Bonnen die thans geldig zijn: Een rede van minister Rust. Vooruitzichten niet onverdeeld gunstig. MAANDAG 9 DECEMBER 'I94Ö HAAREEM'S DAGBEAD 8 Bij het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw der Kaiser Wilhelmschule te Amsterdam. Hei A.N.P. meldt a.d. 9 December uit Amster dam: Ter gelegenheid van het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw der Deutsche Oberschule (Kalser Wilhelmschule) te Amsterdam, heeft de Reichsminister für Wissenschaft, Erziehung und Volksbildung een rede uitgesproken. Ter inleiding zei hij: De wereld moet de nieuwe wording van Duitseh- land als een wonder ondergaan. Dezelfde menschen van tier, jaar geleden zijn er immers nog. De Duit- sche positie is evenwel van den grond af veran derd. Hoe heeft dit wonder zich voltrokken? De eenvoudigste formiileering zou ongeveer kunnen luiden: doordat de krachter van dit groote volk zich niet meer tegen elkander richten doch met elkander op een groot doel gericht zijn. In de plaats van een vruchtelooze verspilling door het tegen elkander" treedt het groote ..met elkander". Als ken: van deze vorming van kracht in Duitsch land zien wij een wilsvorming, waartoe aanvan kelijk enkelingen, daarna een grooter aantal en tenslotte de meerderheid van het Duitsche volk zich aareensloten. Deze menschen, met wie Adolf Hitler de nieuwe wilskern begon te vormen, Rebben allen het een of ander moeten opgeven, dat zij tot dus ver beschouwd hadden als iets. dat bij hun leven behoorde en van beslissende beteekeris was. Toen ik in 1933 Pruisisch minister van eeredienst werd eerst in 1934 ging het onderwijs onder de competentie van het rijk trof ik ook het schoolwezen, volkomen in overeenstemming met het partijwezen, in een toestand van versplinte ring aan. Er waren destijds meer dan 40 verschil- lcrde schooltypen. Indien ik u nu in' overeen stemming met de plaats van deze plechtigheid om te beginnen iets zeg van de middelbare school, dan zou ik daarbij principieel het volgende op den voorgrond willen stellen: wij mogen ons dan thans de voorkeur voor kleine staatjes afgewend heb ben. wij mogen ons can den grooten, vjereldher- vormenden v.- 1 van den Führer eieen gemaakt heb ben. als wc aan de school de vrijheid lieten te or- ganiseeren zboals men wil, dan zou de arbeid van den Führer een aangelegenheid van een of twee generaties worden en weldra zou hij weer uiteen vallen. Het ging er derhalve om. aan de opvoeding van de jeugd, voor zoover de school daarbij be trokken is, de waarborgen te mtleenen, dat deze offers niet vergeefsrh geweest zijn. Voor mij was n'ets anders mogelijk dan een unificatie van de Duitsche school. Ik geloof, dat ik .y allen, dié uw kinderen aan de Kaiser Wilhelmschule toevertrouwt, inzonder heid ook den Nederlandschen vaders en moeders, enkele woorden ter verduideliiking omtrent het tyoe van de Duitsche Oberschule schuldig*ben De miniseir gaf hierna een overiz.cht van de ont wikkeling van ëe Oberschule en van verschillende wijzigingen, welke hij in 't leerprogvam heeft aan gebracht en vervolgde dan: Van beslissender beteekenis dan de Oberschule is voor de toekomst van het geheele volk overi gens de school der breede massa. Hier was ons parool: eenheid van het geheele onderwijs. Toen Adolf Hitler in Maart 193R over den Inn trok en partijgenoot Sevss Inquart hem aan de andere zijde verwelkomde, weerklonk voor ons in het oudé rijk een roep. dien niemand van bovenaf had aangeheven, die uit de wolken is gekomen met reusachtige kracht: één volk. één rijk. één leider- Ik zeg hier: één volk. één rijk, één leider. Zeker, maar dan ook één volk. Daarom kan eh zal ik ook nooit toelaten, dat naast de school, van het Duitsche volk, die door zijn staatsleiding beschik baar wordt gesteld, een andere gehandhaafd wordt. Wij hebben dan ook de zuiver comessioneele scholen afgeschaft eu opgenomen in gemengde scho len. Met godsdienstige kwesties heeft dit in. 't ge heel niets te maken. Wij stellen er zeer veel prijs op de uniformiteit van het onderwijs te waar borgen. Zoodra ik gelegenheid geef voor het op richten van afzonderlijke instellingen, heb ik de wilsvorming niet meer in de hand. Dan beginnen ongeluk en versnippering opnieuw. Daarom heb ben wii de volksschool en al het andere onderwijs op uniforme wijze van staatswege geregeld en wij staan niemand toe daarover met ons te discus- si eeren. De volksschool is derhalve in de eerste plaats een staatsschool. Zij is echter bovendien een school, van waaruit ieder den weg tot de Duitsche leiding en den Duitschon arbeid kan betreden. Het is een beslissende daad van den Führer geweest, toen hij vier weken geleden bepaalde dat met de invoering van de Hauptschule der Ostmark in het geheele rijk een begin gemaakt is met een overwegend socialistische schoolinriehting. Voor ieder kind namelijk, dat de vereischte hoedanigheden bezit, komt op grond van een verplichte selectie na de eerste vier leerjaren der volksschool de weg voor 'n hoogere opleiding vrij. De Houptschule, die voor de geselecteerden in de plaats van de tweede reeks der vier leerjaren van de volksschool treedt en die ougeveer een derde van alle leerlingen der volks school zal opleiden tot een doel, dat boven dat van de volksschool uitsteekt, zal voor het Duitsche volk uit 't reservoir der groote massa, dat tot dus verre niet voldoendq gebruikt is. een aanvullende reserve van hooge hoedanigheid leveren voor alle beroepen, die een bijzondere opleiding vereïschen. Voor degenen, die het eindexamen der Hauptsphule hebben afgelegd, zullen wii ook den weg tot het voorbereind hooger onderwijs openen. Vervolgens wijdde spreker eenige beschouwingen aan de positie van de school in het kader van den nationaal socialistischen gedachtengang. Keeren 'wij tot de school terug. Als thans in. het kader der enorme immigratie in het Duitsche rijk vaders van woonplaats veranderen, mogen de kinderen daarvoor niet boeten. Anders zou het zoo zijn: de vader verhuist, de zoon blijft zitten. Waar het Duitsche 'kind ook komt, het moet dezelfde school vinden. Indien er verscheidene hoogere scholen ter plaatse zijn. is er een gymnasium en anders de Oberschule. Op die school wordt welis waar get?h Grieksch onderwezen, doch ik wil geens zins de goden, die in de geestelijke wereld van het Avondland als fonkelende sterren aan het fir mament staan, voor eze opvoeding verloren laten gaan. De wereld der Hellenen is, als de wereM der muzen en van het edele en diepe 'denken, eeuwig jong en zal nooit oud worden, evenmin als het volk dor Romeinen met zijn mannelijke ge zindheid uit het beeld onzer historie kan worden, verwijderd. Deze elementen zullen, zij het ook zonder het Grieksch. op de Duitsche Oberschule blijven bestaan. Bovendien komt het er niet eens zoo zeer op aar, dat wij vertellen en onderwijzen, yat de Grieken ge.Jnnn hebben, doch wij willen die prachtige menschelijke uniforme opvoeding zelf weder voor onze jeugd toepassen. Daarom brengen wij onze kinderen naar het sportterrein., waar zij in lichte kleeding, in licht en zon hun krachten moeten ontwikkelen en meten. Voor records heb ben we daarbij geen belangstelling. Van belang voor ons is de sport als karakterschool. Onze licha melijke opvoeding heeft niets uitstaarde met mili tarisme. zij komt voort uit de nieuwe wereldbe schouwing. Wij zijn daarbij indachtig, dat het lot der volken tenslotte niet afhankelijk is van hun wetenschap, maar van de overoude deugden: moed, dapperheid, taaiheid, trouw.' Wat hielp het ec-rs Archimedes toen hjj. bij het binnendringen der Romeinen te Syracuse, een Romeüiccbm soldaat toeriep: Noli turbare circulos meos? (Verniel mijn cirkels niet?) De Romein trok zijn zwaard en sloeg hem neer. Ook op de hoogste geestelijke trap moe ten wij elk oogenblik in staat zijn onze natuurlijke kracht en onze deugden te bewijzen Het was de geest van Olympia. die bij Salamis overwon. De mannelijke deugden willen niet alleen geërfd, maar ook onderhouden worden. Wat beteekenen vijf uur lichamelijke opvoeding in dé week tegenover de massa van het wetenschappelijke onderwijs? Bij het spel der krachten op het grasveld, bij den wed loop. bij het boksen en worstelen worden die deugden van den ion gen naar voren gebracht, ge oefend en bevorderd. Bij den wedkamp mag nie mand zwichten. Oo taaiheid komt het aan. Dat kunren wij ook leeren van onze tegenstanders aan gene zijde van het Kanaal. Zij zijn taai. niet leen door aanleg, maar ook door opvoeding. En het waren de taaiheid en dapperheid van de Duitsche militaire leiding en van iederen Duitjehen soldaat, die ons de Mas>,.lime hebben doen overwinnen. f:e thans bereik! hebben, dat wii niet meer over- wonrer. kunnen worden. En het Duitsche volk zal dat nooit vergelen. God heeft nu eenmaal de na tuur zoo geschapen, dat het sterkere dier het zwakkere verslaat. Van alles wat de natuur voort brengt houdt zich altijd slechts het sterke staande. Zoo is het ook onder volken en menschen. Geen b'ezit is door God gewaarborgd, al acht zich een volk nog zoo gelijk aan God en uitverkoren. Dat zal Engeland thans leeren. Alle goeferen dezer aarde ziin als wisselbekers. De sterke neemt ze. de zwakke geeft ze over. Dat is de wil Van den Schepper, waaraan wij ons onderwerpen en dien wij tot uitvoering trachten te brengen, wanneer wij onze jeugd bij de sportwedstrijden opvoeden tot dapperheid en moed, stoerheid en taaiheid. Het gaat ons bij de opvoeding natuurlijk ook nog om andere deugden en hoedanigheden, die ik hier al thans wil aanstippen, omdat ik ze buitengewoon be langrijk acht. Daar is vooral de moed van de waar heid. Dan is er de kunstopvoeding, waaraan wij veel gewicht hechten. Ge moet vooral voor oogen houden, dat er geen dictatuur der intellectueele op leiding bestaat, dat wij veeleer waarde toekennen aan de harmonie van alle kracht van lichaam, ziel en geest. Na alles, wat ik hier gezegd heb. zult gij van mij gelooven. dat Duitschland ook op de scholen ziin groot verleden niet vergeet. De vergeetachtige wa ren veeleer degenen die aan de nihilistische kunc*- richting in Duitschland een volledige plaats gaven. Toen ik mij vanmorgen van Den Haag naar Amster dam begaf zag ik dc opalen kleuren in het spel der jagende wolken boven de wijde vlakte. Ik zag het Rembrandtmonument en toen ben ik mij bewust geworden, wat uw Nederlandsche meesters voor de geheele wereld gewrocht hebben. Blijft ook gij in het voetspoor van uw méésters, zooals Adolf Hillpr besloten heeft in het spoor der groote Duitsche meesters te blijven en niet de nihilisten te volgen. En reeds zien wij in Duitschland een nieuwe bouw kunst opbloeien, die in nieuwe heerlijke en groot- sche vormen de schoonste erfenis van de Duitsche bouwkunst brengt. Men heeft ons het volk van dichters en denkers genoemd. Indien het dat ge weest is en daaraan twijfelen wij niet clan is het dat ook nog thans en zal het dat ook blijven. Wii zijn ook het volk der reformatie. Het vermogen en de drang tot een zich onbeschrijflijk intensief wij den aan de diepste problemen, die Luther een revo lutionair deden zijn. en die het Duitsche volk later er toe bracht het reusachtige offer van een dertig- jarigen oorlog op zich t,e nemen, dit vermogen ligt tenslotte ook ten grondslag aan de nationaal-socia- listisc.he revolutie en geeft vorm aan ons wereld beeld. Spr. eindigde: ..De Engelschen echter gevoelen ons ster ker worden als een ongeoorloofde inbreuk op hun geheiligde wereldorde Eens hadden zij de Neder landen beoorloogd en Frankrijk, toen volgde de om singeling van Duitschland. Wij delfden het onder spit. doordat wjj geloofden aan de nieuwe betere wereld, die hun staatslieden ons beloofden. Bij de nakoming van het vredesverdrag gingen wij tot aan de grens van den zelfmoord. Wij aanvaardden de démocrafïsche constitutie, wij traden toe tot den Volkenbond, wij ontwapenden tot aan het uiterste. Wij stortten herstelbetalingen, betaalden en bleven betalen. Nooit is een volk zoo bedrogen. Geen enkele hun ner beloften werd nagekomen en ons werkloozen- leger groeide. De Duitsche boerengrond geraakte in handen van vreemde geldmenschen. de krachten van ontbinding namen toe, het Jodendom stak steeds brutaler den kop op. Toen vonden wij, in den hoogsten nood, den weg tot redding door eigen kracht, de genius van het volk, belichaamd in Adolf Hitler, bracht ons tot be zinning op de eeuwige wetten van het leven. Het js ons vast besluit aan die wetten trouw te blijven Daarom voeden wij onze jeugd op tot strijdbaarheid, maar ook tot deelneming aan de levende gemeen schap. dat wil zeggen tot kameraadschap en leiden en gehoorzamen En wanneer wij over de grenzen van het Duitsche rijk heenzien, dan weet gij, dat het niet onze bedoeling is. den volken van Europa min dere rechten te geven dan wij zelf bezitten, maar zij moeten de nieuwe ordening ook zelf willen. Ik ben ervan overtuigd, dat wij in de toekomst in Europa vrede zullen hebben, omdat de leiding dan niet meer belang heeft bij onrust, maar bij vrede. Het is het Engelsche noodlot geworden, dat Enge land geloofde zijn rijk slechts te kunnen regeeren indien de andere volken van Europa elkander kort hielden. Engeland was dan ook bij de Europeesche tweedracht geïnteresseerd. Wij zullen dit vraagstuk oplossen. Niet alleen het vertrouwen, ook het hel dere inzicht marcheert hier met den. Führer op. Wij zullen ons handhaven, zooals wij gehandhaafd heb ben, toen wij nog met enkele duizenden zijn volge lingen waren. Wij zullen de overwinning bevechten en den weg effenen voor een nieuwe wereld. Op de laatste cultureele vergadering te Neurenberg heeft de Führer het woord gesproken: „Ik ben geen Dzjengis Kahn. Ik kom niet om te vernielen, maar om op te bouwen". De volken van het Europeesche vasteland zijn be zig hun plaats in te nemen in dit Opbouwfront. dat door de spilmogeridheden geleid wordt, omdat zi.i be seffen. dat dit de weg is der Europeesche zelfbe schikking, de weg van Europa tot zichzelf. Indien wij zoo het oog op de toekomst gericht houden, worden wij ons bewust van de groote ver antwoordelijkheid der school. Non scholae sed vitae discimus: wii leeren niet voor de school, maar voor het leven. Begrijpt, dat er een nieuwe tijd aan breekt en voedt uw jeugd daartoe op." De verplichte inlevering van rundvee. In ons nummer van Zaterdag hebben wij reeds in het kort melding gemaakt van dé verplichte inleve- 'ng van slachtvee. Aan de toen reeds vermelde bijzonderheden kunnen nog de volgende worden toegevoegd: Onder de aan te bieden dieren vallen niet kalveren rundvee met een levend gewicht van minder da»" 400 KG en wrakke dieren. Wel zullen deze dierer ook in het vervolg worden afgenomen. Kennelijk drachtige dieren worden niet overgenomen. Voor de periode, welke loont tot 28 Februari 1941 moeten de navolgende aantallen geleverd worden Door veehouders met: 59 runderen 1 rund. 1014 runderen 2 runderen. 1519 runderen 3 runderen. 2024 runderen 4 runderen. 2529 runderen 5 runderen. Maar den 29 runderen per 5 runderen of ge deelte daarvan telkens 1 rund meer. Veehouders, die meer dan één rund moeten aan bieden. moeten de helft van het aantal geleverd hebben voor 20 Januari 1941. Bij oneven aantallen moet daarbij naar boven worden afgerond, zoodn" van drie runderen vóór dezen datum twee runderen moeten zijn geleverd: van vijf runderen vóór dezer datum drie runderen enz. De veehouders met min der dan vijf runderen worden voor de eerste periode vrijgesteld, hetgeen uit den aard der zaak met in sluit, dat zulks ook voor de volgende periode he1 geval zal zijn. Met. leveringen boven het aantal, in het hiervoren aangegeven schema genoefnd, zal bi: de definitieve regeling rekening worden gehouden HERBENOEMING TIJDELIJKE LEERAREN. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, over te.ga'an tot herbenoeming van L. Alles, A. Hacnuebord, J. Kal. J. Krins, r7 van Ravenswaay, J. 'M. Thierry. J. van Veller en B. W. E. Veur- man, tot tijdelijk leeraar aan de Gemèentelijke avondschool voor Handelsonderwijs. BON 17 Geldig van 2 tot ev 15 December BON 18. Geldig van 9 t.m. 22 December. 2000 gr brood of 2500 gr roggebrood. BON 2 van de Bloemkaart Geldig van 2 t.m. 15 Dec. 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood. KOFFIE EN THEE BON 81 Algem. Distributie bonboekje van 9 Nov. t.m 20 Dec. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 30 Algem. Distributie- boekje v. 7 t.m. 20 Dec. 1 kg. suiker. VLEESCH EN VIEESCHWAREN BON 11 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 5 t.m. 18 Dec. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 11 „worst of vleesch- toaren" van 5 t.m. 18 Dec. 75250 gr. vleeschwaren. BOTER EN VETTEN BON 20 Boterkaart. Geldig v. 7 t.m. 20 Dec. 1/2 pond boter of margarine of twee ons vet. BON 20 Vetkaart. Geldig v. 7 t.m. 20 Dec. 1/2 pond margarine of boter of twee ons vet. KAAS BONS 49. 50. 62. 63 Algem. Distributieboekje elk 1 ons kaas. Geldig van 229 Dec PEULVRUCHTEN BON 56 Algem. Distributie boekje t.m. 16 December 1/2 kg peulvruchten MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 43 Algem. Distributie boekje. T.m 27 Dec. 250 gr rjjsl of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeel BON 83 Algem. Distributie boekje T.m. 27 Dec 250 gr havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie boekje. T m. 27 Dec. 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 98 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr macaroni of vermicelli oi spaghetti. BON 93 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr maïzena of griesmeel of sago of aardappelmeel. BON 2 van de Bloemkaart Geldig van 2 Dec.t.m. 29 Dec. 35 gr tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel EIEREN BON 36 Geldig van 2 Dec t.m 15 Dec. BON 23 Geldig van 9 t.m. 22 December 1 ei. KOEK EN GEBAK BON 17 (Broodkaart) v. 2 t.m. 15 Dec. BON 18 (Broodkaart) v. 9 t.m. 22 Deo. 1 rantsoen gebak. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig van 2 t.m. 29 Dec. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr an dere koekjes 200 gr biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr„ korstgebak 500 gr. klein korstgebak 400 gram.) SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheer- crème of 1 pot scheerzeep ZEEP BON 17 T.m. 31 Dec. 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. 8RANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06. 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen. haarden, kachels, 1 een heid. BONS 07, 0?, 09, 10, 11, 12. 13 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid 2e periode I eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09. 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 14 December HONDENBROOD BON 11 T.m. 31 Dec. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr 3: 8 K.G Gr. 4: 5 K.G Gr 5: 4 K.G Gr. 6: 3 K.G Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 11 Tm. 31Dec. 1 1/2 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend pe troleum verlichting hebben) van 11 Nov t.m 15 Dec 2 L Alvorens naar Spanje terug te reizen heeft Sint Nicolaas een bezoek gebracht aan het herstellingsoord voor militairen te Aerdenhout „Kareol". Op deze foto zien wij den Sint en zijn knecht temidden van de herstellenden, terwijl ze een voorstelling van. de Haarlemsche Tooneelclub bijwonen. (Foto Stevens.) De wereldtheepositie. CUNST1CE EN ONCUNSTICE FACTOREN VOOR NED. INDIë Kan ik u dienen met een kopje thee? Suiker en een wolkje melk. mevrouw? De suiker gaat in de kopjes, de theepot komt onder de theemuts vandaan en. na weer in het mandje te zijn teruggeplaatst, komt het melkkan netje ten tooneele om enkele druppeltjes af te staan, die zich als fijne sluiers door de thee weven. Met het kopje thee is de theepositie ter sprake gekomen. - Zeker, mevrouw, ronduit slecht. - Het is ontzettend zoo lang je met een bon moet doen. Ja. de theebon is wel een van de meest be geerlijke artikelen geworden. Wij hebben hier nu al ons talent noodig om met de 75 gram thee tot en met 20 December toe te komen en in Indië Ja, in Indië ondervindt men ook moeilijkheden tengevolge van de moeilijkheden, die de huis vrouwen in ons land, en practisch in geheel Europa, moeten overwinnen. De theepositie was al enkele jaren niet onverdeeld gunstig te noemen. De productie overtrof de consumptie en dies had men naar het middel van de restrictie gegrepen. Aan den uitvoer werden grenzen gesteld. Voor het restrictiejaar 19391940 was het percentage ge steld op 95 en aanvankelijk heeft men voor 1940—1941 hetzelfde percentage gehandhaafd, hoewel het feitelijk al een surplus op de thee- markt- veroorzaakte. Later is dit percentage, naar Econ. Stat. Berichten meldt, tot 90 verlaagd. De redenen voor deze verlaging zijn vermoedelijk ge legen in het feit, dat een groot deel van de Euro peesche markt voor den afzet verloren ging. De uitvoer van thee nit Britsch-Indië, Ceylon en Ned. Indië is door de verlaging van. het percentage voor het restrictie-jaar 19401941 oo 7271/2 mil- lioen lbs. te stellen. Verdere thee-producenten zijn nog de Britsche en Fransche gebieden in Afrika. China. Japan. Formosa. Fransch Indo-China en Mozambique. In Rusland wordt aan een uitbrei ding van den thee-aanplant voortdurend aan dacht besteed en in Turkije bestaat het voorne men een belangrijke theecultuur te scheppen. De schrijver in de Econ. Stat 'Berichten schat de theeuitvoer uit de Britsche en Fransche gebieden in Afrika in het restrictiejaar 1940—1941 op 22% milüoen lbs. en voor de overige landen op onge veer 150 millioen lbs. De totale wereldexportcapa citeit is z.i. derhalve ongeveer 900 millioen lbs. Een schatting omtrent het verbruik is natuur lijk moeilijk te maken, maar de handel heeft de toestand nog niet al te somber ingezien, want on danks het feit. dat de in 19401941 geraamde uit voer hooger is dan de consumptie in de thee- impoi;teerende landen in 1938 (en van een regel matige vermeerdering van het verbruik is de laatste jaren geen sprake geweest) waren de prij zen op de theeveilingen te Calcutta en Colombo en te Batavia hooger. Ook van Formosa werden hoogere prijzen gemeld. Toch Is het de vraag of de handel de zaak juist ziet. Momenteel zijn er twee factoren, waarmede rekening moet worden gehouden: vergroote nro- ductie (behalve Rusland en Turkije wil ook de C-hineesche regeering te Tsjoengking de thee- oroductie verhoogen) en verminderde consumptie. Worden er theevoorraden gevormd, dan zullen deze. wanneer de aanvoer naar alle landen weer moeeliik wordt, niet noemenswaard verminderen, t-enzii men voor een aantal jaren overgaat tot. een aanzienliike verscherping van de restrictie. Want in den tijd dat geen of minder thee wordt ge bruikt, wordt de theebehoefte niet gecumuleerd. Het is uitgesloten te achten, dat de consumenten later, zoodra zij geen bonnen meer voor den aan koop van thee noodig hebben, zullen trachten in te halen wat zij in een vorige periode aan thee^ genot zijn tekort gekomen. Tevens bestaat zelfs het gevaar, dat men het theedrinken ontwent of zich aan vervangingsmiddelen of andere dranken gewent, wat dan aan het theeverbruik afbreuk zal doen. Ned. Indië zal als de andere theenrod-ucenten den invloed van deze factoren ondervinden. Vol gens Econ. Stat, Berichten zullen er voor onze Oost zelfs nog eenige factoren biikomen, welke zijn positie als theeproducent wellicht nog iets ongunstiger zullen maken dan die van de andere landen. In 1940—1941 mag Ned. Indië ruim 156 millioen Ib.s. thee exporteeren, hetgeen feitelijk- op een restrictie van ruim 37% procent moet uit komen. wat weliswaar niet gering, maar zeker niet belangrijk ongunstiger is dan in de twee vorige jaren. Van de hoeveelheid van 156 millioen lbs. thee wordt 40 millioen aan de vrije markt onttrokken,-zoodat voor 116 millioen lbs. een be stemming moet worden gevonden. Door het uit vallen van Nederland en andere gebieden als koooer kan dit moeilijkheden opleveren, hoewel anderzijds in verband met de beperkte scheeps- ruïmte Australië in sterkere mate dan in normale tijden op Ned. Indië zal zijn aangewezen, en ook van Russische zijde vraag bestaat. Zeer verheu gend voor Ned. Indië is, dat de Ver. Staten een voortdurend belangrijker wordend afzetgebied vormen, zoowel absoluut als relatief. Na den oorlog bliift Nederland het natuurliike afzeteebled. maar dan zullen allerlei beperkende bepalingen zoowel op valutair als op handels- I politiek gebied den Ned. Indischen theeproducent I het leven zeer kunnen veronaangenomen. Daarbij Productie en verbruik niet in evenwicht. zal de Ned. Indische thee dan meer zijn aangewe zen op gebieden behalve Nederland en enkele andere landen waar thee als een luxe wordt beschouwd, en het blijft vooralsnog een vraagstuk, of de behoefte aan luxe na het einde van dezen oorlog niet voor een groot gedeelte onbevredigd zal moeten blijven. 1 lb. 453.6 gram. Clandestien vervoer van varkens vleesch. AMSTERDAM, 8 December Door ambtenaren' van den Crisis Controle Dienst werd op den Haar lemmerweg een auto aangehouden, waarin zich een mand bevond met bloembollen. Het label aan de mand vermeldde althans dit artikel, doch toen de ambtenaren, voor wie deze aanduiding niets be- teekende, eens een blik in de mand wierpen, bleek deze geen bloembollen doch varkensbouten te be vatten. Zij hadden slechts dit gemeen met de bollen, dat zij uit dezelfde streek afkomstig waren. De chauffeur van de «uto werd aan een verhoor onderworpen, waaruit kwam vast te staan, dat de mand" uit Lisse afkomstig was. In samenwerking met de politie in deze plaats werd door de ambte naren een onderzoek ingesteld in een garage van een expediteur, waar 350 k.g. varkensvleesch, 4300 blikken gecondenseerde melk, 78 kazen en een baal suiker werden aangetroffen. De expediteur verklaarde zich omtrent de her komst van deze goederen niets te kunnen herinne ren. Hij en een tweede verdachte werden gearresteerd en in het politiebureau te Lisse opgesloten. De goederen zijn in beslag genomen. (A.N.P.) EEN PERSHTJIS IN DEN HAAG. AMSTERDAM, 7 December. De Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers deelt het A.N.P. mede, dat het secretariaat van den Raad, zoomede van het Verbond van Nederlandsche Jour nalisten en van het Verbond van Nederlandsche Persbureaux met ingang van heden gevestigd is in het gebouw J. P. Coenstraat 3 te 's-Gravenhage. VERHOOGING SUBSIDIE „KINDERVOEDING". B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, het bij zijn besluit van 9 Februari 1940 voor het jaar 1940 aan de Commissie voor Kindervoeding te Haarlem toegekend subsidie van f 25.000 te verhoogen met f 1500 en alzoo nader vast te'stel len op f 26.500. RENTELOOS VOORSCHOT WONINGBOUW- VEREENI GIN GEN. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor te besluiten, ter aflossing van de debet-saldi in de rekeningen-courant bij de centrale kas der ge meente ontstaan in verband met het nadeelig saldo op de exploitatie der woningen over 1938 en 1939 tot wederopzeggens een renteloos voor schot te verleenen aan de: Woningbouwvereeni- ging „Huis ter Cleef". groot f 20.565.22; Woning stichting „Patrimonium", groot f 22.209.92; Wo- ningbouwvereeniging „Tuinwijk Noord", groot f 19.927.56. Coöp. Woningvereeniging „Onder Dak", groot f 13.184,Haarl. Stichting voor Woning verbetering f 38.407,98. OUD-COMMISSARIS VAN POLITIE TE ROTTERDAM OVERLEDEN. In den ouderdom van 58 jaar is te Heemste de waar hij sedert kort woonde, overleden de oud- commissaris van politie te Rotterdam, de heer J. A. Kok. Laatstelijk was hij commissaris voor den linker Maasoever en hij heeft mede leiding gege ven aan de concentratie van het corps. In totaal heeft de heer Kok de politie 35 jaar gediend. Eenige maanden geleden zag hij zich ge noodzaakt wegens gezondheidsredenen ontslag uit der dienst te nemen. De teraardebestelling heeft plaats op Dinsdag 10 December a.s. te twee uur op de algemeene be graafplaats Crooswijk te Rotterdam. LICHAMELIJKE OPVOEDING. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, in hun handen te stellen om prae-advies een ver zoekschrift van het bestuur der afd. Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke opvoeding in Nederland om het onderwijs in lichamelijke opvoeding, dat met in gang van 1 Januari 1941 verplicht is gesteld op da scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs, op te dragen aan leerkrachten in het bezit van de akte M.O. Lichaamsoefeningen, met adhaesiebe- tuigingen van de besturen van de afd. Haarlem »an den Ned. Voetbalbond, van den Kennemer Turn kring en van den Kring Haarlem van den Ned, Zwembond.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10