maar geschikt waren. Dat zijn we niet meer. Onze groot vaders waren het wel. En ziet nu hoe Esquiros hun 1 trekschuit schildert: „Deze trekschuiten zijn een soort gondels of wa terdiligences. Over bijna de geheele lengte van ongeveer Idertig voet verheft zich een houten kast, dikwijls groen geschilderd, waarvan: bet dak of liever het dek, waarop de schippersknecht loopt pm zoo noodig te boomen of ander werk te ver richten. bestreken is met een teerachtige zelf standigheid. waarover gestampte mosselschelpen gestrooid zijn. Dit huis is in twee stukken of ka mers verdeeld. De grootste afdeeling, het ruim, naar der- kant van den voorsteven, is bestemfd zoo wel voor personen als voor goederen. Daar varen p winters de goede lieden, als im een doos opge sloten en in een zware rookwolk gehuld. Des zomers worden de houten luiken weggenomen en staat dat gedeelte van het dekzeil, waardoor de reizigers in- en uitgaan, open. De tweede afdeeling is de roef, waartoe een dubbele deur toegang ver leent. Deze kajuit, om het kamertje dus te noe men, is klein maar niet zender smaak ingericht. De vier of zes vensters hebben ieder een glasruit en zijn, naar gelang van het seizoen, met roode of witte gordijntjes behangen. In het midden1 staat een tafel, waarop een koperen komfoor met vuur en een ander, kleiner bakje, bestemd voor de sigarem- asch. beide schoongemaakt en geschuurd met een zindelijkheid, die alleen in Holland en nergens an ders wordt aangetroffen. Een mat, een spiegel en des winters een houten voetwarmer voor de da mes. stoof genoemd, dat een potje of bakje van aardewerk (test) bevat, voltooien het ameuble ment. Aan weerszijden staan banken, met kussens be dekt, waarop de reizigers, vis a vis kunnen plaats nemen. Somtijds vindt men er eenige boeken op «en plank ten gebruike van den leesgragen passa gier. Dit eenvoudig en toch uiterst waardeerbaar comfort kenschetst geheel den mationalen geest. De ruimte bij den voorsteven is bezet met koopmans goederen, zakken, kisten, vaten en balen, terwijl bet dek bij den achtersteven wordt ingenomen door reizigers, die van de frissche luc' t willen genie ten en den schipper, die onder het roolcen van een pijp, kalm het vaartuig bestuurt. Voorop staat de mast, die bij elke brug wordt neergelaten. Aan den top 'daarvan: is een lange lijn bevestigd, waaraan het paard is gespannen, dat de schuit voorttrekt. Dit paard wordt bereden door een postiljon of ja ger, meestal een jongen knaap, die van een osse- hoom is voorzien, welke hij aan een touw op zijn schouder draagt en waarop hij blaast hetzij om het sein tot vertrek te geven, hetzij om de bruggen te doen ophalen of de schuiten, die van den anderen jkant op het vaarwater aankomen:, te waarschu wen. Van tij'd tot tijd wordt aangelegd om passa giers uit te laten of in te nemen. Komt men door ;«en stad, dan wordt de lijn afgespannen: en brengt men de schuit al boomend door de andere schuiten en schepen heen. De Hollandsche schippers zijn luidruchtig noch twistziek; het is een pleizier hem rustig en stil op bet kalme water hun werkzaamheden te zien ver richten Is de vaart lang, dan gaat een ieder in de roef zitten en zet daar zijn bezigheden voort als ware hij thuis, want het ligt in den aard der Hol- larders zuinig te zijn met hun tijd. In de roef wordt -geschreven, gegeten en geslapen, vrouwen verrich ten er naai- en borduurwerk, de meer bejaarden breien. Van de eene stad naar de andere maken ze soms een halve kous af, Niet zelden treft men, in bet ruim een orgeldraaier aan, 'die door zijn mu ziek de passagiers tegen de verveling vrijwaart. De meisjes zingen, vooral op Zondagavonden, gaarne jin koor. Dat reizen op het water heeft iets naïefs en be hoorlijks en laat een merkwaardigen indruk achter. Op de trekschuiten vindt men het oude Holland, met zijn taal, zijn zeden en gemoedelijke, maar niettemin krachtige originaliteit terug. Er zijn ook kekschuiten, waarin men den nacht dooi'brengt. Tegen zes uur des avon'fs verzoekt de schipper, als bij vriendelijk is (en wij hebben nooit anders dan |Vriendelijke schippers ontmoet), u op de thee. Dan ziet men uit een klein kastje kopies, een suiker pot en een trekpot van zwart aardewerk te voor schijn komen. De waterketel staat op een sooi-t van emmer, waarvan de buitenzijde met Chineesch lak werk prijkt, en waarin een steenen pot (komfoor) staat, gevuld met uitgebrande turf. 's Nachts is de |roef in tweeën gesplitst, in een zit- en een slaap vertrek. En staat gij des nachts in den stuurstoel, dan ge niet gij een waarlijk schoon schouwspel. De molens; Als u in het donker, vrinden Eens een brief moet posten gaan, Kunt u somtijds moeilijk vinden, Waar die bus ook weer moet staan. Als u dan na even tasten. Dit probleem hebt opgelost, Zucht u wellicht: wat 'n lasten Tegenwoordig met die post. Ja, dat hebt u tusschenbeien. Maar 't heeft weinig om het lijf, Denk eens aan de postei'ijen En de zorg van dit bedrijf. Denk eens even wat een passen En een meten het wel kost, Om u steeds weer te verrassen Met een vlotbezorgde post. 'k Hoef u toch niet te vertellen, Want het is een duidlijkheid, Om de post goed' te bestellen Is een post in dezen tijd. 't Is tenslotte geen machine, Zonder nachtelijk transport En met schaarschte aan benzine Spreekt het, dat moeilijk wordt, 'k Wou ei" dus weieens op wijzen, Dat er volop reden is, Om met warmen dank te prijzen, Wat de post op heden is. Vragen van organisatie Worden steeds weer opgelost, Met een keurige prestatie Blijft de post steeds op haar post. met hun beweginglooze wieken, het stille maan licht op het stille water, de kleire huizen, die langs de vaart staan te droomen, en waaruit af en toe het gëkraai van een haan wordt gehoord, zij open baren u de schoonheid van het Hollandsche land. Langs het water vindt men in de buurt van: de steden Chineesche paviljoens of koepels, waarin thee en koffie wordt gedronken. De vrouwen houden zich daar met handwerken bezig en werpen er derwij 1 een schuinschen blik op de voorbij komende schuiten en reizigers, terwijl voor de mannen de uren in leringen van tabaks rook opgaan. Terecht heeft men de opmerking ge maakt dat uit geen mord de pijp zoo natuurlijk hanigt als uit die van der.' Hollander". Gij zult evenals ik door de bekoring van deze ge noeglijke beschrijving zijn getroffen. De schrijver zegt niets over de snelheid, die zooiets als zes of zeven K.M. per uur bedragen moet hebben, ongere kend het tijdverlies, door wachten voor de vele bruggen veroorzaakt. Hij zegt er-riiefs van. om dat die factor hem heelemaal gee^ belang inboezem de. De traagheid werd aanvaard als iets dat nu eenmaal zoo was. Probeer u daar eens in te denken! Maar toch is het overige bekorend. die vredige gezelligheid der passagiers onderling, die goedmoe dige en vriendelijke schipper, die smaakvolle in richting van de schuit zelf. En zulke voorrechten heeft al het comfort van vliegtuigen, auto's cn treinen ons niet kunnen schenken al moet Plesman daar naar gestreefd hebben toen hij het met de in stelling van de „vliegende gastvrouwen" bij de K. L. M. voor een deel verwezenlijkte. In het beeld van Esquiros behoort meer. De vrien delijke vrede bekoort. Nu, in oorlogstijd, meer dan ooit. Maar die althans zal tot ons weerkeeren. Californische griepepidemie breidt zich uit. Te Los Angeles 50.000 zieken. NEW-YORK, 5 December (D.N.B.) De griep epidemie heeft zich uitgebreid tot de buurstaten Arizona, Oregan, Washinton en Idaho. Bijzonder hevig heerscht de griep te Los Angeles en om geving. Alleen daar ter plaatse zijn reeds vijftig duizend menschen ziek. DE H. A. S.-REÜNISTEN GROOTE SOIRéE ZATERDAG 7 DECEMBER. „THE ORIGINAL MARGIANS" van 811 uur. (Adv. Ingez. M,ed.) Brood en gebak Elk der met „18" genummerde bonnen, van de broodkaart geeft gedurende de week van Maan dag 9 December tot en met Zondag 15 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „18" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rant soen gebak, dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens tenminste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandel- broodjes) 400 gi'am, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven neit genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om vat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 15 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 16 tot en met 22 December a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Eieren Gedurende het tijdvak van Maandag 9 December lot en met Zondag 15 December a.s. geeft de met 23" genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 15 December nog niet georuilct zijn, blijven geldig tot en met Zondag 22 December a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 16 tot en me'. 22 December a.s. niet ge bruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Suiker De niet „30" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 December tot en met Vrijdag 20 December a.s. (dat is dus gedurende een periode van 14 dagen) recht op het koopen van één kilo gram suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat werk gevers, die personeel in den kost hebben, niet bon „30" van dat personeel mogen inhouden. Boter en margarine De met „20" genummerde bón van de boter- kaart zoowel als van de vetkaart geeft ge durende het tijdvak van Zaterdag 7 December tot en met Vrijdag 13 December a.s. recht op het koo pen van 250 gram boter of margarine. De bonnen, welke op 13 December nog niet gebruik zijn blijven voorts nog geldig gedurende de week van 14 tot en met 20 December a.s. De met „20" genummerde bonnen geven dus geen recht op het koopen van vet. Aanwijzing van bonnen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het in het voornemen ligt eenige bonnummers van de brood-, vleesch-, boter- en vetkaart niet aan te wijzen. Sommige bonnummers zullen dus r.iet geldig wor den verklaard voor het aanséhaffen van de onder scheiden levensmiddelen. (A.N.P.) Winterhulp Nederland. Opbrengst inzameling in Noord-Holland ƒ280.000. Naar wij vernemen hebben de inzamelingen voor de Stichting „Winterhulp Nederland" in de pro vincie Noord-Holland- ongeveer f 280.000 opge bracht. nl. de collecte pl.m. f 110.000 en de giften pl.m. f 170.000. De regeling van oorlogsschade. Daaronder valt ook de schade van de bombardementen te Haarlem. In 0115 vorig nummer hebben wij den inhoud weergegeven van de regeling die de autoritei ten hebben vastgesteld voor de regeling van de oorlogsschade. Naar wij vernemen valt onder deze oor logsschaderegeling ook de schade door bom bardementen aangericht, dus ook die te Haarlem. Door tusschenkomst van het gemeentebestuur van Haarlem hebben de meeste personen die bij deze bombardementen schade gekregen hebben hun stukken reeds ingestuurd. Verwacht wordt dat thans binnen korten tijd de uitbetaling zal kunnen plaats hebben. Juist dezer dagen is evenwel nog iemand op de secretarie gekomen om aangifte te doen, omdat hij verklaarde niet geweten te hebbery, dat er kans was op eenige vergoeding. Ilse Meudtner, de solo-danseres van de Weensclic Staatsopera, zal onder auspiciën van impresario Ernst Krauss In de tweede helft van December een tournee door Nederland maken en o.a. op treden te Amsterdam, Stadsschouwburg, Den Haag, Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Bussum, enz. (Foto Pax Holland.) ERGENS IN ITALIë, 6 December (Stefani) Op zijn verzoek is aan maarschalk Badoglio ontslag verleend als chef van den genera len staf. In zijn plaats in benoemd generaal Ugo Cavallero. Generaal Ugo Cavallero is zoowel in het krijgs wezen als in de Italiaansehe staatkunde een zeer bekende persoonlijkheid. Hij werd in 1880 geboren en studeerde aan de militaire hoogeschool te Mo dena. In 1918 had hij de leiding van de oorlogs- wex-kzaamheden in het generale hoofdkwartier. Daarna was hij belast met de leiding van de mili taire delegatie bij de vredesonderhandelingen en vertegenwoordigde Italië te Vei-sailles. In 1926 nam hij zitting in den Senaat. Van 1925 tot 1928 bekleedde hij de functie van ondex'staatssecretaris van Oorlog en sedert 1937 opperbevelhebber in Italiaansch Oost Afrika. DE KERSTGEDACHTE IN üt KUNST. Onder dezen titel wordt in het museum „Amstelkring" te Amsterdam een tentoonstelling gehouden. Hierboven 'een beeldgroep, afkomstig uit het Bisschoppelijk Museum te Haarlem en toe geschreven aan v. d. Borch, 15de eeuw. .(Foto Pax Holland.). De Rijkscommissaris temidden der Leerdainsclie jeugd. Na een bezoek aan de glasfabriek „Leerdam". Het A. N. P. meldt d.d. 5 Dec. uit Leerdam: De Leerdamsche jeugd vierde vanmiddag feest, het Sint Nicolaasfeest. Een blijde, onbevangen kin derschaar bevolkte de feestzaal van dit zoo vrien delijke stadje. De goede Sint had de Leerdamsche jeugd verrast door in hoogst eigen persoon op dit ter eere van zijn verjaardag aangericht festijn aan wezig te zijn. Twee roetzwarte knechten had de zoo populaire kindervriend meegenomen en de Leerdamsche jeugd zong en was blij, zooals zij al leen op dezen dag zingen en blij kan zijn. Te mid den dezer opgewekte schare bevond zich nog een tweede kindervriend: Rijkscommissaris, rijksminis ter Seyss-Inquart. Aan hem was dit lcindei-feest te danken, op zijn initiatief was dezen voor de Leer damsche jeugd zoo blijden middag gehouden en door zijn zorgen was in den voormiddag een groote vrachtauto Leerdam binnengereden, zwaarbeladen met prachtige kindergeschenken, zooals kruiwa gens, poppenwagens, sjoelbakjes enz. Vóórdat de Rijkscommissaris zich naar het kin derfeest begaf, bracht hij een bezoek aan de N.V. Nederlandsche Glasfabriek „Leerdam". In het ont spanningsgebouw van dit tot ver buiten onze lands- grenzen bekende bedi'ijf, werd de hooge gast ver welkomd door den president-commissaris, mr. H. L. Wolterson en verder door den directeur, den heer I-I. A. P. Pynacker, den adjunct-directeur, den heer N. G. Hoogebrugge en den burgemeester van Leer dam, den heer A. Hanemaayer. De heer Pyacker heette den Rijkscommissaris in een toespi-aak hartelijk welkom en gaf daarna een uitvoerige uiteenzetting van de inrichting der fa briek, haar werkwijze en fabricage alsmede van de sociale maatregelen, welke in het belang der circa 1200 arbeiders en arbeidsters, die hier werken in den loop der jaren zijn genoxxxen. In zijn antwoord dankte de Rijkscommissaris voor de vriendelijke ontvangst. Voorts stelde hij in het licht, dat zijn bezoek in deze glasfabriek de 'belangstelling toont, welke hij voor ,de industrie- bedrijven in Nederland heeft. Wanneer een tijd komt, dat het mogelijk zal zijn plannen op langen termijn te maken, dan zal ook de Nederlandsche industrie haar beteekenis en haar plaats in de nieu we orde kunnen handhaven. De Rijkscommissaris, in wiens gezelschap zich o.m. bevond Reichsamtleiter dr. Hellwig, bezocht vervolgens de arbeiderswijken van Leerdam en reed daarna naar het fabrieksgebouw Achtereen volgens bezichtigde het gezelschap de glasblazerij, 'de zg. afspringkamex-, en de glasslijperij en het glaselsen, glasschilderen en het zandblazen, als mede de toonkamers. Uitvoerig liet de Rijkscom missaris zich over dit zeer interessante bedrijf voor lichten en had hij de gelegenheid zich ook hier op de hoogte te stellen van de sociale en materieele omstandigheden waaronder de arbeidende mensch zijn werk moet verrichten. Zooals reeds opgemerkt begaf de Rijkscommis saris zich hierna naar het Sint Nicolaasfeest, dat op zijn intiatief voor de kinderen der arbeiders van de glasfabrieken werd gehouden. Ruim 250 jongens en meisjes zongen den goeden Sint, die kort na de aankomst van de Rijkscommissaris de feestzaal binnenschreed, het welkom toe en terwijl het ein deloos geroezemoes van blijde kinderstemmen, zoo nu en dan werd ondei'broken, door opgewekt ge zang, werden de hier verzamelde jeugd aardige ge schenken overhandigd. Dat de stemming onover- trefbaar was en dat zij nog langen tijd na het ver trek van den hoogen gast voortduurde, behoeft wel geen betoog. Het was een groot en blij familiefeest van de kinderen der in dit stadje werkzame men schen. BERLIJN, 6 December. (D.N.B.) Londen en een havenstad aan de Engelsche zuidkust, alsmede eenige andex-e belangrijke militaire doelen in Zuid-Engelard, zijn, naar het D.N.B. verneemt, in de vroege en late avonduren van Donderdag door Duitsche vliegtuigen, die in vei'scheidene golven aanvielen, met bommen van allerlei kaliber bestookt. REEKS ONTPLOFFINGEN TE LONDEN. NEW-YORK. 6 December, (D.N.B.) Over de aanvallen, welke het Duitsche luchtwapen Don- derdag op Engeland heeft ondernomen meldt de Associated Press uit Londen dat de Duitsche vlie gers na hun aanvallen overdag, bij het vallen van de duisternis opnieuw en in versterkten vorm kwa men opzetten. Een stad in Zuid-Entgeland werd met brand- en brisantbommen overstelpt. Een niet nader aangeduid openbaar gebouw is zwaar ge troffen. Ook zijn bommen gevallen op een stad in East-Anglia. In Londen zelf heeft men verschei dene zware ontploffingen gehoord. Ondanks het slechte weer was de bevolking reeds in de eerste avonduren weer genoodzaakt de schuilkelders op te zoeken. Ook uit andere berichten blijkt dat ge heele golven van Duitsche vliegtuigen Donderdag avond boven de Engelsche Zuid- en Oostkust ge vlogen en vei'scheidene steden zwaar gebombardeerd hebben. In Londen, zoo zegt een bex-icht van In ternational News Service, is een reeks ontploffin gen voorgekomen. De Duitsche batterijen aan hot kanaal hebben Donderdagavond het gebied van Dover tot een diepte van ruim 35 kilometer be schoten. Het eerste luchtalarm in Londen werd reeds gemaakt om 18.30 uur. Over den toestand in Southampton melden de Amerikaanscne corres pondenten dat de brandweer onvermoeid bezig is stroomen water op de brandende puinhoopen te storten. ZWEMMENDE HAARLEMMERS. GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTINGEN WERDEN DEZEN ZOMER MINDER DRUK BEZOCHT. Bezoek aan overdekte inrichtingen steeg. Uit de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem blijkt dat er dezen zomer veel minder gezwommen is dan verleden jaar. In de drie ge meentelijke zweminrichtingen (twee aan de Hout- vaart- en een aan de Delft) werden dit jaar 226.628 baden genomen tegen 295,398 in 1938. Een vermindering van niet minder dan 66.770, of ruim 22.7%. Het opmerkelijke is, dat alle soorten baden minder genomen zijn. Gespecificeerd ziet het lijstje er als volgt uit: 1939 194C achteruitgang Baden a f 0.20 8710 6795 22% Baden a f 0.10 18508 12527 32% Baden door abonnés 148807 112742 24% Kostelooze baden 84352 71635 15% Schoolbaden 35021 22929 34% Dat het aantal schoolbaden verminderd is komt vooral omdat er nu in Augustus en September heel weinig in schoolverband gezwommen is. Over Augustus gaf dit een verschil te zien van 1245 en over September zelfs van 4363. Dit komt omdat ons onderwijs in dien tijd nog al ontwricht was, terwijl ook de scholen wat later begonnen zijn. Het aantal kostelooze baden is wat minder sterk gedaald dan de andere baden. De leider van de gemeentelijke afdeeling voor Lichamelijke Opvoeding, de heer H. L. Warnier, kon ons geen verklaring geven voor het vermin deren van het aantal baden. De zomer van 1940 is namelijk als geheel niet veel slechter geweest dan die van 1939. De eerste zomermaanden waren nu zelfs mooier dan die van 1939. Maar het vermoe den ligt voor de hand, dat de menschen nog te veel onder den indruk van de gebeurtenissen in ons land waren om veel aandacht te wijden aan lichaamsoefeningen. Toen kwamen de maanden Juli, Augustus en September, die in het algemeen veel koeler waren dan de overeenkomstige maan den van 1939. Vanzelf is toen minder gezwommen. Verdeeld over de maanden was de vermindering van het aantal baden: Juli 7023, Augustus 24.620 en September 25324. In 1939 is iets meer gezwommen dan in 1938. De cijfers zijn namelijk: 1938: 259.777 en 1939; 295.398. Daaruit blijkt, dat 1940 ook nog lager was dan 1938, namelijk 12%%. Tot- zoover de gegevens over de drie gemeente lijke zweminrichtingen te Haarlem. Het bezoek aan Stoop's bad is dezen zomer niet minder geweest dan het vorige jaar hetgeen voor al komt door de sterke stimulans die het school zwemmen er zwemmen 14 scholen per week heeft gegeven. In het seizoen van half Mei tot half September werd er door 83.333 personen ge zwommen daaronder waren echter 4.943 militai ren, die dus in normale tijden niet waren geko men. Het vorig jaar waren er 79.568 bezoekers zoodat het bezoek vrijwel gelijk is gebleven. Er zwommen echter 32963 kinderen tegen het vorige jaar 26545. In het Sportfondsenbad is dezen zomer juist meer gezwommen dan het vorige jaar. Zoo is mis schien de daling bij de Gem. Zweminrichtingen toe te schrijven aan het slechte weer, dat velen naar een overdekte inrichting deed gaan. Per week zwommen in het Sportfondsenbad gemid deld 4.500 personen. HEDEN: S PAGINA'S R. P.: In trager tijden. pag. 1 P. Gasus: Postbestelling. pag. 1 Zwemmende Haarlemmers, pag. 2 G. L.: Dienstbetoon de kracht van den middenstander. pag3 Flitsen: Uitkijkpost pag. 3 Voor de Jeugd, pag. 6 Ervaringen uit den Finsch-Russi- schen oorlog. pag. 7 Uit de Pers. pag. 7 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1