Haarlems Dagblad Vetr Projectielen zijn geen speelgoed De Nederlandsche arbeiders in Duitschland ActikeCen enz. In stormgetij. Hevige nachtelijke aanvallen op Londen 58e JAARGANG No. 17632 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- diensi 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maantlag 9 Deeenilter 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën. 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Chef van den Italiaanschen marinestaf afgetreden. 4; Admiraal Cavagnari wordt door admiraal Riccardi vervangen. Het D.N.B. verneemt uit Rome: De chef van den Italiaanschen marinestaf, admiraal Do- minico Cavagnari, is op eigen verlangen uit zijn functie getreden. Tot zijn opvolger"! is be noemd admiraal Arturo Riccardi en tot diens plaatsvervanger Inigo Campione. Tot opper bevelhebber ter zee van de vloot is admiraal Angelo Jachino benoemd. Admiraal Cavagnari is ook afgetreden als onderstaatssecretaris in het ministerie van marine. Admiraal Riccardi heeft zich ook met dezen post belast. Nader meldt United Press uit Rome: Algemeen wordt hier aangenomen dat de vervanging van Cavagnari door Riccardi ten doel heeft een nauwere samenwerking tusschen vloot en luchtmacht te be werkstelligen. Laatstgenoemde wordt op dit gebied een der beste deskundigen van Italië geacht. WINTERHULP NEDERLAND. Afd. Haarlem. De aanvragen stroomen binnen De Directie der afd. Haarlem van „Winter hulp" verzoekt ons opneming van het volgende: Reeds werd medegedeeld dat de opbrengst van de collecte op 30 November j.l. in totaal heeft bedragen 6397.14/2. Met bijtellmg van de bedragen die rechtstreeks, hetzij persoon lijk, hetzij per giro, bij den penningmeester zijn ingekomen, is er tot nu toe in totaal in Haarlem voor de Winterhulp een som van 16.787.04V2 bijeengebracht. 'eder, die op de hoogte is van de bijzondere be- h .eften in dezen tijd van het jaar zal onmiddel lijk beamen, dat deze som lang niet voldoende is om ook maar eenigszins in den noodtoestand te voorzien. De bedoeling is dan ook, dat er, gelijk reeds in de bladen is bekend gemaakt, op het eind van de maand een nieuwe collecte in de stad zal worden gehouden. Of deze wederom op één dag zal plaats hebben dan wel dat zij over twee dagen zal worden verdeeld, staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal het laatste het geval zijn. Onder erkentelijkheid voor de groote medewer king, die door de wijkbureaux en door de col lectanten op 30 November j.l. is verleend, zal gaarne toch nog opgave worden ontvangen van medewerkers zoowel bij de bureaux als voor de collecte zelf. Deze opgaven worden gaarne tege- moetgezien aan het Bureau Gedempte Opde Gracht 47, onder mededeeling van adres, ge slacht, leeftijd en beroep en voor welk werk men zich beschikbaar wil stellen. De aanvragen om hulp stroomen binnen. In de laatste jaren was het de gewoonte, dat door de pers een inzameling werd gehouden ten behoeve van de stille armen. Dit is nu niet meer mogelijk door het collecteverbod. Ook de stille armen zullen dus door Winterhulp dienen te worden ge holpen. Daarvoor is evenwel geld. veel geld noo- dig. Alles wordt er op het oogenblik op gezet om aan allen, die daarvoor in aanmerking komen, deze maand nog een uitkeering te doen. De Di rectie vertrouwt, dat ieder, die vorige jaren zijn bijdrage stortte ten behoeve van de stille armen, dat nu aan Winterhulp zal willen doen. Heel belangrijke bedragen kon het bestuur van den Armenraad de laatste jaren voor dit doel uit- keeren. Ieder zal toegeven, dat de behoeften op het oogenblik eerder grooter dan kleiner zijn en het gaat dus slechts om een verschil in de orga nisatie die haar bemiddeling voor het verstrekken van de uitkeeringen verleent. Wij mogen dus een dringend beroep doen op lederen burger van Haarlem om zoowel voor de hulpbehoevenden in het algemeen maar in het bijzonder voor de stille armen reeds thans zijn biidrage te willen zenden. Dit kan het beste ge schieden door storten of overschrijven op giro rekening No. 395300 ten name van den Penning meester van Winterhulp Nederland Afd. Haar lem. Ook kan storting plaats hebben ten kantore van den Penningmeester-Gemeenteontvanger, Pandpoort 2. Nog ƒ5000 voor „Winterhulp". Naar men ons mededeelt heeft de N.V. „De Suaarnestad" te Haarlem voor Winterhulp-Ne derland een gift van f 4000 gestort en de Vereen. Kath. Pers (Nieuwe Haarl. Courant e.a.) een gift van 1000. Bij de opgave van de bijeengebrachte gelden voor Winterhulp eenige dagen geleden in ons blad opgenomen, kwam de firma Crommelin en Bouwmpester te Haarlem voor met een bedrag van f25. Deze firma deelt ons mede. dat bij het gireeren werd onaegeven, dat zij deze betaling deed namens A. E. H, AVONDSCHOOL VOOR HANDELS ONDERWIJS. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor, over te gaan tot herbenoeming van G. Bollebakker, G. de Boer. N. J. Coevoet, J. A. L. Kusters, S. Pal, J. de Peer, L. J. Scholte en V. H. Salwegters tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: In stormgetij. pag. 1 De bok pag. 3 De wereldtheepositie. pag. 6 J. B. Schuil: Het onderwijzers St. Nicolaasfeest pag. 9 Vondel's Peter en Pauwels pag. 9 Cocktail. pag. 9 v. H.: Tentoonstelling Rens Lensse- link. pag. 9 Tooneelclub „De Plankenridders" pag. 9 Flitsen: Frissche lucht. pag. 3 (Tijdens den jongsten storm heeft de „Dorus Rijkers" met schipper Coen Bot weder prachtig reddings werk gedaan.) Schipper Bot is uitgevaren Door de opgezweepte baren, Om weer menschen in den knoei, Uit den hoogsten nood te redden, Terwijl wij, in onze bedden, Vaag bemerkten dat het woei. Noch het duister noch de koude Kunnen redders tegenhouden Bij de tijding: schip in nood; Ook al zou 't maar één man gelden Zonder aarz'ling gaan de helden Zee in met hun reddingboot. Schipper Bot is uitgevaren, Met zijn kleine kloeke schare, Mannen van dezelfde kracht; Uren worstelden zij samen, Tot ze veilig binnen kwamen Met een nieuwe taak volbracht. Als de felle winden gieren, Vergt dat alles van de spieren, Maar ook van het zeemansbrein; Wij zelfs met ons „landlijk" leven, Wij beseffen toch wel even, Hoe zwaar zulk een taak moet zijn. Schipper Bot is uitgevaren, Toen de stormen 't hevigst waren, Aan het roer staand als een rots, Zulk een houding zit tenslotte In ons volkje in z'n „Botten" Dat zij ons: devies en trots. P GASUS. Op bon 20 ook 's GRAVENHAGE, 7 December. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat alsnog kan worden goedgekeurd, dat de met „20" genummerde bon van de boter- kaart zoowel als van de vetkaart naast boter en margarine tevens recht geeft op het koopen van vet. Tot en met Vrijdag 13 December a.s. kan de met „20" genummerde bon dus gebruikt wor den voor het koopen van een half pond boter of een half pond margarine of twee ons vet. De op 22 November j.l. reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden spijs- ve# in verpakking van 250 gram mogen voorts tegen inlevering van een met „20" genummer- den bon worden verkocht. De bonnen, welke op 13 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig gedurende de week van 14 tot en met 20 December. Geen petroleum voor verwarming van opslagplaatsen In verband met de ingetreden koude, bestaat thans bij verschillende bedrijven de noodzaak be paalde opslagplaatsen (bijv. van aardappelen en bloembollen) te verwarmen, teneinde de goederen tegen bevriezen te vrijwaren. Met nadruk moet er op worden gewezen, dat voor deze doeleinden in geen geval petroleum ter beschikking kan worden gesteld. Deze brandstof kan slechts worden toege wezen aan hen die geen andere mogelijkheid voor koken of verlichten hebben dan met petroleum. Het petroleumverbruik moet nu eenmaal tot het aller noodzakelijkste worden beperkt. (A.N.P.) Burgemeester De Vlugt ziek. De Amsterdamsche burgemeester, dr. W. de Vlugt, is sinds eenigen tijd ziek. Vrijdag is hij in een ziekenhuis opgenomen. Omtrent zijn toe stand vernam het A. N. P. Zaterdag dat Dr. De Vlugt een betrekkelijk rustigen nacht had gehad. Zijn toestand is wel ernstig, doch er bestaat geen levensgevaar. MIJNINGENIEUR DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. In de mijn „Julia" te Eijgelshoven is de mijn ingenieur A. uit Den Haag, die daar op proef werkzaam was, Vrijdagavond door verstikking om het leven gekomen in een galerij, welke verlaten was en derhalve afgesloten. Hij is om onbekende redenen onder de versper ring doorgekropen en werd op circa zestig meter van de afsluiting door de reddingsploeg gevonden, die Zaterdagmorgen op onderzoek ging, toen de ingenieur vermist werd. KORT TEVOREN NOG GEWAARSCHUWD Nu te Scheveningen twee jongens door explosie gedood Zondag-middag zijn wederom twee jongens het slachtoffer geworden van het spelen met onbekende voorwerpen. Om ongeveer vier uur speelden een paar Scheveningsche jongens bij het pad naar de Wieringschestraat te Scheve ningen met een aangespoeld projectiel. Een passeerende burger waarschuwde hen, doch zij sloegen hierop geen acht. De burger was slechts op korten afstand gekomen toen het projec tiel ontplofte. De gevolgen waren ontzettend. Twee jongens werden op slag gedood, namelijk de 10-jarige G. den H. uit de Pluvierstraat en de 13-jarige J. van D. uit de Markenschestraat. De zwaar verminkte lijken werden door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage overgebracht. Een in de nabijheid zijnde 11-jarige jongen C. L. den H. van het Meeuwenhof werd ge wond. Hij kon zich echter naar huis begeven. Ook een 14-jarig meisje M. J. van der R., uit de Haagbeukstraat kreeg een blessure. Zij werd in het Kinderziekenhuis te 's-Gravenhage ver bonden en kon naar huis gaan. Hoe de sociale zorg geregeld is Ziekteverzekering geldt ook voor familieleden Over de rechtspositie, ten aanzien van de sociale verzekering, der in Duitschland werkende Neder landsche arbeiders en hun families, deelde de lei der van de vakgroep „Soziale Verwaltung", de heer Jakob, het A.N.P. het volgende mede: In den laatsten tijd heeft de Duitsche minister van Arbeid een door mij voorgestelden maatregel getroffen, welke voor de in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeiders en hun familie leden van groot belang is. Zooals bekend, vallen deze arbeiders in Duitschland onder de wettelijke ziekteverzekering. Als verzekerirgsplichtigen wordt de wettelijk voorgeschreven bijdrage in de premie van hun arbeidsloon afgetrokken. Desondanks kon den zij tot nu toe geen aanspraak maken op alle voordeeier, welke uit de wettelijke ziekteverzeke ring voortvloeien. In het bijzonder was het niet mo gelijk de bepalingen betreffende hulp aan verwan ten toepasselijk te doen zijn op hun in Nederland verblijvende familieleden. Ook kon de verzorging van den verzekerde niet voortgezet worden als deze, in geval van ziekte, naar Nederland terug keerde of wanneer hij ziek werd gedurende een verlof in het vaderland, want naar de voorschrif ten van de Duitsche verordening mogen alleen prestaties geleverd worden ten opzichte van ver zekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de betreffende regeling van den minister van Arbeid des Rijks, zal in de toekomst deze be paling met betrekking tot Nederland niet worden toegepast. Als gevolg daarvan zullen voortaan ook de in Nederland wonende familieleden van de be palingen der ziekteverzekering profiteeren. Hiertoe behoort de ziekenverzorging, welke om vat kostelooze geneeskundige hulp, ook op het ge bied van den tandarts, specialistische hulp, zoo mede kostelooze verstrekking van medicijnen en kleine hulpmiddelen (b.v. brillen, breukbanden enz.), zoo noodig een kostelooze ziekenhuisverple- ging. Hierop kunnen de echtgenoote van den ver zekerde en diens kinderen aanspraak maken. Tot de prestaties ten opzichte van de familiehulp behoort ook de kraamverpleging. Volgens de voor schriften van de wettelijke ziekteverzekering ont vangen onder bepaalde voorwaarden de echtgenoo- ten, zoomede dochters, stief- en pleegdochters der verzekerden, die in huiselijk verband leven, bij be valling of zwangerschapsmoeilijkheden de hulp van een vroedvrouw, medicijnen en kleine hulpmidde len en voorts ook, voor het geval deze noodig is, geneeskundige behandeling. Ten slotte houdt de bedoelde maatregel van den Rijksminister van Arbeid ook bepalingen in voor het geval, dat een Nederlandsche arbeider ziek uit Duitschland terugkeert of gedurende een verlof in zijn vaderland ziek wordt. Ook in deze gevallen ont vangt de verzekerde dezelfde behandeling als die. welke hij zou hebben genoten wanneer hij in Duitschland zou zijn gebleven. De Nederlandsche arbeider die in Duitschland werkt wordt dus met betrekking tot de ziektever zekering in ieder opzicht gelijkgesteld met zijn Duitsche makkers. Daarmede wordt hij tevens ont heven van de zorg om het lot van zijn familie in ge val van ziekte. Tegenover den toestand, zooals die tot heden be stond, brengt de nieuwe regeling een niet te onder schatten materieel voordeel, want het is in de toe komst niet meer noodzakelijk dat een in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeider zijn fami lie verzekert bij een ziekenfonds en naast de bedra gen tot de wettelijke ziekteverzekering ook nog bij draagt voor de vrijwillige verzekering van zijn familie. Met deze gelijkstelling van den Nederlandschen arbeider met den Duitschen op het gebied van het sociale verzekeringsrecht is wederom het bewijs ge leverd, dat de arbeider uit de bezette gebieden, die in Duitschland werk gekregen heeft, geenszins de sociale zorg, waarop hij aanspraak kan maken, mist, doch als gelijkberechtigde in de groote sociale ge meenschap van de werkende menschen in het Groot-Duitsche Rijk opgenomen wordt en deel heeft in de sociale voorzieningen. Deze gelijkstelling wederlegt opnieuw een leugen der vijandelijke propaganda, die over het zooge- naamde harde noodlot, dat de arbeider'uit de be zette gebieden in Duitschland moet dragen, op hui chelachtige wijze bitter klaagt. Hoe Duitschland voor de Nederlandsche arbeiders zorgt, wordt verder bewezen door het feit, dat in den laatsten tijd tusschen bevoegde Duitsche en Ne derlandsche instanties besprekingen hebben plaats gehad, welke ten doei hadden, door gepaste maat regelen ieder nadeel voor de in Duitschland werken de Nederlandsche arbeiders op het gebied der invali diteitsverzekering uit te schakelen. Verwacht kan worden, dat de in deze aangelegenheid voorgenomen regeling in ieder geval reeds zeer binnenkort open baar gemaakt zal worden. Over de invoering der nieuwe bepalingen ten aan zien van de ziekteverzekering, zooals die hierboven werd uiteengezet, zullen nadere mededeelingen ge schieden in binnenkort te houden radiovoordrachten. Verdere inlichtingen worden ook verschaft door het daartoe ingerichte speciale bureau der Alge- meene Ziekenkas Jülich, Raamweg 90, Den Haag en door de burgemeesters. (A.N.P.). EN KLOMMEN ZE i»A NTEI ,iL6 KATTEN IN HET WANT. De „jongens" van de Pollux tuigen zelf in de Amsterdamsche haven hun nieuwe schuit op, die thans zoo goed als gereed is. (Foto Pax Holland.), Ais Kerstmis nadert, komen de Kerstboomen weer in het middelpunt der belangstelling. Op weg naar huis vol met plannen voor de heerlijke dagen, (Foto Weltbild.) BERLIJN, 9 December (D.N.B.) Talrijke Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn Zondag 8 December bij het vallen van den avond opge stegen om een aanval op Londen te onder nemen. Reeds vroeg werd er in het stadsge bied van Londen luchtalarm gemaakt, waarna weldra vijandelijke vliegtuigen verschenen, die lichtfakkels, alsmede sterk ontplofbare- en brandbommen op de stad wierpen. Kort nadat lichtfakkels waren uitgeworpen, hagelde het brandbommen op bepaalde stads wijken en geraakten geheele huizenblokken in brand. Toen volgde er een ware regen van bri santbommen, die weldra de brandende huizen in puinhoopen veranderden. Urenlang vloog de eene golf vliegtuigen na de andere boven de stad. Sinds den eersten September heeft Lon den een aanval van zulk een omvang niet meer beleefd, aldus de in Stockholm ontvangen be richten. Londen heeft in den nacht van Zondag op Maandag, zoo vervolgt het D.N.B., een der hevigste luchtaanvallen sinds de dagen van September moeten beleven. Van alle luchthavens in Neder land, België en Frankrijk vlogen sinds de eerste avonduren van 8 December Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen naar de Britsche hoofdstad. Vol gens rapporten van de eerste terugkeerende Duit sche vliegtuigbemanningen werden de aanvallen ondernomen bij helder weer. Het maanlicht maakte het mogelijk de doelen in het stadsgebied duidelijk te onderscheiden, zelfs door 't 'zoeklicht heen. Reeds een uur nadat de eerste bommen geworpen waren, konden talrijke branden worden waargenomen. Verscheidene wijken in de City stonden in brand. In een gasfabriek vloog een gashouder met een ge weldige steekvlam in de lucht. Enorme zwarte rookwolken hingen boven een in brand geschoten opslagplaats van brandstof. De brandhaarden namen snel in omvang toe. Noch aan de Engelsche nacht- jagers, noch aan de luchtdoelartillerie gelukte het de Duitsche vliegtuigen te verhinderen om boven Londen te vliegen. GERUISCHLOOS BOVEN DE STAD. De eerste uit Londen via Stockholm ontvangen berichten over den aard en uitwerking der Duitsche luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad in den nacht van Zondag op Maandag verrassen door schil deringen, welke wijzen op het gebruik van een nieuwe uiterst dappere offensieve tactiek door het Duitsche luchtwapen. Reeds in de avonduren van 8 December werden de bewoners van de, Britsche hoofdstad door helle lichtschijnsels boven de ge heele stad verrast. Daar men geen geronk van vliegtuigen vernam geloofde men eerst dat de luchtverdediging van Londen een der aangekon digde nieuwe geheime middelen tot afweer van Duitsche vliegtuigen probeerde. Zee spoedig bleek evenwel dat het talrijke lichtfakkels waren, die uit Duitsche vliegtuigen geworpen werden, welke met afgezetten motor boven de stad vlogen. Het gebruik van een nieuwe tactiek wordt be vestigd in een nader bericht uit Londen, waarin letterlijk gezegd wordt: Terwijl de eerste Di'Hsche vliegtuigen op den avond van 8 December Londen door het uitwerpen van lichtfakkels heldor verlicht ten, richtten de zoeklichten zich op de geruischloos boven Londen glijdende voorboden der Duitsche eskaders, waarna de luchtdoelartillerie het vuur op de afzonderlijke toestellen begon te richten. Maar kort daarop verstomde In de verschillende sectoren het geschut en gingen de zoeklichten uit. toen geheele zwermen van de zwaarste machines, soms op nauwelijks op negentig voet hoogte, hoven de zoeklichten en afweerstellingen raasden en honder den kleine explosieve bommen op de luchtdoelartil- erie lieten regenen. De bemanningen van den afweer op den grond probeerden wel terstond weer het vuur te openen, maar zoodra de eerste zoeklichten weer aan den hemel verschenen, verschenen er nieuwe zwermen van laag vliegende bommenwer pers, die het personeel van het geschut en de zoek lichten naar hun schuilplaatsen verdreef, Toen de Duitsche machines in dichtere formaties kwamen opzetten, viel er na den tweeden of derden aanval reeds in het geheel geen afweerschut meer te on derscheiden. BERLIJN, 9 December (D.N.B.) De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Londen in den afgeloopen nacht duurden van het invallen dor duisternis tot aan den vroegen ochtend. Er ontston den talrijke branden, die in afzonderlijke \vijken der stad tot een geweldige zee van steekvlammen samengroeiden. Gashouders vlogen met geweldige steekvlam men in de lucht en zware rookwolken van bran dende olietanks verspreidden zich boven den ge weldigen vuurgloed. De luchtdoelartillerie, die aan vankelijk met zware batterijen het vuur opende, schijnt reeds na het eerste uur met een gebrek aan munitie te kampen gehad te hebben. De be manningen van de laatste terugkeerende vliegtuigen zagen, totdat zij op hun bases landden, een rooden vuurgloed aan den hemel. BERLIJN, 9 December (D.N.B.) Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag in gering aantal geprobeerd naar West- Duitschland te vliegen. Reeds aan de Westelijke grens van het Duitsche rijk geraakten zij in hevig afweervuur en wierpen zij hun bommen ten westen van den Rijn lukraak meestal op het open veld neer. Een toestel werd door de luchtdoelartillerie neer gehaald.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1